Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 479K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
θα συμφωνησω μαζι σου.ειδικα αν ο αλλος θελει να κανει ζωη πορνοσταρ πρεπει να κραταει αποσταση απο τετοιες ιδεες

τύπε μερικοί πορνοστάρ όμως είναι παντρεμένοι, πώς δικαιολογείς αυτή την αντίφαση  :think:
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.038
Like
72.095
Πόντοι
12.756
τύπε μερικοί πορνοστάρ όμως είναι παντρεμένοι, πώς δικαιολογείς αυτή την αντίφαση  :think:


εχεις γαμηθει να θες να κανεις οικογενεια ρε τυπε, αν ειναι να γινει θα γινει μην το ζοριζεις το θεμα και μην την ψαχνεις.  ;)
 

jstar

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2010
Μηνύματα
2.441
Like
14
Πόντοι
16
τύπε μερικοί πορνοστάρ όμως είναι παντρεμένοι, πώς δικαιολογείς αυτή την αντίφαση  :think:
Αρχετυπα συμπλεγματα.
περασμενα στο dna.εξελικτικη βιολογια.
γαμα τα,ολα γραμμενα στο dna μας
 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
Τύποι μου καλημέρα και χρόνια πολλά. Είμαι στα πρόθυρα των πρώτων άντα και όπως καταλαβαίνετε όλοι μου οι φίλοι και γνωστοί είναι είτε κάπου εκεί είτε μεγαλύτεροι. Οπότε το θέμα της συγκατοίκησης, γάμου, οικογένειας έχει αρχίσει να αναφέρεται σιγά σιγά όλο και περισσότερο.

Από ότι έχω καταλάβει πολλοί συναγωνιστές εδώ μέσα είναι ή υπήρξαν παντρεμένοι, με παιδιά ή χωρίς. Θα ήθελα να μας καταθέσουν τη γνώμη τους αν μπορούν, άξιζε η όλη διαδικασία; Άξιζε για τη συντροφικότητα, άξιζε μόνο για το παιδί, μήπως δεν άξιζε καθόλου; Το έχουν μετανιώσει;

Επίσης ας μας πουν τη γνώμη τους και οι εργένηδες άνω των 40, αυτοί τι πιστεύουν, γουστάρουν ή το ψάχνουν για οικογένεια;

Προσωπικά είμαι μάλλον εναντίον του γάμου, έχω φτάσει κάποιες φορές κοντά σε συγκατοίκηση, αλλά στο τέλος κώλωσα. Θεωρώ πως η οικογένεια κρατά τον άνδρα πίσω.


ΟΧΙ

γαμος = προωρος θανατος
 

Επισκέπτης
Καλησπέρα, η συμβουλή μου είναι να το δοκιμάσεις και να ξαναμπείς σε 7-8 χρόνια πάλι εδώ και να μας πεις. Γιατί ενώ υπήρξα παντρεμένος και έχω ένα παιδί (που ΕΥΤΥΧΩΣ το βλέπω όποτε θέλω ή θέλει), δεν μπορώ να σου απαντήσω.
 
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86
  Δεν νομιζω ότι υπάρχει γενική απάντηση,δηλαδη ή Ναι ή Όχι.Εξαρταται από καποιες προϋποθέσεις.Αν το ατομο αξιζει ,τοτε Ναι. Αν το ατομο δεν πολυαξιζει, Όχι εκατο φορες. Ο γαμος υπάρχει παντοτε σε συγκεκριμενη μορφή,με συγκεκριμενο δηλαδή ατομο.Απο το ατομο εξαρτάται και τι είδους γαμος εγινε ή προκειται να γινη.
 

kazanas

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
341
Like
4
Πόντοι
1
Τύποι μου καλημέρα και χρόνια πολλά. Είμαι στα πρόθυρα των πρώτων άντα και όπως καταλαβαίνετε όλοι μου οι φίλοι και γνωστοί είναι είτε κάπου εκεί είτε μεγαλύτεροι. Οπότε το θέμα της συγκατοίκησης, γάμου, οικογένειας έχει αρχίσει να αναφέρεται σιγά σιγά όλο και περισσότερο.

Από ότι έχω καταλάβει πολλοί συναγωνιστές εδώ μέσα είναι ή υπήρξαν παντρεμένοι, με παιδιά ή χωρίς. Θα ήθελα να μας καταθέσουν τη γνώμη τους αν μπορούν, άξιζε η όλη διαδικασία; Άξιζε για τη συντροφικότητα, άξιζε μόνο για το παιδί, μήπως δεν άξιζε καθόλου; Το έχουν μετανιώσει;

Επίσης ας μας πουν τη γνώμη τους και οι εργένηδες άνω των 40, αυτοί τι πιστεύουν, γουστάρουν ή το ψάχνουν για οικογένεια;

Προσωπικά είμαι μάλλον εναντίον του γάμου, έχω φτάσει κάποιες φορές κοντά σε συγκατοίκηση, αλλά στο τέλος κώλωσα. Θεωρώ πως η οικογένεια κρατά τον άνδρα πίσω.

DO IT!
 
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86
  Και ,για να  ολοκληρωσω τη σκεψη μου, από τα παραπανω προκυπτει αβιάστως ότι γαμος με ελληνιδα (ιδιως αν σουρνει  μαζι της και ΣΚΑΤΟΣΟΓΟ), ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΥΧΙΑ 95 0/0 . χΑΙΡΕΤΕ !
 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
Καλησπέρα, η συμβουλή μου είναι να το δοκιμάσεις και να ξαναμπείς σε 7-8 χρόνια πάλι εδώ και να μας πεις. Γιατί ενώ υπήρξα παντρεμένος και έχω ένα παιδί (που ΕΥΤΥΧΩΣ το βλέπω όποτε θέλω ή θέλει), δεν μπορώ να σου απαντήσω.

χωρισμενος φιλε?

σου εφαγε πολλα η πρωην?
 

Επισκέπτης
γιατι την χωρισες?

Στις σχέσεις έρχεται κάποια στιγμή το τέλος. Εκεί, πολλοί άνθρωποι επιλέγουν να περάσουν στην επόμενη φάση που ουσιαστικά είναι σεβασμός και συμβίωση. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Καλό είναι μάλιστα ο γάμος να διακόπτεται πριν ξεκινήσουν τα κερατώματα.
 

oxi_agapes_mono_sex

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαρ 2012
Μηνύματα
2.107
Like
9
Πόντοι
16
Στις σχέσεις έρχεται κάποια στιγμή το τέλος. Εκεί, πολλοί άνθρωποι επιλέγουν να περάσουν στην επόμενη φάση που ουσιαστικά είναι σεβασμός και συμβίωση. Εγώ δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Καλό είναι μάλιστα ο γάμος να διακόπτεται πριν ξεκινήσουν τα κερατώματα.

για αυτο λεω κι εγω ρε φιλε πως ο γαμος ειναι μια μαλακια και μιση

γιατι να παντρευτεις αφου θα χωρισεις?
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.791
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
μόλις πατήσω τα 80 λέω να πάρω μια ρωσίδα να μου φέρνει τα χάπια μου και να μου κάνει κανένα τσιμπουκάκι  Smiley
αυτό μετράει για δημιουργία οικογένειας ?   :orchestra:
 

Επισκέπτης
για αυτο λεω κι εγω ρε φιλε πως ο γαμος ειναι μια μαλακια και μιση

γιατι να παντρευτεις αφου θα χωρισεις?

Γιατί στα γκομενάκια αρέσουν οι παντρεμένοι/χωρισμένοι με παιδί  ;) και γιατί φέρνεις ένα ή περισσότερα πλασματάκια στον κόσμο, που αλλιώς δεν θα είχαν γεννηθεί ποτέ. Και τα αγαπάς και τα προσέχεις ακόμα και αν η καργιόλα κρασάρει στο δρόμο και αποφασίσει να ανεξαρτητοποιηθεί. Εκεί χρειάζεται μεγάλη μαεστρία για να μην την πατήσεις στο θέμα του παιδιού/παιδιών και να μπορείς να έχεις πολιτισμένη πρόσβαση όποτε θες. Εννοείται ότι κάνω και λίγο χιούμορ, το νόημα όμως είναι περίπου αυτό.
 

oMeraklis

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2015
Μηνύματα
124
Κριτικές
2
Like
57
Πόντοι
1
Το να δημιουργείς δεσμους που κρατανε μια ζωη σαν και αυτους τους δεσμους που φτιαχνει ενα αντρόγυνο με τα παιδια του...
Κατι τετοιο  ειναι και θα ειναι παντα κατι το μοναδικο.  :)

 

Επισκέπτης
Το να δημιουργείς δεσμους που κρατανε μια ζωη σαν και αυτους τους δεσμους που φτιαχνει ενα αντρόγυνο με τα παιδια του...
Κατι τετοιο  ειναι και θα ειναι παντα κατι το μοναδικο.  :)

Σωστό και αυτό, αλλά δεν το έχω δει να γίνεται - εννοώ σοβαρά - όχι ζευγάρια που έχουν μουρλαθεί στους συμβιβασμούς και στην υπομονή.
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.791
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
Το να δημιουργείς δεσμους που κρατανε μια ζωη σαν και αυτους τους δεσμους που φτιαχνει ενα αντρόγυνο με τα παιδια του...
Κατι τετοιο  ειναι και θα ειναι παντα κατι το μοναδικο.  :)

πραγματικά με ανατριχιάζει η ιδέα να μπει κάποιος τόσο πολύ στη ζωή μου, και να με πλησιάσει τόσο πολύ
το βρήσκω αντιαισθητικό... χάνεις όλο το στιλ σου αν κάνεις κάτι τέτοιο  :grin:

ίσως να πάει κατί στραβά με την πάρτη μου δεν ξέρω  :2funny:
 
Εγγρ.
11 Οκτ 2015
Μηνύματα
1.361
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
πραγματικά με ανατριχιάζει η ιδέα να μπει κάποιος τόσο πολύ στη ζωή μου, και να με πλησιάσει τόσο πολύ
το βρήσκω αντιαισθητικό... χάνεις όλο το στιλ σου αν κάνεις κάτι τέτοιο  :grin:

Στην Ελλάδα που ζούμε χάνεις την ίδια σου τη ζωή.
Ζεις για τους άλλους.Αλλά όχι για 'σένα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom