Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Οταν κάποιος ειναι δυστυχισμένος σε έναν γάμο ένα παιδί δεν πρόκειται να κάνει τίποτα καλύτερο. Το αντίθετο. Και το κυριότερο ειναι οτι μετά την πληρώνει και μια αθώα ψυχή που δεν ευθύνεται για τις λάθος επιλογές των γονιών του. Εδώ ευτυχισμένοι γάμοι τα βρίσκουν σκούρα με τον ερχομο παιδιων και συ προτεινεις στον φιλο που πραγματικα του τρωει την ψυχη το οτι παντρευτηκε να κάνει και παιδι?

Μας περιγράφει τον γάμο σαν ειναι φυλακισμένος σε αυτόν. Και συ του λες να φερει ενα παιδί μέσα σε αυτή την φυλακη!!

χαχα σημερα ημουνα στο γυμναστηριο με μια φιλη κ πανω στο κουτσομπολιο μ ειπε για ενα φιλικο τους ζευγαρι το οποιο εχουν ενα παιδακι. λοιπον αντρας κ φιλος των φιλων μ τους ειπε οτι μενει λογο του παιδιου αλλιως θα την ειχε χωρισει αλλα επειδη δε μπορει να τη χωρισει λογο του παιδιου σκεφτεται να κανει κ δευτερο παιδι μαζι τηςς!

γελασαν κ οι πετρεςςς!!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Η συνεχης πνευματική προοδος έναντι της χειρονακτικής ειναι στη φύση του ανθρώπου. Απο τη στιγμη που ανακαλύψαμε την φωτια και μετα που αρχισαμε να φτιαχνουμε εργαλεία. Μεχρι το οτι φτασαμε στο διαστημα και γιατρεψαμε αρρωστιες ειναι στη φυση μας.
Η μονογαμια που επιβάλλει ο γάμος ομως δεν ειναι καθώς ακομα και μέσα σε αυτόν τον θεσμο δεν επιτυγχάνεται.
Δεν ξερω, προβληματιζομαι. Αν η πνευματικη προοδος επεφερε τοσο την επιστημη οσο και τον γαμο, δεν θα πρεπει να ειναι και τα δυο εξισου καλα ή κακα?

Υ.Γ. Θα προτιμουσα βεβαια να μου απαντησει ο Νικ
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
το αγχος της αποκαταστασης που φερουν και τα δυο φυλα..

Φτιαχτό από την κοινωνική πίεση. Ειδικά στον άντρα καθώς η γυναίκα δυστυχώς την περιορίζει χρονικά η βιολογία της. Αλλα για τον άντρα ειναι πραγματικά τελείως φτιαχτή αυτή η πίεση! Placebo!!
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Φτιαχτό από την κοινωνική πίεση. Ειδικά στον άντρα καθώς η γυναίκα δυστυχώς την περιορίζει χρονικά η βιολογία της. Αλλα για τον άντρα ειναι πραγματικά τελείως φτιαχτή αυτή η πίεση! Placebo!!


ποια βιολογια ρε φιλε..
οι γυναικες κανουν παιδι κ στα 45..
επισης οι γυναικες κανουν παιδι κ με δωρεα σπερματοςς
αν θελουμε κ χεσμενους σας εχουμε..αλλα δυστυχωςς δε θελουμε..
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Δεν ξερω, προβληματιζομαι. Αν η πνευματικη προοδος επεφερε τοσο την επιστημη οσο και τον γαμο, δεν θα πρεπει να ειναι και τα δυο εξισου καλα ή κακα?

Υ.Γ. Θα προτιμουσα βεβαια να μου απαντησει ο Νικ

ρε αμπελοφιλοσοφοι..ο γαμος ειναι απορροια της αναγκης για συνυπαρξη για δημιουργια δεσμου..δημιουργια ασφαλειας..
δεν εχει σχεση με τη πνευματικοτητα του ατομου..

η πολυγαμια ειναι στη φυση του ανθρωπου οχι ο γαμοςς λολ
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
Δεν ξερω, προβληματιζομαι. Αν η πνευματικη προοδος επεφερε τοσο την επιστημη οσο και τον γαμο, δεν θα πρεπει να ειναι και τα δυο εξισου καλα ή κακα?

Υ.Γ. Θα προτιμουσα βεβαια να μου απαντησει ο Νικ

Τον γάμο τον έφερε το αντίθετο της επιστήμης. Η Θρησκεία.
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Τι να πω, μπορει να εχεις και δικιο.
Κι εγω ειμαι ενας ανθρωπος θεωρητικα εντελως συντηρητικος και κλειστος σε νορμες, αλλά καποτε εφτασα ενα βημα πριν το γαμο με μια γυναικα δεκα χρονια μεγαλυτερη μου.

κ τελικα υπεκυψες στον καθωσπρεπισμο..
συγχαρητηρια
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
δεν υπαρχει σωστο κ λαθος..
το μονο λαθος ειναι ο εγκλωβισμος σε νορμες
Τι να πω, μπορει να εχεις και δικιο.
Κι εγω ειμαι ενας ανθρωπος θεωρητικα εντελως συντηρητικος και κλειστος σε νορμες, αλλά καποτε εφτασα ενα βημα πριν το γαμο με μια γυναικα δεκα χρονια μεγαλυτερη μου.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
χαχα σημερα ημουνα στο γυμναστηριο με μια φιλη κ πανω στο κουτσομπολιο μ ειπε για ενα φιλικο τους ζευγαρι το οποιο εχουν ενα παιδακι. λοιπον αντρας κ φιλος των φιλων μ τους ειπε οτι μενει λογο του παιδιου αλλιως θα την ειχε χωρισει αλλα επειδη δε μπορει να τη χωρισει λογο του παιδιου σκεφτεται να κανει κ δευτερο παιδι μαζι τηςς!

γελασαν κ οι πετρεςςς!!
Γιατι γελασαν?
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346

σοβαρα απορεις?

αλλα βεβαια εισαι κ εσυ απο αυτος π τα χωνουν ολα κατω απτο χαλακι..

δεν εισαι καλα σε μια σχεση και μενεις λογο του παιδιου?
και ενω δεν εισαι καλα θες κ δευτερο παιδι στην ηδη βεβαρημενη κατασταση?
τι ειναι τα παιδια?

και τελοςπαντων κανεις δεν εχει το θαρρος να αναγνωρισει το προβλημα κ να το λυσει..
ολοι φοβουνται μη μεινουν μονοι,,

και το λεω εγω αυτο π παλαιοτερα ειχα τρομοκρατηθει στη ιδεα οτι θα ζησω χωρις το τοτε συντροφο μ με τον οποιο ναι μεν δε παιρνουσα καλα αλλα [πιστευα οτι δε θα βρω καλυτερο..ηθελα να εχω το σιγουρακι μ κει..
μεχρι π επιτελους ξυπνησα κ τους πηρες ολους ο διαολος.

 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Αρα το ιδανικο ειναι να παντρευεσαι για δημιουργια δεσμου και ασφαλειας επειδη ειναι στη φυση μας, αλλά να γαμας κι αλλες γιατι στη φυση μας ειναι και η πολυγαμια.

Καλο.


μολις ειπα οτι ο γαμος δεν ειναι στη φυση μας
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
ρε αμπελοφιλοσοφοι..ο γαμος ειναι απορροια της αναγκης για συνυπαρξη για δημιουργια δεσμου..δημιουργια ασφαλειας..
δεν εχει σχεση με τη πνευματικοτητα του ατομου..

η πολυγαμια ειναι στη φυση του ανθρωπου οχι ο γαμοςς λολ
Αρα το ιδανικο ειναι να παντρευεσαι για δημιουργια δεσμου και ασφαλειας επειδη ειναι στη φυση μας, αλλά να γαμας κι αλλες γιατι στη φυση μας ειναι και η πολυγαμια.

Καλο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
κ τελικα υπεκυψες στον καθωσπρεπισμο..
συγχαρητηρια

Δεν ξερω χαρα μου. Καμια φορα η ζωη ειναι περιεργη.
Η γυναικα αυτη πεθανε δεκα χρονια αργοτερα.
Τωρα θα ημουν στα 47 χηρος, με δυο γαμους στο κεφαλι και πιθανον ενα δεκαπενταχρονο παιδι.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Επισης τα 100 εκατομμυρια αλλα ειδη, δεν πανε και σχολειο. Επισης κι εμεις τα πρωτα 3.750.000 χρονια της υπαρξης μας δεν πηγαιναμε σχολειο.
Επομενως το να πηγαινουμε σχολειο ειναι βιασμος της φυσης. Σωστα?
σωστότατα.
για αυτό τα πανε καλα στο σχολειο η μειοψηφια, και τα αλλα παιδια υποφερουν και κανουν και εμας τους δασκαλους να υποφέρουμε.

άλλος ενας βιασμος της φυσης η υποχρεωτικη εκπαιδευση.

όπως το παιδακι με συνδρομο νταουν είναι αδυνατο να μαθει διαφορικες εξισψωσεις και 5 ξενες γλωσσες ετσι και η πλειοψηφια δεν τα βγαζει περα με το δημοτικο και το γυμνασιο και τους αναγκαζουμε νομικα να ερθουν καιμ κοινωνικα τους αναγκαζουμε και στο λυκειο.


ΣΕΦΕΣΤΑΤΑ ΒΙΑΣΜΟΣ να προσπαθεις το παιδακι που είναι γεννημενος πχ μαπσκετμπολιστας να το βαλεις να διαβασει 500 σελιδες και να λυνει γεωμετρικες ασκήσεις και ασκήσεις χημείας.


εσενα σου φαινεται φυσικο να σε βαλουν πχ να μαθεις πυρηνικη φυσικη στα κινεζικα, ενώ εισαι φτιαγμενος για νομικος και μεγάλωσες με μητρικη γλωσσα τα ελληνικα???
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
σωστότατα.
για αυτό τα πανε καλα στο σχολειο η μειοψηφια, και τα αλλα παιδια υποφερουν και κανουν και εμας τους δασκαλους να υποφέρουμε.

άλλος ενας βιασμος της φυσης η υποχρεωτικη εκπαιδευση.

όπως το παιδακι με συνδρομο νταουν είναι αδυνατο να μαθει διαφορικες εξισψωσεις και 5 ξενες γλωσσες ετσι και η πλειοψηφια δεν τα βγαζει περα με το δημοτικο και το γυμνασιο και τους αναγκαζουμε νομικα να ερθουν καιμ κοινωνικα τους αναγκαζουμε και στο λυκειο.


ΣΕΦΕΣΤΑΤΑ ΒΙΑΣΜΟΣ να προσπαθεις το παιδακι που είναι γεννημενος πχ μαπσκετμπολιστας να το βαλεις να διαβασει 500 σελιδες και να λυνει γεωμετρικες ασκήσεις και ασκήσεις χημείας.


εσενα σου φαινεται φυσικο να σε βαλουν πχ να μαθεις πυρηνικη φυσικη στα κινεζικα, ενώ εισαι φτιαγμενος για νομικος και μεγάλωσες με μητρικη γλωσσα τα ελληνικα???
Για να στηριξεις ενα λαθος επιχειρημα, το εκαψες τελειως. Δεν θα συζητησω περι αναγκαιοτητας του σχολειου. Ειπαμε να μιλαμε σοβαρα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom