Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.872
Κριτικές
6
Like
3.611
Πόντοι
736
ισως οι μονοι που αντεχουν να κανουν οικογενεια γιατι ταυτοχρονα εχουν καλο εισοδημα και δεν περνανε χρο νο με την  γυναικα τους για να υπαρξη αντιπαραθεση να τσακωθουν και να χωρισουν.

το 90% χωριζει ή ειναι δυασρεστημενοι, ε οι ναυτικοι ΔΕΝ προλαβαινουν να δυσαρεστηθουν τις λιγες μερες που ειναι με την γυναικα τους.
Σωστός , ο τύπος που είπε πιο πανω για χαμηλούς μισθούς των ναυτικών μάλλον είναι λάθος γιατί κι εγώ απο οτι έχω ακούσει είναι μεγάλοι οι μισθοί , δεν ξέρω μονο μήπως πέσαν κατα πολύ λόγω κρίσης , αλλά απο την άλλη αν πέσαν πολύ δεν θα πήγαινε κανείς μετα.
 

Επισκέπτης
ισως οι μονοι που αντεχουν να κανουν οικογενεια γιατι ταυτοχρονα εχουν καλο εισοδημα και δεν περνανε χρο νο με την  γυναικα τους για να υπαρξη αντιπαραθεση να τσακωθουν και να χωρισουν.

το 90% χωριζει ή ειναι δυασρεστημενοι, ε οι ναυτικοι ΔΕΝ προλαβαινουν να δυσαρεστηθουν τις λιγες μερες που ειναι με την γυναικα τους.

Όταν λέμε "οικογένεια" εννοούμε παιδάκια , τα οποία ΔΕΝ βλέπουν τον πατέρα τους - αν μιλάμε για μακρινά ταξίδια.
Εν πάσει περιπτώσει , οι ναυτικοί -περισσότερο απ'οποιαδήποτε άλλη ομάδα εργαζόμενων- γνωρίζουν  αποκλειστικά και μόνο εκδιδόμενες , οπότε καμία νορμαλ γυναίκα δεν αξίζει τέτοιο σύζυγο .
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.872
Κριτικές
6
Like
3.611
Πόντοι
736
Όταν λέμε "οικογένεια" εννοούμε παιδάκια , τα οποία ΔΕΝ βλέπουν τον πατέρα τους - αν μιλάμε για μακρινά ταξίδια.
Εν πάσει περιπτώσει , οι ναυτικοί -περισσότερο απ'οποιαδήποτε άλλη ομάδα εργαζόμενων- γνωρίζουν  αποκλειστικά και μόνο εκδιδόμενες , οπότε καμία νορμαλ γυναίκα δεν αξίζει τέτοιο σύζυγο .
Δηλαδη θα έχει καποια διαφορά αν ο ναυτικός πάει με καποια εκδιδόμενη , η αν παει με κάποια άλλη μη εκδιδόμενη ;

Και ενα σχετικό ανέκδοτο παρακάτω.

 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.280
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Θεωρώ ότι εάν βρεθεί αυτή η μία, όπου σκιζομαι για πάρτη της χωρίς να με νοιάζει αν θεωρούμε ή όχι Μαλέας, τότε θα το προχωρήσω και θα κάνω και παιδιά.Το σκεπτικό μου του να κάνω παιδιά πηγάζει γιατί με θεωρώ άτομο που έχω ορισμένα καλά στοιχεία τα οποία αξίζει να κληρονομηθουν και το ίδιο θα πρέπει να δω και απ την σύντροφό μου.

Αυτά είναι ψιλά γράμματα εν τούτοις και τα περισσότερα παιδιά γεννιούνται απλά επειδή οι γονείς ήταν μαστουριδες εκείνη την ώρα ή δεν είχαν φράγκα για καποτα και αδειασαν μέσα.

Οι γονείς, παρόλο που τους σέβομαι και τους εκτιμώ αφάνταστα,τους γράφω στα παπάρια μου δε όταν μου λένε να τους κάνω εγγονάκι πρωτού πεθάνουν...

Όταν οι γονείς είναι συνηδητοποιημενοι και αλληλοεκτιμωνται, καλό είναι να γίνονται οικογένειες.Ωφελουν τον άνθρωπο.Οταν όμως ο ένας συχτηριζει τον άλλο και παντρεύτηκαν γιατί έτσι θέλαν οι γονείς,οι γειτονοι,οι μαριγουλες,ο θεός,ο Τσίπρας και λοιποί... τότε γκαματα με κεφαλαία γράμματα
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.643
Κριτικές
57
Like
6.863
Πόντοι
5.406
Κατά βάση είναι αμόρφωτοι , παντρεύονται κατά βάση κάποια εκδιδόμενη που γνώρισαν και κατἀ βασην δεν έχουν δίκτυο στεριανών γνωστών για την οικογένειά τους.
Δεν είναι οικονομικό το θέμα.
Έτσι ακριβώς. Οι περισσότεροι δυστυχώς αμόρφωτοι , που βρίσκονται να έχουν πολλά χρήματα (σε σχέση με το μέσο όρο). Όσους έχω γνωρίσει , οι περισσότεροι τα έχουν χαμένα. Απο την άλλη οι γυναίκες που παντρεύονται ναυτικούς και  μετά πάνε και παρτουζώνονται, απο εδώ και απο εκεί ,είναι δυο φορές πουτάνες.
"Αν δεν αντέχεις χωρίς καβλί κυρία μου , παντρέψου έναν στεριανό να τον τρώς συνέχεια."
Αλλά ποιά πουτάνα λέει όχι σε εύκολη ζωή με οικονομική εξασφάλιση;;;
Επομένως δεν φταίει η αμορφωσιά των ναυτικών αλλά η ανασφαλής φύση της γυναίκας.
 

callahan

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.770
Κριτικές
23
Like
3.153
Πόντοι
3.820
Έτσι ακριβώς. Οι περισσότεροι δυστυχώς αμόρφωτοι , που βρίσκονται να έχουν πολλά χρήματα (σε σχέση με το μέσο όρο). Όσους έχω γνωρίσει , οι περισσότεροι τα έχουν χαμένα. Απο την άλλη οι γυναίκες που παντρεύονται ναυτικούς και  μετά πάνε και παρτουζώνονται, απο εδώ και απο εκεί ,είναι δυο φορές πουτάνες.
"Αν δεν αντέχεις χωρίς καβλί κυρία μου , παντρέψου έναν στεριανό να τον τρώς συνέχεια."
Αλλά ποιά πουτάνα λέει όχι σε εύκολη ζωή με οικονομική εξασφάλιση;;;
Επομένως δεν φταίει η αμορφωσιά των ναυτικών αλλά η ανασφαλής φύση της γυναίκας.
Το αμορφωτοι ισχυει για τους μη αξιωματικους, τους μουτσους,τους χαμαληδες.στους αξιωματικους ειναι τελειως διαφορετικα και με μισθους που ξεκινανε απο 7-8 χιλ για τους 3ους και φτανουν 15-16 για τους πρωτους και μηχανικους και καπετανιους.
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.643
Κριτικές
57
Like
6.863
Πόντοι
5.406
Το αμορφωτοι ισχυει για τους μη αξιωματικους, τους μουτσους,τους χαμαληδες.στους αξιωματικους ειναι τελειως διαφορετικα και με μισθους που ξεκινανε απο 7-8 χιλ για τους 3ους και φτανουν 15-16 για τους πρωτους και μηχανικους και καπετανιους.
Έγώ φίλε μου και για αξιωματικούς έλεγα. Σίγουρα δεν μπορεί να ισχύει για όλους και θα υπάρχουν και πιο μορφωμένα και έξυπνα παιδιά αλλά οι περισσότεροι που έχει τύχει γνωρίσει , έξω απο το πλοίο είναι γίδια. Δεν μπορείς να τους συγκρίνεις με κάποιον που έχει τελειώσει νομική , φυσιομαθηματικό, πολυτεχνείο κλπ
 

callahan

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.770
Κριτικές
23
Like
3.153
Πόντοι
3.820
Έγώ φίλε μου και για αξιωματικούς έλεγα. Σίγουρα δεν μπορεί να ισχύει για όλους και θα υπάρχουν και πιο μορφωμένα και έξυπνα παιδιά αλλά οι περισσότεροι που έχει τύχει γνωρίσει , έξω απο το πλοίο είναι γίδια. Δεν μπορείς να τους συγκρίνεις με κάποιον που έχει τελειώσει νομική , φυσιομαθηματικό, πολυτεχνείο κλπ
χωρις φυσικη, μαθηματικα,1 τουλαχιστον ξενη γλωσσα,δεν πας πουθενα,ειδικα για τους νεους ναυτικους μεχρι 40-45.στους παλαιοτερους σιγουρα μπορει να ισχυει.δεν ειναι μηχανακι το καραβι...
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.643
Κριτικές
57
Like
6.863
Πόντοι
5.406
χωρις φυσικη, μαθηματικα,1 τουλαχιστον ξενη γλωσσα,δεν πας πουθενα,ειδικα για τους νεους ναυτικους μεχρι 40-45.στους παλαιοτερους σιγουρα μπορει να ισχυει.δεν ειναι μηχανακι το καραβι...
Φίλε όσοι έχουν μυαλό μπαίνουν καράβι, μαθαίνουν δουλειά που να μπορείς να την κάνεις και στη στεριά. Δεν τους τρώει τη ζωή η θάλασσα ;-)
Καλά να ναι οι άνθρωποι να δουλεύουν, να συνεισφέρουν αυτοί στην οικονομία κι εμείς να φροντίζουμε για την ικανοποίηση των γυναικών τους όσο λείπουν!!!
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Τελευταίο πόστ για τους ναυτικούς γιατι είμαστε εκτός θέματος
 

callahan

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.770
Κριτικές
23
Like
3.153
Πόντοι
3.820
Φίλε όσοι έχουν μυαλό μπαίνουν καράβι, μαθαίνουν δουλειά που να μπορείς να την κάνεις και στη στεριά. Δεν τους τρώει τη ζωή η θάλασσα ;-)
Καλά να ναι οι άνθρωποι να δουλεύουν, να συνεισφέρουν αυτοί στην οικονομία κι εμείς να φροντίζουμε για την ικανοποίηση των γυναικών τους όσο λείπουν!!!
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

Τελευταίο πόστ για τους ναυτικούς γιατι είμαστε εκτός θέματος

συμφωνω,ομως σ αυτη την ελλαδα μοιαζουν ονειρο απατηλο αυτα τα λεφτα...εχω φιλο 40αρη,εφτιαξε σπιτι 800 χιλ και κυκλοφορει με αμαξι 100 χιλ.δυσκολα γινονται αυτα στη στερια αυτη τη στιγμη στην ελλαδα...
 

bourdeliaris82

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.643
Κριτικές
57
Like
6.863
Πόντοι
5.406
Εεεεε όχι????Τι μικρός που είναι ο κόσμος????
Στο γυμναστήριο έχουμε ένα αχαΐρευτο μπρατσωμένο ρεμάλι που τον ταϊζει η γυναίκα ενός σαραντάρη ναυτικού που έφτιαξε σπίτι 800 χιλιάρικα και κυκλοφορεί με άμαξι 100 χιλ!!!
Ε δεν είναι δυνατό!!!
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.872
Κριτικές
6
Like
3.611
Πόντοι
736
Εεεεε όχι????Τι μικρός που είναι ο κόσμος????
Στο γυμναστήριο έχουμε ένα αχαΐρευτο μπρατσωμένο ρεμάλι που τον ταϊζει η γυναίκα ενός σαραντάρη ναυτικού που έφτιαξε σπίτι 800 χιλιάρικα και κυκλοφορεί με άμαξι 100 χιλ!!!
Ε δεν είναι δυνατό!!!
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
Στο τέλος θα βγείτε και συγγενείς ,  :2funny:
 

callahan

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2010
Μηνύματα
1.770
Κριτικές
23
Like
3.153
Πόντοι
3.820
:grin:
Εεεεε όχι????Τι μικρός που είναι ο κόσμος????
Στο γυμναστήριο έχουμε ένα αχαΐρευτο μπρατσωμένο ρεμάλι που τον ταϊζει η γυναίκα ενός σαραντάρη ναυτικού που έφτιαξε σπίτι 800 χιλιάρικα και κυκλοφορεί με άμαξι 100 χιλ!!!
Ε δεν είναι δυνατό!!!
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:

:grin: :grin:...θα μπορουσε ,αλλα δεν ειναι παντρεμενος..επι του θεματος παντως ειναι μεγαλο προβλημα η οικογενεια με αυτη η δουλεια.αν αποφασισεις να κανεις βασικα πρεπει να σταματησεις γιατι οντως με τις σημερινες γυναικες καπως ετσι ειναι και η πραγματικοτητα..
 

Επιρρεπής

Ανώτατος
Εγγρ.
11 Ιουν 2014
Μηνύματα
4.101
Κριτικές
52
Like
17.638
Πόντοι
10.686
Θεωρώ ότι εάν βρεθεί αυτή η μία, όπου σκιζομαι για πάρτη της χωρίς να με νοιάζει αν θεωρούμε ή όχι Μαλέας, τότε θα το προχωρήσω και θα κάνω και παιδιά.Το σκεπτικό μου του να κάνω παιδιά πηγάζει γιατί με θεωρώ άτομο που έχω ορισμένα καλά στοιχεία τα οποία αξίζει να κληρονομηθουν και το ίδιο θα πρέπει να δω και απ την σύντροφό μου.
Πέρα από όλα τα άλλα (οικονομική κατάσταση,κοινωνικός περίγυρος κλπ) για μένα αυτή είναι η θεμελιώδης προϋπόθεση να κάνεις οικογένεια,άσχετον αν το ξέρεις ότι στην πορεία τα συναισθήματα φθίνουν.Έχω ακούσει την άποψη ότι δεν παντρευόμαστε αυτή που γουστάρουμε αλλά αυτή που θα είναι καλή μάνα για τα παιδιά μας!Ε,δεν διανοούμαι ότι θα κοιμάμαι και θα ξυπνάω με κάποια που μου είναι αδιάφορη ερωτικά...
 

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Το καλύτερο είναι παιδί με παρένθετη μητέρα και να το μεγαλώσεις μόνος σου
 

Επισκέπτης
Πέρα από όλα τα άλλα (οικονομική κατάσταση,κοινωνικός περίγυρος κλπ) για μένα αυτή είναι η θεμελιώδης προϋπόθεση να κάνεις οικογένεια,άσχετον αν το ξέρεις ότι στην πορεία τα συναισθήματα φθίνουν.Έχω ακούσει την άποψη ότι δεν παντρευόμαστε αυτή που γουστάρουμε αλλά αυτή που θα είναι καλή μάνα για τα παιδιά μας!Ε,δεν διανοούμαι ότι θα κοιμάμαι και θα ξυπνάω με κάποια που μου είναι αδιάφορη ερωτικά...

Μόνο που , τελικά , αυτούς που γουστάρουμε πιο πολύ απ' όλους στη ζωή μας τους γνωρίζουμε σε λάθος timing , οπότε για γάμο συνήθως απομένουν οι πιο μπλαζέ καταστάσεις.
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.696
Like
1.461
Πόντοι
216
Πέρα από όλα τα άλλα (οικονομική κατάσταση,κοινωνικός περίγυρος κλπ) για μένα αυτή είναι η θεμελιώδης προϋπόθεση να κάνεις οικογένεια,άσχετον αν το ξέρεις ότι στην πορεία τα συναισθήματα φθίνουν.Έχω ακούσει την άποψη ότι δεν παντρευόμαστε αυτή που γουστάρουμε αλλά αυτή που θα είναι καλή μάνα για τα παιδιά μας!Ε,δεν διανοούμαι ότι θα κοιμάμαι και θα ξυπνάω με κάποια που μου είναι αδιάφορη ερωτικά...
Στο τέλος όλες αδιάφορες θα σου είναι, οποία κι αν εχεις δίπλα σου
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom