Νέα

Στέφανος Τσιτσιπάς fans

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Annapurna
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 97K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Annapurna

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.524
Κριτικές
171
Like
91.309
Πόντοι
46.423
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.268
Κριτικές
18
Like
20.084
Πόντοι
4.546
Τι πιο σύνηθες για το κακομαθημένο νοπανο.
Η κατηφόρα άρχισε εδώ και καιρό, όχι τώρα. Όταν δεν δίνεις ψυχή και σώμα και έχεις το μυαλό στις γκόμενες (ξέρω, μεγάλος πειρασμός) και στους τσακωμούς με την οικογένεια.
 
OP
OP
Annapurna

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.524
Κριτικές
171
Like
91.309
Πόντοι
46.423

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.876
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Τι να πει ο Αγκάσι ρε κεφτέ!βουτιρομπεμπε!Για πιάσε τον πάτο του Αγκάσι και γίνε νο1 αν έχεις τα @@!
 
Τελευταία τροποποίηση:

Μπιρλας

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
11.721
Like
11.217
Πόντοι
3.656

Εισαι ενα ΤΙΠΟΤΑ γενικα...οχι μονο ως παικτης.
 
OP
OP
Annapurna

Annapurna

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
7 Μαΐ 2020
Μηνύματα
22.524
Κριτικές
171
Like
91.309
Πόντοι
46.423
 

sex volcano

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
15 Οκτ 2012
Μηνύματα
26.697
Κριτικές
183
Like
43.809
Πόντοι
21.896
Για μένα ο Στέφανος είναι καλύτερος τενίστας όλων των εποχών !!!!
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.876
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
924
Like
841
Πόντοι
86
Η κατηφόρα άρχισε εδώ και καιρό, όχι τώρα. Όταν δεν δίνεις ψυχή και σώμα και έχεις το μυαλό στις γκόμενες (ξέρω, μεγάλος πειρασμός) και στους τσακωμούς με την οικογένεια.
Δυστυχώς, εδικαιώθημεν....
Όντως, εδώ και καιρό έχει αρχίσει η κατηφόρα. Αλλά, όχι γιατί πήγε το μυαλό στις γκόμενες. Για την ακρίβεια: όχι ΜΟΝΟ ή ΚΥΡΙΩΣ γι αυτό. Έχω εδώ και καιρό πάψει να γράφω στο νήμα, αλλά το διαβάζω και με αφορμή αυτό θυμίζω παλαιότερες αναρτήσεις μου (με τωρινές υπογραμμίσεις), για να δικαιολογήσω ότι δεν φταίει ΜΟΝΟ η γκόμενα...

#1.094 [03/07/2022]
Στέφανος ή το μονόχειρο backhand, που έχει φτάσει στα όριά του (σου...). Όλοι εκεί τον παίζουν (η προσπαθούν εκεί, όσο τους επιτρέπει η εξέλιξη της φάσης), αναγνωρίζοντας έμμεσα ότι είναι το αδύνατο σημείο του. Σε κρίσιμες στιγμές άψυχο και άστοχο (ειδικά το - πολύ κρίσιμο και φοβερά αποτελεσματικό, αν πετύχει - παράλληλο και όχι το διαγώνιο). Πολλές φορές μοιάζει νωθρός, δεν κυνηγάει κάθε φάση, αφήνει πολλά κτυπήματα του αντιπάλου να "περάσουν" (σε αντίθεση με άλλους συμπαίκτες και συνομήλικους, που τρέχουν σαν παλαβοί). Αν πέσει σε μέρα που τα δυνατότερά του χαρτιά (σερβίς και forehand) δεν πάνε καλά, τότε είναι σχεδόν βέβαιο ότι χάνει το ματς (μόνη σωτηρία του, να "αυτοκτονήσει" ο αντίπαλος με χειρότερα λάθη). Αν πάρω τοις μετρητοίς και δήλωσή του που διάβασα κάπου ότι βλέπει, ΠΛΕΟΝ, το άθλημα με άλλη οπτική, ότι δεν έχει το άγχος να νικήσει, και ότι, κατά κάποιο τρόπο, το φιλοσοφεί και το "απολομβάνει" και το συνδυάσω με σχόλιο που έκανε κάποιος εδώ ότι έχει αποκτήσει νοοτροπία looser (το έχω σκεφτεί κι εγώ και προσπαθώ να μη το πιστέψω...) και ότι μένει ευχαριστημένος να βγάζει μερικά χιλιάρικα με την συμμετοχή σε κάθε τουρνουά και σε όποιο γύρο φτάσει κάθε φορά, τότε η ελπίδα για κατάκτηση ενός Grand Slam, όπως ξεκινήσαμε να προσδοκούμε πριν από 4 περίπου χρόνια που έκανε μπαμ, μάλλον θα γίνει πικρή διάψευση...

#1.098 [03/07/2022]
[...] Και από πολύ νωρίς, είχα συζητήσει με τους φίλους μου [...] ότι πρέπει να φύγει από τις φτερούγες του μπαμπά και να τον αναλάβει άλλος. [...] Όλο αυτό ενισχύει - σε μένα τουλάχιστον - το συμπέρασμα και ενός άλλου σχολιαστή που προανέφερα αλλά και δικό μου, ότι, δηλ., είναι πλέον μια οικογενειακή μπίζνα και η όλη διαχείριση είναι να βγάζουμε όσο το δυνατόν περισσότερα σε κάθε τουρνουά κι αν, από ευτυχή σύμπτωση, φτάσουμε και σε κανέναν ημιτελικό ή τελικό, τότε ακόμα πιο καλά για το budget!

#1.098 [01/08/2022]
[...] Το παράδοξο είναι για μένα αλλού (εντελώς προσωπική γνώμη): Ότι με το τένις που ΠΛΕΟΝ παίζει ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ακόμα στην πρώτη δεκάδα. ΑΝ δεν εξελιχθεί, κυρίως αν δεν δώσει λύση στο μελανό του σημείο (μονόχειρο backhand) και δευτερευόντως στην αύξηση της (αντ)αγωνιστικής διάθεσης ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ματς, τότε είναι θέμα λίγου χρόνου η βαθμολογική του υποχώρηση πίσω από την πρώτη δεκάδα. [...]

#2275 [02/09/2023]
Ο Τσ. έφτασε για πρώτη φορά στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης στις 4 Μαρτίου 2019 και έκτοτε παραμένει εκεί έως και σήμερα: η καλύτερή του περίοδος είναι από Αύγουστο 2021 έως Νοέμβριο 2021, οπότε ανέβηκε στο Νο.3. Από τότε, με διακυμάνσεις, είναι σήμερα στο Νο.7.
Για όσους παρακολουθούμε το άθλημα γενικότερα και τους Έλληνες τενίστες ειδικότερα, ο Τσ. - με εξαίρεση μια σύντομη "αναλαμπή", στα μέσα του φετινού Αυγούστου, που βρέθηκε πάλι στο Νο.4 - παρουσιάζει, ομολογουμένως, αγωνιστική πτώση.
Μπορεί, συγκρινόμενος σε επιμέρους τεχνικά χαρακτηριστικά και κτυπήματα να είναι μεταξύ των κορυφαίων του αθλήματος, όμως, στο τέλος, αυτό που μετράει, είναι το αποτέλεσμα και εδώ εννοώ και περιορίζομαι στα Grand Slams, που είναι χρηματικά και βαθμολογικά οι επίζηλοι τίτλοι κάθε χρονιάς. Σε αυτά, μέχρι τώρα, ο Τσ. έχει φτάσει σε δύο (2) τελικούς [στο φετινό, 2023, Αυστραλιανό, που έχασε από Τζόκοβιτς και στο Ρολάν Γκαρός 2021, που έχασε, επίσης, από Τζόκοβιτς] και σε τέσσερις (4) ημιτελικούς [στο Αυστραλιανό 2019, που έχασε από Ναδάλ, στο Αυστραλιανό 2021 και 2022, που έχασε από Μεντβέντεβ και στο Ρολάν Γκαρός 2021, που έχασε από Τζόκοβιτς].
Ίσως, το θέμα να είναι, όντως και κυρίως, εγκεφαλικό/ψυχολογικό. Μπορεί αυτό το "έφτασα 6 φορές κοντά στη βρύση των Grand Slams, αλλά νερό δεν ήπια", να έχει επηρεάσει την εσωτερική του πίστη/αυτοπεποίθηση, όπως την βλέπαμε πίσω από τον ενθουσιασμό των πρώτων, αγωνιστικών του χρόνων. Και έπειτα... ήρθε και ο έρωτος, ό,τι πιο φυσικό για νέο άνθρωπο, αλλά περίσπαση, ως φαίνεται, για όποιον είναι αφοσιωμένος σε ένα από τα απαιτητικότερα ατομικά αθλήματα.
Και έτσι, είμαστε, τώρα, στα εξής: ειδικώς, αν δεν του βγαίνει το πρώτο σερβίς, μοιάζει να πελαγώνει, να μην έχει εναλλακτική, ποικιλία, προσαρμογή, λύση για να αντεπεξέλθει και να γυρίσει το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να χάνει, απρόσμενα, από τενίστες του "πουθενά" (προσοχή: θεωρητικώς/βαθμολογικώς).
Μακάρι να αλλάξει κάτι τα επόμενα, κρίσιμα, για μένα, 5 τενιστικά του χρόνια (ηλικία 25-30) και να κατορθώσει να ανέβει έστω και μια φορά στο κορυφή ενός από τα 4 Grand Slams.
Ίδωμεν...
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.150
Κριτικές
1
Like
2.411
Πόντοι
456
Γελάνε και οι πέτρες!!!!!!έτσι όπως το έγραψες νόμιζα ότι το έλεγε η Μπαντόσα.
ο καλυτερος Ελληνας τενιστας ολων των εποχων να διορθωσω εδω ,και με διαφορα ,βαση αποτελεσματων.με βαση οτι επαθε ο Τιεμ, η Οσακα ,και βεβαια ο νο 1 σε θεμα καψιμο λογω ψυχολογιας Νικ Κυργιος, παλι καλα να λεει κανεις ,μη τα παρατησει σε κανα χρονο ,να φοβομαστε , αλλα ελπιζω πως θα βρει μερος της ψυχολογιας του ,ισως οχι οπωα παλια αλλλα εστω να μενει μεσα στη 10 αδα ,μιλαμε για το κοσμο 1αδα ,οχι για τη κατω ραχουλα ,ετσι για να καταλαβουμε τα μεγεθη στο νο 1 στο κοσμο αθλημα σε εγεγγραμενους σε οποιαδηλπτε συλογο ,οχι μονο σε επιπεδο πρωταθλητισμο γενικα ,και δηλαδη χομπιστες ερασιτεχνες
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.876
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
ο καλυτερος Ελληνας τενιστας ολων των εποχων να διορθωσω εδω ,και με διαφορα ,βαση αποτελεσματων.με βαση οτι επαθε ο Τιεμ, η Οσακα ,και βεβαια ο νο 1 σε θεμα καψιμο λογω ψυχολογιας Νικ Κυργιος, παλι καλα να λεει κανεις ,μη τα παρατησει σε κανα χρονο ,να φοβομαστε , αλλα ελπιζω πως θα βρει μερος της ψυχολογιας του ,ισως οχι οπωα παλια αλλλα εστω να μενει μεσα στη 10 αδα ,μιλαμε για το κοσμο 1αδα ,οχι για τη κατω ραχουλα ,ετσι για να καταλαβουμε τα μεγεθη στο νο 1 στο κοσμο αθλημα σε εγεγγραμενους σε οποιαδηλπτε συλογο ,οχι μονο σε επιπεδο πρωταθλητισμο γενικα ,και δηλαδη χομπιστες ερασιτεχνες
Το έχω ξαναγράψει και παλιότερα.Δεν αμφισβητείται αυτό που λες όπως και για την Σάκκαρη.Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αθλητικά δεν πάει καλά.Και φαινόταν εδώ και καιρό.Η όλη λογική ανάπτυξης του και συμπεριφοράς του παραπέμπει ελαφρώς σε ερασιτεχνική και προφανώς κουτοπόνηρη ελληνική λογική.Όπως ανέφερε και στην ανάλυσή του ο Enkidu έχει να δείξει ουσιαστική βελτίωση σε τεχνικές-ψυχολογία-σωματικές ικανότητες από το μακρινό 2019-2020.Και δεν είναι πια μωρό παιδί έχει αποχτήσει εμπειρία από τόσους αγώνες που έχει παίξει.Αυτός θα έπρεπε να ροκανίζει όλα τα βίντεο από τους αγώνες των top 20 αθλητών και μερικών μέχρι το μακρινό νο 150 για να δει τι πρέπει να βελτιώνει μέρα μέρα λόγω του υψηλού ανταγωνισμού που υπάρχει που θα έρθει από νέους αθλητές.Και αυτός μας λέει πόσο αγαπάει τη Μπαντόσα.
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
9.268
Κριτικές
18
Like
20.084
Πόντοι
4.546
Το έχω ξαναγράψει και παλιότερα.Δεν αμφισβητείται αυτό που λες όπως και για την Σάκκαρη.Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι αθλητικά δεν πάει καλά.Και φαινόταν εδώ και καιρό.Η όλη λογική ανάπτυξης του και συμπεριφοράς του παραπέμπει ελαφρώς σε ερασιτεχνική και προφανώς κουτοπόνηρη ελληνική λογική.Όπως ανέφερε και στην ανάλυσή του ο Enkidu έχει να δείξει ουσιαστική βελτίωση σε τεχνικές-ψυχολογία-σωματικές ικανότητες από το μακρινό 2019-2020.Και δεν είναι πια μωρό παιδί έχει αποχτήσει εμπειρία από τόσους αγώνες που έχει παίξει.Αυτός θα έπρεπε να ροκανίζει όλα τα βίντεο από τους αγώνες των top 20 αθλητών και μερικών μέχρι το μακρινό νο 150 για να δει τι πρέπει να βελτιώνει μέρα μέρα λόγω του υψηλού ανταγωνισμού που υπάρχει που θα έρθει από νέους αθλητές.Και αυτός μας λέει πόσο αγαπάει τη Μπαντόσα.
Δεν είναι διατεθειμένος να αφιερωθεί τόσο για να πάει παραπάνω ή έστω να προσπαθήσει να δει έως πού μπορεί πραγματικά. Είναι στα όριά του, ψυχολογικά μάλλον.
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.876
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Δεν είναι διατεθειμένος να αφιερωθεί τόσο για να πάει παραπάνω ή έστω να προσπαθήσει να δει έως πού μπορεί πραγματικά. Είναι στα όριά του, ψυχολογικά μάλλον.
Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολο.Το έχουν πει τόσοι κουφαίοι αθλητές είναι πιο εύκολο να γίνεις νο1 από το να παραμείνεις νο1.Θέλει τεράστιες ψυχικές αντοχές και προσήλωση για να παραμείνεις για πολύυυ καιρό νο1.Γιατί μέχρι να γίνεις νο1 έχεις στόχο να γίνεις νο1 το κυνηγάς.Μετά;όταν γίνεις;τι στόχους βάζεις και πως το πετυχαίνεις;Πολύ δύσκολο.Εννοείται το ότι έφτασε νο3 και μάλιστα έλληνας αθλητής στο τέννις ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα, αλλά δεν αναλύουμε με αυτή τη λογική.Αναλύουμε με σοβαρή αθλητική-επαγγελματική λογική καθώς έχει ακόμα χρόνια στο άθλημα που μπορεί να προσφέρει στον εαυτό του πρώτα απόλα και στους φιλάθλους μετά.
 

London(2)

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2020
Μηνύματα
58
Κριτικές
1
Like
303
Πόντοι
0
Δε ξέρω απο που βγαίνει το συμπέρασμα ότι τον εφαγαν οι γκόμενες αλλά από άτομο που τον ξέρει γνωρίζω ότι το τελευταίο που τον ενδιαφέρει είναι το μουνι . Δλδ παίζει να ξενυχτάει με τη Μπαντοσα παίζοντας uno ξέρω γώ . Και πες ότι λέει μούφες ο γνωστός του γνωστού . Σας φαίνεται άτομο που έχει το μυαλό του στο γαμησι ; Πιο πολύ μπορεί να κοιτάει τον εαυτό του στο καθρέφτη παρά τα βυζια της διπλανής του .
Ο Τσιτσι άργησε να καταλάβει ότι με το one hand backhand δεν θα παει πάνω από εκεί που πήγε . Κόλλησε με κοουτς το πατέρα του που δε χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβει κανεις ότι είναι λίγος για κοουτς τέτοιου επιπέδου έχει και τη ψυχολογία του τα γαμαω όλα όταν στραβώσει το ματς και αντίο . Δε ξέρω αν υπάρχει προπονητής που μπορεί να τον αλλάξει σε αυτή την ηλικία αλλά θα είναι θαύμα πιστεύω .
 

padepadou

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.876
Κριτικές
3
Like
4.444
Πόντοι
456
Δε ξέρω απο που βγαίνει το συμπέρασμα ότι τον εφαγαν οι γκόμενες αλλά από άτομο που τον ξέρει γνωρίζω ότι το τελευταίο που τον ενδιαφέρει είναι το μουνι . Δλδ παίζει να ξενυχτάει με τη Μπαντοσα παίζοντας uno ξέρω γώ . Και πες ότι λέει μούφες ο γνωστός του γνωστού . Σας φαίνεται άτομο που έχει το μυαλό του στο γαμησι ; Πιο πολύ μπορεί να κοιτάει τον εαυτό του στο καθρέφτη παρά τα βυζια της διπλανής του .
Ο Τσιτσι άργησε να καταλάβει ότι με το one hand backhand δεν θα παει πάνω από εκεί που πήγε . Κόλλησε με κοουτς το πατέρα του που δε χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβει κανεις ότι είναι λίγος για κοουτς τέτοιου επιπέδου έχει και τη ψυχολογία του τα γαμαω όλα όταν στραβώσει το ματς και αντίο . Δε ξέρω αν υπάρχει προπονητής που μπορεί να τον αλλάξει σε αυτή την ηλικία αλλά θα είναι θαύμα πιστεύω .
Τι σκατά κάνει με τιν Μπαντόσα δεν με ενδιαφέρει.Γαμάει δε γαμάει, τον γαμάει η δεν τον γαμάει, παίζει uno ή παίζει playstation στα @@ μας.Εγώ ξέρω ότι καθόταν και ανέβαζε βίντεο με παπαριές και μας ανέλυσε τις φιλοσοφικές του αρχιδιές λες και ήταν youtuber και Instagramer.Ούτε τον ρόλο του δεν ήξερε.Το έχω άπειρες φορές μπράβο στον πατέρα του που τον έφτασε εκεί που τον έφτασε αλλά δεν φτάνει πρέπει να πάει παρακάτω και δεν το έκανε τόσα χρόνια νόμιζαν ότι μπορούσαν μόνοι τους.Όλα τα λεφτά στην τσέπη τους.Μα ρε φίλε σε όλες τις επιχειρήσεις και επαγγέλματα αν δεν επενδύσεις χρήματα σε γνώσεις,νέες δεξιότητες και εργαλεία και παραμείνεις στάσιμος σε μερικά χρόνια σε φάγανε οι επόμενοι δεν είσαι πια ανταγωνιστικός.Κλασσικός ελληναράς γονέας δεν ξέρουν οι άλλοι ξέρει αυτός.
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.150
Κριτικές
1
Like
2.411
Πόντοι
456
Δε ξέρω απο που βγαίνει το συμπέρασμα ότι τον εφαγαν οι γκόμενες αλλά από άτομο που τον ξέρει γνωρίζω ότι το τελευταίο που τον ενδιαφέρει είναι το μουνι . Δλδ παίζει να ξενυχτάει με τη Μπαντοσα παίζοντας uno ξέρω γώ . Και πες ότι λέει μούφες ο γνωστός του γνωστού . Σας φαίνεται άτομο που έχει το μυαλό του στο γαμησι ; Πιο πολύ μπορεί να κοιτάει τον εαυτό του στο καθρέφτη παρά τα βυζια της διπλανής του .
Ο Τσιτσι άργησε να καταλάβει ότι με το one hand backhand δεν θα παει πάνω από εκεί που πήγε . Κόλλησε με κοουτς το πατέρα του που δε χρειάζεται πολύ σκέψη για να καταλάβει κανεις ότι είναι λίγος για κοουτς τέτοιου επιπέδου έχει και τη ψυχολογία του τα γαμαω όλα όταν στραβώσει το ματς και αντίο . Δε ξέρω αν υπάρχει προπονητής που μπορεί να τον αλλάξει σε αυτή την ηλικία αλλά θα είναι θαύμα πιστεύω .
απο ατομο που ειναι στο προπονητικη ομαδα του Τσιτσιπα , αλλα δεν μπορω να πω το ονομα του χωρις την αδεια του ,εχω τη πληροφορια πως η Μπαντοσα δειχνει να ειναι τρελα ερωτευμενη ,και πολυ πολυ λιγοτερο αυτος.Εγω σαν παικτης το μακρινο 1980 που ξεκινησα στον ομιλο Αθηνων ,τοτε ολοι με ενα χερι τα 2 χερια ηταν για τις γυναικες ,και οχι ολες η για τις αδερφες ,ερε τι ασχετιλα υπηρχε τοτε.Ετσι ειχα παντα προβλημα στο να ειναι το αδυνατο σημειο μου ,ευτυχως που ειχα ισως το καλυτερο slice backhand και αυτο εσωζε καπως τη κατασταση.Ετσι σαν προπονητης, ας πουμε και λιγο πως ειχα καει στο χυλο ,και φυσαγα τα γιαουρτια.Θυμαμαι τη περιπτωση του Νεοφυτου Κομνηνου που ημουν ως personal couch λογω γνωριμιας και ενω εκανε με το 1 χερι ,δεν με αφηνε ο Τσιτσοπουλος τοτε να τολμησω να του το αλλαξω.Ηρθε ομως ενας σπουδαιος προπονητης το 1990 ο Μπορισοφ, και οταν μιλησαμε ,μου ειπε εγω θα του το αλλαξω σε 2 χερια ,μπραβο που το ηθελες τοσα χεονια πριν Ετσι οταν τα καταφερε ,αλλα ηταν μολις 14 ετων ,εγινε πρωταθλητης για 3-4 χρονια συνεχομενα ,μεγαλη διαφορα ,αφου το αδυναμο μπακχαντ μετατραπηκε ακομη και σε επιθετικο κτυπημα.Ηταν ομως τοσο δυσκολο .Δεν πιστευω πως σε τοσο υψηλο επιπεδο θα μπορουσε ο Τσιοτσιπας να παει σε 2 χερια.Εχει πλεον δημιουργηθει τοασο εντονα αυτο που λεμε κινητικη μνημη των μυων και σε τοσο υψηλο επιπεδο θα ηταν μαλλον κατι σαν το 8ο θαυμα.Ωστοσο οπως εκανε καποτε ο Φεντερερ για να βελτιωσει το μπακχαντ του αρχισε να παιζει ,να προπονειτε δηλαδη με το Σταν Βαρβινκα ,ο οποιος εχει μακραν το καλυτερο μπακχαντ με ενα χερι που ειδαμε ποτε στο τενις.Συζηταγαμε μια μερα με ενα παλιο μαθητη μου που ειναι γυμναστης στη Γλυφαδα και ειδικος ας το πουμε για τενιστες ειχε και εχει ακομη τη Δανιηλιδου ,πως εχει προβλημα στο πατημα του δεξιου ποδιου πριν το κτυπημα ,αν δειτε τη διαφορα στο πατημα του Βαβινκα και του Τσιτσιπα δεν χρειαζεται να ειστε ειδικοι ,φαινεται τοσο εντονα.Και εδω ερχεται η εξης απορια , αφου εβλεπαν πως δεν το εχει τοσο καλα με το μπακχαντ , οταν ηταν 16-17 χρονων θα επρεπε να το γυριζαν στα 2 χερια ,τοτε ισως θα το μπορουσε τωρα ειναι αργα πολυ αργα.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom