Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 86K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

kapsa

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2018
Μηνύματα
175
Like
386
Πόντοι
21
Ρε μαγγες να ξωμολογιθω κι εγω το προβλημα μου. Καπνιστης και γλυκατζης. Πριν λιγο καιρο με κατι εξετασεις που εκανα μου βρηκαν ζακχαρο, χοληστερινη, τρυγλικεριδια στα υψη. Ο ντοχτορας μου ειπε, γλυκα ζημαρικα κομενα, αλλιως σε καμια 5ετια παμε για εμφραγματα, εγκεφαλικα κι αλλα τετοια κακοδεχουμενα. Λοιπον ζαχαρες γλυκα και τετοια μαχαιρι, ζημαρικα ψωμια μονο μαυρα. Και αγωγη με χαπια. Το ζακχαρο σε εναμησι μηνα απο 360 επεσε στα 160 και με την αλλαγη διατροφης εχασα και 4-5 κιλα. Δεν ενιωσα καποιο συνδρομο στερησης. Ουτε πεινα. Τι να πω? Εγινε καποια αλλαγη στο μυαλο μου λογω φοβου? Λεω να περασω καμια βολτα κι απο καρδιολογο μηπως με φοβησει κι αυτος κι αν οχι να το κοψω το ελλατοσω το ρυμαδι. Ξεχναω να καπνισω μονο αν μαστορευω κατι με τα χερια μου
Φιλε μου ειχες 360 ζαχαρο και δεν ειχες καταλαβει κατι?Ποσο χρονων εισαι?Ειναι κληρονομικο?
 

captain 69

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.530
Like
11.666
Πόντοι
3.506
Ρε μαγγες να ξωμολογιθω κι εγω το προβλημα μου. Καπνιστης και γλυκατζης. Πριν λιγο καιρο με κατι εξετασεις που εκανα μου βρηκαν ζακχαρο, χοληστερινη, τρυγλικεριδια στα υψη. Ο ντοχτορας μου ειπε, γλυκα ζημαρικα κομενα, αλλιως σε καμια 5ετια παμε για εμφραγματα, εγκεφαλικα κι αλλα τετοια κακοδεχουμενα. Λοιπον ζαχαρες γλυκα και τετοια μαχαιρι, ζημαρικα ψωμια μονο μαυρα. Και αγωγη με χαπια. Το ζακχαρο σε εναμησι μηνα απο 360 επεσε στα 160 και με την αλλαγη διατροφης εχασα και 4-5 κιλα. Δεν ενιωσα καποιο συνδρομο στερησης. Ουτε πεινα. Τι να πω? Εγινε καποια αλλαγη στο μυαλο μου λογω φοβου? Λεω να περασω καμια βολτα κι απο καρδιολογο μηπως με φοβησει κι αυτος κι αν οχι να το κοψω το ελλατοσω το ρυμαδι. Ξεχναω να καπνισω μονο αν μαστορευω κατι με τα χερια μου
Έκανες το απολύτως ενδεδειγμένη για ζάχαρο. Με 360 ήσουν στο απόλυτο κόκκινο. Μέτρα καθημερινά το νηστείας να μην σου πετάει πάνω από 130 -140, ετήσιο τσεκάπ σε καρδιά, νεφρά, μάτια και καθημερινό περπάτημα και όλα θα πάνε κατ' ευχήν.
 

professor x

Ανώτατος
Εγγρ.
22 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.717
Κριτικές
40
Like
25.984
Πόντοι
11.096
Ακούω φίλους γνωστούς νά λένε δεν μπορώ να τό κόψω ενώ θέλω.
Για εμένα καί προσωπική εμπειρία δεν υπάρχει δεν μπορώ.... αλλά δεν θέλει να τό κόψει κάποιος καί ψάχνονται με μεσοβεζικες λύσεις νά βρούν άκρη.
Ή λύση είναι μία καί μόνο ή τό κόβεις μαχαίρι μια καί έξω ή καθόλου, σας τό λέω εγώ που κάπνιζα 2 με3 πακέτα την ημέρα τό έκοψα μία καί έξω πρίν προλάβει να με κόψει αυτό.....
Έχω νά καπνίσω 15 χρόνια τό λιγότερο δεν τό ζήτησα στην αρχή πού τό έκοψα καί τώρα ούτε να τό μυρίσω δεν θέλω.

Μόνο καλό θά δεί κάποιος στην υγεία του πρώτα καί μετά στην τσέπη τού. Σάν καπνιστής με τό ζόρι νά ανέβω μέχρι τρίτο όροφο, τώρα άνετα μέχρι τόν έκτο χωρίς λαχάνιασμα κλπ....
Μετά τό φαγητό συνήθιζα νά καπνίζω αλλά χάνονταν αμέσως ή γεύση τού φαγητού, τώρα έχω την γεύση για πολύ ώρα μετά.

Στο σεξ εννοείτε καλύτερες επιδόσεις τό τώρα παρά τό τότε πού ήμουν καί ποίο μικρός σε ηλικία.
Μπορώ να πω πολλά παράδειγματα πού έχω δεί προς τό καλύτερο, ή γνώμη μου είναι κόψτε τό αμέσως μόνο προβλήματα φέρνει είτε τσιγάρο είτε ατμός κλπ....
 

Kavalaris480

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιαν 2019
Μηνύματα
8
Like
8
Πόντοι
0
Μια και έξω παιδιά, κάποια στιγμή μπουχτισα και μετά από ένα τσιγάρο πέταξα το πακέτο και τέλος... Πέρασαν 5 χρόνια χωρίς τσιγάρο και ούτε να το βλέπω δεν θέλω.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
589
Like
675
Πόντοι
86
Ρε παιδια αληθεια λεω. Εκτος αν μου λενε ψεματα οι αιματολογικες/ουρολογικες εξετασεις. Ειμαι 64, οχι δεν υπηρχε κληρονομικο, δεν ειχα καταλαβει τιποτα. Πηγα να κανω μια επεμβαση λειζερ στα ματια κι εκει το ειδαν. Και με δυο γκομενες. Δεν θα πω οτι πηδαω σαν 20αρης, αλλα δοξα το θεο δεν μου ειχε κανει καμια τους παραπονα. Η αληθεια ειναι πως τα τελευταια χρονια τοχα παρακανει με γλυκα, ξυδια τα βραδυα, κοψιδια, αραλικια. Θελω να πω οτι ναι μεν αλλαξα την διατροφη μου κι ξαναεβαλα το bullworker στην ζωη μου, αλλα δεν εχω στεριθει και κατι, εκτος απο τηγανητες πατατες, ουτε ενιωσα καποιο συνδρομο στερησης. Γιατι να μην μπορω να κανω το ιδιο και με το τσιγαρο?
 
  • Like
Αντιδράσεις: kapsa

captain 69

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.530
Like
11.666
Πόντοι
3.506
Ρε παιδια αληθεια λεω. Εκτος αν μου λενε ψεματα οι αιματολογικες/ουρολογικες εξετασεις. Ειμαι 64, οχι δεν υπηρχε κληρονομικο, δεν ειχα καταλαβει τιποτα. Πηγα να κανω μια επεμβαση λειζερ στα ματια κι εκει το ειδαν. Και με δυο γκομενες. Δεν θα πω οτι πηδαω σαν 20αρης, αλλα δοξα το θεο δεν μου ειχε κανει καμια τους παραπονα. Η αληθεια ειναι πως τα τελευταια χρονια τοχα παρακανει με γλυκα, ξυδια τα βραδυα, κοψιδια, αραλικια. Θελω να πω οτι ναι μεν αλλαξα την διατροφη μου κι ξαναεβαλα το bullworker στην ζωη μου, αλλα δεν εχω στεριθει και κατι, εκτος απο τηγανητες πατατες, ουτε ενιωσα καποιο συνδρομο στερησης. Γιατι να μην μπορω να κανω το ιδιο και με το τσιγαρο?
Τουλάχιστον περιόρισε το μεχρι 4-5 την ημέρα. Δεν βοηθάει τους διαβητικούς.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
16.204
Κριτικές
191
Like
52.768
Πόντοι
41.443
σε ενα μηνα απο σημερα,κλεινω ακριβως εικοσι χρονια που το εκοψα.
ηταν μια αποφαση που πηρα και που ποτε δεν μετανιωσα.
απο την πρωτη μερα θυμαμαι τοτε,ειχα πακετο και το πεταξα μισογεματο,απο τοτε λοιπον αισθανομαι καλυτερα σε ολα.
η πιεση μειωθηκε στο φυσιολογικο οριο,αυτο το αισθημα δυσοσμιας και βρωμας στο στομα,στα χερια,στα ρουχα,παντου εξαφανιστηκε.
οι αντοχες μου αυξηθηκαν,ουτε κιλα παραπανω πηρα,ουτε τιποτα τετοιο απο τις μαλακιες που ελεγαν τοτε γνωστοι και φιλοι και ευτυχως δεν τους ακουσα.
μονο καλο μπορει να δει καποιος που θα το αποφασισει και ναι,αλλη λυση δεν υπαρχει.
μονο μαχαιρι κοβεται το γαμημενο.
παρτε την σωστη αποφαση παιχτες και απαλλαγειτε απο το βασανο. μονο καλο θα δειτε.
 

kapsa

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2018
Μηνύματα
175
Like
386
Πόντοι
21
σε ενα μηνα απο σημερα,κλεινω ακριβως εικοσι χρονια που το εκοψα.
ηταν μια αποφαση που πηρα και που ποτε δεν μετανιωσα.
απο την πρωτη μερα θυμαμαι τοτε,ειχα πακετο και το πεταξα μισογεματο,απο τοτε λοιπον αισθανομαι καλυτερα σε ολα.
η πιεση μειωθηκε στο φυσιολογικο οριο,αυτο το αισθημα δυσοσμιας και βρωμας στο στομα,στα χερια,στα ρουχα,παντου εξαφανιστηκε.
οι αντοχες μου αυξηθηκαν,ουτε κιλα παραπανω πηρα,ουτε τιποτα τετοιο απο τις μαλακιες που ελεγαν τοτε γνωστοι και φιλοι και ευτυχως δεν τους ακουσα.
μονο καλο μπορει να δει καποιος που θα το αποφασισει και ναι,αλλη λυση δεν υπαρχει.
μονο μαχαιρι κοβεται το γαμημενο.
παρτε την σωστη αποφαση παιχτες και απαλλαγειτε απο το βασανο. μονο καλο θα δειτε.
Στο μονο που διαφερει η δικη μου περιπτωση ειναι οτι πηρα 10 κιλα χωρις να το καταλαβω.Μπροστα ομως στο καλο που εκανα στον εαυτο μου αυτο δεν ηταν τιποτα.Ολα στο μυαλο ειναι.Απλα πρεπει να παρετε την αποφαση.
 

aquarius2756

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2023
Μηνύματα
589
Like
675
Πόντοι
86
Τουλάχιστον περιόρισε το μεχρι 4-5 την ημέρα. Δεν βοηθάει τους διαβητικούς.
Mανα μου καλα τα λες, οχι μονο διαβητικους, κανενα δεν βοηθαει και το ξερουμε ολοι. Ελα ομως που μας εχει γινει κακο συνηθειο το γαμοτσιγαρο.
Εκεινο που μπορω να πω ειναι ενα μεγαλο μπραβο και υποκλινομαι για την θεληση τους σε αυτους που καταφεραν να το κοψουν
 

Trentasei

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2017
Μηνύματα
10
Like
13
Πόντοι
0
Mανα μου καλα τα λες, οχι μονο διαβητικους, κανενα δεν βοηθαει και το ξερουμε ολοι. Ελα ομως που μας εχει γινει κακο συνηθειο το γαμοτσιγαρο.
Εκεινο που μπορω να πω ειναι ενα μεγαλο μπραβο και υποκλινομαι για την θεληση τους σε αυτους που καταφεραν να το κοψουν
Εάν εσύ ο ίδιος είσαι σίγουρος ότι ήρθε η ώρα να κόψεις το τσιγάρο, να είσαι βέβαιος ότι με την βοήθεια κάποιου ειδικού θα τα καταφέρεις με ποιό αποτελεσματικό τρόπο.
 

TheSam

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιουλ 2024
Μηνύματα
5
Like
3
Πόντοι
0
Στο μονο που διαφερει η δικη μου περιπτωση ειναι οτι πηρα 10 κιλα χωρις να το καταλαβω.Μπροστα ομως στο καλο που εκανα στον εαυτο μου αυτο δεν ηταν τιποτα.Ολα στο μυαλο ειναι.Απλα πρεπει να παρετε την αποφαση.
Έχω γνωστό που αφού το έκοψε το έριξε στο φαγητό σε υπερβολικό βαθμό μέχρι που έπαθε έμφραγμα απο όλη τη σαβούρα που καταβροχθιζε.
 

kapsa

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2018
Μηνύματα
175
Like
386
Πόντοι
21
Έχω γνωστό που αφού το έκοψε το έριξε στο φαγητό σε υπερβολικό βαθμό μέχρι που έπαθε έμφραγμα απο όλη τη σαβούρα που καταβροχθιζε.
Φιλε μου πρεπει να μην καθεσαι πολλες ωρες στο σπιτι στον καναπε.Οποιος σκεφτει να το κοψει πρεπει να βρει ενα χομπι να απασχοληθει ειδικα τους πρωτους μηνες.
 
Εγγρ.
12 Ιουλ 2024
Μηνύματα
94
Like
258
Πόντοι
20
Ένας γνωστός μου έπαιρνε τσιγάρα που δεν του άρεσαν καθόλου επίτηδες και σιγά σιγά έτσι το έκανε λέει .
 

Stration

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2024
Μηνύματα
5
Like
8
Πόντοι
0
Η προσωπική μου εμπειρία, το έκοψα μαχαίρι, μου πήρε 3 χρόνια για να μου φύγη απο το μυαλό, άρχισα να περπατάω, τα 20 λεπτά γίνανε 30 μετά 40 μετά 60. Σιγά σιγά άρχισα να τρέχω και λίγο και αυτό βοήθησε να καθαρίσει το αίμα από νικοτίνη και φυσικά το μυαλό. Μετά από 10 χρονια ούτε να το βλέπω δεν θέλω.
 

kapsa

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2018
Μηνύματα
175
Like
386
Πόντοι
21
Η προσωπική μου εμπειρία, το έκοψα μαχαίρι, μου πήρε 3 χρόνια για να μου φύγη απο το μυαλό, άρχισα να περπατάω, τα 20 λεπτά γίνανε 30 μετά 40 μετά 60. Σιγά σιγά άρχισα να τρέχω και λίγο και αυτό βοήθησε να καθαρίσει το αίμα από νικοτίνη και φυσικά το μυαλό. Μετά από 10 χρονια ούτε να το βλέπω δεν θέλω.
Κι εγω πιστευω οτι το κοψιμο του τσιγαρου πρεπει να συνδυαστει με ασκηση κατα προτιμηση εκτος σπιτιου.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.888
Like
9.549
Πόντοι
2.356
Στο κάπνισμα, δεν υπάρχει «δεν μπορώ», υπάρχει μόνο «δεν θέλω».

Εγώ γουστάρω, καπνίζω εδώ και περισσότερες δεκαετίες πολύ, αλλά ούτε νιώθω να με πειράζει σε κάτι, ούτε και θέλω να το κόψω ποτέ.

Είναι εθισμός, είναι πάθος, είναι τρόπος ζωής.
 

kapsa

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2018
Μηνύματα
175
Like
386
Πόντοι
21
Στο κάπνισμα, δεν υπάρχει «δεν μπορώ», υπάρχει μόνο «δεν θέλω».

Εγώ γουστάρω, καπνίζω εδώ και περισσότερες δεκαετίες πολύ, αλλά ούτε νιώθω να με πειράζει σε κάτι, ούτε και θέλω να το κόψω ποτέ.

Είναι εθισμός, είναι πάθος, είναι τρόπος ζωής.
Ποσο χρονων εισαι?
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.888
Like
9.549
Πόντοι
2.356
Ποσο χρονων εισαι?

Ε, δεν τα λέω αυτά online, αλλά είμαι. Έχω μοντέλο τον παππού μου, που κάπνιζε μια ζωή, έπινε και αλκοόλ, αλλά δεν έπαιρνε ποτέ μα ποτέ και για τίποτα φάρμακα.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.518
Κριτικές
8
Like
3.307
Πόντοι
786
αλλά ούτε νιώθω να με πειράζει σε κάτι
κακό αυτό,
εάν είχες φλέγματα, βήχα, βρωμερό ιδρώτα, καπνισμένα ρούχα και μαλλιά, καμμένα δάχτυλα, ρυτίδες στα μάτια,
πάντα δύο πακέτα από φόβο μην ξεμείνεις,
έξοδο στις 11 το βράδυ στο περίπτερο που είναι 1 χιλ μακρυά ή το πρωί στις έξι για αγορά τσιγάρων,
κάπνισμα έξω με μείον 10 ή με συν 35
καυγάδες με άκαπνους που τους ενοχλείς,

ε ίσως να προσπαθούσες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom