Νέα

Δημιουργία οικογένειας -Αξίζει ή όχι;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα duskolieggrafi
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 8K
  • Εμφανίσεις 482K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Οπως το πες, αυτο θέλει πολύ τύχη.. Αν και μη νομίζεις οτι επιλέγεις αυτό που σου ταιριάζει για να κάνεις οικογένεια..
Σου παρουσιάζετε μία, τα βρίσκεις σε κάποια βασικά, τσουλάει κι ο χρόνος, λίγο η συνήθεια, κάτι ανέχεσαι κάτι σε καλύπτει, λίγο οι συνθήκες το καθιστούν εφικτό.. και τσούπ παντρεύεσαι.. Το πως θα εξελιχθεί κι αυτο εμπεριέχει τύχη...

Συμφωνώ απολύτως.Αν και κακά τα ψέματα,παντρευόμαστε γιατί θέλουμε να κάνουμε παιδιά και όχι για τη γυναίκα.
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Η συνθήκη για να κάνεις οικογένεια ειναι, απαραίτητα 2 μισθοί, μέχρι ένα παιδί αν έχεις ενοίκιο, μέχρι δύο αν εχεις δικό σου σπίτι, εννοείτε με γυναίκα που δεν είναι τρείς λαλούν αυτο πάει στα αυτονόητα, άντε και κανα γονιό να σου κρατάει καμιά φορά το παιδί ειναι ένα συν κι αυτό..

ρε φιλε για οικογενεια μιλας η για εναρξη εταιριας?
 

putaniaris89

Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2017
Μηνύματα
685
Like
42
Πόντοι
6
Μπορεί να έχω νοσηλευτεί - παλιά για 20 μέρες - αλλά είμαι πιο σοφός και πιο έξυπνος από όλους σας εδώ μέσα. Η πολλή σκέψη με οδήγησε στο Δαφνί.

χα χα χα χα χα ωστε περα απο πουστης εισαι και τρελος
 
OP
OP
duskolieggrafi

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Ένα παλιό απόφθεμα έλεγε ότι ''οι άντρες δέχονται τα παιδιά ως αναπόφευκτη συνέπεια της ανάγκης τους για σεξ,οι γυναίκες δέχονται το σεξ ως αναγκαίο κακό προκειμένου να κάνουν παιδιά'',φυσικά στη σύγχρονη εποχή δεν ισχύει...

Τα αρχεγονα ενστικτα δεν αλλαζουν ποτέ και παντα ποδηγετουν εστω και ασυναισθητα τις συμπεριφορες. Φυσικα και δεν εχει αλλαξει τιποτα, και φυσικα ισχυει στο ακεραιο.

Άλεξ το ξέρεις φαντάζομαι πως και οι γυναίκες ευχαριστιούνται το σεξ, έτσι;
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
απολειεται να υπαρχουν τοσο μαλακες αντρες
στην πρεβεζα και στην λημνο που κακως δεν εγκαταλείπεται τουλάχιστον από τον ανδρικο πληθυσμο αφου δεν εχει πουτανες, γιατι νομιζεις παντρεύονται οι αντρες
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
198
Πόντοι
66
Οι άντρες δέχονται τα παιδιά ως αναπόφευκτη συνέπεια της ανάγκης για συντροφιά τώρα και στα γεράματα. Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ζει μόνος του. Κανείς μια αγγαρεία τώρα (παντρεύεσαι και κανείς παιδιά) ελπίζοντας σε ανταμοιβή (να σε ξεσκατισει είτε η γυναίκα είτε το παιδι) στο μέλλον.

Επιπλέον χωρίς παιδιά είναι στιγματισμένος κοινωνικά. Σιωπηλά τονε λυπούνται όλοι.

Σιγά μην μας αρέσει τόσο πολύ το σεξ με τη γυναίκα μας και αναγκαζόμαστε να κάνουμε παιδιά μην τυχόν χάσουμε το κελεπουρι. Όλοι πλέον αφήνουν έγκυο την άλλη και μετά παντρεύονται. Κάτι λέει αυτό.

Ξυπνάτε!
 

dCorso

Μέγας
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.109
Κριτικές
33
Like
7.345
Πόντοι
4.746
-Τα γηροκομεια ειναι γεματα απο γονεις ηλικιωμενους που τους εχουν παρατησει τα παιδια τους εκει..
-Επισης λυπουνται σιωπηρα τον διαζευγμένο, που του εχει παρει τα παιδια η συζυγος, και
τα χρηματα της διατροφης η κυρια τα εχει  κανει ταξιδια,παρεα με καινουργιους φιλους..
-Και οποια μενει εγκυος μερικες φορες με δολο, δεν μας αναγκαζει κανεις να την αποκαταστησουμε..
γιατι ειναι ενηλικη και φερει μεριδιο ευθυνης κατα το ημισυ για τις πραξεις της..
 -Ξυπνιοι ειμαστε.. αλλοι ονειρευονται πανω σε ροζ συννεφακι
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
Επιπλέον χωρίς παιδιά είναι στιγματισμένος κοινωνικά. Σιωπηλά τονε λυπούνται όλοι.

Σιγά μην μας αρέσει τόσο πολύ το σεξ με τη γυναίκα μας και αναγκαζόμαστε να κάνουμε παιδιά μην τυχόν χάσουμε το κελεπουρι. Όλοι πλέον αφήνουν έγκυο την άλλη και μετά παντρεύονται. Κάτι λέει αυτό.

Όχι τόσο εαν δεν έχεις παιδιά,αλλά εαν δεν έχεις γυναίκα.Μπορεί να σ'έχουν από θρησκόληπτο μέχρι gay,εαν σε βλέπουν μόνιμα μπακούρι.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
σιωπηλα ή και φωναχτα εγω λυπαμαι τους παντρεμένους με παιδια.
ένα μονιμο υφος εγκλωβισμού, απογοήτευσης, δεν εχω ελευθερο χρονο, δεν εχω ζωη, δεν αποφασίζω ουτε για τον εαυτο μου εχουν χαχαχα.
ευτυχως περασα γρηγορα από το σταδιο του παντρεμενου και κοπηκαν τα φουμαρα παντρεψου και εσυ να δεις χαηρι και άλλες τέτοιες μαλακιες που ακουγα από συγγενείς και φιλους
 

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
198
Πόντοι
66
Όχι τόσο εαν δεν έχεις παιδιά,αλλά εαν δεν έχεις γυναίκα.Μπορεί να σ'έχουν από θρησκόληπτο μέχρι gay,εαν σε βλέπουν μόνιμα μπακούρι.
Ο γάμος είναι το ξεκαρφωμα των gay πολλές φορές.
 

Sad_man

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Αυγ 2017
Μηνύματα
10.069
Like
3.712
Πόντοι
606
σιωπηλα ή και φωναχτα εγω λυπαμαι τους παντρεμένους με παιδια.
ένα μονιμο υφος εγκλωβισμού, απογοήτευσης, δεν εχω ελευθερο χρονο, δεν εχω ζωη, δεν αποφασίζω ουτε για τον εαυτο μου εχουν χαχαχα.
ευτυχως περασα γρηγορα από το σταδιο του παντρεμενου και κοπηκαν τα φουμαρα παντρεψου και εσυ να δεις χαηρι και άλλες τέτοιες μαλακιες που ακουγα από συγγενείς και φιλους

Κάποιοι άντρες μπορεί να είναι πιο ευτυχισμένοι κάνοντας οικογένεια,από το να είναι μόνοι τους και να ζουν σαν σκύλοι.

Εγκλωβισμένοι είναι αυτοί που κάνουν λάθος επιλογή γυναίκας και το διαπιστώνουν εκ των υστέρων.
 

vril

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Δεκ 2010
Μηνύματα
7.708
Κριτικές
11
Like
12.583
Πόντοι
5.060
Κάποιοι άντρες μπορεί να είναι πιο ευτυχισμένοι κάνοντας οικογένεια,από το να είναι μόνοι τους και να ζουν σαν σκύλοι.

Εγκλωβισμένοι είναι αυτοί που κάνουν λάθος επιλογή γυναίκας και το διαπιστώνουν εκ των υστέρων.
Όταν κάνεις οικογένεια είναι που ζεις σαν σκύλος.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Κάποιοι άντρες μπορεί να είναι πιο ευτυχισμένοι κάνοντας οικογένεια,από το να είναι μόνοι τους και να ζουν σαν σκύλοι.

Εγκλωβισμένοι είναι αυτοί που κάνουν λάθος επιλογή γυναίκας και το διαπιστώνουν εκ των υστέρων.
αυτοι είναι το 90% , δυστυχως όμως στην ελλαδα χωριζουν μονο το 45%, οι υπολοιποι κάθονται σαν κοτες και κανουν υπομονή μεχρι να πεθανουν. είναι τραγικοι, για αυτό τους λυπάμαι.
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.412
Κριτικές
15
Like
6.091
Πόντοι
1.496
Βλεποντας στη Κυριακατικη βολτα οικογενειες με τα παιδια τους, απλως επιβεβαιωνεται η αποψη μου που κατακριθηκε παλιοτερα οτι ο παντρεμενος με παιδια ειναι ανωτερος, πιο πετυχημενος απο αυτον που δεν ειναι. Ομως. Απο την εμπειρια μου στη ζωη εχω δει να παντρευεται καποιος πανασχημη γυναικα, να παντρευεται μεγαιρα γυναικα που του κανει τη ζωη κολαση και αυτος οχι μονο να την ανεχεται, αλλα ουτε καν να χωριζει, εχω δει να παντρευονται και ο ενας να μην αντεχει τον αλλον, η γυναικα με τα παιδια και στον κοσμο της και ο αντρας στον δικο του απλως δε παιρνουν διαζυγιο. Αρα το ερωτημα ειναι ανα περιπτωση. Αν βρεθει η καταλληλη γυναικα, κατι που φαινεται εξ αρχης ο χαρακτηρας της και εχει μια μετρια εμφανιση, δηλαδη περνας καλα, τοτε ναι, αξιζει, ιδιως μετα απο καποια ηλικια. Αν παλι οχι, 100 φορες οχι παντρεια παρα καταναγκαστικα εργα που επιλεγουν πολλοι.
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.249
Like
1.599
Πόντοι
216
Όλα σχετικά είναι.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.903
Like
1.425
Πόντοι
216
Βλεποντας στη Κυριακατικη βολτα οικογενειες με τα παιδια τους, απλως επιβεβαιωνεται η αποψη μου που κατακριθηκε παλιοτερα οτι ο παντρεμενος με παιδια ειναι ανωτερος, πιο πετυχημενος απο αυτον που δεν ειναι. Ομως. Απο την εμπειρια μου στη ζωη εχω δει να παντρευεται καποιος πανασχημη γυναικα, να παντρευεται μεγαιρα γυναικα που του κανει τη ζωη κολαση και αυτος οχι μονο να την ανεχεται, αλλα ουτε καν να χωριζει, εχω δει να παντρευονται και ο ενας να μην αντεχει τον αλλον, η γυναικα με τα παιδια και στον κοσμο της και ο αντρας στον δικο του απλως δε παιρνουν διαζυγιο. Αρα το ερωτημα ειναι ανα περιπτωση. Αν βρεθει η καταλληλη γυναικα, κατι που φαινεται εξ αρχης ο χαρακτηρας της και εχει μια μετρια εμφανιση, δηλαδη περνας καλα, τοτε ναι, αξιζει, ιδιως μετα απο καποια ηλικια. Αν παλι οχι, 100 φορες οχι παντρεια παρα καταναγκαστικα εργα που επιλεγουν πολλοι.

αυτοι είναι το 90% , δυστυχως όμως στην ελλαδα χωριζουν μονο το 45%, οι υπολοιποι κάθονται σαν κοτες και κανουν υπομονή μεχρι να πεθανουν. είναι τραγικοι, για αυτό τους λυπάμαι.

Τα λετε καλα, αλλα νομιζω σε διαφευγει μια σημαντικη λεπτομερεια: τα παιδια!
Το 90% που αναφερει ο φιλος, θα μεταφραζονταν αυτοματως σε 80-90% διαζυγιο, αν δεν υπηρχαν τα παιδια...
Κι ετσι πολλοι επιλεγουν τα 'καταναγκαστικα εργα', προκειμενου να υπαρχει μια οικογενεια για τα παιδια τους...
Αν ειναι καλυτερα ετσι, στα κατεργα, ή χειροτερα, δεν μπορω να το πω. Πιστευω ειναι ανα περιπτωση.
Αν ο βιος ειναι εντελως αβιωτος, προφανως και τι να λεει να μενεις μαζι, εστω και για τα παιδια.
Απο εκει και περα, οπως σωστα εχει πει φιλος μου 'ενας συνεταιρισμος ειναι'(!), αν ζεις καπως καλα-συμβατικα, δηλαδη δεν ειναι χαλια, ισως αξιζει να την παλεψεις να συνεχιζεις μαζι της....
 

maldi

Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2010
Μηνύματα
930
Κριτικές
9
Like
86
Πόντοι
6
Τα λετε καλα, αλλα νομιζω σε διαφευγει μια σημαντικη λεπτομερεια: τα παιδια!
Το 90% που αναφερει ο φιλος, θα μεταφραζονταν αυτοματως σε 80-90% διαζυγιο, αν δεν υπηρχαν τα παιδια...
Κι ετσι πολλοι επιλεγουν τα 'καταναγκαστικα εργα', προκειμενου να υπαρχει μια οικογενεια για τα παιδια τους...
Αν ειναι καλυτερα ετσι, στα κατεργα, ή χειροτερα, δεν μπορω να το πω. Πιστευω ειναι ανα περιπτωση.
Αν ο βιος ειναι εντελως αβιωτος, προφανως και τι να λεει να μενεις μαζι, εστω και για τα παιδια.
Απο εκει και περα, οπως σωστα εχει πει φιλος μου 'ενας συνεταιρισμος ειναι'(!), αν ζεις καπως καλα-συμβατικα, δηλαδη δεν ειναι χαλια, ισως αξιζει να την παλεψεις να συνεχιζεις μαζι της....
  :hi:
Αυτη ειναι και η δικη μου αληθεια ,ειμαι στο 90%.Δεν αφηνω το παιδι μου να μεγαλωσει χωρις πατερα.Ολα ειναι θεμα επιλογων ,ειμαι πολυ ευτυχισμενος που εχω το παιδι μου και ζω την καθε μερα μαζι του και το βλεπω να μεγαλωνει με τα εφοδια που του δεινω και εγω...ολα αυτα δεν θα τα ειχα ζησει αν ειχα φυγει...ολα ειναι θεμα επιλογων και το να μην χωρισει καποιος για να βρει την ησυχια του δεν σημενει οτι περναει ασχημα η θαλασσα ποτε δεν αδιαζει και παντα υπαρχουν λυσεις αρκει να υπαρχει μυαλο,εισοδημα και χρονος.
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.249
Κριτικές
46
Like
3.836
Πόντοι
4.365
.... Αν βρεθει η καταλληλη γυναικα, κατι που φαινεται εξ αρχης ο χαρακτηρας της και εχει μια μετρια εμφανιση, δηλαδη περνας καλα, τοτε ναι, αξιζει, ....
..καλα..για αυτο μην περνεις ορκο...
Ολες στην αρχη..καλες ειναι! Μετα το γαμο κ ιδιαιτερα μετα το παιδι αλλαζουν!!! Και εκει ειναι το θεμα.. Τι κανει τοτε ο αντρας...!!!
Προσωπικα συμφωνω αρκετα με τον maldi..
''..Δεν αφηνω το παιδι μου να μεγαλωσει χωρις πατερα.Ολα ειναι θεμα επιλογων ,ειμαι πολυ ευτυχισμενος που εχω το παιδι μου και ζω την καθε μερα μαζι του και το βλεπω να μεγαλωνει με τα εφοδια που του δεινω και εγω...ολα αυτα δεν θα τα ειχα ζησει αν ειχα φυγει...ολα ειναι θεμα επιλογων και το να μην χωρισει καποιος για να βρει την ησυχια του δεν σημενει οτι περναει ασχημα η θαλασσα ποτε δεν αδιαζει και παντα υπαρχουν λυσεις αρκει να υπαρχει μυαλο,εισοδημα και χρονος.''
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom