Νέα

Σκάκι - -Chess

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 682
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Σας αρέσει το σκάκι;

  • Πωρωση

    Ψήφοι: 40 23,4%
  • Ναι παιζω που και που

    Ψήφοι: 91 53,2%
  • Καλο αλλα βαρετο

    Ψήφοι: 27 15,8%
  • Μαλακια

    Ψήφοι: 8 4,7%
  • Δεν εχω παιξει , δεν ξερω

    Ψήφοι: 5 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    171

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.828
Πόντοι
206
Το ανεπίσημο Super Grand Master από 2.700+ (2.750-2.800 θα ήταν το σωστό rating)
Δεν γίνεται να μπει σε ισχύ… για το λόγο ότι θα κλαίνε οι υπόλοιποι που δεν πήγαν ποτέ…

Καλά για το γυναικείο Elo δεν το συζητώ… πάντα οι καριολες θέλουν δικό τους Πρωτάθλημα (αν και όπως ισχυρίζονται ότι είναι ανώτερα πνευματικά όντα… τρώνε πουτσα και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να πάνε σε Π.Π)
 

Vasillakis

Μέλος
Εγγρ.
2 Δεκ 2022
Μηνύματα
148
Κριτικές
3
Like
404
Πόντοι
21
Το σκάκι φεύγει από τα όρια του απλού παιχνιδιού και πάει στα όρια της επιστήμης σχεδόν .

Θέλει τρομερή συγκέντρωση προσοχής κατά την διάρκεια του παιχνιδιού κάτι που εγώ δεν έχω δυστυχώς
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Σαν παιχνίδι ωραίο
Αυτό ισχύει...θέλει τρομερή συγκέντρωση και εφυια στον τρόπο παιξιματος που την αποκτά καποιος με άπειρες ώρες παιξίματος.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Όταν παίρνεις Π.Π κάποια Elo είναι bonus (νομίζω δεν είμαι σίγουρος)

Για να πας 2.900 πρέπει να παίζεις με 2800 minimum και να είσαι αήττητος
Δεν γίνεται αυτό γιατί οι βαριάντές έχουν βαλτώσει

Σε κάθε ήτα τα 0.5 - 1 elo μπορεί να είναι -3 ή και περισσότερα από κάποιον υποδεέστερο

Οπότε τα 3.000 μάλλον ποτέ !

2.800+ πολλοί πήγαν αλλά λίγοι τα κράτησαν
Caruana
Nakamura
So
και νομίζω όλοι της 1ης δεκάδας του κόσμου

Τα 2.851 του Γερου (Kasparov) είναι Νο2 στον κόσμο χρονιαααα τώρα (ως μη ενεργός σκακιστής σε επίσημη βαθμολογούμενη 2ωρη)
Ας το δούμε αναλυτικότερα.
Πρέπει να μείνουν ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ στην κορυφή αρκετοί με 2.800 έλο ώστε να τους τα πάρει ΕΝΑΣ (σπανίως πλησιάζει δεύτερος
σε τέτοιες νίκες σταγονόμετρου) και να ΘΡΟΝΙΑΣΤΕΙ στα 2.900. Έπειτα από χρόνια θα συμβεί αυτό ενώ μετά από πολλά περισσότερα
θα πρέπει να δημιουργηθούν και να μαζευτούν οι των 2.900 ελο και να μείνουν κι εκείνοι ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ στην κορυφή ώστε να τους τα πάρει
ΕΝΑΣ (σπανίως πλησιάζει δεύτερος σε τέτοιες νίκες σταγονόμετρου) και να ΘΡΟΝΙΑΣΤΕΙ στα 3.000. Και πάει λέγοντας...

Από την άλλη...ναι...που θα πάει η κατάσταση με τις βαριάντες; αν δε βρεθεί άκρη, θα πρέπει να περάσουμε στην "ιδέα" Φίσερ
που μας άφησε ως διαθήκη. Αναφέρομαι στο Chess960-------------------> Fischer random chess.

Μια τυχαία αρχική θέση στο σκάκι παίζεται όπως η κλασσική αρχική θέση αλλά τα κομμάτια​

πίσω από τα πιόνια τοποθετούνται τυχαία. Η παραλλαγή αυτή προτάθηκε γιατί οι παίκτες μπορούν​

να παίζουν από την κλασσική αρχική θέση επί πολλές κινήσεις από μνήμης ή επαναλαμβάνοντας​

προηγούμενη παρτίδα χωρίς να σκέφτονται και χωρίς να ξοδεύουν χρόνο.​

Έτσι στην αρχή της παρτίδας υπάρχει εξίσωση των παικτών

ανεξάρτητα από τη δυναμικότητά τους.​


Ιδού ένα βιντεάκι που έφτιαξα στο Chessbase με μια τυχαία παρτίδα Chess960. Τα κομμάτια πίσω από τα πιόνια έχουν τοποθετηθεί τυχαία αλλά οι κανόνες φυσικά είναι πάντα ίδιοι.



:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
1) Το ανεπίσημο Super Grand Master από 2.700+ (2.750-2.800 θα ήταν το σωστό rating)
Δεν γίνεται να μπει σε ισχύ… για το λόγο ότι θα κλαίνε οι υπόλοιποι που δεν πήγαν ποτέ…

2) Καλά για το γυναικείο Elo δεν το συζητώ… πάντα οι καριολες θέλουν δικό τους Πρωτάθλημα (αν και όπως ισχυρίζονται ότι είναι ανώτερα πνευματικά όντα… τρώνε πουτσα και δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να πάνε σε Π.Π)

1- Να πάνε να γαμηθούν. :2funny: Είναι σωστό και δίκαιο! :rockon:

2- Όσον αφορά τις γυναίκες, ένα έχω να πω. Θα κάνω πρόλογο αλλά έτσι γίνεται σε τέτοια θέματα .
Παίζω σκάκι από παιδάκι με διαλείμματα, δηλαδή πάνω από 40 χρόνια επαφής με τον χώρο ως ενεργός η μη.
Δεν έγινα ποτέ GM γιατί δεν το είχα πρώτη προτεραιότητα. Ούτε και δεύτερη θα έλεγα.
Για να γίνεις GM θα πρέπει να έχεις το σκάκι πρώτη προτεραιότητα σε βάαααααθος χρόνου .
Αλλιώς GM, δεν γίνεσαι!!! Έχω όμως φτιάξει ψυχολογία σίδερο ενώ διαθέτω πολύ ισχυρή γνώμη και άποψη για ότι λέω. Άρα...μπορώ να πω ΑΝΕΤΑ ότι δεν έχω συναντήσει ΠΟΤΕ καμία σκακίστρια να συγκεντρώνεται σε παρτίδα
στον απόλυτο βαθμό. Οι μόνες που μπορούν να σταθούν σοβαρά είναι όσες είναι υψηλού επιπέδου με άπειρες παρτίδες κάργα ελο και βαριές νίκες ουσίας. Δηλαδή κάποιες σαν την Πόλγκαρ. Αναλογικά μια χούφτα
στο σύνολο των σκακιστριών. Όλες οι υπόλοιπες μιλάνε, γελάνε, κάνουν συνέχεια ανακλήσεις
και λένε διαρκώς μαλακίες. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ!
Δικό τους πρωτάθλημα και τέτοια ανέκδοτα να τα πουν αλλού. Δεν κάνουν για παγκόσμιο πρωτάθλημα
για τον απλούστατο λόγο ότι δεν πληρούν προδιαγραφές. Και όχι, δεν τις μειώνουμε. ΔΕΝ ΠΛΗΡΟΥΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ!

:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Πως γίνεται κάποιος GM; υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Ένας τρόπος είναι να πιάσει ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ πάνω από 2500 FIDE ELO (δηλαδή πραγματικά έλο κι όχι ιντερνετικά) σε οποιοδήποτε σημείο της καριέρας του στο σκάκι.
Άπαξ και συμβεί αυτό, ακόμα και στη μέση ενός τουρνουά, δεν χρειάζεται ούτε δημοσίευση. Χρήζεται απευθείας GM.
Μπορεί επίσης να γίνει κάποιος GM, αν σε ένα τουρνουά πιάσει επίπεδο απόδοσης (όχι δηλαδή βαθμολογία) τουλάχιστον 2600 έναντι μιας μέσης θέσης βαθμολογίας μεγαλύτερη ή ίση με 2380-2400. Φυσικά μπορεί κάποιος
να γίνει GM, αν πάρει το παγκόσμιο πρωτάθλημα παίζοντας όπως όλοι χωρίς να είναι ήδη GM
αλλά αυτό είναι εξαιρετικά σπάνιο. Συνήθως για να γίνει κάποιος GM, ήταν πρώτα IM (διεθνής μάστερ).
Υπάρχουν ορισμένες περιπτώσεις όπου οι παίκτες έγιναν GM απευθείας από FM (Φίντε μάστερ), αλλά αυτό
είναι επίσης εξαιρετικά σπάνιο. Βασικό ρόλο σε κάποιους τίτλους παίζουν οι νόρμες. "Νόρμα τίτλου" λέγεται η επιτυχία σε διοργάνωση ορισμένης βαθμολογίας, ανάλογα με τη δυναμικότητα της διοργάνωσης, τον ζητούμενο τίτλο
και τον αριθμό αγώνων. Μία νόρμα γίνεται με κάποιον αριθμό παιγμένων παρτίδων και όπως αντιλαμβάνεστε
έχει πολλές νόρμες το θέμα για να πάρεις τίτλο. Ουσιαστικά όμως για να γίνει κάποιος GM, πρέπει να ξεκινήσει να παίζει σκάκι σοβαρά ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ
για τον απλούστατο λόγο ότι μαθαίνουμε πράγματα πολύ πιο εύκολα ως παιδιά.
Τέλος, για να διεκδικήσει κάποιος το στέμα από τον παγκόσμιο πρωταθλητή, πρέπει να περάσει μια φοβερά επίπονη επίσημη διαδικασία αγώνων ώστε να αποδείξει πριν ότι είναι ικανός, έστω να καθήσει απέναντί του.
Τι νομίζατε; ότι πάει κάποιος και λέει "μεγάλε, θέλω να σου πάρω τον τίτλο, κάτσε κάτω";
δεν προβλέπεται αυτό! Θα του γίνει η σούφρα σαν γαρύφαλλο πριν τον αντιμετωπίσει!

:rockon:
 

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
796
Κριτικές
15
Like
3.609
Πόντοι
1.436
Ουσιαστικά όμως για να γίνει κάποιος GM, πρέπει να ξεκινήσει να παίζει σκάκι σοβαρά ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ "
Έτσι είναι φίλε, όπως τα λες. Ο Μπανίκας στα 15 του έκανε εισηγήσεις στον τότε προπονητή του τότε για την Ινδική του Βασιλιά. Αρκεί για να καταλάβει κανείς για τί επίπεδο μιλάμε.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Έτσι είναι φίλε, όπως τα λες. Ο Μπανίκας στα 15 του έκανε εισηγήσεις στον τότε προπονητή του τότε για την Ινδική του Βασιλιά. Αρκεί για να καταλάβει κανείς για τί επίπεδο μιλάμε.
Banikas, Hristos

Και εδώ μια πρόσφατη παρτίδα του χωρίς κούραση στο ψάξιμο από το υπερ-τιτανοτεράστιο αρχείο του ChessBase.
Την κάνουμε gif και την παραδίδουμε στο κοινό. Λευκός εδώ και κερδίζει.
BANIKAS,HRISTOS (2592) - BRUNELLO,SABINO (2499), TRIESTE OP 25TH TRIESTE 08.09.2023.
O αγαπητός Μπανίκας συνηθίζει δ4 με λευκά ενώ με μαύρα έχει μια έντονη ροπή στην Σικελική.

BANIKAS,HRISTOS (2592) - BRUNELLO,SABINO (2499), TRIESTE OP 25TH TRIESTE 08.09.2023.gif


:rockon:
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.606
Like
2.946
Πόντοι
506
Στο chess.com όπως και στο litchess.org κορδώνονται ότι έχουν φοβερά αντικλεπτικά συστήματα. Η αλήθεια είναι μία. Όποιος κάνει παγαποντιές κινήσεων δεν κοροϊδεύει κανέναν παρά μόνο τον εαυτό του. Από την άλλη ο καθένας μπορεί να "κλέψει" με επιτυχία στις πλατφόρμες αυτές. Ένας βιαστικός πονηρός θα πάρει αγκαλιά το στόκφις που έχει πιάσει 3.500 ελο και καλό κουράγιο σε όποιον παίξει μαζί του. Οι άνθρωποι θα πιάσουν 3.500 ελο σε καμιά κατοσταριά χρόνια από σήμερα. :2funny:Αααααααν πιάσουν!
Φυσικά επειδή είναι βιαστικός και πονηρός, θα καρφωθεί παίζοντας πάντα τέλεια. Ένας ήρεμος και έξυπνος θα συνδεθεί ξανά με το στόκφις αλλά δεν θα παίζει τις πρώτες επιλογές κινήσεών του οπότε είναι σχεδόν αδύνατον να τον πάρουν πρέφα. Προσωπικά όπως έχω αναφέρει, έχω αρκετούς λογαριασμούς και κάποιους τους στουκάρω μόνος μου όταν πιάνω 2.200 ελο +. Είναι κι αυτό ένα χόμπυ μέσα στην ειλικρίνεια του όποιου ρεαλισμού. Έχεις δηλαδή λογαριασμούς για κανονικά και λογαριασμούς για απάτη.
Με αυτόν τον τρόπο χαίρεσαι που κοροϊδεύεις το σύστημα ενώ παράλληλα κερδίζεις
ή χάνεις κανονικά. Θα χρειαστούν πολλά χρόνια ακόμα για να γίνουν απόρθητα τα αντικλεπτικά.

:rockon:

Πόσο beta male νιώθεις όταν βάζεις το στόκφις να...... καθαρίσει για πάρτη σου ;;;
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.828
Πόντοι
206
Πόσο beta male νιώθεις όταν βάζεις το στόκφις να...... καθαρίσει για πάρτη σου ;;;
Ένας λόγος που παίζω μόνο bullet σε πλατφόρμες χρόνια τώρα…
Επειδή έχεις πολλούς που παίζουν ακόμα και 3λεπτα σκέτα με πρόγραμμα
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.606
Like
2.946
Πόντοι
506
Ένας λόγος που παίζω μόνο bullet σε πλατφόρμες χρόνια τώρα…
Επειδή έχεις πολλούς που παίζουν ακόμα και 3λεπτα σκέτα με πρόγραμμα

Εδω δες..... κοτζαμ γαιδαρος GM με το κινητο στην τουαλετα


phplMo741.png



GM Igors Rausis

The most blatant example yet of computer cheating, however, was committed by erstwhile GM Igors Rausis in 2019.

He was photographed conferring with a phone engine in a bathroom stall and banned for six years as a result, losing his title in the process.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Πόσο beta male νιώθεις όταν βάζεις το στόκφις να...... καθαρίσει για πάρτη σου ;;;
Καλώς τον. :2funny:
Βλέπω όμως δεν έκανες μπολντ και τα υπόλοιπα που έγραψα στο κείμενο.
Μια χαρά τα εξηγώ όλα αυτά που συμβαίνουν στον χώρο. Το ότι προτιμώ το επίγειο σκάκι σε αληθινό τρισδιάστατο χώρο
από το ιντερνετικό δεν σημαίνει ότι δεν θα τρολαρω τους ναυαγούς των αντικλεπτικων στο ίντερνετ. Άσε που έχω δώσει κι οδηγίες για νοθεία. Αυτό που το βάζεις; :rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Ένας λόγος που παίζω μόνο bullet σε πλατφόρμες χρόνια τώρα…
Επειδή έχεις πολλούς που παίζουν ακόμα και 3λεπτα σκέτα με πρόγραμμα
Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Άλλωστε το έχω εξηγήσει εδώ και καιρό. Βέβαια ο άλλος από πάνω έχει φάει κόλλημα που έχω απαξιώσει όλο το ιντερνετικό σκάκι (δικαίωμα κρίσης)
και κάνει μπολντ μόνο ότι τον βολεύει. :2funny:Επίσης να σημειωσω ότι έχουν βγει σούπερ ποντίκια χειρισμού όπου χωρίς καν να κλέψει κάποιος, έχει προβάδισμα
στο παιχνίδι μέσω ταχύτητας ακόμα και στα τρίλεπτα.
Βέβαια έχουν βγει μέχρι και προεκτάσεις όπως το chess assist, chessvision κτλ (κάποιες τις μπλοκάρουν και κάποιες όχι) που προσαρμόζονται κατευθείαν στην παρτίδα οπότε δεν χρειάζεται να ανοίγεις μηχανές εξωτερικής βοήθειας όπως Stockfish, Leela Zero κτλ.
Η λύση είναι μία. Επιστροφή στους συλλόγους και στις λέσχες έστω μια στο τόσο. Ήδη χτες έπαιξα με φίλο μου και μου έλεγε κι αυτός τα ίδια: "ρε συ, έχεις δίκιο, έχουν φύγει πολλοί παίκτες από το κανονικό σκάκι και παίρνουμε όσοι μείναμε, ο ένας τα ελο του αλλου, αν δεν έχει πολύ κόσμο σε σταθερή βάση
δεν γίνεται δουλειά και πηγαινοερχόμαστε".

Ο τύπος έχει κολλήσει
στα 1800 έλο μέσο όρο εδώ και χρόνια. Με τόσα χρόνια που παίζει και όπως παίζει
θα έπρεπε να έχει πάει χαλαρά 2000 και κάτι ψιλά. Είναι δύσκολες οι συνθήκες ζωής για βόλτες σε λέσχες
και συλλόγους αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση.

:rockon:
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.828
Πόντοι
206
Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Άλλωστε το έχω εξηγήσει εδώ και καιρό. Βέβαια ο άλλος από πάνω έχει φάει κόλλημα που έχω απαξιώσει όλο το ιντερνετικό σκάκι (δικαίωμα κρίσης)
και κάνει μπολντ μόνο ότι τον βολεύει. :2funny:Επίσης να σημειωσω ότι έχουν βγει σούπερ ποντίκια χειρισμού όπου χωρίς καν να κλέψει κάποιος, έχει προβάδισμα
στο παιχνίδι μέσω ταχύτητας ακόμα και στα τρίλεπτα.
Βέβαια έχουν βγει μέχρι και προεκτάσεις όπως το chess assist, chessvision κτλ (κάποιες τις μπλοκάρουν και κάποιες όχι) που προσαρμόζονται κατευθείαν στην παρτίδα οπότε δεν χρειάζεται να ανοίγεις μηχανές εξωτερικής βοήθειας όπως Stockfish, Leela Zero κτλ.
Η λύση είναι μία. Επιστροφή στους συλλόγους και στις λέσχες έστω μια στο τόσο. Ήδη χτες έπαιξα με φίλο μου και μου έλεγε κι αυτός τα ίδια: "ρε συ, έχεις δίκιο, έχουν φύγει πολλοί παίκτες από το κανονικό σκάκι και παίρνουμε όσοι μείναμε, ο ένας τα ελο του αλλου, αν δεν έχει πολύ κόσμο σε σταθερή βάση
δεν γίνεται δουλειά και πηγαινοερχόμαστε".

Ο τύπος έχει κολλήσει
στα 1800 έλο μέσο όρο εδώ και χρόνια. Με τόσα χρόνια που παίζει και όπως παίζει
θα έπρεπε να έχει πάει χαλαρά 2000 και κάτι ψιλά. Είναι δύσκολες οι συνθήκες ζωής για βόλτες σε λέσχες
και συλλόγους αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση.

:rockon:
Καμία σχέση το ιντερνετικό ΕΛΟ με το αληθινής ζωής
Χαλαρά 500-600 μονάδες κάτω το αληθινό
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Μάγκες, το σίγουρο είναι αυτό που έχω προτείνει εδώ και χρονια όπως κι άλλοι φιλοι.
Να πηγαίνουν για κατούρημα παρέα οι παίκτες. Όπως επίσης και μου έχει τύχει άνθρωπος να παίζει σαν γκασμάς και μετά το κατούρημα να πετάει.
Η διαφορά είναι κραυγαλέα για όποιον ξέρει. Κάποιες κινήσεις δεν είναι ανθρώπινες πόσο μάλλον σε μέτριους παίκτες που καρφώνονται ακαριαία. Από τότε που μπήκε το χρήμα στο σκάκι, χάλασαν πολλά. Αυτό ξέρω εγώ.
Στο δε ίντερνετ, κυριολεκτικά γίνεται της πουτάνας.

:rockon:
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.828
Πόντοι
206
Μάγκες, το σίγουρο είναι αυτό που έχω προτείνει εδώ και χρονια όπως κι άλλοι φιλοι.
Να πηγαίνουν για κατούρημα παρέα οι παίκτες. Όπως επίσης και μου έχει τύχει άνθρωπος να παίζει σαν γκασμάς και μετά το κατούρημα να πετάει.
Η διαφορά είναι κραυγαλέα για όποιον ξέρει. Κάποιες κινήσεις δεν είναι ανθρώπινες πόσο μάλλον σε μέτριους παίκτες που καρφώνονται ακαριαία. Από τότε που μπήκε το χρήμα στο σκάκι, χάλασαν πολλά. Αυτό ξέρω εγώ.
Στο δε ίντερνετ, κυριολεκτικά γίνεται της πουτάνας.

:rockon:
Πάντως μια φορά που ήμουν πανελλήνιο, και έπαιζα… ήρθε ένας φίλος 2100 κατι πήγαινε για υποψήφιος μαιτρ
Ρε παιδιά, 10-15 δευτερόλεπτα κοίταξε την σκακιέρα
Και όταν με βρήκε στο τσιγάρο έξω, μου λέει μια αλληλουχία 5-7 κινήσεων για να του πάρω Πύργο
Αυτά με 10-15 δευτερόλεπτα
 
  • Like
Αντιδράσεις: linear

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.828
Πόντοι
206
Μάγκες, το σίγουρο είναι αυτό που έχω προτείνει εδώ και χρονια όπως κι άλλοι φιλοι.
Να πηγαίνουν για κατούρημα παρέα οι παίκτες. Όπως επίσης και μου έχει τύχει άνθρωπος να παίζει σαν γκασμάς και μετά το κατούρημα να πετάει.
Η διαφορά είναι κραυγαλέα για όποιον ξέρει. Κάποιες κινήσεις δεν είναι ανθρώπινες πόσο μάλλον σε μέτριους παίκτες που καρφώνονται ακαριαία. Από τότε που μπήκε το χρήμα στο σκάκι, χάλασαν πολλά. Αυτό ξέρω εγώ.
Στο δε ίντερνετ, κυριολεκτικά γίνεται της πουτάνας.

:rockon:
Πάντως πριν 10 μέρες στο lilchess μου ήρθε μήνυμα από μόνο του
Έχασες πόντους επειδή κάποιος έκλεβε
Δεν ήταν από αναφορά μου, μάλλον συλλογική
Εεε , δεν θα ξανά παίξω με username
Στην επιλογή άνευ username και ταβάνι μέχρι 3 λεπτά
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Καμία σχέση το ιντερνετικό ΕΛΟ με το αληθινής ζωής
Χαλαρά 500-600 μονάδες κάτω το αληθινό
Η αλήθεια είναι γνωστή σε όλους. Υπάρχουν παίκτες (συνήθως αρχάριοι η κομπλεξικοί) που κοκορεύονται σπάζοντας αρχίδια, ότι παίζουν πολύ καλύτερα από όσα ελο έχουν και γίνονται ρόμπα. Υπάρχουν όμως και παίκτες που δεν έχουν παίξει πουθενά σε σύλλογο κτλ και παρόλο που αν ξεκινήσουν θα έχουν απλά την βάση, το παίξιμό τους είναι όντως πολύ καλύτερο.
Σε αυτό ευθύνη δεν έχουμε εμείς ως παίκτες αλλά η FIDE
η οποία δεν έχει λύση. Τι κάνει ουσιαστικά; σου λέει κύριε, δεν πάνα κερδίσεις και 4 παγκόσμιους σε κλασικό, μπλιτζ και μπουλετ; αν δεν
σε βαθμολογήσω εγώ
σε κανονικό σκάκι, δεν σε αναγνωρίζω καν. Συνεπώς
η FIDE πρέπει να βρει τρόπο να οδηγήσει κόσμο
σε συλλόγους ώστε να σταματήσει ο διχασμός. Αυτό είναι όλο. Όσο δεν το κάνει,
η συντριπτική πλειοψηφία παικτών στο επίγειο σκάκι,
δεν θα βλέπουν τους ιντερνετικούς ως ίσους. Άσε τώρα τι λένε που το παίζουν φιλαράκια. Έχω δει εγώ περιστατικά κάργα.

:rockon:
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.828
Πόντοι
206
Η αλήθεια είναι γνωστή σε όλους. Υπάρχουν παίκτες (συνήθως αρχάριοι η κομπλεξικοί) που κοκορεύονται σπάζοντας αρχίδια, ότι παίζουν πολύ καλύτερα από όσα ελο έχουν και γίνονται ρόμπα. Υπάρχουν όμως και παίκτες που δεν έχουν παίξει πουθενά σε σύλλογο κτλ και παρόλο που αν ξεκινήσουν θα έχουν απλά την βάση, το παίξιμό τους είναι όντως πολύ καλύτερο.
Σε αυτό ευθύνη δεν έχουμε εμείς ως παίκτες αλλά η FIDE
η οποία δεν έχει λύση. Τι κάνει ουσιαστικά; σου λέει κύριε, δεν πάνα κερδίσεις και 4 παγκόσμιους σε κλασικό, μπλιτζ και μπουλετ; αν δεν
σε βαθμολογήσω εγώ
σε κανονικό σκάκι, δεν σε αναγνωρίζω καν. Συνεπώς
η FIDE πρέπει να βρει τρόπο να οδηγήσει κόσμο
σε συλλόγους ώστε να σταματήσει ο διχασμός. Αυτό είναι όλο. Όσο δεν το κάνει,
η συντριπτική πλειοψηφία παικτών στο επίγειο σκάκι,
δεν θα βλέπουν τους ιντερνετικούς ως ίσους. Άσε τώρα τι λένε που το παίζουν φιλαράκια. Έχω δει εγώ περιστατικά κάργα.

:rockon:
Εγώ 1000 είμαι
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Πάντως μια φορά που ήμουν πανελλήνιο, και έπαιζα… ήρθε ένας φίλος 2100 κατι πήγαινε για υποψήφιος μαιτρ
Ρε παιδιά, 10-15 δευτερόλεπτα κοίταξε την σκακιέρα
Και όταν με βρήκε στο τσιγάρο έξω, μου λέει μια αλληλουχία 5-7 κινήσεων για να του πάρω Πύργο
Αυτά με 10-15 δευτερόλεπτα
Αυτό που λες μπορεί να συμβεί. Ένας παίκτης με 2.100 έχει άλλη αντίληψη από έναν γκαζοτενεκέ. Εγω έχω δει ναυάγιο με 1200 ελο να μου κατεβάζει σχέδιο με δύο εναλλακτικές που οι τρεις πρώτες κινήσεις ήταν βγαλμένες από γκραντμέτρ
ή μηχανή (φυσικά μετά το κατούρημα η χέσιμο). :2funny:
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.828
Πόντοι
206
Αυτό που λες μπορεί να συμβεί. Ένας παίκτης με 2.100 έχει άλλη αντίληψη από έναν γκαζοτενεκέ. Εγω έχω δει ναυάγιο με 1200 ελο να μου κατεβάζει σχέδιο με δύο εναλλακτικές που οι τρεις πρώτες κινήσεις ήταν βγαλμένες από γκραντμέτρ
ή μηχανή (φυσικά μετά το κατούρημα η χέσιμο). :2funny:
Θα είχε φίλο τον Kramnik
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom