Νέα

Ανωτατοποίηση των ΤΕΙ. Ψηφοθηρικός σχεδιασμός ή πραγματική ανάγκη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pristine
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 38
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Καλά ρε παιδια αφου είναι τόσο άχρηστα τα ΤΕΙ τότε για όπως και εγώ εχουμε πάρει Master απο πολύ καλα Αγγλικά πανεπιστήμια στα οποί συναγωνιζόματε πτυχιούχος πολυτεχνίων και πανεπιστημίων? Τελικα το πρόβλημα είναι συντεχνιακό. Αν θέλετε να γνωρίζεται η Ελλάδα έχει σήμερα 1 χούντα που είναι το ΤΕΕ.


....είπαν αυτοι που δεν κατάφεραν να απαντήσουν στις γελοίες ερωτήσεις που τους έκαναν.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
παντως κατι πρεπει να γινει με το ΤΕΕ και τα εργασιακα δικαιωματα των αποφοιτων των ΤΕΙ αλλα δεν μπορει ενας που τελειωσε ΤΕΙ εργων υποδομης ή δομικων εργων να τον κανουμε και πολιτικο μηχανικο
 

Επισκέπτης
παντως κατι πρεπει να γινει με το ΤΕΕ και τα εργασιακα δικαιωματα των αποφοιτων των ΤΕΙ αλλα δεν μπορει ενας που τελειωσε ΤΕΙ εργων υποδομης ή δομικων εργων να τον κανουμε και πολιτικο μηχανικο

Σίγουρα, ο απόφοιτος ΤΕΙ είναι ιδανιξκός εργοδηγός, έχει κατάρτιση αλλά είναι και πιο κοντά στους εργάτες και μπορεί να συνεννοηθει μαζι τους συνήθως καλύτερα αο έναν πολ μηχ.

Το κακό ξεκινάει απο το κομπλεξ των ΤΕΙτζήδων που θελουν να το παιξουν μηχανικοι και δεν κάθονται να γίνουν επιβλέποντες σε εργοτάξιο που άλλωστε θα παίρνουν και περισότερα χρήματα.

Νομίζω ότι ένας αποφοιτος TEI που έχει συνειδητοποιήσει τις επιλογες που του δίνει το πτυχίο του μπορεί να κάνει πολλά και να χει χεσμένο το ΤΕΕ.
 

georgius

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2007
Μηνύματα
105
Κριτικές
10
Like
12
Πόντοι
11
Το θέμα είναι να δώσουν επαγγελματικά δικαιώματα στα ΤΕΙ γιατί βγαίνουμε απόφοιτοι και μόνο σαν υ΄πάλληλοι μπορούμε να δουλέψουμε. Εγώ τελείωσα ΤΕΙ Αυτοματισμού και δε μπορώ να βάλω υπογραφή, ενώ ο απόφοιτος ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας κάνει δουλειές κανονικά. Το γελοίο της  υπόθεσης είναι πως με το πτυχίο μου αν πάω στην Αγγλία για παράδειγμα ή σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα μπορώ να κάνω δουλειές αλλά όχι στην Ελλάδα.
 

Επισκέπτης
Το θέμα είναι να δώσουν επαγγελματικά δικαιώματα στα ΤΕΙ γιατί βγαίνουμε απόφοιτοι και μόνο σαν υ΄πάλληλοι μπορούμε να δουλέψουμε. Εγώ τελείωσα ΤΕΙ Αυτοματισμού και δε μπορώ να βάλω υπογραφή, ενώ ο απόφοιτος ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας κάνει δουλειές κανονικά. Το γελοίο της  υπόθεσης είναι πως με το πτυχίο μου αν πάω στην Αγγλία για παράδειγμα ή σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα μπορώ να κάνω δουλειές αλλά όχι στην Ελλάδα.

στη Γερμανία????
 

PA_2007

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.196
Κριτικές
6
Like
2.646
Πόντοι
456
Τελικα τι νοημα εχει αυτη η αντιπαραθεση? Αν τα ΤΕΙ θελουν δικαιωματα ΑΕΙ ας τα παρουν,η αγορα ειναι αυτη που θα κανει το ξεκαθαρισμα και ειναι τοσο σκληρη σημερα που δεν δινει δευτερη ευκαιρια στους μη σχετικους.Εδω "περισσευουν" χιλιαδες μηχανικοι (μιλαω για το δικο μου χωρο-πολιτικος μηχανικος)τι νοημα εχει να περισσευουν και μερικες χιλιαδες ακομα απο ΤΕΙ?

Απο την αλλη αυτο που εχει σημασια δεν ειναι ο τιτλος ή η τζιφρα που εχεις. Για πραδειγμα ειναι καλυτερο αν εισαι απο ΤΕΙ και να  εχεις πολλες μικρες δουλιτσες (που εχεις εξασφαλισει απο διαφορα κονε) απο το να εισαι απο ΑΕΙ και να κανεις μια "μεγαλη" δουλεια καθε τρια χρονια. Τις σπουδες τις κανουμε για να μπορεσουμε να εξασφαλισουμε ποιοτητα ζωης σε εμας και αργοτερα στην οικογενεια μας και οχι για να περιφερουμε το "τιτλο σπουδων μας".Αυτα μονο για τους κομπλεξικους ειναι και για οσους εργαζονται απο χομπυ  καθως ουσιαστικα ζουν τρωγωντας την κληρονομια του μπαμπακα τους.

Προσωπικα πλεον δεν δινω σημασια στο μεγεθος της δουλειας που αναλαμβανω αλλα στο κερδος που μου αφηνει,εχω καλυψει τις επιστημονικες μου ανησυχιες με συμμετοχη σε μεγαλα εργα αλλα αυτο που μετραει τωρα ειναι η επιβιωση.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
παντως κατι πρεπει να γινει με το ΤΕΕ και τα εργασιακα δικαιωματα των αποφοιτων των ΤΕΙ αλλα δεν μπορει ενας που τελειωσε ΤΕΙ εργων υποδομης ή δομικων εργων να τον κανουμε και πολιτικο μηχανικο

Το σπίτι που μένω,το σχεδίασε ένας απόφοιτος της σχολής υπομηχανικών της Πάτρας το 1971.Δεν ξέρω αν έχει μετονομαστεί τώρα.Την υπογραφή την έβαλε ένας απόφοιτος του ΕΜΠ για να περάσει από την πολεοδομία.Έχει περάσει 2 μεγάλους σεισμούς,και δεν έπεσε ούτε τούβλο.Στα διπλανά σπίτια το 1999 είχαν σημαντικά προβλήματα.Όχι δεν πρέπει να γίνει πολιτικός μηχανικός,αλλά δεν πρέπει να πάει και στον κάλαθο των αχρήστων.Όπως και πολλοί πολ/κοί μηχανικοί του ΕΜΠ είναι άσχετοι,αλλά βάζουν δυστυχώς υπογραφές σε σχέδια.Βλέπε Ρικομέξ...
 

Επισκέπτης
Το σπίτι που μένω,το σχεδίασε ένας απόφοιτος της σχολής υπομηχανικών της Πάτρας το 1971.Δεν ξέρω αν έχει μετονομαστεί τώρα.Την υπογραφή την έβαλε ένας απόφοιτος του ΕΜΠ για να περάσει από την πολεοδομία.Έχει περάσει 2 μεγάλους σεισμούς,και δεν έπεσε ούτε τούβλο.Στα διπλανά σπίτια το 1999 είχαν σημαντικά προβλήματα.Όχι δεν πρέπει να γίνει πολιτικός μηχανικός,αλλά δεν πρέπει να πάει και στον κάλαθο των αχρήστων.Όπως και πολλοί πολ/κοί μηχανικοί του ΕΜΠ είναι άσχετοι,αλλά βάζουν δυστυχώς υπογραφές σε σχέδια.Βλέπε Ρικομέξ...

Και που ξέρεις ότι τη στατική μελέτη την έκανε υπομηχανικός????

Εγω δεν ΄ξέρω κανένα υπομηχανικό να κάνει στατικές μελέτες.
Συνήθως παίρνουν τη δουλεια και τα στατικά τα δίνουν σε κάποιον πολ μηχ.
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Το ξέρω.Το πώς άστο!
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
και εγω μενω σε σπιτι που κατασκευασε αποφοιτος ΚΑΤΕΕ(ετσι νομιζω λργοταν παλια τα ΤΕΙ)
παντως πολλους πολιτικους μηχανικους εχει το σαιτ :grin:
 

Επισκέπτης
και εγω μενω σε σπιτι που κατασκευασε αποφοιτος ΚΑΤΕΕ(ετσι νομιζω λργοταν παλια τα ΤΕΙ)
παντως πολλους πολιτικους μηχανικους εχει το σαιτ :grin:

Είμαστε έτοιμοι να καταλάβουμε το site και να το κάνουμε παράρτημα του ΤΕΕ.

Θα πρέπει να περνάτε απο ειδικές εξετάσεις για να εγγραφείτε και μόνο αν δηλώσετε φίλοι των κατασκευαστων θα μπορείτε να μπείτε!!!
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
Είμαστε έτοιμοι να καταλάβουμε το site και να το κάνουμε παράρτημα του ΤΕΕ.

Θα πρέπει να περνάτε απο ειδικές εξετάσεις για να εγγραφείτε και μόνο αν δηλώσετε φίλοι των κατασκευαστων θα μπορείτε να μπείτε!!!
μονο,μετα το πραξικοπημα, μην μου διωξετε τον τρικαρδο και τον αχαχουχα :tickedoff: :tickedoff: :tickedoff:
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
παντου κυριαρχει η αναξιοκρατια
ακομη και το boutv;
επιδη δεν εχει βυσμα ο τρικαρδος την πατησε;
ΝΤΡΟΠΗ :tickedoff: :tickedoff:
 
OP
OP
P

pristine

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
6.669
Like
8
Πόντοι
66
Ο λόγος που έφτιαξα το topic ήταν να καταδείξω αυτό που συμβαίνει και εδώ μέσα. Έχουν αφήσει τις τάξεις να φαγωθούν μεταξύ τους, προσπερνώντας τα σημαντικά θέματα (που θέλω να πιστεύω) θίγω στην αρχή.
 

vlachodeutsch

Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2008
Μηνύματα
6.218
Like
4
Πόντοι
66
παντα οι ταξεις φαγωνονται μεταξυ τους
ο υπαλληλος παντα θα ζηλευει και θα φθονει το αφεντικο του
το αφεντικο παντα θα εκμεταλευεται τον υπαλληλο του
ολοι μας εχουμε στοχο τα παιδια μας να ειναι σε καλυτερη μοιρα(ταξη)απο μας
ετσι ειναι η κοινωνια
 

stratos66

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
265
Like
10
Πόντοι
1
Στο παρόν thread πιστευω οτι καλό ειναι να μην μιλάμε για παρόν και παρελθόν, αλλά για το τι πρέπει από εδώ και πέρα.Για αυτό προτείνω, ας μείνει για τους έχοντες πτυχία, από όπου τα πήραν, το καθεστώς ως εχει, γιατί δεν μπορείς αναδρομικά να αναβαθμίζεις/υποβαθμίζεις, αλλα να μπεί επιτέλους ένα τερμα. Δεν μπορώ, για να φτιάξω ενα διώροφο σπίτι πχ,μηχανικούς πολλών ταχυτήτων, ΤΕΙ, πολυτεχνεία. παλιους από ΚΑΤΕΕ, και σε λίγο απόφοιτους από εξωτ με bachelor ή από κεντρα ελευθερων σπουδών.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom