Νέα

Πώς κόψατε το κάπνισμα; Συμβουλές - Τρόποι - Εμπειρίες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα hitman7771
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 86K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

pastelios

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.691
Κριτικές
15
Like
6.551
Πόντοι
2.046
Πολλοί το λεν αυτό, αλλά το ξαναρχίζουν μετά. Το διακόπτουν δηλαδή, χωρίς να το κόβουν οριστικά. Τουλάχιστον ανάμεσα σε γνωστούς μου.
Όλα στο μυαλό είναι όπως γράφουν και παραπάνω!!!
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.828
Like
9.473
Πόντοι
2.356
Na σου δώσω την διεύθυνση από το Ωνάσειο ?
Μια χαρά, μόνο που φράζει τις αρτηρίες
Αν σε ενδιαφέρουν

Δεν μιλάω για 2-3 τσιγάρα την ημέρα
Μιλάω για πακέτα την ημέρα

Από την άλλη μπορείς να πάθεις και καρκίνο πιτσιρικας
Σ'αυτή τη ζωή παίζεις με πιθανότητες
Στην άλλη δεν ξέρω ακόμα..

Το λένε αυτό, και είναι σίγουρα και σε πολλές περιπτώσεις σωστό.

Από την άλλη, προφανώς ορισμένοι άνθρωποι δεν παρουσιάζουν αρτηριακά προβλήματα, και καπνίζουν ως μεγάλη ηλικία.

Κάτι που ισχύει για πολλούς, δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους, δηλαδή.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.828
Like
9.473
Πόντοι
2.356
Μικρός κάπνιζα 5-6 πακέτα το μήνα, πιο πολύ όταν έβγαινα. Το έκοψα πηγαίνοντας Αγγλία αφού είχε ήδη περάσει το smoking ban του 07 και μπορούσες να καπνίζεις μόνο στο δρόμο μέσα στο κρύο. Το έκοψα εύκολα, δε θυμάμαι κάποιο έντονο αίσθημα στέρησης εκτός από όταν έπινα ποτό. Μάλλον επειδή και πριν κάπνιζα λίγο. Πλέον αν δω καπνιστή μου φαίνεται λίγο ρετρό και γραφικό άτομο που έχει κολλήσει στα 00s, όπως οι τύποι που παίζουν τάβλι, χαρτιά, ΠΡΟΠΟ, πίνουν φραπέ, διαβάζουν αθλητική εφημερίδα κλπ.

Αυτό το smoking ban στη Μεγάλη Βρετανία μου έμεινε και μένα αξέχαστο.

Γυρνούσαμε τις νύχτες στα club του Λονδίνου, και ξαφνικά δεν ήταν μόνο που είχε απαγορευτεί το κάπνισμα, και έπρεπε να βγεις έξω, ήταν και που όλοι οι χαπακωμένοι κι οι ναρκομανείς της νύχτας φτιαχνόντουσαν μέσα, χωρίς να τους ενοχλεί κανένας.

Λίγο σπάσιμο, δε λέω. Οι καπνιστές υπό δίωξη, αλλά με τους αλκοολικούς και τους ναρκομανείς όλα καλά.:cheesy:

Βγάζει βέβαια κάπου νόημα, επειδή ο καπνιστής επιβαρύνει με το κάπνισμα του και τους άλλους.

Μπορεί να καπνίζω εγώ, και κάποιος άλλος να αρρωσταίνει.:grin:
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
644
Like
1.393
Πόντοι
206
Σήμερα θα κλείσω την 69η ημέρα διακοπής. Αρκούντως πονηρή ημέρα :wink:
Θα πω για εμένα ότι δε πήγαινε άλλο. Όπως είπαν μερικοί κάποιοι το αντέχουν για περισσότερο καιρό.
Έχω καπνίσει τόσο όσο και μη παρέκει
 

Ντουνταράς

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.660
Κριτικές
11
Like
5.405
Πόντοι
1.346
Εξαιρώντας Β & Γ Λυκείου που κάπνιζα 1 πακέτο μετά ως φοιτητής κάπνιζα στις εξόδους όσο παράξενο κι αν ακούγεται. Συν τοις άλλοις, χρυσές εποχές ΠΑΣΟΚ αγόραζα και πούρα για να το παίζω Δόγης ΨΨ @Odin_ ακούει;
Μπαίνω όμως Στρατό και το ξαναρχίζω με μανία κι αν μπορούσα θα κάπνιζα ακόμη και στον ύπνο, τέσπα απολυόμενος σκέφτηκα, τι κάνεις ρε, τόσα χρόνια που είχες ένα σωρό ανέσεις δεν κάπνιζες, τώρα βρήκες;
Και σταδιακά άρχιζα να το ελαττώνω γιατί ξυπνούσα και με βαρύ κεφάλι. Πλέον αφού ασχολούμαι και με άλλα πράγματα ΨΨ @Magi ε δεν γίνεται να καπνίζω παραπάνω από 3-4 την ημέρα, θα βγάλω ανάποδα τις αποδόσεις :confused: αφού πρέπει να είμαι νηφάλιος για ώρες :sunglasses:
 

pastelios

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.691
Κριτικές
15
Like
6.551
Πόντοι
2.046
Το λένε αυτό, και είναι σίγουρα και σε πολλές περιπτώσεις σωστό.

Από την άλλη, προφανώς ορισμένοι άνθρωποι δεν παρουσιάζουν αρτηριακά προβλήματα, και καπνίζουν ως μεγάλη ηλικία.

Κάτι που ισχύει για πολλούς, δεν σημαίνει ότι ισχύει για όλους, δηλαδή.
20%
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom