Νέα

Στην Ελλάδα και οι «δεξιές» εφημερίδες γράφονται από... KΝΙΤΕΣ!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 140
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Το πρόβλημα δεν είναι ότι το κράτος δεν εμπιστεύται την Ιδιωτική Ασφάλιση. Είναι ότι θέλει να διαχειρίζεται κατά το δοκούν τόσο μεγάλα ποσά.
Η κατάσταση ξεκίνησε επι επταετίας Καραμανλή όταν εδόθησαν δάνεια άτοκα και ανεπιστρεπτί από τα χρήματα των Ταμείων. Μέχρι τότε δεν υπήρχε πράβλημα και δεν θα είχαμε ούτε τώρα. Η πολιτική αυτή συνεχίστηκε ως τις μέρες μας (Χρηματιστήριο 1999).
Μου έχει προκαλέσει εντύπωση - αηδία - που οι συνδικαλιστές όλων των παρατάξεων ποτέ δεν έχουν αναφέρει αυτά τα γεγονότα και να ζητήσουν από το κράτος - Τράπεζα της Ελλάδος την έντοκη επιστροφή των χρημάτων του κόσμου από όποιους τα πήρανε και επιχείρηση ουδέποτε υπήρξε.(Και από το το Σχέδιο Μάρσαλ ακόμα τη μόνη επιτυχημένη επιχείρηση που ξέρω οτι δημιούργησαν αποδέκτες χρηματων, ήταν η Χαλυβουργική)
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
+ 1

Το ασφαλιστικό είναι το εντυπωσιακότερο ίσως παράδειγμα για το πόσο άθλια μπορεί να τα καταφέρει ο κρατισμός στην Ελλάδα. Υπερβολικές εισφορές, ελάχιστη ανταπόδοση και δυστυχώς, πλέον, θλιβερή εξίσωση προς τα κάτω.

Το δε ΙΚΑ, είναι για εμένα αναμφίβολα η ΑΘΛΙΟΤΕΡΗ δημόσια υπηρεσία που έχω συνδιαλλαχτεί (και είναι πολλές αυτές που έχω δει...). Και ασχολούμαι με την ασφάλιση μόνο ενός ατόμου. Του εαυτού μου.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Η κάταστααη ανακυκλώνεται συνεχώς - στοιχεία που παραθέτω σε προηγούμενο post. Κόμμα - Ρουσφέτι - Δημόσιο - ΙΚΑ - Μειωμένη Επιχειρηματικότητα - Ανεργία - Κόμμα.
Τα συμπτώματα στη Χώρα μας δεν είναι μονάδικα. Είναι συμπτώματα χώρας "Περφερειακού Καπιταλισμού" η οποία χρησιμεύει ως Αγορά Προιόντων και όχι ως Παραγωγή. Δυστηχώς και νομίζω εσκεμμένα δεν επενδύουμε σε μορφές επιχειρηματικότητας όπου έχουμε συγκριτικό πλεονέκτημα(πχ εναλλακτικές πηγές ενέργειας), με συνέπεια να λειτουργούν μόνο αντιπροσωπίες.
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Το πρόβλημα δεν είναι ότι το κράτος δεν εμπιστεύται την Ιδιωτική Ασφάλιση. Είναι ότι θέλει να διαχειρίζεται κατά το δοκούν τόσο μεγάλα ποσά.
Η κατάσταση ξεκίνησε επι επταετίας Καραμανλή όταν εδόθησαν δάνεια άτοκα και ανεπιστρεπτί από τα χρήματα των Ταμείων. Μέχρι τότε δεν υπήρχε πράβλημα και δεν θα είχαμε ούτε τώρα. Η πολιτική αυτή συνεχίστηκε ως τις μέρες μας (Χρηματιστήριο 1999).
Μου έχει προκαλέσει εντύπωση - αηδία - που οι συνδικαλιστές όλων των παρατάξεων ποτέ δεν έχουν αναφέρει αυτά τα γεγονότα και να ζητήσουν από το κράτος - Τράπεζα της Ελλάδος την έντοκη επιστροφή των χρημάτων του κόσμου από όποιους τα πήρανε και επιχείρηση ουδέποτε υπήρξε.(Και από το το Σχέδιο Μάρσαλ ακόμα τη μόνη επιτυχημένη επιχείρηση που ξέρω οτι δημιούργησαν αποδέκτες χρηματων, ήταν η Χαλυβουργική)

Δεν με νοι΄ζει φίλε αν τοκράτος εμπιστεύεται ή όχι την ιδιωτική ασφάλιση. Δεν θέλω το κράτος να ανακατεύεται με τα λεφτά μου και να παρακρατά ένα ποσό για υποχρεωτική ασφάλιση. Ούτε θέλω το κράτος να ανακατεύεται στους σχεδιασμούς της οικονομίας. αν θα είμαστε αγορά προϊόντων ή παραγωγός χώρα, ή σε τι μορφές επιχειρηματικότητας πρέπει να επενδύουμε.

Δεν θέλω το κράτος να ανακατεύεται σε τίποτα πέραν της ασφάλειας, της άμυνας και της εξασφάλισης των ελεύθερων συμβάσεων. Οι πολιτικοί αν έχουν εξουσία θα την ασκήσουν. Δεν πρόκειται να δείξουν αυτοκυριαρχία. Η εξουσία διαφθείρει και η απόλυτη εξουσία διαφθείρει απόλυτα. Αν έχουν χρήματα θα τα ξοδέψουν. Όσα πιό πολλά έχουν τόσα πιό πολλά θα ξοδέψουν.

Το θέμα λοιπόν είναι να έχουν όσοσ το δυνατόν μικρότερη εξουσία και όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα στη διάθεση τους.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Το θέμα δεν είναι τι θέλουμε, αλλά τι μπορεί να γίνει.
Πιστεύεις οτί κατί μπορεί να αλλάξει ριζικά;(προς οποιαδήποτε κατεύθυνση)
Στο τοπίο που βρισκόμαστε θα παίξουμε.
Απο τη στιγμή που τα πάντα ελέγχονται από ένα Κόμμα και στα μεγάλα θέματα τα δύο μεγάλα Κόμματα συμφωνούν(δεν είμαι Αριστερός), γιατί ξέρουν οτί θα πάρουν τη κουτάλα εναλλάξ δεν προκειται να αφήσουν να γίνει τίποτα(προς οποιαδήποτε κατεύθυνση). Είμαι υπέρ της απλής αναλογικής μπας και σταματήσει η ασυδοσία και προχωρήσουν νέα πολιτικά ήθη και πολιτικές στη Χώρα στο μέτρο της λογικής και της πραγματικότητας.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Απο τη στιγμή που τα πάντα ελέγχονται από ένα Κόμμα και στα μεγάλα θέματα τα δύο μεγάλα Κόμματα συμφωνούν(δεν είμαι Αριστερός), γιατί ξέρουν οτί θα πάρουν τη κουτάλα εναλλάξ δεν προκειται να αφήσουν να γίνει τίποτα(προς οποιαδήποτε κατεύθυνση).

+1
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Είμαι υπέρ της ελεύθερης αγοράς αλλά του Αμερικάνικου τύπου οχί του Ελληνικού. Ποιοί νομίζεις οτί ανεβάζουν τις τιμές σε τροφιμά - πετρέλαια πχ;
Οι νόμοι της αγοράς; Οχι βέβαια. Μονοπώλια και υμέτεροι της εδώ κατάστασης που δεν θα υπήρχαν σε οποιαδηποτε χώρα "Μητροπολιτικού Καπιταλισμού".
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Είμαι υπέρ της ελεύθερης αγοράς αλλά του Αμερικάνικου τύπου οχί του Ελληνικού. Ποιοί νομίζεις οτί ανεβάζουν τις τιμές σε τροφιμά - πετρέλαια πχ;
Οι νόμοι της αγοράς; Οχι βέβαια. Μονοπώλια και υμέτεροι της εδώ κατάστασης που δεν θα υπήρχαν σε οποιαδηποτε χώρα "Μητροπολιτικού Καπιταλισμού".

Ο μόνος τρόπος για να αλλάξουν κάποια πράγματ είναι να άλλάξουν οι ιδέες στον κόσμο. Να ξεφύγουμε από τον φασισμό του υπονοούμενου και από τον λαϊκισμό της αναμονής όλων των λύσεων από τους κρατικούς θεσμούς. πρέπει να ξεφυγουμε από την λογική της ρύθμισης. Και η εισαγωγή ενός άλλου εκλογικού συστήματος είναι ρύθμιση.

Βλέπω ανθρώπους με συμβάσεις στο δημόσιο που πέρνουν 400-600 ευρώ τον μήνα καθαρά. Νέοι άνθρωποι που δεν εξεγείρονται, δεν προσπαθούν να βρουν μια καλύτερη λύση για τον εαυτό τους. Φοβούνται να βγουν στην αγορά. Αυτό εννοώ με τον φασισμό του υπονοούμενου. Ότι γενικώς υπονοείται ότι η αγορά είναι κάτι κακό και μόνο το δημόσιο είναι καλό. Εκεί, κάθονται και περιμένουν το κράτος πατερούλης να τους μονιμοποιήσει. Να τους δώσει λύσεις στο προσωπικό τους πρόβλημα. Αυτό είναι πολύ απλά εκχώρηση της ατομικής σου ελευθερίας.

Συμφωνούμε φίλε μου σχεδόν σε όλα. Απλώς το παιχνίδι παίζεται σε επίπεδο κυριαρχίας ιδεών.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Βλέπω ανθρώπους με συμβάσεις στο δημόσιο που πέρνουν 400-600 ευρώ τον μήνα καθαρά. Νέοι άνθρωποι που δεν εξεγείρονται, δεν προσπαθούν να βρουν μια καλύτερη λύση για τον εαυτό τους.

Αυτό, το παρατηρεί κανείς με μόνο όπλο τον κοινό νου.Είναι δυνατό να την παλεύει κάποιος με 400-600 ευρώ το μήνα;Κι όμως, φαίνεται ότι είναι.Μια πρόχειρη εξήγηση είναι ότι οι γονείς τα δίνουν ΟΛΑ στα παιδιά τους. Γεννημένοι και μεγαλωμένοι οι ίδιοι σε ένα περιβάλλον φτώχιας και στερήσεων, παραχωρούν τα πάντα (μισθούς, συντάξεις, εφάπαξ) στα παιδιά τους ακόμα και μετά τα...30. Στην επαρχία το πράγμα είναι πολύ έντονο.Αφού, λοιπόν, ο άλλος έχει 500 ευρώ εξασφαλισμένα από τη σύμβαση και άλλα τόσα από την οικογένεια (μέχρι να επέλθει η μονιμοποίηση, για κάτι διαφορετικό επαγγελματικά δεν γίνεται λόγος), έχει έτοιμο αυτοκίνητο και σπίτι να μείνει, την περνάει ζάχαρη.Εξασφαλισμένοι καφέδες, ποτάκια (δεν είναι και καμιά μεγάλη ζωή) και κωλοβάρεμα, βύθισμα στη γλυκιά νάρκη του ΤΙΠΟΤΑ και όλα ok!!!Για εξεγέρσεις είμαστε τώρα; Μιλάμε, το βλέπω στον εαυτό μου και στον ευρύτερο κύκλο μου. Είμαι μια χαρά επαγγαλματικά (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός), βγάζω κάποια χρήματα για να περνάω καλά (όχι και τεράστια ποσά), αλλά δεν έχω κάποια σημαντική διαφορά στον τρόπο ζωής από τον περίγυρο που περιλαμβάνει άτομα 30+ που απασχολούνται εδώ κι εκεί, αλλά  έχουν βοήθεια από οικογένεια . Το πρόβλημα, λοιπόν, υπάρχει αλλά δε βιώνεται γιατί υπάρχουν τα δεκανίκια και ο υπερπροστατευτισμός της οικογένειας.
 

POLYATAKTOS

Μέλος
Εγγρ.
20 Απρ 2006
Μηνύματα
483
Like
2
Πόντοι
1
Τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα όσο κι αν προσπαθούν να μας πείσουν οι Καναλάρχες/Εκδότες/Εργολάβοι που αγωνιούν να επαναφέρουν το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία για να συνεχίσουν τη μάσα.
Φιλε Λακη εχεις 1000% δικιο...
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Αυτό, το παρατηρεί κανείς με μόνο όπλο τον κοινό νου.Είναι δυνατό να την παλεύει κάποιος με 400-600 ευρώ το μήνα;Κι όμως, φαίνεται ότι είναι.Μια πρόχειρη εξήγηση είναι ότι οι γονείς τα δίνουν ΟΛΑ στα παιδιά τους. Γεννημένοι και μεγαλωμένοι οι ίδιοι σε ένα περιβάλλον φτώχιας και στερήσεων, παραχωρούν τα πάντα (μισθούς, συντάξεις, εφάπαξ) στα παιδιά τους ακόμα και μετά τα...30. Στην επαρχία το πράγμα είναι πολύ έντονο.Αφού, λοιπόν, ο άλλος έχει 500 ευρώ εξασφαλισμένα από τη σύμβαση και άλλα τόσα από την οικογένεια (μέχρι να επέλθει η μονιμοποίηση, για κάτι διαφορετικό επαγγελματικά δεν γίνεται λόγος), έχει έτοιμο αυτοκίνητο και σπίτι να μείνει, την περνάει ζάχαρη.Εξασφαλισμένοι καφέδες, ποτάκια (δεν είναι και καμιά μεγάλη ζωή) και κωλοβάρεμα, βύθισμα στη γλυκιά νάρκη του ΤΙΠΟΤΑ και όλα ok!!!Για εξεγέρσεις είμαστε τώρα; Μιλάμε, το βλέπω στον εαυτό μου και στον ευρύτερο κύκλο μου. Είμαι μια χαρά επαγγαλματικά (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός), βγάζω κάποια χρήματα για να περνάω καλά (όχι και τεράστια ποσά), αλλά δεν έχω κάποια σημαντική διαφορά στον τρόπο ζωής από τον περίγυρο που περιλαμβάνει άτομα 30+ που απασχολούνται εδώ κι εκεί, αλλά  έχουν βοήθεια από οικογένεια . Το πρόβλημα, λοιπόν, υπάρχει αλλά δε βιώνεται γιατί υπάρχουν τα δεκανίκια και ο υπερπροστατευτισμός της οικογένειας.

Συμφωνώ απόλυτα. Από τον υπερπροστατευτισμό της οικογένειας επιζητούν τον υπερπροστατευτισμό του κράτους. Κι όταν το σύστημα θα καταρεύσει εν είδει Αργεντινής γιατί δεν παράγουμε τίποτα, ούτε εμπορευόμαστε, τότε θα κλαίνε ομαδικά. Καλά που είμαστε στην ΕΕ τουλάχιστον καικαθυστερούμε.
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Στα τελευταια 10 ποστ φιλοι μου (studian,leonoro,fleshforfantasy) περιγραφετε την Ελληνικη πραγματικοτητα.
Ποιος δημοσιογραφος ή πολιτικος τολμαει να βγει να τα πει ολα αυτα?
Και αν καποιος πολιτικος τολμησει να δοκιμασει να κανει κατι για ολα αυτα τι αντιμετωπιση τον περιμενει απο τους "αγωνιστες-ανεξαρτητους" της πατριδας μας...?

Μια χαρα βολευει η καραμελα του πειναμε , οι μεγαλες δυναμεις μας κλεβουν αλλα αντιστεκομαστε σε οποιαδηποτε οικονομικη μεταρρυθμιση-"παραχωριση κοινωνικων κεκτημενων".

Κανω λαθος ή ειμαστε η μοναδικη χωρα που κατεβαινουμε σε πορειες και αντιδραμε σε οποιαδηποτε μεταρρυθμιση πριν καν αυτη γινει.
Ειχα την εντυπωση οτι αντιδρας σε ενα μετρο αφου εφαρμοστει , δοκιμαστει και αποτυχει...
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Στα τελευταια 10 ποστ φιλοι μου (studian,leonoro,fleshforfantasy) περιγραφετε την Ελληνικη πραγματικοτητα.
Ποιος δημοσιογραφος ή πολιτικος τολμαει να βγει να τα πει ολα αυτα?
Και αν καποιος πολιτικος τολμησει να δοκιμασει να κανει κατι για ολα αυτα τι αντιμετωπιση τον περιμενει απο τους "αγωνιστες-ανεξαρτητους" της πατριδας μας...?

Μια χαρα βολευει η καραμελα του πειναμε , οι μεγαλες δυναμεις μας κλεβουν αλλα αντιστεκομαστε σε οποιαδηποτε οικονομικη μεταρρυθμιση-"παραχωριση κοινωνικων κεκτημενων".

Κανω λαθος ή ειμαστε η μοναδικη χωρα που κατεβαινουμε σε πορειες και αντιδραμε σε οποιαδηποτε μεταρρυθμιση πριν καν αυτη γινει.
Ειχα την εντυπωση οτι αντιδρας σε ενα μετρο αφου εφαρμοστει , δοκιμαστει και αποτυχει...

Ναι μωρέ. Και οι Γερμανοί "εξεγέρθηκαν" κατά του Χίτλερ ΑΦΟΥ αυτός ανέβηκε στην εξουσία, δοκιμάστηκε και απέτυχε!

Το κακό είναι οτι δείχνεις να τα πιστεύεις όλα αυτά....
 

FidoDiLdo

Μέλος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
864
Like
4
Πόντοι
6
Ναι μωρέ. Και οι Γερμανοί "εξεγέρθηκαν" κατά του Χίτλερ ΑΦΟΥ αυτός ανέβηκε στην εξουσία, δοκιμάστηκε και απέτυχε!

Το κακό είναι οτι δείχνεις να τα πιστεύεις όλα αυτά....

Απειλει κανενας ολιγχαρχικος , ακραιος κλπ να ανεβει στην εξουσια και δεν το εχω παρει χαμπαρι?Μονο την Παπαρηγα ξερω αλλα με 5-8% δεν με ανησυχει ακομα...

Για οικονομικες μεταρρυθμισεις των υπαρχουσων κυβερνησεων μιλαω παραφραστη , ποσα μετρα για τα πανεπιστημια εχουν ανακοινωθει κατα καιρους (και δεν μιλαω για την ιδρυση ιδιωτικων) και δεν εφαρμοστηκαν ποτε λογω των καταληψεων και των πορειων , ποσα μετρα για την ασφαλιση ειχαν παρομοια τυχη και γενικα σε οποιδηποτε τομεα αποτελει πεδιο δρασης των συνδικαλιστων και των "αγωνιστων" ποσες φορες εφαρμοστηκε μια μεταρρυθμιση ακεραια οπως πρωτοσχεδιαστηκε?

Εγω αντιθετα δεν πιστευω  οτι τα εννοεις αυτα που γραφεις κατα καιρους , γιατι αν τα εννοουσες δεν θα ειχες καν την πνευματικη ικανοτητα να ανοιγεις τον υπολογιστη σου...
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Για οικονομικες μεταρρυθμισεις των υπαρχουσων κυβερνησεων μιλαω παραφραστη , ποσα μετρα για τα πανεπιστημια εχουν ανακοινωθει κατα καιρους (και δεν μιλαω για την ιδρυση ιδιωτικων) και δεν εφαρμοστηκαν ποτε λογω των καταληψεων και των πορειων , ποσα μετρα για την ασφαλιση ειχαν παρομοια τυχη και γενικα σε οποιδηποτε τομεα αποτελει πεδιο δρασης των συνδικαλιστων και των "αγωνιστων" ποσες φορες εφαρμοστηκε μια μεταρρυθμιση ακεραια οπως πρωτοσχεδιαστηκε?

Όλα αυτά δεν έχουν εφαρμοστεί ποτέ γιατί πολύ απλά μάχονται αυτό που εδώ και μερικές δεκαετίες αποτελεί μεγάλο ΤΑΜΠΟΥ στην συντηρητική και υποκριτική Ελληνική κοινωνία. Το ΒΟΛΕΜΑ των μετριοτήτων.Όλοι το επιθυμούν και κανένας, όσο κι αν διατείνεται το αντίθετο, δεν επιθυμεί να αλλάξει τίποτα. Για την ακρίβεια, η σκέψη και μόνο ενός τέτοιου ενδεχομένου, προκαλεί  ... τύφο, αφθώδη πυρετό, εμετούς και διάρροιες ... Το μόνο που αλλάζει κατά άτομο είναι το ΜΕΓΕΘΟΣ του βολέματος.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ο Ντεν Ξιαο Πινγκ είχε πεί : "ʼσπρη γάτα, μάυρη γάτα, αρκεί να πιάνει ποντίκια"...

Στην Ελλάδα τόσο οι άσπρες όσο και οι μαύρες γάτες παίζουν το πουλί τους εις βάρος του συνόλου...

Το κράτος μάγκες δεν είναι μια άνωθεν εξουσία στελεχωμένη από εξωγηίνους..Το κράτος είμαστε εμείς...Εμείς στελεχώνουνε τις υπηρεσίες του (το 10-15% εξ ημών είμαστε υπάλληλοι του δημοσίου), εμείς το χρηματοδοτούμε (; ) δια των φόρων, εμείς επιλέγουμε τους managers σε εθνικό, νομαρχιακό και δημοτικό επίπεδο, εμείς το κλέβουμε με άπειρους τρόπους, εμείς καταστρέφουμε την περιουσία του, είτε με εμπρησμούς ΑΕΙ είτε με εμπρησμούς δασών και οικοπεδοποιήσεις, εμείς δωροδοκούμε τους υπαλλήλους του για να βλάψουμε τους συμπολίτες μας, εμείς, εμείς, εμείς...

Με δυο λόγια, έχουμε το κράτος που μας αξίζει...

Η πλάκα είναι ότι καταφέραμε να μετατρέψουμε και τον ιδιωτικό τομέα, που σε άλλες χώρες είναι η ατμομηχανή της οικονομίας, σε μια κακή απομίμηση δημοσίου των 80s πασπαλισμενη με μπολικο marketing και βαλκανογιάπικο στελεχοτσαμπουκά..
Πώς;
Με το να είμαστε οι πιο μαλάκες καταναλωτές του Δυτικού ημισφαιρίου και να επιβραβεύουμε την κακή τράπεζα, την κακή γαλακτοβιομηχανία, την κακή ασφαλιστική εταιρεία μόνο και μόνο επειδή είχαν καλύτερο τμήμα marketing, σαν τους ιθαγενείς που τους ξεγελούσαν με καθρεφτάκια και χάνδρες...
Ποια δέιγματα έχει δώσει ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα; Το χρηματιστήριο; Τα καρτέλ γάλακτος; Τις τράπεζες- Αλ Καπόνε; Τους εργοδότες- ιεροεξεταστές;
Και μη μου πείτε  ότι φταίει το κράτος...

Διότι έχω την εντύπωση ότι ζητάμε από το κράτος που εμείς ξεχαρβαλώσαμε να μας προστατέψει από τους ιδιώτες που εμείς αναδείξαμε...

p.S. Προσπαθώ μα μεταφέρω μια τηλεφωνική γραμμή..Το τραγικό δεν είναι ότι έχω μείνει 3 μέρες χωρίς τηλέφωνο με προοπτική να μείνω και 4η..Το τραγικό είναι ότι αν δεν είχα ΟΤΕ αλλά καμια λαμογιονετ δεν θα είχα καν τηλέφωνο!
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Θες να βάλουμε κάτω όλα αυτά που κατά καιρούς -δείχνεις να- πρεσβεύεις;
Και μετά, έλα να μου πεις αν αυτά συνιστούν "μεταρρυθμιστική" πρόταση η απλώς ακροδεξιά ονείρωξη!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Θες να βάλουμε κάτω όλα αυτά που κατά καιρούς -δείχνεις να- πρεσβεύεις;
Και μετά, έλα να μου πεις αν αυτά συνιστούν "μεταρρυθμιστική" πρόταση η απλώς ακροδεξιά ονείρωξη!

Αν απευθύνεσαι σε εμένα, δεν καταλαβαίνω τί εννοείς..Αν όχι, συγνώμη που διακόπτω τον ειρμό των σκέψεών σου...
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Ο Ντεν Ξιαο Πινγκ είχε πεί : "ʼσπρη γάτα, μάυρη γάτα, αρκεί να πιάνει ποντίκια"...

Στην Ελλάδα τόσο οι άσπρες όσο και οι μαύρες γάτες παίζουν το πουλί τους εις βάρος του συνόλου...

Το κράτος μάγκες δεν είναι μια άνωθεν εξουσία στελεχωμένη από εξωγηίνους..Το κράτος είμαστε εμείς...Εμείς στελεχώνουνε τις υπηρεσίες του (το 10-15% εξ ημών είμαστε υπάλληλοι του δημοσίου), εμείς το χρηματοδοτούμε (; ) δια των φόρων, εμείς επιλέγουμε τους managers σε εθνικό, νομαρχιακό και δημοτικό επίπεδο, εμείς το κλέβουμε με άπειρους τρόπους, εμείς καταστρέφουμε την περιουσία του, είτε με εμπρησμούς ΑΕΙ είτε με εμπρησμούς δασών και οικοπεδοποιήσεις, εμείς δωροδοκούμε τους υπαλλήλους του για να βλάψουμε τους συμπολίτες μας, εμείς, εμείς, εμείς...

Με δυο λόγια, έχουμε το κράτος που μας αξίζει...

Η πλάκα είναι ότι καταφέραμε να μετατρέψουμε και τον ιδιωτικό τομέα, που σε άλλες χώρες είναι η ατμομηχανή της οικονομίας, σε μια κακή απομίμηση δημοσίου των 80s πασπαλισμενη με μπολικο marketing και βαλκανογιάπικο στελεχοτσαμπουκά..
Πώς;
Με το να είμαστε οι πιο μαλάκες καταναλωτές του Δυτικού ημισφαιρίου και να επιβραβεύουμε την κακή τράπεζα, την κακή γαλακτοβιομηχανία, την κακή ασφαλιστική εταιρεία μόνο και μόνο επειδή είχαν καλύτερο τμήμα marketing, σαν τους ιθαγενείς που τους ξεγελούσαν με καθρεφτάκια και χάνδρες...
Ποια δέιγματα έχει δώσει ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα; Το χρηματιστήριο; Τα καρτέλ γάλακτος; Τις τράπεζες- Αλ Καπόνε; Τους εργοδότες- ιεροεξεταστές;
Και μη μου πείτε  ότι φταίει το κράτος...

Διότι έχω την εντύπωση ότι ζητάμε από το κράτος που εμείς ξεχαρβαλώσαμε να μας προστατέψει από τους ιδιώτες που εμείς αναδείξαμε...

p.S. Προσπαθώ μα μεταφέρω μια τηλεφωνική γραμμή..Το τραγικό δεν είναι ότι έχω μείνει 3 μέρες χωρίς τηλέφωνο με προοπτική να μείνω και 4η..Το τραγικό είναι ότι αν δεν είχα ΟΤΕ αλλά καμια λαμογιονετ δεν θα είχα καν τηλέφωνο!

Εγώ πάντως έχω Lannet, ιδιωτικών συμφερόντων (η "ατμομηχανή" της οικονομίας που λες κι εσύ). Και είμαι στην πράξη εδώ και μέρες χωρίς τηλέφωνο.
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
Αν απευθύνεσαι σε εμένα, δεν καταλαβαίνω τί εννοείς..Αν όχι, συγνώμη που διακόπτω τον ειρμό των σκέψεών σου...

Για τον fidodildo ήταν αυτό που έγραψα, νόμισα οτι είχα βάλει την σχετική παράθεση. Αν πάντως αισθάνεσαι κοντά στις απόψεις του, ισχύει και για σένα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom