Νέα

Σκάκι - -Chess

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 682
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σας αρέσει το σκάκι;

  • Πωρωση

    Ψήφοι: 40 23,4%
  • Ναι παιζω που και που

    Ψήφοι: 91 53,2%
  • Καλο αλλα βαρετο

    Ψήφοι: 27 15,8%
  • Μαλακια

    Ψήφοι: 8 4,7%
  • Δεν εχω παιξει , δεν ξερω

    Ψήφοι: 5 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    171

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
e de ginetai, prepei na bro xrono na sou apantiso (sovara)
kai tha ton vro ton xrono stis epomenes meres

tora exo proponisi sto lichess (partener mou einai enas rossos pou menei germania kai einai fide-trainer)
meta erxetai mia mpampatsiki germanida apo to hamburg gia to sabbatokyriako kai prepei na tin frontiso tin kopela
Κλασσικός Άντερσεν. Επιλεκτικές παραθέσεις στερημένου νοήματος και απαντήσεις στην εξέδρα.
Προσωπικά αυτά γνωρίζω και βλέπω εγώ. Οτιδήποτε άλλο είναι εξαίρεση. Εσύ γίνε GM τρώγοντας ηλιόσπορους
ή παίζοντας απλά παρτίδες. Μάγκας θα βγεις. No problem. :rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Χθες μεταξύ άλλων περνώντας από έναν φιλικό σύλλογο, βρήκα ευκαιρία να παίξω λίγο σκάκι της προκοπής.
Αρκετές σκακιέρες που είδα είχαν πάνω τους σικελική και γαλλική. :confused: Ποιος ο λόγος ένα κοπρόσκυλο φύση επιθετικό Ντοναλντάκι να μπλέξει με υπολογισμούς ωρών ή με κλειστές μαλακίες; βρήκα έναν φίλο λοιπόν και παίξαμε
αρκετές παρτίδες προπόνησης. Αν μου έμεινε κάτι, είναι μια παρτίδα που έπαιξα ως λευκός τιμώντας ένα άνοιγμα το οποίο μπορεί να παίξει όποιος θέλει, σε όποιο επίπεδο κι αν βρίσκεται και απέναντι σχεδόν σε οποιαδήποτε άμυνα των μαύρων.

Jobava London system (όμορφη παραλλαγή της αρχικής υπνηλίας)

Γιατί να πιέζομαι με άλλα ανοίγματα; σάμπως θα είχα κέρδος; :2funny:
Να κι ο δημιουργός του... Jobava, Baadur

Παραθέτω την θέση σε gif όπως προέκυψε πριν αρχίσει το 'μαχαίρωμα".
Σε κάποια σημεία αντέγραψα τις κινήσεις του Κάρλσεν (όταν παίζει γαλλική και Πετρόφ δεν τον γουστάρω)
αφού ήταν αρκετά βατά τα πράγματα και ταιριαστές οι απαντήσεις του μαύρου.
Εν ολίγοις πως θα μπούμε κατευθείαν στο middlegame χωρίς κόπο. :rockon:
Να σημειώσω ότι παγώσαμε την θέση και αρκετοί μετά έπαιξαν παρτίδες από εκείνο το σημείο και μετά.
Και μόνο που μέχρι να φύγω, δεν ξαναείδα βρωμογαλλική κτλ στις σκακιέρες, μου φτάνει.

.gif



:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Εδώ ένα engine - bot, που δραστηριοποιείται σε πιο ανθρώπινες κινήσεις κι όχι στο ιδανικό παιχνίδι.


Eδώ τα κορυφαία engine.

jpeg-optimizer_infographics.jpg


Kαι εδώ ένας αναλυτικός οδηγός περί chess engines...(δεν έχει καμία τύχη ο άνθρωπος απέναντί τους, ούτε οι GM)


Συμπέρασμα: αφού τα φτιάξαμε, τώρα μόκο! Ψάξτε να βρείτε άνθρωπους να παίξετε κανονικά τετ α τετ.
Στo τέλος θα καταντήσουν όλα νετ, δηλαδή ανεπίσημα, άοσμα, άγευστα κι άχρωμα!

:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Να και κάτι ενδιαφέρον.

HANS NIEMANN WINS TOURNAMENT OF PEACE 2023​

Πολύ βαριά κι ασήκωτη η δήλωση του ηθικού γίγαντα GM Τσεπάρινοφ για τον GM (και νικητή του τουρνουά) Νίμαν:

"Θέλω επίσης να συγχαρώ τον νικητή του τουρνουά, Hans Niemann. Σκόραρε 8/9! Είναι ένα ανερχόμενο αστέρι και νομίζω ότι θα γίνει 2800 πολύ σύντομα. Δεν έχω ξαναδεί τόσο δυνατό παιχνίδι. Έπαιξα με πολλούς κορυφαίους παίκτες, πρόσφατα έπαιξα με έναν από τους πιο δυνατούς παίκτες στον κόσμο Hikaru Nakamura και δεν είναι καν κοντά
στο επίπεδο του Niemann. Πραγματικά πιστεύω ότι δουλεύει τόσο σκληρά και είμαι ο μεγαλύτερος θαυμαστής του
από εδώ και πέρα".

https://ratings.fide.com/profile/2093596 (Νίμαν)
Cheparinov, Ivan (Τσεπάρινοφ)

Η παρτίδα μεταξύ τους---> Cheparinov Ivan vs Niemann Hans Moke - Tournament of Peace 2023

Δεν μένει παρά να βγει ο Κάρλσεν (παραδόξως ο μόνος που εκπαιδεύτηκε με το απρόσιτο engine σε όλους - alphazero- της Google) μαζί με τον Νακαμούρα, δύο εξαιρετικοί παίκτες που δυστυχώς ποτέ δεν έμαθαν να χάνουν
και να δηλώσουν κι αυτοί κάτι. :confused:

Εδώ η άγρια (κι εκτονωτική θα έλεγα) δήλωση του Νίμαν που συγκρίνει τον εαυτό του
(έχει ήδη πάει στο τουρνουά Λονδίνου και παίζει τώρα)
με τον Φίσερ---> Niemann Compares Himself To Fischer After Winning Tournament By 3 Points

Ρε τι γίνεται...

:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Όσοι πήγαν στο Λονδίνο για το τουρνουά του 2023.


Tα πρώτα αποτελέσματα από Λονδίνο.


Για να δούμε τι θα γίνει...

:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Το κάτωθι ΔΕΝ το έγραψα εγώ...

"Παίζοντας μόνο blitz βελτιώνετε το blitz σας.
Παίζοντας rapid βελτιώνετε
το rapid και το blitz σας.
Παίζοντας κλασσικό βελτιώνετε και τα τρία.
Στο blitz θα ξεπερνάτε τις κινήσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται με βάση τη διαίσθηση. Παίζοντας πολλά blitz μπορεί να σας βοηθήσει να παραμείνετε ευκρινείς, συγκεντρωμένοι και σε "σχήμα" σκακιού. Όμως σε γενικές γραμμές, δεν θα μάθετε τίποτα νέο.
Στα γρήγορα παιχνίδια θα έχετε χρόνο να υπολογίσετε κάποιες παραλλαγές και να σκοντάψετε σε μοτίβα που δεν έχετε ξαναδεί. Αλλά προφανώς δεν θα είναι τόσο βαθιά όσο σε ένα κλασικό παιχνίδι.
Στο κλασικό σκάκι μπορείτε πραγματικά να βουτήξετε σε θέσεις και να εξερευνήσετε νέες δυνατότητες και ιδέες που θα επανασυνδέσουν τον εγκέφαλό σας ώστε να κατανοήσει νέες πτυχές του σκακιού. Μόνο σε αυτά
τα μεγάλα παιχνίδια συνειδητοποιείς όλες τις λεπτές αποχρώσεις που υπάρχουν ακόμα και σε φαινομενικά απλές θέσεις.
Για να γίνετε καλύτεροι σκακιστές συνολικά, πρέπει να παίζετε κλασικά παιχνίδια".

:rockon:
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.828
Πόντοι
206
Το κάτωθι ΔΕΝ το έγραψα εγώ...

"Παίζοντας μόνο blitz βελτιώνετε το blitz σας.
Παίζοντας rapid βελτιώνετε
το rapid και το blitz σας.
Παίζοντας κλασσικό βελτιώνετε και τα τρία.
Στο blitz θα ξεπερνάτε τις κινήσεις όσο πιο γρήγορα γίνεται με βάση τη διαίσθηση. Παίζοντας πολλά blitz μπορεί να σας βοηθήσει να παραμείνετε ευκρινείς, συγκεντρωμένοι και σε "σχήμα" σκακιού. Όμως σε γενικές γραμμές, δεν θα μάθετε τίποτα νέο.
Στα γρήγορα παιχνίδια θα έχετε χρόνο να υπολογίσετε κάποιες παραλλαγές και να σκοντάψετε σε μοτίβα που δεν έχετε ξαναδεί. Αλλά προφανώς δεν θα είναι τόσο βαθιά όσο σε ένα κλασικό παιχνίδι.
Στο κλασικό σκάκι μπορείτε πραγματικά να βουτήξετε σε θέσεις και να εξερευνήσετε νέες δυνατότητες και ιδέες που θα επανασυνδέσουν τον εγκέφαλό σας ώστε να κατανοήσει νέες πτυχές του σκακιού. Μόνο σε αυτά
τα μεγάλα παιχνίδια συνειδητοποιείς όλες τις λεπτές αποχρώσεις που υπάρχουν ακόμα και σε φαινομενικά απλές θέσεις.
Για να γίνετε καλύτεροι σκακιστές συνολικά, πρέπει να παίζετε κλασικά παιχνίδια".

:rockon:
Ποιος έχει καιρό για 6ωρη παρτίδα (αν φας όλο τον χρόνο…)

Αυτά τα παίζω και βελτιώνομαι είναι πράσινα άλογα.

Φίλος στον Πανελλήνιο μια ζωή στο 1450-1500 έμεινε, και μου έλεγε να βγάλει FIDE ELO που ξεκινάει από τα 1400 και όχι τα 1000

ή έχεις creativity και καταλαβαίνεις καλύτερα σκάκι από τους άλλους ή όχι !

Εδώ ο Nakamura τους έκανε μάγκες χωρίς Βασίλισσα μέχρι 2.500 NM ή GM να του βγάζει την γλώσσα στο 3λεπτο.

Δηλαδή άμα το έπαιζε σε 6ωρο τι θα άλλαζε από το +6 διαφορά.

Το μόνο που αλλάζει στην 6ωρη είναι ότι σκέφτεσαι και ξανά σκέφτεσαι… μετά τις βαριάντες που το πάνε παπαγαλία μέχρι την 8η κίνηση μέσο όρο.

αλλά μυαλά και άλλο παίξιμο
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Ποιος έχει καιρό για 6ωρη παρτίδα (αν φας όλο τον χρόνο…)

Αυτά τα παίζω και βελτιώνομαι είναι πράσινα άλογα.

Φίλος στον Πανελλήνιο μια ζωή στο 1450-1500 έμεινε, και μου έλεγε να βγάλει FIDE ELO που ξεκινάει από τα 1400 και όχι τα 1000

ή έχεις creativity και καταλαβαίνεις καλύτερα σκάκι από τους άλλους ή όχι !

Εδώ ο Nakamura τους έκανε μάγκες χωρίς Βασίλισσα μέχρι 2.500 NM ή GM να του βγάζει την γλώσσα στο 3λεπτο.

Δηλαδή άμα το έπαιζε σε 6ωρο τι θα άλλαζε από το +6 διαφορά.

Το μόνο που αλλάζει στην 6ωρη είναι ότι σκέφτεσαι και ξανά σκέφτεσαι… μετά τις βαριάντες που το πάνε παπαγαλία μέχρι την 8η κίνηση μέσο όρο.

αλλά μυαλά και άλλο παίξιμο
Αρχηγέ μου, βοηθάει το κλασσικό σκάκι όπως και να το δεις.
Ο φίλος σου στον Πανελλήνιο βρίσκεται σε αυτά τα έλο διότι δεν υπάρχει πλέον η υποδομή αβέρτα κουβέρτα παρτιδών σε συλλόγους, λέσχες, αγώνες κτλ. Γνωρίζω γύρω στα 20 άτομα που λένε όλοι "καλά τι θα γίνει; θα παίζουμε συνέχεια μεταξύ μας και θα παίρνουμε ο ένας τα έλο του άλλου; " :2funny:
Άρα πρέπει να έρθει νέο αίμα. Αν παίζουν οι περισσότεροι νετ (συμφωνώ ότι η ζωή δεν προσφέρεται για πολύ ζωντανό σκάκι) πως θα υπάρξει ροή στο παιχνίδι; ο Νακαμούρα είναι ιδιαίτερη περίπτωση όπως αυτοί του συναφιού του
οπότε άσε τι κάνει. Εξάλλου δεν είναι κι εξάωρο το ματς. Σε 2-3 ώρες το πολύ έχεις καθαρίσει παρτίδα
έστω μία στο τόσο. Αλλά εδώ δεν παίζουν ούτε ράπιντ, όποτε πάω κάπου, μου λένε πάμε σετ 3+2; :2funny:
να παίξουμε ότι θέλουν δεν λέω αλλά ούτε ράπιντ δεν θέλουν; το έχουν γαμήσει. Ούτε 10λεπτο δεν παίζουν;
τότε γιατί πάνε σε λάιβ; για να πιουν καφέ; περί ανοιγμάτων υπάρχει παπαγαλία έτσι κι αλλιώς.
Γι αυτό και πολλοί πλέον παιζουν αιχμηρές μοντερνιές ή καινοτομίες με αλλαγές για να πάνε σε ενδιαφέρον middlegame
να δουλέψει κι ο εγκέφαλος.

:rockon:
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.828
Πόντοι
206
Αρχηγέ μου, βοηθάει το κλασσικό σκάκι όπως και να το δεις.
Ο φίλος σου στον Πανελλήνιο βρίσκεται σε αυτά τα έλο διότι δεν υπάρχει πλέον η υποδομή αβέρτα κουβέρτα παρτιδών σε συλλόγους, λέσχες, αγώνες κτλ. Γνωρίζω γύρω στα 20 άτομα που λένε όλοι "καλά τι θα γίνει; θα παίζουμε συνέχεια μεταξύ μας και θα παίρνουμε ο ένας τα έλο του άλλου; " :2funny:
Άρα πρέπει να έρθει νέο αίμα. Αν παίζουν οι περισσότεροι νετ (συμφωνώ ότι η ζωή δεν προσφέρεται για πολύ ζωντανό σκάκι) πως θα υπάρξει ροή στο παιχνίδι; ο Νακαμούρα είναι ιδιαίτερη περίπτωση όπως αυτοί του συναφιού του
οπότε άσε τι κάνει. Εξάλλου δεν είναι κι εξάωρο το ματς. Σε 2-3 ώρες το πολύ έχεις καθαρίσει παρτίδα
έστω μία στο τόσο. Αλλά εδώ δεν παίζουν ούτε ράπιντ, όποτε πάω κάπου, μου λένε πάμε σετ 3+2; :2funny:
να παίξουμε ότι θέλουν δεν λέω αλλά ούτε ράπιντ δεν θέλουν; το έχουν γαμήσει. Ούτε 10λεπτο δεν παίζουν;
τότε γιατί πάνε σε λάιβ; για να πιουν καφέ; περί ανοιγμάτων υπάρχει παπαγαλία έτσι κι αλλιώς.
Γι αυτό και πολλοί πλέον παιζουν αιχμηρές μοντερνιές ή καινοτομίες με αλλαγές για να πάνε σε ενδιαφέρον middlegame
να δουλέψει κι ο εγκέφαλος.

:rockon:
Αυτό το ELO ήταν πριν 20 χρόνια
Καλύτερη στιγμή στην ζωή του 1/2-1/2 με τον Κουκουφικη Αλεξ όταν πήγαινε για CM και παίχτηκε Γαλλική

Οπότε τώρα τι παίζεται δεν ξέρω, αλλά 1500 να παίρνει ισοπαλία στον 2100++ δεν είναι λίγο, αλλά δεν εξελίχθηκε και μετά.

Κάπου έχει ένα φρένο από τα 1.800+

Και ποσό μάλλον από τα 2.100+
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Αυτό το ELO ήταν πριν 20 χρόνια
Καλύτερη στιγμή στην ζωή του 1/2-1/2 με τον Κουκουφικη Αλεξ όταν πήγαινε για CM και παίχτηκε Γαλλική

Οπότε τώρα τι παίζεται δεν ξέρω, αλλά 1500 να παίρνει ισοπαλία στον 2100++ δεν είναι λίγο, αλλά δεν εξελίχθηκε και μετά.

Κάπου έχει ένα φρένο από τα 1.800+

Και ποσό μάλλον από τα 2.100+
Δυστυχώς εδώ και πολλά χρόνια έχει κλατάρει το ζωντανό σκάκι οπότε δεν μου κάνει εντύπωση η "μονιμότητα"
του φίλου σου στα έλο παρόλο το πριν 20 χρόνια. Η αλήθεια όμως είναι ότι τα 1500 απέναντι στα 2100
δεν έχουν σχεδόν καμία τύχη. Προσυπογράφω.
Η ισοπαλία είναι μεγάλη τιμή. Συμβαίνουν σπάνια αυτά αλλά συμβαίνουν. Αν δεν ήταν φιλικό ας την έχει
σε πσρτιδόφυλλο ως ανάμνηση ή στο chessbase. :rockon:Δεν πειράζει που δεν εξελίχθηκε.
Το 90% των παικτών δεν εξελίσσεται ποτέ για διάφορους λόγους. Ξέρω παίκτες με 2100 + που έχουν σταντάρει εκεί
για πολύ καιρό. Χρειάζεται κόσμος καινούργιος να αναπληρώσει όσους τα παράτησαν ή πήγαν νετ λόγω αλλαγής
της ζωής. Να βγάλουν έλο, να τα κρατήσουν και να έρθουν κάποιοι να τους τα πάρουν ώστε να ανέβουν, να γίνει μια μαγιά και μετά να έρθει ένας να τα μαζέψει και πάει λέγοντας. Με ποιους/πόσους να παίξεις τώρα και πόσα έλο
να πάρεις; θα φας π.χ μέχρι κι έναν διχίλιαρο και μετά θα σε φάει άλλος. Μόνη λύση να πας εξωτερικό και να παίζεις
με κάργα κόσμο. Έτσι μόνο προχωράς γρήγορα κι επίσημα. Αλλά αυτό θα το κάνει μόνο όποιος θέλει να κάνει καριέρα στο σκάκι. Οι περισσότεροι γράψαμε τα χιλιόμετρα που θέλαμε και τώρα παίζουμε για το παιχνίδι.
Τώρα θα πάω να παίξω 4 ώρες. 100 + κατηγορίες παιχνιδιού ότι βρω. Μία στο τόσο.

:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Για τους φίλους του σκακιού, έχουμε: 2023 Champions Chess Tour Finals

Εδώ, μέγιστη μαλακία του παικταρά Νακαμούρα που είχε την ισοπαλία στο τσεπάκι
και την πέταξε με τον Σο όπου και έχασε.


Εδώ οι παικταράδες του τουρνουά...όλοι "δολοφόνοι"! :rockon:

screen-14.38.32[10.12.2023].png


Κι εδώ τα λεφτάκια που θα τσιμπήσουν για μόλις λίγες μέρες...Άρχοντες!
Εμείς παίζαμε για πορτοκαλάδες και μίλκο. :2funny: Ήταν απλώς πιο αγνά τα χρόνια. :rockon:

screen-14.36.27[10.12.2023].png


:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Μόλις σχόλασα, έκανα μια βόλτα στα σκακιστικά στέκια. Τελικά λέμε να μαζευτεί ο κόσμος να παίξει λάιβ σκάκι
για πιο όμορφα, λειτουργικά, κτλ αποδεχόμενοι τον δύσκολο ρυθμό ζωής που αποτελεί τροχοπέδη

αλλά για μια στιγμή...:confused:

όπου πάμε να παίξουμε, πρέπει να πληρώνουμε παράβολα (φθηνά κι ακριβά) για τουρνουά εκτός από καφέδες
μπύρες, τοστάκια κτλ; έχει περιοριστεί πολύ το ελεύθερο σκάκι. Δεν λέω...την δουλειά τους κάνουν
αλλά πως θα γίνει ρε μάγκες; αν δηλαδή πάω εγώ ή ο οποιοσδήποτε να παίξουμε 4 ώρες
θα θέλουμε κι ένα μεροκάματο; Δεν πάμε να γαμήσουμε αλλά να παίξουμε σκάκι!!!
Κάπου ξέφυγε πολύ το πράγμα!

:rockon:
 

Colibri

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Νοε 2010
Μηνύματα
420
Κριτικές
31
Like
981
Πόντοι
2.225
Μόλις σχόλασα, έκανα μια βόλτα στα σκακιστικά στέκια. Τελικά λέμε να μαζευτεί ο κόσμος να παίξει λάιβ σκάκι
για πιο όμορφα, λειτουργικά, κτλ αποδεχόμενοι τον δύσκολο ρυθμό ζωής που αποτελεί τροχοπέδη

αλλά για μια στιγμή...:confused:

όπου πάμε να παίξουμε, πρέπει να πληρώνουμε παράβολα (φθηνά κι ακριβά) για τουρνουά εκτός από καφέδες
μπύρες, τοστάκια κτλ; έχει περιοριστεί πολύ το ελεύθερο σκάκι. Δεν λέω...την δουλειά τους κάνουν
αλλά πως θα γίνει ρε μάγκες; αν δηλαδή πάω εγώ ή ο οποιοσδήποτε να παίξουμε 4 ώρες
θα θέλουμε κι ένα μεροκάματο; Δεν πάμε να γαμήσουμε αλλά να παίξουμε σκάκι!!!
Κάπου ξέφυγε πολύ το πράγμα!

:rockon:
Εφόσον δεν παιζεις στο ύπαιθρό με δική σου σκακιέρα, κομμάτια και ρολόι, πρέπει να συμφιλιωθείς με την ιδέα ότι κάποιος πληρώνει ενοίκιο ρεύμα και νερό, για το χώρο, τον διατηρθεί καθαρό, έχει αγοράσει τα παραπανω.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Εφόσον δεν παιζεις στο ύπαιθρό με δική σου σκακιέρα, κομμάτια και ρολόι, πρέπει να συμφιλιωθείς με την ιδέα ότι κάποιος πληρώνει ενοίκιο ρεύμα και νερό, για το χώρο, τον διατηρθεί καθαρό, έχει αγοράσει τα παραπανω.
Έχω ήδη γίνει σαφής. Αντιλαμβάνομαι τα τυχόν έξοδα που αναφέρεις, δεν είμαι ονειροπόλος και πάω όποτε πάω
επειδή θέλω εγώ να πάω. Όμως...έχοντας πείρα πολλών ετών μπορώ να συγκρίνω ΑΝΕΤΑ την κατάσταση.
Παλιά πηγαίναμε σε συλλόγους και λέσχες μη πληρώνοντας φράγκο για τίποτα εκτός των αναλώσιμων τροφίμων,
ποτών κτλ (κάποιες φορές ούτε αυτά). Μάλιστα ούτε για μαθήματα πληρώναμε όταν μαθαίναμε όπως συμβαίνει τώρα.
Και βέβαια δεν πληρώναμε ούτε για τουρνουά.
Δηλαδή τότε πως γινόταν η συντήρηση όλων αυτών; με θαύμα; :confused: απλώς όλοι γουστάραμε και βάζαμε πλάτη.
Τώρα δυστυχώς έχει γίνει επάγγελμα. To σκάκι (κακώς) απέκτησε πολύ μεγάλη οικονομική υπόσταση,
το δεχόμαστε βέβαια εφόσον συνέβη αλλά πρέπει να υπάρχει κι ένα όριο.
Δεν είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι. Να είσαι καλά.

:rockon:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Ας δούμε πολύ αναλυτικά τι συμβαίνει με το cheating στο σκάκι. Θα κάνω δύο ποστ. Το θέμα Κάρλσεν - Νίμαν
δεν έχει τελειώσει ουσιαστικά και δεν νομίζω να τελειώσει και ποτέ ασχέτως αν πέφτει "σφουγγάρισμα" για το καλό του παιχνιδιού. Είναι κοινό μυστικό ότι πολλοί GM έχουν υπογράψει ένα νομικό έγγραφο (nondisclosure agreement - NDA) :think: με το chess.com, το οποίο είναι μόνο για τα δικά τους μάτια και αφορά ποιοι έχουν κλέψει
(ακόμα κι από την κλάση των GM) στο ιντερνετικό σκάκι. Υπογράφοντάς το, συμφωνούν να μην αποκαλύψουν ευαίσθητες πληροφορίες κατά τη διάρκεια της συνεργασίας με το chess.com. Το πρόβλημα είναι ότι το chess.com γνωρίζει ότι η ανίχνευση απάτης που χρησιμοποιεί, δεν είναι αξιόπιστη και δεν θα αντέξει σε επιστημονικές δοκιμές
αν φτάσουν εκεί.
Εάν δηλαδή υποβάλουν την λίστα απατεώνων τους στη FIDE και στο κοινό για έρευνα, κάτα πάσα πιθανότητα
Θα αποκαλυφθεί πόσο αναξιόπιστη είναι η μέθοδός τους
και θα πρέπει να καταργήσουν τον αποκλεισμό όλων. :confused:
Δηλαδή τι γίνεται; το chess.com (πιθανόν κι άλλες πλατφόρμες ανάλογα την συμφωνία) μπορεί να πείσει παίκτες
να υπογράψουν NDA για να διατηρήσουν τη μυστικότητα μεταξύ τους
(αν μαθευτεί ποιοι GM έχουν κλέψει, θα υπάρξουν πολύ σοβαροί τριγμοί) αλλά δεν θέλουν να ζητήσουν
από έναν ανεξάρτητο τρίτο ελεγκτή να επιβεβαιώσει τα ευρήματά τους. Η μαλακία του αιώνα! :jerking:
Κι ερχόμαστε στον τεράστιο παίκτη (και GM) Κάρλσεν, ο οποίος όμως για πολλούς έχει ξεκινήσει μια "ηθική" σταυροφορία κατά της διαδικτυακής εξαπάτησης. Δεν είχε και καλά κανένα πρόβλημα να παίζει γενικώς με τον Νίμαν
και δεν είχε και κανένα πρόβλημα να παίξει μαζί του στο Sinquefield. Αν όμως ήξερε μέσω του ΝDA
ότι ο Νίμαν κλέβει (θα το ήξερε αν ήταν έτσι κι επίσης η αποδοχή σε πρόκληση, γίνεται πολύ πριν)
τότε γιατί έπαιξε μαζί του; :think: την απάντηση δίνει η κοινή λογική. Ο Κάρλσεν έπαιξε με τον Νίμαν διότι θεώρησε
ότι θα φτάσει σχετικά εύκολα (αν κι όπως μας λέει ο Καρουάνα στο επόμενο ποστ, σκεφτόταν το να αποσυρθεί
από το τουρνουά όταν πληροφορήθηκε ότι την θέση του Ράπορτ, θα την πάρει ο Νίμαν)
στο όνειρό του που ήταν τα 2.900 έλο. Κι επειδή ακριβώς ο Νίμαν του έκοψε τα πόδια, σκαρφίστηκε
να τον βγάλει σέντρα με ότι έγινε. Προσωπικά δεν υποστηρίζω κανέναν, πραγματικά χαίρομαι
όταν παίζουν ωραία αλλά εδώ έχουμε κραυγαλέα αδικία. Έχει βγει στην σέντρα μόνο ο Νίμαν
ως ο μόνος στιγματισμένος GM, επειδή κέρδισε τον λάθος αντίπαλο. Και τελικά οι του chess.com
δεν τραβούν το σχοινί πηγαίνοντας επίσημα στην FIDE, για να μην βγει (όπως είπαμε) αναξιόπιστη
η μέθοδος ανίχνευσης απάτης που χρησιμοποιούν.

Γνωρίζουμε τελεσίδικα ότι ο Κάρλσεν αρνήθηκε να παίξει με τον Νίμαν αφού έχασε κι όχι πριν!

Γνωρίζουμε τελεσίδικα ότι ο Κάρλσεν αρνείται να παίξει με τον Νίμαν!


Το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι η συμφωνία playMagnus
και chess.com ανέρχεται σε 80 εκατομμύρια δολλάρια.
Με τέτοιο νούμερο, η "ηθική" της σταυροφορίας του Κάρλσεν
έχει φύγει ήδη από το παράθυρο!


:rockon:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
https://www.reddit.com/r/chess/comments/xkjzft

will-smith-wow.gif


Ο επίσης τεράστιος παίκτης (και GM) Καρουάνα, λέει φοβερά πράγματα εδώ (απόσπασμα βίντεο αλλά κι ολόκληρο).

Ότι ο Κάρλσεν σκεφτόταν να αποχωρήσει!!! πριν από το τουρνουά όταν ο Νίμαν επιλέχθηκε
ως αντικαταστάτης του Ράπορτ!!!
Ότι οι φήμες για τον Νίμαν στροβιλίζονταν για πολύ καιρό
αλλά δεν τις βρήκε ποτέ αξιόπιστες!!!

Ότι ο Κάρλσεν πήρε τη λάθος απόφαση να εγκαταλείψει και ο Καρουάνα θεώρησε
ότι ήταν συναισθηματικό, δηλαδή εν ολίγοις μας λέει ευγενικά ότι ο Κάρλσεν φοβήθηκε!!!

Ότι δεν εμπιστεύεται τις μεθόδους του Ρίγκαν (a(nticheating expert) για τον εντοπισμό
της εξαπάτησης κι ότι ο Ρίγκαν πρέπει να αποδείξει (ως ελάχιστο τεστ) ότι μπορεί να εντοπίσει
την προ πολλών ετών απάτη που παραδέχτηκε ο Νίμαν!!!
Ότι η εξαπάτηση στο υψηλότερο επίπεδο είναι μια σοβαρή απειλή για το παιχνίδι
και ανησυχεί!!! Ότι τα διαδικτυακά τουρνουά με έπαθλα 200.000 $ παρέχουν σοβαρά κίνητρα
για απάτη και ότι τα χρήματα αλλάζουν τη ζωή στους περισσότερους ανθρώπους στο σκάκι!!!
Ότι συζητούν γενικά το θέμα με τις απαγορεύσεις του chess.com να μην είναι δημόσιες
κι ότι ο Κάρλσεν δεν έχει αποδείξεις για όλα αυτά!!! Ότι γνωρίζει παίκτες
στο top 50!!! του πλανήτη!!! που έχουν αποκλειστεί στο διαδίκτυο αλλά δεν αντιμετώπισαν επιπτώσεις στην καριέρα τους!!!
Ότι το σκάκι αυτή την στιγμή, λειτουργεί κατά το ήμισυ σε ένα σύστημα τιμής!!!

Ότι η βαθμολογία ή το να είσαι κορυφαίος παίκτης δεν ισοδυναμεί με εμπιστοσύνη
κι ότι ακόμα και κορυφαίοι παίκτες μερικές φορές πιστεύουν ότι άλλοι κορυφαίοι παίκτες κλέβουν!!!
Tέλος, ότι υπάρχουν ορισμένοι κορυφαίοι που εμπιστεύεται απόλυτα
και άλλοι που πιστεύει ότι θα μπορούσαν να κλέψουν!!!


Όταν έχουμε φτάσει στο σημείο να έχει πει όλα αυτά ο Καρουάνα που ομολογουμένως τον γουστάρουν όλοι
και δεν έχει δώσει το παραμικρό δικαίωμα, ποιος ξέρει τι άλλο θα γίνεται;


:rockon:
 
Τελευταία τροποποίηση:

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.067
Πόντοι
2.356
Σκληρό πορνό από Σικελική Δράκου! Κοιτάξτε την παράταξη του μαύρου.
Ένας έμπειρος παίκτης καταλαβαίνει μόνο που βλέπει την σκακιέρα ότι ο λευκός είναι ήδη νεκρός. Σε χρόνο dt
οι αξιωματικοί του μαύρου θα σημαδεύουν ταυτόχρονα σαν θηρία το ροκέ του λευκού, η πιονοδομή είναι οκ,
ο βασιλιάς ασφαλής, το άλογο στο κέντρο μοιάζει με αεροπλάνο, η βασίλισσα έχει βγει για αντάρτικο
σε καίρια θέση με την στήριξη του πύργου γ8 στην γάμα στήλη η οποία παρεμπιπτόντως είναι ορθάνοικτη.

1.png


Αζ5 η κίνηση από τον μαύρο όπου και γίνεται η σύζευξη των δύο αξιωματικών προς το ροκέ του λευκού!

2.png


Ιβ3 από τον λευκό να απειλήσει την μαύρη βασίλισσα. Κάτι τρέχει στα γύφτικα. Δεν έχει δει τον όλεθρο που έρχεται!

3.png


Πχγ2 !! Κίνηση με δύο (αν όχι τρία) θαυμαστικά. Ο πύργος κόβει το γ2 και ταυτόχρονα την ζωή του λευκού στην μέση.
Δεν υπάρχει καμία απολύτως άμυνα. Ότι κι αν κάνει ο λευκός, χάνει.
Μια πανέμορφη κίνηση. Μια κίνηση που είναι μπροστά στα μάτια μας αλλά και παράλληλα τόσο κρυφή.

4.png


Ο λευκός σκέφτηκε 4-5 λεπτά αφού έγινε μούσκεμα στον ιδρώτα κι εγκατέλειψε!

:rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom