Νέα

Ξένες γλώσσες. Πόσες-ποιες μιλάτε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 250
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόσες ξένες γλώσσες γνωρίζετε;

  • Μόνο Ελληνικά

    Ψήφοι: 7 6,3%
  • Ελληνικά και Αγγλικά

    Ψήφοι: 43 38,7%
  • Ελληνικά Αγγλικά και άλλη/άλλες

    Ψήφοι: 58 52,3%
  • Ελληνικά και άλλη/άλλες χωρίς Αγγλικά

    Ψήφοι: 3 2,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    111

Erotiaris26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Δεκ 2011
Μηνύματα
1.095
Κριτικές
57
Like
171
Πόντοι
376
Σου φάνηκαν πιο εύκολα τα Ρώσικα από τα Αγγλικά ή ποτέ δεν προσπάθησες για τα Αγγλικά;
Τα Ρώσικα είναι η πρώτη γλώσσα που έμαθα γιατί γεννήθηκα εκεί. Στα Αγγλικά έχω δώσει πολλά λεφτά σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα, αλλά ποτέ δεν κατάφερα να τα μάθω γιατί απλά δεν μου αρέσουν
 

Επισκέπτης
Εφοπλιστης με το καλημερα κανεις δεν γινεται αλλα μπορει να βρεις σιγουρα κατι καλυτερο απο εδω. Εγω θα εκανα τα παντα να φυγω έξω πάντως απλα το προβλημα με την Αμερικη ειναι η υπηκοοτητα ειναι αυτο που ειπα και στην αρχη αμα ειχες μια τοτε θα ησουν αρχοντας στην τελικη μαζευες καποια χρηματα και μετα πηγαινες αλλα θα αξιζε τον κοπο να κανεις το ανοιγμα.
Το κάτι καλύτερο από εδώ είναι ένας βασικός πιο εύκολα.

Αλλά ειδικά η Αμερική κρύβει πολλές παγίδες,400 χιλιάδες οι άστεγοι,πρόσεξε μην βρεθείς να ψάχνεις σε τίποτα κάδους.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Το κάτι καλύτερο από εδώ είναι ένας βασικός πιο εύκολα.

Αλλά ειδικά η Αμερική κρύβει πολλές παγίδες,400 χιλιάδες οι άστεγοι,πρόσεξε μην βρεθείς να ψάχνεις σε τίποτα κάδους.

Ναι συμφωνοι. Αλλα δεν μπορεις να ζεις μονο με το φοβο. Μεγαλα καράβια μεγάλες φουρτουνες.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Ελληνικες επιχειρησεις πως καταφερνουν να επιχειρουν στο εξωτερικο ????
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.477
Like
21.846
Πόντοι
5.006
πολλοι εδω μεσα νομιζουν οτι το εξωτερικο ειναι κολοχανειο....βλεπουν τις ταινιες οτι καποιος βγαζει λεφτα και νομιζουν ετσι γινεται....αυτο ομως ειναι η εξαιρεση....
για να βγαζεις λεφτα στο εξωτερικο (οχι να γινεις πλουσιος) πρεπει να εχεις ισχυρη επιστημονικη καταρτιση και φυσικα μιλαμε για εξοντωτικα ωραρια...
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.041
Πόντοι
2.696
Στο εξωτερικό σε σχέση με το Ελλαδιστάν υπάρχει το εξής πλεονέκτημα.Αν έχεις μια καλή πολύ καλή ιδέα,θα εκτιμηθεί και θα αξιοποιηθεί.Και φυσικά θα κερδίσεις.Άντε να είχε π.χ ένας Έλληνας την ιδεα του facebook.Μόνο για να ανοίξει επιχείρηση είναι τόσο δύσκολο που στο τέλος θα τα παρατούσε.Αυτό που είπε ο απόλυτος για ξένους μάνατζερ ισχύει.Οι σοβαρές Ελληνικές επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στο εξωτερικό έχουν αλλοδαπούς συμβούλους.Οι Έλληνες,και είναι κρίμα που το λέω,είναι για τον πούτσο.Όταν έχεις ανατραφεί με τα "ιδεώδη" να πιάσεις μια θέση και να πληρώνεσαι βρέξει χιονίσει,όταν στα ΑΕΙ/ΤΕΙ κυριαρχεί το αραλίκι και οι φραπέδες στις φοιτητικές παρατάξεις,τι περιμένεις;
 

Νίπλης

Ανώτατος
Εγγρ.
4 Απρ 2013
Μηνύματα
70.018
Like
72.049
Πόντοι
12.756
Στο εξωτερικό σε σχέση με το Ελλαδιστάν υπάρχει το εξής πλεονέκτημα.Αν έχεις μια καλή πολύ καλή ιδέα,θα εκτιμηθεί και θα αξιοποιηθεί.Και φυσικά θα κερδίσεις.Άντε να είχε π.χ ένας Έλληνας την ιδεα του facebook.Μόνο για να ανοίξει επιχείρηση είναι τόσο δύσκολο που στο τέλος θα τα παρατούσε.Αυτό που είπε ο απόλυτος για ξένους μάνατζερ ισχύει.Οι σοβαρές Ελληνικές επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στο εξωτερικό έχουν αλλοδαπούς συμβούλους.Οι Έλληνες,και είναι κρίμα που το λέω,είναι για τον πούτσο.Όταν έχεις ανατραφεί με τα "ιδεώδη" να πιάσεις μια θέση και να πληρώνεσαι βρέξει χιονίσει,όταν στα ΑΕΙ/ΤΕΙ κυριαρχεί το αραλίκι και οι φραπέδες στις φοιτητικές παρατάξεις,τι περιμένεις;

Ειναι μεχρι να βγει εξωτερικο ο Μπολντυς ...μετα θα αλλαξουν ολα
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
πολλοι εδω μεσα νομιζουν οτι το εξωτερικο ειναι κολοχανειο....βλεπουν τις ταινιες οτι καποιος βγαζει λεφτα και νομιζουν ετσι γινεται....αυτο ομως ειναι η εξαιρεση....
για να βγαζεις λεφτα στο εξωτερικο (οχι να γινεις πλουσιος) πρεπει να εχεις ισχυρη επιστημονικη καταρτιση και φυσικα μιλαμε για εξοντωτικα ωραρια...

Oποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινιζει. Εγω αυτο ξέρω. Απο το να κάθεται καποιος εδω και να δουλευει σαν εξωτερικος συνεργατης χωρις ένσημα και 400 ευρω το μήνα καλυτερα να μαζεψει χρηματα και να φυγει στο εξωτερικο. Αν δεν τον παρει αρχικα καποια εταιρεια ας δουλεψει σαν σερβιτορος εδω στην Γαλλια εχω μαθει απο μια πηγη οτι εδιναν 1200 ευρω στους υπαλληλους των Macdonalds? χαλαρα σου βρισκω σπιτι με 400 το μήνα. Και αλλα 600 να φας σε εξοδα άλλα + φαγητο.
 

Επισκέπτης
Oποιος δεν θέλει να ζυμώσει 10 μέρες κοσκινιζει. Εγω αυτο ξέρω. Απο το να κάθεται καποιος εδω και να δουλευει σαν εξωτερικος συνεργατης χωρις ένσημα και 400 ευρω το μήνα καλυτερα να μαζεψει χρηματα και να φυγει στο εξωτερικο. Αν δεν τον παρει αρχικα καποια εταιρεια ας δουλεψει σαν σερβιτορος εδω στην Γαλλια εχω μαθει απο μια πηγη οτι εδιναν 1200 ευρω στους υπαλληλους των Macdonalds? χαλαρα σου βρισκω σπιτι με 400 το μήνα. Και αλλα 600 να φας σε εξοδα άλλα + φαγητο.
Και χρήματα με 400e βασικό εδώ πώς λες να τα μαζέψεις;
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Και χρήματα με 400e βασικό εδώ πώς λες να τα μαζέψεις;

Βασικα εδω δεν θα επελεγα εργασια των 400 θα επέλεγα κανα ταβερνακι στην Πλακα με καλο μεροκαματο την ημερα ωστε να βγαζω κανα 1000αρικο το μήνα αλλα με δουλεια 12ωρη την ημέρα. Απο Απριλιο και μετα που ξεκινανε οι τουριστες κανουν καλες δουλειες.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Βασικα εδω δεν θα επελεγα εργασια των 400 θα επέλεγα κανα ταβερνακι στην Πλακα με καλο μεροκαματο την ημερα ωστε να βγαζω κανα 1000αρικο το μήνα αλλα με δουλεια 12ωρη την ημέρα. Απο Απριλιο και μετα που ξεκινανε οι τουριστες κανουν καλες δουλειες.
σερβιτορος τυπε? :think:
 

Επισκέπτης
Βασικα εδω δεν θα επελεγα εργασια των 400 θα επέλεγα κανα ταβερνακι στην Πλακα με καλο μεροκαματο την ημερα ωστε να βγαζω κανα 1000αρικο το μήνα αλλα με δουλεια 12ωρη την ημέρα.
1000ρικάκι βγάζουν οι σερβιτόροι στην Πλάκα; Ρε μαλάκα που ζεις; Βγαίνεις ποτέ από το σπίτι;

Το αφεντικό ζήτημα αν βγάζει 1000ρικάκι τέτοιες εποχές.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
1000ρικάκι βγάζουν οι σερβιτόροι στην Πλάκα; Ρε μαλάκα που ζεις; Βγαίνεις ποτέ από το σπίτι;

Το αφεντικό ζήτημα αν βγάζει 1000ρικάκι τέτοιες εποχές.

Βεβαιως και βγάζουν. Για ενημερωσου καλύτερα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom