Νέα

Smartphones

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα OmarNow
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 132K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι smartphone εχετε;;;

  • iPhone

    Ψήφοι: 144 25,7%
  • Android

    Ψήφοι: 342 61,1%
  • Windows Phone

    Ψήφοι: 48 8,6%
  • Έχω μια μπακατέλα που κρατάει 5 μέρες η μπαταρία

    Ψήφοι: 77 13,8%
  • Ubuntu

    Ψήφοι: 4 0,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    560

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.410
Πόντοι
3.636
εννοω αν εχω καποιο προβλημα που θα το παω ? υπαρχει αντιπροσωπεια κτλ ...
Δεν υπαρχη...ειχα το htc και για να παραγγηλο πισο καπακι...εκανα αμαν...και ακομα το περιμενο......χαχα και ειναι κορεατικο....αν παθει κατι τελειοσε το εργακι.... :grin: Iphone kai ο μηνας εχει 9....πηρα ενα 3 τζι 6 ετιας 20 ευρο και σερφαρο αψογα και πολλα αλλα....εχω ενα 4αρι  32 αρι για κυριο κινητο και ετοιμαζομε να παρο και 4ς... :rockon:
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
κανονικα θα πρεπε να ναι οπως τα λες αλλα οι εταιριες πολλες φορες δεν το τηρουν . εγω το 2001 πηρα κομπιουτερ με αμδ . ηξερα γιατι τοτε παρακολουθουσα τι γινεται οτι ειναι καλυτερο της ιντελ . ηταν μοντελο αθλον . μια μερα ερχεται φιλος κ οταν το βλεπει μου λεει οτι ειναι ποιο γρηγορο απ το δικο του ιντελ ! πριν λιγες μερες βγηκε βρωμα οτι το 2000 η ιντελ εξαπατησε το κοινο τωρα εχω ιντελ κορ2 γιατι οταν τον πηρα οντως ηταν καλυτερος

οσο για τα κινητα σε benchmark πρωτο εχει βγει ενα φθηνο κινητο ....
πχ το δικο μου του δινει 39225 ποντουςε κι αν χαλασει σε εναν χρονο κλαιν μαιν ρε παιδια για τα λεφτα που εδωσα

Δλδ αν μου πεσει και σπασει το αιφονι των 800 ευρω τι θα κανω.;δεν θα το κλαιω;
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
Με βάση όσα αναφέρθηκαν σε αλλο θρεντ του πετυχημένου επιχειρηματία και ζιγκολό majestic, η αγορά iphone στην ελλάδα εκτος απο πολύ (αδικαιολόγητα) ακριβή αγορά, ειναι και υψηλού κινδύνου ένεκα της έλλειψης επίσιμης αντιπροσωπείας.
 

Spiler

Μέγας
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.123
Κριτικές
10
Like
2.800
Πόντοι
3.665
κανονικα θα πρεπε να ναι οπως τα λες αλλα οι εταιριες πολλες φορες δεν το τηρουν . εγω το 2001 πηρα κομπιουτερ με αμδ . ηξερα γιατι τοτε παρακολουθουσα τι γινεται οτι ειναι καλυτερο της ιντελ . ηταν μοντελο αθλον . μια μερα ερχεται φιλος κ οταν το βλεπει μου λεει οτι ειναι ποιο γρηγορο απ το δικο του ιντελ ! πριν λιγες μερες βγηκε βρωμα οτι το 2000 η ιντελ εξαπατησε το κοινο τωρα εχω ιντελ κορ2 γιατι οταν τον πηρα οντως ηταν καλυτερος

οσο για τα κινητα σε benchmark πρωτο εχει βγει ενα φθηνο κινητο ....
Το ότι κάποιο κινητό βγαίνει πρώτο σε benchmarks εμένα δε μου λέει τίποτα, γιατί δεν είναι συνήθως real-use benchmarks.  Προτιμώ ένα λειτουργικό φτιαγμένο για μια πολύ μικρή γκάμα επεξεργαστών, που να λειτουργεί σωστά και γρήγορα σε αυτούς για 3-4 χρόνια, παρά ένα λειτουργικό που φτιάχνεται για πολύ περισσότερους επεξεργαστές και καταλήγει να είναι κατακερματισμένο.  Π.χ. το linux σε web servers ξεσκίζει, ειδικά άμα του βάλεις nginx και κανένα memcached server, σε αντίθεση με τα Windows Server 2012 που είναι πολύ πιο βαριά.  

Για μένα, μακράν το καλύτερο λειτουργικό για κινητά είναι τα Windows Phone, και μετά τα iOS & android.  Γιατί;  Απλά πράγματα: ευχρηστία και γρήγορο σετάρισμα, άμεση πρόσβαση στα πράγματα που θέλεις, και κυρίως, μετά από 3 χρόνια καθημερινής και σκληρής χρήσης, συνέχιζε να με αντέχει, δίχως να αργεί ή να χρειαστεί να του κάνω reset ποτέ. Δοκιμασμένο σε LG-E900, το οποίο μετά από 3 χρόνια το άφησα γιατί είχε αρχίσει να χαλάει το ακουστικό του.

@Walter White & gl: όποιο κινητό και να πάρεις, άμα δεν το προσέχεις και σου χαλάσει, πάλι θα κλαις τα λεφτά σου.  Για μένα, το iPhone αν δεν το έχεις καθαρά για δουλειά, όπως και οποιοδήποτε κινητό άνω των 300 ευρώ, απλά δεν αξίζει να το έχεις.  Δεν είναι πυρηνική φυσική να σου πει κανείς ότι €700 κινητό δε σου χρειάζεται, εκτός κι αν το έχεις από τη δουλειά σου, ή αν το αγόρασες για τη δουλειά σου, οπότε εκεί το έχεις για δουλειά, όχι για παιχνίδια.

Και πάμε στην επόμενη ερώτηση: επειδή είμαι άσχετος με android, μιας και έμεινα στο HTC Wildfire γιατί μεταπήδησα σε WP7 από τότε, και τώρα σε iOS, τι άποψη έχετε για το S4 mini; Θέλω ένα μικρό κινητό (οθόνη < 4.5 ίντσες) just in case πάθει κάτι το iPhone, γιατί με τις σαχλαμάρες που δίνουν οι πάροχοι, άκρη δε θα βγάλω, και δε λέει να προσπαθώ να ακούω τον άλλον από το παλιό μου το LG.  Υπόψιν, το κινητό το βρήκα στα €200 στο skroutz, ενώ παίζει να το φέρω κι απ' έξω, με σαφέστατα καλύτερη τιμή.
 

gl

Μέγας
Εγγρ.
6 Ιουλ 2009
Μηνύματα
129.587
Κριτικές
475
Like
497
Πόντοι
4.906
Επειδη το εχω το s4 mini ειναι απλα αψογογρηγορο δεν κολλαει καλες φωτος και βιντεο
 

artemismatsas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2013
Μηνύματα
5.867
Κριτικές
1
Like
120
Πόντοι
66
Επειδη το εχω το s4 mini ειναι απλα αψογογρηγορο δεν κολλαει καλες φωτος και βινρεο

Παραθέτω φώτο που μ είχε στείλει ο γλυκός ... όντως ωραία κάμερα
 

Συνημμένα

  • unnamed (1).jpg
    unnamed (1).jpg
    85,6 KB · Εμφανίσεις: 38

jimy.m.

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
14 Μαΐ 2011
Μηνύματα
56.149
Κριτικές
171
Like
20.417
Πόντοι
34.612
ολα τα νεα εχουν καλη καμερα
 

Walter White

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2014
Μηνύματα
1.516
Like
0
Πόντοι
16
Για μένα, μακράν το καλύτερο λειτουργικό για κινητά είναι τα Windows Phone

Συμφνώ, με βάση όσα έχω συζητήσει με φίλους που έχουν. Μιλάμε για κινητά που τα χρησιμοποιούμε για δουλειά. Αμεσο integration με outlook και απροβλημάτιστη λειτουργία. To ios έχει εξαιρετικό integration software/ hardware. Αλλά εχεις σημαντικούς (εως εκνευριστικούς) περιορισμους όσον αφορά στις εφαρμογες που χρησιμοποιεις. Ειχα και εγω οπως και εσύ iphone, καλο κινητό αλλα οχι για δουλειά. Android μέχρι στιγμής ειμαι ευχαριστημένος, αν και οι απαιτήσεις του σε hardware ειναι πιο ανεβασμένες σε σχέση με τα άλλα 2 λειτουργικά.

Και πάμε στην επόμενη ερώτηση: επειδή είμαι άσχετος με android, μιας και έμεινα στο HTC Wildfire γιατί μεταπήδησα σε WP7 από τότε, και τώρα σε iOS, τι άποψη έχετε για το S4 mini; Θέλω ένα μικρό κινητό (οθόνη < 4.5 ίντσες) just in case πάθει κάτι το iPhone, γιατί με τις σαχλαμάρες που δίνουν οι πάροχοι, άκρη δε θα βγάλω, και δε λέει να προσπαθώ να ακούω τον άλλον από το παλιό μου το LG.  Υπόψιν, το κινητό το βρήκα στα €200 στο skroutz, ενώ παίζει να το φέρω κι απ' έξω, με σαφέστατα καλύτερη τιμή.

Το ειχε φίλος, καλο και αξιόπιστο. Εκνευριστικά φορτωμένο με εφαρμογες σκουπίδια της samsung. Καλη οθόνη. Νομιζω οτι θα το ευχαριστηθεις - αλλα εξαρτάται απο την τιμή. Επισης δες ποια έκδοση του android τρέχει, νομιζω οτι εχει 1gb ram (τα android χρειάζονταi ram περισσοτερο απο τα αλλα λειτουργικά)
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645

Spiler

Μέγας
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.123
Κριτικές
10
Like
2.800
Πόντοι
3.665
Συμφνώ, με βάση όσα έχω συζητήσει με φίλους που έχουν. Μιλάμε για κινητά που τα χρησιμοποιούμε για δουλειά. Αμεσο integration με outlook και απροβλημάτιστη λειτουργία. To ios έχει εξαιρετικό integration software/ hardware. Αλλά εχεις σημαντικούς (εως εκνευριστικούς) περιορισμους όσον αφορά στις εφαρμογες που χρησιμοποιεις. Ειχα και εγω οπως και εσύ iphone, καλο κινητό αλλα οχι για δουλειά. Android μέχρι στιγμής ειμαι ευχαριστημένος, αν και οι απαιτήσεις του σε hardware ειναι πιο ανεβασμένες σε σχέση με τα άλλα 2 λειτουργικά.

Το ειχε φίλος, καλο και αξιόπιστο. Εκνευριστικά φορτωμένο με εφαρμογες σκουπίδια της samsung. Καλη οθόνη. Νομιζω οτι θα το ευχαριστηθεις - αλλα εξαρτάται απο την τιμή. Επισης δες ποια έκδοση του android τρέχει, νομιζω οτι εχει 1gb ram (τα android χρειάζονταi ram περισσοτερο απο τα αλλα λειτουργικά)
Κοίταξε, για mail, office και μικροεπεξεργασία φωτογραφιών το έχω, οπότε μια χαρά μου κάνει το iOS, ειδικά με το Office 365 που έχω για τη δουλειά, κάθεται super.  Υπόψιν, δεν έχω το 5s ή το 6, το 5c πήρα, καθαρά γιατί το βρήκα σε προσφορά (489 τότε) και με την επιδότηση μου βγήκε τζάμπα.  Σε iOS δουλεύω παράλληλα εδώ και περίπου 2 χρόνια λόγω εταιρικού iPad, οπότε ξέρω πάνω/κάτω τι να περιμένω.  Σίγουρα δεν είναι όσο γρήγορα είναι τα WP, ακόμα και σε σχέση με το κινητό 3ετίας που είχα, μου φαίνεται αργό το iPhone 5c, αλλά αυτό έχει να κάνει με τις απαιτήσεις που έχω εγώ.  Βέβαια, δεν ξέρω και τα τελευταία Lumia πως πάνε, οπότε η όποια σύγκριση είναι λίγο άκαιρη.  Προσωπικά, άμα έβρισκα το Lumia 1020 ή άμα ήταν διαθέσιμο το Lumia 930 όταν χρειάστηκα άμεσα κινητό, δε θα υπήρχε περιθώριο επιλογής για iPhone, γιατί με υπερκαλύπτουν τα WP για τη χρήση που θέλω να κάνω στο κινητό. 

Τώρα για το bloatware της Samsung, εννοείται ότι θα φάει AOSP μόλις βγει από το κουτί, και 99,99% cyanogen mod, εκτός κι αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια καλύτερη rom.  Για τις απαιτήσεις του android θυμάμαι από παλιά, αλλά αυτό που με εκνευρίζει στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι δε φροντίζουν οι κατασκευαστές και η Google να υποστηρίζουν σε αναβαθμίσεις και κινητά 3 ετών.  Εκεί είναι που πιστεύω χάνει το android σε σχέση με τα άλλα δύο.  Οκ, ούτε η MS υποστηρίζει κινητά 3 ετών, αλλά 2ετίας τουλάχιστον τα υποστηρίζει (WP8, WP8.1 ή 8.5 -δε θυμάμαι πως τα έβγαλε-).    Δεν περιμένω φυσικά να έχει το update όλες τις δυνατότητες, είπαμε, μην τα θέλουμε κι όλα δικά μας, αλλά περιμένω να μπορώ να έχω την τελευταία έκδοση μετά από 2 χρόνια, ειδικά για ναυαρχίδες κινητά ή έστω για κινητά που κοστίζουν πάνω από 300 ευρώ.  Σε αυτό το κομμάτι, είτε μας αρέσει είτε όχι, η Apple έχει πιάσει τον παλμό της αγοράς, και συνήθως υποστηρίζει αρκετά τα παλιά της μοντέλα (iPad & iPhone), δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους χρήστες να μπορούν να απολαύσουν κάποια, αν όχι όλα, τα χαρακτηριστικά το ίδιο σε διάφορες συσκευές, ασχέτως του πότε έχουν αγοραστεί. 
 
OP
OP
OmarNow

OmarNow

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2014
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
Με βάση όσα αναφέρθηκαν σε αλλο θρεντ του πετυχημένου επιχειρηματία και ζιγκολό majestic, η αγορά iphone στην ελλάδα εκτος απο πολύ (αδικαιολόγητα) ακριβή αγορά, ειναι και υψηλού κινδύνου ένεκα της έλλειψης επίσιμης αντιπροσωπείας.

Από την Ελλάδα απουσιάζει ένα Apple Store, αλλα η επίσημη αναγνωρισμένη αντιπροσωπεία για Apple συσκευές είναι η infoQuest
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090

Lenovo K900 5.5 inch IPS 1920*1080 pixels

Warranty:
1 Year, click here for details
CPU:
Intel Atom Z2580 Dual Core 2.0GHz
GPU:PowerVR SGX544 MP2
OS:
Android OS 4.2 (Jelly Bean)
Memory:
2GB RAM + 16GB ROM
Screen:
5.5 inch IPS LCD 1920*1080 pixels, 16M Colors
Capacitive touch screen
3G Network:
UMTS 850/900/1900/2100 MHz
2G Network:
GSM 850/900/1800/1900 MHz
Audio:
3.5MM headphone jack
MP3/WAV/etc
Video:
1080p at 30fps
Features and highlights:
Dual Core Z2580 Intel 2.0 GHZ CPU
Built-in GPS& A-GPS
Bluetooth 3.0
Wi-Fi:802.11 b/g/n
Micro USB 2.0
Compass
Gyroscope
Support Micro sim card
Back: 13.0MP/Auto Focus/LED flash,Front: 2.0MP
FM Radio
WAP
Wireless display
Light sensor
Proximity sensor
G-sensor
3.5mm earphone port
157*78*6.9mm,162g
Camera:
Front 2.0MP,Back 13.0MP
Battery:
Li-Ion 2500mAh
Package Content:
Lenovo K900 16GB
USB Cable
Earphones
Charger
Battery
Color:
Black
Language:
Supports multi Language


dNjUFD5.jpg
 
OP
OP
OmarNow

OmarNow

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2014
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
Ακριβως φιλε.Με τα 739 που ξεκιναει ενα iphone,παιρνεις 4 κινεζικα και αστα να καθονται για οποτε χρειαστεις...
και δεν ειναι αχρηστα οπως τα μηλα που δε μπορουν να στειλουν ουτε μια φωτο με μπλε δοντι...

επίσης δεν υποστηρίζουν και τα εικονομηνυματα που είχαμε πρωτογνωρισει στα Nokia!!!!!  :2funny: :2funny: :2funny:
 

artemismatsas

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουν 2013
Μηνύματα
5.867
Κριτικές
1
Like
120
Πόντοι
66
oppo r5, δεν εχω δει να εχει αναφερθει ... το πανω ραφι των κινεζων !!  :bigdick:
 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.272
Πόντοι
8.645
επίσης δεν υποστηρίζουν και τα εικονομηνυματα που είχαμε πρωτογνωρισει στα Nokia!!!!!  :2funny: :2funny: :2funny:

Ούτε υπέρυθρες που τα βάζαμε κολλητα τα κινητα και τα κρατάγαμε για να μην κουνηθούν και φύγει η σύνδεση :2funny:
 
OP
OP
OmarNow

OmarNow

Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2014
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
Ούτε υπέρυθρες που τα βάζαμε κολλητα τα κινητα και τα κρατάγαμε για να μην κουνηθούν και φύγει η σύνδεση :2funny:
700 ευρω κινητό και δεν έχει τίποτα  :2funny: :2funny: :2funny: ούτε καν πλήκτρα για να πάρεις τηλέφωνο  :2funny: :2funny: :2funny:
 

Spiler

Μέγας
Εγγρ.
17 Δεκ 2008
Μηνύματα
2.123
Κριτικές
10
Like
2.800
Πόντοι
3.665
Από την Ελλάδα απουσιάζει ένα Apple Store, αλλα η επίσημη αναγνωρισμένη αντιπροσωπεία για Apple συσκευές είναι η infoQuest
Κανονικά, τα APR (Apple Premium Resellers) οφείλουν να έχουν ακριβώς τις ίδιες δυνατότητες με ένα ARS (Apple Retail Store = Apple Store), αλλά αυτό εδώ είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα. :(
 

john_fystikis

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2013
Μηνύματα
7.498
Κριτικές
9
Like
140
Πόντοι
66
1411510099256-P-2044160.jpg


DOOGEE TURBO2 DG900 Android 4.4 3G Phablet with 5.0 inch FHD Screen MTK6592 1.7GHz Octa Core 2GB RAM 16GB ROM WiFi GPS Dual Cameras


Δεν υπάρχει πιο κτήνος!!!
 

billy13

Τιμημένος
Εγγρ.
23 Μαρ 2008
Μηνύματα
29.142
Κριτικές
123
Like
205
Πόντοι
3.090
@john_fystikis... :)

Σε μαύρο ωραίο,φαίνεται...


http://[URL unfurl="true"]www.doogeemobile.com/media/catalog/product/cache/1/image/650x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/d/o/doogee_dg900.jpg[/img[/URL]]


Doogee DG900 Smartphone Basic Parameter Information
Model: Doogee DG900
Band: 2G: 850/900/1800/1900
        3G: WCDMA 900/2100MHz
OS: Android 4.4
CPU: MTK6592, Cortex-A7 Octa core, 1.7GHz
GPU: Mali-450
ROM: 16GB
RAM: 2GB
Display Size: 5 Inch Corning Gorilla glass3
Resolution: 1920*1080 pixels
Screen Color: 16000K Colors
Card Extend:Support TF card up to 64GB extended
Camera/Picture Resolution: Dual Cameras, 8.0MP front camera, 18.0MP back camera

Doogee DG900 Smartphone Basic Function
WIFI: Yes, 802.11 b/g/n
Bluetooth: Bluetooth 4.0
Gravity Sensor: Yes
Multi-Touch: Yes, 5 point touch
Ringtones Type: Polyphonic/MP3
Earphone Port: 3.5mm
Data transfer: USB/Bluetooth
Mobile internet: WAP/WIFI
Audio File Format: MP3/WAV/AMR/AWB
Video File Format: Support H.265, 3GP/MPEG4
Image File Format: JPEG/BMP/GIF/PNG/GIF
E-book Format: TXT/CHM/DOC/HTML
FM Radio: Yes, earphone needed
 

john_fystikis

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2013
Μηνύματα
7.498
Κριτικές
9
Like
140
Πόντοι
66
Σωστός! ;) Αυτό θέλω να πάρω αλλά πρέπει να το παραγγείλω από έξω, οπότε μιλάμε για μήνα και αν... :S
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom