Νέα

Smartphones

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα OmarNow
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι smartphone εχετε;;;

  • iPhone

    Ψήφοι: 144 25,7%
  • Android

    Ψήφοι: 342 61,1%
  • Windows Phone

    Ψήφοι: 48 8,6%
  • Έχω μια μπακατέλα που κρατάει 5 μέρες η μπαταρία

    Ψήφοι: 77 13,8%
  • Ubuntu

    Ψήφοι: 4 0,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    560

anon.

Μέγας
Εγγρ.
21 Μαρ 2017
Μηνύματα
15.860
Κριτικές
8
Like
19.336
Πόντοι
4.636
Πιστευετε αξίζει κανείς να πάει σε μτχ iphone 8 (απλη εκδοση) η να προτιμήσω ένα καινούριο xiaomi;

Σκεφτομαι οτι ειναι πλεον κινητό 5 ετιας που ισως δεν περναει η μπογια του σε 1-2 χρονια αλλα ειδα σε βιντεο οτι βαζει κατω σε ταχυτητα και ποιοτητα πιο καινουρια μοντελα απο samsung και xiaomi.... Διαβασα ομως οτι η μπαταρια του δεν κραταει πολύ.... Απο την αλλη καποια κινητα της xiaomi ειναι vfm για νορμαλ χρηση και αξιοπιστα για αρκετα χρονια....

Μπατζετ αυστηρά 200 ευρώ...
ψαξε για καινουριο σ αυτα τα χρηματα ...
θα εχεις για 2 χρονια το κεφαλι σου ησυχο απο θεμα εγγυηση και ενημερωσεις ...
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Πιστευετε αξίζει κανείς να πάει σε μτχ iphone 8 (απλη εκδοση) η να προτιμήσω ένα καινούριο xiaomi;

Σκεφτομαι οτι ειναι πλεον κινητό 5 ετιας που ισως δεν περναει η μπογια του σε 1-2 χρονια αλλα ειδα σε βιντεο οτι βαζει κατω σε ταχυτητα και ποιοτητα πιο καινουρια μοντελα απο samsung και xiaomi.... Διαβασα ομως οτι η μπαταρια του δεν κραταει πολύ.... Απο την αλλη καποια κινητα της xiaomi ειναι vfm για νορμαλ χρηση και αξιοπιστα για αρκετα χρονια....

Μπατζετ αυστηρά 200 ευρώ...
Τα 200€ μου φαίνονται πολύ λίγα για νέο κινητό.
Αξίζει να ασχοληθείς και να πάρεις άλλο;.Δηλαδή πόσο πιο γρήγορο θα είναι από αυτό που έχεις τώρα;
Ίσως μόνο για μεταχειρισμένο να άξιζε.(πχ να πάρεις στα.200€ κάποιο που κόστιζε.400€ πριν 1-2 χρόνια).
 

akatastatos123

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2013
Μηνύματα
869
Κριτικές
7
Like
1.199
Πόντοι
486
Τα 200€ μου φαίνονται πολύ λίγα για νέο κινητό.
Αξίζει να ασχοληθείς και να πάρεις άλλο;.Δηλαδή πόσο πιο γρήγορο θα είναι από αυτό που έχεις τώρα;
Ίσως μόνο για μεταχειρισμένο να άξιζε.(πχ να πάρεις στα.200€ κάποιο που κόστιζε.400€ πριν 1-2 χρόνια).


Με φοβίζει το μτχ γιατι ειναι γουρουνι στο σακι και ειδα πολλα αλβανακια να πουλανε και δεν πολυ γουσταρω.... Για το iphone βρηκα καταστημα στην πρωτευουσα που πουλάει εκθεσιακα (απο οτι λενε) αλλα δινουν 8μηνη εγγυηση....
 
  • Like
Αντιδράσεις: stelda

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Με φοβίζει το μτχ γιατι ειναι γουρουνι στο σακι και ειδα πολλα αλβανακια να πουλανε και δεν πολυ γουσταρω.... Για το iphone βρηκα καταστημα στην πρωτευουσα που πουλάει εκθεσιακα (απο οτι λενε) αλλα δινουν 8μηνη εγγυηση....
90% των κινητών μου τα παίρνω μεταχειρισμένα και ποτέ δεν είχα θέμα.
Βέβαια τα αγοράζω κυρίως από Εβαυ που παίζει κριτική και δεν κάνουν μαλακιες εύκολα.
Ψάξε μέσω.myphone.gr που κάποιοι πουλάνε και έχουν καλές κριτικές.
 

Alex Mason

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
857
Like
1.113
Πόντοι
206
Ρε μύστες εγώ έχω άλλη απορία,τη μπαταρία γενικώς πόσο πρέπει να τη φορτίζουμε;Άλλοι λένε δεν πρέπει να τη φορτίζεις 100%,άλλοι λένε 20-80 για να κρατήσει παραπάνω,ισχύει τίποτα απ'αυτά ή είναι μαλακίες;Δε λέει να πάρεις πχ 300 ευρώ κινητό και να σου γαμηθεί η μπαταρία σε λίγο καιρό
Το δουλεύεις και το αφήνεις να ξεφορτισει σχεδων τελείως. Φορτίζεις μέχρι φουλ.
Έτσι όπως είναι σχεδιασμένες μετά από χρήση χάνουν φορτίο. Αν το δουλεύεις και το φορτίζεις όπως να ναι, άντε να μειώσεις τη ζωή της 2-3μηνες, Κλάιν Μάιν.
Πιστευετε αξίζει κανείς να πάει σε μτχ iphone 8 (απλη εκδοση) η να προτιμήσω ένα καινούριο xiaomi;

Σκεφτομαι οτι ειναι πλεον κινητό 5 ετιας που ισως δεν περναει η μπογια του σε 1-2 χρονια αλλα ειδα σε βιντεο οτι βαζει κατω σε ταχυτητα και ποιοτητα πιο καινουρια μοντελα απο samsung και xiaomi.... Διαβασα ομως οτι η μπαταρια του δεν κραταει πολύ.... Απο την αλλη καποια κινητα της xiaomi ειναι vfm για νορμαλ χρηση και αξιοπιστα για αρκετα χρονια....

Μπατζετ αυστηρά 200 ευρώ...
Δεν είσαι γνώστης μάλλον οπότε καλύτερα να αποφύγεις το iphone για πολλούς λόγους.
Τίμιο xiaomi θα πάρεις με 200€.
Note 9t και note 10 είναι στο budget σου.
Δες τα και παρε οποίο θες.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Μερικές συμβουλές από εμένα για τα κινητά σχετικά με την μπαταρία. Αποφύγετε ταχυφορττιστες, όσο πιο αργά φορτίζει το κινητό τόσο καλύτερα. Αποφύγετε να αδειάζει τελείως η μπαταρία. Όσο πιο πολύ εκφορτισμενη είναι μια μπαταρία τόσο μειώνεται ο χρόνος ζωής της. Καλύτερα να την φορτίζετε όταν είναι στο 25- 30 και ποτέ όταν φτανει στο 10%. Σχετικά με παρακολούθηση. Την ίδια παρακολούθηση την κάνει και το android της google και η Αpple. Δεν υπάρχει καμία διαφορά. Eκτος από την καθολική παρακολούθηση, παρακολούθηση κάνει και κάθε εφαρμογή ξεχωριστα, πχ Facebook etc. για δική του χρήση.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Σχετικά με την παρακολούθηση.
Είσαι εγκληματίας ή έχεις εξαφανιστεί κλπ; Υπόθεση απαγωγής, εκβιασμών, παιδεραστίας, κατασκοπίας, κλπ, είτε apple είτε google android, οι αρχές θα κάνουν πρόσβαση στο κινητό σου.
Δηλαδή δεν σώζει κανένα λειτουργικό, αν διακινεις παιδική πορνογραφία, αν κάνεις κατασκοπεία, αν είσαι σε μεγάλη εγκληματική οργάνωση.


Ανεξάρτητα τώρα από αυτά, και τα δυο λειτουργικα σε παρακολουθούν για εμπορικούς λόγους, τι αγοράζεις, που κινείσαι, τι budget εχεις, και τα δεδομενα πουλιούνται σε εταιρίες.
Το ίδιο και οι εφαρμογές σε παρακολουθούν για τον ίδιο λόγο.
Παράδειγμα πουλάω αυτοκίνητα, αγοράζω πιθανούς πελάτες για να τους στείλω διαφημίσεις για αυτοκίνητα.
Έχω εταιρία φαρμάκων; Αγοράζω δεδομένα να δω τι φάρμακα αναζητούν οι άνθρωποι , τι πουλάει.
Είμαι πολιτικός; Αγοράζω δεδομένα να ξέρω τι τάσεις υπάρχουν στα διάφορα θέματα ώστε να καθορίσω τι ψέματα θα πουλάω και σε ποιούς.

Πάμε τώρα σε ένα live παράδειγμα.
Φιλαράκι, είχε αυτή την ψώρα. Θέλω να μη με παρακολουθούν, θέλω "καθαρό" λειτουργικό.
Toυ περνάω μια custom rom, με καθαρό android.
Ερχεται μετά από 2 μέρες, κοιτάζω το κινητό του. Ειχε κάνει login στο googleplay με τον λογαριασμό του είχε κατεβασει εφαρμογές....... έφαγε μια περιποιημένη μούντζα.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
Ρε μύστες εγώ έχω άλλη απορία,τη μπαταρία γενικώς πόσο πρέπει να τη φορτίζουμε;Άλλοι λένε δεν πρέπει να τη φορτίζεις 100%,άλλοι λένε 20-80 για να κρατήσει παραπάνω,ισχύει τίποτα απ'αυτά ή είναι μαλακίες;Δε λέει να πάρεις πχ 300 ευρώ κινητό και να σου γαμηθεί η μπαταρία σε λίγο καιρό
Εδω τα λέει αναλυτικά , αν θυμάμαι καλά γιατί έχει καιρό που το είδα , πρέπει να απαντάει σε όλα τα παραπάνω και σε ακόμα περισσότερα.

 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
19.230
Like
24.147
Πόντοι
6.056
Πιστευετε αξίζει κανείς να πάει σε μτχ iphone 8 (απλη εκδοση) η να προτιμήσω ένα καινούριο xiaomi;

Σκεφτομαι οτι ειναι πλεον κινητό 5 ετιας που ισως δεν περναει η μπογια του σε 1-2 χρονια αλλα ειδα σε βιντεο οτι βαζει κατω σε ταχυτητα και ποιοτητα πιο καινουρια μοντελα απο samsung και xiaomi.... Διαβασα ομως οτι η μπαταρια του δεν κραταει πολύ.... Απο την αλλη καποια κινητα της xiaomi ειναι vfm για νορμαλ χρηση και αξιοπιστα για αρκετα χρονια....

Μπατζετ αυστηρά 200 ευρώ...
οχι δεν αξιζει το 8 τωρα τι να το κανεις? να λες οτι εχεις iphone ενω βγαινει τωρα το 14? ουτε για μουρη δεν κανει... :undecided:
 

Reznov

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουν 2016
Μηνύματα
19.230
Like
24.147
Πόντοι
6.056
ετσι δεν ειναι αντζελε?

αν θες iphone για μουρη (γιατι για μουρη θα το θες αλλιως θα επαιρνες καινουριο ενα απο τα αλλα με τα περιεργα ονοματα) η το καινουριο η αντε ενα μοντελο πισω

δεν θα κανει ο καθενας οτι γουσταρει εδω μεσα :2funny:
 

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
45.766
Like
28.523
Πόντοι
5.006
ετσι δεν ειναι αντζελε?

αν θες iphone για μουρη (γιατι για μουρη θα το θες αλλιως θα επαιρνες καινουριο ενα απο τα αλλα με τα περιεργα ονοματα) η το καινουριο η αντε ενα μοντελο πισω

δεν θα κανει ο καθενας οτι γουσταρει εδω μεσα :2funny:
Ε μα έτσι ειναι
 
  • Αγάπη
Αντιδράσεις: Reznov

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Αν το budget σου είναι 200 μια χαρα είναι τα xiaomi, τα motorola, τα realme.
Και ενα Samsung Galaxy A22 μια χαρα θα σου βγει, μοντελο 2021 οθονάρα 6.6
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Tώρα να πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο, πρέπει να έχεις και τύχη, αν δεν το έχει ζορισει ο ιδιοκτήτης
Πες ότι έχει κάνει 400 φορτίσεις, άρα η μπαταρία είναι στην μέση της ζωής της θα σε πάει ένα χρόνο ακόμα, να έχει καθαρές κάμερες, φισάκια όχι ταλαιπωρημένα, κανα pixel καμένο, σε συγγενείς μου, μου έχει τύχει μεταχειρισμένο που κράτησε άλλα 3 χρόνια, και μεταχειρισμένο που ήθελε μπαταρία στους 8 μήνες.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Tώρα να πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο, πρέπει να έχεις και τύχη, αν δεν το έχει ζορισει ο ιδιοκτήτης
Πες ότι έχει κάνει 400 φορτίσεις, άρα η μπαταρία είναι στην μέση της ζωής της θα σε πάει ένα χρόνο ακόμα, να έχει καθαρές κάμερες, φισάκια όχι ταλαιπωρημένα, κανα pixel καμένο, σε συγγενείς μου, μου έχει τύχει μεταχειρισμένο που κράτησε άλλα 3 χρόνια, και μεταχειρισμένο που ήθελε μπαταρία στους 8 μήνες.
Και τι είναι η μπαταρία;
Δύσκολο να αλλαχτεί;
Εγώ αλλάζω σε όλα τα τελευταία κινητά μου ανά 2 χρόνια και γίνονται σαν καινούρια.
Σημασία έχει να μην έχει πέσει κάτω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Termin

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.233
Like
3.496
Πόντοι
1.706
90% των κινητών μου τα παίρνω μεταχειρισμένα και ποτέ δεν είχα θέμα.
Βέβαια τα αγοράζω κυρίως από Εβαυ που παίζει κριτική και δεν κάνουν μαλακιες εύκολα.
Ψάξε μέσω.myphone.gr που κάποιοι πουλάνε και έχουν καλές κριτικές.
Ψάξτο και για refurbished (ανακατασκευασμένα). Μεταχειρισμένα είναι, αλλά έχουν περάσει ελέγχους κι έχουν επισκευαστεί/αντικατασταθεί τυχόν σημεία με βλάβες. Έχουν και εγγύηση. Τα πουλάνε και σοβαρές εταιρείες πχ εμένα ο internet provider μου πουλάει και refurbished.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom