Νέα

Σκάκι - -Chess

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 681
  • Εμφανίσεις 31K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Σας αρέσει το σκάκι;

  • Πωρωση

    Ψήφοι: 40 23,4%
  • Ναι παιζω που και που

    Ψήφοι: 91 53,2%
  • Καλο αλλα βαρετο

    Ψήφοι: 27 15,8%
  • Μαλακια

    Ψήφοι: 8 4,7%
  • Δεν εχω παιξει , δεν ξερω

    Ψήφοι: 5 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    171
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Χμμμ, ισως και να μην ειναι; Ειδα τωρα ενα προσφατο αρθρο με μια ενδιαφερουσα αναλυση, που θεωρει τον Φισερ κορυφαιο. Εχει καποια λογικα επιχειρηματα (πχ αφαιρει τις ισοπαλιες)

 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.095
Πόντοι
2.356
Ο καλυτερος ολων των εποχων θεωρειται ο Καρλσεν. Ετρεξαν αναλυση ολων των παρτιδων, ολων των παικτων, εχοντας υποψη τις βελτιστες κινησεις που προτεινει ο Στοκφισ και τη μεγαλυτερη ακριβεια την εχει ο Καρλσεν και το δειγμα ειναι μεγαλο, πολλες παρτιδες του καθενος, οποτε ειναι πλεον αδιαμφισβητητο
Σημειώνω ότι δεν υποστηρίζω κανέναν. Συμπάθεια μπορεί
να έχω σε στυλ όπως ολοι.
Δεν έχεις άδικο σε ότι λες
αλλά είναι κουραστικό κάθε λίγο και λιγάκι να βγαίνει ένα άρθρο και να μας λέει για τον Χ vs Ψ σε ψηφιακό επίπεδο.
Έχουν λυσσάξει τόσα χρόνια. Για μένα αυτό δεν είναι σωστό ούτε αντικειμενικό.

:rockon:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.001
Πόντοι
3.556
Σημειώνω ότι δεν υποστηρίζω κανέναν. Συμπάθεια μπορεί
να έχω σε στυλ όπως ολοι.
Δεν έχεις άδικο σε ότι λες
αλλά είναι κουραστικό κάθε λίγο και λιγάκι να βγαίνει ένα άρθρο και να μας λέει για τον Χ vs Ψ σε ψηφιακό επίπεδο.
Έχουν λυσσάξει τόσα χρόνια. Για μένα αυτό δεν είναι σωστό ούτε αντικειμενικό.

:rockon:
Σωστος, δες και το επομενο μηνυμα μου
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.839
Πόντοι
206
Εγώ δεν έχω προτίμηση σε κανέναν.
Ο κάθε ένας έχει το δικό του στυλ και παίξιμο στην ανάλογη εποχή.
Τοποθέτηση Kasparov όταν ο ίδιος τα έκανε ανάκατα και γυρίστηκε ταινία με την 2η αναμέτρηση… GAME OVER , IBM VS Kasparov
ή όταν κατηγόρησε τον Kramnik για το κατούρημα

Είναι κωλοτουμπας σε δηλώσεις…
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.095
Πόντοι
2.356
Επιστρέφω πιο μετα να απαντήσω. Ωραία συζήτηση πιάσαμε. Θέλω να γράψω και μια μαλακιά που είχε κάνει
ο Φιρούζα με Κάρλσεν που ενώ κι οι δυο είχαν δεχθεί μια ισοπαλία θέσης, το μηχάνημα βάση κανόνων έδωσε νίκη στον Κάρλσεν κι ο Φιρούζα πήγε κι έκανε φασαρία ότι
ο άλλος του μιλούσε Νορβηγικά για να τον αποπροσανατολίσει. Αυτές τις μαλακίες να μην έκαναν...

:2funny:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.095
Πόντοι
2.356
Ε όχι ρε φίλε στην Elite…

Ποτέ πήρε Canditates ???

Εδώ ο Caruana σε 1 πρωτάθλημα έχασε 5 κιλά και δήλωνε ποσό εξουθενωμένος είναι.
Και ο Ιταλός έχασε το Π.Π στα tie breaks

Όλες οι παρτίδες που έπαιξε με το Carlsen τότε ήταν καμικάζι…

Ο Νιεμαν που βρέθηκε… ;

Garry απαράδεκτη η τοποθέτηση του…. Μάλλον ξεχνάει όταν έχασε στην 2η αναμέτρηση από τον Deep Blue που έλεγε ότι πίσω έπαιζε ο Karpov
Και ζήταγε από την IBM την ανάλυση του νήματος από τον υπολογιστή , και ότι ο υπολογιστής όταν βλέπει free pawn το βουτάει

Κάτι είδε ο Carlsen και την έκανε
Ο Νίμαν όπως έγραψα δεν πρωταγωνιστεί αλλά όντως είναι στην ελίτ. Τα ελο του είναι μια 400αρια άνω του εξαιρετικού γνωστη σκακιού, είναι γκραντμάστερ και παίζει με ονόματα. Είναι διαρκώς στο επίκεντρο και ανήκει στο τοπ 100. Δεν τον έβγαλα και παγκόσμιο πρωταθλητή.
Ο Κασπάροβ είναι όντως κωλοτουμπας και αχώνευτος. Με την Πολγκαρ όταν έπαιζε, βαραγε το ρολόι και τα κομμάτια σαν τρελός (που είναι). Ήταν και προπονητής του Κάρλσεν κι ο δεύτερος τον έδιωξε. Κατά τα άλλα είχε δικιο όμως (έχει βαριά σημασια κάθε δήλωσή του) όταν ο Καρλσεν εκτροχιάστηκε. Ο Κάρλσεν
θα έπρεπε να αποδεχθεί
την ήττα με τον Νιμαν.
Ετσι κι αλλιώς θα μπορούσε να βρει άκρη με άλλο τρόπο.
Θα μπορούσε ο Καρλσεν να μιλήσει με αποδείξεις. Απλά έκανε πίσω μετά όντως για το καλό του παιχνιδιού. Ποιο καλό δηλαδή αλλά τέλοσπάντων. Εδώ σε χαμηλα επίπεδα γίνεται της πουτάνας. Θα γράψω ένα παράδειγμα στο επόμενο ποστ.

:rockon:
 

linear

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
860
Κριτικές
17
Like
4.185
Πόντοι
2.836
Δες πως παίζουν bullet όλοι αυτοί να καταλάβεις ανταπόκριση σε υπολογισμό
Ο Νακαμούρα έπαιζε για χρόνια στο ICC (Internet Chess Club), πάντα bullet και τριλεπτα. Ήταν το κάτι άλλο. Εκεί έπαιζαν και οι δικοί μας (Κοτρωνιάς, Μπανίκας και Παπαϊωάννου). Τα 3λεπτα αυτών των τύπων δεν θα μπορούσα να παίξω ακόμα και αν είχα 3 ώρες σκέψης.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.095
Πόντοι
2.356
Έπαιξα πρόσφατα μια παρτίδα κλασσικό σκάκι έχοντας λευκά (ελο κάτω από 2.000)
και ο αντίπαλος κατούρησε 8 φορές. Τώρα, μιλάμε σοβαρά; Για μαλάκες ψαχνουν; Τι είχε; ζάχαρο;
για μένα ευθέως τις 5 φορές διάβαζε την θέση στο στόκφις και τις άλλες 3 έπαιξε κινήσεις που δεν ταίριαζαν με τα ελο του (ώστε να μην καρφωθεί με συνεχόμενες καλές κινήσεις). Ξαφνιάστηκα. Τελικά το έφερα Χ με συνδυασμό θυσιών για διαρκές σαχ αλλά θα έπρεπε να είχα κερδίσει. Τουλάχιστον είχα καλύτερη θέση και καλύτερη ανάπτυξη. Το μόνο μειονέκτημα που είχα στην παρτίδα ήταν
ο λευκοτετραγωνος αξιωματικός μου που από δική μου αστοχια μπλοκαριστηκε
κι ο αντίπαλος με μια μαλακία άνοιξε το κεντρο εντελώς
και από ψοφίμι τον εκανε θηρίο. Πώς εξηγείται αυτός
ο άνθρωπος να παίζει 3 κινήσεις με διπλό θαυμαστικό μετά από κατούρημα; δεν βγάζεις άκρη.
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.095
Πόντοι
2.356
Χμμμ, ισως και να μην ειναι; Ειδα τωρα ενα προσφατο αρθρο με μια ενδιαφερουσα αναλυση, που θεωρει τον Φισερ κορυφαιο. Εχει καποια λογικα επιχειρηματα (πχ αφαιρει τις ισοπαλιες)

Για μένα όπως προανέφερα είναι άδικο να συγκρίνονται παίκτες διαφορετικών εποχών μέσω τεχνολογίας έστω κι αν έχω συμπάθεια στον Φίσερ (όχι υποστήριξη).
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.095
Πόντοι
2.356

Παίζει ο Καρλσεν με Φιρούζα.
Φιρούζα λευκός και τελικά χάνει από χρόνο. Οι δύο παίκτες όμως λόγω έλλειψης δυναμικού για ματ του Κάρλσεν στον Φιρούζα συμφωνούν ότι έχουμε ισοπαλία. Είναι κανόνας.
Ο λόγος όμως περνάει στην ειδική μηχανή μετά από εντολή του διαιτητή.
Η μηχανή βρίσκει ότι υπάρχει νίκη του Κάρλσεν μετά από έναν μοναδικό συνδυασμό αρκεί
ο Φιρούζα να προάγει πιόνι
σε άλογο κι όχι σε βασίλισσα. Φυσικά αυτό δεν θα το έκανε κάνεις στον πλανήτη -πόσο μάλλον ο Φιρούζα- αλλά αφού ο κανόνας είναι ότι αν βρεθεί τρόπος έχουμε νίκη, πρέπει να εφαρμοστεί
ο κανόνας.
Ο Καρλσεν λοιπόν παίρνει νίκη κι ο Φιρούζα αντί να βγάλει τον σκασμό πάει και γκαριζει ότι ο Κάρλσεν του μίλησε Νορβηγικα στο τέλος έτσι ώστε να τον αποσυντονισει. Έκανε μέχρι και προσφυγή.
Όλοι αυτοί μπορεί να είναι μεγαθήρια αλλά ώρες ώρες κάνουν χοντρές μαλακίες.

:rockon:
 
  • Like
Αντιδράσεις: stelda

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.095
Πόντοι
2.356
Αααα μιλάς για το Πρωτάθλημα της τουαλέτας από τον Kramnik
Μάλλον ουρολοίμωξη είχε ή Lasix έπινε
Αναφέρθηκα στην περίπτωση Κάρλσεν - Νίμαν. Αυτό που λες είναι το περίφημο toiletgate με το κατούρημα του Κράμνικ. Μάλιστα έχουν βγαλει και άρθρο όπου η ομάδα Topalov κατηγορεί τον Κramnik ότι έκλεβε. Εδώ κι η φωτογραφία από τα καλώδια που βρήκαν. :2funny:

https://www.reddit.com/r/chess/comments/zdaaut
Και εδώ η αποκάλυψη του Anand για τους βοηθούς του όταν έπαιζε με Topalov.
Εν ολίγοις όντως ο Topalov τότε ήταν σαν να έπαιζε με την μικτή κόσμου.


:rockon:
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.081
Κριτικές
9
Like
3.494
Πόντοι
456
Έπαιξα πρόσφατα μια παρτίδα κλασσικό σκάκι έχοντας λευκά (ελο κάτω από 2.000)
και ο αντίπαλος κατούρησε 8 φορές. Τώρα, μιλάμε σοβαρά; Για μαλάκες ψαχνουν; Τι είχε; ζάχαρο;
για μένα ευθέως τις 5 φορές διάβαζε την θέση στο στόκφις και τις άλλες 3 έπαιξε κινήσεις που δεν ταίριαζαν με τα ελο του (ώστε να μην καρφωθεί με συνεχόμενες καλές κινήσεις). Ξαφνιάστηκα. Τελικά το έφερα Χ με συνδυασμό θυσιών για διαρκές σαχ αλλά θα έπρεπε να είχα κερδίσει. Τουλάχιστον είχα καλύτερη θέση και καλύτερη ανάπτυξη. Το μόνο μειονέκτημα που είχα στην παρτίδα ήταν
ο λευκοτετραγωνος αξιωματικός μου που από δική μου αστοχια μπλοκαριστηκε
κι ο αντίπαλος με μια μαλακία άνοιξε το κεντρο εντελώς
και από ψοφίμι τον εκανε θηρίο. Πώς εξηγείται αυτός
ο άνθρωπος να παίζει 3 κινήσεις με διπλό θαυμαστικό μετά από κατούρημα; δεν βγάζεις άκρη.
δεν την ανεβαζεις;
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.095
Πόντοι
2.356
δεν την ανεβαζεις;
Δεν αλλάζει τίποτα με αναρτήσεις παρτίδων. Εδώ δεν βρίσκουν άκρη οι παγκόσμιοι, θα βρουμε άκρη οι μετριαντζες; αυτά γίνονται καθημερινά. Το έχω δηλώσει και παλιότερα. Θελει κάποιος να κατουρήσει; θα πηγαίνει παρέα με τον αντίπαλο. Απλό και σοφό.
:rockon:
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.081
Κριτικές
9
Like
3.494
Πόντοι
456
Δεν αλλάζει τίποτα με αναρτήσεις παρτίδων. Εδώ δεν βρίσκουν άκρη οι παγκόσμιοι, θα βρουμε άκρη οι μετριαντζες; αυτά γίνονται καθημερινά. Το έχω δηλώσει και παλιότερα. Θελει κάποιος να κατουρήσει; θα πηγαίνει παρέα με τον αντίπαλο. Απλό και σοφό.
:rockon:
απλα για να δουμε τις κινησεις,χωρις ονοματα και ημερομηνια-μερος.αι φυσικα δεν θα αποδοθει καμια δικαιοσυνη εδω μεσα
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.095
Πόντοι
2.356
απλα για να δουμε τις κινησεις,χωρις ονοματα και ημερομηνια-μερος.αι φυσικα δεν θα αποδοθει καμια δικαιοσυνη εδω μεσα
Δεν είναι θέμα δικαιοσύνης αλλα αξιοπιστίας. Δεν γίνεται πάντως διότι σχεδον ολες οι παρτιδες περνούν στο chess base. Αυτόματα τις βρίσκεις
με ψάχτηρι. Όσοι έχουμε chess base, με σερτς βρίσκουμε αμέσως όλες τις καταγεγραμμένες παρτίδες οποιου θέλουμε αρκεί να τις έχει δήλωσει που σχεδόν πάντα δηλώνονται οι επίσημες.
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.081
Κριτικές
9
Like
3.494
Πόντοι
456
Δεν είναι θέμα δικαιοσύνης αλλα αξιοπιστίας. Δεν γίνεται πάντως διότι σχεδον ολες οι παρτιδες περνούν στο chess base. Αυτόματα τις βρίσκεις
με ψάχτηρι. Όσοι έχουμε chess base, με σερτς βρίσκουμε αμέσως όλες τις καταγεγραμμένες παρτίδες οποιου θέλουμε αρκεί να τις έχει δήλωσει που σχεδόν πάντα δηλώνονται οι επίσημες.
δεν θες επομενως να αποκαλυφθει η ταυτοτητα σου
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.095
Πόντοι
2.356
δεν θες επομενως να αποκαλυφθει η ταυτοτητα σου
Κυρίως γιατί μετά θα λέει
ο κύκλος σου ότι δεν το λύσαμε μόνοι μας και γιατί το είπες κι είμαστε φίλοι και δεν έκανα κάτι και είναι η ιδέα σου και όλες αυτές τις μαλακίες που λένε όλοι κατά καιρούς.

:rockon:
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.081
Κριτικές
9
Like
3.494
Πόντοι
456
Κυρίως γιατί μετά θα λέει
ο κύκλος σου ότι δεν το λύσαμε μόνοι μας και γιατί το είπες κι είμαστε φίλοι και δεν έκανα κάτι και είναι η ιδέα σου και όλες αυτές τις μαλακίες που λένε όλοι κατά καιρούς.

:rockon:
ασε που θα λενε "καλα τι δουλεια εχεις στο μπου";;;;;;;;;;;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom