Νέα

Αριστούργημα του μεγάλου ποιητή Ρίτσου !!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 150
  • Εμφανίσεις 10K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Όταν κάποιος όπως ο Ρίτσος έχει γράψει τέτοια αριστουργήματα, παίρνει νομοτελιακά τη θέση του ανάμεσα στους γίγαντες της τέχνης, στη χώρα μας τουλάχιστον. Ένα από τα ποιήματα του μεγάλου ποιητή ...


Ιωσήφ Βησσαριόνοβιτς Στάλιν

Οχι, δεν είναι αλήθεια. Δεν είναι αλήθεια.
Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες. Σταματήστε τις
Ο Ιωσήφ Στάλιν δεν πέθανε.
Είναι παρών ο Στάλιν στο παγκόσμιο πόστο του.
Ο Στάλιν ανεβάζει στις επάλξεις των πέντε ηπείρων τις σημαίες της ειρήνης.
Ο Στάλιν ετοιμάζει με το σκόρπιο αλεύρι του κόσμου
Ενα ολοστρόγγυλο καρβέλι υγείας.
Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες. Σταματήστε τις.
Οσο κι αν μονόφθαλμα κανόνια στρέφουν το μαύρο ρύγχος τους ίσα κατά την υψικάμινο των ελπίδων μας ο Στάλιν αγρυπνεί στο παγκόσμιο πόστο του.
Σώπα γιαγιά και σκούπισε με το τσεμπέρι σου τα μάτια σου.
Οταν σβύνει η φωτιά σου κάτω από το τσουκάλι σου
Είναι ο Στάλιν που σκύβει και φυσάει τη φωτιά σου ν' ανάψει.
Οταν λείπει από το τραπέζι μας το ψωμί κι από το στρώμα μας τ' όνειρο κι απ' το δώμα μας το λυχνάρι είναι ο Στάλιν που ανάβει τα μεγάλα ηλεκτρικά στον ορίζοντα κι ακούμε κάτω από τα τούνελ της νύχτας τη βοή των τραίνων που μεταφέρουν λάδι και ψωμί και κάρβουνο στους πεινασμένους.
Γιατί ο Στάλιν είναι ο πρωτογιός των προλετάριων κι ο Στάλιν είναι ο πατέρας τους
Για τούτο κι ο πιο μαύρος τοίχος της πιο μαύρης νύχτας
Είναι γιομάτος απ' τους σωλήνες του φωτός.
Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες
Οι αιώνες σκαρφαλώνουν στην κορυφή της ψυχής του ν' ανασάνουν μην πείτε πως ο ήλιος ορφάνεψε. Κοιτάχτε
Κάθε ήλιος και σελίδα - μέρα με την ημέρα - με τους ήλιους των 74 χρόνων του έφτιαξε ένα χοντρό βιβλίο από ατσάλι και τ' ακούμπησε στα γόνατα του κόσμου
Ιωσήφ Βησσαριόνοβιτς Στάλιν
Το έργο του: Λευτεριά
Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες κι ακούστε
Πάνου από την κόκκινη πλατεία στην εξέδρα του ήλιου
ο Ιωσήφ Βησσαριόνοβιτς Στάλιν μιλάει: "Υπερασπείστε, Λαοί, την Ειρήνη".
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Που σημαίνει τι φίλτατε; Να του πάρουμε πίσω το βραβείο Λένιν μετά θάνατον;  :)
 

Επισκέπτης
λακη προσεχε!!δεν μιλας για καποιον τυχαιο,αλλα για τον ΡΙΤΣΟ!!βεβαια απο την στιγμη που ηταν κομμουνιστης αυτοματως μπηκε στην μαυρη λιστα σου!!που για μενα ειναι καλο αυτο!!
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Οταν ο Ηλια Καζαν (που ηταν πολυ μεγαλος σκηνοθετης, αλλα και πολυ μεγαλο καρφι επι μακαρθισμου) ρουφιανευε τους παντες και τα παντα, ολοι στηλιτευσαν την πραξη του αλλα κανεις δεν μιλησε για το ταλεντο του.
Τα ιδια ισχυουν και για τη μουσα του ναζισμου, επισης σκηνοθετη, Λενι Ριφενσταλ.
Και ερχεται τωρα ο Λάκης να μας πει τι; Οτι ο Ριτσος δεν ηταν καλος ποιητης!
 

Επισκέπτης
Οταν ο Ηλια Καζαν (που ηταν πολυ μεγαλος σκηνοθετης, αλλα και πολυ μεγαλο καρφι επι μακαρθισμου) ρουφιανευε τους παντες και τα παντα, ολοι στηλιτευσαν την πραξη του αλλα κανεις δεν μιλησε για το ταλεντο του.
Τα ιδια ισχυουν και για τη μουσα του ναζισμου, επισης σκηνοθετη, Λενι Ριφενσταλ.
Και ερχεται τωρα ο Λάκης να μας πει τι; Οτι ο Ριτσος δεν ηταν καλος ποιητης!

Εγώ δεν σχολίασα τίποτε. Απλά θυμήθηκα ένα ποιήμα του ποιητού που δεν είναι τόσο γνωστό. Δεν νομίζω ότι αποτελεί δυσφήμιση για κάποιον να του αποδίδεις έργα που είναι όντως δικά του!

Κάτω από κάθε post μου πάντως θα υπάρχουν τουλάχιστον 2-3 του Θεόφιλου-petrospelekanos.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Και γιατί δεν θυμηθηκες το ποιημα του Ακαδημαϊκου, προεδρου της Βουλης και Πρωθυπουργου (επι αποστασίας), Γεωργίου Αθανασιάδη-Νοβα;

"Κι είχες τα στήθια σαν τα γάλατα
και μού' λεγες γαργάλατα...."
 

Επισκέπτης
πελεκανε εγραψες!!!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Εγώ δεν σχολίασα τίποτε. Απλά θυμήθηκα ένα ποιήμα του ποιητού που δεν είναι τόσο γνωστό. Δεν νομίζω ότι αποτελεί δυσφήμιση για κάποιον να του αποδίδεις έργα που είναι όντως δικά του.

Τελικά, είναι καλός ποιητής ο Ρίτσος η όχι; Δεν μας είπες!
 

λαγαρος

Μέλος
Εγγρ.
29 Νοε 2006
Μηνύματα
4.025
Like
4
Πόντοι
16
Και γιατί δεν θυμηθηκες το ποιημα του Ακαδημαϊκου, προεδρου της Βουλης και Πρωθυπουργου (επι αποστασίας), Γεωργίου Αθανασιάδη-Νοβα;

"Κι είχες τα στήθια σαν τα γάλατα
και μού' λεγες γαργάλατα...."


κ' ηταν τα στηθη σου ασπρα σαν τα γαλατα
και μου 'λεγες γαργαλατα
:-* :-* :-*
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
κανένας δεν αμφισβητεί ότι ο Γ.Ρίτσος ήταν μεγάλος ποιητής. Το θέμα είναι ότι κατά την γνώμη μου το μεγαλείο αυτό προέρχεται από το ένα και μοναδικό (πάντα κατά την γνώμη μου) αξιόλογο έργο που έγραψε και αυτό είναι "Ο Επιτάφιος". Ολα τα υπόλοιπα έργα του (πχ Καπνισμένο τσουκάλι κλπ) δεν ξεφεύγουν από την μετριότητα και την ξεκάθαρη στράτευση του στα κομμουνιστικά "ιδεώδη"
 

Επισκέπτης
η πλειοψηφια των ελληνων καλλιτεχνων ηταν και ειναι αριστεροι!!!το καπνισμενο τσουκαλι ηταν ενα θαυμασιο εργο!!
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Μια ερώτηση να κάνω; Διάβασα και τα εμφανιζόμενα σχόλια και όσα πρόλαβα από τα σβησμένα

Κανέναν δεν ενοχλεί αυτό το ποίημα;

ʼσχετα αν σωστά ή λάθος ο Λάκης το έβαλε εδώ. ʼσχετα αν η υπόλοιπη ποίηση του Ρίτσου είναι μεγάλη ή όχι.

Το συγκεκριμένο ποίημα δεν ενοχλεί κανέναν;

Γιατί εμένα με ενοχλεί ότι ο Εζρα Πάουντ, ποιητής πολύ μεγαλύτερου διαμετρήματος από τον ρίτσο συντάχθηκε με τον Φασισμό, ή ότι ο Χάιντεγκερ υπήρξε μέλος τους Ναζιστικού κόμματος. Εκτιμώ όλο το άλλο έργο τους αλλά οι συγκεκριμένες πράξεις τους αποτελούν μουτζούρα.

Στην σύγχρονη δημοκρατική Ελλάδα, μια κοινωνία που θέλει να είναι ανοιχτή, κανέναν δεν ενοχλεί το ποίημα αυτό;

Μια ερώτηση κάνω.
 

andreoug

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.508
Κριτικές
22
Like
387
Πόντοι
6.055
Τα ψευτομάγκικα σβήστηκαν, τα υπόλοιπα πήγαν στο σχετικά με το site.
 

Επισκέπτης
ο ριτσος στουντιαν ουτε βασανισε κανεναν ,ουτε φυλακισ κανεναν!!ισα ισα που αυτος φυλακιστηκε για τις πολιτικες του πεποιθησεις!!και αν τυχει και ακουσεις τον δισκο το καπνισμενο τσουκαλι που απαγγελει ο ριτσος ,θα ανατριχιασεις!!και ερωτω τωρα εγω!!ενοχλει που ειναι κομμουνιστης?σκεφτηκατε ποτε γιατι η πλειοψηφια των ελληνων καλλιτεχνων συνταχθηκαν με την αριστερα?δεν ειναι τυχαιο γεγονος!!
 

antisthenis

Administrator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
20.644
Κριτικές
148
Λύσεις
5
Like
9.023
Πόντοι
17.085
ο ριτσος στουντιαν ουτε βασανισε κανεναν ,ουτε φυλακισ κανεναν!!ισα ισα που αυτος φυλακιστηκε για τις πολιτικες του πεποιθησεις!!και αν τυχει και ακουσεις τον δισκο το καπνισμενο τσουκαλι που απαγγελει ο ριτσος ,θα ανατριχιασεις!!και ερωτω τωρα εγω!!ενοχλει που ειναι κομμουνιστης?σκεφτηκατε ποτε γιατι η πλειοψηφια των ελληνων καλλιτεχνων συνταχθηκαν με την αριστερα?δεν ειναι τυχαιο γεγονος!!
Ο Χάιντεγκερ πάλι βασάνισε πάρα πολλούς... κι εμένα κάποτε.
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
ο ριτσος στουντιαν ουτε βασανισε κανεναν ,ουτε φυλακισ κανεναν!!ισα ισα που αυτος φυλακιστηκε για τις πολιτικες του πεποιθησεις!!και αν τυχει και ακουσεις τον δισκο το καπνισμενο τσουκαλι που απαγγελει ο ριτσος ,θα ανατριχιασεις!!και ερωτω τωρα εγω!!ενοχλει που ειναι κομμουνιστης?σκεφτηκατε ποτε γιατι η πλειοψηφια των ελληνων καλλιτεχνων συνταχθηκαν με την αριστερα?δεν ειναι τυχαιο γεγονος!!

....συντεχνε γουορ ανοιγεις μεγαλο θεμα με τετοια ερωτηματα.............
 

teras1956

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
4.547
Like
11
Πόντοι
16
η πλειοψηφια των ελληνων καλλιτεχνων ηταν και ειναι αριστεροι!!!το καπνισμενο τσουκαλι ηταν ενα θαυμασιο εργο!!

ο σεφέρης (βραβείο νόμπελ) αριστερός ήταν?

οσο για το καπνισμένο τσουκαλι είπα ότι γνώμη μου είναι
 

lepando

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2006
Μηνύματα
865
Like
2
Πόντοι
6
κανένας δεν αμφισβητεί ότι ο Γ.Ρίτσος ήταν μεγάλος ποιητής. Το θέμα είναι ότι κατά την γνώμη μου το μεγαλείο αυτό προέρχεται από το ένα και μοναδικό (πάντα κατά την γνώμη μου) αξιόλογο έργο που έγραψε και αυτό είναι "Ο Επιτάφιος". Ολα τα υπόλοιπα έργα του (πχ Καπνισμένο τσουκάλι κλπ) δεν ξεφεύγουν από την μετριότητα και την ξεκάθαρη στράτευση του στα κομμουνιστικά "ιδεώδη"
σχεδον ετσι ειναι. αλλα μη ξεχναμε την εποχη & το περιβαλον που ζουσε. αλλωστε εν ετη 1934-35 εβγαλε την πρωτη του ποιητικη συλλογη με τιτλο "Τρακτερ", αν θυμαμαι καλα. Καπου εκει αρχισε να αρθρογραφει & στον Ριζοσπαστη & συγκεκριμενα σε μια στηλη που λεγοταν: "Γραμματα απο το μετωπο"εγραψε επισης & την υπεροχη "Σονατα του Σεληνοφωτος"(οπουμε αυτο απεσπασε & τον Α Κρατικο βραβειο ποιησης. Απο τα καλυτερα ποιηματα του ηταν &: "Το τραγουδι της αδελφης μου" Διαφωνω οτι ηποιηση του Ριτσου ειναι μετρια. Αυτο ισως να συμβαινει σε καποια ποιηματα απο τις συλλογες του: Πυραμιδες" & "Τρακτερ" Σιγουρα δεν ηταν τυχαια προσωπικοτητα, ηταν ειρηνιστης & ιδεολογος.                                                                (διαβασε κατι νεανικο & οχι πολιτικοποιημενο):                                Ὄνειρο καλοκαιρινοῦ μεσημεριοῦ (ἀπόσπασμα)
Χτὲς βράδυ δὲν κοιμήθηκαν καθόλου τὰ παιδιά. Εἴχανε κλείσει ἕνα σωρὸ τζιτζίκια στὸ κουτὶ τῶν μολυβιῶν, καὶ τὰ τζιτζίκια τραγουδοῦσαν κάτου ἀπ' τὸ προσκεφάλι τους ἕνα τραγούδι ποὺ τὸ ξέραν τὰ παιδιὰ ἀπὸ πάντα καὶ τὸ ξεχνοῦσαν μὲ τὸν ἥλιο.

Χρυσὰ βατράχια κάθονταν στὶς ἄκρες τῶν ποδιῶν χωρὶς νὰ βλέπουν στὰ νερὰ τὴ σκιά τους. κι ἤτανε σὰν ἀγάλματα μικρὰ τῆς ἐρημιᾶς καὶ τῆς γαλήνης.

Τότε τὸ φεγγάρι σκόνταψε στὶς ἰτιὲς κι ἔπεσε στὸ πυκνὸ χορτάρι.

Μεγάλο σούσουρο ἔγινε στὰ φύλλα.

Τρέξανε τὰ παιδιά, πῆραν στὰ παχουλά τους χέρια τὸ φεγγάρι κι ὅλη τη νύχτα παίζανε στὸν κάμπο.

Τώρα τὰ χέρια τους εἶναι χρυσά, τὰ πόδια τους χρυσά, κι ὅπου πατοῦν ἀφήνουνε κάτι μικρὰ φεγγάρια στὸ νοτισμένο χῶμα. Μά, εὐτυχῶς, οἱ μεγάλοι ποὺ ξέρουν πολλά, δὲν καλοβλέπουν. Μονάχα οἱ μάνες κάτι ὑποψιάστηκαν.

Γι᾿ αὐτὸ τὰ παιδιὰ κρύβουνε τὰ χρυσωμένα χέρια τους στὶς ἄδειες τσέπες, μὴν τὰ μαλώσει ἡ μάνα τους ποὺ ὅλη τη νύχτα παίζανε κρυφὰ μὲ τὸ φεγγάρι.
                                                                                                                      "Τωρα οσο για τα υπολοιπα με προσωπικες επιθεσεις δε με αφορα, μα θεωρω ανανδρες τις επιθεσεις πισω απο το πληκτρολογιο....
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
ο ριτσος στουντιαν ουτε βασανισε κανεναν ,ουτε φυλακισ κανεναν!!ισα ισα που αυτος φυλακιστηκε για τις πολιτικες του πεποιθησεις!!και αν τυχει και ακουσεις τον δισκο το καπνισμενο τσουκαλι που απαγγελει ο ριτσος ,θα ανατριχιασεις!!και ερωτω τωρα εγω!!ενοχλει που ειναι κομμουνιστης?σκεφτηκατε ποτε γιατι η πλειοψηφια των ελληνων καλλιτεχνων συνταχθηκαν με την αριστερα?δεν ειναι τυχαιο γεγονος!!

ʼσχετα με αυτά που λες war, γιατί εγώ δεν αναφέρθηκα σε αυτά, το συγκεκριμένο ποίημα εσένα δεν σε ενοχλεί; Δεν το θεωρείς μουτζούρα στο υπόλοιπο κατά τη γνώμη σου μεγαλειώδες έργο του Ρίτσου;
 

Επισκέπτης
εγω κρινω το συνολικο εργο του ριτσου ,τις αξιες του,την ζωη του!!δεν το θεωρω μελανο σημειο!
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο - κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom