Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
 Τιποτα δεν θα γινει (δυστυχως..)
 Δεν θα ανοιξει ουτε ρουθουνι
 Τοσο καλα λοβοτομημενοι ειμαστε

 Και αφηστε τις θεωριες περι επαναστασεων και αντιστασεων
 Αγοραστε ενα βιβλιο βοτανολογιας
 Μαθετε να ξεχωριζετε την καυκαλιθρα,το αγριοραδικο και την πικραλιδα
 Τα σπαραγγια (με αυγα στο τηγανι ειναι ...γαματα!!!) και το αγγιναρακι

 Θα πεσει πεινα και των γονεων,θα δειτε
 Θα υποφερουμε,οσοι επιλεξαμε να μεινουμε εδω
 Και οσοι εχουν "λεπτα και ευαισθητα" χερακια θα τα "τιναξουν" πρωτοι..

 Μονο τυποι σαν τον Παραλιμνιο και μενα (που εχω σχεσεις με υπαιθρο) θα επιβιωσουμε
 Οι αλλοι θα πεφτουν στους δρομους
 
 

Ομελέτα από αυγά δικού σου κοτετσιού με σπαράγγια μαζεμένα με το χεράκι...Τύφλα να' χουν όλες οι συνταγές του μποτρίνι!

Θα συμφωνήσω...
Όποιος δεν έχει ανοίγματα και μειώσει στο ελάχιστο δαπάνες, θα τη βγάλει καθαρή...ΣΔτην τελική, δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να έχεις και μερικές κοτούλες και ένα μποστάνι, ακόμη και στον κήπο σου...
Η λέξη κλειδί είναι αυτάρκεια...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
 Στα αρχιδια μου ποιον ρωταγαν οταν υπερ-χρεωνονταν

 Εμενα με νοιαζει που θα φαω και εγω την πουτσα που ημουνα εγκρατης μια ζωη
 Που δεν εχω παει στο εξωτερικο παρα μονο 2-3 φορες,και αυτες μονο οταν βγαιναν τα
 οικονομικα μου..
 Που δεν αγοραζα τις τελευταιες "λεξεις" της τεχνολογιας σε ηλεκτρονικα μπλιμπλικια και
 τηλεορασεις και καμερες και κινητα...
 Εγω που φυλαγομουνα για την "στραβη" και οι αλλοι με τα καινουργια κινητα και τις lcd τις
 σαρανταρες με κοροιδευαν και με ελεγαν "βλαχο" που δεν τα σκορπαγα εκει που δεν εφταναν τα
 χερια μου
 

 Και επειδη αυτοι ειναι τελειωμενοι,θα πρεπει να πληρωσω εγω ΠΑΛΙ το κουστουμι


 Μαλακας ημουν που δεν καταναλωνα ΑΚΡΑΤΑ;;;;;;;

Φίλε εσύ θα κλονιστείς αλλά θα μείνεις όρθιος στο τέλος. Οι άλλοι θα τους πάρει και θα τους σηκώσει...  ;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
οι δόσεις υπήρχαν από γεννέσεως εμπορίου φίλε...

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι φταίει ο Κωτσόβολος επειδή ο ζωντόβολος δεν θέλει να κάνει σωστή διαχείριση στο σπίτι του
φταίει ως ανήθικος πούστης που για να μεγιστοποιήσει το κέρδος παίρνει όλο το μπαγιόκο απ τις τράπεζες και αφήνει το μαλάκα να το πληρώνει με τις ΕΥΛΟΓΙΕΣ και την ΚΑΛΥΨΗ του ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΠΟΥΣΤΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ.

Υ.Γ.
σου είπα και πριν μερικές μέρες έχεις ΤΡΕΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ.

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
 Στα αρχιδια μου ποιον ρωταγαν οταν υπερ-χρεωνονταν

 Εμενα με νοιαζει που θα φαω και εγω την πουτσα που ημουνα εγκρατης μια ζωη
 Που δεν εχω παει στο εξωτερικο παρα μονο 2-3 φορες,και αυτες μονο οταν βγαιναν τα
 οικονομικα μου..
 Που δεν αγοραζα τις τελευταιες "λεξεις" της τεχνολογιας σε ηλεκτρονικα μπλιμπλικια και
 τηλεορασεις και καμερες και κινητα...
 Εγω που φυλαγομουνα για την "στραβη" και οι αλλοι με τα καινουργια κινητα και τις lcd τις
 σαρανταρες με κοροιδευαν και με ελεγαν "βλαχο" που δεν τα σκορπαγα εκει που δεν εφταναν τα
 χερια μου
 

 Και επειδη αυτοι ειναι τελειωμενοι,θα πρεπει να πληρωσω εγω ΠΑΛΙ το κουστουμι


 Μαλακας ημουν που δεν καταναλωνα ΑΚΡΑΤΑ;;;;;;;
φίλε το σπίτι μου το έχω από μισό με την γυναίκα μου (για φορολογικούς λόγους όταν το αγόρασα και στο κάτω κάτω της γραφής αμα συμβεί και κανένα διαζύγιο παίρνει το μισό έτσι και αλλιώς)... ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί να της "πουλήσω" το υπόλοιπο και μετά να ξεσκίσω όλες τις τράπεζες σε καταναλωτικά , κάρτες κλπ κλπ (θα μαζέψω κανένα τρακοσάρι χιλιάδες χωρίς να με πάρουν χαμπάρι) .. και φυσικά μετά να τους βάλω ένα ΦΕΣΙ που να το θυμούνται...

αυτό έχουν κάνει αρκετοί από ότι καταλαβαίνω και γιαυτό τα επιτόκια είναι στον θεό...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Πόσο δύσκολο ήταν να ισχύσει κι εδώ αυτό?

Το 35% ισχύει και εδώ αλλά τόσο οι δανειολήπτες όσο και οι τράπεζες επέλεξαν να το παρακάμψουν με διάφορα τεχνάσματα...
Πίστεψέ με, υπάρχουν νόμοι και προβλέψεις για πολλά πράγματα αλλά η κουτοπονηριά του έλληνα πάντα βρίσκει τρόπους να τους προσπερνά...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
oι κάρτες ή τα δάνεια ενός ιδιώτη τί σχέση έχουνε με την κρατική σπατάλη που δημιούργησε το χρέος?

πετάμε ό,τι να'ναι...

Aπλό. Καταρχήν λόγω περικοπών στους μισθούς δε μπορείς να τα αποπληρώσεις. Έπειτα, αρκετοί από τους πιστωτές του κράτους είναι ελληνικές τράπεζες. Όπερ σημαίνει βαράει κανόνι το κράτος, βαράνε και οι τράπεζες. Ζορίζεται το κράτος, ζορίζονται οι τράπεζες. Και άρα σφίγγουν τα λουριά της χρηματοδότησης.
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
φίλε το σπίτι μου το έχω από μισό με την γυναίκα μου (για φορολογικούς λόγους όταν το αγόρασα και στο κάτω κάτω της γραφής αμα συμβεί και κανένα διαζύγιο παίρνει το μισό έτσι και αλλιώς)... ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί να της "πουλήσω" το υπόλοιπο και μετά να ξεσκίσω όλες τις τράπεζες σε καταναλωτικά , κάρτες κλπ κλπ (θα μαζέψω κανένα τρακοσάρι χιλιάδες χωρίς να με πάρουν χαμπάρι) .. και φυσικά μετά να τους βάλω ένα ΦΕΣΙ που να το θυμούνται...

αυτό έχουν κάνει αρκετοί από ότι καταλαβαίνω και γιαυτό τα επιτόκια είναι στον θεό...

δεν ειναι ευκολο.
Κατι εχει πιασει το αυτι μου για "καταδολίευση δανειστων" που θεωρείται ποινικο αδίκημα και ακυρωνονται τα συμβόλαια.
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Όποιος δεν έχει ανοίγματα και μειώσει στο ελάχιστο δαπάνες, θα τη βγάλει καθαρή...
Η λέξη κλειδί είναι αυτάρκεια...

Ο συνταξιούχος των 700 ευρώ, που δεν έχει "ανοίγματα", πώς θα τη βγάλει τώρα;

Ο δημόσιος υπάλληλος των 1500 ευρώ που έχει 2 παιδιά στο σχολείο και ένα (μόνο) στεγαστικό, τι θα κάνει;

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Πόσο δύσκολο ήταν να ισχύσει κι εδώ αυτό?
ρώτα το στόκο τον παλέρμο που θεωρεί ότι τα δάνεια ενός ιδιώτη δεν έχουν σχέση με τη νκρατική σπατάλη.......

βλέπεις ο δημόσιος που έχει μισθό απ τα δανεικά του κράτους και παίρνει δάνεια με την ευλογία του κράτους δεν αποτελούν κρατικό δανεισμό........
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
Aπλό. Καταρχήν λόγω περικοπών στους μισθούς δε μπορείς να τα αποπληρώσεις. Έπειτα, αρκετοί από τους πιστωτές του κράτους είναι ελληνικές τράπεζες. Όπερ σημαίνει βαράει κανόνι το κράτος, βαράνε και οι τράπεζες. Ζορίζεται το κράτος, ζορίζονται οι τράπεζες. Και άρα σφίγγουν τα λουριά της χρηματοδότησης.
χοντρικα αυτο ειναι..
 

Επισκέπτης
φίλε το σπίτι μου το έχω από μισό με την γυναίκα μου (για φορολογικούς λόγους όταν το αγόρασα και στο κάτω κάτω της γραφής αμα συμβεί και κανένα διαζύγιο παίρνει το μισό έτσι και αλλιώς)... ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί να της "πουλήσω" το υπόλοιπο και μετά να ξεσκίσω όλες τις τράπεζες σε καταναλωτικά , κάρτες κλπ κλπ (θα μαζέψω κανένα τρακοσάρι χιλιάδες χωρίς να με πάρουν χαμπάρι) .. και φυσικά μετά να τους βάλω ένα ΦΕΣΙ που να το θυμούνται...

αυτό έχουν κάνει αρκετοί από ότι καταλαβαίνω και γιαυτό τα επιτόκια είναι στον θεό...

Αμα το κανει θα εισαι μαγκας. Και γω το εχω σκεφτει αλλα δεν μπορω να βρω τον τροπο.
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
επειδή εγώ έχω κάρτες και δάνεια,πρέπει να έρθει το κράτος να μου κόψει και μισθούς-δώρα και να με αποτελειώσει?

και να βολευτώ με κοτούλες?

τί λογική είναι αυτή?

η αγορά πώς θα κινηθεί?

εκτός αν όλοι εδώ μέσα τα μαζεύατε σπυρί σπυρί σαν τον Τσοχατζόπουλο και τον Περσόνα.....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Το 35% ισχύει και εδώ αλλά τόσο οι δανειολήπτες όσο και οι τράπεζες επέλεξαν να το παρακάμψουν με διάφορα τεχνάσματα...
Πίστεψέ με, υπάρχουν νόμοι και προβλέψεις για πολλά πράγματα αλλά η κουτοπονηριά του έλληνα πάντα βρίσκει τρόπους να τους προσπερνά...
στην κουτοπονηριά κάποιος κάνει στραβά μάτια..... αλλιώς δε θα ήταν ΚΟΥΤΟ πονηριά αλλά σκέτη πονηριά.......
 

Επισκέπτης
Ομελέτα από αυγά δικού σου κοτετσιού με σπαράγγια μαζεμένα με το χεράκι...Τύφλα να' χουν όλες οι συνταγές του μποτρίνι!

Μόνο που δεν αρκεί να μαζέψεις μόνο τα σπαράγγια και τα αυγουλάκια.
Ούτε τα σπαράγγια φυτρώνουν μόνα τους ούτε οι κότες ζουν ελεύθερες για να σου κάνουν ντιλίβερι τ'αυγά..
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.149
Κριτικές
491
Like
37.554
Πόντοι
41.447
oι κάρτες ή τα δάνεια ενός ιδιώτη τί σχέση έχουνε με την κρατική σπατάλη που δημιούργησε το χρέος?

πετάμε ό,τι να'ναι...

ΔΕΝ ειναι καθόλου ότι να ναι...
ΟΛΑ ηταν δανεικα...
κινουμασταν (κρατος+Ιδιωτες) με δανεικα λεφτα , ενω αυτό που παράγουμε σαν προιόν είναι τρίχες...
κάποιοα στιγμή θα έσκαγε η φουσκα, θα ερχότανε η λυπητερη.
δεν χρειαζεται να εχεις σπουδασει οικονομικα για να καταλαβεις αυτό, ειναι απλη λογική...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
επειδή εγώ έχω κάρτες και δάνεια,πρέπει να έρθει το κράτος να μου κόψει και μισθούς-δώρα και να με αποτελειώσει?

και να βολευτώ με κοτούλες?

τί λογική είναι αυτή?

η αγορά πώς θα κινηθεί?

εκτός αν όλοι εδώ μέσα τα μαζεύατε σπυρί σπυρί σαν τον Τσοχατζόπουλο και τον Περσόνα.....

εγώ δεν είμαι βλογιοκομένος σαν τον ΑΚΗ.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
επειδή εγώ έχω κάρτες και δάνεια,πρέπει να έρθει το κράτος να μου κόψει και μισθούς-δώρα και να με αποτελειώσει?

και να βολευτώ με κοτούλες?

τί λογική είναι αυτή?

η αγορά πώς θα κινηθεί?

εκτός αν όλοι εδώ μέσα τα μαζεύατε σπυρί σπυρί σαν τον Τσοχατζόπουλο και τον Περσόνα.....


 Αμα εχεις καρτες και δανεια...παρε βαζελινη και ετοιμασου
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
Το 35% ισχύει και εδώ αλλά τόσο οι δανειολήπτες όσο και οι τράπεζες επέλεξαν να το παρακάμψουν με διάφορα τεχνάσματα...
Πίστεψέ με, υπάρχουν νόμοι και προβλέψεις για πολλά πράγματα αλλά η κουτοπονηριά του έλληνα πάντα βρίσκει τρόπους να τους προσπερνά...
στο ταχυδρομικο ταμιευτηριο ισχυουν ολα που θα επρεπε να ισχυουν σε ολες τις τραπεζες...γι' αυτο ειχε κατακορυφη ανοδο..
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
φταίει ως ανήθικος πούστης που για να μεγιστοποιήσει το κέρδος παίρνει όλο το μπαγιόκο απ τις τράπεζες και αφήνει το μαλάκα να το πληρώνει με τις ΕΥΛΟΓΙΕΣ και την ΚΑΛΥΨΗ του ΚΟΛΛΗΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΛΙΟΠΟΥΣΤΑ ΥΠΟΥΡΓΟΥ.

Υ.Γ.
σου είπα και πριν μερικές μέρες έχεις ΤΡΕΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑΣ.

μάλλον εσύ έχεις πρόβλημα μεγαλοιδεατισμού και ξεραολισμού...

και τα ξαναλέω μήπως και κατά τύχη καταλάβεις...

διεθνώς (λες ότι ζείς και στο εξωτερικό και μας πουλάς και εξυπνάδα) η καταναλωτική πίστη είναι η μηχανή της οικονομίας.. σε όλη την ευρώπη το σύστημα λειτουργεί με κάποια προβλήματα, κάποιες επισφάλειες αλλά λειτουργεί... μόνο στην Ελλάδα δεν λειτούργησε.. διότι ο νεο Ελλην ο οποίος ανδρώθηκε στην δεκαετία του 80, το δημιούργημα του "Μεγάλου" Ανδρέα , μαθημένος στο εύκολο χρήμα και στην λαμογιά του ηγέτη του, υπερέβαλε εαυτόν... και όπως η λαική σοφία λέει "ξεβράκωτος βρακί δεν είδε, τόδε τόχεσε"....

αντε γιατί μας έπρηξες με την κριτική σου ικανότητα... δηλαδή το DIXONS στην Αγγλία δεν πουλάει με δόσεις? ή μήπως το Woolworth's στην Κύπρο ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom