Νέα

Χρεοκοπεί η Ελλάδα ή η ...ΕΕ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα farkeli
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 98K
  • Εμφανίσεις 2M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Άλλαξε κατι;

  • Οχι.Ολα τα ίδια αλλάζουν κι ολα τα ίδια μένουν.

    Ψήφοι: 47 23,7%
  • Οι πλούσιοι παρέμειναν πλούσιοι οι φτωχοί έμειναν φτωχότεροι

    Ψήφοι: 93 47,0%
  • Ανεργία

    Ψήφοι: 14 7,1%
  • Ηρθε η αναπτυξη

    Ψήφοι: 15 7,6%
  • Γίναμε πλουσιότεροι σαν Εθνος

    Ψήφοι: 5 2,5%
  • Ο Τσιπρας ειναι ο καλύτερος ( δεν κολλαει αλλα ηθελα να το πω)

    Ψήφοι: 24 12,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    198

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.594
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
ΔΕΝ ειναι καθόλου ότι να ναι...
ΟΛΑ ηταν δανεικα...
κινουμασταν (κρατος+Ιδιωτες) με δανεικα λεφτα , ενω αυτό που παράγουμε σαν προιόν είναι τρίχες...
κάποιοα στιγμή θα έσκαγε η φουσκα, θα ερχότανε η λυπητερη.
δεν χρειαζεται να εχεις σπουδασει οικονομικα για να καταλαβεις αυτό, ειναι απλη λογική...

Μου αρέσει που ακούω κουβέντες του στυλ " πάνε στράφι οι αγώνες μας! " Ποιοι αγώνες ρε κιρίζα? Μήπως για να παραχθεί τίποτα? "Αγώνες" στη λεηλασία των δανεικών αλλά και των χαρισμένων της Ε.Ε. !
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
Ο συνταξιούχος των 700 ευρώ, που δεν έχει "ανοίγματα", πώς θα τη βγάλει τώρα;

Ο δημόσιος υπάλληλος των 1500 ευρώ που έχει 2 παιδιά στο σχολείο και ένα (μόνο) στεγαστικό, τι θα κάνει;
βιζιτες...
 

on the road

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2009
Μηνύματα
6.236
Like
1
Πόντοι
66
Μου αρέσει που ακούω κουβέντες του στυλ " πάνε στράφι οι αγώνες μας! " Ποιοι αγώνες ρε κιρίζα? Μήπως για να παραχθεί τίποτα? "Αγώνες" στη λεηλασία των δανεικών αλλά και των χαρισμένων της Ε.Ε. !

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.149
Κριτικές
491
Like
37.554
Πόντοι
41.447
Μου αρέσει που ακούω κουβέντες του στυλ " πάνε στράφι οι αγώνες μας! " Ποιοι αγώνες ρε κιρίζα? Μήπως για να παραχθεί τίποτα? "Αγώνες" στη λεηλασία των δανεικών αλλά και των χαρισμένων της Ε.Ε. !

ισως "αγωνες" θεωρουν τα εργασιακά δικαιωματα που κατεκτησαν οι εργαζόμενοι (οντως) με αγώνες τις προηγουμενες δεκαετιες...
τώρα μαζι με τα ξερα θα καουν και τα χλωρά....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
 Αμα εχεις καρτες και δανεια...παρε βαζελινη και ετοιμασου

είναι και μαλάκας.
από τι μια μας λέει τι σχέση έχει ο κρατικός δανεισμός με τα χρέη του ιδιωτη και απ τη άλλη μας λέει γιατί το κράτος του μειώνει τα έσοδα.

με τη γνωστή του απάντηση απαντά και στον εαυτό του.
ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ. γιατί ενώ βρίζει ολημερίς και ολονυχτίς το ΠΑΣΟΚΙΚΟ κράτος ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ από ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΠΟΥ ΕΘΡΕΨΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ.

Μιλάμε ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
Ο συνταξιούχος των 700 ευρώ, που δεν έχει "ανοίγματα", πώς θα τη βγάλει τώρα;

Ο δημόσιος υπάλληλος των 1500 ευρώ που έχει 2 παιδιά στο σχολείο και ένα (μόνο) στεγαστικό, τι θα κάνει;
τσοντες.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,
Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι, Είμαι πολύ ευτυχισμένος που δεν πήρα δάνειο για σπίτι,

Χαίρομαι για εσένα...Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό ήταν συνειδητή επιλογή και είσαι στο νοίκι αλα τρίκαρδος ή κληρονομησες/ πήρες γονική παροχή ή "προίκα όποτε κακώς κοκορεύεσαι...

Ωστόσο, αν και έχω πάρει δάνειο για σπίτι, θεωρώ ότι πρέπει να χαίρομαι ακόμη περισσότερο επειδή

α. Η δόση είναι χαμηλότερη από το ενοίκιο που θα΄πλήρωνα αν ενοικίαζα το ίδιο σπίτι και σε κάθε περίπτωση είναι γύρω στο 20-25% του μηνιαίου εισοδήματός μου...
β. Έχω στην αυτή τράπεζα ποσό τουλάχιστον ίσο με το υπόλοιπο του δανείου που τοκίζεται με επιτόκιο μεγαλύτερο από το επιτόκιο του δανείου (και όμως γίνεται, αν είχες μείνει με ΕΚΤ)
γ. Αν τα τινάξει η τράπεζα, η οικονομία ή και τα δύο, θα συμψηφιστεί το δάνειο με την κατάθεση όποτε μηδενίζω το χρέος μου...
δ. Η καύλα του να δανείζεις εσύ την τράπεζα και όχι αυτή εσένα είναι ανεκτίμητη...

Όπως έλεγε και η διαφήμιση μιας αλυσίδας γυμναστηρίων ποηυ βάρεσε κανόνι, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο...Και οι τράπεζες αν ξέρεις να τις χειριστείς, δεν είναι και τόσο κακές- σε αρκετές περιπρώσεις αυτούς που γάμησαν, το προκάλεσαν οι ίδιοι...Όχι φυσικά ότι τις έχω σε εκτίμηση, κάθε άλλο αλλά δεν μου αρέσουν οι δαιμονοποιήσεις...
 

ZeroTolerance

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
21.149
Κριτικές
491
Like
37.554
Πόντοι
41.447
γ. Αν τα τινάξει η τράπεζα, η οικονομία ή και τα δύο, θα συμψηφιστεί το δάνειο με την κατάθεση όποτε μηδενίζω το χρέος μου...
δ. Η καύλα του να δανείζεις εσύ την τράπεζα και όχι αυτή εσένα είναι ανεκτίμητη...

:rockon: :rockon: :rockon:
μου αρέσεις οταν "Τσιριζ-ιζεις".... :2funny:
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
ισως "αγωνες" θεωρουν τα εργασιακά δικαιωματα που κατεκτησαν οι εργαζόμενοι (οντως) με αγώνες τις προηγουμενες δεκαετιες...
τώρα μαζι με τα ξερα θα καουν και τα χλωρά....
οπως η συνταξη με 15 χρονια υπηρεσια για τις γυναικες;;; αλλη τρομερη εφευρεση του ''πατερουλη'' αντρεα..
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
ή μήπως το Woolworth's στην Κύπρο ?

όχι στόκε. στην Ελλάδα τελευταια δεν υπήρχαν πολυκαταστήματα αλλά πολυδοσατζίδικα.

πάνε πάρε πιστωτική ΣΤΟΚΕ στην Κύπρο και το ξανασυζητάμε.
ΣΤΟΚΕ.
 

petrosyn

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2008
Μηνύματα
14.588
Like
0
Πόντοι
166
Χαίρομαι για εσένα...Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό ήταν συνειδητή επιλογή και είσαι στο νοίκι αλα τρίκαρδος ή κληρονομησες/ πήρες γονική παροχή ή "προίκα όποτε κακώς κοκορεύεσαι...

Ωστόσο, αν και έχω πάρει δάνειο για σπίτι, θεωρώ ότι πρέπει να χαίρομαι ακόμη περισσότερο επειδή

α. Η δόση είναι χαμηλότερη από το ενοίκιο που θα΄πλήρωνα αν ενοικίαζα το ίδιο σπίτι και σε κάθε περίπτωση είναι γύρω στο 20-25% του μηνιαίου εισοδήματός μου...
β. Έχω στην αυτή τράπεζα ποσό τουλάχιστον ίσο με το υπόλοιπο του δανείου που τοκίζεται με επιτόκιο μεγαλύτερο από το επιτόκιο του δανείου (και όμως γίνεται, αν είχες μείνει με ΕΚΤ)
γ. Αν τα τινάξει η τράπεζα, η οικονομία ή και τα δύο, θα συμψηφιστεί το δάνειο με την κατάθεση όποτε μηδενίζω το χρέος μου...
δ. Η καύλα του να δανείζεις εσύ την τράπεζα και όχι αυτή εσένα είναι ανεκτίμητη...

Όπως έλεγε και η διαφήμιση μιας αλυσίδας γυμναστηρίων ποηυ βάρεσε κανόνι, δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο...Και οι τράπεζες αν ξέρεις να τις χειριστείς, δεν είναι και τόσο κακές- σε αρκετές περιπρώσεις αυτούς που γάμησαν, το προκάλεσαν οι ίδιοι...Όχι φυσικά ότι τις έχω σε εκτίμηση, κάθε άλλο αλλά δεν μου αρέσουν οι δαιμονοποιήσεις...
Είμαι στο νοίκι από συνειδητή επιλογή. Αν ήθελα να πάρω σπίτι θα έπρεπε να δανειστώ μεγάλο ποσό διότι δεν υπάρχει καμία γονική παροχή. Άρα η δόση θα ήταν μεγάλη, πολύ μεγαλύτερη απο το ενοίκιο που δίνω τώρα. Ευτυχώς που δεν άκουσα κανένα μαλάκα που με προέτρεπε να αποκτήσω "ένα σπιτ'ακι". Γαμώ τις ιδιοκτησίες σας
 

aigeas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2009
Μηνύματα
10.454
Like
19
Πόντοι
166
καταστηματα που στην ελλαδα κανουν 72 δοσεις στο εξωτερικο δουλευουν μονο με μετρητα[ σατουρν στην γερμανια]
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Είμαι στο νοίκι από συνειδητή επιλογή. Αν ήθελα να πάρω σπίτι θα έπρεπε να δανειστώ μεγάλο ποσό διότι δεν υπάρχει καμία γονική παροχή. Άρα η δόση θα ήταν μεγάλη, πολύ μεγαλύτερη απο το ενοίκιο που δίνω τώρα. Ευτυχώς που δεν άκουσα κανένα μαλάκα που με προέτρεπε να αποκτήσω "ένα σπιτ'ακι". Γαμώ τις ιδιοκτησίες σας
τα χουμε πει...
η χειρότερη εππενδυση οικονομικά ειναι το σπίτι..
όταν ζορίσουν τα κωλάρια βρίσκεις σε χαμηλότερης αξίας σπίτι και με λιγότερα δωμάτια.
στο σικό σου τι κάνεις; υποτιμάς την αντικειμενική ή γκρεμίζεις δωμάτιο;  :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom