Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
6.170
Κριτικές
32
Like
26.590
Πόντοι
8.346
Εδώ σηκώνει κουβέντα.
Μια εταιρεία που κάνει ληζινγκ βάζει και περιορισμούς στα ετήσια χιλιόμετρα και αφού αυτοί θα σου κάνουν σερβις τα παρακολουθούν.
Υπάρχει το ενδεχόμενο της έξτρα χρέωσης αν το παρακάνεις.
Ατελείωτα σίγουρα δεν είναι.
...κοιτα δν ξερω τις συμφωνιες που ειχαν κανει με τα leasing (προφανως ειχαν κανει για τα προβλεπομενα χλμ), αλλα ξερω την κατασταση που ηρθε το αυτοκινητο μου μετα απο λιγα χρονια. Και δεν μιλαω για τα χοντρα (λαστιχα, μεγαλο σερβις κτλ) αλλα για πολλα-πολλα μικρα οπως γδαρσιματα κ χτυπηματακια στο αμαξωμα, τα πλαστικα να τριζουν ολα κ γενικα μια απαξιωση της αξιας του αυτοκινητου καθως και της ομορφης οδηγικης απολαυσης.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.294
Like
3.555
Πόντοι
1.706
Ολα αυτα ειναι σύμφωνημενα πριν τη μίσθωση, για να βγει και το μηναιο ενοικιο. Δηλαδή πόσα εκτιμώμενη χλμ ανά έτος. Άλλο ενοικιο έχει αν δηλώσεις ότι θα κάνεις 50000χλμ και άλλο 200000χλμ. επίσης ενημερώνεσαι για την τιμή ανά χλμ αν τα ξεπεράσεις.
Φυσικά, αλλά μη νομίζεις ότι συμφέρει την εταιρεία να ξεφύγεις τόσο στα νούμερα.
Αν δεις τις σημερινές διαφημίσεις κανένα 15k χιλιόμετρα το χρόνο σου δίνουν.
Να στο πάνε 20??
25???
Παραπάνω δεν συμφέρει ούτε αυτούς ούτε εσένα εκτός κι αν μιλάμε για εξαγορά στο τέλος της σύμβασης (και αν το ψάξεις θα δεις πως η σύμβαση θα είναι κάπως περίεργη).
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.294
Like
3.555
Πόντοι
1.706
...κοιτα δν ξερω τις συμφωνιες που ειχαν κανει με τα leasing (προφανως ειχαν κανει για τα προβλεπομενα χλμ), αλλα ξερω την κατασταση που ηρθε το αυτοκινητο μου μετα απο λιγα χρονια. Και δεν μιλαω για τα χοντρα (λαστιχα, μεγαλο σερβις κτλ) αλλα για πολλα-πολλα μικρα οπως γδαρσιματα κ χτυπηματακια στο αμαξωμα, τα πλαστικα να τριζουν ολα κ γενικα μια απαξιωση της αξιας του αυτοκινητου καθως και της ομορφης οδηγικης απολαυσης.
Είχαν εξαγορά στο τέλος της αρχικής σύμβασης??
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.294
Like
3.555
Πόντοι
1.706
...δεν ξερω αλλα μαλλον οχι γτ αλλαζανε αυτοκινητα καθε 3-4 χρονια. Το λογιστηριο τα ηξερε αυτα! :dunno:
Κοίτα, αν ο αριθμός των συμβολαίων είναι μεγάλος αλλάζουν οι συνθήκες.
Από την άλλη θα σου γράψω για προσωπικό παράδειγμα όταν ήταν στα σπάργανα του το ληζινγκ πριν από 30+ χρόνια (λύκειο πήγαινα ακόμη)
που είχε πάρει ο father 2 φορτηγά με αυτόν τον τρόπο.
Ήταν μεν με εξαγορά στο τέλος, χωρίς σερβις (δικά μας), χωρίς λάστιχα (επίσης δικά μας) αλλά τα αυτοκίνητα έκαναν όσα χιλιόμετρα ήθελαν το χρόνο.
30+ χρόνια πίσω όμως.
Κάπως έτσι δουλεύουν ακόμα.....................:2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
 

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
6.170
Κριτικές
32
Like
26.590
Πόντοι
8.346
Κοίτα, αν ο αριθμός των συμβολαίων είναι μεγάλος αλλάζουν οι συνθήκες.
Από την άλλη θα σου γράψω για προσωπικό παράδειγμα όταν ήταν στα σπάργανα του το ληζινγκ πριν από 30+ χρόνια (λύκειο πήγαινα ακόμη)
που είχε πάρει ο father 2 φορτηγά με αυτόν τον τρόπο.
Ήταν μεν με εξαγορά στο τέλος, χωρίς σερβις (δικά μας), χωρίς λάστιχα (επίσης δικά μας) αλλά τα αυτοκίνητα έκαναν όσα χιλιόμετρα ήθελαν το χρόνο.
30+ χρόνια πίσω όμως.
Κάπως έτσι δουλεύουν ακόμα.....................:2funny::2funny::2funny::2funny::2funny:
...δεν ξερω λεπτομερειες μαγκα μου, εγω εγραψα την προσωπικη μου εμπειρια που μετα απο 3-4 χρονια απαξιωσα αρκετα το αυτοκινητο μου! :confused:
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.294
Like
3.555
Πόντοι
1.706
...δεν ξερω λεπτομερειες μαγκα μου, εγω εγραψα την προσωπικη μου εμπειρια που μετα απο 3-4 χρονια απαξιωσα αρκετα το αυτοκινητο μου
Και αυτό είναι θέμα που σηκώνει κουβέντα :rolleyes::rolleyes::grin:
Μόνο άμα κάνεις καμιά 100-500 χλμ το χρόνο δεν χάνει το αμάξι αξία, πολλή τουλάχιστον.................

(παπάρια μάντολες, μόλις βγεις από αντιπροσωπεία ξεκινάει να χάνει, οπότε μην σκοτίζεσαι)
 

John 100

Σπουδαίος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2020
Μηνύματα
1.219
Κριτικές
31
Like
3.442
Πόντοι
2.606
Δεν έχω αλλά μια ζωή έχω καύλα με αυτά τα Mazda Rx8,κάθε φορά που τα βλέπω είναι σαν να βλέπω μια γκόμενα με κωλαρα.Αλλα σαν κάθε καλή γκόμενα έχω ακούσει ότι θέλουν πολύ συντήρηση και προσοχη
Μετά την 6-8ετία πολύ συντήρηση
 

Upogeios

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.310
Κριτικές
2
Like
784
Πόντοι
96
ok, αυτος ειναι ο λογος που κοιταζω συγκεκριμενες μαρκες και μοντελα, χλμ πολλα ΔΕΝ θα κανω, εξαγορα θα εχω στο τελος, οποτε σκεφτομαι οτι φιλος που εχει παρει τογιοτα c hr.. το αμαξι κανει 28κ καινουργιο, σε 5 μηνες του μενει δικο του, και το πουλαει ΑΝΕΤΑ 22κ για να το διωξει αμεσως... που θα πει οτι εχει πληρωσει 25κ ολο τον καιρο και παιρνει πισω τα 22κ αρα 3κ κοστος για 5 χρονια γυρω στο 100αρικο το μηνα με σουμα την εγγυηση (αφου ειναι μονιμως μεσα) για να εχεις ενα καινουργιο αμαξι χωρις σκασιλα αν χαλασει
ετσι οπως το εχω μετρησει/δει , βολευει
 

Eraser..

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
28.039
Like
10.222
Πόντοι
2.606
σας έχει τύχει να μην θελετε να πουλήσετε το παλιό μεταχειρισμένο σας αυτοκίνητο για συναισθηματικους λόγους ? ή έστω να το αναβάλλεται ?
ναι, αγόρασα πέρσι καινούργιο αλλά το παλιό το κράτησα
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
279
Like
294
Πόντοι
21
Mazda Suv
 

Συνημμένα

  • MAZDA.jpg
    MAZDA.jpg
    84,1 KB · Εμφανίσεις: 8

Marcus77

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Αυγ 2019
Μηνύματα
534
Κριτικές
27
Like
1.519
Πόντοι
1.076
Από άποψη κατανάλωσης καυσίμου ποιο προτείνετε; Ίσως κάτι σε υβριδικό;
Το υβριδικό συμφέρει μόνο σε κίνηση πόλης. Σε ανοιχτό δρόμο δεν βλέπεις διαφορές.
Προσωπικά θα πήγαινα σε μτχ 2/3 ετών και diesel και ακόμα καλύτερα να κάνεις εισαγωγή το fiat tipo 1.6 από Ιταλία πού το δίνουν σχεδόν τζάμπα.
1.6 πετρέλαιο 130ΗΡ στα 13.000 € συν το τελωνείο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom