Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 479K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
ετυχε να είμαι στην ευέλπιδων σημερα για μια δικη ενός φιλου (πηγα για συμπαρασταση περισσοτερο) καθως περιμεναμε και ετσι όπως σουλατσαριζα στα κτιρια τις ευέλπιδων ακουω δικηγορο να λεει στην κυρια που εχει το φωτοτυπικο και βγαζει φωτοαντίγραφα(εναντι αμοιβης βεβαίως-βεβαίως) 100 διαζύγια ειχε σημερα στην αναμονη να δικασει ο δικαστης 100 διαζύγια ουτε ένα ουτε δυο

αξιζει να κανεις οικογενεια μονο όταν βρεις το ανθρωπο που πραγματικα θα μπορεσει να αντεξει αυτην την απαιτηση αλλιως θα εισαι απλα ο εκατοστος πρωτος μιας ακομα συνηθησμενης μερας στην ευελπιδων
 

slowly

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαρ 2009
Μηνύματα
103
Κριτικές
7
Like
21
Πόντοι
1
καλημέρα και χρόνια πολλά .....
..... σε διάσταση κάποιο καιρό και διαζευγμένος πλέον, ένα θα πω

από όσους παντρευτήκαμε, κάποιοι δεν το συνέχισαν, ή το μετάνιωσαν
από όσους δεν παντρεύτηκαν, το μετανιώσανε όλοι ......

άντε να τελειώνουν κι αυτές οι μέρες πάλι φέτος .....
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
καλημέρα και χρόνια πολλά .....
..... σε διάσταση κάποιο καιρό και διαζευγμένος πλέον, ένα θα πω

από όσους παντρευτήκαμε, κάποιοι δεν το συνέχισαν, ή το μετάνιωσαν
από όσους δεν παντρεύτηκαν, το μετανιώσανε όλοι ......

άντε να τελειώνουν κι αυτές οι μέρες πάλι φέτος .....

σκέφτεσαι να ξαναπαντρευτης?????
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Δεν ξέρω αν έχει περάσει στις προηγούμενες σελίδες σαν παράδειγμα. Είχε πάει κάποιος μαθητής του Σωκράτη, για να ζητήσει
συμβουλή από τον Δάσκαλο αν πρέπει να παντρευτεί ή όχι. Ο Σωκράτης του απάντησε, ότι είτε παντρευτεί, είτε δεν παντρευτεί
θα το μετανοιώσει
 

kostas8000

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.222
Like
181
Πόντοι
16
Δεν ξέρω αν έχει περάσει στις προηγούμενες σελίδες σαν παράδειγμα. Είχε πάει κάποιος μαθητής του Σωκράτη, για να ζητήσει
συμβουλή από τον Δάσκαλο αν πρέπει να παντρευτεί ή όχι. Ο Σωκράτης του απάντησε, ότι είτε παντρευτεί, είτε δεν παντρευτεί
θα το μετανοιώσει

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

oMeraklis

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2015
Μηνύματα
124
Κριτικές
2
Like
57
Πόντοι
1
ετυχε να είμαι στην ευέλπιδων σημερα για μια δικη ενός φιλου (πηγα για συμπαρασταση περισσοτερο) καθως περιμεναμε και ετσι όπως σουλατσαριζα στα κτιρια τις ευέλπιδων ακουω δικηγορο να λεει στην κυρια που εχει το φωτοτυπικο και βγαζει φωτοαντίγραφα(εναντι αμοιβης βεβαίως-βεβαίως) 100 διαζύγια ειχε σημερα στην αναμονη να δικασει ο δικαστης 100 διαζύγια ουτε ένα ουτε δυο

αξιζει να κανεις οικογενεια μονο όταν βρεις το ανθρωπο που πραγματικα θα μπορεσει να αντεξει αυτην την απαιτηση αλλιως θα εισαι απλα ο εκατοστος πρωτος μιας ακομα συνηθησμενης μερας στην ευελπιδων

ειναι αληθεια οτι πολλα ζευγαρια παντρευονται απο την πιεση της κοπελας και ισως δεν ειναι ετοιμοι σαν ατομα να δεσμευτουν σοβαρά..

και πλεον στις μερες μας δυσκολα καποιος ή καποια συμβιβάζεται.
 

oMeraklis

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2015
Μηνύματα
124
Κριτικές
2
Like
57
Πόντοι
1
Δεν ξέρω αν έχει περάσει στις προηγούμενες σελίδες σαν παράδειγμα. Είχε πάει κάποιος μαθητής του Σωκράτη, για να ζητήσει
συμβουλή από τον Δάσκαλο αν πρέπει να παντρευτεί ή όχι. Ο Σωκράτης του απάντησε, ότι είτε παντρευτεί, είτε δεν παντρευτεί
θα το μετανοιώσει

Σοφά λογία... αλλα καλυτερα να μετανιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν!
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.791
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
Σοφά λογία... αλλα καλυτερα να μετανιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν!

ναι αλλά όταν έχεις παιδιά δεν έχεις το διακαίωμα να μετανιώσεις... ξέρεις ένα παιδάκι τι ζόρια τραβάει όταν χωρίζουν οι γονείς του ? (
οπότε ότι γύνετε καλά είναι ναι γύνετε με απόλυτη προνοιτηκότητα,λογική και πάνω απ όλα να ξέρει κάποιος τι πραγματικά θέλει, αν θέλει να λέγετε σοβαρός άνθρωπος
 

Christina1960

Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2015
Μηνύματα
97
Like
0
Πόντοι
0
ναι αλλά όταν έχεις παιδιά δεν έχεις το διακαίωμα να μετανιώσεις... ξέρεις ένα παιδάκι τι ζόρια τραβάει όταν χωρίζουν οι γονείς του ? (
οπότε ότι γύνετε καλά είναι ναι γύνετε με απόλυτη προνοιτηκότητα,λογική και πάνω απ όλα να ξέρει κάποιος τι πραγματικά θέλει, αν θέλει να λέγετε σοβαρός άνθρωπος

αμα χωρισουν οι γονεις σου και εισαι μικρος ακομα ειναι πολυ γαμησι. αν εισαι μεγαλος προφανως δεν σε αγγιζει τοσο. αλλα για τα μικρα παιδια ειναι τρελο γαμησι.
οποτε δεν ειναι κοιταω μονο την παρτη μου
 
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86
Στην Ελλάδα που ζούμε χάνεις την ίδια σου τη ζωή.
Ζεις για τους άλλους.Αλλά όχι για 'σένα.

Μεγάλη αλήθεια ! ιδίως η πρώτη φράση σου .Τo βίωσα αυτό,οταν βρέθηκα κάποτε στη Βραζιλία. ,αλλα και σε άλλες χώρες..."To the happy few"
 

Επισκέπτης
Χρειάζεται να δείτε λίγο περισσότερο την "μεγαλύτερη εικόνα". Ναι και βέβαια είναι δοκιμασία για το παιδί, που χρειάζεται μεγάλη σοβαρότητα για να κατανοήσει ότι η μαμά του και ο μπαμπάς του είναι δύο άνθρωποι τελείως ξένοι μεταξύ τους και να το περάσει όσο πιο σωστά γίνεται, αλλά σε διαφορετική περίπτωση αυτό το παιδάκι δεν θα υπήρχε ποτέ!
 

tsakalakos(1)

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2015
Μηνύματα
50
Like
0
Πόντοι
0
Ειλικρινά παίδες δεν ξέρω αν υπάρχει σωστή ή λάθος απάντηση .. Προσωπικά (ως 4ο+, παντρεμένος 13 χρόνια) μπορώ να πω ότι άξιζε και ότι δεν το έχω μετανοιώσει. Από την άλλη ξέρω αρκετούς που το έχουν σκυλομετανοιώσει ..

Τα μόνα που μπορώ με σιγουριά να πω είναι τα εξής:
1. η ζωή όποιου το τολμήσει θα είναι σίγουρα εντελώς διαφορετική. Για κάποιους καλύτερη, για κάποιους χειρότερη, αλλά σίγουρα εντελώς διαφορετική.
2. μην κλείνετε τα μάτια σας. Δείτε τα ελαττώματα της γκόμενας (όλες έχουν), σκεφτείτε αν είστε ΟΚ με αυτά (με όλα όμως) και μόνο τότε προχωρήστε το. Συνήθως τα ελαττώματα μας με τα χρόνια εντείνονται δε "γιατρεύονται".
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.246
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
ετυχε να είμαι στην ευέλπιδων σημερα για μια δικη ενός φιλου (πηγα για συμπαρασταση περισσοτερο) καθως περιμεναμε και ετσι όπως σουλατσαριζα στα κτιρια τις ευέλπιδων ακουω δικηγορο να λεει στην κυρια που εχει το φωτοτυπικο και βγαζει φωτοαντίγραφα(εναντι αμοιβης βεβαίως-βεβαίως) 100 διαζύγια ειχε σημερα στην αναμονη να δικασει ο δικαστης 100 διαζύγια ουτε ένα ουτε δυο

αξιζει να κανεις οικογενεια μονο όταν βρεις το ανθρωπο που πραγματικα θα μπορεσει να αντεξει αυτην την απαιτηση αλλιως θα εισαι απλα ο εκατοστος πρωτος μιας ακομα συνηθησμενης μερας στην ευελπιδων

Τα διαζύγια για φορολογικούς λόγους τα εχεις ακούσει...;;
Τέτοιες εποχές, πάνω απο τα μισά τέτοια θα ήταν....
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 136408

Επισκέπτης
Σοφά λογία... αλλα καλυτερα να μετανιωσεις για κατι που εκανες παρα για κατι που δεν!


:hi: Δεν έχεις άδικο. Όλα είναι στο παιχνίδι, και συχνά κάποιος μακαρίζει αυτό που δεν έχει και υποτίθεται ότι έχει ο άλλος.
Ο παντρεμένος την "ελευθερία" και ο ανύπανδρος τη "θαλπωρή". Όπως, όμως, έλεγε και ο Μπρέχτ: αν δώσεις έναν αγώνα,
μπορεί και να χάσεις. Αν δεν αγωνιστείς, είσαι ήδη χαμένος. Όλα είναι σχετικά και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες.
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.246
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
Καλησπέρα, η συμβουλή μου είναι να το δοκιμάσεις και να ξαναμπείς σε 7-8 χρόνια πάλι εδώ και να μας πεις. Γιατί ενώ υπήρξα παντρεμένος και έχω ένα παιδί (που ΕΥΤΥΧΩΣ το βλέπω όποτε θέλω ή θέλει), δεν μπορώ να σου απαντήσω.

Τύπε αν δεν ειναι αδιακρισία να σε ρωτήσω:
Ποσο ήταν το παιδί σου όταν χωριστές και ποσο ειναι τωρα. Πως πανε τα πράγματα το παίρνεις μόνο σ/κ ή και καθημερινές..;
 

georgezero552

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2014
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
:hi:
:hi: Δεν έχεις άδικο. Όλα είναι στο παιχνίδι, και συχνά κάποιος μακαρίζει αυτό που δεν έχει και υποτίθεται ότι έχει ο άλλος.
Ο παντρεμένος την "ελευθερία" και ο ανύπανδρος τη "θαλπωρή". Όπως, όμως, έλεγε και ο Μπρέχτ: αν δώσεις έναν αγώνα,
μπορεί και να χάσεις. Αν δεν αγωνιστείς, είσαι ήδη χαμένος. Όλα είναι σχετικά και παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες.
 

male_tsouli

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
731
Κριτικές
6
Like
26
Πόντοι
6
Ο γάμος είναι κάτι που προσδιορίζει τον άντρα αλλα και τη γυναίκα.
Οι γυναίκες αναγνωρίζουν την αναγκαιότητά του στη τεκνοποιία μιας και το βιολογικό τους ρολόι θέτει φραγμούς συν το οτι αναζητούν ασφάλεια και ανοδο (κοινωνικη και οικονομική)
Αντίστοιχα ο άντρας πρέπει και αυτός να "ανεβαίνει" με το γάμο ή έστω να είναι  στα ίδια μιας και έχουμε οικονομική κρίση
Αν κάποιος απο τους δύο "πεφτει" τότε αρχίζουν τα προβλήματα !
Κανείς δεν μπορεί να πει τι να κάνει κάποιος που θέλει να παντρευτεί.
ο ίδιος πρέπει να ανιχνεύσει τη κοπέλα απέναντί του . Τις οικονομικές δυνατότητες , τη κοινωνική θέση , τα ελλατώματα και τα προτερήματα , το ποιόν της οικογένειάς της και να προχωρήσει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom