Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Aν η κατασταση ειναι οπως την περιγραφεις, δεν ξερω για σενα αλλα εγω δυσκολα θα τη βγαλω καθαρη. Μπορει να ξερω να μαζευω χορτα, μπορει να εχω ελιες ντοματες σταφιδες κατσικια, αλλα αν δεν τα πουλησω τι θα κανω ? Πως θα πληρωσω το δανειο, τη ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, πως θα ντυθω ? Δεν ειναι τοσο απλα τα πραμματα. Η μπαλα θα μας παρει ολους.

 
 Θα μας παρει και θα μας σηκωσει,αυτο ειναι σιγουρο
 Αλλα και ολα να μου τα κοψουνε,εσυ και εγω δεν θα πεθανουμε
 Αλλοι θα αρχισουν να πηδανε απο τα μπαλκονια
 
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
 Καθολου δραματικοι αδελφε
 Εχω φιλους που ειναι τοσο "ανοιγμενοι" σε δανεια και καρτες,σε καταναλωτικα αλλα και σε
 στεγαστικα....που θα "βαρεσουν" φαλημεντο με τις περικοπες σε μισθους...
 Δεν θα βγαινουν να πληρωσουν τα τρεχοντα λεμε
 Και δυστυχως ειναι παιδια των πολεων,δεν ξερουν πως να επιβιωσουν εξω αυτων των πολεων..

 Αυτοι θα πεινασουν,θα εξαθλιωθουν
 Κατσε και θα δεις

οταν ανοίγονταν ποιόν ρώτησαν για το potential risk της πράξης τους;
τον Γιωργάκη και τον Κωστάκη;
 

Επισκέπτης
Μην γραφετε μαλακιες...προς το παρον δεν υπαρχει λογος ο Ελληνας να κανει απολυτως τιποτα...ουτε να βγει στους δρομους....ουτε τιποτα αλλο....Ας δουμε την συνεχεια πρωτα...πιστευω οτι το εχουν λαβει υποψη τους, οι Πολιτικοι μας..... οτι ο κοσμος ξυπνησε....  και δεν θα τον ωθησουν στα ακρα!!!!!!!!...Εκτος και αν...αλλα δεν σας το γραφω...... αυτο το σεναριο, δεν θελω ουτε καν να το σκεφτομαι οτι παιζει!!!!!!!!!!!

Ρε παιχτουρα, αν δεν βγουμε τωρα στους δρομους ποτε θα βγουμε, οταν θα ειμαστε νηστικοι και δεν θα μπορουμε να παρουμε τα ποδια μας απο την πεινα ? Τωρα πρεπει να τους περιλαβουμε και να τους παμε γαμιοντας. Αλλα το μετα ειναι που με ανησυχει. Ειμαστε ικανοι για κατι καλυτερο και πως θα ειναι αυτο ή θα γινουμε ζουγκλα ?
 

hitman21

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
14.892
Κριτικές
2
Like
13
Πόντοι
166
 Καθολου δραματικοι αδελφε
 Εχω φιλους που ειναι τοσο "ανοιγμενοι" σε δανεια και καρτες,σε καταναλωτικα αλλα και σε
 στεγαστικα....που θα "βαρεσουν" φαλημεντο με τις περικοπες σε μισθους...
 Δεν θα βγαινουν να πληρωσουν τα τρεχοντα λεμε
 Και δυστυχως ειναι παιδια των πολεων,δεν ξερουν πως να επιβιωσουν εξω αυτων των πολεων..

 Αυτοι θα πεινασουν,θα εξαθλιωθουν
 Κατσε και θα δεις
αυτο ειναι το μονο σιγουρο...
οσοι ζουσαν δανεικη ζωη,θα χαθουν και πρωτοι!
ειναι μια αγρια μορφη δικαιοσυνης και αυτη!
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
 
 Θα μας παρει και θα μας σηκωσει,αυτο ειναι σιγουρο
 Αλλα και ολα να μου τα κοψουνε,εσυ και εγω δεν θα πεθανουμε
 Αλλοι θα αρχισουν να πηδανε απο τα μπαλκονια
 
ειναι κι αυτό μια κάποια λύσις.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
 Καθολου δραματικοι αδελφε
 Εχω φιλους που ειναι τοσο "ανοιγμενοι" σε δανεια και καρτες,σε καταναλωτικα αλλα και σε
 στεγαστικα....που θα "βαρεσουν" φαλημεντο με τις περικοπες σε μισθους...
 Δεν θα βγαινουν να πληρωσουν τα τρεχοντα λεμε
 Και δυστυχως ειναι παιδια των πολεων,δεν ξερουν πως να επιβιωσουν εξω αυτων των πολεων..

 Αυτοι θα πεινασουν,θα εξαθλιωθουν
 Κατσε και θα δεις

κοίταξε φίλε.. όταν ανοιγόντουσαν με κάρτες, καταναλωτικά, γελάκια και καλοζωία ήταν καλά? οποιος απλώνει τα πόδια έξω από την κουβέρτα έχει πάντα τον κίνδυνο να παγώσουνε.. αυτό θα φάει πολύ κόσμο στην κρίση που μας περιμένει... γιατί ότι βγάζαμε (και βγάζαμε αρκετά) το ξοδεύαμε, αντί να ακολουθήσουμε μία συνετή διαχείριση των οικονομικών μας χωρίς ανοίγματα... δηλαδή η κοινωνία έγινε καθ εικόναν και ομοίωση του κράτους (ή το ανάποδο αλλά το ίδιο κάνει)...

σε παλιότερες εποχές που η χώρα είχε ακριβώς τα ίδια (αν όχι χειρότερα προβλήματα) ο κόσμος δεν πάθαινε τα ίδια με ότι πρόκειται να πάθει τώρα.. και ο λόγος είναι απλός.. δεν απλωνε τα πόδα του έξω από την κουβέρτα και μάλιστα φρόντιζε να τα μαζεύει ώστε να έχει και λίγο κουβέρτα περίσσεμα για τις τυχόν δύσκολες εποχές..

αντε καιρός να μάθουμε.. αφού πάθουμε αφού έτσι το θελήσαμε...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866

στην Κύπρο στεγαστικό δάνειο θα πάρεις το 35% του μηνιαίου καθαρού εισοδήματός σου σε δόση. όσο βγαίνει αυτό και με στάνταρ κεφάλαιο εκκίνησης το 20% του συνολικού δανείου.
δλδ για να πάρεις 250 χιλιάρια δάνειο πρέπει να έχεις 50 χιλιάρια κεφάλαιο εκκινησης και η δόση σου δε θα ξεπερνά το 35% του μηνιαιού εισοδήματός σου.
εάν δεν έχεις 50 χιλιάρια κεφάλαιο θα πρέπει να υποθηκεύσεις υπάρχον ακίνητο.
Εάν μια από τις παραπάνω προυποθέσεις δεν ισχυει ΔΕ θα πάρεις και δάνειο. τόσο απλό είναι.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
κοίταξε φίλε.. όταν ανοιγόντουσαν με κάρτες, καταναλωτικά, γελάκια και καλοζωία ήταν καλά? οποιος απλώνει τα πόδια έξω από την κουβέρτα έχει πάντα τον κίνδυνο να παγώσουνε.. αυτό θα φάει πολύ κόσμο στην κρίση που μας περιμένει... γιατί ότι βγάζαμε (και βγάζαμε αρκετά) το ξοδεύαμε, αντί να ακολουθήσουμε μία συνετή διαχείριση των οικονομικών μας χωρίς ανοίγματα... δηλαδή η κοινωνία έγινε καθ εικόναν και ομοίωση του κράτους (ή το ανάποδο αλλά το ίδιο κάνει)...

σε παλιότερες εποχές που η χώρα είχε ακριβώς τα ίδια (αν όχι χειρότερα προβλήματα) ο κόσμος δεν πάθαινε τα ίδια με ότι πρόκειται να πάθει τώρα.. και ο λόγος είναι απλός.. δεν απλωνε τα πόδα του έξω από την κουβέρτα και μάλιστα φρόντιζε να τα μαζεύει ώστε να έχει και λίγο κουβέρτα περίσσεμα για τις τυχόν δύσκολες εποχές..

αντε καιρός να μάθουμε.. αφού πάθουμε αφού έτσι το θελήσαμε...

παλαιότερα βέβαια ο κωτσόβολος ΔΕΝ έδινε στον ζωντόβολο 100 δόσεις για να πάρει όλο το νοικοκυριό.
παλαιότερα εαν δεν είχες μετρητό δεν έπαιρνες ούτε πλάσμα ούτε ψυγείο με οτομάτικ άις μέικερ.
γι αυτό δεν φταίει βεβαίως ο ζωντόβολος αλλά ο κωτσόβολος.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
οταν ανοίγονταν ποιόν ρώτησαν για το potential risk της πράξης τους;
τον Γιωργάκη και τον Κωστάκη;

 Στα αρχιδια μου ποιον ρωταγαν οταν υπερ-χρεωνονταν

 Εμενα με νοιαζει που θα φαω και εγω την πουτσα που ημουνα εγκρατης μια ζωη
 Που δεν εχω παει στο εξωτερικο παρα μονο 2-3 φορες,και αυτες μονο οταν βγαιναν τα
 οικονομικα μου..
 Που δεν αγοραζα τις τελευταιες "λεξεις" της τεχνολογιας σε ηλεκτρονικα μπλιμπλικια και
 τηλεορασεις και καμερες και κινητα...
 Εγω που φυλαγομουνα για την "στραβη" και οι αλλοι με τα καινουργια κινητα και τις lcd τις
 σαρανταρες με κοροιδευαν και με ελεγαν "βλαχο" που δεν τα σκορπαγα εκει που δεν εφταναν τα
 χερια μου
 

 Και επειδη αυτοι ειναι τελειωμενοι,θα πρεπει να πληρωσω εγω ΠΑΛΙ το κουστουμι


 Μαλακας ημουν που δεν καταναλωνα ΑΚΡΑΤΑ;;;;;;;

 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
γι αυτό δεν φταίει βεβαίως ο ζωντόβολος αλλά ο κωτσόβολος.

οι δόσεις υπήρχαν από γεννέσεως εμπορίου φίλε...

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι φταίει ο Κωτσόβολος επειδή ο ζωντόβολος δεν θέλει να κάνει σωστή διαχείριση στο σπίτι του
 

palermo

Μέγας
Εγγρ.
18 Φεβ 2006
Μηνύματα
11.883
Κριτικές
140
Like
426
Πόντοι
3.595
oι κάρτες ή τα δάνεια ενός ιδιώτη τί σχέση έχουνε με την κρατική σπατάλη που δημιούργησε το χρέος?

πετάμε ό,τι να'ναι...
 

Επισκέπτης
στην Κύπρο στεγαστικό δάνειο θα πάρεις το 35% του μηνιαίου καθαρού εισοδήματός σου σε δόση. όσο βγαίνει αυτό και με στάνταρ κεφάλαιο εκκίνησης το 20% του συνολικού δανείου.
δλδ για να πάρεις 250 χιλιάρια δάνειο πρέπει να έχεις 50 χιλιάρια κεφάλαιο εκκινησης και η δόση σου δε θα ξεπερνά το 35% του μηνιαιού εισοδήματός σου.
εάν δεν έχεις 50 χιλιάρια κεφάλαιο θα πρέπει να υποθηκεύσεις υπάρχον ακίνητο.
Εάν μια από τις παραπάνω προυποθέσεις δεν ισχυει ΔΕ θα πάρεις και δάνειο. τόσο απλό είναι.

Πόσο δύσκολο ήταν να ισχύσει κι εδώ αυτό?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom