Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.677
Like
14.050
Πόντοι
3.656
βρε εσύ δεν έγραψες ότι είναι το ίδιο;
ε δεν είναι, ο επαγγελματίας εξοικονομεί και φόρο εισοδήματος και φπα
Στα λόγια μου έρχεσαι. Ο επαγγελματίας θα ζητήσει απόδειξη για να την περάσει στα έξοδα.

Ο δυ και ο μισθωτός δεν θα ζητήσουν και θα επιδιώξουν να μην κοπεί για να γλυτώσουν το φπα και ότι τους κόψουν. Αυτοί συντηρούν αν δεν υποκινούν την φοροδιαφυγή σε αυτούς τους κλάδους.
 

SailorGr

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Αυγ 2013
Μηνύματα
1.271
Κριτικές
26
Like
11.113
Πόντοι
3.466
Στα λόγια μου έρχεσαι. Ο επαγγελματίας θα ζητήσει απόδειξη για να την περάσει στα έξοδα.

Ο δυ και ο μισθωτός δεν θα ζητήσουν και θα επιδιώξουν να μην κοπεί για να γλυτώσουν το φπα και ότι τους κόψουν. Αυτοί συντηρούν αν δεν υποκινούν την φοροδιαφυγή σε αυτούς τους κλάδους.
Οι ηλιθιοι οι ΔΥ πλήρωναν με καρτες μεχρι που τους ηρθε το ραβασακι οτι ξοδευουν πιο πολλα απο αυτα που τους παρακρατανε και τωρα οι περισσοτεροι ειναι με το κασερι στο χερι....
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.677
Like
14.050
Πόντοι
3.656
Οι ηλιθιοι οι ΔΥ πλήρωναν με καρτες μεχρι που τους ηρθε το ραβασακι οτι ξοδευουν πιο πολλα απο αυτα που τους παρακρατανε και τωρα οι περισσοτεροι ειναι με το κασερι στο χερι....
πως μπορεί ο δυ να ξοδεύει πιο πολλά από αυτά που βγάζει αν ο μισθός του είναι το μόνο του εισόδημα?

Η εμπειρία μου λέει ότι μεγαλύτερο γύφτοι ακόμα και στο ευρώ όταν πρόκειται για μαύρα από δυ δεν υπάρχει....όπου βρουν ευκαιρία γλιτώνουν.....ενοίκια, υπηρεσίες, πληρωμές, επιδόματα όπου μπορούν χώνονται.....

πάνε στον μεγαλογιατρό και τους παίρνει 300 ευρώ κατάμαυρα και βγάζει 500 χιλιάρικα το χρόνο μαύρα.... τα δίνουν και κάνουν μόκο....

και τους πείραξε που ο κακομοίρης που βγάζει 20 χιλιάρικα το χρόνο κρύβει τα 5 για να ζήσει σαν άνθρωπος και όχι σαν ζητιάνος.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.107
Like
22.833
Πόντοι
5.506
Στα λόγια μου έρχεσαι. Ο επαγγελματίας θα ζητήσει απόδειξη για να την περάσει στα έξοδα.

Ο δυ και ο μισθωτός δεν θα ζητήσουν και θα επιδιώξουν να μην κοπεί για να γλυτώσουν το φπα και ότι τους κόψουν. Αυτοί συντηρούν αν δεν υποκινούν την φοροδιαφυγή σε αυτούς τους κλάδους.
Δηλαδή εσύ λες ότι ο επαγγελματίας καίγεται να ΚΟΨΕΙ απόδειξη;
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Οι ηλιθιοι οι ΔΥ πλήρωναν με καρτες μεχρι που τους ηρθε το ραβασακι οτι ξοδευουν πιο πολλα απο αυτα που τους παρακρατανε και τωρα οι περισσοτεροι ειναι με το κασερι στο χερι....
Πάρε σεκιούριτι τύπε μη σου κάνουν ντου με τόσο κασέρι
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.677
Like
14.050
Πόντοι
3.656
Δηλαδή εσύ λες ότι ο επαγγελματίας καίγεται να ΚΟΨΕΙ απόδειξη;
Γιατί αυτό είπα? Τι σημασία έχει τι θέλει ο επαγγελματίας?


Είπα ότι ως καταναλωτής ο επαγγελματίας έχει συμφέρον να ζητήσει -και ζητάει- απόδειξη γιατί την περνάει στα έξοδα.

Ο δυ και ο μισθωτός είναι που ζητάει μαύρες υπηρεσίες και συμβάλει ενεργά στην φοροδιαφυγή που μετά έρχεται και ζητάει τεκμήρια.

Διαφωνείς σε κάτι από αυτά?
 

RETRO

Μέγας
Εγγρ.
6 Οκτ 2020
Μηνύματα
6.324
Like
16.811
Πόντοι
3.556
Πάρε σεκιούριτι τύπε μη σου κάνουν ντου με τόσο κασέρι
τύπε πως τους πετσοκόβεις ετσι δω μεσα :rockon::rockon::rockon:τοσα ποστ μαζεμενα ειχαμε να δουμε απο τυπο πρινς μπελοζερσκι παραρετσκι πως λεγόντανε να πουμε που χτυπούσε ρελαντί 100 τη μερα :wanker::wanker::wanker::undecided::undecided::undecided:
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
τύπε πως τους πετσοκόβεις ετσι δω μεσα :rockon::rockon::rockon:τοσα ποστ μαζεμενα ειχαμε να δουμε απο τυπο πρινς μπελοζερσκι παραρετσκι πως λεγόντανε να πουμε που χτυπούσε ρελαντί 100 τη μερα :wanker::wanker::wanker::undecided::undecided::undecided:
Δεν περνάει αλλιώς η ώρα τύπε
 

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.107
Κριτικές
4
Like
7.256
Πόντοι
1.336
Γιδια της ΝΔ , μια ερωτηση απο εναν πρωην νεοδημοκρατη
Αν μια επιχειρηση μετα τις πληρωμες μισθων , παγιων κλπ παρουσιασει ζημιες σε μια χρονια, γιατι θα πρεπει να πληρωσει 3000 , θεωρουμενη οτι εχει κερδη ??
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.107
Like
22.833
Πόντοι
5.506
Γιατί αυτό είπα? Τι σημασία έχει τι θέλει ο επαγγελματίας?


Είπα ότι ως καταναλωτής ο επαγγελματίας έχει συμφέρον να ζητήσει -και ζητάει- απόδειξη γιατί την περνάει στα έξοδα.

Ο δυ και ο μισθωτός είναι που ζητάει μαύρες υπηρεσίες και συμβάλει ενεργά στην φοροδιαφυγή που μετά έρχεται και ζητάει τεκμήρια.

Διαφωνείς σε κάτι από αυτά?
Φυσικά και διαφωνώ. Δεν εξετάζουμε τι κάνει ως καταναλωτής ο επαγγελματίας αλλά ως επαγγελματίας. Γιατί θέτεις μόνο την παράμετρο του μισθωτού ως λαμόγιου καταναλωτή πρόβλημα της φοροδιαφυγής.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.677
Like
14.050
Πόντοι
3.656
Φυσικά και διαφωνώ. Δεν εξετάζουμε τι κάνει ως καταναλωτής ο επαγγελματίας αλλά ως επαγγελματίας. Γιατί θέτεις μόνο την παράμετρο του μισθωτού ως λαμόγιου καταναλωτή πρόβλημα της φοροδιαφυγής.
Είσαι με τα καλά σου? Αν ζητήσεις απόδειξη δε θα σου δώσουν?

Εμ είσαι συνένοχος στο έγκλημα εμ ζητάς και την φορολόγηση του?

Δηλαδή θεωρείς λογικό να θεσπίσουν τεκμήρια και να φορολογηθεί ο άλλος για τα λεφτά που γλίτωσες????

Η φοροδιαφυγή έχει 2 πλευρές μια αυτός που πουλάει και μια αυτός που αγοράζει...εσύ ωραία και έβγαλες την ουρά του καταναλωτή απέξω δεν είναι όμως έτσι.

Αν ζητάς αποδείξεις δεν θα συμβάλλεις στην φοροδιαφυγή...αλλά όλοι θέλουν πάταξη της φοροδιαφυγής αρκεί να μην πληρώσουν οι ίδιοι.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.233
Κριτικές
10
Like
5.623
Πόντοι
2.816
Γιδια της ΝΔ , μια ερωτηση απο εναν πρωην νεοδημοκρατη
Αν μια επιχειρηση μετα τις πληρωμες μισθων , παγιων κλπ παρουσιασει ζημιες σε μια χρονια, γιατι θα πρεπει να πληρωσει 3000 , θεωρουμενη οτι εχει κερδη ??
Δεν χρειάζεται να πληρώσει τύπε
Απλά να κλείσει είναι η λύση

Όταν μια επιχείρηση μπαίνει μέσα κλείνει τύπε.. δεν περιμένει τη φορολογία, χιλιάδες επιχειρήσεις κλείνουν τύπε.. το επιχειρείν δεν είναι για όλους τύπε..
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.107
Like
22.833
Πόντοι
5.506
Είσαι με τα καλά σου? Αν ζητήσεις απόδειξη δε θα σου δώσουν?

Εμ είσαι συνένοχος στο έγκλημα εμ ζητάς και την φορολόγηση του?

Δηλαδή θεωρείς λογικό να θεσπίσουν τεκμήρια και να φορολογηθεί ο άλλος για τα λεφτά που γλίτωσες????

Η φοροδιαφυγή έχει 2 πλευρές μια αυτός που πουλάει και μια αυτός που αγοράζει...εσύ ωραία και έβγαλες την ουρά του καταναλωτή απέξω δεν είναι όμως έτσι.

Αν ζητάς αποδείξεις δεν θα συμβάλλεις στην φοροδιαφυγή...αλλά όλοι θέλουν πάταξη της φοροδιαφυγής αρκεί να μην πληρώσουν οι ίδιοι.
Ρε 'σύ, έγραψες αυτό



Στα λόγια μου έρχεσαι. Ο επαγγελματίας θα ζητήσει απόδειξη για να την περάσει στα έξοδα.

Ο δυ και ο μισθωτός δεν θα ζητήσουν και θα επιδιώξουν να μην κοπεί για να γλυτώσουν το φπα και ότι τους κόψουν. Αυτοί συντηρούν αν δεν υποκινούν την φοροδιαφυγή σε αυτούς τους κλάδους.
και μου λες εμένα ποια ουρά βγάζω απ έξω;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.107
Like
22.833
Πόντοι
5.506
Γιδια της ΝΔ , μια ερωτηση απο εναν πρωην νεοδημοκρατη
Αν μια επιχειρηση μετα τις πληρωμες μισθων , παγιων κλπ παρουσιασει ζημιες σε μια χρονια, γιατι θα πρεπει να πληρωσει 3000 , θεωρουμενη οτι εχει κερδη ??
Γιατί ΧΙΛΙΑΔΕΣ επιχειρήσεις επίθεση πολλά έτη παρουσιάζουν "ζημιές" ή έστω "ελάχιστα κέρδη". Δίκαιο; OXI. Λύση; ΠΡΟΣΚΑΙΡΑ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.677
Like
14.050
Πόντοι
3.656
Ρε 'σύ, έγραψες αυτό




και μου λες εμένα ποια ουρά βγάζω απ έξω;
Ναι διαφωνείς?

Ο επαγγελματίας δεν θα ζητήσει απόδειξη για να περάσει έξοδα????? Αφού έχει συμφέρον.


Ο δυ και ο μισθωτός που δεν έχουν θα ζητήσουν?????

Τώρα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.107
Like
22.833
Πόντοι
5.506
Ναι διαφωνείς?

Ο επαγγελματίας δεν θα ζητήσει απόδειξη για να περάσει έξοδα????? Αφού έχει συμφέρον.


Ο δυ και ο μισθωτός που δεν έχουν θα ζητήσουν?????

Τώρα κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις μου φαίνεται.
Ναι ρε, οκ αυτό.

Πες μου τώρα, ο επαγγελματίας ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ στο 99% των περιπτώσεων θα αποφύγει να κόψει απόδειξη;
 

Gianis klavdios

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2023
Μηνύματα
842
Κριτικές
1
Like
1.129
Πόντοι
206
Δεν χρειάζεται να πληρώσει τύπε
Απλά να κλείσει είναι η λύση

Όταν μια επιχείρηση μπαίνει μέσα κλείνει τύπε.. δεν περιμένει τη φορολογία, χιλιάδες επιχειρήσεις κλείνουν τύπε.. το επιχειρείν δεν είναι για όλους τύπε..
Ρε τι τζιμανι εισαι εσυ
Και να σου πω ρε τζιμανι αν κλεισουν το 30 % των επιχειρήσεων απο που παπαρια θα εισπρατει εισφορες ο οαεε? Πως θα δίνει συντάξεις?
Μια ζωη σκέφτεστε τι καταστροφή
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom