Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
εισαι τοσο καρδια μεσα...τοσο πολυ ομως.........
Ακουσε με. Προφανως αυτη τη στιγμη δεν εχεις καποιο κινητρο να τα τιναξεις ολα στον αερα. Δωσε λιγο χρονο και στον εαυτο σου και σε εκεινη. Κάντε ενα παιδι. Οπως και να εχει το πραγμα, ενα παιδι σου χρειαζεται. Μπορει να βρεις αλλο νοημα τοτε. Αλλά ακομη κι αν δεν περπατησει το θεμα, τουλαχιστον θα εχεις γινει πατερας. Επισης μιλησε και σε εκεινη. Μην της πεις καμια χοντραδα του στυλ "μετανιωσα που σε παντρευτηκα" αλλά κατι σε "δεν νιωθω καλα, κατι μου συμβαινει, εσυ νιωθεις καλα?" Γιατι αποκλειεις να νιωθει κι εκεινη το ιδιο? Μιληστε, δεν χανετε τιποτα. Η θα φτιαξει ή θα χαλασει τελειως. Νεοι ανθρωποι ειστε ακομη, πολυ. Ανετα ξαναφτιαχνεται η ζωη και για τους δυο. Σε δεκα χρονια θα ειναι πιο δυσκολο (αλλά και πιο ανυποφορο).
Πιστεψε με αυτο που τωρα νιωθεις ως καθηκον, αργοτερα θα γινει μίσος.
 

neopas123

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαΐ 2015
Μηνύματα
264
Like
6
Πόντοι
1
O κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.Κάποιοι θεωρούν ότι η δημιουργία οικογένειας είναι το παν κάποιοι άλλοι όχι.Κατά την άποψη μου το πρόβλημα ξεκινάει όταν κάποιος θέλει να κάνει οικογένεια χωρίς να καλύπτει 2-3 πράγματα που για μένα είναι σημαντικά για κάποιον που θέλει να παντρευτεί:

1)Οικονομική κατάσταση.Δεν λέω να είναι κάποιος πλούσιος,αλλά ρε παιδί μου αυτό που βλέπεις τον άλλο που βγάζει 500-600 ευρώ και χωρίς προοπτική για κάτι καλύτερο και πάει και κάνει παιδιά είναι λάθος.Φτιάξε τα οικονομικά σου λίγο,κοίτα να εξελιχθείς επαγγελματικά  και μετά σκέψου να κάνεις οικογένεια.

2)Είτε μας αρέσει είτε όχι,κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν γεννηθεί για να κάνουν οικογένεια.Όλοι θα έχουμε κάποιο γνωστό/συγγενή που δεν είναι ικανός να κάνει 5 βασικά πράγματα.Πιστεύετε ότι ένας τέτοιος άνθρωπος είναι ικανός να μεγαλώσει παιδιά.Επίσης ένα άλλο σημαντικό ζήτημα είναι τα απωθημένα που έχουν  κάποιοι άνθρωποι.Για παράδειγμα άνθρωποι που στα 20-30 δεν έκαναν την ζωή που ήθελαν και όταν παντρεύτηκαν στα 35 και κατάλαβαν ότι ποτέ δεν θα κάνουν την ζωή αυτή είτε έπεσαν σε κατάθλιψη είτε άρχισαν να παραμελούν την οικογένεια τους για να κάνουν αυτά που δεν έκαναν όταν είναι νεότεροι.

3)Έστω ότι έχεις μια οικονομική άνεση και είσαι ικανός να κάνεις οικογένεια,θα  πρέπει να έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες του γάμου.Πόσοι άντρες παντρεύτηκαν μια γυναίκα που ούτε πατάτες δεν ξέρει να κάνει ή δεν ξέρει πως να μεγαλώσει τα παιδιά της;Επίσης πόσες γυναίκες που είχαν απωθημένα παντρεύτηκαν γιατί 30αρισαν και μόλις έκαναν οικογένεια άρχισαν να το παίζουν 20αρες και να γυρνάνε με το έναν και με τον άλλο.

Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι τέτοια η πιέση από την οικογένεια που πολλοί κάνουν παιδιά χωρίς να έχουν την οικονομική δυνατότητα ή κάνουν οικογένεια με ένα άνθρωπο που δεν είναι ικανός να μεγαλώσει παιδιά.
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
O κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.Κάποιοι θεωρούν ότι η δημιουργία οικογένειας είναι το παν κάποιοι άλλοι όχι.Κατά την άποψη μου το πρόβλημα ξεκινάει όταν κάποιος θέλει να κάνει οικογένεια χωρίς να καλύπτει 2-3 πράγματα που για μένα είναι σημαντικά για κάποιον που θέλει να παντρευτεί:

1)Οικονομική κατάσταση.Δεν λέω να είναι κάποιος πλούσιος,αλλά ρε παιδί μου αυτό που βλέπεις τον άλλο που βγάζει 500-600 ευρώ και χωρίς προοπτική για κάτι καλύτερο και πάει και κάνει παιδιά είναι λάθος.Φτιάξε τα οικονομικά σου λίγο,κοίτα να εξελιχθείς επαγγελματικά  και μετά σκέψου να κάνεις οικογένεια.

2)Είτε μας αρέσει είτε όχι,κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν γεννηθεί για να κάνουν οικογένεια.Όλοι θα έχουμε κάποιο γνωστό/συγγενή που δεν είναι ικανός να κάνει 5 βασικά πράγματα.Πιστεύετε ότι ένας τέτοιος άνθρωπος είναι ικανός να μεγαλώσει παιδιά.Επίσης ένα άλλο σημαντικό ζήτημα είναι τα απωθημένα που έχουν  κάποιοι άνθρωποι.Για παράδειγμα άνθρωποι που στα 20-30 δεν έκαναν την ζωή που ήθελαν και όταν παντρεύτηκαν στα 35 και κατάλαβαν ότι ποτέ δεν θα κάνουν την ζωή αυτή είτε έπεσαν σε κατάθλιψη είτε άρχισαν να παραμελούν την οικογένεια τους για να κάνουν αυτά που δεν έκαναν όταν είναι νεότεροι.

3)Έστω ότι έχεις μια οικονομική άνεση και είσαι ικανός να κάνεις οικογένεια,θα  πρέπει να έχεις δίπλα σου έναν άνθρωπο που μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες του γάμου.Πόσοι άντρες παντρεύτηκαν μια γυναίκα που ούτε πατάτες δεν ξέρει να κάνει ή δεν ξέρει πως να μεγαλώσει τα παιδιά της;Επίσης πόσες γυναίκες που είχαν απωθημένα παντρεύτηκαν γιατί 30αρισαν και μόλις έκαναν οικογένεια άρχισαν να το παίζουν 20αρες και να γυρνάνε με το έναν και με τον άλλο.

Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι τέτοια η πιέση από την οικογένεια που πολλοί κάνουν παιδιά χωρίς να έχουν την οικονομική δυνατότητα ή κάνουν οικογένεια με ένα άνθρωπο που δεν είναι ικανός να μεγαλώσει παιδιά.

Φίλε μου αυτό που βλέπω εγώ σε όλον τον κοινωνικό μου περίγυρο ειναι ότι γίνονται γάμοι με το απλούστατο και απίστευτα χαζό σκεπτικό του "Είμαστε και οι 2 περίπου στα 30. Τα έχουμε 2 χρονια. Μας έχουν πει οι οικογενειες και ο περίγυρος μας "Που παει αυτο?" άρα λέμε και μεις Ή θα παντρευτούμε ή χωρίζουμε. Και συνήθως παντρεύονται. Τόσο απλά. Τόσο χαζά.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Φίλε μου αυτό που βλέπω εγώ σε όλον τον κοινωνικό μου περίγυρο ειναι ότι γίνονται γάμοι με το απλούστατο και απίστευτα χαζό σκεπτικό του "Είμαστε και οι 2 περίπου στα 30. Τα έχουμε 2 χρονια. Μας έχουν πει οι οικογενειες και ο περίγυρος μας "Που παει αυτο?" άρα λέμε και μεις Ή θα παντρευτούμε ή χωρίζουμε. Και συνήθως παντρεύονται. Τόσο απλά. Τόσο χαζά.
Τωρα θα σου αντιστρεψω αυτο που ειπες πριν, οτι τα κλισε περιεχουν αληθειες. Κλισε ειναι και το "ειστε 30, τα εχετε 2 χρονια, ειναι ωρα να παντρευτειτε". Γιατι αυτο το κλισε να ειναι χαζο?
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
Τωρα θα σου αντιστρεψω αυτο που ειπες πριν, οτι τα κλισε περιεχουν αληθειες. Κλισε ειναι και το "ειστε 30, τα εχετε 2 χρονια, ειναι ωρα να παντρευτειτε". Γιατι αυτο το κλισε να ειναι χαζο?

Δεν είπα εγώ οτι τα κλισέ είναι έξυπνα. Είπα οτι τα κλισέ είναι σε μεγάλο βαθμό αλήθειες. Και τα δύο που έγραψα είναι κλισέ. Είναι πραγματικότητες. Τώρα αν σου φαίνεται εσένα χαζό το οτι ο χρόνος δεν ειναι οτι πιο πολύτιμο υπάρχει μπορεις να μου πεις τι ειναι πιο σημαντικο απο αυτόν? Επισης αν διαφωνείς οτι το 2ο κλισε/πραγματικοτητα που εγραψα οτι ειναι χαζο.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Ακουσε με. Προφανως αυτη τη στιγμη δεν εχεις καποιο κινητρο να τα τιναξεις ολα στον αερα. Δωσε λιγο χρονο και στον εαυτο σου και σε εκεινη. Κάντε ενα παιδι. Οπως και να εχει το πραγμα, ενα παιδι σου χρειαζεται. Μπορει να βρεις αλλο νοημα τοτε. Αλλά ακομη κι αν δεν περπατησει το θεμα, τουλαχιστον θα εχεις γινει πατερας. Επισης μιλησε και σε εκεινη. Μην της πεις καμια χοντραδα του στυλ "μετανιωσα που σε παντρευτηκα" αλλά κατι σε "δεν νιωθω καλα, κατι μου συμβαινει, εσυ νιωθεις καλα?" Γιατι αποκλειεις να νιωθει κι εκεινη το ιδιο? Μιληστε, δεν χανετε τιποτα. Η θα φτιαξει ή θα χαλασει τελειως. Νεοι ανθρωποι ειστε ακομη, πολυ. Ανετα ξαναφτιαχνεται η ζωη και για τους δυο. Σε δεκα χρονια θα ειναι πιο δυσκολο (αλλά και πιο ανυποφορο).
Πιστεψε με αυτο που τωρα νιωθεις ως καθηκον, αργοτερα θα γινει μίσος.
ρε συ τι του λες του ανθρωπου να κανει παιδι?
υστερα θα είναι 10 φορες πιο δυσκολο να χωρισει αν δει ότι δεν μπορει άλλο την γυναικα του.
πρωτα ταιριαζεις με την γυναικα και αν τα πας καλα κανεις παιδι.
ΟΧΙ το αναποδο.
δηλαδή πρωτα κανουμε παιδι μηπως και τα παμε καλυτερα.
τι σου φταιει το παιδι να βλεπει τους γονεις να αντιπαθιουνται?
ας χωρισει και αν στο μελλον αισθανθεί ότι θελει να κανει παιδι με καποια καλυτερη ας κανει
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Δεν είπα εγώ οτι τα κλισέ είναι έξυπνα. Είπα οτι τα κλισέ είναι σε μεγάλο βαθμό αλήθειες. Και τα δύο που έγραψα είναι κλισέ. Είναι πραγματικότητες. Τώρα αν σου φαίνεται εσένα χαζό το οτι ο χρόνος δεν ειναι οτι πιο πολύτιμο υπάρχει μπορεις να μου πεις τι ειναι πιο σημαντικο απο αυτόν? Επισης αν διαφωνείς οτι το 2ο κλισε/πραγματικοτητα που εγραψα οτι ειναι χαζο.
Κοιτα, το να παντρευονται δυο τριανταρηδες που εχουν σχεση 2-3 χρονια μου φαινεται μαλλον λογικο επακολουθο.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
ρε συ τι του λες του ανθρωπου να κανει παιδι?
υστερα θα είναι 10 φορες πιο δυσκολο να χωρισει αν δει ότι δεν μπορει άλλο την γυναικα του.
πρωτα ταιριαζεις με την γυναικα και αν τα πας καλα κανεις παιδι.
ΟΧΙ το αναποδο.
δηλαδή πρωτα κανουμε παιδι μηπως και τα παμε καλυτερα.
τι σου φταιει το παιδι να βλεπει τους γονεις να αντιπαθιουνται?
ας χωρισει και αν στο μελλον αισθανθεί ότι θελει να κανει παιδι με καποια καλυτερη ας κανει
Δεν νομιζω οτι την αντιπαθει την γυναικα του. Το προβλημα ειναι μεσα του. Φρονω οτι ειναι μια απο τις περιπτωσεις που ενα παιδι μπορει να διορθωσει τα πραγματα.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Φίλε μου αυτό που βλέπω εγώ σε όλον τον κοινωνικό μου περίγυρο ειναι ότι γίνονται γάμοι με το απλούστατο και απίστευτα χαζό σκεπτικό του "Είμαστε και οι 2 περίπου στα 30. Τα έχουμε 2 χρονια. Μας έχουν πει οι οικογενειες και ο περίγυρος μας "Που παει αυτο?" άρα λέμε και μεις Ή θα παντρευτούμε ή χωρίζουμε. Και συνήθως παντρεύονται. Τόσο απλά. Τόσο χαζά.

Και στα 35 χωρίζουν γιατί η γυναίκα ασχολείται μόνο με το παιδί και άρα ο άντρας πλέον της είναι άχρηστος.
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
Οταν κάποιος ειναι δυστυχισμένος σε έναν γάμο ένα παιδί δεν πρόκειται να κάνει τίποτα καλύτερο. Το αντίθετο. Και το κυριότερο ειναι οτι μετά την πληρώνει και μια αθώα ψυχή που δεν ευθύνεται για τις λάθος επιλογές των γονιών του. Εδώ ευτυχισμένοι γάμοι τα βρίσκουν σκούρα με τον ερχομο παιδιων και συ προτεινεις στον φιλο που πραγματικα του τρωει την ψυχη το οτι παντρευτηκε να κάνει και παιδι?

Μας περιγράφει τον γάμο σαν ειναι φυλακισμένος σε αυτόν. Και συ του λες να φερει ενα παιδί μέσα σε αυτή την φυλακη!!
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Οταν κάποιος ειναι δυστυχισμένος σε έναν γάμο ένα παιδί δεν πρόκειται να κάνει τίποτα καλύτερο. Το αντίθετο. Και το κυριότερο ειναι οτι μετά την πληρώνει και μια αθώα ψυχή που δεν ευθύνεται για τις λάθος επιλογές των γονιών του. Εδώ ευτυχισμένοι γάμοι τα βρίσκουν σκούρα με τον ερχομο παιδιων και συ προτεινεις στον φιλο που πραγματικα του τρωει την ψυχη το οτι παντρευτηκε να κάνει και παιδι?
Ναι.
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
Και στα 35 χωρίζουν γιατί η γυναίκα ασχολείται μόνο με το παιδί και άρα ο άντρας πλέον της είναι άχρηστος.

Η γυναίκα δικαιολογημένα μπορει να νιώθει αυτή την πίεση για να γίνει μητέρα γιατί δυστυχώς η βιολογία την πιέζει. Εχει περιορισμένο χρονο να γινει μανα και τα 30 ειναι η αρχη της αντιστροφης μετρησης. Επισης ειναι αλλο το δέσιμο της μανας με το παιδι και κατανοητο να γινεται όχι απλά η αμεση προτεραιτότητα της αλλα ίσως και η μοναδική εφόσον συμβιβάστηκε σε έναν γάμο μονο και μονο για ικανοποιήση αυτή της την ανάγκη.

Ο άντρας δεν έχει την παραμικρή δικαιολογία να μετανιώνει στο γιατί παντρεύτηκε στα 30 του ή ακομα μικρότερος.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Κοιτα, το να παντρευονται δυο τριανταρηδες που εχουν σχεση 2-3 χρονια μου φαινεται μαλλον λογικο επακολουθο.
εμενα μου φαινεται βιασμος της φυσης.
τα υπολοιπα 100.000.000 ειδη του πλανητη δεν παντρεύονται.
επισης και εμεις δεν παντρευόμασταν τα πρωτα 3.750.000.000 χρονια της εξέλιξης μας.
ε είναι δυνατον κατι που πρωτοδοκιμάσαμε εδώ και λιγες χιλιαδες χρονια να είναι στην φυση μας?

δηλαδή εσυ αν πηγαινες σε ένα ασχετο πλανητη για μελετη και εβλεπες 100 εκατομυρια ειδη να κανουν αλλιως και ένα ειδος να αλλαζει συμπεριφορά μολις τα τελευταια 3 χιλιαδες χρονια των περιπου 4 δισεκατομυριων χρονων εξέλιξης του , θα του ελεγες ότι είναι στην φυση του ? είναι σωστο? ετσι είναι φταιγμενο να κανει? θα του βγει σε καλο? δεν στεκει απλα είναι κοινωνικος-νομικος αναγκασμος, όπως και πολλοι αλλοι για να κανουν την συμπεριφορά του κοσμου όπως βολευει την αρχουσα ταξη.
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Απλά τα πράγματα, ο τύπος επιρρεπής παντρεύτηκε τη γυναίκα του επειδή είναι καλό κορίτσι, χωρίς να τη γουστάρει. Και τώρα που συνειδητοποίησε πως θα είναι μαζί της μια ζωή χτυπά το κεφάλι του στον τοίχο.

Τύποι εγώ παντρεύτηκα τελικά στα 30 μου. Δε μου ήταν εύκολο και το φοβόμουν πολύ αλλά προς το παρόν δεν το έχω μετανιώσει, τουναντίον.


Ειναι "λάθος" γιατί συνήθως παντρεύονται μονο και μονο γιατί φτάσανε 30 και τα έχουν 2-3 χρόνια. Λες και τερμάτισαν μια πίστα και πρέπει με το ζόρι να πάνε στην επομενη.

Σωστό αυτό
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
Κοιτα, το να παντρευονται δυο τριανταρηδες που εχουν σχεση 2-3 χρονια μου φαινεται μαλλον λογικο επακολουθο.

Ειναι "λάθος" γιατί συνήθως παντρεύονται μονο και μονο γιατί φτάσανε 30 και τα έχουν 2-3 χρόνια. Λες και τερμάτισαν μια πίστα και πρέπει με το ζόρι να πάνε στην επομενη.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
εμενα μου φαινεται βιασμος της φυσης.
τα υπολοιπα 100.000.000 ειδη του πλανητη δεν παντρεύονται.
επισης και εμεις δεν παντρευόμασταν τα πρωτα 3.750.000.000 χρονια της εξέλιξης μας.
ε είναι δυνατον κατι που πρωτοδοκιμάσαμε εδώ και λιγες χιλιαδες χρονια να είναι στην φυση μας?

δηλαδή εσυ αν πηγαινες σε ένα ασχετο πλανητη για μελετη και εβλεπες 100 εκατομυρια ειδη να κανουν αλλιως και ένα ειδος να αλλαζει συμπεριφορά μολις τα τελευταια 3 χιλιαδες χρονια των περιπου 4 δισεκατομυριων χρονων εξέλιξης του , θα του ελεγες ότι είναι στην φυση του ? είναι σωστο? ετσι είναι φταιγμενο να κανει? θα του βγει σε καλο? δεν στεκει απλα είναι κοινωνικος-νομικος αναγκασμος, όπως και πολλοι αλλοι για να κανουν την συμπεριφορά του κοσμου όπως βολευει την αρχουσα ταξη.
Επισης τα 100 εκατομμυρια αλλα ειδη, δεν πανε και σχολειο. Επισης κι εμεις τα πρωτα 3.750.000 χρονια της υπαρξης μας δεν πηγαιναμε σχολειο.
Επομενως το να πηγαινουμε σχολειο ειναι βιασμος της φυσης. Σωστα?
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.347
Κριτικές
1
Like
32.283
Πόντοι
8.006
Ειναι "λάθος" γιατί συνήθως παντρεύονται μονο και μονο γιατί φτάσανε 30 και τα έχουν 2-3 χρόνια. Λες και τερμάτισαν μια πίστα και πρέπει με το ζόρι να πάνε στην επομενη.
Αρα πότε ειναι "σωστο" να παντρευεσαι?
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Ειναι "λάθος" γιατί συνήθως παντρεύονται μονο και μονο γιατί φτάσανε 30 και τα έχουν 2-3 χρόνια. Λες και τερμάτισαν μια πίστα και πρέπει με το ζόρι να πάνε στην επομενη.

το αγχος της αποκαταστασης που φερουν και τα δυο φυλα..
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
980
Κριτικές
18
Like
3.515
Πόντοι
5.585
Επισης τα 100 εκατομμυρια αλλα ειδη, δεν πανε και σχολειο. Επισης κι εμεις τα πρωτα 3.750.000 χρονια της υπαρξης μας δεν πηγαιναμε σχολειο.
Επομενως το να πηγαινουμε σχολειο ειναι βιασμος της φυσης. Σωστα?

Η συνεχης πνευματική προοδος έναντι της χειρονακτικής ειναι στη φύση του ανθρώπου. Απο τη στιγμη που ανακαλύψαμε την φωτια και μετα που αρχισαμε να φτιαχνουμε εργαλεία. Μεχρι το οτι φτασαμε στο διαστημα και γιατρεψαμε αρρωστιες ειναι στη φυση μας.
Η μονογαμια που επιβάλλει ο γάμος ομως δεν ειναι καθώς ακομα και μέσα σε αυτόν τον θεσμο δεν επιτυγχάνεται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom