Νέα

Τί γίνεται με Κίεβο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα scientist
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 28K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.309
Κριτικές
8
Like
2.184
Πόντοι
506
για βαλε ρε νυχτεριδα να δουμε ποιες ειναι αυτες που λες εννιαρια κι οχταρια να καταλαβουμε κι εμεις τι εννοει ο ποιητης
γιατι εγω περα απο καποιες ελαχιστες δεν εχω δει να ποσταρεται κανας μουναρος εδω στο θρεντ
Στείλε ένα μέιλ να σου στείλω (αυτό ισχύει φυσικά για Τάσο, Glock)εδώ μέσα δεν ποσταρω
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.309
Κριτικές
8
Like
2.184
Πόντοι
506
αυτή η τελευταία του Kman είναι αξιόλογη αλλά αν δεν φαίνεται το πρόσωπο έχεις την μισή εικόνα. 
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
αυτή η τελευταία του Kman είναι αξιόλογη αλλά αν δεν φαίνεται το πρόσωπο έχεις την μισή εικόνα.  
τι αξιολογο εχει??
αδυνατα αδεια ποδια κωλο μηδεν,φαινεται απο το πλαι δεν φουσκωνει τιποτα για τον εμπειρο
ειναι ψηλη αλλα αυτο μονο του δεν λεει τιποτα
ασε που πανω απο 1.75 ειναι πολυ ψηλη κι αχαρη η γυναικα...
εχεις πμ
ειμαι κμαν φαν αλλα μηνκκανουμε την τριχα τριχια!!! :hi:
υγ.σαν παρουσια αποπνεει εναν αερα,αλλα εγω ειμαι της ουσιας
το εφε αν δεν εχει ουσια δεν μ ενδιαφερει :-(
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.309
Κριτικές
8
Like
2.184
Πόντοι
506
τι αξιολογο εχει??
αδυνατα αδεια ποδια κωλο μηδεν,φαινεται απο το πλαι δεν φουσκωνει τιποτα για τον εμπειρο
ειναι ψηλη αλλα αυτο μονο του δεν λεει τιποτα
ασε που πανω απο 1.75 ειναι πολυ ψηλη κι αχαρη η γυναικα...
εχεις πμ
ειμαι κμαν φαν αλλα μηνκκανουμε την τριχα τριχια!!! :hi:
Κοίτα είμαι 1.83 και με γυναίκες άνω του 1,78 δεν αισθάνομαι άνετα 1.70 - 1.75 είναι το ιδανικό για μένα. Μπράβο όμως στον Kman που είναι κάτω του 1.80 και κυκλοφορεί με τέτοια κορμιά.Δεν έχει κόμπλεξ και φραγμούς ο αρχηγός   :rockon:
 

nukteros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
5.309
Κριτικές
8
Like
2.184
Πόντοι
506
τι αξιολογο εχει??
αδυνατα αδεια ποδια κωλο μηδεν,φαινεται απο το πλαι δεν φουσκωνει τιποτα για τον εμπειρο
ειναι ψηλη αλλα αυτο μονο του δεν λεει τιποτα
ασε που πανω απο 1.75 ειναι πολυ ψηλη κι αχαρη η γυναικα...
εχεις πμ
ειμαι κμαν φαν αλλα μηνκκανουμε την τριχα τριχια!!! :hi:
υγ.σαν παρουσια αποπνεει εναν αερα,αλλα εγω ειμαι της ουσιας
το εφε αν δεν εχει ουσια δεν μ ενδιαφερει :-(
Έχεις και εσύ πμ
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω καμιά φωτο με πρόσωπο...

Πάμε στα δικά μας τώρα! Τα οποία θα σας τα πει καλύτερα ο μέγας Δάσκαλος Ιωσήφ Μπλάσκος! Αυτό που συμβαίνει σε αυτή τη χώρα είναι μαεστρικά και διαβολικά στημένο για να μην γαμάει ο κόσμος... Μιλάμε για έναν εφιάλτη , ένα κακό όνειρο για την γενιά μας!
Το εξήγησα και στον αρχηγό πως από τα μέσα Απριλίου μέχρι τέλη Οκτωβρίου δεν υπάρχει ...Ελληνική ιδιοκτησία στα καταλύματα του νησιού! Οτιδήποτε ενοικιάζεται σε αυτό το νησί έχει κρατηθεί απο την TUI την Tomas Cook τη Neckerman και άλλες τεράστιες εταιρίες που πρακτορεύουν διακοπές! Οι ξενοδόχοι πέρνουν ένα μικρό κομμάτι της πίτας για τη "λάτζα"  που κάνουν για να είναι λειτουργικά τα καταλύματα και αν θέλουν να έχουν και κάποιο κέρδος απο αυτή την ιστορία η μοναδική δυνατότητα που τους δίνεται είναι να κόψουν στην ποιότητα των υλικών και στους μισθούς των υπαλλήλων ! Το δευτερο ιδίως με τις τελευταίες κυβερνήσεις ήταν το τεράστιο δώρο προς τα αφεντικά! Το γέλιο είναι πως η τελευταία κυβέρνηση που τη ψήφισαν με τα δυο χέρια όλοι οι ξενοδοχειουπάλληλοι είναι και η κυβέρνηση που τους ΞΕΠΑΤΩΝΕΙ παραπάνω απο κάθε άλλη!!!

Αυτό εδώ όμως δεν μας ενδιαφέρει! Αυτό μας ενδιαφέρει είναι πως αυτή τη στιγμή αντί στα δωμάτια να έχει πραγματικούς Τουρίστες και μουνάρες απο όλο το κόσμο... είναι γεμάτο απο ΧΟΝΤΡΕΣ ευρωπαίες εκτρώματα εξηντάρες που ψήνονται σαν τα ψάρια στο τηγάνι στον ήλιο και τρώνε και πίνουν σαν γουρούνια...Ενίοτε  παθαίνουν και εμφράγματα και οδηγούνται στο νοσοκομείο μετά το δείπνο στα all inclusive...
.................................................................................................
Για τη γενιά μου η δημιουργία περιουσίας είναι κάτι απαγορευμένο! Δεν το επιτρέπει το ...σύστημα! Αυτό της μόνιμης εποπτείας! Αυτό που ουσιαστικά προσπαθεί να συρρικνώσει την ήδη υπάρχουσα! Αυτό που δεν θα επιτρέψει στο κοντινό μέλλον το παιδί να μην έχει καθαρή ιδιοκτησία επι του σπιτιού του!

Αρχηγε δεν πρόλαβα να κάνω βίλα πάνω στη θάλασσα... Ούτε με τις προοπτικές της οικονομίας θα το πετύχω ποτέ! Κάποιοι το κατάφεραν με το 1/3 της δουλειάς που καταβάλω τώρα και το 1/10 του ρίσκου μου... Δυστυχώς η χώρα δεν μας ανήκει! Λείπετε καιρό κάποιοι και δεν νιώθετε τη τρομοκρατία του να έχεις λεφτά σε αυτό το σκορποχώρι που ζούμε! Λεφτά επιτρέπεται να έχουν μόνο οι άχρηστοι πολιτικοί...
Η προσέγγισή μου είναι βιαστική και με λάθη! Ελπίζω ο Δάσκαλος να μας τα αναλύσει καλύτερα και να προτείνει και λύσεις...
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Το εξήγησα και στον αρχηγό πως από τα μέσα Απριλίου μέχρι τέλη Οκτωβρίου δεν υπάρχει ...Ελληνική ιδιοκτησία στα καταλύματα του νησιού! Οτιδήποτε ενοικιάζεται σε αυτό το νησί έχει κρατηθεί απο την TUI την Tomas Cook τη Neckerman και άλλες τεράστιες εταιρίες που πρακτορεύουν διακοπές!
Τύπε πάντα  η Ροδος ηταν υπο μια ιδιοτυπη κατοχη,ειδικα το καλοκαιρι,δυστυχως ολη η χωρα τεινει να γινει καλοκαιρινη Ρόδος οπου οι Ελληνες θα αισθανονται ξενοι στον τόπο τους και υπο διωγμό.
Αυτό εδώ όμως δεν μας ενδιαφέρει! Αυτό μας ενδιαφέρει είναι πως αυτή τη στιγμή αντί στα δωμάτια να έχει πραγματικούς Τουρίστες και μουνάρες απο όλο το κόσμο... είναι γεμάτο απο ΧΟΝΤΡΕΣ ευρωπαίες εκτρώματα εξηντάρες που ψήνονται σαν τα ψάρια στο τηγάνι στον ήλιο και τρώνε και πίνουν σαν γουρούνια...Ενίοτε  παθαίνουν και εμφράγματα και οδηγούνται στο νοσοκομείο μετά το δείπνο στα all
αυτα τα 5* φάμπρικες που μαζευαν μια φορα και ενα καιρο κυριλα τωρα μαζευουν τη δευτερη μεγαλυτερη σαβουρα μετα τα "υπερπολυτελη" κρουαζιεροπλοια  :jerking: μολις γυρισε γνωστη μου απο το sheraton και εφριξε απο τον κατιμα ενω την ειχα προειδοποιησει οτι κάτω πραγματικη χλιδα και ανεση παιζει μονο στις πολυτελεις βιλες της λινδου κλπ
 
  • Like
Αντιδράσεις: koble

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.702
Like
11.648
Πόντοι
2.406
Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω καμιά φωτο με πρόσωπο...

Πάμε στα δικά μας τώρα! Τα οποία θα σας τα πει καλύτερα ο μέγας Δάσκαλος Ιωσήφ Μπλάσκος! Αυτό που συμβαίνει σε αυτή τη χώρα είναι μαεστρικά και διαβολικά στημένο για να μην γαμάει ο κόσμος... Μιλάμε για έναν εφιάλτη , ένα κακό όνειρο για την γενιά μας!
Το εξήγησα και στον αρχηγό πως από τα μέσα Απριλίου μέχρι τέλη Οκτωβρίου δεν υπάρχει ...Ελληνική ιδιοκτησία στα καταλύματα του νησιού! Οτιδήποτε ενοικιάζεται σε αυτό το νησί έχει κρατηθεί απο την TUI την Tomas Cook τη Neckerman και άλλες τεράστιες εταιρίες που πρακτορεύουν διακοπές! Οι ξενοδόχοι πέρνουν ένα μικρό κομμάτι της πίτας για τη "λάτζα"  που κάνουν για να είναι λειτουργικά τα καταλύματα και αν θέλουν να έχουν και κάποιο κέρδος απο αυτή την ιστορία η μοναδική δυνατότητα που τους δίνεται είναι να κόψουν στην ποιότητα των υλικών και στους μισθούς των υπαλλήλων ! Το δευτερο ιδίως με τις τελευταίες κυβερνήσεις ήταν το τεράστιο δώρο προς τα αφεντικά! Το γέλιο είναι πως η τελευταία κυβέρνηση που τη ψήφισαν με τα δυο χέρια όλοι οι ξενοδοχειουπάλληλοι είναι και η κυβέρνηση που τους ΞΕΠΑΤΩΝΕΙ παραπάνω απο κάθε άλλη!!!

Αυτό εδώ όμως δεν μας ενδιαφέρει! Αυτό μας ενδιαφέρει είναι πως αυτή τη στιγμή αντί στα δωμάτια να έχει πραγματικούς Τουρίστες και μουνάρες απο όλο το κόσμο... είναι γεμάτο απο ΧΟΝΤΡΕΣ ευρωπαίες εκτρώματα εξηντάρες που ψήνονται σαν τα ψάρια στο τηγάνι στον ήλιο και τρώνε και πίνουν σαν γουρούνια...Ενίοτε  παθαίνουν και εμφράγματα και οδηγούνται στο νοσοκομείο μετά το δείπνο στα all inclusive...
.................................................................................................
Για τη γενιά μου η δημιουργία περιουσίας είναι κάτι απαγορευμένο! Δεν το επιτρέπει το ...σύστημα! Αυτό της μόνιμης εποπτείας! Αυτό που ουσιαστικά προσπαθεί να συρρικνώσει την ήδη υπάρχουσα! Αυτό που δεν θα επιτρέψει στο κοντινό μέλλον το παιδί να μην έχει καθαρή ιδιοκτησία επι του σπιτιού του!

Αρχηγε δεν πρόλαβα να κάνω βίλα πάνω στη θάλασσα... Ούτε με τις προοπτικές της οικονομίας θα το πετύχω ποτέ! Κάποιοι το κατάφεραν με το 1/3 της δουλειάς που καταβάλω τώρα και το 1/10 του ρίσκου μου... Δυστυχώς η χώρα δεν μας ανήκει! Λείπετε καιρό κάποιοι και δεν νιώθετε τη τρομοκρατία του να έχεις λεφτά σε αυτό το σκορποχώρι που ζούμε! Λεφτά επιτρέπεται να έχουν μόνο οι άχρηστοι πολιτικοί...
Η προσέγγισή μου είναι βιαστική και με λάθη! Ελπίζω ο Δάσκαλος να μας τα αναλύσει καλύτερα και να προτείνει και λύσεις...
ωραιο ποστ γκλοκ
απαντηση απλη  να παρηγοριεσαι
ετσι ειναι ολη η ΕΕ
αυτο διαλεξες αυτο ψηφισες αυτο ζεις
πιο περα
αυτο το ξεροκοματο για τους ντοπιους  δεν το πιανω
δηλ ενας με 500 κλινες που η τουι της πουλαει 30-70 την μερα κι αυτος παιρνει μονο τα 7ε,δεν εχει 3500ε την μερα?δηλ 105.000ε το μηνα?ειναι τα 40000 εξοδα??ε και????λιγα ειναι?
επισης ολοι οι αεριτζηδες με τα παγωτα καφεδες κλπ σε τιμες ζυριχης αυτοι δεν κονομανε??
pls disclose
 
D

dude901123

Επισκέπτης
Συμφωνώ πως έχουν αλλάξει πολλά στην Ουκρανία! Απ'οτι βλέπω βάζεις και την Ουκρανία στο γκρουπ των ανατολικών χωρών που έχουν αναπτυχθεί ! Και έτσι είναι! Όταν είμουν Κίεβο τότε , ήταν ήδη μια μεγαλούπολη που δεν της έλλειπε τίποτα και μάλιστα με επιβλητικό κέντρο που σε υποβάλει και με τιμές τότε ...Αγγλίας! Πλέον και η επαρχία έχει ανέβει πολύ! Ο κεντρικός δρόμος της Βίνιτσας δεν μένει πίσω σε σχέση με μια αντίστοιχη πόλη της Αυστριας ή της Γερμανίας! Το Χμελινσκ που είμουν φέτος είναι κλάσεις ανώτερο απο τη Τρίπολη για παράδειγμα που πήγα στρατό ή τον Πύργο που ξέρω πάλι! Ας το επιβεβαιώσει και ο Dirty! Ακόμα και το μουκάτσεβο των 30.000 κατοίκων είχε μια οργάνωση που μια κωμόπολη ελληνική ΔΕΝ την έχει! Όπως και 2-3 μέρη που νιώθεις ευρωπαϊκά! 
Οι γυναίκες της χώρας όπως πολύ σωστά έχει ειπωθεί ακόμα κι αν το νόμισμα έχει υποτιμηθεί 3 φορές σε σχέση με τη τιμή του 2013 δεν έχουν ρίξει απαιτήσεις ούτε σαν βίζιτες ούτε σαν σπονσορετς ούτε σαν γκόμενες! Για να το πω πιο καθαρά στο θέμα γυναίκας πιο λίγες απαιτήσεις είχε η Ukrain International και η Aegean παρά η Tatiana απο το Kherson για να έρθει στην Odessa !!!
Όπως μας έλεγε ο Ελληνας του Khmelinsky ένας παππούς είχε σκάσει 100 Euro στο ταξί μιας τέτοιας και άλλα 200 E σε ένα εστιατόριο και μετά έφυγε! Δεν θυμάμαι αν του ζήτησε και την επιστροφή...
Και στην Ελλάδα εξάλου που μισθοί και συντάξεις τα τελευταία 8 χρόνια έχουν δεχτεί μια μείωση περίπου -40% με παράλληλη αυξηση του κόστους ζωής ποιά έχει ρίξει απαιτήσεις?

Φυσικά ο Aegean ξέρει τι λέει. Άλλωστε δεν έχει δηλώσει ποτέ Ουκρανολάγνος για να κάνει κοπλιμέντα για Ουκρανία, πόσο μάλλον για Ουκρανική επαρχία. Όντως κωμοπόλεις σαν Vinnitsa και Khmelniskiy - πόσο μάλλον Ivano-Frankiv που δεν πήγαμε με Aegean - έχουν μια οργάνωση σαν πόλεις, συγκοινωνίες, εμπορικά κέντρα και γενικά στοιχεία που συμβάλουν στην ποιότητα ζωής που σε ελληνικές επαρχιακές πόλεις δεν βρίσκεις. Μεγάλα πάρκα γεμάτα κόσμο στο κέντρο της πόλης, καθαριότητα και απαγόρευση καπνίσματος σε αυτά. Απίστευτο? Πράγμα εξωφρενικό για την ελληνική πραγματικότητα. Όμως για αυτό και είναι γεμάτα.
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
δηλ ενας με 500 κλινες που η τουι της πουλαει 30-70 την μερα κι αυτος παιρνει μονο τα 7ε,δεν εχει 3500ε την μερα?δηλ 105.000ε το μηνα?ειναι τα 40000 εξοδα??ε και????λιγα ειναι?
Ξενοδόχοι --->

Υπάρχουν όλων των ειδών, μεροκαματιάριδες, μπατήρηδες, κληρονόμοι, χρεωμένοι σε τράπεζες και ΟΛΙΓΑΡΧΕΣ!
Εξαρτάται που είναι το ξενοδοχείο και τι αστέρια έχει! Άλλο πάνω στη θάλασσα και άλλο να υπάρχει δρόμος ενδιάμεσα ! Επίσης το πως χτίστηκε παίζει μεγάλο ρόλο! Με δάνειο απο τράπεζες? Τότε θέλει 10-20 χρόνια να κάνει απόσβεση! Επίσης τα περισσότερα παλιά και εξοφλημένα τα έχουν πολλοί κληρονόμοι που τις περισσότερες φορές τα διαλύουν και τα ξεπουλάν σε μεγάλες διεθνείς αλυσίδες...

Ξερουμε περίπτωση ξενοδοχείου με 100 κλίνες 3* που έχει μια μεση τιμή 35Ε το δωμάτιο! Όταν το ξενοδοχείο είναι φουλ (6 μήνες) αν τα πληρώσει όλα τα έξοδα(προσωπικό,πάγια έξοδα,φόρους, προμήθειες)  μένει 1 Ευρώ καθαρό ανά δωμάτιο άρα 100 την ημέρα! Επειδή είναι 2 ιδιοκτήτες παίρνει απο 50Ε καθαρά ο καθένας! Και στην ερώτησή ...γιατί να ταλαιπωριούνται για 50Ε σας απαντάω ..τι άλλο να κάνουν?? Που αλλού να δουλέψουν??? 25 ευρώ για το σήμερα και άλλα 25 για τον χειμώνα και μετά ήλιος θάλασσα και χωραφάκι με κήπο... 

Το δια τάυτα είναι πως ακόμα και ένας ξενοδόχος να θέλει να φιλοξενίσει τη Miss Ukraine δεν έχει δωμάτιο τώρα ή πρέπει να αφήσει στο δρόμο κανένα ζευγαράκι χοντρών ατσούμπαλων Λουξεμβούργιων πχ που θα κοιμηθούν στο λόμπι κανενός ξενοδοχείου... Αλλά κανένας δεν το ρισκάρει γιατί θα φωνάζουν οι Νταβατζίδες-πρακτορεία...
 

poppop

Μέγας
Εγγρ.
30 Ιουλ 2006
Μηνύματα
12.194
Κριτικές
13
Like
4.591
Πόντοι
4.765
Το δια τάυτα είναι πως ακόμα και ένας ξενοδόχος να θέλει να φιλοξενίσει τη Miss Ukraine δεν έχει δωμάτιο τώρα ή πρέπει να αφήσει στο δρόμο κανένα ζευγαράκι χοντρών ατσούμπαλων Λουξεμβούργιων πχ που θα κοιμηθούν στο λόμπι κανενός ξενοδοχείου... Αλλά κανένας δεν το ρισκάρει γιατί θα φωνάζουν οι Νταβατζίδες-πρακτορεία...
τυπε δε νομιζω να ειναι το προβλημα ο δυτικος,ο λουξεμβουργιος σκουπιδιαρης βγαζει 2χιλ+ το μηνα,δικαιουται να ερθει στη Ρόδο,ο  ανατολικος εργατης,συνταξιουχος κλπ δε θα επρεπε να μπορει να ερχεται στην ελλαδα,κυριως τα ανατολικα μουνετα κατω των 30  που ερχονται σολο η με γκομενο επερεπε να βλέπουν την ελλαδα με το κυαλι λογω ακρίβειας και να μπορουν να την επισκεφτονται μονο μετα  απο προσκληση βαλκανιου τσοπάνη :erection: ,οπως το παλιο καλό καιρό
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
τυπε δε νομιζω να ειναι το προβλημα ο δυτικος,ο λουξεμβουργιος σκουπιδιαρης βγαζει 2χιλ+ το μηνα,δικαιουται να ερθει στη Ρόδο,ο  ανατολικος εργατης,συνταξιουχος κλπ δε θα επρεπε να μπορει να ερχεται στην ελλαδα,κυριως τα ανατολικα μουνετα κατω των 30  που ερχονται σολο η με γκομενο επερεπε να βλέπουν την ελλαδα με το κυαλι λογω ακρίβειας και να μπορουν να την επισκεφτονται μονο μετα  απο προσκληση βαλκανιου τσοπάνη :erection: ,οπως το παλιο καλό καιρό
Στη σύγκριση που κάνεις μετάξι δυτικών και ανατολικών το διχίλιαρο που πέρνει το μήνα ο δυτικός του ανεβάζει το δείκτη μαλακίας του κεφαλιού του που δεν πάει να φάει μια φρέσκια σαλάτα σε ένα εστιατόριο σε σχέση με τον ανατολικό που δεν έχεις απαίτηση για πολλά αλλά πολλές φορές κάνει την ευχάριστη έκπληξη...
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.910
Like
1.432
Πόντοι
216
Δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω καμιά φωτο με πρόσωπο...

Πάμε στα δικά μας τώρα! Τα οποία θα σας τα πει καλύτερα ο μέγας Δάσκαλος Ιωσήφ Μπλάσκος! Αυτό που συμβαίνει σε αυτή τη χώρα είναι μαεστρικά και διαβολικά στημένο για να μην γαμάει ο κόσμος... Μιλάμε για έναν εφιάλτη , ένα κακό όνειρο για την γενιά μας!
Το εξήγησα και στον αρχηγό πως από τα μέσα Απριλίου μέχρι τέλη Οκτωβρίου δεν υπάρχει ...Ελληνική ιδιοκτησία στα καταλύματα του νησιού! Οτιδήποτε ενοικιάζεται σε αυτό το νησί έχει κρατηθεί απο την TUI την Tomas Cook τη Neckerman και άλλες τεράστιες εταιρίες που πρακτορεύουν διακοπές! Οι ξενοδόχοι πέρνουν ένα μικρό κομμάτι της πίτας για τη "λάτζα"  που κάνουν για να είναι λειτουργικά τα καταλύματα και αν θέλουν να έχουν και κάποιο κέρδος απο αυτή την ιστορία η μοναδική δυνατότητα που τους δίνεται είναι να κόψουν στην ποιότητα των υλικών και στους μισθούς των υπαλλήλων ! Το δευτερο ιδίως με τις τελευταίες κυβερνήσεις ήταν το τεράστιο δώρο προς τα αφεντικά! Το γέλιο είναι πως η τελευταία κυβέρνηση που τη ψήφισαν με τα δυο χέρια όλοι οι ξενοδοχειουπάλληλοι είναι και η κυβέρνηση που τους ΞΕΠΑΤΩΝΕΙ παραπάνω απο κάθε άλλη!!!

Αυτό εδώ όμως δεν μας ενδιαφέρει! Αυτό μας ενδιαφέρει είναι πως αυτή τη στιγμή αντί στα δωμάτια να έχει πραγματικούς Τουρίστες και μουνάρες απο όλο το κόσμο... είναι γεμάτο απο ΧΟΝΤΡΕΣ ευρωπαίες εκτρώματα εξηντάρες που ψήνονται σαν τα ψάρια στο τηγάνι στον ήλιο και τρώνε και πίνουν σαν γουρούνια...Ενίοτε  παθαίνουν και εμφράγματα και οδηγούνται στο νοσοκομείο μετά το δείπνο στα all inclusive...
.................................................................................................
Για τη γενιά μου η δημιουργία περιουσίας είναι κάτι απαγορευμένο! Δεν το επιτρέπει το ...σύστημα! Αυτό της μόνιμης εποπτείας! Αυτό που ουσιαστικά προσπαθεί να συρρικνώσει την ήδη υπάρχουσα! Αυτό που δεν θα επιτρέψει στο κοντινό μέλλον το παιδί να μην έχει καθαρή ιδιοκτησία επι του σπιτιού του!

Αρχηγε δεν πρόλαβα να κάνω βίλα πάνω στη θάλασσα... Ούτε με τις προοπτικές της οικονομίας θα το πετύχω ποτέ! Κάποιοι το κατάφεραν με το 1/3 της δουλειάς που καταβάλω τώρα και το 1/10 του ρίσκου μου... Δυστυχώς η χώρα δεν μας ανήκει! Λείπετε καιρό κάποιοι και δεν νιώθετε τη τρομοκρατία του να έχεις λεφτά σε αυτό το σκορποχώρι που ζούμε! Λεφτά επιτρέπεται να έχουν μόνο οι άχρηστοι πολιτικοί...
Η προσέγγισή μου είναι βιαστική και με λάθη! Ελπίζω ο Δάσκαλος να μας τα αναλύσει καλύτερα και να προτείνει και λύσεις...

Ρολογα μ'αρεσει η αναλυση σου, αλλα τα περιμενα καπως αλλιως για Ροδο.
Δηλαδη αμα εκει που ρεει το χρημα αφθονο επι 7 μηνες, ειναι ετσι,
παρε και καταλαβε τι γινεται στην υπολοιπη Ελλαδα,
που τον τουρισμο της Ροδου, ποσοτικα και ποιοτικα, δεν τον βλεπει ουτε με το κυαλι....
καμια ροη χρηματος, εκ των ενοντων, μεταξυ μας, και δεν υπαρχει σαλιο, και δεν κουνιεται φυλλο....

Απο παλιοτερη συνομιλια μας, και γενικα απο τα ταξιδια σου νομιζα οτι καπως ειχες προλαβει να καβατζωθεις κι εσυ.
Εγω παντως απο τα πολλα που εχω κρατησει που λεμε εδω μεσα στα νηματα, και τα εχει πει κι ο mgtow hellas για οποιον ακουει τις εκπομπες του,
ειναι οτι πρεπει να μαζευτουν χρηματα για τις δυσκολες ωρες, που ειναι τα...γεραματα, γιατι τοτε θα ειναι αργα πια για δακρυα.
Βεβαια, ποιος μπορει να κανει αποταμιευση στην Ελλαδα σημερα; Ελαχιστοι...
Αυτο σημαινει, ετσι κι αλλιως, κομμενες περιττες σπαταλες....

Παντως δυσκολευομαι να πιστεψω οτι οι Ροδιτες δεν ειναι σε μεγαλο βαθμο 'φτιαγμενοι'.
Δυο φορες εχω ερθει Ροδο, 1999 και 2002, και επαθα πλακα με οτι ειδα....
Εγω την θεωρω, το εχω ξαναπει, το καλυτερο μερος της Ελλαδας με διαφορα, και δεκαετιες μπροστα απο την υπολοιπη Ελλαδα...

Δυσκολα τα πραγματα παντως παιδες....
Τι καμακια συζητατε....αυτα πλεον ειναι σπορ, μονο για τους Ελληνες του εξωτερικου....
Ο Ελλην εντος Ελλαδας, λουζεται τις ελλεεινιδες, λογω ελλειψης αλλων επιλογων....
 

aegeanorg

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2018
Μηνύματα
3.755
Like
2.191
Πόντοι
456
Ρολογα μ'αρεσει η αναλυση σου, αλλα τα περιμενα καπως αλλιως για Ροδο.
Δηλαδη αμα εκει που ρεει το χρημα αφθονο επι 7 μηνες, ειναι ετσι,
παρε και καταλαβε τι γινεται στην υπολοιπη Ελλαδα,
που τον τουρισμο της Ροδου, ποσοτικα και ποιοτικα, δεν τον βλεπει ουτε με το κυαλι....
καμια ροη χρηματος, εκ των ενοντων, μεταξυ μας, και δεν υπαρχει σαλιο, και δεν κουνιεται φυλλο....

Απο παλιοτερη συνομιλια μας, και γενικα απο τα ταξιδια σου νομιζα οτι καπως ειχες προλαβει να καβατζωθεις κι εσυ.
Εγω παντως απο τα πολλα που εχω κρατησει που λεμε εδω μεσα στα νηματα, και τα εχει πει κι ο mgtow hellas για οποιον ακουει τις εκπομπες του,
ειναι οτι πρεπει να μαζευτουν χρηματα για τις δυσκολες ωρες, που ειναι τα...γεραματα, γιατι τοτε θα ειναι αργα πια για δακρυα.
Βεβαια, ποιος μπορει να κανει αποταμιευση στην Ελλαδα σημερα; Ελαχιστοι...
Αυτο σημαινει, ετσι κι αλλιως, κομμενες περιττες σπαταλες....

Παντως δυσκολευομαι να πιστεψω οτι οι Ροδιτες δεν ειναι σε μεγαλο βαθμο 'φτιαγμενοι'.
Δυο φορες εχω ερθει Ροδο, 1999 και 2002, και επαθα πλακα με οτι ειδα....
Εγω την θεωρω, το εχω ξαναπει, το καλυτερο μερος της Ελλαδας με διαφορα, και δεκαετιες μπροστα απο την υπολοιπη Ελλαδα...

Δυσκολα τα πραγματα παντως παιδες....
Τι καμακια συζητατε....αυτα πλεον ειναι σπορ, μονο για τους Ελληνες του εξωτερικου....
Ο Ελλην εντος Ελλαδας, λουζεται τις ελλεεινιδες, λογω ελλειψης αλλων επιλογων....
O Γιάννης Κλούβας είναι μια εμβληματική μορφή για το νησί και προταγωνιστεί στο ντοκυμαντέρ με τα καμάκια του 70 και του 80! Η ιδιότητά του είναι πρόεδρος των εστιατόρων και κέντρων μαζικής εστίασης ---->


 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.910
Like
1.432
Πόντοι
216
O Γιάννης Κλούβας είναι μια εμβληματική μορφή για το νησί και προταγωνιστεί στο ντοκυμαντέρ με τα καμάκια του 70 και του 80! Η ιδιότητά του είναι πρόεδρος των εστιατόρων και κέντρων μαζικής εστίασης ---->


Κι απο εμπειρια που εχω απο Λευκαδα, δηλαδη ξερω και τα λεω, εχω γνωστους-ακρες κλπ,
ολο κλαιγονται, και ολο θησαυριζουν.
Μιλαμε οτι γινεται της καριολας απο τουρισμο,
εχει βουλιαξει το νησι, απο τη μια η Ιονια οδος, απο την αλλη η Εγνατια, απο την αλλη το Ακτιο, η μαρινα τους, εχουν και οδικη συνδεση,
και απο 20.000 κοσμο το χειμωνα, το καλοκαρι πιανει καμια 300.000!!!
Λοιπον, και τους Λευκαδιτες να ρωτησεις, θα σου κλαφτουν, και ναι μεν αλλα, και φοροι, και συγκριση με παλιες εποχες κλπ.
Και μπορει να τον δεις τον ιδιο που κλαιγεται, να χτιζει καινουρια καταλυματα...
Δεν το συζητω οτι ασχολουνται με τον τουρισμο, δουλευουν 5 μηνες, και τον υπολοιπο χρονο κανουν ταξιδια στην Ευρωπη...
οκ, εχει και φτωχο κοσμο, αγροτες, ηλικιωμενους, ατυχους στη ζωη,
αλλα ολοι εχουν χτισει και νοικιαζουν, δεν εχασε κανεις απο τον τουρισμο...

Αρα κραταω μικρο καλαθι οταν ακουω απο επαγγελματιες 'κλαψες'....
Αμα αυτα που ξερω γινονται στην Λευκαδα, που μεχρι τη δεκαετια του 80 ειχε κατσικια και γελαδια,
ε δε μπορω να δεχτω οτι η κοσμοπολιτικη Ροδος που εχει τουρισμο εδω και 70 χρονια, οτι εχει πεσει 'χαμηλα'....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom