Νέα

Αγαπημένα ζαχαροπλαστεία και γλυκά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.145
Like
50.880
Πόντοι
12.756
Κωνσταντινιδης για γαλακτομπουρεκο και κορνε και Ανδριας για προφιτερολ
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Τα καλύτερα Κωνσταντινουπολίτικα είναι του Karakoy Gulluoglu
Καζάν ντιμπί και ταουκ γκιοκτσού ΑΠΑΙΧΤΑ.
Είναι παράρτημα του καλύτερου ζαχαροπλαστείου της Ιστάμπουλ.

Να σου πω την αλήθεια εμένα που με τρελαίνει το καζαν ντιπι και δοκίμασα από εκεί δεν μου άρεσε περισσότερο από του Divan και του Sarayli. Αλλά γούστα είναι αυτά.
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Ρεβανι στην βεροια ,στον Χουχλιουρου.50 χρονια μαγαζι που πουλαει μονο ρεβανι ,τιποτα άλλο.Και θησαυριζει.Το καλυτερο στην Ελλαδα...
Το ραβανί εννοείς;  :think: Εγώ έτσι το ξέρω, τώρα αν κανονικά λέγεται όπως το γράφεις πάω πάσο  :embarrased:
 

968

Σεβαστός
Εγγρ.
17 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.640
Like
7.590
Πόντοι
1.056
Πριν χρονια επι της Πραξιτελους στην Αθηνα στον Λαζαριδη ειχα φαει φανταστικο καζαν ντιπι,δεν γνωριζω αν αξιζει ακομα,με αφορμη το νεο αυτο νημα πρεπει να περασω...πιστευω οτι ενα μπεργκερ απο το HOT HOT BURGER BAR θα προλογισει επαξια το μικρασιατικο γλυκακι :rockon:
Σχετικα με τους Βαρσους:
 

lasernick

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2005
Μηνύματα
19
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
0
Μιλφειγ Δέσποινα  στο φτιάχνει εκείνη την ώρα με τριμμενο καρύδι...ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!!
 
Εγγρ.
15 Φεβ 2019
Μηνύματα
92
Like
0
Πόντοι
0
Oλοι για παστάκια περγαμόντα και τουλουμπες για γλυκό μουνακι ούτε λόγος.. :think:
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.182
Like
1.695
Πόντοι
216
Είχα φάει κάποτε στου Χατζή στη Σαλονίκη σεκέρ παρέ και θυμάμαι πάταγε κάτω ότι είχα φάει μέχρι πριν.
 

stadeos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.332
Like
1.937
Πόντοι
216
Οταν η συζητηση παει στο γαλακτομπουρεκο, ενα ειναι το ονομα που επαξια μπαινει στην ιδια προταση με το γλυκο. ΓΑΛΥΦΙΑΝΑΚΗΣ στο Πορτο Ραφτη (8,5/10). Εχω φαει και του Βαρσου (7,5/10) και του Κοσμικον (7/10) . Μονο στην Πολη εχω φαει καποιο καλυτερο (9,5/10). Το μονο θεμα ειναι οτι επειδη βγαζει συνεχως ο φουρνος λογω καταναλωσης, ειναι συνηθως ζεστο και δεν μπορεις να το τσακισεις αμεσα. Το γαλακτομπουρεκο θελει να ξεκουραστει, δεν τρωγεται απ' ευθειας απο το φουρνο.


Το τωρινό γαλακτομπούρεκο του Κοσμικού έχει ελάχιστη σχέση με αυτό που παρασκευαζότανε στην δεκαετία 1980.Έχει "χαλάσει" αρκετά γιατί πλέον οι πρώτες ύλες δεν είναι "α" κατηγορίας...Αναφέρομαι στο γάλα ,στο βούτηρο και στο φύλλο...Εγώ δούλευα στο Κοσμικό στα τέλη του '80...Γάλα αποκλειστικά της Αγνό,βούτηρο αποκλειστικά "Βοσκοπούλα" από τα Τρίκαλα και φύλλο από δύο αδέρφια-δεν ξέρω το όνομα τους-που τότε είχανε εργαστήριο στην Αγίου Μελετίου,απέναντι από την Στοά Μπρόντγουέη...
Υ.Γ. Ο μπάρμπα-Λεωνίδας (ένας από τους δύο που ξεκινήσανε το Κοσμικό στην λεωφόρο Ιωνίας απέναντι απο τον σταθμό του Ηλεκτρικού στον Άγιο Νικόλαο Αχαρνών) είχε σε μεγάλη υπόληψη τους Ασημακοπουλαίους με το ζαχαροπλαστείο στην Χαριλάου Τρικούπη στα Εξάρχεια...Συχνά έστελνε υπαλλήλους εκεί για να αγοράζουνε γλυκά να δοκιμάσει - σύγκριση γεύσεων - ειδικά το πασχαλινό τσουρέκι...
 

Καστράτο

Μέγας
Εγγρ.
17 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.896
Κριτικές
1
Like
11.899
Πόντοι
3.506
Το ραβανί εννοείς;  :think: Εγώ έτσι το ξέρω, τώρα αν κανονικά λέγεται όπως το γράφεις πάω πάσο  :embarrased:
Μάλλον ρεβανί λέγεται:

  Το ρεβανί έρχεται στην Ελλάδα από πολύ παλιά και έχει δοκιμαστεί σε άπειρες εκδοχές σε βάθος ετών.

Μάλλον το πρωτοδοκίμασαν οι Αιγύπτιοι ως “Μa mounia” και αργότερα εξαπλώθηκε στις τριγύρω Αραβικές και Μεσογειακές χώρες.

Η παράδοση θέλει να πήρε το όνομά του από τον Τούρκο ποιητή Ρεβανί, που έζησε τον 16ο αιώνα και ήταν περίφημος για τις γαστρονομικές του ρίμες… Τα ποιήματά του ήταν γλυκά και μελιστάλαχτα σαν αυτό το σιμιγδαλένιο σιροπιαστό γλυκό.

Το όνομά του, γενικά φαίνεται να περιπλέκεται με τοποθεσίες, ιστορικά γεγονότα και ποίηση σε ένα σύνθετο μωσαϊκό που εξελίσσεται μέχρι σήμερα.
  :hi:
   
 

THE VISITOR

Μέλος
Εγγρ.
12 Αυγ 2007
Μηνύματα
66
Κριτικές
6
Like
118
Πόντοι
0
για μένα το καλύτερο προφιτερόλ είναι στον Πειραιά στο ζαχαροπλαστείο Αμαριλίς...γενικά έχει πολύ καλή ποιότητα σοκολάτας στα γλυκά

Για παγωτό είναι η Χαρά στη Πατησίων με το καλύτερο καιμάκι και είναι επίσης ενδιαφέρον το fullspoon στην ερμού προς Θησείον
 

alfreewind

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Απρ 2012
Μηνύματα
1.230
Κριτικές
32
Like
221
Πόντοι
616
Τρίπολη φίλε μου δοκίμασε το ζαχαροπλαστείο της Χαράς, πολύ καλό


Απλα και μονο τιμιο ζαχαροπλαστειο και οχι πολυ καλο.Στα ορια του ανεκτου θα ελεγα.Μονο οι διπλες οπως εγραψε ο φιλος παραπανω ειναι αρκετα καλες,αλλα καθε μερα χριστουγεννα???
Μιλαμε για τα ζορικα γλυκα που αναφερονται παραπανω κι οχι για μετρια πραματα.Ασε ρε γαμωτο πικρα στα γλυκα η Τριπολη....
 

Maximilien

Ανώτερος
Εγγρ.
28 Δεκ 2018
Μηνύματα
23.173
Κριτικές
8
Like
32.398
Πόντοι
6.536
Απλα και μονο τιμιο ζαχαροπλαστειο και οχι πολυ καλο.Στα ορια του ανεκτου θα ελεγα.Μονο οι διπλες οπως εγραψε ο φιλος παραπανω ειναι αρκετα καλες,αλλα καθε μερα χριστουγεννα???
Μιλαμε για τα ζορικα γλυκα που αναφερονται παραπανω κι οχι για μετρια πραματα.Ασε ρε γαμωτο πικρα στα γλυκα η Τριπολη....

Ρε μυστη και ο "Λάκης" αξιοπρεπής είναι.Αλλιως Κολλινες για μπακλαβά σούπερ.
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Γνωρίζει μήπως κανείς αν υπάρχει κάποιο που να βγάζει το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ αμερικανικό cheesecake; Εννοώ το πραγματικό αυθεντικό Νεοϋορκέζικο που δεν έχει καμία σχέση με το κλασσικό με την βάση από μπισκότα και την κρέμα τυρί από πάνω, αυτό που είναι ψημένο στο φούρνο και είναι όλο ενιαίο κιτρινωπό, χαρακτηριστικά αυτό που τσακώνονται ο Chandler με την Rachel στην μοιρασιά του σε ένα επεισόδιο στα φιλαράκια για όσους βλέπουν. Είχα φάει μια φορά στο Λονδίνο και ξετρελάθηκα.
 

whois

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2007
Μηνύματα
4.415
Like
469
Πόντοι
36
για μένα το καλύτερο προφιτερόλ είναι στον Πειραιά στο ζαχαροπλαστείο Αμαριλίς...γενικά έχει πολύ καλή ποιότητα σοκολάτας στα γλυκά

Για παγωτό είναι η Χαρά στη Πατησίων με το καλύτερο καιμάκι και είναι επίσης ενδιαφέρον το fullspoon στην ερμού προς Θησείον
γλυκα στον Πειραια=Στανη στην πλατεια Κοραη,παραδιπλα απο το Δημαρχειο..
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.822
Κριτικές
20
Like
12.682
Πόντοι
4.546
Γνωρίζει μήπως κανείς αν υπάρχει κάποιο που να βγάζει το ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ αμερικανικό cheesecake; Εννοώ το πραγματικό αυθεντικό Νεοϋορκέζικο που δεν έχει καμία σχέση με το κλασσικό με την βάση από μπισκότα και την κρέμα τυρί από πάνω, αυτό που είναι ψημένο στο φούρνο και είναι όλο ενιαίο κιτρινωπό, χαρακτηριστικά αυτό που τσακώνονται ο Chandler με την Rachel στην μοιρασιά του σε ένα επεισόδιο στα φιλαράκια για όσους βλέπουν. Είχα φάει μια φορά στο Λονδίνο και ξετρελάθηκα.

Πράγματι, νόστιμο γλυκό αλλά μέχρι σήμερα ΔΕΝ έχω εντοπίσει κάποιο μαγαζί που να φτιάχνει το ορίτζιναλ..
Αν κάποιος γνωρίζει ας δώσει πληροφορίες.
 

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.294
Μάλλον ρεβανί λέγεται:

  Το ρεβανί έρχεται στην Ελλάδα από πολύ παλιά και έχει δοκιμαστεί σε άπειρες εκδοχές σε βάθος ετών.

Μάλλον το πρωτοδοκίμασαν οι Αιγύπτιοι ως “Μa mounia” και αργότερα εξαπλώθηκε στις τριγύρω Αραβικές και Μεσογειακές χώρες.

Η παράδοση θέλει να πήρε το όνομά του από τον Τούρκο ποιητή Ρεβανί, που έζησε τον 16ο αιώνα και ήταν περίφημος για τις γαστρονομικές του ρίμες… Τα ποιήματά του ήταν γλυκά και μελιστάλαχτα σαν αυτό το σιμιγδαλένιο σιροπιαστό γλυκό.

Το όνομά του, γενικά φαίνεται να περιπλέκεται με τοποθεσίες, ιστορικά γεγονότα και ποίηση σε ένα σύνθετο μωσαϊκό που εξελίσσεται μέχρι σήμερα.
   :hi:
   
Ma mounia  :think:
Μόλις ανέβηκε αρκετά level το γλυκό αυτό στις προτιμήσεις μου  :rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom