Νέα

Αγαπημένα ζαχαροπλαστεία και γλυκά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα El Duderino
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
599
Πόντοι
246
Ρε τύπε, από Μέλισσα στον Τσίρο;

Δεν γίνονται αυτά.....
για νηστισιμα γλυκα διευκρινισα τρελεα μου
ο μελισσας καλος χρυσος αλλα απο νηστισιμα εχει 3-4 γευσεις με μαρτζιπαν, μανταρινι, πικραμυγδαλο και bitter valhrona
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456

gp200067

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2018
Μηνύματα
24
Like
0
Πόντοι
0
Το Μαλεμπί, πολίτικο ζαχαροπολαστείο στη Γούναρη, στη Γλυφάδα
 

palamas

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2008
Μηνύματα
428
Κριτικές
3
Like
441
Πόντοι
21
Πολύ καλό είναι στο Περιστέρι το elias αλλά όχι αυτό στον Άγιο Αντώνιο το άλλο στη Θηβών. Τούρτες πάστες και τυλιχτα πολύ καλά. Κάποιες μέρες έχει κι έκπτωση 30%.
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Πολύ καλό είναι στο Περιστέρι το elias αλλά όχι αυτό στον Άγιο Αντώνιο το άλλο στη Θηβών. Τούρτες πάστες και τυλιχτα πολύ καλά. Κάποιες μέρες έχει κι έκπτωση 30%.
Αν και γενικά δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση όλα αυτά τα "φτηνά" τύπου Elias, Bread Factory, Passarella, κλπ μπορώ να πω ότι δοκίμασα μια φορά το ατομικό κρουασάν από Elias και μου άρεσε πολύ, είναι μάλιστα ολόκληρο σοκολατένιο με πλήρη επικάλυψη σοκολάτας απέξω, όχι μόνο με την κλασική γέμιση στο εσωτερικό δηλαδή.
 

palamas

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2008
Μηνύματα
428
Κριτικές
3
Like
441
Πόντοι
21
Αν και γενικά δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση όλα αυτά τα "φτηνά" τύπου Elias, Bread Factory, Passarella, κλπ μπορώ να πω ότι δοκίμασα μια φορά το ατομικό κρουασάν από Elias και μου άρεσε πολύ, είναι μάλιστα ολόκληρο σοκολατένιο με πλήρη επικάλυψη σοκολάτας απέξω, όχι μόνο με την κλασική γέμιση στο εσωτερικό δηλαδή.
Αν ξαναπερασεις να πάρεις οπωσδήποτε τρουφακια. Θα με θυμηθείς. Λιώνουν στο στόμα.
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456

Συνημμένα

  • Screenshot_20190425-021723.png
    Screenshot_20190425-021723.png
    5,6 MB · Εμφανίσεις: 29

panagos7

Πορνοστάρ
Εγγρ.
5 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.543
Κριτικές
53
Like
7.678
Πόντοι
8.816
χαρα πατησια εγγυηση για παγωτο τωρα που φτιαξε ο καιρος
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456

cgfucker

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2012
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
16
Αν και γενικά δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση όλα αυτά τα "φτηνά" τύπου Elias, Bread Factory, Passarella, κλπ μπορώ να πω ότι δοκίμασα μια φορά το ατομικό κρουασάν από Elias και μου άρεσε πολύ, είναι μάλιστα ολόκληρο σοκολατένιο με πλήρη επικάλυψη σοκολάτας απέξω, όχι μόνο με την κλασική γέμιση στο εσωτερικό δηλαδή.

Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά όπως το περιγράφεις θα είναι πολύ λιγωτικό. Σαν το κρουασάν του Τσάο στη Συγγρού ένα πράμα (αγαπημένο στέκι στριπτηζούδων και άλλων νυχτόβιων, btw)...
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
Γούστα είναι αυτά βέβαια, αλλά όπως το περιγράφεις θα είναι πολύ λιγωτικό. Σαν το κρουασάν του Τσάο στη Συγγρού ένα πράμα (αγαπημένο στέκι στριπτηζούδων και άλλων νυχτόβιων, btw)...
Μπα καμία σχέση με αυτό το πράγμα που είναι πλημμυρισμένο στις πραλίνες και το ciao αποκαλεί κρουασάν, φαντάσου πιο κοντά στο κρουασάν με επικάλυψη που βγάζει η 7days τόσα χρόνια, η σοκολάτα απέξω έχει παγώσει και είναι στερεή δηλαδή, απλά πιο "ζαχαροπλαστείου" κρουασάν. Σε λιγωμα η μπούρδα του ciao είναι 100+ φορές πάνω  :2funny:
 

cgfucker

Μέλος
Εγγρ.
14 Αυγ 2012
Μηνύματα
1.938
Κριτικές
2
Like
100
Πόντοι
16
Μπα καμία σχέση με αυτό το πράγμα που είναι πλημμυρισμένο στις πραλίνες και το ciao αποκαλεί κρουασάν, φαντάσου πιο κοντά στο κρουασάν με επικάλυψη που βγάζει η 7days τόσα χρόνια, η σοκολάτα απέξω έχει παγώσει και είναι στερεή δηλαδή, απλά πιο "ζαχαροπλαστείου" κρουασάν. Σε λιγωμα η μπούρδα του ciao είναι 100+ φορές πάνω  :2funny:

OK, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Παρεμπιπτόντως, συμφωνώ απόλυτα με την απαξίωση που εκφράζεις για το λεγόμενο "κρουασάν" του τσάο για το οποίο έχουν γραφτεί σε lifestyle έντυπα ένα σωρό ανοησίες όπως "κολασμένη απόλαυση" και άλλα τέτοια χαριτωμένα που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.
 
OP
OP
El Duderino

El Duderino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2018
Μηνύματα
1.658
Κριτικές
2
Like
2.685
Πόντοι
456
OK, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Παρεμπιπτόντως, συμφωνώ απόλυτα με την απαξίωση που εκφράζεις για το λεγόμενο "κρουασάν" του τσάο για το οποίο έχουν γραφτεί σε lifestyle έντυπα ένα σωρό ανοησίες όπως "κολασμένη απόλαυση" και άλλα τέτοια χαριτωμένα που ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα.
Γενικά το συγκεκριμένο μαγαζί μπορεί να είναι μια ψιλοτίμια επιλογή για καμιά μάσα μεταμεσονύχτιες ώρες μιας και μπορείς να κάτσεις σαν άνθρωπος να φας και να πεις καμιά κουβέντα σε σύγκριση με το να φας στα όρθια κάνα βρώμικο, αλλά δεν είναι και τίποτα ποιοτικό ιταλικό κλπ βλακειες που λένε μερικοί. Το καλό που έχει είναι κυρίως ο χώρος σαν περιβάλλον μιας και υπάρχουν ελάχιστες εως απειροελαχιστες επιλογές με χώρο τύπου casual εστιατορίου να κάτσεις στις 4-5 τα ξημερώματα Σαββάτου/Κυριακής να πεις και δυο κουβέντες με την παρέα σου, μου κάνει μια εντύπωση που δεν υπάρχουν παραπάνω τέτοιου είδους μαγαζιά που να διανυκτερεύουν όλο το 24ωρο, για την πρωτεύουσα της χώρας μιλάμε εξάλλου, στην πραγματικότητα η Αθήνα δεν κοιμάται ποτέ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom