Νέα

Αυτοκίνητο: ποιό έχουμε; Ποιό θέλουμε; Πώς θα το κάνουμε;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.218
Κριτικές
14
Like
4.520
Πόντοι
3.715
Θα σου πω πως το βλέπω εγώ, από την εμπειρία μου.
Πήρα με leasing ένα αυτοκίνητο €100k, για 48 μήνες, με όριο 20k χιλιόμετρα το χρόνο και χωρίς δικαίωμα εξαγοράς.
Εδωσα προκαταβολή €15k και μηνιαία δόση €1.700.
Δηλαδή, το αυτοκίνητο θα μου στοιχίσει στην τετραετία [15.000 + (48 Χ 1.700) =] €96.600.
Στα €96.600 τα €19.200 είναι ΦΠΑ, που τον συμψηφίζω με τον ΦΠΑ της εταιρείας μου.
Τα υπόλοιπα €77.400 είναι έξοδο και με δεδομένο ότι η εταιρεία μου φορολογείται με 22%, γλιτώνω άλλα (77.400 Χ 22% =) €17.000.
Συνεπώς, το αυτοκίνητο μου έχει στοιχίσει καθαρά στην 4ετία €60.000.
Αν απ' αυτό το ποσό αφαιρέσεις περίπου €10.000 για έξοδα συντήρησης, ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας κ.λ.π., τότε το καθαρό κόστος μου είναι περίπου €50.000.
Συμπέρασμα: Αν το αυτοκίνητό μου μπορεί να πουληθεί πάνω από €50.000, όντας μεταχειρισμένο 4ετίας και με 80k χιλιόμετρα, τότε έχω χάσει. Αν πουληθεί κάτω από €50.000, τότε έχω κερδίσει.
με το ρυθμό που ανακαινίζονται τα ρόστερ των νέων μοντέλων συν κανονισμοί, συμμόρφωση κι οτιδήποτε άλλο καθιστώντας τα οχήματα ένα καταναλωτικό μέσο, οτιδήποτε στα χρήματα και τον τρόπο κτήσης που αναφέρεις είναι πιθανή επισφάλεια.
 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
538
Κριτικές
6
Like
576
Πόντοι
306
με το ρυθμό που ανακαινίζονται τα ρόστερ των νέων μοντέλων συν κανονισμοί, συμμόρφωση κι οτιδήποτε άλλο καθιστώντας τα οχήματα ένα καταναλωτικό μέσο, οτιδήποτε στα χρήματα και τον τρόπο κτήσης που αναφέρεις είναι πιθανή επισφάλεια.
Συνεπώς, συμφέρει το leasing, από το να το παντρευτείς!
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.830
Like
14.236
Πόντοι
3.656
Θα σου πω πως το βλέπω εγώ, από την εμπειρία μου.
Πήρα με leasing ένα αυτοκίνητο €100k, για 48 μήνες, με όριο 20k χιλιόμετρα το χρόνο και χωρίς δικαίωμα εξαγοράς.
Εδωσα προκαταβολή €15k και μηνιαία δόση €1.700.
Δηλαδή, το αυτοκίνητο θα μου στοιχίσει στην τετραετία [15.000 + (48 Χ 1.700) =] €96.600.
Στα €96.600 τα €19.200 είναι ΦΠΑ, που τον συμψηφίζω με τον ΦΠΑ της εταιρείας μου.
Τα υπόλοιπα €77.400 είναι έξοδο και με δεδομένο ότι η εταιρεία μου φορολογείται με 22%, γλιτώνω άλλα (77.400 Χ 22% =) €17.000.
Συνεπώς, το αυτοκίνητο μου έχει στοιχίσει καθαρά στην 4ετία €60.000.
Αν απ' αυτό το ποσό αφαιρέσεις περίπου €10.000 για έξοδα συντήρησης, ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας κ.λ.π., τότε το καθαρό κόστος μου είναι περίπου €50.000.
Συμπέρασμα: Αν το αυτοκίνητό μου μπορεί να πουληθεί πάνω από €50.000, όντας μεταχειρισμένο 4ετίας και με 80k χιλιόμετρα, τότε έχω χάσει. Αν πουληθεί κάτω από €50.000, τότε έχω κερδίσει.
έκανες συμβόλαιο για όρους αγοράς μετά την 4ετία?

επίσης λάβε σοβαρά υπόψη σου ότι τα σέρβις και η αλλαγή ελαστικών σε κάποιες εταιρείες λίζινγκ θέλουν προσοχή....

μου έχει τύχει σε ιχ να μην έχουν γράψει τίποτα στο βιβλίο σέρβις.....και σε επαγγελματικό στο σέρβις της διετίας να γράψουν στα @@ τους την δισκόπλακα που σφύριζε και μου το έστειλαν πίσω όπως το έδωσα...

ειδικά για αμάξι που υπολογίζεις να το εξαγοράσεις μετά...πρόσεχε να έχουν κάνει το σωστό σέρβις....
 

bull4cuck

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2012
Μηνύματα
538
Κριτικές
6
Like
576
Πόντοι
306
έκανες συμβόλαιο για όρους αγοράς μετά την 4ετία?

επίσης λάβε σοβαρά υπόψη σου ότι τα σέρβις και η αλλαγή ελαστικών σε κάποιες εταιρείες λίζινγκ θέλουν προσοχή....

μου έχει τύχει σε ιχ να μην έχουν γράψει τίποτα στο βιβλίο σέρβις.....και σε επαγγελματικό στο σέρβις της διετίας να γράψουν στα @@ τους την δισκόπλακα που σφύριζε και μου το έστειλαν πίσω όπως το έδωσα...

ειδικά για αμάξι που υπολογίζεις να το εξαγοράσεις μετά...πρόσεχε να έχουν κάνει το σωστό σέρβις....
Οπως έγραψα, η μίσθωση ήταν χωρίς δικαίωμα εξαγοράς. Στα 40.000 km με κάλεσαν οι ίδιοι και μου υπέδειξαν ότι πρέπει να αλλάξω λάστιχα, δαπάνη δική τους, φυσικά. Επίσης, τα service τα κάνω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της επιλογής μου.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.610
Like
73.049
Πόντοι
12.756
έκανες συμβόλαιο για όρους αγοράς μετά την 4ετία?

επίσης λάβε σοβαρά υπόψη σου ότι τα σέρβις και η αλλαγή ελαστικών σε κάποιες εταιρείες λίζινγκ θέλουν προσοχή....

μου έχει τύχει σε ιχ να μην έχουν γράψει τίποτα στο βιβλίο σέρβις.....και σε επαγγελματικό στο σέρβις της διετίας να γράψουν στα @@ τους την δισκόπλακα που σφύριζε και μου το έστειλαν πίσω όπως το έδωσα...

ειδικά για αμάξι που υπολογίζεις να το εξαγοράσεις μετά...πρόσεχε να έχουν κάνει το σωστό σέρβις....
ολοι μαλάκα τελικα σε πιανουν ρε τυπε :coffee:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.830
Like
14.236
Πόντοι
3.656
Οπως έγραψα, η μίσθωση ήταν χωρίς δικαίωμα εξαγοράς. Στα 40.000 km με κάλεσαν οι ίδιοι και μου υπέδειξαν ότι πρέπει να αλλάξω λάστιχα, δαπάνη δική τους, φυσικά. Επίσης, τα service τα κάνω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της επιλογής μου.
Ναι δεν το διάβασα σωστά αυτό....οι προσφορές που σου κάνουν για την εξαγορά μετά είναι λίγο εξωπραγματικές να ξέρεις...έως και εξωφρενικές....και όχι για άλλο λόγο αλλά του ότι πλέον το αναθέτουν σε 3rd party που κοιτάνε να βγάλουν και αυτοί καπέλο...

σε εξουσιοδοτημένο γίνεται αλλά το τι σέρβις γίνεται....είναι άλλο θέμα...και εμένα στον αντιπρόσωπο με έστελναν μέχρι που άλλαξαν συνεργάτη....

δεν νομίζω ότι βγαίνει και πιο φτηνό το leasing....αν μπόρεσες και το δικαιολόγησες ως μίσθωση μπορούσες να το δικαιολογήσεις και ως αγορά...και να περνάς έξοδα τα σέρβις κτλπ του...
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.610
Like
73.049
Πόντοι
12.756
λες να τους καταγγείλω για ντισκριμινεισον λόγω ρατσισμού κτλπ? :coffee:

δυστυχως καταγγελια να κανεις επειδη εισαι μαλάκας δεν υπαρχει ακόμα .. πιστευω τωρα με τον Κυριακο να αλλαξει αυτο

Πανω απο 20 λιζινγκ αυτοκινητα ειχα και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα
Σε οποιο συνεργειο εξουσιοδοτημένο θες πας εσυ , αν δεν σου αρεσει το αλλαζεις , πας αλλου , ποτέ δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα καμία φορα , σε κανένα σερβις ..

Τωρα αν εσυ κανεις λιζινγκ απο κανα πουτσα-ρεντ και σε στελνουν σε κανα μαστρο Μητσο , η το πας σε αυτους και εχουν κανα πακιστανο που εχει σκαψει ενα λακο και βουταει μεσα για να σου αλλαξει λαδια , εσυ φταις
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.830
Like
14.236
Πόντοι
3.656
δυστυχως καταγγελια να κανεις επειδη εισαι μαλάκας δεν υπαρχει ακόμα .. πιστευω τωρα με τον Κυριακο να αλλαξει αυτο

Πανω απο 20 λιζινγκ αυτοκινητα ειχα και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα
Σε οποιο συνεργειο εξουσιοδοτημένο θες πας εσυ , αν δεν σου αρεσει το αλλαζεις , πας αλλου , ποτέ δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα καμία φορα , σε κανένα σερβις ..

Τωρα αν εσυ κανεις λιζινγκ απο κανα πουτσα-ρεντ και σε στελνουν σε κανα μαστρο Μητσο , η το πας σε αυτους και εχουν κανα πακιστανο που εχει σκαψει ενα λακο και βουταει μεσα για να σου αλλαξει λαδια , εσυ φταις
αναμένουμε τον κυριάκο να μας κόψει και επίδομα :sunglasses:

έχω αλλάξει 4-5 ιχ και 2 επαγγελματικά....όλα από την πιο γνωστή και μεγάλη εταιρεία που δεν έχει περιορισμούς στην προκαταβολή και την επιστροφή τους.

Στην αρχή συνεργάζονταν μόνο με τους αντιπροσώπους και πλέον συνεργάζονται και με μικρότερα συνεργεία. Δεν ήταν η αντιμετώπιση ίδια για όλα τα αυτοκίνητα.

τι πρόβλημα να αντιμετωπίσεις σε καινούριο αμάξι? αν δεν γίνονται τα σωστά σέρβις θα εμφανιστούν αργότερα. Ούτε εγώ είχα ποτέ θέμα αφού τα δίνω πίσω μετά από 1-2 χρόνια.

Σε κανένα σέρβις δεν έχουν γράψει κάτι στο βιβλίο και ιδιαίτερα στο επαγγελματικό το επέστρεψαν χωρίς να πάρουν χαμπάρι.

Δεν με απασχολεί γιατί δεν είναι δικό μου αμάξι...του πίνω το αίμα και το δίνω πίσω....καλή τύχη σε αυτόν που θα το αγοράσει μετά :confused:

Γελάει και ο λάκης που πληρώνει λίζινγκ το σέατ ίμπιζα που το έχει βαφτίσει λεόν και η αμέσως επόμενη επιλογή του είναι η μερσεντές του 1985 :2funny:
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.382
Like
51.414
Πόντοι
12.756
αναμένουμε τον κυριάκο να μας κόψει και επίδομα :sunglasses:

έχω αλλάξει 4-5 ιχ και 2 επαγγελματικά....όλα από την πιο γνωστή και μεγάλη εταιρεία που δεν έχει περιορισμούς στην προκαταβολή και την επιστροφή τους.

Στην αρχή συνεργάζονταν μόνο με τους αντιπροσώπους και πλέον συνεργάζονται και με μικρότερα συνεργεία. Δεν ήταν η αντιμετώπιση ίδια για όλα τα αυτοκίνητα.

τι πρόβλημα να αντιμετωπίσεις σε καινούριο αμάξι? αν δεν γίνονται τα σωστά σέρβις θα εμφανιστούν αργότερα. Ούτε εγώ είχα ποτέ θέμα αφού τα δίνω πίσω μετά από 1-2 χρόνια.

Σε κανένα σέρβις δεν έχουν γράψει κάτι στο βιβλίο και ιδιαίτερα στο επαγγελματικό το επέστρεψαν χωρίς να πάρουν χαμπάρι.

Δεν με απασχολεί γιατί δεν είναι δικό μου αμάξι...του πίνω το αίμα και το δίνω πίσω....καλή τύχη σε αυτόν που θα το αγοράσει μετά :confused:

Γελάει και ο λάκης που πληρώνει λίζινγκ το σέατ ίμπιζα που το έχει βαφτίσει λεόν και η αμέσως επόμενη επιλογή του είναι η μερσεντές του 1985 :2funny:
ειχα λιζινγκ πετρελαιο εταιρικο,το παραδωσα στην πενταετια και ειχε ηδη πουληθει ρε μια εβδομαδα πριν το παραδωσω
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.610
Like
73.049
Πόντοι
12.756
αναμένουμε τον κυριάκο να μας κόψει και επίδομα :sunglasses:

έχω αλλάξει 4-5 ιχ και 2 επαγγελματικά....όλα από την πιο γνωστή και μεγάλη εταιρεία που δεν έχει περιορισμούς στην προκαταβολή και την επιστροφή τους.

Στην αρχή συνεργάζονταν μόνο με τους αντιπροσώπους και πλέον συνεργάζονται και με μικρότερα συνεργεία. Δεν ήταν η αντιμετώπιση ίδια για όλα τα αυτοκίνητα.

τι πρόβλημα να αντιμετωπίσεις σε καινούριο αμάξι? αν δεν γίνονται τα σωστά σέρβις θα εμφανιστούν αργότερα. Ούτε εγώ είχα ποτέ θέμα αφού τα δίνω πίσω μετά από 1-2 χρόνια.

Σε κανένα σέρβις δεν έχουν γράψει κάτι στο βιβλίο και ιδιαίτερα στο επαγγελματικό το επέστρεψαν χωρίς να πάρουν χαμπάρι.

Δεν με απασχολεί γιατί δεν είναι δικό μου αμάξι...του πίνω το αίμα και το δίνω πίσω....καλή τύχη σε αυτόν που θα το αγοράσει μετά :confused:

Γελάει και ο λάκης που πληρώνει λίζινγκ το σέατ ίμπιζα που το έχει βαφτίσει λεόν και η αμέσως επόμενη επιλογή του είναι η μερσεντές του 1985 :2funny:

Μην μου πεις καμιά Hertz ?? :coffee:
Προβλημα μπορει να αντιμετωπισεις και με καινουργιο , αστοχιες υπαρχουν παντου.
Στα σερβις τουλαχιστον σε εμενα ποτε δεν εγραφαν τιποτα , εδω και χρόνια ολα ειναι ψηφιακα σε βαση δεδομένων , στα τελευταια αυτοκινητα που πηρα δεν ειχε καν βιβλιο σερβις.

Παμε παρακατω :coffee:
 

Eraser..

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
28.175
Like
10.477
Πόντοι
2.606
ειχα λιζινγκ πετρελαιο εταιρικο,το παραδωσα στην πενταετια και ειχε ηδη πουληθει ρε μια εβδομαδα πριν το παραδωσω
το είδες αυτό?:coffee::coffee::coffee:

Λάθος τρόπος σκέψης για αγορά αυτοκινήτου. Αν ψάχνεις κέρδος από αγορά αυτοκινήτου, παίρνεις κάποιο ιστορικό/συλλεκτικό που 100% ανεβάζουν αξίες.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.830
Like
14.236
Πόντοι
3.656
ειχα λιζινγκ πετρελαιο εταιρικο,το παραδωσα στην πενταετια και ειχε ηδη πουληθει ρε μια εβδομαδα πριν το παραδωσω
αυτό είναι το ποιντ μου

πουλιούνται γιατί συνήθως είναι καινούρια μοντέλα...και λέει ο καθένας ότι από λίζινγκ θα είναι καλοσυντηρημένο και προσεγμένο

κλάιν μάιν....
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.382
Like
51.414
Πόντοι
12.756
Μην μου πεις καμιά Hertz ?? :coffee:
Προβλημα μπορει να αντιμετωπισεις και με καινουργιο , αστοχιες υπαρχουν παντου.
Στα σερβις τουλαχιστον σε εμενα ποτε δεν εγραφαν τιποτα , εδω και χρόνια ολα ειναι ψηφιακα σε βαση δεδομένων , στα τελευταια αυτοκινητα που πηρα δεν ειχε καν βιβλιο σερβις.

Παμε παρακατω :coffee:
χερτζ 15 χρονια συνεργασια
το χειροτερο αμαξι με συνεχεις βλαβες στα ηλεκτρονικα ηταν το οπελ κορσα το πετρελαιο δεν μπορουσαν ουτε στην γενικη αντιπροσωπεια να το φτιαξουν ρε μαλακα
 

celebre

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2019
Μηνύματα
18.686
Like
20.469
Πόντοι
6.056
ειχα λιζινγκ πετρελαιο εταιρικο,το παραδωσα στην πενταετια και ειχε ηδη πουληθει ρε μια εβδομαδα πριν το παραδωσω
Μαρκα/χιλιομετρα?Ειχα γνωστο με a class που το χε απο την εταιρεια και τελικα το αγορασε ο ιδιος:confused::confused::confused:
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.382
Like
51.414
Πόντοι
12.756
Μαρκα/χιλιομετρα?Ειχα γνωστο με a class που το χε απο την εταιρεια και τελικα το αγορασε ο ιδιος:confused::confused::confused:
68000 ειχε,μια χαρα συντηρηση του εκαναν και το προσεχα..μαρκα δεν λεω γιατι εισαι μουνοπανο:coffee:
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.830
Like
14.236
Πόντοι
3.656
Μην μου πεις καμιά Hertz ?? :coffee:
Προβλημα μπορει να αντιμετωπισεις και με καινουργιο , αστοχιες υπαρχουν παντου.
Στα σερβις τουλαχιστον σε εμενα ποτε δεν εγραφαν τιποτα , εδω και χρόνια ολα ειναι ψηφιακα σε βαση δεδομένων , στα τελευταια αυτοκινητα που πηρα δεν ειχε καν βιβλιο σερβις.

Παμε παρακατω :coffee:
όχι χερτζ...η χερτζ έχει και προκαταβολή και τουλάχιστον 36 μήνες συμβόλαιο.

Μπορεί αλλά στατιστικά δεν θα αντιμετωπίσεις στην πρώτη 5ετία και ακόμα και να γίνει υπάρχει η εγγύηση του κατασκευαστη? Στην 5ετία τα πουλάνε γιαυτό και το συμβόλαιο σου είναι για συγκεκριμένους μήνες. Εγώ που δεν είχα συμβόλαιο είχα αυξημένο μίσθωμα σε σχέση με τον ανταγωνισμό σε όλα όσα έχω μισθώσει.

Όλα τα προβλήματα που θα παρουσιαστούν αν το αμάξι δεν συντηρείται κανονικά δεν θα παρουσιαστούν άμεσα...αλλά αργότερα στην ζωή του. Όπως είπα....τύχη σε όποιον το πάρει μεταχειρισμένο...

Όσο για το τι γίνεται στα συνεργεία που κάνουν τα σέρβις...τι προσφορές τους κάνουν μαζικά και κατά πόσο ασχολούνται....εμένα μου έχουν πει κακά πράγματα...

Δεν έχω ασχοληθεί με όλα όσα έχω αλλάξει αλλά κάποια είχαν βιβλίο σέρβις και δεν έγραφαν τίποτα. Και για να το θέσω πιο απλά αν πας το αμάξι σου στην αντιπροσωπεία θα σου πει έλα να το πάρεις αύριο στην καλύτερη.

Στου λίζινγκ μου έτυχε να το κρατήσουν και 3 ώρες :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom