Νέα

Smartphones

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα OmarNow
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τι smartphone εχετε;;;

  • iPhone

    Ψήφοι: 144 25,7%
  • Android

    Ψήφοι: 342 61,1%
  • Windows Phone

    Ψήφοι: 48 8,6%
  • Έχω μια μπακατέλα που κρατάει 5 μέρες η μπαταρία

    Ψήφοι: 77 13,8%
  • Ubuntu

    Ψήφοι: 4 0,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    560

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
Μην το πάρεις προσωπικά, είναι για όλους όσους έχουν παλιά κινητά.

Κι ο παππούς μου είναι σταθερός, στον τάφο :)

Είσαι ζωντανός ή έχεις πεθάνει και δεν το ξέρεις ?

mail, viber, google maps, gps, 4G data κινητής, group με οικογένεια ή φίλους τα έχεις ακούσει ή δεν σε νοιάζει ?

Τυπε ειμαι 38, το τελευταιο επωνυμο σμαρτφον που αγορασα ηταν το 2015? ενα σαμσουνγκ τξει5 που το χρησιμοποιησα κανα χρονο που ειναι μια χαρα ακομα και τωρα και αρα τζαμπα το αγορασα, λογο επαγγελματος και παρεμφερη κλαδου εχουν περασει αρκετα κινητα απ τα χερια μου, εδω και 6-7 ισως και παραπανω χρονια ειμαι με ενα nokia 1616-2 το αγαπημενο μου και εχω και ενα εφεδρικο παλι nokia 101, αυτο που με ενδιαφερει ειναι η ομιλια και μονο, ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ, ολα τα παραπανω που λες τα κανω στο pc η αν θελ να δω κατι το βλεπω απ πριν, για gps εχω ξεχωριστη συσκευη στο αμαξι αλλα δεν καιγομαι κιολας, δεν ειμαι απ τους ανθρωπους που χανονται ειδικα εντος Ελλαδος, η μοναδικες περιπτωσεις που πηρα σαμρτφον σαν μπαλαντερ ηταν οταν ταξιδευα με κετελ τρενα και του ειχα χωσει μεσα ταινιες και σειρες να βλεπω στην διαδρομη, το ιδιο και σε επαγγελματικα ταξιδια εκτος Ελλαδος μια χαρα με καλυψε το 1616, το σμαρτφον παλι μπαλαντερ για ταινιες στην διαδρομη ... και παλι αν δεν το ειχα δεν θα καιγομουν κιολας

 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Y13

Σορυ φιλαρακι.
Αλλά το πώς ήρθες στον 21ο αιώνα με 2 εκδόσεις πριν Ανδροιδ που φοράει το Huawei, μόνο εσύ το ξέρεις.
Και το γράφω για να το διαβάζουν και οι υπόλοιποι. Μείνετε μακριά από τα Huawei αν δεν θέλετε να τρέχετε. Δεν φοράνε πια Google play store και ξεχνάτε να βάζετε εύκολα όλες τις κλασικές εφαρμογές του Android που ξέρατε.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Εγώ σταθερός Sony Ericsson Cedar(όπως το τυρί) ...... ....... :rockon:

Μην το πάρεις προσωπικά, είναι για όλους όσους έχουν παλιά κινητά.

Κι ο παππούς μου είναι σταθερός, στον τάφο :)

Είσαι ζωντανός ή έχεις πεθάνει και δεν το ξέρεις ?

mail, viber, google maps, gps, 4G data κινητής, group με οικογένεια ή φίλους τα έχεις ακούσει ή δεν σε νοιάζει ?
Πού είναι το FB και το Whatsapp τύπε;; :cheesy:
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
Y13

Σορυ φιλαρακι.
Αλλά το πώς ήρθες στον 21ο αιώνα με 2 εκδόσεις πριν Ανδροιδ που φοράει το Huawei, μόνο εσύ το ξέρεις.
Και το γράφω για να το διαβάζουν και οι υπόλοιποι. Μείνετε μακριά από τα Huawei αν δεν θέλετε να τρέχετε. Δεν φοράνε πια Google play store και ξεχνάτε να βάζετε εύκολα όλες τις κλασικές εφαρμογές του Android που ξέρατε.

Γιατι τι εχει ? μια σαυρα στην δουλεια μου το εδωσε να περασω μια εφαρμογη αλλα δεν βρηκα κατι μεμπτο μια χαρα ολα δουλευαν και σαν κινητο ειναι οτι πρεπει για γκομενα αυτα που θελουν δλδ και η ποιοτητα του μου φανηκε αρκετα καλη
 

Μπαρμπαπήδουλας

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Ιαν 2011
Μηνύματα
18.641
Κριτικές
76
Like
8.404
Πόντοι
2.786
Y13

Σορυ φιλαρακι.
Αλλά το πώς ήρθες στον 21ο αιώνα με 2 εκδόσεις πριν Ανδροιδ που φοράει το Huawei, μόνο εσύ το ξέρεις.
Και το γράφω για να το διαβάζουν και οι υπόλοιποι. Μείνετε μακριά από τα Huawei αν δεν θέλετε να τρέχετε. Δεν φοράνε πια Google play store και ξεχνάτε να βάζετε εύκολα όλες τις κλασικές εφαρμογές του Android που ξέρατε.

Εκτός από τα παραπάνω, τα Huawei λένε ότι βγάζουν πολύ ακτινοβολία, δεν ξέρω αν το έχουν διορθώσει καθόλου τα τελευταία 1-2 χρόνια, αλλά όταν είχαν πρωτοβγεί σου έψηναν τύμπανο και εγκέφαλο μέσα σε 3 λεπτά κλήση! :grin:
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.204
Like
34.587
Πόντοι
9.931
Μέχρι να επιστρέψουν ξανα η Google Play Services στα Huawei, μακριάα!!!
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.899
Like
1.779
Πόντοι
216
Sar στο κεφαλι:

Huawei P30: 0.33W/kg
Samsung Galaxy S10: 0.44 W/kg
Iphone 11 Pro: 0.99W/kg

 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.766
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796
βοηθεια

εχει γεμισει η χωρητικοτητα του iphone απο φωτο κ βιντεο

μπορω να διωξω μερικα στον υπολογιστη και πως???


πιο παλια καθε φορα π εβγαζα φωτο πηγαινα αυτοματα στις ληψεις στο pc και ετσι την ειχα back up

τωρα δεν μ το κανει

γαμω τα icloud και τα κερατα μου

καποιος ευκολος τροπος ρε μαγκες?
 

krait

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2021
Μηνύματα
21
Like
73
Πόντοι
0
Πήρα νέο τηλέφωνο από το 2016 που είχα πάρει τελευταία φορά και μιλάμε δεν υπάρχει αυτή η διαφορά. Είναι η μέρα με τη νύχτα. Δεν πίστευα ότι τα κινητά θα μπορούσαν να είναι πιο γρήγορα από το παλιό μου. Και όμως :cheesy:
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Ψάχνω κινητό που να μην εμπλέκει υπηρεσίες της google πλην του συστήματος android. Να μην χρειάζεται να έχω λογαριασμό στη google για να λειτουργήσει το κινητό. Να μην στέλνονται πληροφορίες πίσω στη μαμά. Υπάρχει καμμία αξιοπρεπής εταιρεία που να σέβεται περισσότερο την ιδιωτικότητα; Εννοείται αποκλείεται και το iphone.

Έχει δοκιμάσει κανείς το librem 5 ή το pinephone που δουλεύουν με linux ?
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
Ψάχνω κινητό που να μην εμπλέκει υπηρεσίες της google πλην του συστήματος android. Να μην χρειάζεται να έχω λογαριασμό στη google για να λειτουργήσει το κινητό. Να μην στέλνονται πληροφορίες πίσω στη μαμά. Υπάρχει καμμία αξιοπρεπής εταιρεία που να σέβεται περισσότερο την ιδιωτικότητα; Εννοείται αποκλείεται και το iphone.

Έχει δοκιμάσει κανείς το librem 5 ή το pinephone που δουλεύουν με linux ?
Γιατί δεν δοκιμάζεις απο Huawei δεν έχει πλεόν καμία σχέση με Google.
Για τα Linux τηλέφωνα δεν έχω καμία ιδέα θα δούμε στο μέλλον.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
βοηθεια

εχει γεμισει η χωρητικοτητα του iphone απο φωτο κ βιντεο

μπορω να διωξω μερικα στον υπολογιστη και πως???


πιο παλια καθε φορα π εβγαζα φωτο πηγαινα αυτοματα στις ληψεις στο pc και ετσι την ειχα back up

τωρα δεν μ το κανει

γαμω τα icloud και τα κερατα μου

καποιος ευκολος τροπος ρε μαγκες?
Εαν το συνδέσης με καλώδιο δεν το βλέπει το PC σου σαν εξωτερικό δίσκο έχω χρόνια να το κάνω αυτό.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.888
Πόντοι
3.846
Ψάχνω κινητό που να μην εμπλέκει υπηρεσίες της google πλην του συστήματος android. Να μην χρειάζεται να έχω λογαριασμό στη google για να λειτουργήσει το κινητό. Να μην στέλνονται πληροφορίες πίσω στη μαμά. Υπάρχει καμμία αξιοπρεπής εταιρεία που να σέβεται περισσότερο την ιδιωτικότητα; Εννοείται αποκλείεται και το iphone.

Έχει δοκιμάσει κανείς το librem 5 ή το pinephone που δουλεύουν με linux ?
Ποια μαμά ρε φίλε.
Τα έχει πάρει το.Google,.Facebook και ποιος ξέρει ποιος άλλος εδώ και χρόνια.
Εκτός και αν ζεις σε καμία σπηλιά, δεν μπορείς να αποφύγεις τις πληροφορίες αυτές.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Ποια μαμά ρε φίλε.
Τα έχει πάρει το.Google,.Facebook και ποιος ξέρει ποιος άλλος εδώ και χρόνια.
Εκτός και αν ζεις σε καμία σπηλιά, δεν μπορείς να αποφύγεις τις πληροφορίες αυτές.
Για ποιες πληροφορίες μιλάς; Υπάρχουν πολλών ειδών.
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Ψάχνω κινητό που να μην εμπλέκει υπηρεσίες της google πλην του συστήματος android. Να μην χρειάζεται να έχω λογαριασμό στη google για να λειτουργήσει το κινητό. Να μην στέλνονται πληροφορίες πίσω στη μαμά. Υπάρχει καμμία αξιοπρεπής εταιρεία που να σέβεται περισσότερο την ιδιωτικότητα; Εννοείται αποκλείεται και το iphone.

Έχει δοκιμάσει κανείς το librem 5 ή το pinephone που δουλεύουν με linux
Εδω εισαι ,το απολυτο κινητο - υπολογιστής χεριού πολυ ψαγμένο το ποιο δυνατο κινητο στο κοσμο .
αν ενδιαφέρεσαι στειλε πμ
 

Συνημμένα

  • 151049b.jpg
    151049b.jpg
    95,9 KB · Εμφανίσεις: 65
  • 151044b.jpg
    151044b.jpg
    147,1 KB · Εμφανίσεις: 60

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Εδω εισαι ,το απολυτο κινητο - υπολογιστής χεριού πολυ ψαγμένο το ποιο δυνατο κινητο στο κοσμο .
Ευχαριστώ, τύπε, αλλά δεν ψάχνω το απόλυτο κινητό. Ψάχνω κινητό χωρίς υπηρεσίες αυτής της γαμημένης της google που χώνει τη μύτης της παντού. Αυτό που προτείνεις έχει υπηρεσίες της.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Garit

Μέλος
Εγγρ.
16 Φεβ 2021
Μηνύματα
487
Like
181
Πόντοι
1
Ευχαριστώ, τύπε, αλλά δεν ψάχνω το απόλυτο κινητό. Ψάχνω κινητό χωρίς υπηρεσίες αυτής της γαμημένης της google που χώνει τη μύτης της παντού.
Ψάξε reddit: r/ privacy

Εχω καιρο να ασχοληθώ με το θέμα. 2 χρόνια πισω, ήταν δυνατόν να έχεις custom rom (π.χ. CyanogenMod/ LineageOS) επάνω σε android που να σου δίνει μέχρι κάποιο (σημαντικό) βαθμό αυτό που ψάχνεις.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.228
Like
3.495
Πόντοι
1.706
Αν δεν βρω κάτι καλύτερο θα πάρω αυτό:
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.998
Κριτικές
67
Like
29.298
Πόντοι
10.336
Ευχαριστώ, τύπε, αλλά δεν ψάχνω το απόλυτο κινητό. Ψάχνω κινητό χωρίς υπηρεσίες αυτής της γαμημένης της google που χώνει τη μύτης της παντού. Αυτό που προτείνεις έχει υπηρεσίες της.
αυτο που ψαχνεις ειναι ψιλοαδυνατο. Οχι αδυνατο γενικα αλλα πιθανοτατα αδυνατο για εσενα. Αν ησουν σχετικος με το αθλημα θα ηξερες ηδη τι πρεπει να κανεις για να μπλοκαρεις ολες τις υπηρεσιες κτλ, να ειχες καποιες γνωσεις προγραμματισμου και μπολικες γνωσεις λειτουργικων συστηματων, δεν θα εψαχνες στα τυφλα. Οποτε θεωρω ειναι υπερβολικα δυσκολο ακομη κι αν υπαρχουν τροποι (σιγουρα υπαρχουν), να τους καταννοησεις πληρως, να τους εφαρμοσεις κτλ.

Υπαρχουν διαφορα φορουμς και σελιδες (οπως στο reddit πιο πανω που εγραψε καποιος), αλλα οι συζητησεις εκει μεσα αφορουν ατομα που ξερουν τι κανουν και πως να το κανουν. Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη αλλα εμπεριεχει μια αλφα εξειδικευση στον τομεα των android/linux/ios κτλ. Ειναι πραγματα λιγο πιο εξεζητημενα για τον απλο χρηστη, θελει ψαξιμο χρονο διαβασμα κτλ.

Εγω δεν καταλαβαινω βεβαια τι ζορι τραβας με τις υπηρεσιες αυτες. Πλεον τα παντα λειτουργουν με διαφημισεις, με cookies, γενικα, η κινηση σου Online αν δεν εισαι χακερ, ειναι παντα προσβασιμη στους κολοσσους τυπου γκουγκλ. Τι ειναι αυτο που σε ενοχλει συγκεκριμενα και θες να απενεργοποιησεις; Δηλαδη, αν φτιαξεις ενα λογαριασμο google οτι να ναι μονο για το κινητο, ποιο ακριβως ειναι το προβλημα μετα; Προσπαθω να καταλαβω τι ειναι τοσο σημαντικο στην ιδιωτικοτητα σου....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom