Νέα

Ξένες γλώσσες. Πόσες-ποιες μιλάτε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 250
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόσες ξένες γλώσσες γνωρίζετε;

  • Μόνο Ελληνικά

    Ψήφοι: 7 6,3%
  • Ελληνικά και Αγγλικά

    Ψήφοι: 43 38,7%
  • Ελληνικά Αγγλικά και άλλη/άλλες

    Ψήφοι: 58 52,3%
  • Ελληνικά και άλλη/άλλες χωρίς Αγγλικά

    Ψήφοι: 3 2,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    111

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.019
Like
72.050
Πόντοι
12.756
Έχω συγγενείς που πήγαν στις ΗΠΑ και στην Αυστραλία κι έκαναν επιχειρήσεις.Το 1955-1965.Τότε που από την Ελλάδα,και από τις άλλες χώρες,οι περισσότεροι που πήγαιναν ήταν αγράμματοι.Τώρα φεύγουν από την Ελλάδα και τη Νότια Ευρώπη μορφωμένοι άνθρωποι,με πτυχία,και προσόντα.Οπότε έχεις να αντιμετωπίσεις και αυτούς.Όταν σε μια εταιρεία ζητούν έναν οικονομολόγο,κι έχουν 4500 βιογραφικά,καλύτερα να παίξεις τζόκερ.Εκτός αν είναι ο ένας και μοναδικός.Αν ήσουν όμως δε θα είχες μείνει ποτέ στην Ελλάδα.

Αν ηταν ο ενας και μοναδικος , δεν θα εψαχνε για δουλεια , θα τον εψαχναν .. ;)

οπως τα λες ειναι , απο το 50 μεχρι και το 70 οσοι πηγαν κατι εκαναν , με σκληρη δουλεια και πολυ χειρονακτικη ..το σκατο τους παξιμαδι και τωρα απλα ζουν κανονικα , και οχι πλουσια..
Χερια χρειαζοντουσαν τοτε , και οι ελληνες που εδω σπαγαν πετρες πηγανε εκει και τους ειχε φυγει το κλανιδι στην δουλεια ...μαζεψαν με κοπο καποια λεφτα , και ανοιξαν κατι σαν μαγαζι για να σταματησουν να ειναι υπαλληλοι..
Αφου δουλευαν ολη μερα δεν ειχε σημασια , προτιμουσαν να δουλευουν γι αυτους και οχι για αλλους...ολη η οικογενεια ηταν εκει μεσα ..οτι εβγαινε τρωγαν τα ελαχιστα και τα αλλα στην μπαντα..
ετσι καποιοι εκανα ενα μικρο κομποδεμα , απλα για να μην ειναι στην ψαθα..

Μεταναστες που εχουν να ερθουν στην ελλαδα 20-10-5 χρονια , και λενε οτι στην Αμερικη εχουν βγαλει τα αντερα τους ή εχουν λεφτα μην τους πιστευετε , το σκατο τους παξιμαδι κανουν ..Αν ειχαν θα ειχαν ερθει εστω και για διακοπες..
Αυτοι βλεπουν ελλαδα στην τηλεοραση και κλαινε με μαυρο δακρυ ...
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.019
Like
72.050
Πόντοι
12.756
Ναι σιγουρα για αυτο κάποιοι αποφευγουν συγκεκριμένες αγορές και νομοθεσίες κρατων οταν σκέφτονται για την έδρα της επιχειρησης τους  :2funny:

τι αφελειες ειναι αυτες που κάθεσαι και γράφεις ρε αγορι μου? ειναι δυνατον να γινω ποτε γμαω πως το εγραψες αν ειμαι σε μια χωρα της οποιας η γραφειοκρατια βαράει κοκκινο και η φορολογια ειναι απαγορευτικη?

ρε τυπε το μυαλο σου ειναι μιξερ ?? θες να πας στο Καναδα ρε επιχειρηματια να ανοιξεις επιχειρηση ? γραφειοκρατια μηδεν ..πιστευεις θα βγαλεις λεφτα ?
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Αν ηταν ο ενας και μοναδικος , δεν θα εψαχνε για δουλεια , θα τον εψαχναν .. ;)

οπως τα λες ειναι , απο το 50 μεχρι και το 70 οσοι πηγαν κατι εκαναν , με σκληρη δουλεια και πολυ χειρονακτικη ..το σκατο τους παξιμαδι και τωρα απλα ζουν κανονικα , και οχι πλουσια..
Χερια χρειαζοντουσαν τοτε , και οι ελληνες που εδω σπαγαν πετρες πηγανε εκει και τους ειχε φυγει το κλανιδι στην δουλεια ...μαζεψαν με κοπο καποια λεφτα , και ανοιξαν κατι σαν μαγαζι για να σταματησουν να ειναι υπαλληλοι..
Αφου δουλευαν ολη μερα δεν ειχε σημασια , προτιμουσαν να δουλευουν γι αυτους και οχι για αλλους...ολη η οικογενεια ηταν εκει μεσα ..οτι εβγαινε τρωγαν τα ελαχιστα και τα αλλα στην μπαντα..
ετσι καποιοι εκανα ενα μικρο κομποδεμα , απλα για να μην ειναι στην ψαθα..

Μεταναστες που εχουν να ερθουν στην ελλαδα 20-10-5 χρονια , και λενε οτι στην Αμερικη εχουν βγαλει τα αντερα τους ή εχουν λεφτα μην τους πιστευετε , το σκατο τους παξιμαδι κανουν ..Αν ειχαν θα ειχαν ερθει εστω και για διακοπες..
Αυτοι βλεπουν ελλαδα στην τηλεοραση και κλαινε με μαυρο δακρυ ...

:2funny: :2funny: :2funny: 

στο μεταξυ ενα ποστ μέσα στην καχυποψια. Σε στυλ μην έρθει κάποιος να μου πει οτι έβγαλε λεφτα και εκανε καλυτερη κινηση απο μενα γιατι θα του πω δεν σε πιστευωωωωω και μολις φυγει παιζει να  βαλω τα κλαματα
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.019
Like
72.050
Πόντοι
12.756
:2funny: :2funny: :2funny: 

στο μεταξυ ενα ποστ μέσα στην καχυποψια. Σε στυλ μην έρθει κάποιος να μου πει οτι έβγαλε λεφτα και εκανε καλυτερη κινηση απο μενα γιατι θα του πω δεν σε πιστευωωωωω και μολις φυγει παιζει να  βαλω τα κλαματα

επιχειρήματα βαλε μπολντυ , απο μαλακιες που εχεις γραψει χορτασαμε ..
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Τέτοιοι ειμαστε οι περισσοτεροι για αυτο θα πηγαινει κατα διαολου μονιμως η κατασταση εδω τα βλεπουμε και στον αθλητισμο.
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.867
Like
12.844
Πόντοι
2.606
if you can make it in down partali you can make it anywhere...  :rockon:
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
επιχειρήματα βαλε μπολντυ , απο μαλακιες που εχεις γραψει χορτασαμε ..

Τι επιχειρημα πιστευεις οτι θα μπορουσε να πεισει κάποιον που πιστευει οτι οσοι πήγαν εξωτερικο και έκαναν χρηματα του λενε ψέμματα? Με καχυποπτους σοβαρες συζητησεις δεν γινονται. Οταν με το καλο ανοιξεις το μυαλο σου θα ειμαι εδω να κανουμε οτι συζητηση θές.
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.019
Like
72.050
Πόντοι
12.756
Τέτοιοι ειμαστε οι περισσοτεροι για αυτο θα πηγαινει κατα διαολου μονιμως η κατασταση εδω τα βλεπουμε και στον αθλητισμο.

Να κανεις τον σταυρο σου που μπηκες εκει που μπηκες για δουλεια , και να τον ξανακανεις για να μην φυγεις ποτε απο εκει.
Αν βγεις εσυ εξω στην ελευθερη αγορα εχεις να φας τοσο ξυλο με το μυαλο που κουβαλας που μετα θα μπεις με κλωνο και θα τα χωνεις στον ευατο σου  :)
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.019
Like
72.050
Πόντοι
12.756
Τι επιχειρημα πιστευεις οτι θα μπορουσε να πεισει κάποιον που πιστευει οτι οσοι πήγαν εξωτερικο και έκαναν χρηματα του λενε ψέμματα? Με καχυποπτους σοβαρες συζητησεις δεν γινονται. Οταν με το καλο ανοιξεις το μυαλο σου θα ειμαι εδω να κανουμε οτι συζητηση θές.

Γιατι εχω παει και εχω δει αυτους που λεγαν οτι ειχαν λεφτα και ειδα οτι λενε μαλακιες , εσυ τι επιχειρηματα εχεις ? εχεις παει Αστορια να δεις τους και καλα φραγκατους Ελληνες ? εχεις παει Μανχαταν ? εχεις ταξιδεψει ? εκτος απο διακοπες και απο σειρες στην τηλεοραση εχεις κανα αλλο επιχείρημα
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Γιατι εχω παει και εχω δει αυτους που λεγαν οτι ειχαν λεφτα και ειδα οτι λενε μαλακιες , εσυ τι επιχειρηματα εχεις ? εχεις παει Αστορια να δεις τους και καλα φραγκατους Ελληνες ? εχεις παει Μανχαταν ? εχεις ταξιδεψει ? εκτος απο διακοπες και απο σειρες στην τηλεοραση εχεις κανα αλλο επιχείρημα

Ναι εχω το επιχειρημα οτι δεν σου έχω εμπιστοσυνη. Αντε καλη ανασταση και καλο πάσχα σε ολους με υγεια  ;)
 

Ολλανδός

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
7.971
Like
9
Πόντοι
66
Γιατι εχω παει και εχω δει αυτους που λεγαν οτι ειχαν λεφτα και ειδα οτι λενε μαλακιες , εσυ τι επιχειρηματα εχεις ? εχεις παει Αστορια να δεις τους και καλα φραγκατους Ελληνες ? εχεις παει Μανχαταν ? εχεις ταξιδεψει ? εκτος απο διακοπες και απο σειρες στην τηλεοραση εχεις κανα αλλο επιχείρημα
Πάντού έχεις πάει ρε τύπε?
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Ανοίγω αυτό το θέμα για συζήτηση περί ξένων γλωσσών,

πολύ ωραίο θέμα.

μιλάω αγγλικά γερμανικά και ρουμανικά άπταιστα

γαλλικά βασικά

και μαθαίνω ρωσσικά.

έχω πολλά να πω.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Γενικα τα πτυχια δε λενε τιποτα. Μονο για τα μορια που δινουν στο ελληνικο δημοσιο αξιζουν. Εγω για παραδειγμα εχω C1 σε Γαλλικα και Γερμανικα, αλλα δεν τα εχω εξασκησει ποτε ουσιαστικα (Γαλλικα κατι παει και ερχεται μιας και εχω μεινει Παρισι, στα Γερμανικα ειμαι για τον πουτσο). Το θεμα σε μια γλωσσα ειναι να εισαι fluent. Οτιδηποτε αλλο ειναι ανεπαρκες σε επαγγελματικο επιπεδο.

Γενικώς σωστό.

Σημασία έχει πόσο καλά πραγματικά μιλάς την γλώσσα, ανάλογα βέβαια και με την πραγματική ανάγκη που υπάρχει για χρήση της στην δουλειά σου.

Βέβαια αν πρέπει να ζήσεις και έξω πρέπει έτσι κι αλλιώς να μιλάς για να εξυπηρετείς καλύτερα τις βιοτικές σου ανάγκες (ψώνια, κοινωνική ζωή) πέραν της δουλειάς.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Στις Ελληνικές ιδιωτικές επιχειρήσεις πάντως ποτέ δεν πλήρωναν την τρίτη γλώσσα ή δεύτερη αν δεν είναι Αγγλικά,έστω και αν σε χρησιμοποιούσαν...Μιλάω άπταιστα Αγγλικά,Ισπανικά,και πολύ καλά Ιταλικά,σε μια επιχείρηση που τα είχα δηλώσει αυτά,πλήρωναν τα μουνιά μόνο τα Αγγλικά.Όταν όμως ήταν για επικοινωνία με πελάτες ή προμηθευτές από Ισπανία ή Ιταλία,απαιτούσαν να τους κάνω τη δουλειά...Στην επόμενη δουλειά,αφού έψαξα αν πληρώνουν τρίτη γλώσσα,δήλωσα μόνο τα Αγγλικά και να πάνε να γαμηθούν.

Καλά έκανες.

Δυστυχώς αυτός είναι και ο ιδιωτικός ελληνικός τομέας, οπισθοδρομικός και συντηρητικός, λίγο λιγότερο για τον πούτσο από τον δημόσιο.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Τη γλώσσα τη μαθαίνεις ουσιαστικά μονο βιωματικά και με τη συνεχή χρηση της.
Μέθοδοι αυτο διδασκαλίας κτλ ειναι πεταμένα λεφτα..

αν έχεις ταλέντο βοηθάει και η μέθοδος/φροντιστήριο, βέβαια επιτόπου είναι το τέλειο.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Η διαφορά στη νοοτροπία και την αίσθηση του γλωσσικού αποκλεισμού που βιώνει ο Έλληνας, φαίνεται όταν πάει να δουλέψει κάποιος πχ Γερμανία ή Ελβετία. Λένε όλοι ότι ΕΦΥΓΕ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ, παρότι είναι πρακτικά σε μια απόσταση 4-5 ωρών το πολύ με το αεροπλάνο.
Στην Αμερική οι μετακινήσεις μεταξύ Πολιτειών είναι δεδομένες για σπουδές, δουλειά, μετάθεση, γάμο, κλπ
Άπειρος κόσμος πάει από Δυτική Ακτή στην Ανατολική και τούμπαλιν, χωρίς αυτό να θεωρείται "μετανάστευση", όπως κακώς θεωρείται εδώ...

πάρα πολύ σωστά.

επαρχιώτες τελείως, εμείς οι βλάχοι όπως λάχει.

βασικά αν θα μπορούσαμε να τρώμε εσαεί τα ντολμαδάκια της μαμάς ξύνοντας τα θα ήταν η ιδανική λύση.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Κάτι πρέπει να γίνει ώστε στην Ευρώπη να επιβληθεί μία γλώσσα ως βασική (όχι μητρική γιατί αυτό είναι αδύνατο αφού θα πρέπει να εξαφανιστούν όλες οι μητρικές), να μαθαίνεται από όλους τους Ευρωπαίους ως δεύτερη και να είναι αρκετή για εργασία και διαβίωση οποιουδήποτε Ευρωπαίου σε οποιοδήποτε σημείο της Ευρώπης. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει αυτό...

Όπως είναι τώρα, για να δουλέψει πχ ένας γιατρός διαδοχικά σε 4 Νοσοκομεία της Γερμανίας, της Ιταλίας, και της Ισπανίας και της Γαλλίας, πρέπει να μάθει τέσσερις διαφορετικές γλώσσες.

Ο Αμερικάνος, συνάδελφός του, απλά παίρνει τη βαλίτσα του και πάει...

δεν μπορεί να γίνει αυτό σε αυτή την φάση, δεν μπορεί να επιβληθεί στην αγορά.

αναγκαστικά θα μάθεις να το παλεύεις στην εκάστοτε γλώσσα.

βέβαια θεωρώ οτι σε συγκεκριμένες περιοχές κάποιες γλώσσες κυριαρχούν, πχ γερμανικά στην Κεντρική Ευρώπη.
 

jaygatsby

Μέλος
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
7.898
Κριτικές
1
Like
346
Πόντοι
86
Στην ελλαδιτσα μας εκτος της Αθηνας οι υπολοιοες πολεις ειναι χωρια και ειμαστε μαθημενοι σε μικρες αποστασεις-μετακινησεις !

περιστατικό που μου συνέβη πριν μήνες.

ανεβαίνω στο 224 από Βασ. Σοφίας για να πάω Παγκράτι.

άλλος επιβάτης ρωτάει αν πηγαίνει Ιφικράτους, μιλάμε αν κατέβεις στην πρώτη στάση μετά τον άγιο Νικόλαο στην ουσία είσαι Παγκράτι αλλά ας πούμε για Ιφικράτους θες 5 λεπτά περπάτημα.

ο οδηγός εξηγεί το δρομολόγιο και το βόδι συμπολίτης μας δεν ανεβαίνει, μακριά ρε αδερφέ, χες στο.

εσείς εδώ μιλατε για αμερικές και ιστορίες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom