Νέα

Τζόγος...ο αργός θάνατος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα arwstaki10
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 385
  • Εμφανίσεις 22K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
Πάντως σύφιλη από τον τζόγο δεν κόλλησε κανένας. Μιλάμε για τα τελικά στάδια εθισμού μπουρδελιάρη που είναι τα ακάποτα στην Καλύμνου. Ενώ ο τελειωμένος τζογαδόρος όποτε αποφασίσει να κόψει τα ξενύχτια την υγεία του θα την έχει.

Η ρετσινιά του μπουρδελιάρη είναι πολύ χειρότερη, σιχαίνεται γυναίκα να τον ακουμπήσει όχι και να παντρευτεί.
το αν θα εχει την υγεια του ειναι μεγαλη κουβεντα και πολυ σχετικη.
οι υπερωριες που κανει η καρδουλα του, η πιεση που χτυπαει κοκκινο και οι συνεπειες στην ψυχολογια του δεν ειμαι βεβαιος οτι διορθωνονται
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
Tον εύκολο πλουτισμό τον θέλουν όλοι οι άνθρωποι.
Το θέμα είναι τι μυαλό κουβαλάς για να επιβληθείς στον εαυτό σου.

Γνωρίζω ανθρώπους που λιώσανε παπούτσια δουλεύοντας γκαρσόνια σε καφετέριες, που πήγανε και τ'ακουμπήσανε στο χρηματιστήριο, εκείνες τις εποχές.

Ο τζόγος είναι πολύ πιό άρρωστο γιατί συμμετέχεις.
Υπάρχει ένα καταπληκτικό βιβλίο του Ντοστογιέφσκι που περιγράφει την ψυχολογία του χαρτοπαίκτη

Αρρωστιάρικη μανία
αν σε ενδιαφερει η ψυχολογια του τζογαδορου, διαβασε το αρθρο που εβαλα καποιες σελιδες πριν και θα τα μαθεις απο πρωτο χερι, απο ανρωπο που το εζησε ολο απο μεσα.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.103
Κριτικές
124
Like
51.137
Πόντοι
27.261
καλα το ξεκινησες αλλα στην δικια μου τλχ περιπτωση κανεις λαθος.
δεν ειναι λυση για μενα το να το δω σαν ακριβο χομπυ, ισως να ειναι για αλλους. η τελευταια μου κατρακυλα εγινε πριν λιγες μερες γιατι πηγα να ρεφαρω τα μολις 2 ευρω που εχασα. το πιστευεις η οχι, ετσι εγινε. το αποτελεσμα λιγες ωρες μετα ηταν -2000
συμπερασμα? οταν λυσω το χειροφρενο δεν σταματαω μεχρι να ρεφαρω η μεχρι να χασω οτι εχω και οτι μπορω να βρω για τις επομενες μερες.
μεχρι να βγω απ τη δυνη και κλεισει ο κυκλος. παντα βεβαια ωρες η μερες μετα ανοιγει καποιος αλλος
παιχτη με τα λιγα που διαβασα και τα λιγα που ξερω (δεν ασχολουμαι με τζογο), το "προβλημα" αυτο, ΜΟΝΟ εσυ μπορεις να το λυσεις.
ουτε ψυχολογοι, ουτε θεοι, ουτε δαιμονες, ουτε ουρακοταγκοι αυστραλοπιθηκες.
κατσε βρεστα με τον εαυτο σου, γιατι μονο εσυ τονε ξερεις και ολα θα παρουν το δρομο τους.
το νικ σου δεν το εβαλες τυχαια :eyebrows:
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
Αργησα να συμμετασχω απο την τελευταία φορά γιατι ημουν στη θαλασσα..
Με ρωτησε ο φιλος γιατι βλέπω ότι δεν θελει να το κόψει..
Γιατι μας αναφερεις αδερφε την ιστορία σου διανθισμένη με μπολικο πόνο,με την ελπίδα να παρεις πόντους συμπαθειας.Πρόσεξε,δεν σε κατηγορώ,αλλά η απεξαρτηση δεν κουβεντιάζεται ,αποφασίζεται!
Get use it για μενα και να προσεχεις.
ΥΓ: Σας ακούω και μιλάτε για τζογαδόρους και συμβάντα..Καποια εποχή,όταν δεν ειχαμε πού να πονταρουμε-δεν υπήρχε στοιχημα και internet-καθόμαστε σε μια γωνία και στηναμε πεντακοσαρικα αν ο επόμενος που θα στρίψει τη γωνία έιναι αντρας η γυναίκα.Η παιζαμε μονα ζυγα τις πινακίδες των ΙΧ σε μια λεωφόρο...Αμα θέλεις να τζογαρεις μέχρι και τη μυγα βαζεις στοιχημα,αν θα κατσει πάνω σου ή όχι.. :rockon: :rockon: :rockon:
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

δυστυχως εχω κανει τα αντιστοιχα. δεν ξερω αν ψαχνω υποσυνειδητα συμπαθεια. ισως και να ισχυει αν αυτο διεκρινες.
σιγουρα ομως ισχυει οτι προσπαθησα και προσπαθω να εκτεθω, εστω και πισω απ το πληκτρολογιο(δυσκολο για εναν τοσο μεγαλο εγωιστη, ακομα κι αυτο).
να βρω ενα επιπλεον κινητρο να το κοψω και κυριως με πιστευεις η οχι, να ανοιξω τα ματια και σε καποιον αλλο.
να εμπνευσω ισως, ακομα και να βοηθησω με τα λυπηρα μου βιωματα.
καποιοι το βρισκουν πολυ δυσκολο να παραδεχτουν εθισμο και καποιοι αλλοι παραμυθιαζονται οτι το ελεγχουν.
ενω οι περισσοτεροι το βλεπουν σαν χαλαρο χομπυ χωρις να αντιλαμβανονται την ζημια σε πολλαπλα επιπεδα.
επειδη λοιπον τις τελευταιες μερες παραμυθιασα τον εαυτο μου οτι μπορω να παιζω μονο καποια μπονους, φρι μπετ κτλ και τα εκανα και παλι σκατα, πηρα επιτελους μετρα.
οριστικο λοιπον μπλοκ σε ολες τις στοιχηματικες και οριστικη αποχωριση και απ το χωρο του ποκερ, καθως ακομα και τις περιοδους που κερδιζα, πυροδοτουσε την αναγκη μου και για αλλες μορφες τζογου.
αυτα εκανα εγω. εσεις καντε οτι σας φωτισει.
ελπιζω το επομενο απντειτ μου να ειναι μετρωντας πολλες μερες καθαρος και εχοντας κλεισει τις οικονομικες μου τρυπες. (2.500 πλεον)
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
με λιγα λογια...υπαρχουν τροποι να βγαλεις χρηματα απο τυχερα παιχνιδια χρησιμοποιωντας ολες τις αβαντες οπως λενε οι παλιοι.
οπως πολυ σωστα εγραψε ενας φιλος εδω, ακομα κι ετσι δεν αξιζει τον κοπο.
ποσο δε μαλλον οταν πας ξυπολυτος στ αγκαθια και με τον κωλο στα αγγουρια(εκτος αν ειναι πισωγλεντης)
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.870
Κριτικές
15
Like
11.872
Πόντοι
3.846
Ωραίος ο arwstaki10.
Ελάχιστοι παραδέχονται το πρόβλημα τους και κάνουν κάτι για να το αντιμετωπίσουν.

Η αυτό-απομόνωση είναι μια πολύ καλή λύση και θέλει αρχιδια για να το κάνεις.
Αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μετά από πειρασμούς και αν ακόμα και αν αλλάξεις γνώμη αργότερα και κατρακυλήσεις, ο αποκλεισμός δεν αναιρείται για την περίοδο που την έχει ορίσει ο καθένας.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
ξεχασα να πω οτι, επειδη το εχω ξανακανει, μονο οταν εχει συμβει και εχουν περασει καποιες μερες συνειδητοπιεις ποσο ομορφα νιωθεις, ποσο κακο εκανες στον εαυτο σου τοσο καιρο και οτι πλεον απελευθερωθηκες. ειναι φανταστικη η αισθηση. την παρομοιαζω με τη στιγμη που εχεις εξομολογηθει στον πνευματικο σου κατι που σε βαραινε πολυ. ειναι τεραστιο ξαλαφρωμα και σου ανοιγει η ορεξη για μια νεα αρχη.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.103
Κριτικές
124
Like
51.137
Πόντοι
27.261
ξεχασα να πω οτι, επειδη το εχω ξανακανει, μονο οταν εχει συμβει και εχουν περασει καποιες μερες συνειδητοπιεις ποσο ομορφα νιωθεις, ποσο κακο εκανες στον εαυτο σου τοσο καιρο και οτι πλεον απελευθερωθηκες. ειναι φανταστικη η αισθηση. την παρομοιαζω με τη στιγμη που εχεις εξομολογηθει στον πνευματικο σου κατι που σε βαραινε πολυ. ειναι τεραστιο ξαλαφρωμα και σου ανοιγει η ορεξη για μια νεα αρχη.
μιλα με τον εαυτο σου και θα τα μαθεις ολα... σχεδον.
Scared Falling Down GIF by Sam Jack Gilmore

και σχεδον... γιατι καθε μερα μαθαινεις και αλλα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
μετα απο 20 περιπου χρονια συνεχους εργασιας, κατα διαστηματα και 2 δουλειες το αποτελεσμα ειναι να ειμαι με 0 χρηματα την στιγμη αυτη που γραφω. (για την ακριβεια -1.000 ευρω).

γιατι γραφω? γιατι πηρα σημερα την αποφαση για αλλη μια νεα αρχη και αφου επιασα πατο για ακομα μια φορα.
ελπιζω το επομενο απντειτ μου να ειναι μετρωντας πολλες μερες καθαρος και εχοντας κλεισει τις οικονομικες μου τρυπες. (2.500 πλεον)
Βλεπω απο τα 1000 ευρω πηγες στα 2500.
Αυτο σημαινει πως απο την Τριτη που ανοιξες το θρεντ μεχρι σημερα ξανακυλησες;
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
Βλεπω απο τα 1000 ευρω πηγες στα 2500.
Αυτο σημαινει πως απο την Τριτη που ανοιξες το θρεντ μεχρι σημερα ξανακυλησες;
ναι οπως εγραψα, παραμυθιαστηκα οτι μπορω να παιζω μονο προσφορες, ευκαιριες κτλ. σε καποιες περιπτωσεις με σχεδον μηδενικο ρισκο.
μαζεψα γρηγορα οπως συνηθως καποια κατοσταρικα και η απληστια με οδηγησε στο γνωστο αποτελεσμα.
για την ιστορια, περιμενα 1 μονο κορνερ για 30+ λεπτα παιχνιδιου και δεν εκανα το cash out για μολις 2 ευρω κοστους.
η συνεχεια γνωστη.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
ναι οπως εγραψα, παραμυθιαστηκα οτι μπορω να παιζω μονο προσφορες, ευκαιριες κτλ. σε καποιες περιπτωσεις με σχεδον μηδενικο ρισκο.
μαζεψα γρηγορα οπως συνηθως καποια κατοσταρικα και η απληστια με οδηγησε στο γνωστο αποτελεσμα.
για την ιστορια, περιμενα 1 μονο κορνερ για 30+ λεπτα παιχνιδιου και δεν εκανα το cash out για μολις 2 ευρω κοστους.
η συνεχεια γνωστη.
Ποσα θα επαιρνες αν εκανες κασ αουτ με τα 2 ευρω;
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
Το κυριοτερο ειναι πως πρεπει να καταλαβεις οτι για να το κοψεις τελειως πρεπει να κανεις ΠΛΗΡΗ αποτοξινωση. Ο τογος ειναι ενα ολοκληρο οικοσυστημα που μεσα σε αυτο συνδεονται χωροι, χρονοι, προσωπα, συνηθειες, κλπ
Πχ αν εχεις συνηθειο να πηγαινεις καθε Σαββατο πρωι ΠΡΟΠΟτζιδικο, να παιρνεις το δελτιο και μια εφημεριδα και καφεδακι, να μελεταςκανα διωρο, να κανεις λιγο συζητηση υψηλου επιπεδου με αλλους συναγωνιστες (γεμιζοντας ετσι και την αναγκη σου για κοινωνικοποιηση και παρεα) και μετα να ριχνεις ενα 10ρικο 20ρικο για του αγωνες του Σαββατου και το ιδιο κανεις και Κυριακη, Τριτη βραδυ, κλπ τοτε μπαινεις σε ενα ολοκληρο οικοσυστημα. Αν θελεις να το κοψεις πρεπει να σταματησεις καθε επαφη. Να μην ξαναμπεις ποτε σε ΠΡΟΠΟ, αν εχεις καποιον φιλο που πατε παρεα να του ζητησεις να μην ξαναπατε και αν δε δεχτει να τον ξεκοψεις και τα 10-20 ευρω που σου ξυνετε η τσεπη να βρεις εναν αλλον τροπο να τα ξοδεψεις, το ιδιο και το διωρο που περνας στο ΠΡΟΠΟ.
Πχ δε μπορεις να πεις θα κανω ακριβως τα ιδια αλλα αντι για 20 ευρω θα παιζω 1.5
Τουλαχιστον οχι εσυ, που εχεις εθιστει σε μεγαλυτερα ποσα. Ο δαιμονας παντα θα σε τρυγυριζει και καποια στιγμη στο πρωτο σου χάλι, θα ξαναβγει και θα σε κανει να ριχνεις 200ευρα σε μονα αποδεκτα της Β Εθνικης Καμποτζης
Ο καλυτερος τροπος να κοψεις τον τζογο ειναι να τον αντικαταστησεις με κατι πολυ δυνατο για σενα. Για αλλον μπορει να ειναι οι μηχανες, για αλλον το γκειμινγκ, για αλλον ο αθλητισμος, για αλλον η λογοτεχνια, η τεχνη, τα ταξιδια, μια γυναικα, μια δουλεια, κλπ
Το βασικοτερο απο ολα ειναι αυτο το κατι να σου δινει ελπιδα για το μελλον, δηλαδη να αντικαταστει το ισχυροτερο κινητρο που παρακινει καποιον για να τζογαρει, που ειναι η ελπιδα για να φυγει απο μια σκατενια φτωχοκατασταση. Πχ κανε μια δευτερη δουλεια που πιστευεις οτι μπορει να σου αποφερει λεφτα και ριξε ολη σου την ενεργεια εκει.
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
Το κυριοτερο ειναι πως πρεπει να καταλαβεις οτι για να το κοψεις τελειως πρεπει να κανεις ΠΛΗΡΗ αποτοξινωση. Ο τογος ειναι ενα ολοκληρο οικοσυστημα που μεσα σε αυτο συνδεονται χωροι, χρονοι, προσωπα, συνηθειες, κλπ
Πχ αν εχεις συνηθειο να πηγαινεις καθε Σαββατο πρωι ΠΡΟΠΟτζιδικο, να παιρνεις το δελτιο και μια εφημεριδα και καφεδακι, να μελεταςκανα διωρο, να κανεις λιγο συζητηση υψηλου επιπεδου με αλλους συναγωνιστες (γεμιζοντας ετσι και την αναγκη σου για κοινωνικοποιηση και παρεα) και μετα να ριχνεις ενα 10ρικο 20ρικο για του αγωνες του Σαββατου και το ιδιο κανεις και Κυριακη, Τριτη βραδυ, κλπ τοτε μπαινεις σε ενα ολοκληρο οικοσυστημα. Αν θελεις να το κοψεις πρεπει να σταματησεις καθε επαφη. Να μην ξαναμπεις ποτε σε ΠΡΟΠΟ, αν εχεις καποιον φιλο που πατε παρεα να του ζητησεις να μην ξαναπατε και αν δε δεχτει να τον ξεκοψεις και τα 10-20 ευρω που σου ξυνετε η τσεπη να βρεις εναν αλλον τροπο να τα ξοδεψεις, το ιδιο και το διωρο που περνας στο ΠΡΟΠΟ.
Πχ δε μπορεις να πεις θα κανω ακριβως τα ιδια αλλα αντι για 20 ευρω θα παιζω 1.5
Τουλαχιστον οχι εσυ, που εχεις εθιστει σε μεγαλυτερα ποσα. Ο δαιμονας παντα θα σε τρυγυριζει και καποια στιγμη στο πρωτο σου χάλι, θα ξαναβγει και θα σε κανει να ριχνεις 200ευρα σε μονα αποδεκτα της Β Εθνικης Καμποτζης
Ο καλυτερος τροπος να κοψεις τον τζογο ειναι να τον αντικαταστησεις με κατι πολυ δυνατο για σενα. Για αλλον μπορει να ειναι οι μηχανες, για αλλον το γκειμινγκ, για αλλον ο αθλητισμος, για αλλον η λογοτεχνια, η τεχνη, τα ταξιδια, μια γυναικα, μια δουλεια, κλπ
Το βασικοτερο απο ολα ειναι αυτο το κατι να σου δινει ελπιδα για το μελλον, δηλαδη να αντικαταστει το ισχυροτερο κινητρο που παρακινει καποιον για να τζογαρει, που ειναι η ελπιδα για να φυγει απο μια σκατενια φτωχοκατασταση. Πχ κανε μια δευτερη δουλεια που πιστευεις οτι μπορει να σου αποφερει λεφτα και ριξε ολη σου την ενεργεια εκει.
σωστα τα λες και επειδη παιζω ον λαιν 99% εκανα μπλοκ παντου, οριστικο και αμετακλητο. επομενο βημα η καταργηση κοσμοτε τβ και αλλαγη συνηθειων, αντικατασταση με νεα ενδιαφεροντα. σημαντικο ρολο παιζει οπως ειπες και η συναναστροφη.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.385
Like
10.922
Πόντοι
3.556
σωστα τα λες και επειδη παιζω ον λαιν 99% εκανα μπλοκ παντου, οριστικο και αμετακλητο. επομενο βημα η καταργηση κοσμοτε τβ και αλλαγη συνηθειων, αντικατασταση με νεα ενδιαφεροντα. σημαντικο ρολο παιζει οπως ειπες και η συναναστροφη.
Επισης, παιζε 2,3 φορες το μηνα απο ενα τζοκερ με 2,3 ευρω τη φορα, ετσι ωστε να διατηρησεις την ελπιδα να βγαλεις λεφτα αν θελει η τυχη να σου κατσει, χωρις ομως να ξοδευεις ουτε ενα επιπλεον λεπτο απο τη ζωη σου και απο χρησιμα πραγματα.
Αυτο που χανει ο τζογαδορος στον τζογο δεν ειναι τα χρηματα, αλλα κυριως χρονο.
Τι ζωη μπορει να ειναι οταν παει καποιος και κολλαει τη μουρη του απο το πρωι ισαμε το αλλο πρωι σε ενα φρουτακι; Ακομα και λεφτα να μη χασει, εχει χασει το πολυτιμοτερο αγαθο του κοσμου που ειναι ο χρονος.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
4.805
Like
14.614
Πόντοι
3.506
οι ψυχολογοι ειναι για τρελο δουλεμα και κλωτσες συναμα.
με τις μαλακιες που λενε στους αλλους, για να αντιμετωπισουν τα "προβληματα" τους και καλα, τους κανουν χειροτερα επι της ουσιας.
για να τους εχουν εβδομαδιαια πελατακια... ισως (λεω εγω).
μια φορα πηγα για καφε με μια, επειδη μου ειχε πει, ποτε θα σου κανω ψυχαναλυση εσενα?
καλο κουγκαρακι, αλλα σαχλο τελειως με αυτα που ελεγε by the way.
εσυ? ...εμενα? λεω
πας στοιχημα οτι θα με κοιτας σα χανος μετα?
οπως και εγινε ασφαλως.
στο τελος μου ειπε, δε βγαζω ακρη μαζι σου με αυτα που μου απαντας και δε ξαναβγηκαμε απο τοτε :tooth:
Μύστη έπρεπε πρώτα να αφήσεις την ''ρομαντική'' πλευρά του εαυτού σου :sunglasses:
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.912
Κριτικές
39
Like
5.049
Πόντοι
2.696
Τζόγος παντού και πάντα υπάρχει γύρω μας.
Θυμάμαι δεκαετία 80, κέντρο Αθήνα, Πανεπιστημίου κοντά στο Ρεξ να στήνονται πρόχειρα τραπεζάκια με τον "εδώ παπά, εκεί παπά" και να μαζεύονται καμία δεκαριά άτομα τριγύρω και να χώνουν χρήμα.
Όλοι ήταν δικοί τους.Και είχαν και 2 τσιλιαδόρους στις γωνίες του πεζοδρομίου.Πέρναγα και τους έβλεπα.Μια φορά σταμάτησα από περιέργεια17 ετών τότε."Έχωναν" οι αβανταδόροι 5χίλιαρα λες και ήταν σκουπίδια...Έρχονται δίπλα μου 2 πιτσιρικάδες κάπου 17-18 ετών,και λέει ένας να παίξω.Βγάζει 5χιλιαρο,"βρίσκει" τον παπά.Του δίνει ο παπατζής το 5χιλιαρο και πάει να φύγει.Δεν κατάλαβες του λέει,εγώ χάνω θα παίξεις και άλλο...Τον ανάγκασαν κι έπαιξε και τον έγδυσαν.Εγώ έφυγα μετά το σκηνικό αυτό,είχε μαζέψει πολύ κόσμο αλλά τους πέτυχα μετά στην αφετηρία λεωφορείου στην Ακαδημίας και έκλαιγε ο βλάκας...Του είχαν δώσει λεφτά οι γονείς του να πάρει ρούχα και τα έπαιξε στον παπά..Δεν έχω παίξει ποτέ ήξερα τι πουστιά είναι.Απλώς από περιέργεια είχα κάτσει εκείνη τη φορά,δεν είχα και λεφτά να παίξω άλλωστε
 
OP
OP
A

arwstaki10

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2021
Μηνύματα
633
Κριτικές
14
Like
1.236
Πόντοι
376
2 20ευρα μόνο στον παπά και το έμαθα το μάθημα αυτό. Δυστυχώς δεν τα έμαθα όλα τόσο γρήγορα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom