Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 479K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
Εννοειται! Εχεις καποιον να σε κοιταξει στα τελευταια σου να σου συμπαρασταθει οταν θα εισαι αρρωστος. Νομιζετε οτι μπορουν να το κανουν οι νοσοκομες; Να σε παρηγορησουν; Οι υπαλληλοι του γηροκομειου; Δεν ξερεττε οτι δε θα εχετε δυναμεις για σεξ και γλεντια και θα θελετε μονο εναν ανθρωπο δικο σας και να καμαρωνετε τα παιδια σας; Ο μαγκουφης τι εχει να καμαρωνει; Τζαμπα οσα με κοπο εφτιαξε στη ζωη του στον βροντο πανε.
...γιατί άμα πάρει κανά χυμώδες ρωσσίδι να του μαγειρεύει να πλένει το σπίτι και να του πέρνει και καμιά πίπα και να πεθάνει απο καρδιακή ανακοπή πάνω σε κανά γλειφομούνι, φρονώ ότι είναι ένα καλό τέλος για έναν άντρα

εξάλλου υπάρχει περίπτωση να μην πάνε στον βρόντο όσα έφτιαξε στην ζωή του ο οποιοσδήποτε άνθρωπος ? ...το 99,99 των ανθρώπων ειμαστε απλά κρέατα με κινούμενα ζουμιά που θα αποσυντεθούν σύντομα...οπότε είτε κάνει οικογένεια είτε όχι είτε κάνει καμιά κωλοτούμπα και μετά κανά χούλα -χούπ το αποτέλεσμα θα είναι πάντα το ίδιο...

βέβαια μπορεί κάποιος να μου πεί , ότι μπορεί κάποιος να αφήσει πνευματικό έργο , να το θυμούνται οι επόμενοι και έτσι έμμεσα να συνεχίσει να ζεί ...αλλά πόσοι είναι αυτοί ? ...σχεδόν κανένας...

εγώ το μόνο νόημα που βλέπω είναι να το απολαύσουμε με όποιο τρόπο μπορούμε πρίν μας προλάβει η αποσύνθεση ... :vomit:
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
...γιατί άμα πάρει κανά χυμώδες ρωσσίδι να του μαγειρεύει να πλένει το σπίτι και να του πέρνει και καμιά πίπα και να πεθάνει απο καρδιακή ανακοπή πάνω σε κανά γλειφομούνι, φρονώ ότι είναι ένα καλό τέλος για έναν άντρα

Πρωτον οι περισσοτεροι Ελληνες δεν θα εχουν αρκετα λεφτα για Ρωσιδες οταν βγουν στην συνταξη. Δευτερον στα 70 δεν θα σε ενδιαφερουν τα γλειφομουνια. Θα σε ενδιαφερει να γηροκομηθεις καλα και να καμαρωνεις τα παιδια και τα εγγονια σου.

εγώ το μόνο νόημα που βλέπω είναι να το απολαύσουμε με όποιο τρόπο μπορούμε πρίν μας προλάβει η αποσύνθεση ... :vomit:

Το μυθο του μερμηγκα και του τζιτζικα τον ξερεις.

Οποιος συνειδητα παρει αποφαση να ζησει σαν μερμηγκας θα πρεπει να εχει αποφασισει και προσχεδιασει να δωσει τελος στη ζωη του οταν ερθει ο χειμωνας. Ελαχιστοι ανθρωποι στην ιστορια μπορεσαν να το κανουν αυτο οπως πχ ο Λιαντινης αν και πολλοι το σκεφτηκαν.

 

zac123

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2008
Μηνύματα
531
Κριτικές
8
Like
143
Πόντοι
6
Πρωτον οι περισσοτεροι Ελληνες δεν θα εχουν αρκετα λεφτα για Ρωσιδες οταν βγουν στην συνταξη. Δευτερον στα 70 δεν θα σε ενδιαφερουν τα γλειφομουνια. Θα σε ενδιαφερει να γηροκομηθεις καλα και να καμαρωνεις τα παιδια και τα εγγονια σου.

Το μυθο του μερμηγκα και του τζιτζικα τον ξερεις.

Οποιος συνειδητα παρει αποφαση να ζησει σαν μερμηγκας θα πρεπει να εχει αποφασισει και προσχεδιασει να δωσει τελος στη ζωη του οταν ερθει ο χειμωνας. Ελαχιστοι ανθρωποι στην ιστορια μπορεσαν να το κανουν αυτο οπως πχ ο Λιαντινης αν και πολλοι το σκεφτηκαν.

Αν δεν κάνεις οικογένεια και αποταμιεύεις θα μπορείς να έχεις λεφτά για Ρωσίδες. Το πολύ πολύ να μετακομίσεις σε χώρα χαμηλού κόστους. Και φυσικά θα πρέπει να δεχτείς ότι πιθανότατα θα πεθάνεις σαν το σκυλί στ'αμπέλι. Γνωστός μου χωρισμένος με παιδιά πέθανε ακριβώς έτσι γιατί έκανε μαλακίες και τα παιδιά του τον έκαναν πέρα. Τον βρήκαν τουμπανιασμένο μια βδομάδα μετά τα αδέρφια του.
 

VILLAGE

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.395
Κριτικές
1
Like
154
Πόντοι
16
Αν δεν κάνεις οικογένεια και αποταμιεύεις θα μπορείς να έχεις λεφτά για Ρωσίδες. Το πολύ πολύ να μετακομίσεις σε χώρα χαμηλού κόστους. Και φυσικά θα πρέπει να δεχτείς ότι πιθανότατα θα πεθάνεις σαν το σκυλί στ'αμπέλι. Γνωστός μου χωρισμένος με παιδιά πέθανε ακριβώς έτσι γιατί έκανε μαλακίες και τα παιδιά του τον έκαναν πέρα. Τον βρήκαν τουμπανιασμένο μια βδομάδα μετά τα αδέρφια του.

Δεν πειραζει !! Εζησε την ζωη του ομως!! Οταν εχεις πεθανει δεν παιζει ρολο αν πεθανες σαν το σκυλι στα αμπελι.
 

rigormortis

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
23 Απρ 2008
Μηνύματα
10.645
Κριτικές
429
Like
5.094
Πόντοι
20.605
...και στην τελική duke nukem τι θέλεις να πείς ?
να καταπιεστούμε μια ζωή για να ζήσουμε καλά τα τελευταία 1-2 χρόνια που θα έχουμε καρκίνο τελικού σταδίου
για να βλέπουμε τα εγγονάκια να παίζουν μπάλα και θα κάνουν την καύλα τους, ενώ εμείς θα σφαδάζουμε απο τους πόνους ?

αυτός είναι ο στόχος μιας ολόκληρης ζωής ? ... τα καλά γηρατειά ?

που τι καλά δλδ ...κανένας δεν μας θυμάται όυτε και νοιάζεται για μάς ούτε εν ζωή ούτε μετά θάνατον ...9 μέρες είναι και μετά σβηνόμαστε απο την μνήμη των συγγενών ιδίως αν δεν τους έχουμε δώσει τπτ στην κληρονομιά...

και αν το καλοσκεφτείς ...καλύτερα να πεθάνεις νέος μετά απο μια καλή κραιπάλη ...παρά απο καρκίνο στα προχωρημένα γηρατειά απόρροια μιας καταπιεσμένης ζωής...
 

Επιρρεπής

Ανώτατος
Εγγρ.
11 Ιουν 2014
Μηνύματα
4.096
Κριτικές
52
Like
17.498
Πόντοι
10.686
Εννοειται! Εχεις καποιον να σε κοιταξει στα τελευταια σου να σου συμπαρασταθει οταν θα εισαι αρρωστος. Νομιζετε οτι μπορουν να το κανουν οι νοσοκομες; Να σε παρηγορησουν; Οι υπαλληλοι του γηροκομειου; Δεν ξερεττε οτι δε θα εχετε δυναμεις για σεξ και γλεντια και θα θελετε μονο εναν ανθρωπο δικο σας και να καμαρωνετε τα παιδια σας; Ο μαγκουφης τι εχει να καμαρωνει; Τζαμπα οσα με κοπο εφτιαξε στη ζωη του στον βροντο πανε.
Είναι ανθρώπινο και σεβαστό να σκέφτεσαι και να φαντάζεσαι την πιθανή ζωή σου στα γεράματά σου,χωρίς βέβαια να σου έχει  υπογράψει κανένας συμβόλαιο ότι θα τα φτάσεις... Από την άλλη,προσωπικά με αηδιάζει το βασικό επιχείρημα αρκετών αντρών όταν αποφασίσουν να παντρευτούν, να έχουν κάποια να "τους μαγειρεύει,να τους πλένει και να  τους σιδερώνει!",λες και οι ίδιοι είναι άτομα με ειδικές ανάγκες και δεν μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν... Σαφώς και είναι βασικό κριτήριο για έναν γάμο πόσο προκομένη,νοικοκυρεμένη, συνετή κ.ά. πολλά είναι μια γυναίκα, (όπως κι ένας άντρας βεβαίως-βεβαίως...),αλλά κατά τη γνώμη μου εάν δεν υπάρχει ένα σημαντικό πρόσημο ερωτικής επιθυμίας του ενός για τον άλλον,γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι με το πέρας του χρόνου νομοτελειακά θα μειωθεί, δεν είναι σώφρων απόφαση να προβεί κάποιος σε τετοιο βήμα,κινούμενος από εσωτερικές και εξωτερικές πιέσεις και εξαναγκασμούς.Κάθε απόφαση γενικά στη ζωή πρέπει να είναι προϊόν ώριμης σκέψης και συλλογισμού!
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.791
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
και αν το καλοσκεφτείς ...καλύτερα να πεθάνεις νέος μετά απο μια καλή κραιπάλη ...παρά απο καρκίνο στα προχωρημένα γηρατειά απόρροια μιας καταπιεσμένης ζωής...

όποιον τρόπο ζωής και να επιλέξει ο καθένας σημασία έχει να την ζήσει ξένιαστος  :cheesy:
απαξ και το ρίξει στην φιλοσοφία και στην ιδεολογία γάμα τα...
just follow your heart  :2funny:
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Τον άν αξίζει η οικογένεια φαίνεται στη πορεία καθότι δε ξέρεις την έκβαση της σαν συντροφική σχέση, πως θα σου βγουν τα παιδιά κτλ
Όπως και νά χει λίγα μπορείς να προβλέψεις πως θα σου βγει ο σύντροφος και τα παιδία σου. Είναι σαν μια παρτίδα χαρτιά που είτε μπορεί να σου τύχει το καλό φύλλο είτε το άσχημο. Οτι και να γίνει πρέπει να προσπαθήσεις να σώσεις τη παρτίδα. Απο κει και ύστερα όσο μπορείς επιλέγεις, αφού και αυτό ακόμα δύσκολο ειναι.

Εχω παρατηρήσει κυρίως απο το φεισμπουκ πορνες που εχουμε παει και έχουμε σκυλογαμήσει έχουν φτιάξει ήδη οικογένειες και έχουν και παιδιά, περιττό να πώ οτι με τα λεφτά μας ζούνε καλύτερα απο οτι εμείς, δε το λέω απο ζήλεια γιατι αυτές γαμιώντουσαν αλλα βλεπεις ακομα και αυτες βγαίνουν απο το λούκι και προσπαθούν να καταλήξουν με σύντροφο και παιδιά. Τη τελευταία που είδα με παιδί ειχε κάνει τρομερό πέρασμα απο φυλης με συνεχόμενα δωμάτια και πέρα απο μουνάρα είχε και άψογο χαρακτήρα, ε αυτή τη στιγμή τη βλέπω στο φμπ με νεογέννητο στην αγγαλιά και θεωρώ τυχερό τον πατέρα-αντρα της συγκεκριμένης.

Αρα ολα λειτοργούν υπο συνθήκες για να πείς αμα αξίζει ή οχι, και οι συνθήκες πολλές φορές διαμορφώνονται ανεξάρτητα απο τις δικές μας δυναμικές και επιθυμίες να τις φτιάξουμε κατα το δοκούν. Αρα καλη τύχη μάγκες, οτι και να λέμε τα πράγματα έρχονται χωρίς να τα επιλέγουμε/διαμορφώνουμε  ακόμα και αν το νομίζουμε περισσότερο. Προφανώς η οικέγνεια λέει μετά τα 35 αν σου βγεί ok η γυναικα και τα παιδια αργότερα, αν όχι απλά τη γάμησες εφόρου ζωή. Ζαρίες είναι δε ξέρεις, αμα θές ρίχνεις αμα θές κρατάς τα ζάρια στη τσέπη. Καλές γιορτές να χουμε!!!!
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
Από ότι έχω καταλάβει πολλοί συναγωνιστές εδώ μέσα είναι ή υπήρξαν παντρεμένοι, με παιδιά ή χωρίς. Θα ήθελα να μας καταθέσουν τη γνώμη τους αν μπορούν, άξιζε η όλη διαδικασία; Άξιζε για τη συντροφικότητα, άξιζε μόνο για το παιδί, μήπως δεν άξιζε καθόλου; Το έχουν μετανιώσει;
....

  Συντροφικότητα ???? ποια συνντροφικότητα . Αντιθετα θα σε απόμακρυνει και απο καποιους φίλους και μετα ουτε η ιδια θα σου μιλάει .

    Για το παιδι οντως αξιζει αρκει να βρεις καποια που θα σου δωσει χωρο να γινεις πατερας .

  Το εχω μετανιωσει κυριως γιατι μπηκα στο γαμο πολυ "αγαθος".  Επρεπε να μπω πιο ϋπόψιασμενος"

Γενικα πιστευω οτι οι γαμοι πρεπει να γινονονται απο συγκαταβαση και οχι από ερωτα . Σαν συνοικεσιο αλλα να το επιλεγεις εσυ οχι να στο επιβαλλουν

....... Θεωρώ πως η οικογένεια κρατά τον άνδρα πίσω.

  Αντιθετα ο σωστος γαμος μπορει να σε απόγειωσει επαγγελματικα . Ασε που μονο το γεγονος οτι εισαι παντρεμενος σε κανει πιο επαγγελματια.
(παλια εβαζα την βερα μονο και μονο για να βλέπουν οι πελατες οτι ειμαι παντρεμενος . Μετα την εβγαλε και η γυναικα μου την εβγαλα και εγω)

  ΥΓ για καποιο περιεργο λογο παραμενω παντρεμενος . Εγω καθομαι γιατι αμα φυγω δεν θα βλεπω τα παιδια ουτεε σε φωτόγραφια . Η γυναικα μου δεν ξερω γιατι με κραταει.

  Υγ2  θα το ξανακανα ( :jerking: το ξερω)- η στιγμη που πρωτοπαιρνεις αγκαλια τα παιδια σου (αφου σου τα εχει πρηξει η κυρα ενα εννιαμηνο) ειναι τρελλη καυλα.
 

Duke Nukem

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2015
Μηνύματα
13.369
Like
489
Πόντοι
186
  Υγ2   θα το ξανακανα ( :jerking: το ξερω)- η στιγμη που πρωτοπαιρνεις αγκαλια τα παιδια σου (αφου σου τα εχει πρηξει η κυρα ενα εννιαμηνο) ειναι τρελλη καυλα.

Ο μεγαλυτερος πλουτος ειναι τα παιδια!
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
62
Πόντοι
166
πιστευω ο σκοπος που εχουμε ερθει σε αυτον τον σκατενιο κοσμο ειναι για να κανουμε παιδια

 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.392
Κριτικές
1
Like
903
Πόντοι
96
πιστευω ο σκοπος που εχουμε ερθει σε αυτον τον σκατενιο κοσμο ειναι για να κανουμε παιδια

Ο μεγαλυτερος πλουτος ειναι τα παιδια!

  Δεν ειναι βεβαια οπως παλια τα πραγματα . Η χειραφετηση της γυναικας μπορει να σε αναγκασει να μεγαλωσουν μακρια σου και επισης ακομα και αν τα μεγαλώσετε παρεα λογω της "παγκοσμιοποιησης" ισως αναγκαστεις στα 18 να τους κουνησεις το μαντήλι και να τους ευχηθεις καλή τυχη εκει στα ξενα

  ΥΓ κατι που μου την εχει σπασει ειναι που τωρα τελευταια που την πεφτω σε κατι γκομενες με εχουν γειωσει  εντελως απότομα λόγω γαμου παρόλοπου φαινεται  οτι δεν εχω και καμια μαγικη σχεση . και καλα οι γκομενες δικαιωμα τους να μου ριχνουν πόρτα- μου την λενε και αντρες που με βλεπουν να την ψιλοπεφτω σε γκομενες (wtf???) . Στο τελος θα πηγαινουμε στα μπουρδελα και θα λέμε στα κοριτσια  "παμε αγαπη μου ενα σινεμα πρωτα και μετα σεξ ετσι να νομιζω οτι σε εβγαλα γκόμενα"
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
62
Πόντοι
166
  Δεν ειναι βεβαια οπως παλια τα πραγματα . Η χειραφετηση της γυναικας μπορει να σε αναγκασει να μεγαλωσουν μακρια σου και επισης ακομα και αν τα μεγαλώσετε παρεα λογω της "παγκοσμιοποιησης" ισως αναγκαστεις στα 18 να τους κουνησεις το μαντήλι και να τους ευχηθεις καλή τυχη εκει στα ξενα

  ΥΓ κατι που μου την εχει σπασει ειναι που τωρα τελευταια που την πεφτω σε κατι γκομενες με εχουν γειωσει  εντελως απότομα λόγω γαμου παρόλοπου φαινεται  οτι δεν εχω και καμια μαγικη σχεση . και καλα οι γκομενες δικαιωμα τους να μου ριχνουν πόρτα- μου την λενε και αντρες που με βλεπουν να την ψιλοπεφτω σε γκομενες (wtf???) . Στο τελος θα πηγαινουμε στα μπουρδελα και θα λέμε στα κοριτσια  "παμε αγαπη μου ενα σινεμα πρωτα και μετα σεξ ετσι να νομιζω οτι σε εβγαλα γκόμενα"


τυπε καλυτερα να χωρισεις γτ σε γαμαει μεσα σου αυτο
 

mefedlos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
304
Like
46
Πόντοι
1
Αξιζει να παντρευτεις αναλογα με το πως ζεις και ποσο χρονων εισαι.Για εμενα αξιζει μετα τα 40 και πριν τα 50. Μεχρι τα 40 να ταξιδευεις σε ολα τα φτωχα κρατη και οχι φτωχα αλλα τουριστικα πχ ταυλανδη κλπ αλλα σαν περου καζακσταν η εδω κοντα βουλγαρια ρουμανια μολδαβια αν δεν εχεις χρημα και να ξελυσαξεις οσο πιο πολυ μπορεις. Αν περασεις τα 50 κατσε μπακουρη καλυτερα. Ασε που μετα τα 50 ειναι παρα πολυ δυσκολο να βαλεις καποια διπλα σου γιατι εχεις μαθει διαφορετικα και δεν αλλαζεις , υποχωρεις ευκολα αλλα και αν κανεις παιδι εσυ θα εισαι 70 και ο γιος 20 .Ε ειναι λιγο ... καπως αυτο και για το παιδι.
Πιστευω ακομα οτι ειναι και ο τροπος που ζεις η δουλεια που κανεις πχ αν εισαι δημοσιος υπαλληλος κανε και στα 25 σου οικογενεια
 

kazanas

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
341
Like
4
Πόντοι
1
Τον άν αξίζει η οικογένεια φαίνεται στη πορεία καθότι δε ξέρεις την έκβαση της σαν συντροφική σχέση, πως θα σου βγουν τα παιδιά κτλ
Όπως και νά χει λίγα μπορείς να προβλέψεις πως θα σου βγει ο σύντροφος και τα παιδία σου. Είναι σαν μια παρτίδα χαρτιά που είτε μπορεί να σου τύχει το καλό φύλλο είτε το άσχημο. Οτι και να γίνει πρέπει να προσπαθήσεις να σώσεις τη παρτίδα. Απο κει και ύστερα όσο μπορείς επιλέγεις, αφού και αυτό ακόμα δύσκολο ειναι.

Εχω παρατηρήσει κυρίως απο το φεισμπουκ πορνες που εχουμε παει και έχουμε σκυλογαμήσει έχουν φτιάξει ήδη οικογένειες και έχουν και παιδιά, περιττό να πώ οτι με τα λεφτά μας ζούνε καλύτερα απο οτι εμείς, δε το λέω απο ζήλεια γιατι αυτές γαμιώντουσαν αλλα βλεπεις ακομα και αυτες βγαίνουν απο το λούκι και προσπαθούν να καταλήξουν με σύντροφο και παιδιά. Τη τελευταία που είδα με παιδί ειχε κάνει τρομερό πέρασμα απο φυλης με συνεχόμενα δωμάτια και πέρα απο μουνάρα είχε και άψογο χαρακτήρα, ε αυτή τη στιγμή τη βλέπω στο φμπ με νεογέννητο στην αγγαλιά και θεωρώ τυχερό τον πατέρα-αντρα της συγκεκριμένης.

Αρα ολα λειτοργούν υπο συνθήκες για να πείς αμα αξίζει ή οχι, και οι συνθήκες πολλές φορές διαμορφώνονται ανεξάρτητα απο τις δικές μας δυναμικές και επιθυμίες να τις φτιάξουμε κατα το δοκούν. Αρα καλη τύχη μάγκες, οτι και να λέμε τα πράγματα έρχονται χωρίς να τα επιλέγουμε/διαμορφώνουμε  ακόμα και αν το νομίζουμε περισσότερο. Προφανώς η οικέγνεια λέει μετά τα 35 αν σου βγεί ok η γυναικα και τα παιδια αργότερα, αν όχι απλά τη γάμησες εφόρου ζωή. Ζαρίες είναι δε ξέρεις, αμα θές ρίχνεις αμα θές κρατάς τα ζάρια στη τσέπη. Καλές γιορτές να χουμε!!!!

Σωστός !!!
 

Επιρρεπής

Ανώτατος
Εγγρ.
11 Ιουν 2014
Μηνύματα
4.096
Κριτικές
52
Like
17.498
Πόντοι
10.686
Εχω παρατηρήσει κυρίως απο το φεισμπουκ πορνες που εχουμε παει και έχουμε σκυλογαμήσει έχουν φτιάξει ήδη οικογένειες και έχουν και παιδιά, περιττό να πώ οτι με τα λεφτά μας ζούνε καλύτερα απο οτι εμείς, δε το λέω απο ζήλεια γιατι αυτές γαμιώντουσαν αλλα βλεπεις ακομα και αυτες βγαίνουν απο το λούκι και προσπαθούν να καταλήξουν με σύντροφο και παιδιά. Τη τελευταία που είδα με παιδί ειχε κάνει τρομερό πέρασμα απο φυλης με συνεχόμενα δωμάτια και πέρα απο μουνάρα είχε και άψογο χαρακτήρα, ε αυτή τη στιγμή τη βλέπω στο φμπ με νεογέννητο στην αγγαλιά και θεωρώ τυχερό τον πατέρα-αντρα της συγκεκριμένης.

Αρα ολα λειτοργούν υπο συνθήκες για να πείς αμα αξίζει ή οχι, και οι συνθήκες πολλές φορές διαμορφώνονται ανεξάρτητα απο τις δικές μας δυναμικές και επιθυμίες να τις φτιάξουμε κατα το δοκούν. Αρα καλη τύχη μάγκες, οτι και να λέμε τα πράγματα έρχονται χωρίς να τα επιλέγουμε/διαμορφώνουμε  ακόμα και αν το νομίζουμε περισσότερο. Προφανώς η οικέγνεια λέει μετά τα 35 αν σου βγεί ok η γυναικα και τα παιδια αργότερα, αν όχι απλά τη γάμησες εφόρου ζωή. Ζαρίες είναι δε ξέρεις, αμα θές ρίχνεις αμα θές κρατάς τα ζάρια στη τσέπη. Καλές γιορτές να χουμε!!!!
Ωραία και συγκινητική εικόνα μάς μεταφέρεις, αλλά τα προς το ζην ποιός τα παρέχει;Να υποθέσω ότι τρώει και ξοδεύει από τα έτοιμα, ή από πίσω υπάρχει κάποιος χορηγός,είτε ευκατάστατος που "σπρώχνει" χρήμα,είτε μεροκαματιάρης που δουλεύει σαν το γαϊδούρι από το πρωί ως το βράδυ να τα φέρει βόλτα; Γιατί πλην εξαιρετικών και σπανίων περιπτώσεων,οι περισσότερες είναι από ανεπάγγελτες έως άχρηστες να κάνουν σοβαρά και συστηματικά μια συμβατική δουλειά.( Σαφώς και υπάρχουν κάποιες που έχουν εργαστεί ως ιερόδουλες με επαγγελματικά προσόντα και περγαμηνές,που δούλεψαν και δουλεύουν για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, και με αποκλειστικό στόχο τα χρήματα για να ξεκινήσουν την "κανονική" και συμβατική εργασία τους,αλλά οι περιπτώσεις είναι ελάχιστες).
Με τα παραπάνω δεν υποστηρίζω ότι αποκλείεται οποιοδήποτε σενάριο, απλώς τονίζω ότι τα πάντα χρειάζονται ενδελεχές ψάξιμο. Όπως άλλωστε έχω ξαναγράψει, η ζωή έχει μεγάλη φαντασία, μεγαλύτερη από αυτήν που μπορείς να φανταστείς...
 

tsakalakos(1)

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2015
Μηνύματα
50
Like
0
Πόντοι
0
Είναι ανθρώπινο και σεβαστό να σκέφτεσαι και να φαντάζεσαι την πιθανή ζωή σου στα γεράματά σου,χωρίς βέβαια να σου έχει  υπογράψει κανένας συμβόλαιο ότι θα τα φτάσεις... Από την άλλη,προσωπικά με αηδιάζει το βασικό επιχείρημα αρκετών αντρών όταν αποφασίσουν να παντρευτούν, να έχουν κάποια να "τους μαγειρεύει,να τους πλένει και να  τους σιδερώνει!",λες και οι ίδιοι είναι άτομα με ειδικές ανάγκες και δεν μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν... Σαφώς και είναι βασικό κριτήριο για έναν γάμο πόσο προκομένη,νοικοκυρεμένη, συνετή κ.ά. πολλά είναι μια γυναίκα, (όπως κι ένας άντρας βεβαίως-βεβαίως...),αλλά κατά τη γνώμη μου εάν δεν υπάρχει ένα σημαντικό πρόσημο ερωτικής επιθυμίας του ενός για τον άλλον,γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι με το πέρας του χρόνου νομοτελειακά θα μειωθεί, δεν είναι σώφρων απόφαση να προβεί κάποιος σε τετοιο βήμα,κινούμενος από εσωτερικές και εξωτερικές πιέσεις και εξαναγκασμούς.Κάθε απόφαση γενικά στη ζωή πρέπει να είναι προϊόν ώριμης σκέψης και συλλογισμού!

Συμφωνώ μέχρι και στο κόμμα. Αν και μεταξύ μας, πολλοί από μας είναι όντως άτομα με ειδικές ανάγκες.

Θα προσθέσω όμως και το εξής.
Μετά την ώριμη σκέψη και το συλλογισμό, αν και όποιος παντρευτεί, να παντρευτεί επειδή γουστάρει την όποια γυναίκα, όχι επειδή αποφάσισε να κάνει παιδιά. Τα παιδιά μπορεί να μην έρθουν ποτέ για διάφορους λόγους, αλλά και να έρθουν, κάποια στιγμή θα τραβήξουν το δρόμο τους και με τη γυναίκα θα μείνει...
 

maldi

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
930
Κριτικές
9
Like
86
Πόντοι
6
Συμφωνώ μέχρι και στο κόμμα. Αν και μεταξύ μας, πολλοί από μας είναι όντως άτομα με ειδικές ανάγκες.

Θα προσθέσω όμως και το εξής.
Μετά την ώριμη σκέψη και το συλλογισμό, αν και όποιος παντρευτεί, να παντρευτεί επειδή γουστάρει την όποια γυναίκα, όχι επειδή αποφάσισε να κάνει παιδιά. Τα παιδιά μπορεί να μην έρθουν ποτέ για διάφορους λόγους, αλλά και να έρθουν, κάποια στιγμή θα τραβήξουν το δρόμο τους και με τη γυναίκα θα μείνει...
τιποτα δεν ειναι σιγουρο σε αυτη τη ζωη ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom