Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Οτι και καθε καλος φαν του Μωλ και του Κοστα Μποντα:Toυς αλλους.

"Το προφίλ του νεο-φιλελεύθερου έχει ως εξής. Πεινασμένα, σχιστά και σκοτεινά μάτια-χάντρες που λαμπυρίζουν μοχθηρά σαν του τυφλοπόντικα στο σκοτάδι.

Σφιχτά, λεπτά χείλη σε σύσπαση συγκρατημένου αλλά αιώνιου και επικίνδυνου θυμού.

Ντύσιμο που παραπέμπει στο πρότυπο του καθωσπρεπισμού όπως τον φαντάζονται οι επαρχιώτες που αγνοούν ότι στα καλύτερα σαλόνια ο κόσμος φοράει ό,τι του κατέβει στο κεφάλι και ποτέ στολή (αυτές είναι για το προσωπικό).

Ψυχοπαθολογία που συνοψίζεται στον συνδυασμό κακοήθους ναρκισσισμού, πλήρους απουσίας ενσυναίσθησης, κοινωνικο-πάθεια (δηλαδή εκδικητική ψύχωση εναντίον της ανθρώπινης ύπαρξης εν γένει) και μεθοριακή διαταραχή προσωπικότητας (δηλαδή πλήρης ασυνειδησία περί ορίων και σεβασμού τους, με πολλά άλλα συμπτώματα όπως η διαρκής απειλή ή πράξη βίας ως αντίποινο.)

Κοινωνικά ο νεο-φιλελεύθερος έχει ινδάλματα διάφορα αποτρόπαια καθίκια, όπως ηθικούς αυτουργούς και χρηματοδότες σφαγέων (Φρίντμαν/Πινοσέτ), αδίστακτους μαφιόζους και δουλέμπορους (Ωνάσης/Στήβεν Τζομπς/Αλαφούζος/Μπόμπολας).

Ιδεολογικά ο νεο-φιλελεύθερος δεν ασπάζεται τίποτε, αλλά είναι ικανός να επικαλεστεί τα πάντα προκειμένου να επιτύχει εκείνο που τον αφορά - όχι το χρήμα, αλλά το χρήμα εις βάρος των άλλων.


Και όσο περισσότερο χρήμα απαιτεί, τόσο υψηλότερο κόστος.

Σε έναν κόσμο που η ανθρώπινη ζωή έχει την τιμή ενός λογαριασμού πετρελαίου - περίπου 1000 ευρώ τον χρόνο, αν δεν απατώμαι - πρέπει να πεθάνουν πολλοί ακόμα ώστε τα παιδιά όλων αυτών των καθαρμάτων να πάνε στο Χάρβαρντ και στην Σορβόννη.

Ενώ τα δικά σου στα θυμαράκια."


μάλιστα... γράφει ο έγκριτος κος Παναγιώτης Χατζηστεφάνου στηλιτεύοντας Αλαφούζους, Μπόμπολες Ωνάσηδες αλλά γλύφοντας κάποιους άλλους όπως τον Δάκη Ιωάννου... φυσικά ο άνθρωπος κάνει τέχνη (με τον κώλο του φαντάζομαι)...

"Τι σημαίνει για σένα έργο τέχνης;

Έργο τέχνης σημαίνει να βλέπεις την πραγματικότητα με άλλα μάτια. Στην τηλεόραση μπορείς να μιλάς, λέγοντας άλλα πράγματα, στην γκαλερί μπορείς να βάλεις άλλα πράγματα, όπως έκανε ο Andy Warhol. Όταν π.χ. βγαίνω στην Μενεγάκη και μιλάω για τέχνη, δεν θέλω να μάθω στην Μενεγάκη ή στον κόσμο τι σημαίνει τέχνη, απλά εκείνη την στιγμή κάνω μια ρωγμή. Δεν προσπαθώ να μάθω στους άλλους, αλλά πιστεύω πως με αυτόν τρόπο, αν κάποιος κάποια στιγμή μαζέψει όλα αυτά που εγώ θεωρώ τέχνη, θα κάνει μια προσωπογραφία μου. Αυτό που κάνω είναι πολύ δύσκολο, γιατί ζω σε μια χώρα που δεν έχει την παιδεία να καταλάβει αυτό που κάνω. Δεν είμαι ένας τρελός που βγαίνει με τους φίλους του και λέει: «Κάνω τέχνη» όταν π.χ. καπνίζω το τσιγάρο μου. Τέχνη κάνω, όταν υπάρχουν και άλλοι παράμετροι όπως π.χ. κάμερες και κοινό. Οι νέοι σκέφτονται ανατρεπτικά, καινούριους τρόπους επικοινωνίας, νέα θέματα. Πάρε για παράδειγμα τον Δάκη Ιωάννου.

Ποιος είναι ο Δάκης Ιωάννου;

Ο Δάκης Ιωάννου έχει την κατασκευαστική εταιρεία JP Άβαξ. Παράλληλα, είναι πρόεδρος του Metropolitan museum of Art της Νέας Υόρκης και το Take Modern το μουσείο σύγχρονης τέχνης στην Αγγλία. Έχει μια από τις μεγαλύτερες συλλογές σύγχρονης τέχνης στον κόσμο και στην Ελλάδα δεν τον ξέρουμε! Θα πυροβοληθώ! Φαντάσου ότι το Vogue Σεπτεμβρίου το μεγαλύτερο γυναικείο περιοδικό στην Αμερική έχει 12 σελίδες για το καινούριο του κότερο. Δεν είναι δυνατόν δηλαδή να μην γνωρίζουμε έναν άνθρωπο που έχει την μεγαλύτερη συλλογή σύγχρονης τέχνης στην Ευρώπη, που είναι εθνικός μας ευεργέτης και να γνωρίζουμε την Στέλλα Μπεζαντάκου! Αυτό το πράγμα με εξαγριώνει! Δεν υπάρχει αυτό παρά μόνο στην Ελλάδα. Δεν είπα να μην υπάρχει η Στέλλα Μπεζαντάκου. Σε όλες τις χώρες υπάρχει η... Στέλλα Μπεζαντάκου, αλλά δεν μπορεί να υπάρχει μόνο αυτή. "


 

erinal

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
68.111
Like
90
Πόντοι
866
Ειρωνιες για να αποφυγεις τις ερωτησεις.... σε ρωτησα κατι και αντι να απαντησεις οπως κανει ο καθενας που θελει να συζητησει ξεκινας τα δικα σου....

χθες ο *Lord μας απαντησε και εγω εχω απαντησει στα περισσοτερα .... η δικη σου η παρεα δεν εχει απαντησει σε τιποτα μονο να κανει προπαγανδα κατα της κυβερνησης ξερει.

Εχω αρχισει να πιστευω οτι πας να θολωσεις τα νερα λεγοντας οτι δεν σου απανταω ενω απανταω. καπιταλισμος, μολ, κοστα μποντα, κοκκαλης, και μεργος ειμαι μπολ. Οι μισθοι 200 ευρω. Και αν δεν εχεις, μεσα φυλακα δεν θα παει η ελλαδα πισω για χαρη σου. Αφου συμφωνουμε. Νομιζω οτι πρεπει να ανεβει και η φορολογια γιατι δεν πληρωνουν κατι μαλακες και μετα πρεπει να πληρωνω εγω περισσοτερα. αν ειναι δυνατον..; αφου ενα δυο ατομα που ξερω οτι δεν πλερω φορους λεω να τα στειλλω σδοε
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
τραμουντανα δεν γινεται σε σοβαρη συζητηση να μου παραθετουν Χατζηστεφανου ο τυπος βγαινει και βγαζει στη φορα τι κανει τα βραδια και μετα αμα του τη πεις θα σου πει εεε σοκαρεσαι για αυτο... χαχαα ελεος

στα παραθυρα βγαινεις να συζητησεις οχι να κανεις διαφημιση τον ναρκισσισμο που σε δερνει....
 

Επισκέπτης
μάλιστα... γράφει ο έγκριτος κος Παναγιώτης Χατζηστεφάνου στηλιτεύοντας Αλαφούζους, Μπόμπολες Ωνάσηδες αλλά γλύφοντας κάποιους άλλους όπως τον Δάκη Ιωάννου... φυσικά ο άνθρωπος κάνει τέχνη (με τον κώλο του φαντάζομαι)...
Κατ'αρχην αυτονα τον τυπο τον Χατζηστεφανου δεν τον ηξερα πριν το ποστ στο τρομπαχτικο,και δευτερον στα παπαρια μου αυτα που λες...γιατι οσον αφορα το ψυχογραφημα του νεοφιλελευθερου ο τυπος ειναι εντελως μεσα.

Παιζει ας πουμε να ειναι μελος εδω μεσα και να εχει τσεκαρει εσενα και μερικους αλλους,αυτο σκεφτομουν οταν το διαβαζα...
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Εχω αρχισει να πιστευω οτι πας να θολωσεις τα νερα λεγοντας οτι δεν σου απανταω ενω απανταω. καπιταλισμος, μολ, κοστα μποντα, κοκκαλης, και μεργος ειμαι μπολ. Οι μισθοι 200 ευρω. Και αν δεν εχεις, μεσα φυλακα δεν θα παει η ελλαδα πισω για χαρη σου. Αφου συμφωνουμε. Νομιζω οτι πρεπει να ανεβει και η φορολογια γιατι δεν πληρωνουν κατι μαλακες και μετα πρεπει να πληρωνω εγω περισσοτερα. αν ειναι δυνατον..; αφου ενα δυο ατομα που ξερω οτι δεν πλερω φορους λεω να τα στειλλω σδοε

Οχι. Εσυ πας να θολωσεις τα νερα και να με βγαλεις τρελο.
Εγω σε ρωταω πολυ συγκεκριμενα πραγματα και εσυ απαντας γενικα... δεν με ενδιαφερουν οι γενικοτητες εμενα με ενδιαφερει να ακουσω αν δουλευεις εσυ προσωπικα.... φανταζομαι δουλευεις αρα δεν μπορεις να λες οτι δεν υπαρχουν δουλειες.... και ο γκομενος σου δουλευει για να σε κερναει.... και μαλιστα θα πληρωνεται και σωστα. ΑΡα που ειναι η ανεργια?
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Κατ'αρχην αυτονα τον τυπο τον Χατζηστεφανου δεν τον ηξερα πριν το ποστ στο τρομπαχτικο,και δευτερον στα παπαρια μου αυτα που λες...γιατι οσον αφορα το ψυχογραφημα του νεοφιλελευθερου ο τυπος ειναι εντελως μεσα.

Παιζει ας πουμε να ειναι μελος εδω μεσα και να εχει τσεκαρει εσενα και μερικους αλλους,αυτο σκεφτομουν οταν το διαβαζα...

Βρε και τραβελι ορθιο να ειναι και να βγαινει στα καναλια και να πεταει τη πουτσα του εξω
στα αρχιδια μας... αρκει που λεει αυτα που θελει να ακουσει ο ποντικος... α ρε προβατα που ειστε ορισμενοι και νομιζετε οτι ειστε και εξυπνοι  :P
 

afro153

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2012
Μηνύματα
362
Like
0
Πόντοι
1
Οχι. Εσυ πας να θολωσεις τα νερα και να με βγαλεις τρελο.
Εγω σε ρωταω πολυ συγκεκριμενα πραγματα και εσυ απαντας γενικα... δεν με ενδιαφερουν οι γενικοτητες εμενα με ενδιαφερει να ακουσω αν δουλευεις εσυ προσωπικα.... φανταζομαι δουλευεις αρα δεν μπορεις να λες οτι δεν υπαρχουν δουλειες.... και ο γκομενος σου δουλευει για να σε κερναει.... και μαλιστα θα πληρωνεται και σωστα. ΑΡα που ειναι η ανεργια?
 



οταν ρωτας π ειναι η ανεργια κανεις πλακα ετσι;
 

Επισκέπτης
Πάλι σας γλεντάνε μπόλντης και τραβατρόμπας??
Και που να μπει και ο φπ??  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
Οχι. Εσυ πας να θολωσεις τα νερα και να με βγαλεις τρελο.
Εγω σε ρωταω πολυ συγκεκριμενα πραγματα και εσυ απαντας γενικα... δεν με ενδιαφερουν οι γενικοτητες εμενα με ενδιαφερει να ακουσω αν δουλευεις εσυ προσωπικα.... φανταζομαι δουλευεις αρα δεν μπορεις να λες οτι δεν υπαρχουν δουλειες.... και ο γκομενος σου δουλευει για να σε κερναει.... και μαλιστα θα πληρωνεται και σωστα. ΑΡα που ειναι η ανεργια?
μισό γιατί τόση ώρα διαβάζω και δεν συμμετέχω...
δηλαδή εσύ λες πως δεν υπάρχει ανεργία;
 

Lastmoican

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Οκτ 2006
Μηνύματα
17.480
Κριτικές
3
Like
54
Πόντοι
166
το αν δουλεύω εγώ (το οποίο το έχω απαντήσει ήδη και με σαφήνεια στον πορδόπαππο ενώ αντιθέτως αυτός δεν απάντησε) δεν καθορίζει το αν υπάρχει ή όχι ανεργία.

ανεργία υπάρχει.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom