Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.268
Like
22.917
Πόντοι
5.506
''O πανηλίθιος ακόμα να καταλάβει ότι οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, οι φοροφυγάδες ΕΥΚΟΛΑ φροντίζουν να είναι καλυμμένοι στο πόθεν εσχες με πολλούς και διάφορους τρόπους. Αλλά συνεχίζει την ίδια την κασέτα.'' - Δικά σου λόγια

Μάλλον κάποιος άλλος ξεκινάει με δεδομένο ότι κάποιοι πλουτίζουν και μαγειρεύουν τον πλουτισμό τους.


Δεν κάθομαι να διαφωνήσω άλλο...θα ρωτήσω ένα καλό λογιστή να μου πει πως να ανοίξω πλυντήριο (αυτοκινήτων) :confused:
Άντε να ρωτήσω μια τελευταία φορά. Πιστεύεις ότι πλέον το πόθεν εσχες για μεγάλα ποσά τύπου για αγορά πχ αυτοκίνητο, σκάφος, σπίτι, εξοχικό ΔΕΝ ελέγχεται;
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.160
Πόντοι
3.656
Άντε να ρωτήσω μια τελευταία φορά. Πιστεύεις ότι πλέον το πόθεν εσχες για μεγάλα ποσά τύπου για αγορά πχ αυτοκίνητο, σκάφος, σπίτι, εξοχικό ΔΕΝ ελέγχεται;
Άντε να σε ρωτήσω εγώ κάτι άλλο.....

πες ότι δηλώνεις 20 χιλιάδες το χρόνο και θες να αγοράσεις ένα αμάξι που κάνει 80 χιλιάδες.....οπότε σου υπολογίζει τεκμήριο αφού δεν το καλύπτεις.....


θες να μου πεις τι γίνετια αν το αγοράσεις? δεν στο πουλάει η αντιπροσωπεία?????? πληρώνεις το τεκμήριο και το βουλώνουν όλοι???

ή σου ζητάνε βεβαίωση από την εφορία για να προχωρήσει η συναλλαγή?

Για πες....
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.268
Like
22.917
Πόντοι
5.506
Άντε να σε ρωτήσω εγώ κάτι άλλο.....

πες ότι δηλώνεις 20 χιλιάδες το χρόνο και θες να αγοράσεις ένα αμάξι που κάνει 80 χιλιάδες.....οπότε σου υπολογίζει τεκμήριο αφού δεν το καλύπτεις.....


θες να μου πεις τι γίνετια αν το αγοράσεις? δεν στο πουλάει η αντιπροσωπεία?????? πληρώνεις το τεκμήριο και το βουλώνουν όλοι???

ή σου ζητάνε βεβαίωση από την εφορία για να προχωρήσει η συναλλαγή?

Για πες....
Αν και σε ερώτηση ΔΕΝ απαντάνε με ερώτηση, το προσπερνώ...

Αν δηλώνω 20 χιλιάδες το χρόνο ΕΠΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ, χωρίς πολύκροτες αγορές ενδιάμεσα, ΠΟΥΤΣΑ ΜΟΥ και το αγοράζω.

Αν δε μπορώ να το καλύψω ως αγορά και δε δικαιολογούνται τα 80k, η αντιπροσωπεία σαφέστατα και στο πουλάει, πουτσα της, να πουλήσει θέλει, προφανώς δε δέχεται μετρητά, είτε μεταφέρεις το ποσό ή πιο πιθανά γίνεται δανειοδότηση. Απλώς, στην πρώτη χρήση και δήλωση το αργότερο φανταζομαι, σκάει η λυπητερή.

Το τεκμήριο που το μπέρδεψες εσύ ξέρεις στην προκειμένη.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.160
Πόντοι
3.656
Αν και σε ερώτηση ΔΕΝ απαντάνε με ερώτηση, το προσπερνώ...

Αν δηλώνω 20 χιλιάδες το χρόνο ΕΠΙ ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ, χωρίς πολύκροτες αγορές ενδιάμεσα, ΠΟΥΤΣΑ ΜΟΥ και το αγοράζω.

Αν δε μπορώ να το καλύψω ως αγορά και δε δικαιολογούνται τα 80k, η αντιπροσωπεία σαφέστατα και στο πουλάει, πουτσα της, να πουλήσει θέλει, προφανώς δε δέχεται μετρητά, είτε μεταφέρεις το ποσό ή πιο πιθανά γίνεται δανειοδότηση. Απλώς, στην πρώτη χρήση και δήλωση το αργότερο φανταζομαι, σκάει η λυπητερή.

Το τεκμήριο που το μπέρδεψες εσύ ξέρεις στην προκειμένη.
Απαντάω με ερώτηση γιατί αν σου τα πω χωρίς ερώτηση θα πεις πάλι ότι κάνω μονόλογο.

Αν δηλώνεις 20Κ το χρόνο θα πρέπει να περιμένεις πολλά χρόνια για υπάρχουν και τα τεκμήρια διαβίωσης και τα πραγματικά σου έξοδα τα οποία πλέον και αυτά φαίνονται σε πολλές περιπτώσεις. Αλλά ναι λέμε να μην το δικαιολογείς - προφανώς -

Θα στο πουλήσει λοιπόν η αντιπροσωπεία....τώρα με δανειοδότηση....με 20 χιλιάρικα το χρόνο....δεν είμαι και σίγουρος ότι θα εγκριθεί :confused:

θα το αγοράσεις λοιπόν κανονικά....θα μεταφέρεις τα λεφτά και δεν θα έρθει καμία λυπητερή. θα πληρώσεις ότι προβλέπεται για το τεκμήριο. Αυτή τη δουλειά κάνει το τεκμαρτό εισόδημα.....θα φορολογηθείς σαν να τα είχες αυτά τα λεφτά (αν δεν τα λέω σωστά στο συγκεκριμένο ας πει κάποιος λογιστής).


Ούτε θα σε ελέγξει καμία εφορία που τα βρήκες και πως τα βρήκες ούτε πως γίνετια να αγοράζεις αμάξι 80Κ ενώ βγάζεις ίσα ίσα 2 χιλιάρικα το μήνα ούτε πως θα το ταίζεις ούτε τίποτα.

Εσύ τι νομίζεις δηλαδή? ότι παίρνει σήμα η εφορία και σε ελέγχει και σου κόβει πρόστιμο αυτομάτως? Τι θα πει ότι σε ελέγχουν? εσένα σου έχουν κάνει πολλές φορές έλεγχο ως φυσικό πρόσωπο???
 

locoenelcoco

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2018
Μηνύματα
351
Like
621
Πόντοι
81
Απαντάω με ερώτηση γιατί αν σου τα πω χωρίς ερώτηση θα πεις πάλι ότι κάνω μονόλογο.

Αν δηλώνεις 20Κ το χρόνο θα πρέπει να περιμένεις πολλά χρόνια για υπάρχουν και τα τεκμήρια διαβίωσης και τα πραγματικά σου έξοδα τα οποία πλέον και αυτά φαίνονται σε πολλές περιπτώσεις. Αλλά ναι λέμε να μην το δικαιολογείς - προφανώς -

Θα στο πουλήσει λοιπόν η αντιπροσωπεία....τώρα με δανειοδότηση....με 20 χιλιάρικα το χρόνο....δεν είμαι και σίγουρος ότι θα εγκριθεί :confused:

θα το αγοράσεις λοιπόν κανονικά....θα μεταφέρεις τα λεφτά και δεν θα έρθει καμία λυπητερή. θα πληρώσεις ότι προβλέπεται για το τεκμήριο. Αυτή τη δουλειά κάνει το τεκμαρτό εισόδημα.....θα φορολογηθείς σαν να τα είχες αυτά τα λεφτά (αν δεν τα λέω σωστά στο συγκεκριμένο ας πει κάποιος λογιστής).


Ούτε θα σε ελέγξει καμία εφορία που τα βρήκες και πως τα βρήκες ούτε πως γίνετια να αγοράζεις αμάξι 80Κ ενώ βγάζεις ίσα ίσα 2 χιλιάρικα το μήνα ούτε πως θα το ταίζεις ούτε τίποτα.

Εσύ τι νομίζεις δηλαδή? ότι παίρνει σήμα η εφορία και σε ελέγχει και σου κόβει πρόστιμο αυτομάτως? Τι θα πει ότι σε ελέγχουν? εσένα σου έχουν κάνει πολλές φορές έλεγχο ως φυσικό πρόσωπο???
αυτος ο καθυστερημενος δηλωνει το χρονο 20Κ μηνυματα στο μπου, οποτε παιρνει απαλαγη λογω μαλακιας (και φετος). και επιδομα για αμεα με αυτα που γραφει
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.268
Like
22.917
Πόντοι
5.506
Απαντάω με ερώτηση γιατί αν σου τα πω χωρίς ερώτηση θα πεις πάλι ότι κάνω μονόλογο.

Αν δηλώνεις 20Κ το χρόνο θα πρέπει να περιμένεις πολλά χρόνια για υπάρχουν και τα τεκμήρια διαβίωσης και τα πραγματικά σου έξοδα τα οποία πλέον και αυτά φαίνονται σε πολλές περιπτώσεις. Αλλά ναι λέμε να μην το δικαιολογείς - προφανώς -

Θα στο πουλήσει λοιπόν η αντιπροσωπεία....τώρα με δανειοδότηση....με 20 χιλιάρικα το χρόνο....δεν είμαι και σίγουρος ότι θα εγκριθεί :confused:

θα το αγοράσεις λοιπόν κανονικά....θα μεταφέρεις τα λεφτά και δεν θα έρθει καμία λυπητερή. θα πληρώσεις ότι προβλέπεται για το τεκμήριο. Αυτή τη δουλειά κάνει το τεκμαρτό εισόδημα.....θα φορολογηθείς σαν να τα είχες αυτά τα λεφτά (αν δεν τα λέω σωστά στο συγκεκριμένο ας πει κάποιος λογιστής).


Ούτε θα σε ελέγξει καμία εφορία που τα βρήκες και πως τα βρήκες ούτε πως γίνετια να αγοράζεις αμάξι 80Κ ενώ βγάζεις ίσα ίσα 2 χιλιάρικα το μήνα ούτε πως θα το ταίζεις ούτε τίποτα.

Εσύ τι νομίζεις δηλαδή? ότι παίρνει σήμα η εφορία και σε ελέγχει και σου κόβει πρόστιμο αυτομάτως? Τι θα πει ότι σε ελέγχουν? εσένα σου έχουν κάνει πολλές φορές έλεγχο ως φυσικό πρόσωπο???
Δοκίμασε το λοιπόν και έλα να μας πεις τι έγινε.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

αυτος ο καθυστερημενος δηλωνει το χρονο 20Κ μηνυματα στο μπου, οποτε παιρνει απαλαγη λογω μαλακιας (και φετος). και επιδομα για αμεα με αυτα που γραφει
Και εσένα σου ζητάνε δήλωση πόθεν εσχες ακόμα και για να πας στο περίπτερο για τσίχλες.
 

locoenelcoco

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2018
Μηνύματα
351
Like
621
Πόντοι
81
Δοκίμασε το λοιπόν και έλα να μας πεις τι έγινε.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Και εσένα σου ζητάνε δήλωση πόθεν εσχες ακόμα και για να πας στο περίπτερο για τσίχλες.
σοφη η μαλακια σου καθυστερημενε
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.160
Πόντοι
3.656
Δοκίμασε το λοιπόν και έλα να μας πεις τι έγινε.
το έχουν δοκιμάσει ήδη όλοι αυτοί οι δικηγόροι και οι γιατροί που φοροδιαφεύγουν και τους έχει κλάσει το κράτος 2 @@ επί σειρά ετών :confused:


αλλά τελικά δεν έχω καταλάβει....αν το κράτος ελέγχει διεξοδικά γιατί χρειάζεται νομοσχέδιο καινούριο???

αν όλοι τα βολεύουν με το πόθεν έσχες επειδή έχουν για τον δικηγόρο του Walter White τι θα βρει το κράτος??? αφού θα είναι όλα πλυμένα και καθαρά θα τσιμπήσει πάλι τα @@

αν ισχύουν τα παραπάνω τότε ποιον θα τσιμπήσει η συμμορία του χάρβαρντ? :confused:
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.682
Like
17.816
Πόντοι
3.656
γιατι αμα το κανανε αλλη μερα τι θα γινοταν δηλαδη ?
Είχε δώσει υπόσχεση η ολομέλεια δικηγορικών συλλόγων .
Θα ήταν απέξω μερικές χιλιάδες μελλοθάνατοι επαγγελματίες και θα γιουχάριζαν .
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.160
Πόντοι
3.656
Μην απαντήσεις καν το ξέρω και εγώ....

η Ελλάδα είναι γεμάτη βαρόνους του παράνομου χρήματος που γνωρίζουν καλά τα μέσα και τα έξω του φορολογικού συστήματος και έχον στήσει shell companies για να ξεπλένουν τα μαύρα που κερδίζουν στο μεροκάματο

ξέρω έναν υδραυλικό που κάθε μέρα βγάζει από την κωλότσεπη τα βρόμικα 50ρικα και τα περνάει μέσα από λογαριασμούς από Ελβετία, Isle Of man, νησιά Cayman, ένα πλυντήριο αυτοκινήτων και 3 καντίνες.....για να καταλήξουν στον λογαριασμό ταμιευτηρίου του :rockon:
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.682
Like
17.816
Πόντοι
3.656
οι ελιές δεν φορολογούνται?
Εμφανίζουν πωλήσεις ακινήτων , σε γελοία υψηλές τιμές. Οπότε προέκυψε χρήμα από πώληση ακινήτου.
Πιο ψαγμένη επιλογή ...... είναι λαχεία !
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.160
Πόντοι
3.656
Εμφανίζουν πωλήσεις ακινήτων , σε γελοία υψηλές τιμές. Οπότε προέκυψε χρήμα από πώληση ακινήτου.
Πιο ψαγμένη επιλογή ...... είναι λαχεία !

Και αυτός που θα το αγοράσει εικονικά δεν θα πρέπει να δικαιολογήσει που βρήκε το ποσό να το αγοράσει?

Δεν θα πρέπει να μεταφερθεί το ποσό στην τράπεζα για να βάλει υπογραφή ο συμβολαιογράφος? Μπορεί και όχι...αλλά μετά θα δηλωθεί όλο το ποσό αν είναι πχ με δόσεις????

Και το κυριότερο.....δεν θα πληρώσει φόρο για τα 450χιλ που δήλωσε στο πωλητήριο??????
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.682
Like
17.816
Πόντοι
3.656
Και αυτός που θα το αγοράσει εικονικά δεν θα πρέπει να δικαιολογήσει που βρήκε το ποσό να το αγοράσει?

Δεν θα πρέπει να μεταφερθεί το ποσό στην τράπεζα για να βάλει υπογραφή ο συμβολαιογράφος? Μπορεί και όχι...αλλά μετά θα δηλωθεί όλο το ποσό αν είναι πχ με δόσεις????

Και το κυριότερο.....δεν θα πληρώσει φόρο για τα 450χιλ που δήλωσε στο πωλητήριο??????
Ξεκόλλα ρε.
Εντάξει, όχι 450 , 140 , οι ελιές που κάνουν 3.
Μετά πουλάει ένα 2αρι στην πεύκη του 1960 , αντί για 60 που κάνει, 140 ....
Μετά κερδίζει λαχείο.

Κάποιος που κέρδισε λαχείο , δελτίο που θα έπαιρνε πχ 90 καθαρά στο χέρι .... δεν το πουλάει λες 97 μαύρα στο χέρι
σε κάποιον που θέλει να νομιμοποιήσει κέρδη ;;;
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
64.268
Like
22.917
Πόντοι
5.506
το έχουν δοκιμάσει ήδη όλοι αυτοί οι δικηγόροι και οι γιατροί που φοροδιαφεύγουν και τους έχει κλάσει το κράτος 2 @@ επί σειρά ετών :confused:


αλλά τελικά δεν έχω καταλάβει....αν το κράτος ελέγχει διεξοδικά γιατί χρειάζεται νομοσχέδιο καινούριο???

αν όλοι τα βολεύουν με το πόθεν έσχες επειδή έχουν για τον δικηγόρο του Walter White τι θα βρει το κράτος??? αφού θα είναι όλα πλυμένα και καθαρά θα τσιμπήσει πάλι τα @@

αν ισχύουν τα παραπάνω τότε ποιον θα τσιμπήσει η συμμορία του χάρβαρντ? :confused:
Προσπαθώ να καταλάβω αν και γιατί παριστάνεις τον χαζό.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.181
Κριτικές
10
Like
5.606
Πόντοι
2.816
Ρε τύποι πλάκα κάνετε;

Άμα κάποιος έχει πολύ μαύρο χρήμα το βάζει σε πλυντήριο
 

ivispet

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2014
Μηνύματα
383
Κριτικές
2
Like
970
Πόντοι
81
Πού κολλάει το ΣτΕ?
Και σε ποια αντισυνταγματικοτητα αναφερεσαι?
Σοβαρα ρωταω.
Επιγραμματικά λόγω έλλειψης χρόνου και ολίγον εκλαικευμένα:

1. Ο κάθε πολίτης συνεισφέρει στα δημόσια βάρη ανάλογα με την φοροδοτική του ικανότητα, δηλαδή το πραγματικό του εισόδημα. Αν το πραγματικό εισόδημα υπολείπεται του τεκμαρτού η διαφορά που ο ΕΕ θα κληθεί να καταβάλει συνιστά παραβίαση της συνταγματικής αυτής αρχής, δηλαδή φορολόγηση στο ανύπαρκτο εισόδημα της διαφοράς. Αν δηλαδή εγώ έχω λύσει το βιοποριστικό μου μέσω εισοδημάτων απο άλλες πηγές που έχουν φορολογηθεί (μισθώματα, πλούσια σύζυγος κοκ) και γουστάρω να κάνω 6 δικαστήρια το χρόνο για να μην κάθομαι, γιατί θα πρέπει να φορολογηθώ εκ νέου;

2. Εξομοίωση ΕΕ με μισθωτούς, δύο εντελώς διαφορετικών κατηγορίες με άλλες συνθήκες απασχόλησης και εργασιακό στάτους. Είσαι νομικός και καλός νομικός και νομίζω καταλαβαίνεις το νομικό ανουσιόργημα. Για την οικονομία της κουβέντας, ακόμα και αν δεχόμουν να ξεφλουδίσω την φράουλα επειδή ξεφλουδίζω το πορτοκάλι, βάσει της αρχής της ισότητας, θα έπρεπε κι εσύ όπως ο μισθωτός να έχεις αφορολόγητο να μην πληρώνεις τέλος επιτηδεύματος, ούτε και προκαταβολή, άλλως θα έπρεπε ομοίως τα ανωτέρω να επιβληθούν και στον μισθωτό.

Ασφαλώς κάποιοι θα προσφύγουν στα τακτικά διοικητικά δικαστήρια για τους υπερβάλοντες φόρους και η υπόθεση θα φτάσει αργά ή γρήγορα στο Στε, αυτό εννοούσα. Άλεξ ας είμαστε ειλικρινείς, ξέρω πάρα πολλούς δικηγόρους που πραγματικά πεινάνε. Έχω παράδειγμα ανθρώπου που δεν μπορεί να στείλει το παιδί του στην ιατρική ιωαννίνων. Και είναι πολύ άδικο μετά απο τόσα χρόνια σπουδών και αγώνα να τους εξαφανίζουν.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.682
Like
17.816
Πόντοι
3.656
Ασφαλώς κάποιοι θα προσφύγουν στα τακτικά διοικητικά δικαστήρια για τους υπερβάλοντες φόρους και η υπόθεση θα φτάσει αργά ή γρήγορα στο Στε, αυτό εννοούσα. Άλεξ ας είμαστε ειλικρινείς, ξέρω πάρα πολλούς δικηγόρους που πραγματικά πεινάνε. Έχω παράδειγμα ανθρώπου που δεν μπορεί να στείλει το παιδί του στην ιατρική ιωαννίνων. Και είναι πολύ άδικο μετά απο τόσα χρόνια σπουδών και αγώνα να τους εξαφανίζουν.
Αυτοί που ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΤΟΥΡΓΗΜΑ, δεν είναι λοιπόν καταραμένοι ;;;
Αν μάθαινες ότι έπαθαν συμφορά .... ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΙΡΟΣΟΥΝ ;;
Εγώ πολύ . Θα το γλένταγα.

Γίναμε ζούγκλα. Δεν υπάρχει τίποτε.
Ας γίνουν όλα πουτάνα.
 

athinaios44

Ανώτατος
Εγγρ.
19 Μαΐ 2018
Μηνύματα
52.279
Like
51.221
Πόντοι
12.756
:tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth::tooth:
αυριο ψηφιζεται να ξερετε....
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.181
Κριτικές
10
Like
5.606
Πόντοι
2.816
Επιγραμματικά λόγω έλλειψης χρόνου και ολίγον εκλαικευμένα:

1. Ο κάθε πολίτης συνεισφέρει στα δημόσια βάρη ανάλογα με την φοροδοτική του ικανότητα, δηλαδή το πραγματικό του εισόδημα. Αν το πραγματικό εισόδημα υπολείπεται του τεκμαρτού η διαφορά που ο ΕΕ θα κληθεί να καταβάλει συνιστά παραβίαση της συνταγματικής αυτής αρχής, δηλαδή φορολόγηση στο ανύπαρκτο εισόδημα της διαφοράς. Αν δηλαδή εγώ έχω λύσει το βιοποριστικό μου μέσω εισοδημάτων απο άλλες πηγές που έχουν φορολογηθεί (μισθώματα, πλούσια σύζυγος κοκ) και γουστάρω να κάνω 6 δικαστήρια το χρόνο για να μην κάθομαι, γιατί θα πρέπει να φορολογηθώ εκ νέου;

2. Εξομοίωση ΕΕ με μισθωτούς, δύο εντελώς διαφορετικών κατηγορίες με άλλες συνθήκες απασχόλησης και εργασιακό στάτους. Είσαι νομικός και καλός νομικός και νομίζω καταλαβαίνεις το νομικό ανουσιόργημα. Για την οικονομία της κουβέντας, ακόμα και αν δεχόμουν να ξεφλουδίσω την φράουλα επειδή ξεφλουδίζω το πορτοκάλι, βάσει της αρχής της ισότητας, θα έπρεπε κι εσύ όπως ο μισθωτός να έχεις αφορολόγητο να μην πληρώνεις τέλος επιτηδεύματος, ούτε και προκαταβολή, άλλως θα έπρεπε ομοίως τα ανωτέρω να επιβληθούν και στον μισθωτό.

Ασφαλώς κάποιοι θα προσφύγουν στα τακτικά διοικητικά δικαστήρια για τους υπερβάλοντες φόρους και η υπόθεση θα φτάσει αργά ή γρήγορα στο Στε, αυτό εννοούσα. Άλεξ ας είμαστε ειλικρινείς, ξέρω πάρα πολλούς δικηγόρους που πραγματικά πεινάνε. Έχω παράδειγμα ανθρώπου που δεν μπορεί να στείλει το παιδί του στην ιατρική ιωαννίνων. Και είναι πολύ άδικο μετά απο τόσα χρόνια σπουδών και αγώνα να τους εξαφανίζουν.
Το πες μόνος σου τύπε... Άλλο στάτους ο μισθωτός, άλλο ο ελ.επ.

Αν έχει αρχιδια το ΣτΕ πρέπει να βγει να πει ότι οι ελ.επ. πρέπει να πληρώνουν διπλό φόρο από τους μισθωτούς. Και όχι το 1/4 όπως γίνεται τα τελευταία χρόνια
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
330
Κριτικές
20
Like
959
Πόντοι
1.011
άμα έχεις λογιστή με τις κατάλληλες γνωριμίες όλα φτιάχνονται !!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom