Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

antiosmuchachos

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2016
Μηνύματα
347
Like
16
Πόντοι
1
Αυτό ακριβώς. Ολοι παντρεύονται επειδή φτάσανε στα 30 τους περίπου και έχουν μια σχέση 2 χρόνια. Ειμαστε 30...τα εχουμε 2 χρόνια...ας παντρευτούμε. Ε δεν γινεται ετσι. Την πληρώνουν τα καημένα τα παιδακια μετά που μεγαλώνουν σε διαλυμένα σπίτια.

φιλε μολις περιεγραψες το 90% των ελληνικων γαμων
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
σε ολο το κοσμο είναι αυτά τα ποσοστα, 1 στους 10 γαμους πετυχαινει,
απλα σε καποιες χωρες ή σε καποιες εποχες δεν χωριζανε συχνα .
πχ στο ιραν
ή στην ελλαδα πριν 100 χρονια τα διαζυγια μηδαμινα.
στην δυση που ο καθενας εχει επιλογες η ταση είναι τα διαζυγια να αυξάνονται και να πηγαινουν προς το 90% που είναι το σωστο αφου ο γαμος απετυχε και δεν θελει ο ενας να ανεχεται τον αλλον.
στην ελλαδα λοιπον σημερα μπορει τα διαζυγια να είναι το 45% των γαμων και στις ΗΠΑ το 65%. καποια στιγμη στο μελλον θα αγγιξουν το ποσοστο του 90%, αν δεν εχει ατονισει ο γαμος ως θεσμος γενικοτερα, όπως σε πολλες χωρες που συνηθίζεται πλεον η μονογονεικη εξ αρχης οικογενεια πχ σκανδιναβια ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ. οι γυναικες να κανουν παιδια και οι αντρες να πηδανε. το πειραμα του γαμου που ξεκινησε πριν μολις 4.000 χρονια στην μεσοποταμια ως μονιμη δεσμευση του ζευγαριού καπουτ. μακαρι καποιοι να είναι ευτυχισμένοι από τα 20 ή τα 30 ή τα 40 μεχρι να παθανουν με τον ιδιο ανθρωπο αλλα και ακποιοι οι περισσοτεροι υποφερουν οποτε καλυτερα να αλλαξουν συντρόφους στην πορεια ή να είναι ελευθεροι από το να είναι δυστυχισμενοι
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ετσι ειναι μαστορα

εκει φαινεται και ο χαρακτηρας του ατομου

κανεις το δικο σου η υποκυπτεις
υποκυπτεις για να μην σε πρηζουν μια ζωη και υστερα κανεις το δικο σου.
εμενα κανεις δεν μπορει να μου πει τωρα κανε και εσυ ένα γαμο να δεις πως είναι ετσι κανουν ολοι κλπ.
εκανα, δεν μου αρεσε η μονιμη κρεβατομουρμουρα, το διελυσα γρηγορα, παπαριες μου λεγατε, καθηστε αν θελετε εσεις να υποφερετε εγω οχι
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.738
Πόντοι
1.306
γαμος η χειροτερη μορφη δουλειας που εχει δημιουργησει ο ανθρωπος
 

torcap1989

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2018
Μηνύματα
176
Like
89
Πόντοι
1
υποκυπτεις για να μην σε πρηζουν μια ζωη και υστερα κανεις το δικο σου.
εμενα κανεις δεν μπορει να μου πει τωρα κανε και εσυ ένα γαμο να δεις πως είναι ετσι κανουν ολοι κλπ.
εκανα, δεν μου αρεσε η μονιμη κρεβατομουρμουρα, το διελυσα γρηγορα, παπαριες μου λεγατε, καθηστε αν θελετε εσεις να υποφερετε εγω οχι

μπορει απλα να μην εχεις βρει ακομα το καταλληλο ατομο
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
μπορει απλα να μην εχεις βρει ακομα το καταλληλο ατομο
οι γκομενες που σου κάθονται είναι περιπου 1 στις 10.
από αυτές τις λιγες που κανεις σχεσεις 1 στις 10 θα αντεχες μονιμα δηλαδή σε γαμο.
οντως από τις 32 σχεσεις μου στα 37 μου μπορω να πω πως 2-3-5 ισως θα μπορουσα να μεινω μαζι για μια ζωη.
γιατι όμως να το κανω με ΥΠΟΓΡΑΦΗ που σε δεσμευει νομικα και κοινωνικα?
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
σωστα οι σουηδοι πλεον μενουν μαζι όταν ταιριαζουν, κανουν παιδια αμα γουσταρουν
και αμα στραβωσουν φευγουν ΑΜΕΣΩΣ χωρις διαζυγια-οικογενειες-πολλους καβγαδες και μπελαδες
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
σωστα οι σουηδοι πλεον μενουν μαζι όταν ταιριαζουν, κανουν παιδια αμα γουσταρουν
και αμα στραβωσουν φευγουν ΑΜΕΣΩΣ χωρις διαζυγια-οικογενειες-πολλους καβγαδες και μπελαδες
Μολις πριν λιγες ημερες ελεγε ειδηση οτι στην Ευρωπη κοντευει να φτασει στο μισο!! 45% αν καταλαβα καλα,  τα παιδια εκτος γαμου.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Μολις πριν λιγες ημερες ελεγε ειδηση οτι στην Ευρωπη κοντευει να φτασει στο μισο!! 45% αν καταλαβα καλα,  τα παιδια εκτος γαμου.
και από τα αλλα 55% οι μισοι παιρνουν διαζυγιο.
δηλαδή περιπου 20% στην ευρωπη συνεχιζει και κανει οικογενειες μεσα σε γαμο ενώ θα επρεπε περιπου 10%

είναι θεμα χρονου, ισως σε 100 χρονια πρακτικα να καταργηθεί αυτό το τερατούργημα που εφευρεθηκε στην μεση ανατολη πριν 4.000 χρονια και λεγεται γαμος
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.708
Κριτικές
11
Like
12.583
Πόντοι
5.060
Ας το καταργήσουν. Στην τελική αν θέλουν να διαπιστώσουν τίνος είναι το παιδί, που πρωταρχικός σκοπός του γάμου ήταν η νομική εξασφάλιση των απογόνων για τα δικαιώματά τους στην ιδιοκτησία, ας κάνουν ένα test dna που είναι πάμφθηνο στις μέρες μας.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
μεχρι να το καταλαβουν ή να το μαθουν ότι το τεστ πατρότητας είναι 100 φορες πιο φτηνο από τον γαμο θα περασει άλλη μια γενια
 

Επιρρεπής

Ανώτατος
Εγγρ.
11 Ιουν 2014
Μηνύματα
4.101
Κριτικές
52
Like
17.638
Πόντοι
10.686
Σε περίπτωση αμφισβήτησης της πατρότητας τέκνου εκ μέρους του άντρα, είναι υποχρεωμένη η γυναίκα να υποβληθεί σε τεστ dna;
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
987
Κριτικές
18
Like
3.523
Πόντοι
5.585
Σε περίπτωση αμφισβήτησης της πατρότητας τέκνου εκ μέρους του άντρα, είναι υποχρεωμένη η γυναίκα να υποβληθεί σε τεστ dna;

Γιατί να υποβληθεί σε τεστ dna η γυναικα? Από τον άντρα και το παιδί παίρνουν δείγμα.
 

Επιρρεπής

Ανώτατος
Εγγρ.
11 Ιουν 2014
Μηνύματα
4.101
Κριτικές
52
Like
17.638
Πόντοι
10.686
Εννοούσα από το έμβρυο όταν η γυναίκα είναι έγκυος.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
δεν νομιζω να υπαρχει τέτοιος νομος γιατι η ληψη δειγματος ειτε χοριακων λαχνων ειτε υγρου εχει καποιου μικρους κινδυνους οποτε λογικα ζητας δειγμα μετα την γεννηση του μωρου
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
987
Κριτικές
18
Like
3.523
Πόντοι
5.585
Εννοούσα από το έμβρυο όταν η γυναίκα είναι έγκυος.

Είναι επιπονη και επικινδυνη διαδικασία μονο αν το θελησει η γυναικα και αυτό αποκλείται καθώς δεν αλλαζει κάτι να γινει το τεστ με το που γεννηθεί το παιδί.
Γινεται με αμνιοπαρακέντηση δεν ειναι ευκολη διαδικασία. Μπορει να δημιουργησει θέματα στην εγκυμοσύνη.

 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Τύποι όσοι είστε πατεράδες τι έχετε να πείτε; Αξίζουν τα σκασμένα ή το έχετε μετανιώσει;
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.252
Κριτικές
19
Like
7.218
Πόντοι
3.346
Τύποι όσοι είστε πατεράδες τι έχετε να πείτε; Αξίζουν τα σκασμένα ή το έχετε μετανιώσει;

εσύ τύπε είσαι από τους τυχερούς παντρεμένους  :), δεν φορτώθηκες Ελληνίδα χαμηλοκώλα πήρες Ρωσίδα για σύζηγο  :respect:.

για εμάς τους ελεύθερους η τύχη είναι τυφλή και μας σπρώχνει σε μαλακογκόμενες.  :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom