Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 82K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

White Othellos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.273
Κριτικές
7
Like
4.866
Πόντοι
736
Ποτέ δεν έψαξα υποκατάστατα του τσιγάρου για το κάπνισμα. Αυτό που θα γράψω είναι μόνο προσωπική εμπειρία και δεν ξέρω πως μπορεί να το διαχειριστεί ο καθένας το κόψιμο τσιγάρου . Το τσιγάρο το άρχισα στα 31 όταν σταμάτησα το ποδόσφαιρο λόγω δυο σοβαρών τραυματισμών .Μέχρι τότε ,αραιά και που ,μόνο σε έξοδο βραδυνή σε μπουζούκια κάπνιζα . Ένα πακέτο την ημέρα λοιπον μετά τα 31 . Τον Οκτώβριο που πέρασε έπρεπε να κάνω ένα χειρουργείο βουβωνοκήλης . Στις προχειρουργικές εξετάσεις ο καρδιολόγος δεν έδωσε το οκ επειδη κάτι δεν του άρεσε .Μου πήγε τρεις και μία εμένα οπότε η επιλογή ήταν κόψιμο μαχαίρι το τσιγάρο . Εξετάσεις ,παραεξετάσεις ,τριπλεξ ,στεφανιωγράφημα κλπ επί ένα μήνα . Τελικά δεν υπήρχε απολύτως τίποτα και όλες οι εξετάσεις ήταν καθαρές . Αυτό διέρκησε ένα μήνα και ούτε καν το είχα στο μυαλό μου το τσιγάρο . Λοιπόν όταν πλέον τελείωσε όλο το στόρυ ,μόλις βγήκα απο το νοσοκομείο το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάω στο περίπτερο κ ν'αγοράσω τσιγάρα . Σε εμένα είναι στο μυαλό μου το κάπνισμα ,στους άλλους δεν ξέρω .
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.145
Like
50.880
Πόντοι
12.756
εχει και αυτα τα disposable που σε 3-4 ωρες τους εχεις πιει το αιμα :2funny:

νταξ απο γευση και νικοτινη μπομπα ειναι αλλα σφαγη οι πουστηδες 7-8ε τα εχουν :undecided:
τα 12 μλ τα παιρνω 14 ευρω ...το μπουκαλακι με κραταει 5-6 μερες
μονο ιταλικο και ελληνικο τα κινεζικα τα εχει ο δικος μου μιση τιμη
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.910
Like
7.983
Πόντοι
2.306
Ποτέ δεν έψαξα υποκατάστατα του τσιγάρου για το κάπνισμα. Αυτό που θα γράψω είναι μόνο προσωπική εμπειρία και δεν ξέρω πως μπορεί να το διαχειριστεί ο καθένας το κόψιμο τσιγάρου . Το τσιγάρο το άρχισα στα 31 όταν σταμάτησα το ποδόσφαιρο λόγω δυο σοβαρών τραυματισμών .Μέχρι τότε ,αραιά και που ,μόνο σε έξοδο βραδυνή σε μπουζούκια κάπνιζα . Ένα πακέτο την ημέρα λοιπον μετά τα 31 . Τον Οκτώβριο που πέρασε έπρεπε να κάνω ένα χειρουργείο βουβωνοκήλης . Στις προχειρουργικές εξετάσεις ο καρδιολόγος δεν έδωσε το οκ επειδη κάτι δεν του άρεσε .Μου πήγε τρεις και μία εμένα οπότε η επιλογή ήταν κόψιμο μαχαίρι το τσιγάρο . Εξετάσεις ,παραεξετάσεις ,τριπλεξ ,στεφανιωγράφημα κλπ επί ένα μήνα . Τελικά δεν υπήρχε απολύτως τίποτα και όλες οι εξετάσεις ήταν καθαρές . Αυτό διέρκησε ένα μήνα και ούτε καν το είχα στο μυαλό μου το τσιγάρο . Λοιπόν όταν πλέον τελείωσε όλο το στόρυ ,μόλις βγήκα απο το νοσοκομείο το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάω στο περίπτερο κ ν'αγοράσω τσιγάρα . Σε εμένα είναι στο μυαλό μου το κάπνισμα ,στους άλλους δεν ξέρω .

Από τις πιο ξεκάθαρες τοποθετήσεις, θεωρώ. Ναι, όλα στο μυαλό είναι, και το κάπνισμα μαζί.

Άλλος γουστάρει, άλλος δεν.
 

Gino_Low

Μέλος
Εγγρ.
25 Δεκ 2023
Μηνύματα
12
Like
122
Πόντοι
0
Περίπου 20-25 χρόνια καπνιστής , εκ των οποίων τα 10 τελευταία έφτανα τα 3Χ25 τσιγάρα. όταν το παιδί μου έγινε 5 ετών, φεύγει από την πλατεία στον δρόμο και κάνω ένα σπρίντ να το προλάβω. Ευτυχώς, τα καταφέρνω και στο καπάκι πέφτω κάτω ξερός με κομμένη την ανάσα. Την επόμενη μέρα πήγα σε φαρμακείο και ζήτησα τα Champix. Ο φαρμακοποιός μου διευκρίνησε ότι έχουν πολλές παρενέργειες και ότι θα ήταν καλό να συζητήσω πρώτα με τον γιατρό μου. Αγνόησα την σύσταση του , και άρχισα να τα λαμβάνω. Στις 14 ημέρες, παίρνω πακέτο το πρωί, βαθειά στεναχωρημένος γιατί οι οδηγίες έγραφαν με σαφήνεια ότι την 14η μέρα, δεν καπνίζεις πλέον.
Το πακέτο έμεινε στο συρτάρι από τότε. Περίπου 8 χρόνια χωρίς τσιγάρο και κατάλαβα πως νιώθουν αυτοί που αποφυλακίζονται.
(οι παρενέργειες της αγωγής σε εμένα, ήταν μία αίσθηση ναυτίας τον πρώτο μήνα για περίπου 5-10 λεπτά. Τίποτα άλλο)
 

White Othellos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουν 2022
Μηνύματα
1.273
Κριτικές
7
Like
4.866
Πόντοι
736
Από τις πιο ξεκάθαρες τοποθετήσεις, θεωρώ. Ναι, όλα στο μυαλό είναι, και το κάπνισμα μαζί.

Άλλος γουστάρει, άλλος δεν.
Έτσι ακριβώς εγώ ακόμα δεν ,μέχρι να την ξαναπάθω (σκόρδααααα) . Ο δε αδερφός μανιώδης καπνιστής από μικρή ηλικία με 4 -5 πακέτα την ημέρα . Όταν του έδειξε ο γιατρός δύο φωτογραφίες ,η μία με παραλία και κόσμο να παίζει , η δε άλλη ένα νεκροταφείο γεμάτο τάφους και του ειπε " διάλεξε που θες να ζήσεις " το έκοψε μαχαίρι την ίδια στιγμή. Τώρα που με βλέπει με τσιγάρο τρώω το βρίσιμο της αρκούδας. Ένα κλικ στο μυαλό είναι για κάποιους.
 

mn2

Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
137
Like
464
Πόντοι
21
Η οργανική εξάρτηση κρατά λίγες μέρες.
Η ψυχολογική εξάρτηση είναι το μόνο αίτιο αποτυχίας διακοπής του καπνίσματος.

Το πρόβλημα είναι πως έχουμε θετική συσχέτιση του καπνίσματος. Έχουμε συσχετίσει το τσιγαρο με τις ευχάριστες στιγμές, τις στιγμές χαλάρωσης, το διάλειμμα, τον καφέ, την ανάσα από τη δουλειά.

Πως το κόβεις λοιπόν... Πρώτον κόβεις την παρέα που μπορεί να σε συνοδεύει στο τσιγάρο για όσο διάστημα χρειαστεί. Πχ δε θα βγεις για διάλειμμα από τη δουλειά όταν βγαίνει αυτός που καπνίζει.
Το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ όμως είναι το να μην το διαπραγματευσαι στο μυαλό σου. Όταν σου έρχεται η σκέψη για τσιγάρο να την διώχνεις κατευθείαν και να πάει το μυαλό σου σε άλλο θέμα . Αν το κάνεις συστηματικά και με συνέπεια, χωρίς εξαιρεση, 1, 2, 3 θα το κόψεις.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.910
Like
7.983
Πόντοι
2.306
Δε νομίζω πάντως, όλα αυτά τα χημικά που περιέχει το τσιγάρο, να αποβάλλονται ποτέ πλήρως από τον οργανισμό. Ειδικά τα ραδιενεργά υπόλοιπα του πολωνίου. Στη βάση βέβαια, να έχει καπνίσει κανείς τουλάχιστον δυο-τρεις χιλιάδες πακέτα τσιγάρα μέσα σε κάποια χρόνια.

Θα δένουν τα δηλητήρια που περιέχει, μαζί με άλλους νοσογόνους παράγοντες στο περιβάλλον των μεγάλων πόλεων, μέχρι να έρθει η ώρα του καθενός.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.910
Like
7.983
Πόντοι
2.306
Οι ειδικοί συγχύζονται συχνά, που κάποιοι αιωνόβιοι, συχνά και καπνιστές, μοιράζουν απλόχερα τις συμβουλές τους.


Είναι καλύτερα, λέει, να βασιζόμαστε στις συστάσεις της επιστημονικής κοινότητας, κι όχι στην εμπειρία μεμονωμένων ατόμων.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.910
Like
7.983
Πόντοι
2.306
Κάτι που μάλλον απασχολεί την επιστημονική κοινότητα τώρα που πειραματίζονται με τα νέα mRNA εμβόλια για ποικίλες ασθένειες είναι, ότι ο οργανισμός του καπνιστή δεν ανταποκρίνεται κατά τον επιθυμητό τρόπο.


Απόσπασμα από το άρθρο:

«Στους άνδρες τα αντισώματα ήταν 30% χαμηλότερα από ό,τι στις γυναίκες ανεξάρτητα από τη μάρκα του εμβολίου και στους καπνιστές ήταν 240% χαμηλότερα σε σχέση με τους μη καπνιστές, και πάλι ανεξάρτητα από τη μάρκα του εμβολίου.»
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.910
Like
7.983
Πόντοι
2.306
Για την ιστορία να αναφέρω, ότι προν 20 χρόνια πίστευαν, ότι θα βρουν εμβόλιο κατά της νικοτίνης...

 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.910
Like
7.983
Πόντοι
2.306
Στην Ευρώπη το κάπνισμα μειώνεται, στην Ελλάδα αυξάνεται.


Όποιος εμπιστεύεται τις ιατρικές μελέτες, και θέλει να κόψει το κάπνισμα, ας ρίξει μια ματιά στο βίντεο.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.910
Like
7.983
Πόντοι
2.306
Ένα πιο πρόσφατο βίντεο, που αφορά και τα πιο σύγχρονα προϊόντα, όπως το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.910
Like
7.983
Πόντοι
2.306
Όποιος πέρα από την άποψη των εκπροσώπων της επιστήμης, θέλει και τη θέση της εκκλησίας, μπορεί να ρίξει μια ματιά εδώ.


Όποιος θέλει να απαλλαγεί, απαλάσσεται, είναι το μήνυμα. Δεν μπορείς να το κόψεις, μπορείς να απαλλαγείς, λέει.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
639
Like
1.376
Πόντοι
206
Όποιος πέρα από την άποψη των εκπροσώπων της επιστήμης, θέλει και τη θέση της εκκλησίας, μπορεί να ρίξει μια ματιά εδώ.


Όποιος θέλει να απαλλαγεί, απαλάσσεται, είναι το μήνυμα. Δεν μπορείς να το κόψεις, μπορείς να απαλλαγείς, λέει.
Δυνατό βίντεο και πολύ πειστικός. Όποτε με πιάνει χοντρή επιθυμία θα θυμάμαι τα λόγια του
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom