Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 82K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

kapsa

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2018
Μηνύματα
176
Like
386
Πόντοι
21
Στο κάπνισμα, δεν υπάρχει «δεν μπορώ», υπάρχει μόνο «δεν θέλω».

Εγώ γουστάρω, καπνίζω εδώ και περισσότερες δεκαετίες πολύ, αλλά ούτε νιώθω να με πειράζει σε κάτι, ούτε και θέλω να το κόψω ποτέ.

Είναι εθισμός, είναι πάθος, είναι τρόπος ζωής.
Ποσο χρονων εισαι?
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.918
Like
7.992
Πόντοι
2.306
Ποσο χρονων εισαι?

Ε, δεν τα λέω αυτά online, αλλά είμαι. Έχω μοντέλο τον παππού μου, που κάπνιζε μια ζωή, έπινε και αλκοόλ, αλλά δεν έπαιρνε ποτέ μα ποτέ και για τίποτα φάρμακα.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.476
Κριτικές
7
Like
3.207
Πόντοι
786
αλλά ούτε νιώθω να με πειράζει σε κάτι
κακό αυτό,
εάν είχες φλέγματα, βήχα, βρωμερό ιδρώτα, καπνισμένα ρούχα και μαλλιά, καμμένα δάχτυλα, ρυτίδες στα μάτια,
πάντα δύο πακέτα από φόβο μην ξεμείνεις,
έξοδο στις 11 το βράδυ στο περίπτερο που είναι 1 χιλ μακρυά ή το πρωί στις έξι για αγορά τσιγάρων,
κάπνισμα έξω με μείον 10 ή με συν 35
καυγάδες με άκαπνους που τους ενοχλείς,

ε ίσως να προσπαθούσες.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.918
Like
7.992
Πόντοι
2.306
Δεν θέλω γενικώς να αποτρέψω κανέναν από το να δοκιμάσει να κόψει το κάπνισμα. Απλά αναφέρω τη δική μου οπτική γωνία. Ότι υπάρχουν κι εκείνοι που το απολαμβάνουν ως εθισμό, ως πάθος, κι ως τρόπο ζωής.

Ένα mindset του στυλ,
«δε πα να γαμηθούνε όλοι και όλα, αρκεί να έχουμε τσιγάρα και αναπτήρα στην τσέπη.»

Διαφορετικές οπτικές γωνίες, και ποικιλία απόψεων. Στο κάτω-κάτω, σήμερα είμαστε, αύριο δεν είμαστε. Άλλος θέλει να πεθάνει ως καπνιστής, άλλος ως μη καπνιστής.
 

j_thess

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2023
Μηνύματα
386
Like
693
Πόντοι
81
Δεν θέλω γενικώς να αποτρέψω κανέναν από το να δοκιμάσει να κόψει το κάπνισμα. Απλά αναφέρω τη δική μου οπτική γωνία. Ότι υπάρχουν κι εκείνοι που το απολαμβάνουν ως εθισμό, ως πάθος κι ως τρόπο ζωής.

Ένα mindset του στυλ,
«δε πα να γαμηθούνε όλοι και όλα, αρκεί να έχουμε τσιγάρα και αναπτήρα στην τσέπη.»

Διαφορετικές οπτικές γωνίες, και ποικιλία απόψεων. Στο κάτω-κάτω, σήμερα είμαστε, αύριο δεν είμαστε. Άλλος θέλει να πεθάνει ως καπνιστής, άλλος ως μη καπνιστής.
Δε τους γαμας τους κομπλεξικούς. Ετσι γουστάρεις και καπνιζεις. καθεσαι και πιανεις και κουβεντα μαζι τους
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.918
Like
7.992
Πόντοι
2.306
Έχουμε κανέναν εδώ, που το έκοψε το κάπνισμα για ένα διάστημα, αλλά μετά το μετάνοιωσε και ξανάρχισε;
 

Noris83

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2024
Μηνύματα
58
Κριτικές
8
Like
594
Πόντοι
300
Το έκοψα 7 χρόνια, ξανάρχισα από μαλακια για 2 χρόνια και μετά το έκοψα πάλι.. μόνο με παρέα καπνίζω λίγο το ελεγχω
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
19.226
Like
24.141
Πόντοι
6.056
Έχουμε κανέναν εδώ, που το έκοψε το κάπνισμα για ένα διάστημα, αλλά μετά το μετάνοιωσε και ξανάρχισε;
για πες τι σκεφτεσαι?

κατι ψιλα το ειχα κοψει 2 φορες για 2 και 6 μηνες...βαρεθηκα χωρις τσιγαρο και απλα πηγα και πηρα και ηταν σαν να μην περασε λεπτο που το "εκοψα" :smoke:
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.918
Like
7.992
Πόντοι
2.306
για πες τι σκεφτεσαι?

κατι ψιλα το ειχα κοψει 2 φορες για 2 και 6 μηνες...βαρεθηκα χωρις τσιγαρο και απλα πηγα και πηρα και ηταν σαν να μην περασε λεπτο που το "εκοψα" :smoke:

Εντάξει, εγώ είμαι από εκείνους, που ούτε καν το συζητώ να κόψω το κάπνισμα, επειδή κάνω πολύ κέφι την όλη αίσθηση, τη φάση.

Αλλά με ενδιαφέρει και η εμπειρία των άλλων, αφού το κόψαν το κάπνισμα και μετά.

Αν τυχόν νιώθουν, ότι βελτιώθηκε η ζωή τους συνολικά.
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
19.226
Like
24.141
Πόντοι
6.056
Εντάξει, εγώ είμαι από εκείνους, που ούτε καν το συζητώ να κόψω το κάπνισμα, επειδή κάνω πολύ κέφι την όλη αίσθηση, τη φάση.

Αλλά με ενδιαφέρει και η εμπειρία των άλλων, αφού το κόψαν το κάπνισμα και μετά.

Αν τυχόν νιώθουν, ότι βελτιώθηκε η ζωή τους συνολικά.
για εμενα θα σου πω

απλα μπουχτισα μια μερα εσβησα το τσιγαρο και δεν μου ελειψε καθολου 6 μηνες

μετα μου φανηκε καλη ιδεα να παω να παρω ενα πακετο και να κανω ενα τσιγαρο και ξαναρχισα κανονικα απο την πρωτη τζουρα :2funny:

κατι ψιλοπραματα απο αντοχες ανασες κλπ τιποτα ιδιαιτερο

ασε που χωρις τσιγαρο μου φαινεται οτι ολα τα εκανα βιαστικα σαν να ετρεχα να προλαβω κατι :undecided:
 

captain 69

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.513
Like
11.527
Πόντοι
3.506
Αλλά με ενδιαφέρει και η εμπειρία των άλλων, αφού το κόψαν το κάπνισμα και μετά.

Αν τυχόν νιώθουν, ότι βελτιώθηκε η ζωή τους συνολικά.
Το έκοψα μαχαίρι μετά από 30 χρόνια κάπνισμα χωρίς ιδιαίτερο ζόρι. Κράτησα 10 χρόνια εντελώς ακαπνος, αλλά στη καραντίνα ξανάρχισα με 2-3 τσιγαρα τη μέρα, εντελώς περιστασιακά. Πλέον δεν ξεπερνω τα 30 g καπνού το μήνα. Καπνίζω μόνο όταν βγαίνω ή αν έχω παρέα στο σπίτι. Σημειωνω μαλιστα στο πακέτο και την ημερομηνία που το ανοιγω, ωστε να μην παρεκκλίνω. Και εγώ, κυρίως εραστής της γεύσης και του όλου τελετουργικού...
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.162
Πόντοι
2.356
σε ενα μηνα απο σημερα,κλεινω ακριβως εικοσι χρονια που το εκοψα.
ηταν μια αποφαση που πηρα και που ποτε δεν μετανιωσα.
Πλησιάζω τα 25. Μαχαίρι το έκοψα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία από το τσιγάρο.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.918
Like
7.992
Πόντοι
2.306
Πλησιάζω τα 25. Μαχαίρι το έκοψα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαλακία από το τσιγάρο.

Καλά έκανες και το έκοψες σε σχετικά νεαρή ηλικία, θεωρώ. Το κάπνισμα δεν είναι εξάλλου για τον καθένα. Κανόνισε μην το ξαναρχίσεις, προτείνω.

Αλλά αν τυχόν το ξαναρχίσεις, πες μας -άμα θες- τι σε έκανε να το μετανιώσεις και να ανακαλέσεις την επιλογή σου. :-)
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.145
Like
50.880
Πόντοι
12.756
το εκοψα πριν 3 χρονια και απο τοτε ατμιζω
θα ηθελα να το ξαναρχισω και να καπνιζω ενα καπνο την ημερα παλι αλλα δεν...:undecided:
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.476
Κριτικές
1
Like
6.162
Πόντοι
2.356
Καλά έκανες και το έκοψες σε σχετικά νεαρή ηλικία, θεωρώ. Το κάπνισμα δεν είναι εξάλλου για τον καθένα. Κανόνισε μην το ξαναρχίσεις, προτείνω.
Τύπε, εγώ θα πω κάτι άλλο.

Αν τα σχολεία δεν ήταν μπουρδέλα (που ήταν βέβαια), θα μαθαίναμε για σεξ, υγεία, διατροφή, σχέσεις κλπ και γενικά αυτά που έχουν σημασία και παίζουν ρόλο στη ζωή μας.

Όχι για θρησκευτικά, κεκλιμένα επίπεδα στη Φυσική, PH και λοιπές αρχιδιές. Σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν, θα έπρεπε να έχει έρθει κάποιος γιατρός στο γυμνάσιο, με ακτινογραφίες καρκινοπαθών και μας πει το εξής:

"Μην είστε μαλάκες και ξεκινήσετε το τσιγάρο, σαν τους γέρους σας. Αν θέλετε να ζήσετε, μην το κάνετε. Φανταστείτε ότι σκορπάτε λεφτά, για να κατεβάζετε δηλητήρια από το στόμα. ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ"

Αυτά.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
4.918
Like
7.992
Πόντοι
2.306
Τύπε, εγώ θα πω κάτι άλλο.

Αν τα σχολεία δεν ήταν μπουρδέλα (που ήταν βέβαια), θα μαθαίναμε για σεξ, υγεία, διατροφή, σχέσεις κλπ και γενικά αυτά που έχουν σημασία και παίζουν ρόλο στη ζωή μας.

Όχι για θρησκευτικά, κεκλιμένα επίπεδα στη Φυσική, PH και λοιπές αρχιδιές. Σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν, θα έπρεπε να έχει έρθει κάποιος γιατρός στο γυμνάσιο, με ακτινογραφίες καρκινοπαθών και μας πει το εξής:

"Μην είστε μαλάκες και ξεκινήσετε το τσιγάρο, σαν τους γέρους σας. Αν θέλετε να ζήσετε, μην το κάνετε. Φανταστείτε ότι σκορπάτε λεφτά, για να κατεβάζετε δηλητήρια από το στόμα. ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ"

Αυτά.

Θα το κάνουν κι αυτό ίσως σε κάποια φάση. Υγειονομικό μάθημα περί πρόληψης ασθενειών για μια καλύτερη υγεία.

Υπέρ φαρμάκων, εμβολίων κλπ. κι ενάντια στο κάπνισμα, το αλκοόλ και λοιπά.
 

Readytogo22

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.169
Like
2.056
Πόντοι
456
Θα το κάνουν κι αυτό ίσως σε κάποια φάση. Υγειονομικό μάθημα περί πρόληψης ασθενειών για μια καλύτερη υγεία.

Υπέρ φαρμάκων, εμβολίων κλπ. κι ενάντια στο κάπνισμα, το αλκοόλ και λοιπά.
Τρελό ε ;

Κανονικοί νταβατζίδες της υγείας οι τύποι.

Πραγματικό περιστατικό με παθολόγο στις αρχές του Μαΐου.

- Γιατρέ κάπνιζα κάθε εβδομάδα ένα πακέτο.
- Ωραία. Τώρα ;
- Δύο την εβδομάδα. Καλά δεν είναι ;
- ΟΧΙ !
- Μα γιατρέ ...
- Ο αριθμός δε παίζει κανέναν απολύτως ρόλο ! Ο κίνδυνος είναι ο ίδιος ακριβώς !

Πως γίνεται αυτό να βγάζει κάποιου είδους λογική ;!;!;! Πως γίνεται είτε καπνίζεις ένα πακέτο την εβδομάδα είτε δύο τσιγάρα εβδομάδα ολόκληρη να είναι το ίδιο.

Αυτό με τα εμβόλια. Εγώ τα υποστήριζα πάντα αλλά μετά από την ιστορία με τα δήθεν εμβόλια για το κόβιντ σκέφτομαι πως και με τα άλλα κάτι σκοτεινό παίζει από πίσω.
 

Eros82

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
824
Κριτικές
47
Like
9.259
Πόντοι
6.236
Εγώ καπνίζω δεν το έκοψα, αλλά προσπαθώ να το μειώσω. Πχ με τον καφέ ή το ποτό πάντα καπνίζω περισσότερο, όσο μπορω το μειώνω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom