Νέα

Τι ετοιμάζουν για τους ελεύθερους επαγγελματίες - ΦΟΡΟΙ

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tellystalone6969
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
288
Like
299
Πόντοι
21
Θέλουν


τις επενδύσεις που ψάχνουν βουλγαρίες και αλβανίες και στο τέλος.....ταιβάν-ίες και τα σχετικά.....για να έχουν φτηνές τις παραγωγές τους.....

οι επενδύσεις που θέλουν αυτοί......θέλουν να έρθουν σε μια χώρα που θα βρουν απελπισμένους και έτοιμους για ξεβράκωμα.

εσύ θα πληρώνεις 1 ευρώ την κιλοβατώρα και αυτοί θα παίρνουν επιδότηση από το κράτος και θα την πληρώνουν 0,05

και τα κέρδη τους θα χάνονται στο pipeline των εξαγωγών και των εισαγωγών τους....

όλα καλά όμως γιατί θα έχει δουλειά πολύς κόσμος η ανεργία θα πέσει....απλά δεν θα ζεις θα επιβιώνεις.
μην μιλάμε με παραδοσιακούς όρους λες και το 2023 είναι 2010 ή 2000...Στην Ελλάδα οι εργαζόμενοι είναι άρχοντες!!! Ποιός τολμά να πειράξει εργαζόμενο κλπ σε σχέση με εργοδότη?
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.167
Πόντοι
3.656
μην μιλάμε με παραδοσιακούς όρους λες και το 2023 είναι 2010 ή 2000...Στην Ελλάδα οι εργαζόμενοι είναι άρχοντες!!! Ποιός τολμά να πειράξει εργαζόμενο κλπ σε σχέση με εργοδότη?
Δηλαδή τι εννοείς να τον πειράξει?

Και για τι εργαζόμενους και τι εργοδότες μιλάμε?
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
288
Like
299
Πόντοι
21
αν βάλουμε απ τη μια μεριά πόσα πράγματα ,εφαρμογές προγράμματα και προστασίες έχουν βγει υπερ των εργαζομένων γενικά έναντι των αντίστοιχων για εργοδότες,ενοοώ υπάρχει τεράστια αδικία!
όπως συμφωνούμε όλοι πλέον...για να έχεις ένα απλό μαγαζί σήμερα πρέπει να είσαι λίγο τρελός...
Φυσική η αγορά ειναι δαιδαλώδης ,χάος με ποικιλία περιπτώσεων.
Π.χ. κανείς δεν εννοεί κανονικό μισθωτό έναν τραπεζικό υπάλληλο.. δεν τον συγκρίνεις με τον ντιλιβερά...ούτε τον μαραγκό της γειτονιάς με το πολυκατάστημα.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.167
Πόντοι
3.656
αν βάλουμε απ τη μια μεριά πόσα πράγματα ,εφαρμογές προγράμματα και προστασίες έχουν βγει υπερ των εργαζομένων γενικά έναντι των αντίστοιχων για εργοδότες,ενοοώ υπάρχει τεράστια αδικία!
όπως συμφωνούμε όλοι πλέον...για να έχεις ένα απλό μαγαζί σήμερα πρέπει να είσαι λίγο τρελός...
Φυσική η αγορά ειναι δαιδαλώδης ,χάος με ποικιλία περιπτώσεων.
Π.χ. κανείς δεν εννοεί κανονικό μισθωτό έναν τραπεζικό υπάλληλο.. δεν τον συγκρίνεις με τον ντιλιβερά...ούτε τον μαραγκό της γειτονιάς με το πολυκατάστημα.
Αυτά είναι όλα λίγο συγκεχυμένα


Οι μισθωτοί χρειάζονται προστασία εκ του νόμου γιατί βρίσκονται στο έλεος του εργοδότη και της αγοράς...για το ύψος του κατώτατου μισθού και τις συνθήκες εργασίας.

Ο εργοδότης έχει το ελεύθερο της διαχείρισης...όσα θέλει (βγάζει) παίρνει και όσες ώρες θέλει εργάζεται και με ότι συνθήκες του αρέσει. Μπορεί πρώτα να εισπράξει αυτός και μετά όλοι οι άλλοι ακόμα και το κράτος. Και εκεί βρίσκεται και το όριο του ρίσκου και της επιχειρηματικής δράσης.

Δεν είναι όλοι ίδιοι...υπάρχει ο εργοδότης με 100 εργαζομένους και ο εργοδότης με 1 εργαζόμενου.

Μισθωτός είναι και ο τραπεζικός υπάλληλος και ο αποθηκάριος. Τι προστασία ιδιαίτερη από την αγορά έχει ο αποθηκάριος που παίρνει 3.50 την ώρα?
 

Alberto2

Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2023
Μηνύματα
288
Like
299
Πόντοι
21
με το νεο νομοσχέδιο ουσιαστικά βαθμολογείται η απόδοση του επαγγελματία.Ξεκάθαρο δεν είναι? Προαποφασίζω ότι βγάζεις τόσα.
Θα ήταν δίκαιο να βαθμολογείται και ο εργαζόμενος και να μπορεί ο εργοδότης να καταγγείλει (εντός εισαγωγικών) ή μειώνει το μισθό του βάση απόδοσης που θα έχει προαποφασιστει.Για να είμαστε δίκαιοι κι ολας.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.167
Πόντοι
3.656
με το νεο νομοσχέδιο ουσιαστικά βαθμολογείται η απόδοση του επαγγελματία.Ξεκάθαρο δεν είναι? Προαποφασίζω ότι βγάζεις τόσα.
Θα ήταν δίκαιο να βαθμολογείται και ο εργαζόμενος και να μπορεί ο εργοδότης να καταγγείλει (εντός εισαγωγικών) ή μειώνει το μισθό του βάση απόδοσης που θα έχει προαποφασιστει.Για να είμαστε δίκαιοι κι ολας.
Για την ιστορία εγώ έχω επιχείρηση και είμαι εργοδότης οπότε δεν έχω συμφέρον να διαφωνήσω αλλά διαφωνώ.

Όχι δεν θα ήταν αυτό το δίκαιο...φυσικά άδικο και ΗΛΙΘΙΟ το νομοσχέδιο αλλά δεν έχει σχέση με τον μισθωτό. Ο εργαζόμενος στον ιδ. τομέα βαθμολογείται καθημερινά γιατί μπορείς όποτε θες να τον απολύσεις έχεις το διευθυντικό δικαίωμα.

Το να μειώσεις τον μισθό του βάση της απόδοσης του φυσικά και δεν είναι δίκαιο..διότι ούτε να ζήσει μπορεί έτσι αλλά επειδή είναι και στο συμφέρον σου να του μειώσεις τον μισθό δεν τον εξασφαλίζει κανένας από την αδικία την δική σου.

Αν δεν σου κάνει τον διώχνεις και φέρνεις έναν να σου κάνει.
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.684
Like
17.818
Πόντοι
3.656
Θέλουν


τις επενδύσεις που ψάχνουν βουλγαρίες και αλβανίες και στο τέλος.....ταιβάν-ίες και τα σχετικά.....για να έχουν φτηνές τις παραγωγές τους.....

οι επενδύσεις που θέλουν αυτοί......θέλουν να έρθουν σε μια χώρα που θα βρουν απελπισμένους και έτοιμους για ξεβράκωμα.

εσύ θα πληρώνεις 1 ευρώ την κιλοβατώρα και αυτοί θα παίρνουν επιδότηση από το κράτος και θα την πληρώνουν 0,05

και τα κέρδη τους θα χάνονται στο pipeline των εξαγωγών και των εισαγωγών τους....

όλα καλά όμως γιατί θα έχει δουλειά πολύς κόσμος η ανεργία θα πέσει....απλά δεν θα ζεις θα επιβιώνεις.
Ρε μάγκα ....

τι να πάρουν οι επενδύσεις ;;;
Από λαό ΜΕ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ;;;

Έχουν πάρει από την αρχή την κινητή τηλεφωνία.
Πήραν αργότερα σταθερή και ίντερνετ.
Έπειτα πήραν το ρεύμα.
Σύντομα θα πάρουν και το νερό .

Από ηλεκτρονικά, συσκευές , υπολογιστές , έχουν πάρει μεγάλο μέρος.
ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ , ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΣ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΑΚΗ , ΜΗΤΣΟΥ κτλ
που πήγαινες και σου έστηναν ibm-compatible παραγγελιά ......
Θα πάρουν και την υπόλοιπη ένδυση , υποδήματα κτλ ....

Δεν έμεινε τίποτε. Δεν έχει μεγάλη πίτα
ΣΕ ΧΩΡΑ ΜΕ ΖΗΤΙΑΝΟΥΣ.
ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΑ ΝΑΥΑΓΙΑ.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.167
Πόντοι
3.656
Ρε μάγκα ....

τι να πάρουν οι επενδύσεις ;;;
Από λαό ΜΕ ΑΝΥΠΑΡΚΤΗ ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ;;;

Έχουν πάρει από την αρχή την κινητή τηλεφωνία.
Πήραν αργότερα σταθερή και ίντερνετ.
Έπειτα πήραν το ρεύμα.
Σύντομα θα πάρουν και το νερό .

Από ηλεκτρονικά, συσκευές , υπολογιστές , έχουν πάρει μεγάλο μέρος.
ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΟΣ , ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕΣ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΑΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΑΚΗ , ΜΗΤΣΟΥ κτλ
που πήγαινες και σου έστηναν ibm-compatible παραγγελιά ......
Θα πάρουν και την υπόλοιπη ένδυση , υποδήματα κτλ ....

Δεν έμεινε τίποτε. Δεν έχει μεγάλη πίτα
ΣΕ ΧΩΡΑ ΜΕ ΖΗΤΙΑΝΟΥΣ.
ΕΞΑΘΛΙΩΜΕΝΑ ΝΑΥΑΓΙΑ.
Στην ταιβαν είναι τα μεγαλύτερα εργοστάσια και ο λαός πεινάει
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.684
Like
17.818
Πόντοι
3.656
Μαθήματα Ιστορίας θες τύπε ;
Ψάξε τον ελληνικό τύπο .... μέχρι το 1970 ... να δεις με ποιά ονομασία την ανέφερε ......
Δεν ήταν ελληνική έμπνευση . Μετάφραση του αγγλικού όρου που χρησιμοποιούσε ο ΟΗΕ ήταν ......

Σας κάνω ανθρώπους γαμιόλες. Ίνδαλμα έπρεπε να με έχετε.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Α-Ω

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.167
Πόντοι
3.656
Μαθήματα Ιστορίας θες τύπε ;
Ψάξε τον ελληνικό τύπο .... μέχρι το 1970 ... να δεις με ποιά ονομασία την ανέφερε ......
Δεν ήταν ελληνική έμπνευση . Μετάφραση του αγγλικού όρου που χρησιμοποιούσε ο ΟΗΕ ήταν ......

Σας κάνω ανθρώπους γαμιόλες. Ίνδαλμα έπρεπε να με έχετε.
Τα μισά ηλεκτρονικά από αυτά που αγοράζεις είναι made in taiwan ή made in china


τι βιοτικό επίπεδο έχει όμως ένας εργάτης που δουλεύει στο εργοστάσιο της πολυεθνικής που κάνει εκεί την παραγωγή?
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.684
Like
17.818
Πόντοι
3.656
Τα μισά ηλεκτρονικά από αυτά που αγοράζεις είναι made in taiwan ή made in china


τι βιοτικό επίπεδο έχει όμως ένας εργάτης που δουλεύει στο εργοστάσιο της πολυεθνικής που κάνει εκεί την παραγωγή?


Τύπε .... μου θυμίζεις το γιό μου.
Ένα βράδυ , στην αποθήκη, βρήκε μία φαλτσέτα του παππού μου , που είχα σε μια κούτα από παππούτσια
μαζί με τη λουρίδα ακονίσματος του παππού μου ... μη χρηστικά βέβαια .......


Με φώναξε συγκλονισμένος και μου την έδειξε.
Μου είπε ότι είναι ίδια, αλλά παλιά , με μία που είδε στο δικό μου ντουλάπι στο μπάνιο ....
 

sparos-gr

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Οκτ 2015
Μηνύματα
330
Κριτικές
20
Like
959
Πόντοι
1.011
Το γεγονός ότι έχουν αυξηθεί τα τυχερά παιχνίδια και ο τζόγος είναι νομίζω στάνταρ σε κοινωνίες που έχουν καταστραφεί οικονομικά!
Κάποιο μέλος το ανέφερε ότι σου δίνει μια ελπίδα να κερδίσεις χρήμα εύκολα αλλά ουσιαστικά ξεβρακώνει κι άλλο την κοινωνία!
Κοινώς ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνετε!
Επίσης το να κρίνετε την οικονομική κατάσταση κάποιου πολίτη απο το αμάξι που οδηγει και σε μεγαλύτερη κλίμακα τις κοινωνίας είναι παραπλανητικό! Συνήθως αυτά είναι αγορασμένα με δάνεια είτε άμεσα είτε έμμεσα με τη μορφή επιδοτήσεων ή κινήτρων όπως μηδενικά τέλει κυκλοφορίας (πιστεύω ότι τα ηλεκτρικά σε λίγα χρόνια θα έχουν πιο πολλούς φόρους απο τα συμβατικά)
Δεδομένου και τις λόξας που έχουμε για "φλεξάρισμα" είναι εύκολο να καταλάβεις τη συμπεριφορά του Έλληνα τουλάχιστον με τα αυτοκίνητα!
Είμαστε τόσο ζαβοί που μόλις πιάσουμε λίγα φράγκα πάμε να αγοράσουμε αμάξι, τα μέλη του βου εξαιρούνται βεβαίως βεβαίως γιατί τα τρώνε στις πουτάνες που είναι πολύ καλύτερο γιατί τουλάχιστον σου μένει η γλύκα από κάποια θεαματικά γαμίσια !!!
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.752
Like
14.167
Πόντοι
3.656
Τύπε .... μου θυμίζεις το γιό μου.
Ένα βράδυ , στην αποθήκη, βρήκε μία φαλτσέτα του παππού μου , που είχα σε μια κούτα από παππούτσια
μαζί με τη λουρίδα ακονίσματος του παππού μου ... μη χρηστικά βέβαια .......


Με φώναξε συγκλονισμένος και μου την έδειξε.
Μου είπε ότι είναι ίδια, αλλά παλιά , με μία που είδε στο δικό μου ντουλάπι στο μπάνιο ....
Δεν ξέρω αν κατάλαβα τι εννοείς :confused:
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.684
Like
17.818
Πόντοι
3.656
αλεχ.jpg
 
OP
OP
tellystalone6969

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.684
Like
17.818
Πόντοι
3.656
Στο μεταξύ
ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ
αύριο πού έρχεται ο Ερντογάν

και ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ/ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΙΣ ;;;;
 

ivispet

Μέλος
Εγγρ.
23 Απρ 2014
Μηνύματα
383
Κριτικές
2
Like
970
Πόντοι
81
Mια μεγάλη αλήθεια που αμφιβάλλω αν κάποιος απ' αυτούς που κόπτονται για την φοροδιαφυγή έχει σκεφτεί ποτέ: Το πραγματικό πάρτυ στην φοροδιαφυγή δεν γίνεται απο την μαρίδα των 10.000 που παλεύει να μείνει στην επιφάνεια και να επιβιώσει, γίνεται στα 15 -35 Κ εκεί που κάποιος μπορεί να βγάζει και 200 Κ και να δηλώνει το 10% (ευκολάκι) φροντίζοντας να μένει εντός τεκμηρίων και να είναι και κύριος. Αυτά τα ξέρουν καλά, έστω και αν δεν έχουν εργαστεί ποτέ στη ζωή τους. Πλέον δεν το κρύβουν ούτε και οι ίδιοι, ο Θεοχάρης σε μία συνέντευξη στον Οικονομικό Ταχυδρόμο, το δήλωσε ευθαρσώς ότι θέλουν οι μικροί αυτοαπασχολούμενοι να αφομοιωθούν απο τις μεγάλες επιχειρήσεις. "Ο θάνατος του εμποράκου" λοιπόν. Είμαι πολύ περίεργος να δω πως θα κρίνει το Στε αυτό το έκτρωμα, θεωρώ ότι στο σύνολο του το νομοσχέδιο είναι Συνταγματικά έωλο.

Το πρόβλημα λύνεται αυτομάτως αν Ν.Δ. και ΠΑΣΟΚ πληρώσουν τα 800.000 δανεικά και αγύριστα που έχουν λάβει και περιοριστεί δραστικά η κρατική ενίσχυση στα κόμματα που έχουν τέραστια ευθύνη για για την κατάντια της χώρας. Η πτωχευμένη Ελλάς της ψωροκώσταινας έχει την πολυτέλεια να διατηρεί 300 βουλευτές - και προσέξτε χαρακτηρίζοντας τους παχυλότατους μισθούς τους ως "αποζημίωση"-, ενώ η ευημερούσα Ολλανδία των 17.000.000 κατοίκων, έχει ακριβώς τους μισούς. Ας ανοίξουμε λοιπόν πάλι το πουγκί "για το καλό μας" που θα' λεγε κι ο Μηλιώκας.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
16.149
Κριτικές
191
Like
52.397
Πόντοι
41.443
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.211
Κριτικές
14
Like
4.511
Πόντοι
3.715
πρώτα να γυρίσουν οι γαμωτράπεζες τα δις που δώσαμε για να τις σώσουμε εμείς και να ξεχάσουν τις παπάρες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom