Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
979
Κριτικές
18
Like
3.512
Πόντοι
5.585
Πραγματικά ρε παιδιά υπάρχει κανείς που πιστεύει την σήμερον ημέρα οτι μπορει να κρατήσει γάμο χωρίς κέρατα εκατέρωθεν μέσα στο πέρασμα του χρόνου? Δλδ θα κλεισεις 10 χρονια γαμου και δεν θα σε κερατώσει η γυναίκα? Για μας δεν το συζητάω καν τι κέρατα ρίχνουμε.
Δεν γίνεται να μην παίξει το μάτι. Μια συνεχής καταπίεση ειναι ο γάμος στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά το μόνο που κάνουν ειναι να επιβεβαίωνουν τον κανονα.

Οσους παντρεμενους βλεπω τριγυρω μου (ακομα κατω απο 5 χρονια γαμου οι περισσοτεροι να φανταστειτε) τους τρεχουν τα σαλια με οτι κινείται και γαμησι με την γυναικα τους το πολύ μια φορά τον μήνα.
Τα παιδιά απ'την αλλη ειναι λαχείο αλλά οσο καλα και να σου βγούνε δεν σου εγγυάται κανείς ειδικά την σημερινη εποχή οτι δεν θα φύγουν μετα τα 18 για να σπουδάσουν και μετά να δουλέψουν είτε σε άλλη πόλη είτε στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να τα βλέπεις στην καλύτερη 2-3 φορές τον χρόνο. Το ίδιο και εγγονια σου προφανώς. Άρα, επειδή το βλέπω πολύ σαν επιχείρημα υπερ του γαμου αυτό, στα γηρατειά πάλι μόνος θα είσαι στην ουσία.

Τέλος τα ποσοστά των διαζυγιών στην Ελλάδα έχουν φτάσει στα 44%. Αν προσθέσουμε σε αυτά γάμους σε διάσταση ή τις παρα πολλες περιπτώσεις γάμων που μένουν μαζί καθαρά για οικονομικούς λόγους ή για τα παιδιά τότε το ποσοστό ξεπερνά κατά πολύ το 50%.
Ποντάρεις τα λεφτά σου και το πιο σημαντικό πράγμα που έχει κανείς..τον χρόνο του (χρονια απτη ζωη του) σε ένα στοίχημα με τραγικές αποδόσεις.
 

torcap1989

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2018
Μηνύματα
176
Like
89
Πόντοι
1
Πραγματικά ρε παιδιά υπάρχει κανείς που πιστεύει την σήμερον ημέρα οτι μπορει να κρατήσει γάμο χωρίς κέρατα εκατέρωθεν μέσα στο πέρασμα του χρόνου? Δλδ θα κλεισεις 10 χρονια γαμου και δεν θα σε κερατώσει η γυναίκα? Για μας δεν το συζητάω καν τι κέρατα ρίχνουμε.
Δεν γίνεται να μην παίξει το μάτι. Μια συνεχής καταπίεση ειναι ο γάμος στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά το μόνο που κάνουν ειναι να επιβεβαίωνουν τον κανονα.

Οσους παντρεμενους βλεπω τριγυρω μου (ακομα κατω απο 5 χρονια γαμου οι περισσοτεροι να φανταστειτε) τους τρεχουν τα σαλια με οτι κινείται και γαμησι με την γυναικα τους το πολύ μια φορά τον μήνα.
Τα παιδιά απ'την αλλη ειναι λαχείο αλλά οσο καλα και να σου βγούνε δεν σου εγγυάται κανείς ειδικά την σημερινη εποχή οτι δεν θα φύγουν μετα τα 18 για να σπουδάσουν και μετά να δουλέψουν είτε σε άλλη πόλη είτε στο εξωτερικό με αποτέλεσμα να τα βλέπεις στην καλύτερη 2-3 φορές τον χρόνο. Το ίδιο και εγγονια σου προφανώς. Άρα, επειδή το βλέπω πολύ σαν επιχείρημα υπερ του γαμου αυτό, στα γηρατειά πάλι μόνος θα είσαι στην ουσία.

Τέλος τα ποσοστά των διαζυγιών στην Ελλάδα έχουν φτάσει στα 44%. Αν προσθέσουμε σε αυτά γάμους σε διάσταση ή τις παρα πολλες περιπτώσεις γάμων που μένουν μαζί καθαρά για οικονομικούς λόγους ή για τα παιδιά τότε το ποσοστό ξεπερνά κατά πολύ το 50%.
Ποντάρεις τα λεφτά σου και το πιο σημαντικό πράγμα που έχει κανείς..τον χρόνο του (χρονια απτη ζωη του) σε ένα στοίχημα με τραγικές αποδόσεις.

μπαγασα σου βγαζω το καπελο πραγματικα

το εθεσες πολυ ωραια

ειχα μια ιδια συζητηση με εναν φιλο σημερα και εθεσα ακριβως τα ιδια θεματα

οτι ουσιαστικα ειναι ουτοπια αυτο που αναφερουνε αρκετοι περι μοναξιας χωρις γαμο μιας και οτι και να κανεις
ειτε παντρευτεις ειτε οχι

στο τελος παλι μονος/μονη καταληγεις και παλι απο την αρχη

οποτε στην τελικη ειτε παντρευτεις ειτε οχι πρεπει να τα βρεις με τον εαυτο σου για να εισαι καλα και μετα

παντως αυτο πρεπει να γινει case study

γιατι δηλαδη οταν εχεις τοσο εναντιον σου τις πιθανοτητες οτι δηλαδη η πλειοψηφια των γαμων ειναι αποτυχημενοι θες να παντρευτεις ?

εικαζω πως ο κυριος λογος ειναι το να κανεις παιδια

διαφορετικα οι περισσοτεροι δεν θα παντρευοντουσαν

παντως ειναι δραμα
ψυχοφθορο και για τον αντρα και για την γυναικα
και μιλαω κυριως για κερατα ειναι πολυ δυσκολα
 

torcap1989

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2018
Μηνύματα
176
Like
89
Πόντοι
1
και κατι τελευταιο οσον αφορα τα ποσοστα που ανεφερες

νομιζω οτι ειναι αρκετα ψιλοτερα και ξεπερνανε το 75%

ο λογος δεν ειναι απο καποια ερευνα που διαβασα η που ειδα

αλλα απο τον περιγυρο μου

7-8 /10 ζευγαρια που γνωριζω εχουνε θεματα με διαζυγιο , κερατα , κτλπ

αναφορικα λεω τα παρακατω

1) 35 χρονων αυτος 32 αυτη  με 2 μικρα παιδια , την ειχε λιωσει στο κερατο αυτος , πηγε εκανε σχεση και αυτη με εναν
οσο κουφο και αν ακουγεται ειναι ακομα μαζι και απλα το δραμα συνεχιζεται για "χαρη των παιδιων" ....

μαρτυριο κανονικοτατο

2)μεγαλυτερα ζευγαρα με 20-30+ χρονια
οσα γνωριζω ειτε ειναι σε διασταση
ειτε διαζυγιο
ειτε υποφερουνε και ανεχεται ο ενας τον αλλον γιατι ειναι "ντροπη" να χωρισεις μετα απο τοσα χρονια
η λογω "οικονομικου" ....

και αλλες πολλες περιπτωσεις

μπουρδελο 8/10 γαμους κατα την γνωμη μου...το 50% ειναι πολυ ελαφρυ
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.063
Πόντοι
7.216
..
παντως αυτο πρεπει να γινει case study

γιατι δηλαδη οταν εχεις τοσο εναντιον σου τις πιθανοτητες οτι δηλαδη η πλειοψηφια των γαμων ειναι αποτυχημενοι θες να παντρευτεις ?

..

Γιατί είναι ο μόνος τρόπος επιβιώσεις σε μια κοινωνία που ακολουθεί αυτό το μοντέλο μήπως?

Γιατί ο άνθρωπος είναι ζώον κοινωνικό. Τουέστην ζεί σε αγέλες και οχι μοναχικό οσαν την αρκούδα!


Γιατί αν φτάσεις 50 και είσαι ανύπαντρος το πιθανότερο είναι να είσαι μόνος σου σε ενα σπίτι και να μην βρίσκεις εναν ανθρωπο να πείς μια κουβέντα?
Δεν το συζητώ να βρείς γκόμενα.
Μονο καμιά χήρα/ζωντοχήρα με 2-3 κουτσούβελα.
 

thomas66

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2018
Μηνύματα
84
Like
0
Πόντοι
0
Γιατί πόσες ειναι οι πιθανότητες στα 50 σου να μην έχεις χωρίσει αν παντρευτείς? Ειδικά στα 50 που τα παιδιά έχουν αρχίσει να φεύγουν απτο σπιτι να σπουδασουν (αν δεν έχεις χωρίσει ήδη πιο πριν) αυξάνονται κατακορυφα οι πιθανοτητες να χωρίσεις γιατί ξαφνικά πρεπει να ξαναφάτε 100% ο ενας στον αλλον στη μάπα μετά από ποσα χρονια. Τα παιδιά μπορει να ειναι τεραστιος αντιπερισπασμός. Αλλα μολις φευγουν ξαφνικα πρεπει να ζησεις ξανα μαζι με εναν ανθρωπο που εχει αλλαξει μετα απο 20 χρονια και συ φυσικα το ιδιο. Και αυτη τη φορα δεν υπαρχει οχι ερωτική ελξη οπως υπηρχε την τελευταια φορα που ησασταν μονοι προ παιδιών. Αλλά αντισεξουαλική αηδία!!

έτσι ακριβώς...
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
979
Κριτικές
18
Like
3.512
Πόντοι
5.585
Γιατί είναι ο μόνος τρόπος επιβιώσεις σε μια κοινωνία που ακολουθεί αυτό το μοντέλο μήπως?

Γιατί ο άνθρωπος είναι ζώον κοινωνικό. Τουέστην ζεί σε αγέλες και οχι μοναχικό οσαν την αρκούδα!


Γιατί αν φτάσεις 50 και είσαι ανύπαντρος το πιθανότερο είναι να είσαι μόνος σου σε ενα σπίτι και να μην βρίσκεις εναν ανθρωπο να πείς μια κουβέντα?
Δεν το συζητώ να βρείς γκόμενα.
Μονο καμιά χήρα/ζωντοχήρα με 2-3 κουτσούβελα.

Γιατί πόσες ειναι οι πιθανότητες στα 50 σου να μην έχεις χωρίσει αν παντρευτείς? Ειδικά στα 50 που τα παιδιά έχουν αρχίσει να φεύγουν απτο σπιτι να σπουδασουν (αν δεν έχεις χωρίσει ήδη πιο πριν) αυξάνονται κατακορυφα οι πιθανοτητες να χωρίσεις γιατί ξαφνικά πρεπει να ξαναφάτε 100% ο ενας στον αλλον στη μάπα μετά από ποσα χρονια. Τα παιδιά μπορει να ειναι τεραστιος αντιπερισπασμός. Αλλα μολις φευγουν ξαφνικα πρεπει να ζησεις ξανα μαζι με εναν ανθρωπο που εχει αλλαξει μετα απο 20 χρονια και συ φυσικα το ιδιο. Και αυτη τη φορα δεν υπαρχει οχι ερωτική ελξη οπως υπηρχε την τελευταια φορα που ησασταν μονοι προ παιδιών. Αλλά αντισεξουαλική αηδία!!
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
ρε παιδια γιατι ειστε τοσο φανατικοι εναντιον του γαμου?
απλα να ειστε φανατικοι υπερ των διαζυγιων.
τον γαμο τον βλεπουν σαν μια εξασφαλιση?
καντε τες να αλλαξουν γνωμη.
αντι να μας τα τρωνε αυτές να τους τα τρωμε εμεις.
ανεργοι παιξ τε το γαμπροι.
να δουμε ολες οι σουσουράδες της ισότητας θα παντρευτουν αν αυτές εχουν εισοδημα κα ο αντρας όχι? χαχαχαχα.

μονο οι ανεργοι να παντρεύεστε και μετα από νομικα αρκετο χρονο διαζυγιο και να ζητατε διατροφή και την οικογενειακη στεγη-προικα
 

Trikavalos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Νοε 2017
Μηνύματα
1.686
Like
1.093
Πόντοι
216
Όλοι γυναίκες άνδρες θέλετε ποικιλία και καλοπέραση και με το ζόρι ένα παιδί.Μνημόνια μέχρι να σβήσει ο ήλιος και καλά ξεμπερδέματα με τους λάθρο εποίκους του σουλτάνου.
 

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.337
Κριτικές
61
Like
3.063
Πόντοι
7.216
Γιατί πόσες ειναι οι πιθανότητες στα 50 σου να μην έχεις χωρίσει αν παντρευτείς? Ειδικά στα 50 που τα παιδιά έχουν αρχίσει να φεύγουν απτο σπιτι να σπουδασουν (αν δεν έχεις χωρίσει ήδη πιο πριν) αυξάνονται κατακορυφα οι πιθανοτητες να χωρίσεις γιατί ξαφνικά πρεπει να ξαναφάτε 100% ο ενας στον αλλον στη μάπα μετά από ποσα χρονια. Τα παιδιά μπορει να ειναι τεραστιος αντιπερισπασμός. Αλλα μολις φευγουν ξαφνικα πρεπει να ζησεις ξανα μαζι με εναν ανθρωπο που εχει αλλαξει μετα απο 20 χρονια και συ φυσικα το ιδιο. Και αυτη τη φορα δεν υπαρχει οχι ερωτική ελξη οπως υπηρχε την τελευταια φορα που ησασταν μονοι προ παιδιών. Αλλά αντισεξουαλική αηδία!!

Μεγάλε μιλάμε για 2 διαφορετικούς ανθρώπους.
Εγώ σου λέω οτι ενας ανύπαντρος 50άρης είναι καμμένο χαρτι,
κι εσύ μου λές οτι ενας παντρεμμένος 25άρης στα 50 ίσως είναι καμένο χαρτί.

Οι περισσότεροι που υποτίθεται οτι είστε κατά του γάμου είμαι σίγουρος οτι είστε κάτω τον 30.
Δεν προσπαθώ να σας πείσω για το αντίθετο, αλλά επειδή τυγχάνει να είμαι κοντά στα 40 απλά σας λέω κρατήστε μικρό καλάθι για αυτά που λέτε!

:woldman:
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Εγώ βλέπω ότι αυτοί που δυσκολεύονται να βρίσκουν γκόμενα,παρακαλάνε να παντρευτούν.Γνωρίζουν μία και στον μήνα επάνω,μην πω και στη βδομάδα,την φέρνουν στους γονείς τους.
 

thomas66

Μέλος
Εγγρ.
16 Απρ 2018
Μηνύματα
84
Like
0
Πόντοι
0
ρε παιδια γιατι ειστε τοσο φανατικοι εναντιον του γαμου?
απλα να ειστε φανατικοι υπερ των διαζυγιων.
τον γαμο τον βλεπουν σαν μια εξασφαλιση?
καντε τες να αλλαξουν γνωμη.
αντι να μας τα τρωνε αυτές να τους τα τρωμε εμεις.
ανεργοι παιξ τε το γαμπροι.
να δουμε ολες οι σουσουράδες της ισότητας θα παντρευτουν αν αυτές εχουν εισοδημα κα ο αντρας όχι? χαχαχαχα.

μονο οι ανεργοι να παντρεύεστε και μετα από νομικα αρκετο χρονο διαζυγιο και να ζητατε διατροφή και την οικογενειακη στεγη-προικα

δε γίνονται αυτά φίλε, οι νόμοι στη δυτική κοινωνία έχουν γραφτεί στα μέτρα των γυναικών, άμα χωρίσεις σε γαμάει η πρώην σου και στα παίρνει όλα: παιδιά, σπίτια, και εσύ της πληρώνεις και διατροφή και κάθεσαι και κλαις τη μοίρα σου 
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
979
Κριτικές
18
Like
3.512
Πόντοι
5.585
Μεγάλε μιλάμε για 2 διαφορετικούς ανθρώπους.
Εγώ σου λέω οτι ενας ανύπαντρος 50άρης είναι καμμένο χαρτι,
κι εσύ μου λές οτι ενας παντρεμμένος 25άρης στα 50 ίσως είναι καμένο χαρτί.

Οι περισσότεροι που υποτίθεται οτι είστε κατά του γάμου είμαι σίγουρος οτι είστε κάτω τον 30.
Δεν προσπαθώ να σας πείσω για το αντίθετο, αλλά επειδή τυγχάνει να είμαι κοντά στα 40 απλά σας λέω κρατήστε μικρό καλάθι για αυτά που λέτε!

:woldman:

Διαφωνώ κάθετα. Αυτά που λες ειναι για άλλες εποχές. Αν είσαι ενδιαφέρων άνθρωπος με γεμάτη ζωή και επαγγελματικά και σε θέματα χόμπυ μια χαρά εισαι και στα 40 και στα 50 χωρις παιδια. Ετσι οπως το παρουσιαζεις εσύ ειναι και λες και ο μόνος σκοπος του καθε ανθρωπου ειναι η αναπαραγωγή. 2018 έχουμε.

Ενας πενηντάρης που δεν παντρεύτηκε συνειδητά δεν μετανιώνει για τίποτα. Ένας πενηντάρης που ειναι παντρεμένος μπορει να μετανιώνει που ακομα ειναι παντρεμένος ή αν εχει χωρίσει που παντρεύτηκε και εχασε ποσα χρονια απ'τη ζωή του.
Επίσης ακομα και στα 45 αν νιώθει τοσο καμενο χάρτι οπως μας το παρουσιαζεις ενας άντρας μια χαρα μπορει να ξεκινησει οικογενεια με μια 33αρα πχ δεν ειμαστε γυναικες να μας το απαγορεύει η ηλικια ούτε ειναι καμια ηλικια που δεν προλαβαινεις να μεγαλωσεις τα παιδια σου.
Ενώ ένας παντρεμένος οι πιθανότητες πλέον λένε οτι θα χωρισμένος στα 45-50 ειναι ένας που πληρώνει διατροφές για παιδιά που βλέπει σπάνια και ειναι πάλι μόνος με χαμένα χρόνια πίσω.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Μεγάλε μιλάμε για 2 διαφορετικούς ανθρώπους.
Εγώ σου λέω οτι ενας ανύπαντρος 50άρης είναι καμμένο χαρτι,
κι εσύ μου λές οτι ενας παντρεμμένος 25άρης στα 50 ίσως είναι καμένο χαρτί.

Οι περισσότεροι που υποτίθεται οτι είστε κατά του γάμου είμαι σίγουρος οτι είστε κάτω τον 30.
Δεν προσπαθώ να σας πείσω για το αντίθετο, αλλά επειδή τυγχάνει να είμαι κοντά στα 40 απλά σας λέω κρατήστε μικρό καλάθι για αυτά που λέτε!

:woldman:
μα ακριβως τα αντίθετα.

οσοι εχουν παντρεφτει, στα 50 κλαινε.
ειτε για το διαζυγιο.
ειτε για τις υποχρεώσεις.
ευτυχισμένος 50ρης που παντρευτηκε ΔΕΝ υπαρχει.
και την κλωντια σιφερ να πηρε εχει φακλαντεψει με τα χρονια και να μην εχει φακλαντεψει την εχει βαρεθεί.

ο 25 ρης κανει ζωη γιατι είναι ελευθερος
και ο 50ρης κανει ζωη ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ.
αν εχει παιδια και χωρισει ή είναι παντρεμένος και κανει υπομονή απλα κλαιει την μοιρα του.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom