Νέα

Σκυφτούλης - Πράκτορας της Ε.Υ.Π.;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΕΘΝΙΚΟΣ STAR!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 181
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δεν ξέρω αν έκανε κάποια δήλωση ο Σκυφτούλης για τα όσα ειπώθηκαν στη Βουλή.
Αλλά λογικά, ακόμα κι αν δεν έκανε μέχρι τώρα, θα κάνει, δεν είναι απ' αυτά που τα αφήνεις αναπάντητα.

Επίτρεψέ μου όμως να σου πω πως ένας λόγος βουλευτή στο Κοινοβούλιο (ειδικά αν ο βουλευτής αυτός είναι ο Βελόπουλος) δεν συνιστά απόδειξη.
Ειδικά όταν αυτός ο χώρος (του ΛΑΟΣ) έχει πολλά κίνητρα για να σπιλώσει έναν τύπο με την δράση του Σκυφτούλη.
Και ξέροντας οτι ισχύει η βουλευτική ασυλία μάλιστα.
Οπότε ...συκοφαντείτε, κάτι θα μείνει στο τέλος, που έλεγε και ο Γκαίμπελς.

Σιγά τον ιερομάρτυρα ρε Φέθρυ!
Και οι όποιοι αγώνες ή "αγώνες" του είναι γνωστοί στον πολύ μικρό κύκλο της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς...
Μάλλον διαφήμιση του έκανε ο Βελόπουλος...

 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Σιγά τον ιερομάρτυρα ρε Φέθρυ!
Και οι όποιοι αγώνες ή "αγώνες" του είναι γνωστοί στον πολύ μικρό κύκλο της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς...
Μάλλον διαφήμιση του έκανε ο Βελόπουλος...

Str8 μην χλευάζεις κάτι -και κάποιον- που δεν καταλαβαίνεις, η που διαφωνείς μαζί του.
Αλήθεια, εσένα θα σου άρεσε να σε "διαφημίσει" κάποιος λέγοντας οτι είσαι χαφιές της ΕΥΠ;
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Str8 μην χλευάζεις κάτι -και κάποιον- που δεν καταλαβαίνεις, η που διαφωνείς μαζί του.
Αλήθεια, εσένα θα σου άρεσε να σε "διαφημίσει" κάποιος λέγοντας οτι είσαι χαφιές της ΕΥΠ;

Ψηφοφόρο του τσύριζα μην με πει κανέις...
Ή οπαδό του γαύρου...
Και σε τελική ανάλυση, το να συνεργάζεσαι με τις μυστικές υπηρεσίες της χώρας σου, δεν είναι και τόσο κακό...
Κακό είναι να συνεργάζεσαι με τις μυστικές υπηρεσίες άλλων χωρών, εις βάρος της χώρας σου...

Επαναλαμβάνω πάντως ότι προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο χώρος της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς ουδεμία σχέση έχει με ελληνικές μυστικές υπηρεσίες...
Το τί λέει ο κάθε βελόπουλος, θα έπρεπε να τον αφήνει αδιάφορο...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ψηφοφόρο του τσύριζα μην με πει κανέις...
Ή οπαδό του γαύρου...
Και σε τελική ανάλυση, το να συνεργάζεσαι με τις μυστικές υπηρεσίες της χώρας σου, δεν είναι και τόσο κακό...
Κακό είναι να συνεργάζεσαι με τις μυστικές υπηρεσίες άλλων χωρών, εις βάρος της χώρας σου...

Επαναλαμβάνω πάντως ότι προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι ο χώρος της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς ουδεμία σχέση έχει με ελληνικές μυστικές υπηρεσίες...
Το τί λέει ο κάθε βελόπουλος, θα έπρεπε να τον αφήνει αδιάφορο...

Το αποκάλεσες πολύ κομψά.
Και απέφυγες τη λέξη "χαφιές", που χρησιμοποίησα εγώ (και όλοι, μεταξύ μας).
Αλλά δεν μου απάντησες αν θα σου άρεσε να σε αποκαλούσαν έτσι.

Όσο για ανθρώπους που έχουν "στενή σχέση" με ξένες υπηρεσίες, των ΗΠΑ π.χ, υποψιάζομαι πολλούς. Και πολύ υψηλά ισταμένους στην κοινωνική και κοινοβουλευτική ιεραρχία.
Αλλά μην περιμένεις ονόματα (που μάλλον τα υποψιάζεσαι κι εσύ) άνευ αποδείξεων.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Το αποκάλεσες πολύ κομψά.
Και απέφυγες τη λέξη "χαφιές", που χρησιμοποίησα εγώ (και όλοι, μεταξύ μας).
Αλλά δεν μου απάντησες αν θα σου άρεσε να σε αποκαλούσαν έτσι.

Όσο για ανθρώπους που έχουν "στενή σχέση" με ξένες υπηρεσίες, των ΗΠΑ π.χ, υποψιάζομαι πολλούς. Και πολύ υψηλά ισταμένους στην κοινωνική και κοινοβουλευτική ιεραρχία.
Αλλά μην περιμένεις ονόματα (που μάλλον τα υποψιάζεσαι κι εσύ) άνευ αποδείξεων.

Τί να σου πω ρε Φέθρυ...
Μικρός έβλεπα James Bond και δεν θα με χάλαγε να γινόμουν κατάσκοπος..
Και επειδή η ΜΙ5 μάλλον δεν θα με πάρει, θα μπορούσα να αρκεστώ στην ΕΥΠ...
Άρα μάλλον δεν θα με πείραζε, αν αυτό απαντά στο ερώτημά σου..
Αν και επιτυχημένος πράκτορας είναι αυτός που δεν τον παίρνει χαμπάρι κανείς...

Υποψίες όλοι έχουμε αλλά όπως πολύ σωστά είπες, χωρίς απτές αποδείξεις, καλό είναι να αποφεύγεις τα κατηγορητήρια...Δεν είναι μόνο το ποινικό κομμάτι...Γελοιοποιείσαι κιόλας...
Και εκτιμώ ότι αμφότεροι είμαστε πιο ευφυείς από το βελόπουλο..και πιο σοβαροί.

Πάντως, αν θέλεις να επιβεβαιώσεις τις υποψίες σου, ένα θα σου πω: Follow the money...
Από υποτροφίες έως εργασιακές θέσεις...
Με πιάνειςςςςςςςςςςς;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Τί να σου πω ρε Φέθρυ...
Μικρός έβλεπα James Bond και δεν θα με χάλαγε να γινόμουν κατάσκοπος..
Και επειδή η ΜΙ5 μάλλον δεν θα με πάρει, θα μπορούσα να αρκεστώ στην ΕΥΠ...
Άρα μάλλον δεν θα με πείραζε, αν αυτό απαντά στο ερώτημά σου..
Αν και επιτυχημένος πράκτορας είναι αυτός που δεν τον παίρνει χαμπάρι κανείς...

Υποψίες όλοι έχουμε αλλά όπως πολύ σωστά είπες, χωρίς απτές αποδείξεις, καλό είναι να αποφεύγεις τα κατηγορητήρια...Δεν είναι μόνο το ποινικό κομμάτι...Γελοιοποιείσαι κιόλας...
Και εκτιμώ ότι αμφότεροι είμαστε πιο ευφυείς από το βελόπουλο..και πιο σοβαροί.

Πάντως, αν θέλεις να επιβεβαιώσεις τις υποψίες σου, ένα θα σου πω: Follow the money...
Από υποτροφίες έως εργασιακές θέσεις...
Με πιάνειςςςςςςςςςςς;

Μωρέ σε πιάνω, και δεν μπορώ να πω κιόλας οτι διαφωνώ σοβαρά σ' αυτό που υπαινίσσεσαι οτι ισχύει ως κανόνας.

Αλλά μη μου χαλάς τη σούπα και μου λες το ΧΑΦΙΕ πότε "συνεργαζόμενο με μυστικές υπηρεσίες"  και πότε "κατάσκοπο 007".
Η λέξη "χαφιές" σου είναι άγνωστη;
Και αν όχι, όπως είμαι σίγουρος, σου είναι αρεστή;
Ελπίζω δε να ΜΗ μου πεις πως δεν υπήρξαν ΠΟΤΕ χαφιέδες στην Ελλάδα, τα εξήντα τελευταία χρόνια π.χ.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Μωρέ σε πιάνω, και δεν μπορώ να πω κιόλας οτι διαφωνώ σοβαρά σ' αυτό που υπαινίσσεσαι οτι ισχύει ως κανόνας.

Αλλά μη μου χαλάς τη σούπα και μου λες το ΧΑΦΙΕ πότε "συνεργαζόμενο με μυστικές υπηρεσίες"  και πότε "κατάσκοπο 007".
Η λέξη "χαφιές" σου είναι άγνωστη;
Και αν όχι, όπως είμαι σίγουρος, σου είναι αρεστή;
Ελπίζω δε να ΜΗ μου πεις πως δεν υπήρξαν ΠΟΤΕ χαφιέδες στην Ελλάδα, τα εξήντα τελευταία χρόνια π.χ.

Δεν μου είναι άγνωστη, κάθε άλλο...
Αντιμετωπίζω αρκετούς τέτοιους στον επαγγελματικό στίβο, μαζί τα ξαδελφάκια τους τους ρουφιάνους και τους γλύφτες...
Κάποτε χαφιέδες και ρουφιάνους είχαν μόνο οι κρατικές υπηρεσίες ασφαλείας, τώρα έχουν ιδιωτικοποιηθεί και αυτοί...
Απλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στη χρήση της συγκεκριμένης λέξης αναφορικά με τις μυστικές υπηρεσίες...
Και στη διάκρισή του από τον πληροφοριοδότη και τον πράκτορα...

 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Δεν μου είναι άγνωστη, κάθε άλλο...
Αντιμετωπίζω αρκετούς τέτοιους στον επαγγελματικό στίβο, μαζί τα ξαδελφάκια τους τους ρουφιάνους και τους γλύφτες...
Κάποτε χαφιέδες και ρουφιάνους είχαν μόνο οι κρατικές υπηρεσίες ασφαλείας, τώρα έχουν ιδιωτικοποιηθεί και αυτοί...
Απλά είμαι λίγο επιφυλακτικός στη χρήση της συγκεκριμένης λέξης αναφορικά με τις μυστικές υπηρεσίες...
Και στη διάκρισή του από τον πληροφοριοδότη και τον πράκτορα...

Δεν μιλάω για χαφιέδες αποφοίτους του Χάρβαρντ, μιλάω ας πούμε για περιπτεράδες που τσεκάριζαν (και ενημέρωναν αρμοδίως) ποιος διαβάζει ΑΥΓΗ π.χ. το 1960.

Αλλά ας μην την πάμε εκεί τη συζήτηση βραδιάτικα, ειδικά μετά το 0-2 και την άθλια μπάλα της Εθνικής. 

Καληνυχτίζω λοιπόν.

Και περιμένω πάντα την επίσημη θέση του σάϊτ σ' αυτό που ρώτησα. Αν επιτρέπεται δηλαδή η άνευ αποδείξεων συκοφάντηση του οποιουδήποτε πολίτη.       
 

pako

Μέλος
Εγγρ.
7 Μαρ 2006
Μηνύματα
101
Like
1
Πόντοι
1
Στα @@ μου ο Σκυφτουλης ετσι και αλλιως μαλλον μεσα επρεπε να ειναι και οχι για κοινωνικους αγωνες αλλα γιατι εχει το μπαρακι στα Εξαρχεια και φουσκωνει τα μυαλα των πιτσιρικαδων με μαλακιες.Αλλα οχι οτι δεν εχει χαφιεδες στην ΕΛΛΑΔΑ μην τρελαθουμε κιολας και χαφιεδες εχει(βραδυνους ταξιτζηδες,Περιπτεραδες κλπ) και ασφαλητες μαγαζατορες με μπαρακια στη Τζωρτζ και στα εξαρχεια γενικοτερα και απο ολα.Απλα οπως και το ενοπλο κινημα στην χωρα ηταν για το πουτσο ετσι ειναι και η καταστολη...
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Συμπέρασμα:

Όποιος έχει μπαράκι στα Εξάρχεια και "φουσκώνει τα μυαλά των πιτσιρικάδων με μαλακίες" πρέπει να πάει μέσα.

Εν προκειμένω, αγαστή η σύμπνοια της Ασφάλειας με τους ....κατά δήλωσίν τους ιδεολογικούς εχθρούς της.

Και εις ανώτερα σύντροφοι!

(Και ...ελκυστική η κοινωνία που οραματίζεστε, στα ίχνη του Χόνεκερ και του Πολ Ποτ).
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Συμπέρασμα:

Όποιος έχει μπαράκι στα Εξάρχεια και "φουσκώνει τα μυαλά των πιτσιρικάδων με μαλακίες" πρέπει να πάει μέσα.

Εν προκειμένω, αγαστή η σύμπνοια της Ασφάλειας με τους ....κατά δήλωσίν τους ιδεολογικούς εχθρούς της.

Και εις ανώτερα σύντροφοι!

(Και ...ελκυστική η κοινωνία που οραματίζεστε, στα ίχνη του Χόνεκερ και του Πολ Ποτ).
αν ειχαμε δημοκρατια δεν θα επρεπε να παει μεσα!αλλα στην Ελλαδα δεν νομιζω οτι θα τον αφηνανε να εχει καφετερια στην πλατεια στα εξαρχεια αν δεν ητανε δικος τους!θα βρησκανε 1002 παρατηπιες και θα κανανε 1000αδες ελεγχους μεχρι να του το κλεισουνε!
 
OP
OP
Ε
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.098
Like
2
Πόντοι
16
δε βρισκω το λογο να παρεμβει το σαιτ σε κλειδωμα του θρεντ αυτου...
εγω απλα μετεφερα συνομιλια απο το ελληνικο κοινοβουλιο και αποσπασμα απο ενα αλλο blog..
αν ο κυριος σκυφτουλης αισθανεται θιγμενος ας μου κανει αγωγη..
το αν εγω ειμαι τραβελολαγνος τι σχεση εχει με το εν λογω θεμα που συζηταμε???
αν προσεξες καλα ο βελοπουλος ισχυριζεται πως υπαρχουν ολα αυτα σε πρακτικα της βουλης..
απο οτι ειπε και ο αριων εδω μεσα την ιδια αποψη υποστηριζει και το ΚΚΕ...
δηλαδη δυο αντιθετοι πολιτικοι χωροι που ισχυριζονται την ιδια αποψη ψευδονται???
ο κυριος σκυφτουλης γιατι δεν διεψευσε τα οσα ειπωθηκαν για αυτον στο ελληνικο κοινοβουλιο???
γιατι ο σκυφτουλης αθωωθηκε πανηγυρικα ενω υπηρχαν αδειασειστα στοιχεια εναντιον του(μαρτυρες αναγνωρισης)?????
ηρθε η ωρα να πεσουν οι παρωπιδες και ψευτικα  τα προσωπεια των θεωρητικων της πλατειας εξαρχειων.....


λυπαμαι παπια μου αλλα στο ιντερνετ ολα μαθαινονται....
δεν μπορεις να εμποδισεις την αληθεια σαν γνησιος δημοκρατης που εισαι....
 

nmb

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2008
Μηνύματα
336
Like
0
Πόντοι
1
Το πρωί της 23ης Μαΐου ο σύντροφος Γ. Βλασσόπουλος ξεκινώντας από το σπίτι του και έχοντας διανύσει μια μικρή απόσταση διαπιστώνει ότι η αλυσίδα της μηχανής του έχει μπλοκαριστεί από ελαστική τύπου τζιν ζώνη, η αδιαμφισβήτητη τοποθέτηση της οποίας καταφανώς θα μπορούσε να είχε αποβεί μοιραία σε περίπτωση που είχε αναπτύξει ταχύτητα.
Φαίνεται ότι κάποιοι προτιμούσαν να μην συμμετάσχει ο σύντροφος στην απογευματινή εκδήλωση, που είχαμε προγραμματίσει και τελικά πραγματοποιήσαμε, όπως ακριβώς είχαμε σχεδιάσει με συζήτηση για τον αναρχικό αντάρτη Χρήστο Τσουτσουβή, για τους αναρχικούς αντάρτες στην Αγγλία, με παρουσίαση του βιβλίου για την Οργισμένη Ταξιαρχία και με την προβολή βίντεο - ντοκουμέντο.
Κατά την διάρκεια της εκδήλωσης και συγκεκριμένα ενώ εξελισσόταν η συζήτηση, που προηγήθηκε της προβολής, ομάδα ατόμων πραγματοποίησε ληστεία στο κατάστημα της αλυσίδας MULTIRAMA, που βρίσκεται ακριβώς απέναντι από την είσοδο του Πολυτεχνείου επί της οδού Στουρνάρη.
Επακολούθησε πραγματική κατοχή της ευρύτερης περιοχής των Εξαρχείων από τις κατασταλτικές δυνάμεις, καθώς από την Ακαδημίας μέχρι την Πατησίων άρχισαν να γίνονται συνεχείς έλεγχοι και απροσδιόριστος αριθμός προσαγωγών, μέχρι αργά το βράδυ.
Ανάμεσα σ’ αυτούς που ελέγχθηκαν ήταν και σύντροφοι που αποχώρησαν με αυτοκίνητο από το χώρο του Πολυτεχνείου μεταφέροντας ό,τι ήταν απαραίτητο για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης. Ο έλεγχος έγινε από ευάριθμες δυνάμεις των ΟΠΚΕ που είχαν καταλάβει την έξοδο από την οδό Τοσίτσα στο ύψος της Πατησίων.
Οι σύντροφοι μετά τον έλεγχο που υποβλήθηκαν αφέθηκαν να αποχωρήσουν χωρίς να προσαχθούν.
Αθήνα, 23 Μαΐου 2008
Συσπείρωση Αναρχικών

www.anarchy.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=214&Itemid=1]http://www.anarchy.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=214&Itemid=1[/url]



gi'ayto ti exete na peite?
 
OP
OP
Ε
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.098
Like
2
Πόντοι
16
εσυ τι εχεις να πεις για αυτο?τι σχεση μπορει να εχει ο βλασοπουλος με το σκυφτουλη?
μιλα ανοιχτα..
 

Επισκέπτης
Εχει το απεναντι bar και τσακωνονται για τους πελατες :2funny: :2funny: :2funny:
 
OP
OP
Ε
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.098
Like
2
Πόντοι
16
διαβαστε εδω για να δειτε τι γινεται με τον κυριο σκυφτουλη και ποσο απλωσε τα χερια της η ΕΥΠ για να τον προστατεψει



Μαζί με τον Σκυφτούλη μάθαμε και για τον Βήχο

Ο λόγος περί δημοκρατίας και τρολλ. Στο Πολιτικό Καφενείο. Την ξεκίνησε ο γνωστός παλαιόθεν και από Ίντυ μεριά. Ο «Ανατροπέας». Ζητάει να σφίξουν τα λουριά της λογοκρισίας για τους τρολλιστές (μόνο γι’ αυτούς;) Επιτίθενται, λέει, με χιουμοριστικό στυλ στην Αριστερά. Θέλουν να διαλύσουν το Π.Κ.. Και επειδή η λογοκρισία δεν μοιάζει μέτρο και τόσο δημοκρατικό, ο «Ανατροπέας» για να βγει λάδι κάνει και συγκρίσεις με το Ίντυ. Του βρίσκει μειονέκτημα. Εκεί κάποια κείμενα στέλνονται στα κρυμμένα. Όμως ξεχνάει ότι τα κρυμμένα γίνονται φανερωμένα. Με το πάτημα ενός πλήκτρου. Αν και συχνά εκεί κρύβουν και τα …κρυμμένα! Στο Π.Κ. δεν υπάρχουν κρυμμένα. Έχουμε μόνο εξαφανισμένα! Κι αυτά ούτε η Νικολούλη δεν μπορεί να τα βρει.

Το χειρότερο όμως είναι ο χωροφύλακας. Στο Ίντυ δεν υπάρχει. Στο «δημοκρατικό» και δήθεν «αριστερό» Π.Κ. ο χωροφύλακας είναι πάντα παρόν. Δεν σκαμπάζει από προστασία προσωπικών δεδομένων. Θρασύς κι αγέρωχος απαιτεί τα στοιχεία σου. Αλλιώς η γνώμη, το άρθρο σου δεν περνάει! Και καθόλου τυχαία το Π.Κ. talis qualis με το προσποιητά εχθρικό σάιτ Ρεσάλτο. Γιατί το κάνουν αυτό; Τι μας εγγυάται ότι με αυτό δεν λειτουργούν ως σύστημα χαρτογράφησης της Αριστεράς απ’ τις λεγόμενες «Υπηρεσίες Ασφαλείας»; Ναι, της Αριστεράς. Αυτής που ο «Ανατροπέας» κόπτεται, κατά τ’ άλλα, να την προστατέψει απ’ τα επικίνδυνα …τρολλ!

Θα μας πει κάποιος αφελής (ή κάποιο λαμόγιο): Και τι σχέση μπορεί να έχει με τέτοιες χαρτογραφήσεις το Π.Κ. και ο Admin του forum, ο ηρωικός(!)Παναγιώτης Βήχος μας ή …«μπολσεβήχος» μας; Ο «γίγας» αυτός που είχε το σθένος να υψώσει ανάστημα απέναντι κυκλώματα μαστροπείας στους κόλπους της αστυνομίας! Και ψάχνουν τώρα οι ασφαλίτες τρόπους να τον εκδικηθούν; Στήνουν σκευωρίες, με τον Π.Β. ψευδώς εμπλεκόμενο σε υπόθεση παιδικής πορνείας; Σκευωρίες που κατέρρευσαν; Γιατί πώς να το κάνουμε, στην Ελλάδα ποτέ δεν καταδικάζονται αθώοι. Ποτέ δεν γίνονται δίκες σκοπιμότητας και πάντα οι σκευωρίες καταρρέουν. (Ειδικά όταν η κατάρρευση είναι εκ’ προοιμίου προγραμματισμένη! Και η «δίωξη» προορισμένη να παίξει ρόλο κολυμπήθρας του Σηλωάμ για την αναβάπτιση τού λαμόγιου.)

Καλά όλα αυτά. Ωστόσο η διεθνής, αλλά και η ελληνική πείρα μας λέει ότι η αστυνομία φυτεύει πάντα τους πράκτορες της μέσα στις οργανώσεις της Αριστεράς. Το βλέπεις. Οι πολιτικές ιστοσελίδες είναι παραγεμισμένες με προβοκάτορες. που παριστάνουν τους «προοδευτικούς». Τους επαναστάτες. Η ΚΥΠ πανταχού παρούσα. Μας διαβεβαίωσε περί τούτου και ο προεδρεύων στη Βουλή Γιώργος Σούρλας, κατά την συζήτηση νομοσχεδίου για την ΕΥΠ, στις 14 Φεβρουαρίου. Πράκτορες της ΕΥΠ βρίσκονται στις κεντρικές επιτροπές των κομμάτων, είπε. Και απευθυνόμενος στο βουλευτή τού ΛΑ.Ο.Σ. Αϊβαλιώτη συμπλήρωσε: «Και μιλάω για όλα τα κόμματα»!

Και ο «μπολσεβήχος» που παίζει εδώ; Θα το πούμε. Προηγούμενα όμως θα ζητήσουμε απ’ όσους «τηνί τρόπω» συναγελάζονται μετά του Παν. Βήχου, να βγάλουν οι ίδιοι συμπεράσματα, από αδιάψευστα γεγονότα.

Στη διάρκεια της πιο πάνω αναφερομένης συνεδρίασης ο Κυριάκος Βελόπουλος, βουλευτής του ΛΑ.Ο.Σ, αποκάλυψε, εν τη ρύμη του λόγου του (αν όχι σκοπίμως) ότι ο διαβόητος αναρχικός Επαμεινώνδας Σκυφτούλης είναι πράκτορας της ΕΥΠ!
Η είδηση πέρασε στην ιστοσελίδα Πολιτικό Καφενείο. Ο υπεύθυνος της ιστοσελίδας Παν. Βήχος σχίστηκε να κουκουλώσει την υπόθεση. Να μείνει μυστικό το όνομα και ο πραγματικός ρόλος του δήθεν αναρχικού Σκυφτούλη. Γιατί το έκανε αυτό ο Βήχος; Γιατί του έδωσε στον Σκυφτούλη την δυνατότητα να συνεχίσει το χαφιέδικο και προβοκατόρικο παιχνίδι του; Στους χώρους τού αναρχισμού και της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς; Να σημειωθεί δε ότι ο προβοκάτορας είναι και ιδιοκτήτης cafe σε πάροδο της πλατείας Εξαρχείων, όπου συχνάζει και συζητάει ανύποπτη πολιτικοποιημένη νεολαία!

Η ομιλία του Κυριάκου Βελόπουλου πέρασε, όπως και κάθε άλλη, στα πρακτικά της Βουλής και έμεινε εκεί για αρκετές μέρες, μέχρι που ο Βήχος χρησιμοποιώντας κάποιες μυστικές διασυνδέσεις -που προφανώς διαθέτει- κατάφερε ν’ αλλάξει την ηλεκτρονική διεύθυνση της συγκεκριμένης σελίδας των πρακτικών αλλά και να παραχαράξει το περιεχόμενο της ομιλίας Βελόπουλου, αντικαθιστώντας το όνομα Σκυφτούλης με το όνομα του Ντάνου Κρυστάλλη, ενός άλλου πράκτορα της ΚΥΠ με αριστερό προσωπείο που «κάηκε» πριν 22-23 χρόνια.

Το συγκεκριμένο απόσπασμα απ’ την ομιλία του Κυριάκου Βελόπουλου έχεις ως εξής:

«Είναι γνωστό ότι πολλοί πράκτορες της ΚΥΠ και της ΕΥΠ μπαίνουν σε τρομοκρατικές οργανώσεις και δουλεύουν εκ των έσω. Φαντασθείτε, λοιπόν, την Κρατική Ασφάλεια να συλλαμβάνει έναν πράκτορα της ΕΥΠ που είναι σε μια τρομοκρατική οργάνωση. Συνέβη με το Σκυφτούλη. Το είπα χθες, αλλά κάποιοι δεν το κατάλαβαν. Ο Σκυφτούλης τοποθετήθηκε από την ΚΥΠ τότε μέσα στις «τρομοκρατικές» οργανώσεις. Η Ασφάλεια δεν το γνώριζε και πήγε και συνέλαβε το Σκυφτούλη, που ήταν ο σύνδεσμος της ΕΥΠ. Αυτά θα έχουμε, γιατί αλληλοεπικαλύπτονται οι αρμοδιότητες. Τι δουλειά έχει η Αντιτρομοκρατική, τι δουλειά έχει η ΕΥΠ σε θέματα τρομοκρατίας;»

Για περισσότερες λεπτομέρειες περί της υποθέσεως διαβάστε το άρθρο: ΕΝΑΣ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ - ). Χρήστης το ανέβασε αρχικά στο Πολιτικό Καφενείο αλλά ο …«μπολσεβήχος» το εξαφάνισε ακαριαίως, Τα προσκόμματα και οι δικαιολογίες που χρησιμοποίησε είναι όλα γελοιότητες. Μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας διαβάζοντας τους διαλόγους που θα παραθέτουμε στο τέλος. Θα τους βρει και στο Π.Κ. με το εξής λινγκ:


Τι μπορεί να είναι κάποιος όταν καλύπτει ένα προβοκάτορα; Μήπως άτομο της ίδιας φάρας, μισθοδοτούμενο απ’ το ίδιο ασφαλίτικο ταμείο; Μπορεί να είναι κάτι άλλο;
Για μας όχι. Δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο. Αλλά ξέρουμε τι θα αντιτείνουν κάποιοι αόμματοι ή εκπαιδευόμενοι βλάκες: Θα επαναλάβουν το «συμπέρασμα» του Βήχου (ή αν προτιμάται της «Μυρτώς») μετά από μέρες τοποθετήσεων, απαντήσεων και ανταπαντήσεων. Το μεταφέρω ακριβώς όπως έχει στο πρωτότυπο’

Μυρτωβήχος:
«Eίναι απλό. Ο Χ είναι φασιστοειδή και αντικατέστησε το όνομα του Κρυστάλλη με το όνομα ενός Αναρχικού που είχε κατηγορηθεί και παλιότερα σαν τρομοκράτης!!!
Και είχε το θράσος ο φασίστας να διαμαρτύρεται που σβήσαμε το όνομα.»

Ο χρήστης με nick το Χ (ή εξ) άκουσε τυχαία στο κανάλι της Βουλής την ομιλία Βελόπουλου, ο οποίος για να υποστηρίξει την θέση του κατά του ανταγωνισμού ΚΥΠ - Αστυνομίας, υπέρ της συνεργασίας και αλληλοενημέρωσης των υπηρεσιών αναφέρθηκε σε επεισόδιο με τον Σκυφτούλη. Όχι με τον Κρυστάλλη όπως το μηχανεύτηκε ο Βήχος. Δεν θα μπορούσε ο Βελόπουλος να χρησιμοποιήσει περιστατικό που συνέβη πριν 22-23 χρόνια, για να στηρίξει τις σημερινές του προτάσεις. Υπάρχουν πιο φρέσκα. Το επεισόδιο με τις αλλοδαπές ιερόδουλες και ήρωα τον Σκυφτούλη συνέβη μόλις το περασμένο καλοκαίρι.

Αλλά ο Βήχος μετά από στριφογυρίσματα ημερών και με εξ ουρανών βοήθεια, έφτιαξε το σκηνικό: Έβαλε άλλα στο στόμα του Βελόπουλου, Ότι μίλησε για Κρυστάλλη και ο «Χ», που θα πρέπει να είναι πολύ χαζός, το άλλαξε σε Σκυφτούλης! Αν έτσι είχαν τα πράγματα η δουλειά του Βήχου θα ήταν πολύ εύκολη. Δεν θα πελαγοδρομούσε επί μέρες. Μπορούσε να δημοσιεύσει το λινγκ που έστελνε στα πρακτικά της συγκεκριμένης συνεδρίασης (αντί να το σβήνει με αστεράκια) και να παραθέσει το σωστό απόσπασμα με το σωστό όνομα. Ο «Χ» αυτομάτως θα είχε ξεσκεπαστεί σαν απατεώνας. Ο απατεώνας όμως είναι ο Βήχος. Γι’ αυτό δεν μπορούσε και δεν έκανε τίποτε απ’ όλα αυτά τα απλά πράγματα. Αυτό που μπορούσε να κάνει και έκανε ήταν να πετάξει έξω το άρθρο ΕΝΑΣ ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ ΞΕΣΚΕΠΑΖΕΤΑΙ, να σβήνει ξανά και ξανά το λινγκ των πρακτικών αλλά και το λινγκ που οδηγούσε στο αναδημοσιευμένο απ’ το indymedia άρθρο της Εspresso, για το επεισόδιο με τον Σκυφτούλη (που από μόνο του λέει πολλά) και το όνομα του χαφιέ με αστεράκια, πράγμα που δεν υπήρχε κανένας λόγος να το κάνει αν ήταν αληθινός ο ισχυρισμός του ότι το όνομα δεν ήταν Σκυφτούλης αλλά …Κρυστάλλης!

Αλλά ψέμα έχει κοντά ποδάρια. Το παραμύθι περί Κρυστάλλη εκτρέπει τον Βήχο σε αντιφάσεις και αλληλοαναιρουμένους ισχυρισμούς με αποτέλεσμα να αποκαλύπτεται και ο δικός του βρώμικος ρόλος. Λέει ο Βελλόπουλος: «πράκτορες της ΚΥΠ και της ΕΥΠ μπαίνουν σε τρομοκρατικές οργανώσεις και δουλεύουν εκ των έσω. Φαντασθείτε, λοιπόν, την Κρατική Ασφάλεια να συλλαμβάνει έναν πράκτορα της ΕΥΠ που είναι σε μια τρομοκρατική οργάνωση. Συνέβη με το Σκυφτούλη».

Σε ποια τρομοκρατική οργάνωση είχε μπει ο Κρυστάλλης, Βήχο; Το άτομο ήταν γραμματέας νεολαίας της Ενιαίας Δημοκρατικής Αριστεράς (ΕΔΑ). Δηλαδή στο υπολείμμα ενός κόμματος που χαρακτήριζε ο μικροαστικός φιλελευθερισμός, ήταν απόλυτα λεγκαλιστικό, λειτουργούσε ως νόμιμη Αριστερά προδικτατορικά αλλά μετά την νομιμοποίηση του ΚΚΕ πείρε επισήμως διαζύγιο απ’ την σταλινική παράδοση και διαχώρισε την θέση του και απ’ το ΚΚΕεξ και απ’ το ΚΚΕες.

Απ’ ότι μας λέει και η ομάδα των «Ιών»:
«Στις 13.9.1985 οι διωκτικές αρχές ανακοινώνουν την εξάρθρωση μιας τρομοκρατικής ομάδας υπό τον Ντάνο Κρυστάλλη. Λίγες ώρες αργότερα θα αποδειχθεί ότι ο 30χρονος ρεπόρτερ της ΕΡΤ-2 και πρώην γραμματέας της νεολαίας ΕΔΑ είναι απλώς ένας επαγγελματίας χαφιές. "Η προσέγγισίς μου με τις Αρχές Ασφαλείας έγινε την περίοδο 1976-77 διά μέσου του οικογενειακού φίλου Αστυνόμου τότε υπηρετούντος στην Υπηρεσία Πληροφοριών της Γενικής Ασφάλειας Πειραιώς Αλεξάνδρου Σβούκα.»

Το άτομο που περιγράφει ο Βελόπουλος δεν ταιριάζει ούτε κατά διάνοια στην εικόνα του Κρυστάλλη. Και ας φύτεψαν στα πρακτικά το όνομα του οι κουφιοκέφαλοι παραχαράκτες. Διαβάστε παρακάτω τι λέει ο Βήχος (Μυρτώ αν προτιμάται):

«Δεν έχουμε κανένα λόγο να θέλουμε να κρύψουμε κάτι. Αρκεί να το υπογράψεις με το όνομά σου και τα στοιχεία σου. Το τι είπε ένας ακροδεξιός (υποθέτω) βουλευτής στη Βουλή εμένα δε μου λέει τίποτα. Γιατί δεν κατηγορήθηκε και δεν παραπέμθηκε το εν λόγω άτομο; Μήπως του τι φυλάνε από παλειά όταν τον κατηγορούσαν για...τρομοκράτη και αθωώνονταν πανηγυρικά; Ε; Μήπως ρίχνουν λάσπη και όπου πιάσει;»

Και αμέσως μετά ο ίδιος (ή ο Αλ από ΣΟ αν προτιμάται):

«Aυτό που δημοσίευσες και επιμένεις μέρες τώρα να μη το σβήσουμε είναι...αποκάλυψη; Μας μεταφέρεις εδώ τι λένε οι φασίστες του ΛΑΟΣ στη Βουλή και η πορνοφασιστοφυλλάδα Εspresso; Οι αποδείξεις που είναι; Το link που έβαλες ούτε καν που λειτουργεί.
Σταμάτα εδώ. Τους είδαμε τους προβοκάτορες. Αντε πήγαινε από εκεί που ήρθες»

Είναι φανερό ότι ο Βήχος μιλάει για τον Σκυφτούλη. Η «πορνοφασιστοφυλλάδα Εspresso» δεν υπήρχε στα χρόνια του Κρυστάλλη. Αυτόν «κατηγορούσαν για...τρομοκράτη». Όχι τον Κρυστάλλη. Αυτός «αθωώνονταν πανηγυρικά». Ο Κρυστάλλης ουδέποτε παραπέμφθηκε σε δίκη. Του Σκυφτούλη υποτίθεται (κατά τον Βήχο) «του τι φυλάνε από παλειά». Και οπωσδήποτε, ο «μπολσεβήχος» μας, δεν θα έλεγε ποτέ ότι «ρίχνουν λάσπη» στον πασίγνωστο χαφιέ …Κρυστάλλη!


Αν επιχειρήσει κανείς σήμερα να βρει τα πρακτικά της 14ης με το αρχικό λινγκ: μπαίνει μεν στα πρακτικά της Βουλής αλλά η σελίδα είναι κενή.

Με το τροποποιημένο λινγκ μπορεί να μπει στα πλαστογραφημένα πρακτικά: όπου θα δει ότι το όνομα που φέρετε να μνημονεύει ο Βελόπολος εμφανίζεται να είναι Κρυστάλλης. Αντί του Σκυφτούλη!

Η παραχάραξη είναι προφανής. Πρόκειται περί δημοσίου εγγράφου και το θέμα αυτό δεν θα μείνει χωρίς συνέχεια. Πως όμως ο Βήχος κατάφερε να φτάσει μέχρι τα πρακτικά της Βουλής; Το χέρι του φαίνεται να είναι πολύ μακρύ. Πράγμα που σημαίνει ότι το άτομο είναι βουτηγμένο πολύ βαθειά στα σκατά!

Να τον χαίρονται οι «σύντροφοι» και «συναγωνιστές» του. Να χαίρονται και την αφεντιά τους. Τουλάχιστον οι «τυχεράκηδες» δεν θα κινδυνεύουν να μείνουν άνεργοι. Στους χαλεπούς καιρούς μας η βιομηχανία της ρουφιανιάς είναι η μόνη αναπτυσσόμενη και πολλά υποσχόμενη βιομηχανία!


πηγη 
 

zestos

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2007
Μηνύματα
76
Κριτικές
2
Like
35
Πόντοι
0
ας δουνε λοιπον οι πιτσιρικαδες που μπλεκουν στα εξαρχεια με τους απλυτους οτι ολα καταγραφονται και οι παντες  φακελωνονται εκει.οσοι νομιζουν πως κανουν αντισταση απο τα εξαρχεια μια τρυπα στο νερο κανουν. :jerking:
Μεγάλε για πρότεινέ μας εσύ που να κάνουμε αντίσταση;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom