Νέα

Ανωτατοποίηση των ΤΕΙ. Ψηφοθηρικός σχεδιασμός ή πραγματική ανάγκη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pristine
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Sorry αν υπάρχει ήδη θέμα - έψαξα αλλά δε βρήκα. Πιο πιθανό να πάει άπατο τέτοια μέρα, αλλά τεσπα...

Τι λέτε ρε μάγκες γι' αυτό? Η άποψή μου είναι ότι οι άχρηστοι πολιτικάντηδες ως συνήθως χωρίς να έχουν μυρωδιά της πραγματικής ζωής παίζουν με το μέλλον νέων ανθρώπων και τους αφήνουν ουσιαστικά να φαγωθούν μεταξύ τους. Αυτή η Ελληνική εφεύρεση των ΤΕΙ, δεν πρέπει κάποτε να τελειώνει? Αν κάποιο αξίζει να ανωτατοποιηθεί, φυσικά να γίνει. Τα άλλα τον πούλο - αλλά ως γνωστόν το εισόδημα από φοιτητές και φαντάρους (ειδικά στην επαρχία), δεν είναι αμελητέο. :headbang: Αν όμως ερχόταν ποτέ μια επιτροπή από ακαδημαϊκούς Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων να αξιολογήσουν τα ΤΕΙ και έβλεπαν το χάλι των ΑΕΙ, θα πρότειναν να κλείσουν αυτά πρώτα - είμαι σίγουρος. :helpplea:

Το ΤΕΕ βέβαια φωνάζει για τους δικούς του συντεχνιακούς λόγους. Αν και είμαι κι εγώ στο club, περισσότερο μ' ενδιαφέρει κάποια στιγμή να δω (αν γίνεται πριν κλείσω τα μάτια :rolleyes:), να υπάρξει λογική - δηλ όπως λέει και ο καθηγητής ο Γραμματικάκης - εκσυγχρονισμός ουσιαστικά είναι το αυτονόητο. Αυτοδιαχείρηση, απαγκίστρωση από το Υπουργείο Παιδείας, βιβλιοθήκες, πραγματική έρευνα, ένα νέο ξεκίνημα στις σχέσεις με τον επιχειρηματικό κόσμο και την παραγωγική διαδικασία και κυρίως κάποιος που να έχει στομάχι από τσίγκο, να πετάξει τα κόμματα έξω από τα πανεπιστήμια. Δεν περιμένω υπουργό να κάνει κάτι τέτοιο βέβαια - εδώ υπάρχει σύγκρουση συμφερόντων μια και η ΔΑΠ & η ΠΑΣΠ κλπ τροφοδοτούν με νέο αίμα το καρκίνωμα που λέγεται πολιτική στην Ελλάδα. Κανα πρύτανη (ιδίως αν δεν έχει οικογένεια) περιμένω να τα πάρει στο κρανίο και να ξεκινήσει μια επανάσταση που θα παρασύρει και τους υπόλοιπους. Φευ - παρήλθον οι χρόνοι των ηρώων του 60 & του 70, το ξέρω. :(

Η γαμημένη η κοινωνία είναι που με τρελαίνει που δεν ξέρει τι της γίνεται - όχι σε όλα η Αριστερά, ξεκίνημα από μηδενική βάση ώστε να μην αλλάζει ουσιαστικά τίποτα λέει το ΠΑΣΟΚ και λοιπές παπαρολογίες. Εντάξει να ξεκινήσουμε από το Δημοτικό. Αυτοί οι καρεκλοκένταυροι όμως οι καθηγητές Πανεπιστημίων που αντί να κάνουνε κανα μάθημα, είναι στις επιτροπές του Δημοσίου για τα φράγκα - αλλάξτε τον τρόπο μισθοδοσίας ρε λαμόγια του Υπουργείου Οικονομίας που τους έχετε να πληρώνονται για ερευνητικό έργο αντί για διδακτικό. :birdman: Ποια έρευνα γίνεται και αν γίνεται ποια είναι τα αποτελέσματα και ποιος τα αξιολογεί? :think:

Θα με ενδιέφερε να ακούσω μερικές τεκμηριωμένες προτάσεις για το πως μπορεί να γίνει κάτι απ' όλα αυτά. Από ευχολόγια χορτάσαμε - όσο θυμάμαι τον εαυτό μου, μια ζωή μεταρρύθμιση στην παιδεία γίνεται. :jerking:
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Όλα αυτά είναι ημίμετρα.Κατάργηση της κοματικοποίησης στους φοιτητές,αξιοκρατικές προσλήψεις καθηγητών,υποχρεωτική παρακολούθηση μαθημάτων.Αυτά είναι η λύση για ποιότητα εκπαίδευσης.Και φυσικά σύγχρονα βιβλία.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Όλα αυτά είναι ημίμετρα.Κατάργηση της κοματικοποίησης στους φοιτητές,αξιοκρατικές προσλήψεις καθηγητών,υποχρεωτική παρακολούθηση μαθημάτων.Αυτά είναι η λύση για ποιότητα εκπαίδευσης.Και φυσικά σύγχρονα βιβλία.
Τι ακριβώς εννοείς με τα σύγχρονα βιβλία??
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
Η άποψη μου είναι τα ανταγωνιστικά με τα ΑΕΙ τμήματα των ΤΕΙ, πρέπει να καταργηθούν το συντομώτερο. Τα υπόλοιπα να εκσυγχρονιστούν και να παραμείνουν ως έχουν. Αν εχουν λόγο υπαρξης θα κερδίσουν θεση στην  αγορά, οπότε το θέμα αν είναι ΑΕΙ ή ΤΕΙ, θα έχει αξία μόνο στο επίδομα πτυχίου, του δημοσίου τομέα.
Γενικά πιστεύω ότι η παιδεία πρέπει να είναι μίας ταχύτητας και όχι πολλών, οπως είναι σήμερα. Το καλύτερο πιστεύω είναι σύμπραξη ιδδιωτικού και δημοσίου τομέα.Το δημόσιο το ξέρουμε όλοι όσοι σπουδάσει, μπουρδέλα όλα, καθηγητές άφαντοι για το καθήκον τους, παρόντες όμως στις μίζες, γραφειοκρατία, σπατάλες, βιβλία με γνώσεις ξεπερασμένες και τόσα άλλα. Πείτε μου μια σχολή που δεν μπορώ εγώ πχ να την τελειώσω εύκολα,με μεσο ορο 5 και κάτι, διαβάζοντας τρεις μέρες πριν από καθε μάθημα,αντιγράφοντας, στέλνοντας κάποιν άλλον αντί για μένα που και που κλπ., εκτός ίσως από Ιατρική και ... πείτε εσείς.
Από την άλλη, δεν θελω και τον ιδιωτη μόνο του, να σκέγτεται μόνο το κέρδος και τίποτα άλλο, θέλω ενα μικτό σύστημα που θα εχει δικλειδες ασφαλέιας, ώστε ο ενας να ελέγχει τον άλλο.
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
Η άποψη μου είναι τα ανταγωνιστικά με τα ΑΕΙ τμήματα των ΤΕΙ, πρέπει να καταργηθούν το συντομώτερο.

Το λέω αυτό, γιατί πιστεύω ότι και δύο έχουν δίκιο.Ας πάρουμε τα ΤΕΙ. Εχουμε κάποιους περιορισμούς στα διακιώματα τους, οι οποίοι, είναι τόσο αναχρονιστικοί(έχουν συνταχθεί το 1930), που φαίνονται γελοίοι την σημερινή εποχή. Δεν μπορείς να λές στο μηχανολόγο ΤΕΙ, ότι μπορεί να συντάξει μελέτη θέρμανσης μέχρι τόσες θερμίδες, στον πολιτικό των ΤΕΙ ότι μπορείς να κάνεις στατική μελέτη μέχρι δύο ορόφουςκλπ. Η ότι εχεις κάνει 4 χρόνια σπουδές ενώ του πολυτεχνείου πέντε. Δεν επιχειρήματα λογικά αυτά.Αμα μπορείς να κάνεις μελέτες για διώροφο κτιριο, με ελάχιστες(πραγματικά)περαιτέρω γνώσεις , μπορείς να κάνεις και εξαώροφο.
Μην πεί κανείς εδώ την καραμέλα του ΤΕΕ, για ποιότητα μελετών κλπ, γιατί την ποιότητα των μελετών την εξασφαλίζουν οι κανονισμοί, ΤΟΤΕΕ, Ευρωκώδικες κλπ, και ΟΧΙ οι σπουδές του καθενός.
Ας πάμε τώρα στους ΑΕΙ, λέω εγώ λοιπόν που ειμαι ΑΕΙ, γιατί ξεσκίστηκα να σπουδάσω,πχ να περάσω με την δεύτερη, τριτη φορά, να πάω εξωτερικό, να ξοδέψω πιο πολλά χρήματα κλπ, γιατί?Για να ερθει μία ωραία πρωία ο τάδε υπουργός να μου πεί οτι είσαι το ιδιο επαγγελματικά με τον άλλο, που έκανε τα μισά από σένα?
Εστω λοιπόν ότι εγώ θέλω να σπουσδάσω τον γίο μου ηλεκτρολόγο μηχανικό, να έχω ένα ΑΕΙ ιδωτικό-δημόσιο ή δημόσιο-Ιδιωτικό, που να δουλέυει, και στομ οποίο να δώσει εξετάσεις και αν αξίζει να σπουδάσει να σπου΄δασει και να απολαύσει επαγγελματικά δικαιώματα. Οχι όπως τώρα που έχουμε ΑΕΙ, ΤΕΙ, κολέγια, Ρουμανίες κλπ
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Τι ακριβώς εννοείς με τα σύγχρονα βιβλία??

Πολλά βιβλία που διδάσκονται είναι παλιά.Βλέπεις βιβλία με έτος συγγραφής 1985-1990 κλπ.Η επιστήμη προχωράει και πρέπει να ανανεώνονται και τα βιβλία.
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.196
Κριτικές
6
Like
2.646
Πόντοι
456
Δεν επιχειρήματα λογικά αυτά.Αμα μπορείς να κάνεις μελέτες για διώροφο κτιριο, με ελάχιστες(πραγματικά)περαιτέρω γνώσεις , μπορείς να κάνεις και εξαώροφο.

Καλο θα ηταν να μην μιλαμε για  πραγματα αν δεν τα γνωριζουμε.Ειναι σαν να λεμε, αφου ενας γιατρος μπορει να κανει ραματα μπορει να κανει και εγχειρηση.

Επειδη ειμαι στο χωρο μπορω να πω οτι οι αποφοιτοι των ΤΕΙ δεν μπορουν να αντιμετωπισουν ακομα και απλα θεματα της επιστημης του πολιτικου μηχανικου.Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι οι περισσοτεροι που ασχολουνται τελικα με το επαγγελμα περιοριζονται σε βοηθητικες εργασιες σε κατασκευαστικες εταιρειες (επιμετρησεις κλπ) ή σαν σχεδιαστες(χρηστες σχεδιαστικων προγραμματων) σε γραφεια μελετων.

Οι αποφοιτοι απο τα πολυτεχνεια του εξωτερικου (εκτος εξαιρεσεων) εναι απλα στουρναρια που αγορασαν ενα πτυχειο και καμαρωνουν.Φυσικα η αγορα τους "ξερναει" αμεσως μιας και σε επαγγελματα με ευθυνες αλλα και απαιτησεις  για γνωσεις και κοφτερα μυαλα δεν χωρανε ασχετοι
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Οι αποφοιτοι απο τα πολυτεχνεια του εξωτερικου (εκτος εξαιρεσεων) εναι απλα στουρναρια που αγορασαν ενα πτυχειο και καμαρωνουν.Φυσικα η αγορα τους "ξερναει" αμεσως μιας και σε επαγγελματα με ευθυνες αλλα και απαιτησεις  για γνωσεις και κοφτερα μυαλα δεν χωρανε ασχετοι

Δηλαδή ένας απόφοιτος πολυτεχνείου π.χ της Γερμανίας ή της Γαλλίας,είναι υποδεέστερος του ΕΜΠ;Ένας που έχει πάει στην Γερμανία να σπουδάσει μηχανικός,θα τον "ξεράσει" η αγορά και θα κρατήσει έναν απόφοιτο του ΕΜΠ;
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
Καλο θα ηταν να μην μιλαμε για  πραγματα αν δεν τα γνωριζουμε.Ειναι σαν να λεμε, αφου ενας γιατρος μπορει να κανει ραματα μπορει να κανει και εγχειρηση.
Αν μιλάς για μένα, σε πληροφορώ ότι ΓΝΩΡΙΖΩ 100% για αυτά που υποστηρίζω, εχω και την θεωρητική κατάρτιση και την εμπειρία.
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
Δηλαδή ένας απόφοιτος πολυτεχνείου π.χ της Γερμανίας ή της Γαλλίας,είναι υποδεέστερος του ΕΜΠ;Ένας που έχει πάει στην Γερμανία να σπουδάσει μηχανικός,θα τον "ξεράσει" η αγορά και θα κρατήσει έναν απόφοιτο του ΕΜΠ;
Η αγορά σπάνια κρίνει δίκαια. Τώρα στο ερώτημα σου, δεν υπάρχει απάντηση, και ένας ΤΕΙ μπορεί να είναι καλύτερος από έναν του ΜΙΤ, αν έχει φιλότιμο και ασχοληθεί.
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.196
Κριτικές
6
Like
2.646
Πόντοι
456
Δηλαδή ένας απόφοιτος πολυτεχνείου π.χ της Γερμανίας ή της Γαλλίας,είναι υποδεέστερος του ΕΜΠ

Για αυτες τις περιπτωσεις ανεφερα και τις εξαιρεσεις.Οσοι καταφεραν και τελειωσαν γερμανικα πολυτεχνεια ειναι ικανα ατομα που απο κακη τυχη δεν καταφεραν να μπουν στην Ελλαδα.Το ιδιο αλλα σε μικροτερο βαθμο ισχυει για Αγγλια και Γαλλια.Απο εκει και περα ομως ...το χαος.

Stratos66 πως το γνωριζεις?
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
ε ρε φίλε δεν εχω την διάθεση να παραθεσω το βιογραφικό μου εδώ πέρα. είμαι ΑΕι πάντως, η καριέρα μου έχει πάρει τον δρόμο, δεν νοιώθω να απειλούμαι από κανέναν, ειτε ΤΕΙ ειτε εξωτερικού ειτε κολεγίουκλπ, και προσπαθώ να είμαι αντικειμενικός.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
petranto στο σύστημα με τις δέσμες τα πράγματα ήταν κατά την άποψη μου πιο σοβαρά.Έμπαιναν όσοι πραγματικά άξιζαν και δεν ήταν γλύφτες για τον καλό βαθμό.Το θέμα είναι ότι πολλοί έμπαιναν στα ΑΕΙ,και μετά δεν πάταγαν στις αίθουσες.Τελείωναν μια σχολή στα 10 χρόνια,ενώ έπρεπε να την είχαν τελειώσει στα 4-5.Το δε επίπεδο των ίδιων των ΑΕΙ είναι για τα πανηγύρια.Στο μόνο που διαπρέπουν είναι η κομματικοποίηση.Επίσης,δεν είναι και οι ίδιοι οι καθηγητές υψηλού επιπέδου όπως στο εξωτερικό.Και δε μιλάω για Ρουμανία που με ένα ντενεκέ λάδι περνάς μάθημα,αλλά στη Δ.Ευρώπη.Και σίγουρα όχι για όλα τα πανεπιστήμια.Αλλά αν συγκρίνουμε τα κορυφαία πανεπιστήμια του εξωτερικού με τα αντίστοιχα της Ελλάδας,δυστυχώς η Ελλαδίτσα κατατάσεται πολύ χαμηλά...

Ο κ.Αλογοσκούφης ήταν καθηγητής στην ΑΣΟΕΕ!!!
 

johndee

Μέλος
Εγγρ.
31 Μαΐ 2009
Μηνύματα
253
Like
0
Πόντοι
1
petranto στο σύστημα με τις δέσμες τα πράγματα ήταν κατά την άποψη μου πιο σοβαρά.Έμπαιναν όσοι πραγματικά άξιζαν και δεν ήταν γλύφτες για τον καλό βαθμό.Το θέμα είναι ότι πολλοί έμπαιναν στα ΑΕΙ,και μετά δεν πάταγαν στις αίθουσες.Τελείωναν μια σχολή στα 10 χρόνια,ενώ έπρεπε να την είχαν τελειώσει στα 4-5.Το δε επίπεδο των ίδιων των ΑΕΙ είναι για τα πανηγύρια.Στο μόνο που διαπρέπουν είναι η κομματικοποίηση.Επίσης,δεν είναι και οι ίδιοι οι καθηγητές υψηλού επιπέδου όπως στο εξωτερικό.Και δε μιλάω για Ρουμανία που με ένα ντενεκέ λάδι περνάς μάθημα,αλλά στη Δ.Ευρώπη.Και σίγουρα όχι για όλα τα πανεπιστήμια.Αλλά αν συγκρίνουμε τα κορυφαία πανεπιστήμια του εξωτερικού με τα αντίστοιχα της Ελλάδας,δυστυχώς η Ελλαδίτσα κατατάσεται πολύ χαμηλά...

Ο κ.Αλογοσκούφης ήταν καθηγητής στην ΑΣΟΕΕ!!!
Γι αυτο και δεν δεχονταν την αξιολογηση στα πανεπιστημια, ενω αυτη ισχυει διεθνως.
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
petranto και imaginas προσέξτε το εξής: Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να μην πιστεύει ότι:α)οι περισσότεροι των φοιτητών ΑΕΙ εχουν καλύτερο επίπεδο από των ΤΕΙ β)Τα περισσότερα των ΑΕΙ εξωτ από ανεπτυγμένες χώρες είναι καλύτερα από τα ελληνικά
ΟΧΙ όμως όλοι και όλα!
Πως λοιπόν θα κάνεις διαχωρισμό με αξιοκρατικά κριτήρια? Για το α) πχ: υπάρχουν χιλιάδες μηχανολόγοι που έκαναν λαμπρές σπουδές και δεν ασχολήθηκαν ποτέ με την ειδικότητα τους, δουλέυουν σε τράπεζες, δημόσιο κλπ κλπ. Για τί να μπορεί ένας ΄τετοιος να μελετήσει/ κατασκευάσει ότι Η/Μ έργο θέλει, και δεν μπορεί ένα παιδί από τα ΤΕΙ, το οποίο μπορεί να έχει δουλέψει κάποια χρονάκια, και να έχει μελετήσει μόνο του τα (λίγα) θεωρητικά πράγματα που του λέιπουν?
Για το Β)  τώρα, τα ΑΕΙ εξωτ είναι χιλιάδες, πιστεύετε ΄΄οτι οι περισσότεροι  θα διαλέξουν τα καλύτερα/δυσκολότερα?Υπάρχουν χιλιάδες και εδώ παραδείγματα ασχέτων που ήρθαν από Αμερική, Αγγλία.Το γιατί δεν το ξέρω και εγώ ακριβώς. Ενας λόγος που υποπτεύομαι είναι η υπερβολική για τα ελληνικά δεδεμένα εξειδίκευση.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Τα ΤΕΙ δημιουργήθηκαν για να "βγάζουν" επαγγελματίες βοηθούς των αποφοίτων ΑΕΙ.Ένας απόφοιτος ΤΕΙ λογιστικής,έχει συγκεκριμένο αντικείμενο,και θέλει περισσότερα χρόνια από έναν αντίστοιχης σχολής ΑΕΙ για να υπογράψει ισολογισμό.Στην επαγγελματική αποκατάσταση θα έπρεπε να υπάρχουν αντίστοιχα με το στρατό,αξιωματικοί (απόφοιτοι ΑΕΙ),Υπαξ/κοι (Απόφοιτοι ΤΕΙ) Επαγγελματίες Οπλίτες (Απόφοιτοι ΙΕΚ κλπ).Στην Ελλάδα όμως,οι επιχειρηματίες προτιμούν να πάρουν έναν απόφοιτο ΤΕΙ να κάνει τη δουλειά του αποφοίτου ΑΕΙ και να πληρώνεται για απόφοιτος ΔΕ!!!!
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
Τα ΤΕΙ δημιουργήθηκαν για να "βγάζουν" επαγγελματίες βοηθούς των αποφοίτων ΑΕΙ.Ένας απόφοιτος ΤΕΙ λογιστικής,έχει συγκεκριμένο αντικείμενο,και θέλει περισσότερα χρόνια από έναν αντίστοιχης σχολής ΑΕΙ για να υπογράψει ισολογισμό.Στην επαγγελματική αποκατάσταση θα έπρεπε να υπάρχουν αντίστοιχα με το στρατό,αξιωματικοί (απόφοιτοι ΑΕΙ),Υπαξ/κοι (Απόφοιτοι ΤΕΙ) Επαγγελματίες Οπλίτες (Απόφοιτοι ΙΕΚ κλπ).Στην Ελλάδα όμως,οι επιχειρηματίες προτιμούν να πάρουν έναν απόφοιτο ΤΕΙ να κάνει τη δουλειά του αποφοίτου ΑΕΙ και να πληρώνεται για απόφοιτος ΔΕ!!!!
Συμφωνώ απόλυτα, είδες ότι η αγορά σπάνια είναι δίκαιη, οπως λέω πρίν? Γιατί λοιπόν να μην καταργήσεις τα ΤΕ1, και να βγάλεις πχ 20%παραπάνω θεσεις ΑΕΙ? Η ιεραρχία που λές γίνεται από την αγορά με την ηλικία/εμπειρία του καθενός. Τα μοντέλα στυλ στρατού είναι αναξιοκρατικά πιστεύω
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Υπάρχει κάτι στην κοινωνία που να λειτουργεί αξιοκρατικά;
 

kouvelis

Νέο Μέλος
Εγγρ.
18 Μαρ 2009
Μηνύματα
1
Like
0
Πόντοι
0
Καλά ρε παιδια αφου είναι τόσο άχρηστα τα ΤΕΙ τότε για όπως και εγώ εχουμε πάρει Master απο πολύ καλα Αγγλικά πανεπιστήμια στα οποί συναγωνιζόματε πτυχιούχος πολυτεχνίων και πανεπιστημίων? Τελικα το πρόβλημα είναι συντεχνιακό. Αν θέλετε να γνωρίζεται η Ελλάδα έχει σήμερα 1 χούντα που είναι το ΤΕΕ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom