Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Το θέμα ειναι πως ζεί κάποιος χωρίς οικογένεια.. δηλαδή γερνάει μονος σε ένα σπίτι κτλ..

Εγω μένω μονος 10 χρόνια και καμιά φορά σκέφτομαι πολύυυυυυ ησυχία..

Παλεύετε αυτό?

Καταλαβαίνω τί εννοείς.Αν και δεν σκέφτομαι ακόμα ότι θα γεράσω μόνος,όντως αυτή η ησυχία δεν παλεύεται ώρες ώρες.
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.252
Κριτικές
19
Like
7.218
Πόντοι
3.346
Καταλαβαίνω τί εννοείς.Αν και δεν σκέφτομαι ακόμα ότι θα γεράσω μόνος,όντως αυτή η ησυχία δεν παλεύεται ώρες ώρες.

αμαν ρε τυπε με την μοναξια σου μας εχεις ζαλησει, θελεις να αλλαξουμε τηλ να παμε για ποτο αυριο και καμακι στα μαγαζια που ξερω
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.755
Κριτικές
1
Like
9.940
Πόντοι
2.356
Τι να την κανεις τύπε? Να εχεις διαρκως το αγχος οτι θα σε παρατησει?

Aν το ρίξουμε στις χοντρές,μπορεί να μας παρατήσουν για κανάν τύπο με μπεργκεράδικο  :-
 

Eisenfaust

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Απρ 2011
Μηνύματα
1.217
Κριτικές
58
Like
2.597
Πόντοι
7.276
Το θέμα ειναι πως ζεί κάποιος χωρίς οικογένεια.. δηλαδή γερνάει μονος σε ένα σπίτι κτλ..

Εγω μένω μονος 10 χρόνια και καμιά φορά σκέφτομαι πολύυυυυυ ησυχία..

Παλεύετε αυτό?
Για το θέμα των γηρατειών πρέπει να έχεις οικονομική άνεση , να φέρεις γυναίκα να σε κοιτάει όταν δεν θα μπορείς.
Αυτό δεν έχει να κάνει με τον γάμο. Είτε παντρευτείς , είτε όχι , μια ξένη γυναίκα θα σε κοιτάει , οπότε πρέπει να υπάρχουν χρήματα.
Δεν πιστεύω να είσαι αφελής και να πιστεύεις ότι τα σημερινά ξέκωλα θα σε κοιτάξουν στα γεράματα αν τα παντρευτείς...
Για το θέμα της μοναξιάς στο σπίτι, σε καταλαβαίνω γιατί το βιώνω.
Ντάξει, τί να κάνουμε.  Η μοναξιά, η εσωστρέφεια, ο ατομισμός και στην τελική η κατάθλιψη είναι τα φαινόμενα του μέλλοντος
Για μένα φταίει ο δυτικός τρόπος ζωής που "πήγε τις κοινωνίες μπροστά", χωρίς να θέλω να ανοίξει πολιτική κουβέντα.
 

tripas2002

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2017
Μηνύματα
793
Like
411
Πόντοι
26
Εμένα η γνώμη μου είναι πως εάν βρεις (σπάνιο εώς ακατόρθωτο)  το κατάλληλο άνθρωπο όλα ειναι πιθανά, εγώ είμαι χωρισμένος μένω μόνος και μου αρέσει, προς το παρόν, αφου δεν τρώω γκρίνια κτλ αλλά αυτό που μου λείπει είναι το παιδί μου. Μονο και μόνο για τα παιδιά αξίζει  το ξαναλέω με το κατάλληλο σύντροφο. Τα επίπεδα ευτυχίας όπως έγραψε συναγωνιστής όντως χτυπάνε κόκκινο, τώρα μπορεί να μην το αντιλάμβανεσται όσοι δεν έχετε παιδιά αυτό που γράφω αλλά μόλις το ζήσεις θα με θυμηθήτε.
Δεν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα από το να μπαίνεις στο σπίτι και να ακούς μπάμπα ήρθες και πάρε την αγκαλίτσα σου.  :) :)


 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
Εμένα η γνώμη μου είναι πως εάν βρεις (σπάνιο εώς ακατόρθωτο)  το κατάλληλο άνθρωπο όλα ειναι πιθανά, εγώ είμαι χωρισμένος μένω μόνος και μου αρέσει, προς το παρόν, αφου δεν τρώω γκρίνια κτλ αλλά αυτό που μου λείπει είναι το παιδί μου. Μονο και μόνο για τα παιδιά αξίζει  το ξαναλέω με το κατάλληλο σύντροφο. Τα επίπεδα ευτυχίας όπως έγραψε συναγωνιστής όντως χτυπάνε κόκκινο, τώρα μπορεί να μην το αντιλάμβανεσται όσοι δεν έχετε παιδιά αυτό που γράφω αλλά μόλις το ζήσεις θα με θυμηθήτε.
Δεν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα από το να μπαίνεις στο σπίτι και να ακούς μπάμπα ήρθες και πάρε την αγκαλίτσα σου.  :) :)
Θα συμφωνησω αλλα τα παντα εχουν ενα οριο. Για παραδειγμα απο ενα σημειο και επειτα τα παιδια γινονται "φασαρια" οπως σωστα γραφτηκε παραπανω.Γινονται και σοβαρες εγνοιες θα συμπληρωσω. "Ουδεν καλον αμιγες καλου.". Ομως σχεδον κανεις δεν μετανοιωσε που εκανε παιδια, και αυτο κατι σημαινει ασφαλως.

Γραφεις οτι πολλοι αντρες δεν αντιλαμβανονται το πως καποιοι αλλοι αισθανονται για τα παιδια τους. Αυτο ειναι σωστο και οφειλεται σε ενα απλο λογο.

Η μητροτητα ειναι ενστικτωδης. Η πατροτητα ομως ειναι επικτητη.

Τελος καποιοι αισιως αρχιζουν να ανακαλυπτουν και αλλες "χρησεις" των γυναικων περα απο το σεξ. Αυτο το βρισκω εξαιρετικα θετικο !! :grin: :grin:
 

Eisenfaust

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Απρ 2011
Μηνύματα
1.217
Κριτικές
58
Like
2.597
Πόντοι
7.276
Ομως σχεδον κανεις δεν μετανοιωσε που εκανε παιδια, και αυτο κατι σημαινει ασφαλως.
Ή δεν το παραδέχονται  ;)
Ή δεν έχει το μυαλό τους τη δυνατότητα (τη θέληση σωστότερα) να ξεχωρίσει αυτήν την σκέψη με την αγάπη για τα παιδιά τους
Άλλο πράγμα "αγαπάω τα παιδιά μου" και άλλο πράγμα "μετανιώνω που έκανα παιδιά"
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
767
Πόντοι
146
Τύπε απ τη άλλη παω στην αδερφή μου που χει δύο γιούς και βλέπω ποοοοσο ζωηροί ειναι.. και λέω ποτε εγώ τέτοιο σκηνικό.. δε θα το άντεχα..
εσύ δεν έχεις παιδί με την πουτάνα;Λάθος κάνω;
 

diogenis_c

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.871
Like
2.270
Πόντοι
456
Πολλές καλές απόψεις γράφονται εδώ. Δυστυχώς οι περισσότερες αρνητικές και με γκρίνια που είναι λογικό.

Στην ερώτηση του θέματος, αν αξίζει δηλαδή, αναρωτιέμαι ως προς τι. Τι περιμένετε από την οικογένεια για να αξίζει.

Όποιος το κάνει θα πρέπει να προσφέρει διαρκώς χωρίς να ζητά ανταλλάγματα. Λεφτά είναι το πρώτο (π.χ. να πιάσει δύο δουλειές, άραγμα τέρμα, μόνιμη κούραση). Δουλειές στο σπίτι όπως μαγείρεμα, πλύσιμο, σιδέρωμα είναι πλέον απαραίτητες και για  τον άντρα του σπιτιού. Ψυχολογική υποστήριξη στη γυναίκα και τα παιδιά. Ολοκληρωτικό δώσιμο της ζωής στη νέα γενιά που έρχεται.

Όποιος δεν τα κάνει αυτά πλέον οι γυναίκες και ο νόμος δεν τον συγχωρούν και θα τον πετάξουν έξω από το σπίτι, με ότι αυτό συνεπάγεται (διατροφές, μοναξιά).

Το ότι θα πάρει κάποιος πίσω ανταλλάγματα (γηροκόμηση, παρέα) δεν είναι δεδομένο ούτε από τη γυναίκα του ούτε από τα παιδιά. Αν είναι να το κάνει για αυτά ίσως είναι καλύτερα να προτιμήσει άλλες, πιο αποδοτικές λύσεις.

Ποιές είναι αυτές άραγε; Εάν το να παντρευτείς μία εγωπαθή ελληνίδα πλέον δεν αξίζει, τι άλλο μπορείς να κάνεις; Εγώ θα γράψω μερικές ιδέες αλλά η ερώτηση είναι φυσικά ανοιχτή σε δικές σας προτάσεις και κριτικές.

1) "Παστώνεις" το χρήμα μιας ζωής ώστε να μπορείς να έχεις μία στέγη και μία "νοσοκόμα" να σε βοηθάει στα τελευταία σου. Εάν δεν κάνεις οικογένεια θα σου μείνουνε τα λεφτά.
Αρνητικά: Μέχρι τότε μπορεί να σου τα φάνε οι αριστεροί τζίτζικες ή ιδιώτες μεγαλοαρπακτικά, τίποτα δεν είναι σίγουρο. Θα περάσεις τη ζωή μόνος σου. Η "νοσοκόμα" μπορεί να μην σε προσέξει και τόσο.

2) Δουλέυεις μια ζωή και όταν είναι για σύνταξη πας σε ένα χωριό στις Φιλιππίνες όπου παντρεύεσαι κάποια χωρισμένη με παιδιά που έχει ανάγκη τη συνταξή σου. Παρόμοιο με το αποπάνω σενάριο με τα δικά του υπέρ και κατά. Δεν ξέρω και κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει.

3) "Παντρεύεσαι" (λευκό γάμο) έναν φίλο σου που είναι μόνος του και προσπαθείς να υιοθετήσεις (σχεδόν αδύνατο) ή κάνεις παιδί με παρένθετη μητέρα (εφικτό σε άλλα κράτη, σύντομα κι εδώ μ' αυτούς που ψηφίζετε). Εδώ πάλι υπάρχουν τα προβλήματα της οικογενείας όμως λείπει το μεγάλύτερο πρόβλημα που λέγεται γυναίκα. Επίσης η κατακραυγή της κοινωνίας εναντίον σου θα είναι ένα θέμα.

4) Για τους πολύ απελπισμένους δεν απομένει άλλο από το να πουστέψουν, δυστυχώς. Το αναφέρω γιατί γίνεται συνεχώς γύρω μας. Πενηντάρηδες με τριαντάρηδες αλληλοκαλύπτονται έτσι (ο μεγάλος βάζει τα λεφτά κι ο μικρός τη χάρη). Αν τους γηροκομούνε κιόλας οι μικροί δεν ξέρω. Αηδία αλλά εφικτό.

Πείτε καμιά ιδέα και εσείς.
 

Andrew256

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2017
Μηνύματα
1.316
Κριτικές
33
Like
3.438
Πόντοι
1.446
Εγω παντως βλεπω τον αδερφο μου που ειναι παντρεμενος και δε ζηλευω καθολου.Τρωει στη μαπα τον πεθερο καθε μερα,η γυναικα του που ηταν μετρια μπαζεψε και αλλο μετα την εγκυμοσυνη και πρεπει να πληρωνει τα παντα.Με μονο ανταλλαγμα ενα παιδακι που δεν μοιαζει φουλ με εμας.
Και εχει τεραστιο κοπο.
Εντωμεταξυ εγω αλωνιζω στο μπλοκ,freestyle κι ετσι,ριχνω 40 πουτσους και 20 καυλιά το χρονο,αξεχαστες εμπειριες και δε δινω λογαριασμο σε καμία.
Γιατί να συμβιβαστώ?Τι έχω να κερδίσω?
Να πρέπει να ανεχτώ την ίδια γκόμενα πάνω από έτος?
Ολοι όσους ξέρω και παντρεύτηκαν πήραν μπάζα 2,3 μονάδες κάτω από τους ίδιους εμφανισιακά.Οι μουνάρες γαμιούνται με άρχοντες προφανώς,τι να τους κάνουν τους συμβατικούς?
Δεν μπορώ να βλέπω το μπάζο μία ώρα,όχι να μείνω μαζί της χρόνια.
Για εμενα ο μονος λογος που αξιζει να παντρευτει κανεις ειναι να κανει ενα παιδι που θα του μοιαζει και θα τους γαμησει ολους,θα κανει δηλαδη αυτα που εσυ δεν μπορεσες να επιτυχεις.


Πολύ καλό πόστ ! Εγκρίνω  και επαυξάνω!
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
Nουμερο 1 !! Η τυπικη νεοελληνικη εξελιξη της "δυναμικης" ενος γαμου με μητριαρχικη ελλεεινιδα  στη δεκαετια περιπου !!!

Ολα σε ενα διαλογο !! :grin: :grin:
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1513456934389.jpg
    FB_IMG_1513456934389.jpg
    41,3 KB · Εμφανίσεις: 24

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
Νουμερο 2 !!!  :grin: :grin:
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1513186930707.jpg
    FB_IMG_1513186930707.jpg
    43,3 KB · Εμφανίσεις: 20

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
Νουμερο 3.
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1513526060943.jpg
    FB_IMG_1513526060943.jpg
    56,4 KB · Εμφανίσεις: 20

downunder

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2012
Μηνύματα
316
Κριτικές
4
Like
120
Πόντοι
1
Δεν μπορουν να συμβιωσουν πια οι ανθρωποι
Δεν ανεχεται ο ενας τον αλλο
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
3) "Παντρεύεσαι" (λευκό γάμο) έναν φίλο σου που είναι μόνος του και προσπαθείς να υιοθετήσεις (σχεδόν αδύνατο) ή κάνεις παιδί με παρένθετη μητέρα (εφικτό σε άλλα κράτη, σύντομα κι εδώ μ' αυτούς που ψηφίζετε). Εδώ πάλι υπάρχουν τα προβλήματα της οικογενείας όμως λείπει το μεγάλύτερο πρόβλημα που λέγεται γυναίκα. Επίσης η κατακραυγή της κοινωνίας εναντίον σου θα είναι ένα θέμα.

4) Για τους πολύ απελπισμένους δεν απομένει άλλο από το να πουστέψουν, δυστυχώς. Το αναφέρω γιατί γίνεται συνεχώς γύρω μας. Πενηντάρηδες με τριαντάρηδες αλληλοκαλύπτονται έτσι (ο μεγάλος βάζει τα λεφτά κι ο μικρός τη χάρη). Αν τους γηροκομούνε κιόλας οι μικροί δεν ξέρω. Αηδία αλλά εφικτό.

URL]]
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom