Νέα

Ταϊλάνδη sex trip...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα KOSTASF16
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 58K
  • Εμφανίσεις 5M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 66 άτομα (2 μέλη και 64 επισκέπτες)

arximakakas

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
645
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
6
Πατάγια στο Central Mall στο ισόγιο έχει bakery με πολλών ειδών ψωμιά και γλυκά
Παραδοσιακό χωριάτικο ζυμομένο δεν έχει όμως  :think:
 

arximakakas

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
645
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
6
Κοίτα που φτάσαμε να λέμε για ψωμιά στην Πατάγια  :2funny:
 

stefan00

Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
3.974
Like
339
Πόντοι
36
μη ξεχνας φιλε οτι η καλη διατροφη ειναι απαραιτητη για τον καλο σεξοτουριστα
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.464
Κριτικές
36
Like
38.103
Πόντοι
18.565
Κοίτα που φτάσαμε να λέμε για ψωμιά στην Πατάγια  :2funny:
Ας ελπισουμε οτι μονο για την Παταγια να συζηταμε που θα βρουμε ψωμι, μην ερθει καμμια μερα και το συζηταμε και στην Ελλαδα :uglystupid:
 

Μπικου

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2010
Μηνύματα
535
Like
2
Πόντοι
6
Κοίτα που φτάσαμε να λέμε για ψωμιά στην Πατάγια  :2funny:
Καλα εμεις εδω ανοιξαμε ψωμοσυζητηση μεταξυ μας  :jerking:  :headbang: ,ενω εσυ με τον Pag και τους αλλους "αγωνιστες" θα ανοιξεται "ψωλοσυζητηση" με τα κοριτσια στην Παταγια  :2on1:...    :2funny:
 

Pagtao

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.328
Like
0
Πόντοι
16
ΠΑΤΤΑΓΙΑ-ΠΑΤΤΑΓΙΑ
Οι έλικες του ATR-72 άρχισαν να πέρνουν στροφές απογείωσης.Σε λίγο το μισογεμάτο σκάφος άρχισε να τρέχει
στον αεροδιάδρομο του Πουκέτ.Δεν ήθελε και πολύ να απογειωθεί.Ζήτησα θέση στη πρώτη σειρά και ήμουν ολομόναχος.
Από κάτω η θάλασσα της Αντάμαν και τα γύρω νησάκια φαίνονταν ζωγραφιά.Η πτήση κράτησε σχεδόν μιάμισυ ώρα.
Τα γύρω μου σύννεφα ήταν ότι πρέπει για να με πάρουν μαζί τους.Οταν ξύπνησα ήταν η ώρα που έπρεπε να ετοιμαστούμε
για την προσγείωση.Και που;Utapao!Near near Pattaya.Πέρνω ταξί και του λέω να με πάει στη second road.Για αρκετή
ώρα σταματούσα σε πολλά ξενοδοχεία και ρωτούσα όχι τιμές αλλά άν έχουν διαθέσιμο δωμάτιο!Και όμως όλα ήταν φουλ.
Ο μαφιόζος ταξιτζής με πήγε σε γραφείο απάτη που εκεί μου είπαν ότι σε όλη τη Πατάγια δε θα βρω δωμάτιο για την
επόμενη εβδομάδα και θα έπρεπε να νοικιάσω αυτό που μου προτείνανε με 3500 μπατ.Σιγά μη τους πίστεψα.Συνέχισα
και βρήκα τελικά ένα μέτριο με χίλια διακόσια στη Central road.Τέλος καλό όλα καλά.Ο βήχας όμως συνέχισε
δυνατότερος με αποτέλεσμα αφού τακτοποιήθηκα πήρα το δρόμο για το Memorial hospital.Ημουν σίγουρος ότι προχώρησε
σε φαρυγγίτιδα και έπρεπε να πάρω αντιβίωση.Η εξυπηρέτηση στο νοσοκομείο όπως πάντα άριστη.Αφού με εξέτασε ο
γιατρός όντως είχα φαρυγγίτιδα και μου έγραψε αντιβίωση και άλλα βοηθητικά φάρμακα.Δυστυχώς πρέπει να κάνω
υπομονή και να περάσουν τρεις τέσσερις ημέρες χωρίς κούραση μπύρες και μπάνια.
Είμαι τόσο κουρασμένος από το κρύωμα και το ταξίδι :S
Η Πατάγια φέτος πρέπει να κάνει ρεκόρ διανυχτερεύσεων.
Απίστευτη κοσμοπλημμύρα.ο Πεζόδρομος δε περπατιέται αλλά σπρώχνεται.Μπήκαμε πάντως σε δυό τρία ιδρύματα.
Diamond (η δικιά μου πήρε μετάθεση) Angel Witch (παραμένει κορυφαίο σε show) και στη Lucifer (κοριτσοπαγίδα)
Και στα τρία το αδιαχώρητο.Αποφάσισα να μην ξανάρθω εδώ Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά.Ειμαι και καλομαθημένος μετά
τις ποιοτικές διακοπές στη Chiang Mai...τέλος πάντων να μη ανοίγω πληγές.Πιθανόν φταίει η κούραση και η ασθένεια
για αυτό και μουρμουράω.Κατα τις τρεις και ενώ ετούτη η πόλη ποτέ δε κοιμάται ήρθα πίσω στο δωμάτιο για κατάκλιση
και ανασύνταξη δυνάμεων.Εχω να πάρω και δύο φάρμακα ακόμη.
Ελπίζω αύριο να είμαι καλύτερα, έρχονται και άλλα Ελληνόπουλα.Αν ακούσετε αύριο τον ύμνο του ΠΑΟΚ στη Πατάγια
μην απορίσετε, τρελοί απεσταλμένοι του Λάκη είναι. :rockon: :rockon:
 

skorpios4

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2009
Μηνύματα
287
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Αυτο εναι και το προβλημα που θα καταστρεψει αυτη τη χωρα τελικα.

Αυτό είναι που θα καταστρέψει και όλες τις χώρες γενικά στο βωμό του χρήματος θα ισοπεδωθούν τα πάντα λαοί , πολιτισμοί , κουλτούρες όλοι να γίνουμε μια μάζα που απλά θα καταναλώνει τα προϊόντα τους και θα τα δέχεται όλα με αποχαυνωση. Έβλεπα ειδήσεις σε ξένη TV και έλεγε πως η αγορά σε πολλές ασιατικές χώρες τώρα τα Χριστούγεννα (ακόμα και σε Κίνα - Νότιο Κορέα) έχει μεγαλύτερο τζίρο απότι στις αντίστοιχες τοπικές τους εορτές... Μην σου κάνει εντύπωση αν σε λίγα χρόνια και εμείς γιορτάζουμε το Halloween όπως ήδη γίνεται σε πολλές άλλες χώρες σε Ασία και Ανατολική Ευρώπη...  
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.464
Κριτικές
36
Like
38.103
Πόντοι
18.565
Αυτό είναι που θα καταστρέψει και όλες τις χώρες γενικά στο βωμό του χρήματος θα ισοπεδωθούν τα πάντα λαοί , πολιτισμοί , κουλτούρες όλοι να γίνουμε μια μάζα που απλά θα καταναλώνει τα προϊόντα τους και θα τα δέχεται όλα με αποχαυνωση. Έβλεπα ειδήσεις σε ξένη TV και έλεγε πως η αγορά σε πολλές ασιατικές χώρες τώρα τα Χριστούγεννα (ακόμα και σε Κίνα - Νότιο Κορέα) έχει μεγαλύτερο τζίρο απότι στις αντίστοιχες τοπικές τους εορτές... Μην σου κάνει εντύπωση αν σε λίγα χρόνια και εμείς γιορτάζουμε το Halloween όπως ήδη γίνεται σε πολλές άλλες χώρες σε Ασία και Ανατολική Ευρώπη...  
Γιατι μηπως και δεν γιορταζουμε τον αγιο των λουλουδαδικων των χρυσοχοειων και των ΜΜΕ τον Βαλεντινο;
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Εχω και το λέω ότι σε κάποιο νησάκι του Μουσουλμανικού νότου της Ταϋλάνδης (Βουδιστικής ως γνωστόν χώρας) όταν ρώτησα της (μουσουλμάνες) κοπέλλες γιατί στολίζουν με λουλούδια κλπ με κοίταξαν με απορία και μου είπαν "do you dont know? Totay is a big day. Saint Valentins day ! The Greeks are not Christians ?".Και κόκκαλο εγώ.
 

homies187

Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2010
Μηνύματα
189
Like
0
Πόντοι
1
το ξερω οτι ειναι ladyboy, εαν δεν κανω λαθος ητανε παλια devils den. απλα πατησα pattaya στο imageshak και ητανε απο τις πρωτες φωτο που εβγαλε. πραγματικα δεν ειμαι φαν των ladyboy αλλα με εχουνε πει ειναι τρελη εμπειρια.
 

mathima solfez

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2007
Μηνύματα
581
Like
39
Πόντοι
6
Εσύ τώρα που χάθηκες. Καιρό είχες να φανείς. Είσαι εδώ ?

Ειμαι Ταιλανδη για Βουδουγεννα και χεππυ νιου γιελ. Περιμενω και αφιξη ενισχυσεων απο ατομα που θα μου φερουν φρεσκες καποτες και μελομακαρονα. Μετα την επιστροφη μια συναντηση θα ταιριαζε. Στην Πατταγια η ελληνικη καντινα ειναι περιπτερο σουβλατζιδικο, και εχει μονο πιτες, οχι ψωμι. Εφαγα εκει το βραδακι ενα βρωμικο τυλιγμενο για συμπληρωμα μετα απο μια γιαμ βουν σεν και μια σομ ταμ χωρις καβουρι. Αν ακουσω και τον υμνο του ΠΑΟΚ στην Πατταγια, τοτε πραγματι θα τα εχω δει ολα. Κριστομπαλ, στειλε με πμ το τηλ. σου, γιατι σημερα εχασα το κινητο στο ροιαλ γκαρντεν πλαζα, και πρεπει να ανακτησω παλι τις επαφες μια-μια.
 

djzan

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2008
Μηνύματα
1.685
Like
0
Πόντοι
16
το ξερω οτι ειναι ladyboy, εαν δεν κανω λαθος ητανε παλια devils den. απλα πατησα pattaya στο imageshak και ητανε απο τις πρωτες φωτο που εβγαλε. πραγματικα δεν ειμαι φαν των ladyboy αλλα με εχουνε πει ειναι τρελη εμπειρια.

δεν ηταν ποτε στο devils den. δεν εχει ladyboys εκει.
η nicky δουλευε στο obsession agogo αλλα τωρα εχει σχεση και δεν βρισκετε πλεον παταγια.
ειχα ομως την ευκαιρια να την βρω τον μαρτιο!  :rockon: :rockon: :rockon:

 

Συνημμένα

  • DSC_1131.jpg
    DSC_1131.jpg
    214,9 KB · Εμφανίσεις: 43
  • DSC_1135.jpg
    DSC_1135.jpg
    204,3 KB · Εμφανίσεις: 43

04fantomas05

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.242
Like
32
Πόντοι
16
Πατάγια στο Central Mall στο ισόγιο έχει bakery με πολλών ειδών ψωμιά και γλυκά
Παραδοσιακό χωριάτικο ζυμομένο δεν έχει όμως  :think:
εχω δει και απο αυτο...καρβελι σε στυλ χωριατικο    :rockon:

Αυτο εναι και το προβλημα που θα καταστρεψει αυτη τη χωρα τελικα.
καλα δεν ειναι ολα τοσο δραματικα μην ξεχνας εξαλλου οτι το οικονομικο επιπεδο της της χωρας εχει κανει αλματα τα τελευταια χρονια με μεγαλη συνεισφορα απο ξενες επενδυσεις που ωφελουν και το μεσο Ταυλανδο
γιατι νομιζεις ανεβαινει και το μπαχτ? τεραστια ξενα κεφαλαια εισρεουν στην Ταυλανδη το ακριβως αντιθετο δηλαδη απο οτι συμβαινει στην Ελλαδα  :headbang:
βεβαια συμφωνω μαζι σου οτι παραγινε το κακο με κατι παπαριες οπως Helloween, Valentines day, Xmas, Dunkin Donuts ktl
την κουλτουρα τους ομως τη διατηρουν γιατι ενας Ταυλανδος παντα θα προτιμησει μια βρωμερη σομ ταμ απο ενα χαμπουργκερ
ο κοσμος παει πιο πολυ για φιγουρα στα μακντοναλντς
το μεγαλο αρνητικο για μενα ειναι οτι χοντραινουν οι Ταυλανδεζες και αντε να βρεις τωρα ψαθινο μπανγκαλοου χωρις ηλεκτρικο μπροστα στη θαλασσα σε νησακι με 150Β  :rockon:

 

Pagtao

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.328
Like
0
Πόντοι
16
Πραγματικά ήδη έχω αρχίσει να βλέπω κορίτσια με κυταρίτιδα και μάλιστα νέα.Το άσχημο είναι ότι χορεύουν και στα ψηλά
μάλιστα και μας δείχνουν τα δυτικά σημάδια πάνω στο σώμα τους.Και με κάθετο φωτισμό :headbang:
Το έχω δει στο Happy,στο Hard κλπ.Αφού βάλαν στο διαιτολόγιο τους παγωτά, πίτσες και πολλά αλκοολούχα ποτά.Θερμίδες!
Και αν τις βγάλει φαλάνγκ έξω για φαγητό η παραγγελία είναι τρία πιάτα και γλυκό ποτό.Σούα!Στο μπουφέ ξεσκίζονται,
πάνε πάνω από τρεις φορές.Εντάξει χαλάλι τους.Χτες είδαμε πολλούς σεξοτουρίστες να έχουν χειρολαβή απίστευτα μπάζα!
Να γιατί η Πατάγια είναι τόσο φτωχομάνα.Ενας άλλος σαραντάρης περίπου καλοστεκούμενος είχε μαζί του μία πουμπούη και κακάσχημη.Απορώ πως την  :zfuck:....μα τόση πείνα ρε μάγκες? :headbang:
Ο καιρός είναι πολύ πιο καλός από το Πουκέτ.Ηλιοφάνια χωρίς μεγάλη ζέστη και το βραδάκι δροσιά!Φαντάζομαι στο Ουντόν θα ανάψουνε τζάκι απόψε.Ο πεθερός με περιμένει για μπάρμπικιου και η μικρή υποφέρει απο αψιλίες :idiot:
Τα βεγγαλικά σπάνε μπαλάκια.Πολλά μπαλάκια χτες και στο Angel.Μία κοριτσάρα ξανθιά και ψηλή ήταν κορυφαία!Δεν είχα κουράγια όμως.Ημουν σαν κοτόπουλο πριν να γίνει σούπα.Παίζαν και δυό τρία ισάξια Ουρανίου τόξου!Το Diamond χωρίς την Boe  δε λέει τίποτα πιά.Της τηλεφώνησα να δω που είναι αλλά αυτές δυστυχώς αλλάζουν τα νούμερα μέρα παραμέρα :idiot:
Με τόσους λαλάκες καψούρια που τις ενοχλούν καλά κάνουνε.Τα άλλα  κοριτσάκια ήταν από μέτρια έως χάλια.Μπήκα και σε δυό  άλλα μικρά Gogos αλλά χωρίς τη περσινή μεγάλη παρέα των καθαρμάτων του BTV  δεν είχε πλάκα.
Οι τιμές στα ανδρικά ποτά αλλά και στα lady drinks είναι σαφώς πιο κάτω από της Πατόνγκ.
Το Happy έχασε πια την αίγλη του, έγινε ένα κοινό Γκογκο  χωρίς εκείνα τα αγγελούδια του 2002 :(
Το Pepermint εκείνο το απίθανο μαγαζί εξαφανίστηκε από εκεί που ήτανε δίπλα στη Μαρίν Ντίσκο.Με μεγάλη χαρά όμως το είδα κάτω αριστερά από τη Marine και μάλιστα copy paste.Κλώνος!Είναι απίστευτος ο Boss!
Αλλαξα και ξενοδοχείο.Το χτεσινό δωμάτιο ήταν μόνο για μία νύχτα ελεύθερο.Τώρα μένω στους ουρανούς της Walking street.Ονειρο!
Grand Hotel.Στη καρδιά του πεζόδρομου αλλά ένατο όροφο,ησυχαστήριο με θέα τη θάλλασα της Σκατάγιας..παρά ολότελα...!
H τιμή αρκετά καλή για πρωτοχρονιά και μάλιστα Delux room, με βεράντα και καφέδες-τσάγια κάθε μέρα στο δωμάτιο επίσης πρωινό, safe box στο δωμάτιο και ελεύθερο Ιντερνετ! Ο απόλυτος χώρος εργασίας  :knockinb:
Ωσπου να φορτώσεις από τα ιδρύματα του πεζόδρομου ξεφορτώνεις στα ψηλά του Grand.Χίλια εννιακόσια μπατ.Αετοφωλιά!
Στη Σκατόνγκ σε ξενοδοχεία καλής θέσης τόσα δίνεις για κανονικό δωμάτιο δίχως πρωινό,Ιντερνετ και βεράντα αυτή τη περίοδο.
Τέλος πάντων το έκλεισα για μία εβδομάδα και μετά βλέπουμε.
Δυστυχώς η Λούσιφερ είναι κλάμπ που πηγαίνει ο κόσμος για να καπνίσει και όχι να διασκεδάσει.Τα μάτια μου κοκκίνισαν και ο βήχας χειροτέρεψε.Λίγο κάθησα.ο Εξαερισμός είναι χάλια, εκείνος της Hollywood στη Πατόνγκ είναι για σεμινάρια.
Το άλλο που δε καταλαβαίνω είναι ότι και εδώ τα παληκάρια πάνε να εκτονωθούν με χορό  :uglystupid: σε κλάμπ που είσαι περιορισμένος και κολλημένος με ένα σωρό κόσμο.Προσοχή στα πορτοφόλια και τα κινητά!Πάντως το λίγο αυτό χρόνο που καθήσαμε με το παλιόφιλο είδα τρία καλά μουτράκι, το ένα μάλιστα το φώναξα και πλησίασε ήταν όλο χαμόγελο αλλά το πάσαρα στο φίλο γιατί χτες ήμουνα πάγκο.
Αυτά ρε μάγκες και να αποφεύγετε τις πικ και high season όσο μπορείτε.Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να έρθω κάτω άλλη περίοδο.
Ελπίζω απόψε να συνέλθω κάπως και να ανάψω κεράκια σε περισότερα προσκυνητήρια της απίστευτης και φτωχομάνας Πατάγιας. :rockon:



 

hank

Μέλος
Εγγρ.
4 Σεπ 2008
Μηνύματα
248
Like
0
Πόντοι
1
Κατεβαινω πατταγια 4 γεναρη επελεξα αυτην την ημερομηνια γιατι απο 20 δεκεμβρη εως 10 γεναρη γινεται το αδιαχωρητο οποτε και το αποφευγω. Εκανα αμαν να βρω χοτελ και ακομα και σε αυτο που μενω παντα ειναι φουλ μεχρι τις 10 οποτε θα μεινω στο soi 13 η soi dianna σε απλο δωματιο γιατι superior που ζητησα δεν ειχαν. Γενικα αυτες οι μερες για πατταγια δεν συνιστωνται, πολλυς κοσμος και καβατζωνουν τα καλλυτερα κοριτσια με την εβδομαδα οποτε εμεις παιρνουμε οτι εχει απομεινει,τα πραγματα καλυτερευουν μετα τις 5 γεναρη οποτε φευγει και το εορταστικο κλιμα και μετα τις 10 το ψαροχωρι επανερχεται σε φυσιολογικους ρυθμους.Φυσικα δεν ειναι οπως το Μαρτη γιατι ακομα ειναι High season αλλα αυτο το πραγμα μεταξυ 20-10 δεν παλευεται.
 

arximakakas

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2008
Μηνύματα
645
Κριτικές
5
Like
0
Πόντοι
6
Κανένας θα μείνει εδώ να φιλάει τα μπόσικα?
Εχουμε γυναικόπαιδα, σπίτια, μαγαζιά, χωράφια  :grin:
 

victoriatus

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2010
Μηνύματα
209
Κριτικές
3
Like
714
Πόντοι
81
εγω πεταω αυριο και ακομα να κλεισω hotel!τι να κανω να το ρισκαρω να κλεισω οταν φτασω pattaya η θα φαω ταλαιπωρια?
 

Μπικου

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2010
Μηνύματα
535
Like
2
Πόντοι
6
καλα δεν ειναι ολα τοσο δραματικα μην ξεχνας εξαλλου οτι το οικονομικο επιπεδο της της χωρας εχει κανει αλματα τα τελευταια χρονια με μεγαλη συνεισφορα απο ξενες επενδυσεις που ωφελουν και το μεσο Ταυλανδο
γιατι νομιζεις ανεβαινει και το μπαχτ? τεραστια ξενα κεφαλαια εισρεουν στην Ταυλανδη το ακριβως αντιθετο δηλαδη απο οτι συμβαινει στην Ελλαδα   :headbang:
βεβαια συμφωνω μαζι σου οτι παραγινε το κακο με κατι παπαριες οπως Helloween, Valentines day, Xmas, Dunkin Donuts ktl
την κουλτουρα τους ομως τη διατηρουν γιατι ενας Ταυλανδος παντα θα προτιμησει μια βρωμερη σομ ταμ απο ενα χαμπουργκερ
ο κοσμος παει πιο πολυ για φιγουρα στα μακντοναλντς
το μεγαλο αρνητικο για μενα ειναι οτι χοντραινουν οι Ταυλανδεζες και αντε να βρεις τωρα ψαθινο μπανγκαλοου χωρις ηλεκτρικο μπροστα στη θαλασσα σε νησακι με 150Β  :rockon:
Σε αυτο που θα συμφωνησω ανεπιφυλακτα ειναι στην ανοδο του βιωτικου επιπεδου που επιφερει η αναπτυξη.Δυσκολα δεχομαι ως ανθρωπος,αλλους του "ειδους" μου να πεινανε & να ζουν σε αθλιες συνθηκες.

Εκει ομως που διαφωνω ειναι με τον τροπο που γινεται αυτο.
Αυτο το μοντελο που εφαρμοζεται παγκοσμια πλεον,ειναι "απανθρωπο".Σκοπος ειναι η μεγιστοποιηςη του κερδους σε οσο δυνατον υψηλοτερα επιπεδα,προκειμενου να τροφοδοτηθει ενα "τερας" αυλων & ουσιαστικα ανυπαρκτων χρηματικων αποθεματων,τα οποια διαχειριζονται καποια "φωτεινα" μυαλα της W.Street τoυ London City & της Φρανκφουρτης.
Υψηλο κερδος γι'αυτους σημαινει το "τεντωμα" της τιμολογησης προς τα πανω με το μικροτερο δυνατο κοστος παραγωγης & ποιοτητας "υλικων".Δλδ "φτηνα" εργατικα χερια παραγουν χαμηλη ποιοτητα που "μοσχοπουλιεται"
Το συστημα αυτο "διψαει" για καινουργιους πορους,τους οποιους & εξαντλει ταχυτατα για να προχωρησει στους επομενους(μαλιστα προεξωφλει χρηματιστηριακα & την ανοδο & την πτωση...).
Προχειρα προχειρα,οσο αφορα την Ταιλανδη,το 1997 "επιτεθηκαν" στο νομισμα της,ξετιναξαν την χωρα,οδηγοντας τη στο "αγαπητο" ΔΝΤ,τον Υπατο Αρμοστη του πλανητη.Στοχος,το Real Estate & ο τουρισμος (αυτους ειδα εγω με τα ματια μου,σιγουρα θα υπαρχουν κιαλλοι).Τωρα λοιπον εχουν στραφει αρκετα επενδυτικα κεφαλαια στη χωρα,υπαρχει "αναπτυξιακος οργασμος".Τι θα γινει οταν ερθει η ωρα οι επενδυτες να ρευστοποιησουν τα κερδη τους για να προχωρησουν στον επομενο στοχο ?
Τωρα οσο αφορα τους ανθρωπους που "ευημερουν",αυτοι δεν ειναι παρα μια μικρη μεριδα του πληθυσμου που χρησιμευει ως γραφειοκρατικη ομαδα "υποστηριξης" του σαθρου οικοδομηματος,οι οποιοι "μοιραζουν"& μερος της "ευημεριας" προς τους απο κατω.Το 'συστημα" προκειμενου να ελενξει συνειδησεις προωθει τις τυποποιημενες μορφες καταναλωσης (Malls-οικοι μοδας,αλυσιδες εστιασης-Starbuks κλπ...)αλλιωνοντας τα πολιτιστικα χαρακτηριστικα του λαου,μια πολυ βολικη συνειδησιακη ομηρια αλλα & μια κατασταση ομοιοστασιας για τους καθε λογης επισκεπτες.Ο χαζοαμερικανος αισθανεται σαν στο σπιτι του στα Μc Donalds της Πατονγκ,ομοια ο Αγγλος στα TV Bars βλεποντας την αγαπημενη Mantsester,παρομοια ο Γερμανος κλπ,κλπ.
Για να μην βγω & εντελως  :offtopic: κ για το θεμα του σεξτουρισμου,τα πραγματα οδηγουνται σε μια κατασταση Mc Donalds,Πχ στην κεντρικη-ανατολικη Ευρωπη δημιουργουνται σιγα σιγα οργανωμενα κεντρα σεξουαλικης αγορας,κατι σαν σεξοMalls,ενω στο Ντουμπαι ετοιμαζεται το πρωτο Hq σεξοχωριο.Νομιζεται οτι η Ταιλανδη με την εξαιρετικη αυτη "πρωτη υλη" που διαθετει θα ξεφυγει απο τα Golden Boys ?
Συγνωμη για το λογυδριο αυτο,αλλα βρηκα καλη παστα ανθρωπων στην ταιλανδη,οι οποιοι ειναι καπου χαμενοι αναμεσα στο κυνηγι του χρηματος & στις ορδες των ηλιθιων φαλανγκ που δεν ξερουν που βρισκονται.Για τους περισσοτερους δυτικους & οχι μονο η Ταιλανδη ειναι μια εικονα χωρις ταυτοτητα...Μια αμερικανα καποτε στην Σαντορινη μου ειχε πει:"ομορφο μερος ειναι εδω & ευτυχως σαν μουσουλμανοι που ειστε οι γυναικες σας δεν φορανε μπουργκα...ενω στον χαρτη εψαχνε την Ελλαδα στο νοτιο ημισφαιριο...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom