Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
γεια σου φιλε μου αλεξ.,,
τοπικη κοινωνια.τι θα πει ο κοσμος παραδοσιακος πατερας και τα σχετικα...δεν περναω καλα αδερφε
εχω τρομερες τασεις φυγης
Δηλαδη σε ποια κοινωνια ζεις που δεν εχει διαζυγια?

Ποσων ετων εισαι? Παιδια εχετε?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
οχι ευτυχως.σε χωριο αλεξ..γαμησε τα δεν επρεπε να το κανω.ενα πουστη φιλο ρε δεν ειχα να με κουβεντιασει.κανεναν
Σκεψου λιγο τι ηταν αυτο που σε εκανε να την παντρευτεις κι αν ηταν ψευτικο.

Σκεψου τι θα κανεις μετα. Υπαρχει καποια αλλη ζωη που σε περιμενει και ειναι προφανως καλυτερη?

Η κοπελα τι ρολο παιζει? Στα πρηζει? Ειναι απλως αοσμη και αγευστη? Μπορεις να συζητησεις μαζι της?
Το ενδεχομενο να φταιει απλως το χωριο και να ειναι ολα καλυτερα αν την παρεις και φυγετε μακρια?
 

epirrepis

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
108
Like
2
Πόντοι
1
Σκεψου λιγο τι ηταν αυτο που σε εκανε να την παντρευτεις κι αν ηταν ψευτικο.

Σκεψου τι θα κανεις μετα. Υπαρχει καποια αλλη ζωη που σε περιμενει και ειναι προφανως καλυτερη?

Η κοπελα τι ρολο παιζει? Στα πρηζει? Ειναι απλως αοσμη και αγευστη? Μπορεις να συζητησεις μαζι της?
Το ενδεχομενο να φταιει απλως το χωριο και να ειναι ολα καλυτερα αν την παρεις και φυγετε μακρια?
σ ευχαριστω,ολες οι αποριες σου ειναι ευστοχες.
η κοπελα ειναι το καλυτερο κοριτσι που θα μπορουσε να μου τυχει.αλλα δεν ειμαστε ολοι για ολους.
το χωριο δεν φταει.η ζωη μου η δουλεια μου ολα ειναι εδω.περασα αστυνομια και δεν πηγα για να καθισω στην γενετειρα μου.εγω φταιω αλεξ.πρεπει να το πιω ολο μονος μου τωρα νομιζω
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
Επίσης αν ειναι να κάνει κανείς οικόγενεια γιατί να το κάνει νωρίς και να χάσει χρόνια που μπορει να ζήσει ποσα αλλα πράγματα? Ο άντρας στα 45 του μια χαρα μπορει να παντρευτει μια 30-32αρα. θα ειναι και χορτασμένος σε μεγαλο βαθμο. Και πιο φτασμενος και ανετος οικονομικα λογικα.

Να ζήσει και ολα αυτα που λετε με τα παιδια κτλπ και οταν θα τελειώσουν αυτά και θα φύγουν απ'το σπιτι (στα 65 του δλδ) να μην έχει άγχος και τωρα τι στη ζωη αφου οπως και να το κανουμε η θεληση για γουστα εχει πλεον φύγει σε τεραστιο βαθμο. Γιατι στις ηλικιες που παντρευονται οι περισσοτεροι (30 πανω κατω) χανουν μια απιστευτη δεκαετια για τον αντρα που ειναι τα 30s. Μια δεκαετια που εχεις πλεον οικονομικη ανεση και εισαι πιο συνειδητοποιεμνος με αυτοπεποίθηση. και το ολο θέμα με τα παιδιά τελειώνει στα 50 τους και βρίσκονται ξαφνικά σαν μαλάκες στα μέσα της ζωής περίπου.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
χωρισε να ξαναγεννηθείς.
αυτην την περιγραφή εκουω και από αλλους που χωρισαν.
ξαναγεννηθηκα,
ξαναζω.
κανεις δεν το μετανοιωνει που χωρισε το ξαναλεω
 

epirrepis

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
108
Like
2
Πόντοι
1
Να το θεσω και με μια αλλη οπτικη.

Τι γινεται με οσους ΞΑΝΑΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ?
Περνανε καλυτερα ή χειροτερα?
νομιζω πως τελικα καποιος πρεπει να παντρευεται στα μελια.
ποτε πανω απο 2 3 χρονια σχεση.πεθαινουν τα παντα
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
χωρισε να ξαναγεννηθείς.
αυτην την περιγραφή εκουω και από αλλους που χωρισαν.
ξαναγεννηθηκα,
ξαναζω.
κανεις δεν το μετανοιωνει που χωρισε το ξαναλεω
Εσυ εμεινες παντρεμενος πολυ λιγο, αν θυμαμαι καλα. Αρα δεν πηγαινει πολυ σε σενα το "ξαναγεννηθηκα" γιατι δεν προλαβες να "πεθανεις".
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
χωρισε να ξαναγεννηθείς.
αυτην την περιγραφή εκουω και από αλλους που χωρισαν.
ξαναγεννηθηκα,
ξαναζω.
κανεις δεν το μετανοιωνει που χωρισε το ξαναλεω
Να το θεσω και με μια αλλη οπτικη.

Τι γινεται με οσους ΞΑΝΑΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ?
Περνανε καλυτερα ή χειροτερα?
 

epirrepis

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
108
Like
2
Πόντοι
1
Ποσων ετων εισαι βρε αδερφε μου?Εισαι πανω απο 35?

Και γιατι θεωρεις οτι εναι δικαιο να τιμωρηθεις?
Τι παραιτηση ειναι αυτη?

Εγω νιωθω οτι ακομη και τωρα δεν εχεις εντοπισει ακριβως τι σου λειπει.
Διαισθανομαι οτι δεν ειναι ο γαμος σου το προβλημα. Δηλαδη στο χωριο θα περνουσες ωραια με γκομενακια και ελευθερια αν ησουν ανυπαντρος?
δεν ξερω αν φταει ο χαλκας αλλα απο τοτε που τον εβαλα ναι.εχω πολυ μεγαλυτερη επιτυχια χωρις καν να προσπαθησω.δουλεια καλη εχω θα εκανα και τις καταδρομικες στην πρωτευουσα.33 ειμαι.
παραιτηση οπως το ειπες με τασεις φυγης αλλα και αυτοθυσιας
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
σ ευχαριστω,ολες οι αποριες σου ειναι ευστοχες.
η κοπελα ειναι το καλυτερο κοριτσι που θα μπορουσε να μου τυχει.αλλα δεν ειμαστε ολοι για ολους.
το χωριο δεν φταει.η ζωη μου η δουλεια μου ολα ειναι εδω.περασα αστυνομια και δεν πηγα για να καθισω στην γενετειρα μου.εγω φταιω αλεξ.πρεπει να το πιω ολο μονος μου τωρα νομιζω
Ποσων ετων εισαι βρε αδερφε μου?Εισαι πανω απο 35?

Και γιατι θεωρεις οτι εναι δικαιο να τιμωρηθεις?
Τι παραιτηση ειναι αυτη?

Εγω νιωθω οτι ακομη και τωρα δεν εχεις εντοπισει ακριβως τι σου λειπει.
Διαισθανομαι οτι δεν ειναι ο γαμος σου το προβλημα. Δηλαδη στο χωριο θα περνουσες ωραια με γκομενακια και ελευθερια αν ησουν ανυπαντρος?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
δεν ξερω αν φταει ο χαλκας αλλα απο τοτε που τον εβαλα ναι.εχω πολυ μεγαλυτερη επιτυχια χωρις καν να προσπαθησω.δουλεια καλη εχω θα εκανα και τις καταδρομικες στην πρωτευουσα.33 ειμαι.
παραιτηση οπως το ειπες με τασεις φυγης αλλα και αυτοθυσιας
Πηγαινεις με αλλες, εστω εκδιδομενες? Ή εισαι πιστος ως τωρα?
 

epirrepis

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
108
Like
2
Πόντοι
1
Εχετε κάνει παιδια φιλε μου? Γιατι αν όχι ειναι κριμα και για σας και για τα παιδια να ξεκινησετε οικογενεια με τετοια ψυχολογία και τέτοια νοοτροπία. Συνομιλικοι είμαστε ειναι κρίμα να αφηνεις τα χρονια να περασουν για κατι που ηδη μετανιώνεις. Μια ζωή την εχουμε και χρωστάμε πρωτα στον εαυτό μας.
ετσι φιλε μου.ετσι ακριβως...σε εμας χρωσταμε πρωτα.κ δεν μου φταει η κοπελα.με μενα τα εχω.δεν κανουμε ολοι για ολους απλα.οσο αφορα την ερωτηση του αλεξ οχι.και πιεζομαι πολυ γι αυτο.αλλα οταν ανεβαινω αθηνα γινεται του μουνιου το πανηγυρι
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
δεν ξερω αν φταει ο χαλκας αλλα απο τοτε που τον εβαλα ναι.εχω πολυ μεγαλυτερη επιτυχια χωρις καν να προσπαθησω.δουλεια καλη εχω θα εκανα και τις καταδρομικες στην πρωτευουσα.33 ειμαι.
παραιτηση οπως το ειπες με τασεις φυγης αλλα και αυτοθυσιας

Εχετε κάνει παιδια φιλε μου? Γιατι αν όχι ειναι κριμα και για σας και για τα παιδια να ξεκινησετε οικογενεια με τετοια ψυχολογία και τέτοια νοοτροπία. Συνομιλικοι είμαστε ειναι κρίμα να αφηνεις τα χρονια να περασουν για κατι που ηδη μετανιώνεις. Μια ζωή την εχουμε και χρωστάμε πρωτα στον εαυτό μας.
 

epirrepis

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
108
Like
2
Πόντοι
1
Εχετε κάνει παιδια φιλε μου? Γιατι αν όχι ειναι κριμα και για σας και για τα παιδια να ξεκινησετε οικογενεια με τετοια ψυχολογία και τέτοια νοοτροπία. Συνομιλικοι είμαστε ειναι κρίμα να αφηνεις τα χρονια να περασουν για κατι που ηδη μετανιώνεις. Μια ζωή την εχουμε και χρωστάμε πρωτα στον εαυτό μας.
παιδια οχι.εκει ειναι η ταφοπλακα και το ξερω.και με πιεζουν απαντες για αυτο.απο την οικογενεια εννοω
 

epirrepis

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
108
Like
2
Πόντοι
1
Νομιζω οτι αυτα τα επιχειρηματα ειναι πολυ κλισέ για να τον επηρεασουν (μια ζωη την εχουμε κλπ κλπ). Το χειροτερο ειναι οτι νιωθει βαθια ως καθηκον να θυσιαστει. Προφανως ειναι θεμα ανατροφης ή των πιστεύω του. Ή εστω ο επηρεασμος απο τον περιγυρο. Δυσκολα θα απεμπλακεί. Μονο αν βρει ενα κινητρο τοσο μεγαλο ωστε να κανει την ανατροπη.
εισαι τοσο καρδια μεσα...τοσο πολυ ομως.........
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Εχετε κάνει παιδια φιλε μου? Γιατι αν όχι ειναι κριμα και για σας και για τα παιδια να ξεκινησετε οικογενεια με τετοια ψυχολογία και τέτοια νοοτροπία. Συνομιλικοι είμαστε ειναι κρίμα να αφηνεις τα χρονια να περασουν για κατι που ηδη μετανιώνεις. Μια ζωή την εχουμε και χρωστάμε πρωτα στον εαυτό μας.
Νομιζω οτι αυτα τα επιχειρηματα ειναι πολυ κλισέ για να τον επηρεασουν (μια ζωη την εχουμε κλπ κλπ). Το χειροτερο ειναι οτι νιωθει βαθια ως καθηκον να θυσιαστει. Προφανως ειναι θεμα ανατροφης ή των πιστεύω του. Ή εστω ο επηρεασμος απο τον περιγυρο. Δυσκολα θα απεμπλακεί. Μονο αν βρει ενα κινητρο τοσο μεγαλο ωστε να κανει την ανατροπη.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Να το θεσω και με μια αλλη οπτικη.

Τι γινεται με οσους ΞΑΝΑΠΑΝΤΡΕΥΟΝΤΑΙ?
Περνανε καλυτερα ή χειροτερα?
αν ξαναχωρισουν περνανε καλυτερα.
αν όχι παραμενουν στο δευτερο ή τριτο γαμο ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΙΣΧΥΟΥΝ, δηλαδή ή θα χωρισουν ή υποφερουν 9 στους 10.


ε τωρα να παντρευτείς κατά μεσο ορο 5-10 φορες μηπως και βρεις περισσοτερη ευτυχια σε καποιον γαμο και στεριωσεις αξιζει? πρωτα από όλα 5-10 γαμοι εχουν τεραστιο οικονομικο και ψυχολογικο κοστος.
αντε 1-2-3 τους κανεις γιατι σε παιρνει οικονομικα και ψυχικα.


άλλη ψυχικη οδυνη να χωρισεις μια γκομενα (το εχω κανει με 31 γκομενες και αμεσως πηγαινα με 1 πουτανα ετσι για το γαμοτο για ψυχοθεραπεια και την άλλη μερα ημουν οκ)

και άλλη ψυχικη οδυνη να χωρισεις από μια συζυγο (το εχω κανει με 1 συζυγο και το λουκι είναι πολύ μεγαλυτερο, χωρια που γνωριστηκαν σιγουρα και οι οικογενειες, τους φερνεις σε δυσκολη θεση κλπ κλπ)
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
Νομιζω οτι αυτα τα επιχειρηματα ειναι πολυ κλισέ για να τον επηρεασουν (μια ζωη την εχουμε κλπ κλπ). Το χειροτερο ειναι οτι νιωθει βαθια ως καθηκον να θυσιαστει. Προφανως ειναι θεμα ανατροφης ή των πιστεύω του. Ή εστω ο επηρεασμος απο τον περιγυρο. Δυσκολα θα απεμπλακεί. Μονο αν βρει ενα κινητρο τοσο μεγαλο ωστε να κανει την ανατροπη.

Κάποια πράγματα είναι κλισέ γιατί ειναι αλήθειες και είναι πάρα πολύ απλά. Η ευτυχία δεν είναι κάτι πολύπλοκο ούτε θελει οδηγούς και manual. Απλά κάνε πράγματα που σε κάνουν χαρούμενο και προσπάθησε να ελαττώσεις οσο γίνεται ή ιδανικά να εξαλείψεις οτι σε χαλάει. Δεν υπάρχει κατι πιο σημαντικο και μεγαλό κίνητρο απ'τον χρόνο.Πραγματικά δεν υπάρχει!! Ειναι το μόνο συνάλλαγμα που μετράει και δεν δέχεται επιστροφές.
Simple as that.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom