Νέα

Σκάκι - -Chess

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jo145
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 682
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Σας αρέσει το σκάκι;

  • Πωρωση

    Ψήφοι: 40 23,4%
  • Ναι παιζω που και που

    Ψήφοι: 91 53,2%
  • Καλο αλλα βαρετο

    Ψήφοι: 27 15,8%
  • Μαλακια

    Ψήφοι: 8 4,7%
  • Δεν εχω παιξει , δεν ξερω

    Ψήφοι: 5 2,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    171

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.015
Κριτικές
9
Like
3.386
Πόντοι
456
Μπειμπιλινο ολοι.Να καταργηθει το κατουρημα
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Πρόσεξε την διαφορά
με παράδειγμα.
Αν είσαι 1000 και παίζεις για 1900, 2000, 2300 κτλ, βάση κανονισμών είσαι αρχάριος. Φυσικά αν είσαι κι αβαθμολόγητος ακόμα καλυτερα από 1000 διότι όποιον κερδίσεις με βαθμολογία του παίρνεις πολλά ελο, τον σκίζεις κυριολεκτικά. Τώρα, αν γαμάς και δέρνεις κάτι που μπορεί
να συμβαίνει βάση του παιχνιδιού σου, είσαι ένα καταγεγραμμένο χιλιαρικάκι αλλά σίγουρα θα θέλουν να παίζουν μαζί σου διότι θα προσφέρεις συγκινησεις. Έτσι σκέφτονται οι περισσότεροι σκακιστές. Μέσα τους όμως είσαι ενα χιλιάρικο που για να σε δουν εντελώς ίσο πρέπει να παίξεις βαθμολογημενα και να παρεις ότι σου αξίζει. Όσο δεν τους απειλείς σε αγώνες, είσαι ακίνδυνος.

:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Πάντως πριν 10 μέρες στο lilchess μου ήρθε μήνυμα από μόνο του
Έχασες πόντους επειδή κάποιος έκλεβε
Δεν ήταν από αναφορά μου, μάλλον συλλογική
Εεε , δεν θα ξανά παίξω με username
Στην επιλογή άνευ username και ταβάνι μέχρι 3 λεπτά
Προφανώς επήλθε ισορροπία έπειτα από προσθαφαίρεση. Τώρα πως έγινε, δεν ξέρω.
Εμένα μου έχει πει γκραντμέτρ ότι είχε παίξει κίνηση ρομποτική που είχε απλώς διαβάσει και μελετήσει και του την έπεσαν 4 μαζί με αναφορές πως την έπαιξε.
Τελικά δεν τον μηδένισαν.
Τα αντικλεπτικά μελετούν πολλά δεδομένα μαζί κι όχι απλά μια κίνηση.
Το litchess.org είναι καλύτερο διότι όλα είναι δωρεάν στα παρελκόμενα αλλά το chess.com είναι πιο δύσκολο στην "αναρρίχηση". Παίζε όπως γουσταρεις. Η κεντρική ιδέα είναι ότι παίζουμε για εμάς και το σκάκι.

:rockon:
 
  • Like
Αντιδράσεις: ALX79

linear

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Νοε 2014
Μηνύματα
796
Κριτικές
15
Like
3.609
Πόντοι
1.436
Πάντως μια φορά που ήμουν πανελλήνιο, και έπαιζα… ήρθε ένας φίλος 2100 κατι πήγαινε για υποψήφιος μαιτρ
Ρε παιδιά, 10-15 δευτερόλεπτα κοίταξε την σκακιέρα
Και όταν με βρήκε στο τσιγάρο έξω, μου λέει μια αλληλουχία 5-7 κινήσεων για να του πάρω Πύργο
Αυτά με 10-15 δευτερόλεπτα
Φίλε έχω δει με τα μάτια μου τον Παπαϊωάννου να αναλύει post game παρτίδα του και να παίζει μονόλεπτη (bullet). Ήταν σοκ και δέος για εμένα. Μία εβδομάδα χρόνο να μου έδιναν τέτοια ανάλυση ή τέτοιο παίξιμο δεν θα μπορούσα να κάνω.
 

ALX79

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2022
Μηνύματα
905
Like
1.828
Πόντοι
206
Φίλε έχω δει με τα μάτια μου τον Παπαϊωάννου να αναλύει post game παρτίδα του και να παίζει μονόλεπτη (bullet). Ήταν σοκ και δέος για εμένα. Μία εβδομάδα χρόνο να μου έδιναν τέτοια ανάλυση ή τέτοιο παίξιμο δεν θα μπορούσα να κάνω.
Μιλάς τώρα για πρωταθλητή Ελλάδος GM
Αυτά είναι αλλά μυαλά…
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356

Grand Chess Tour | Sinquefield Cup 2023 - Nov 21, 2023 – Dec 2, 2023​



(live)

Μέχρι στιγμής έχουμε πήξει στις ισοπαλίες!

:rockon:
 
  • Like
Αντιδράσεις: linear

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Κάτι από παλιά...

Είναι κάποιες φορές που η θεότητα του σκακιού (Κάισσα) εμφανίζεται στις σκακιέρες. Φυσικά δεν υπάρχει
αλλά κατασκευάστηκε με μύθο ώστε να εξηγήσει τον τρόπο που δημιουργήθηκε το σκάκι, το οποίο θεωρείται η τέχνη της σκέψης και της λογικής επιστήμης ή για να αποδίδουμε τις περίεργες συμπτώσεις. Στο Ιντερζονάλ του Γκέτεμποργκ, το 1955, η Κάισσα ήταν εκεί. Τρεις Αργεντινοί γκραντμέτρ (Νάιντορφ, Πάνο και Πίλνικ) έπαιζαν με τα μαύρα
εναντίον τριών Σοβιετικών (Κέρες, Γκέλερ και Σπάσκι).
Οι Αργεντινοί αποφάσισαν να παίξουν και οι 3 Σικελική και συγκεκριμένα μια ριψοκίνδυνη καινοτομία
που είχαν ανακαλύψει και είχαν μελετήσει εις βάθος. Μόνο με αιφνιδιασμό θα είχαν βάσιμες ελπίδες
απέναντι στους παντοκράτορες της εποχής.
Τα ζευγάρια ήταν: Κέρες - Νάιντορφ, Σπάσκι - Πίλνικ και Γκέλερ - Πάνο. Αξιοσημείωτο της υπόθεσης
ότι και στα 3 ζευγάρια παίχτηκαν ακριβώς ίδιες οι πρώτες 10 κινήσεις και φυσικά προέκυψε ακριβώς η ίδια θέση.
Τότε άμεσα κι όλως περιέργως ο Γκέλερ είδε τη συνέχεια που κερδίζει για τα λευκά και θυσίασε τον ίππο του στο e6. Αυτό δεν το είχαν δει οι Αργεντινοί παρόλο που μελέτησαν την βαριάντα που προτίμησαν.
Μάλιστα οι Σπάσκι και Κέρες δεν σκέφτηκαν καν οι ίδιοι τη θυσία, αλλά είδαν την κίνηση του Γκέλερ στις μεγάλες μαγνητικές σκακιέρες που παίζονταν οι κινήσεις ώστε να βλέπουν οι θεατές. Ο Γκέλερ έπαιξε πρώτος την κίνηση
από τους συμπαίκτες του στα άλλα δύο ζευγάρια, μέτρησε μερικές βαριάντες και βγήκε για τσιγάρο.
Μέχρι να βγει, είχαν προχωρήσει και οι άλλοι δύο Σοβιετικοί στη θυσία. Ο Νάιντορφ που κατάλαβε ότι τα πράγματα
δεν πήγαιναν καθόλου καλά, ακολούθησε τον Γκέλερ, θέλοντας πια να χρησιμοποιήσει και το τελευταίο όπλο.
Την ψυχολογία. Πήγε δίπλα στον Γκέλερ και του είπε: "Έφιμ, δεν έχετε καμιά τύχη. Έχουμε αναλύσει εξονυχιστικά την βαριάντα. Χάνετε σε όλες τις περιπτώσεις". Ο Γκέλερ χαμογέλασε, έσβησε το τσιγάρο και με απόλυτη σιγουριά γύρισε στη σκακιέρα του, θυσιάζοντας και δεύτερο κομμάτι. Ήταν σίγουρος. Οι Σπάσκι και Κέρες, ακολούθησαν τον Γκέλερ
και στη δεύτερη θυσία, γεγονός που κάνει πολλούς να πιστεύουν ότι περισσότερο παρακολουθούσαν στη μαγνητική σκακιέρα τη συνάντηση Γκέλερ - Πάνο, παρά τη δική τους παρτίδα.
Μετά τη 2η θυσία, η πτέρυγα του μαύρου βασιλιά είχε αποδυναμωθεί τόσο, ώστε βρισκόταν πια ανυπεράσπιστος απέναντι στα σοβιετικά πυρά. Οι 3 παρτίδες από το σημείο αυτό και μετά πήραν διαφορετικούς δρόμους
αλλά είχαν ίδια κατάληξη. Συντριβή των Αργεντινών!!!

Εδώ είναι η παρτίδα Γκέλερ - Πάνο:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1048762 8

Εδώ είναι η παρτίδα Κέρες - Νάιντορφ:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1255552 5

Και εδώ είναι η παρτίδα Σπάσκι - Πίλνικ:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1128338 3

Το συγκεκριμένο απόγευμα καταγράφηκε κι έμεινε στην ιστορία ως "Σικελικός Εσπερινός".

:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Κάτι από τώρα...

Στεγνό καθάρισμα του Νικόλα Θεοδώρου στον Τιμούρ Ρατζάμποφ.

Σε (μόλις) 19 κινήσεις, πάμε πιθανόν για βραβείο ωραιότητας.

Να φύγει το βίντεο...


:rockon:
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.015
Κριτικές
9
Like
3.386
Πόντοι
456
Κάτι από παλιά...

Είναι κάποιες φορές που η θεότητα του σκακιού (Κάισσα) εμφανίζεται στις σκακιέρες. Φυσικά δεν υπάρχει
αλλά κατασκευάστηκε με μύθο ώστε να εξηγήσει τον τρόπο που δημιουργήθηκε το σκάκι, το οποίο θεωρείται η τέχνη της σκέψης και της λογικής επιστήμης ή για να αποδίδουμε τις περίεργες συμπτώσεις. Στο Ιντερζονάλ του Γκέτεμποργκ, το 1955, η Κάισσα ήταν εκεί. Τρεις Αργεντινοί γκραντμέτρ (Νάιντορφ, Πάνο και Πίλνικ) έπαιζαν με τα μαύρα
εναντίον τριών Σοβιετικών (Κέρες, Γκέλερ και Σπάσκι).
Οι Αργεντινοί αποφάσισαν να παίξουν και οι 3 Σικελική και συγκεκριμένα μια ριψοκίνδυνη καινοτομία
που είχαν ανακαλύψει και είχαν μελετήσει εις βάθος. Μόνο με αιφνιδιασμό θα είχαν βάσιμες ελπίδες
απέναντι στους παντοκράτορες της εποχής.
Τα ζευγάρια ήταν: Κέρες - Νάιντορφ, Σπάσκι - Πίλνικ και Γκέλερ - Πάνο. Αξιοσημείωτο της υπόθεσης
ότι και στα 3 ζευγάρια παίχτηκαν ακριβώς ίδιες οι πρώτες 10 κινήσεις και φυσικά προέκυψε ακριβώς η ίδια θέση.
Τότε άμεσα κι όλως περιέργως ο Γκέλερ είδε τη συνέχεια που κερδίζει για τα λευκά και θυσίασε τον ίππο του στο e6. Αυτό δεν το είχαν δει οι Αργεντινοί παρόλο που μελέτησαν την βαριάντα που προτίμησαν.
Μάλιστα οι Σπάσκι και Κέρες δεν σκέφτηκαν καν οι ίδιοι τη θυσία, αλλά είδαν την κίνηση του Γκέλερ στις μεγάλες μαγνητικές σκακιέρες που παίζονταν οι κινήσεις ώστε να βλέπουν οι θεατές. Ο Γκέλερ έπαιξε πρώτος την κίνηση
από τους συμπαίκτες του στα άλλα δύο ζευγάρια, μέτρησε μερικές βαριάντες και βγήκε για τσιγάρο.
Μέχρι να βγει, είχαν προχωρήσει και οι άλλοι δύο Σοβιετικοί στη θυσία. Ο Νάιντορφ που κατάλαβε ότι τα πράγματα
δεν πήγαιναν καθόλου καλά, ακολούθησε τον Γκέλερ, θέλοντας πια να χρησιμοποιήσει και το τελευταίο όπλο.
Την ψυχολογία. Πήγε δίπλα στον Γκέλερ και του είπε: "Έφιμ, δεν έχετε καμιά τύχη. Έχουμε αναλύσει εξονυχιστικά την βαριάντα. Χάνετε σε όλες τις περιπτώσεις". Ο Γκέλερ χαμογέλασε, έσβησε το τσιγάρο και με απόλυτη σιγουριά γύρισε στη σκακιέρα του, θυσιάζοντας και δεύτερο κομμάτι. Ήταν σίγουρος. Οι Σπάσκι και Κέρες, ακολούθησαν τον Γκέλερ
και στη δεύτερη θυσία, γεγονός που κάνει πολλούς να πιστεύουν ότι περισσότερο παρακολουθούσαν στη μαγνητική σκακιέρα τη συνάντηση Γκέλερ - Πάνο, παρά τη δική τους παρτίδα.
Μετά τη 2η θυσία, η πτέρυγα του μαύρου βασιλιά είχε αποδυναμωθεί τόσο, ώστε βρισκόταν πια ανυπεράσπιστος απέναντι στα σοβιετικά πυρά. Οι 3 παρτίδες από το σημείο αυτό και μετά πήραν διαφορετικούς δρόμους
αλλά είχαν ίδια κατάληξη. Συντριβή των Αργεντινών!!!

Εδώ είναι η παρτίδα Γκέλερ - Πάνο:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1048762 8

Εδώ είναι η παρτίδα Κέρες - Νάιντορφ:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1255552 5

Και εδώ είναι η παρτίδα Σπάσκι - Πίλνικ:
http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1128338 3

Το συγκεκριμένο απόγευμα καταγράφηκε κι έμεινε στην ιστορία ως "Σικελικός Εσπερινός".

:rockon:
εξαιρετικο!Μολις βρω χρονο θα δω τις παρτιδες
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.606
Like
2.946
Πόντοι
506
Στο Lichess το ρεκορ μου ειναι 53 σερι παρτιδες Bullet (1+0)

Ελεγα μεσα μου οτι δεν παω καλα, οτι εχω προβλημα, οτι ειμαι μπουλετ πρεζακι...... μεχρι που τσεκαρα χθες τα προφιλ ορισμενων γκραντ μαστερ

Πραγματικα επαθα σοκ! Μιλαμε για αδαμαστα ζωα, για τερατα σκακιου.......


O Firouzja επαιξε 335 σερι παρτιδες μπουλετ. 335 σερι λεμε!

Ο Sarin επαιξε 195 σερι παιχνιδια ουλτρα μπουλετ. Θεε μου, ποσο αρρωστος ειναι αυτος ο ανθρωπος. Ειναι δυνατον ανθρωπινος εγκεφαλος να αντεξει 195 σερι παρτιδες UltraBullet χωρις να καει ;;;


GM Alireza Firouzja (France)
Ultra Bullet games played in a row: 98 games
Bullet games played in a row: 335 games


GM Magnus Carlsen (Norway)
Ultra Bullet games played in a row: 69 games
Bullet games played in a row: 273 games


GM Vincent Keymer (Germany)
Ultra Bullet games played in a row: 76 games
Bullet games played in a row: 273 games


GM Nihal Sarin (India)
Ultra Bullet games played in a row: 195 games
Bullet games played in a row: 141 games


GM Daniil Dubov (Russia)
Bullet games played in a row: 267 games


GM Daniel Naroditsky (USA)
Ultra Bullet games played in a row: 86 games
Bullet games played in a row: 250 games
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.606
Like
2.946
Πόντοι
506
0 - 2000 ELO at Chess in 30 Days (only Rapid Games 10+0)

Δωρεαν μαθηματα απο την ιταλιδα WFM Alessia Santeramo

phpjgSMRr.jpg



Day 2

Απο 623 σε 815

 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
To μπούλετ είναι περισσότερο διασκέδαση και γι αυτό όλοι όσοι παίζουν, είναι χαμογελαστοί σχεδόν πάντα.
Φυσικά ζορίζεσαι να παίξεις όσο μπορείς σωστά και γρήγορα. Αυτό είναι όντως αλήθεια.
Αν όμως έχεις ελεύθερο χρόνο και καλή παρέα, παίζεις αβέρτα. Έστω σε μη επαγγελματικό επίπεδο.
Κάποια άλλα όμως είναι τα πραγματικά απίστευτα στο σκάκι. Ορίστε μια τριάδα μεταξύ πολλών.
Τι έκανε αυτός εδώ; ο Timur Gareyev
Gareyev, Timur έπαιξε με 48 αντιπάλους ΤΥΦΛΟ σιμουλτανέ, ολοκληρώνοντας
όλες τις παρτίδες!!! Μόνο που το γράφω με πιάνει ρίγος. Κι έτσι έσπασε το ρεκόρ του FM Marc Lang με 46 αντίπαλους
το 2011 όπως και του GM Miguel Najdorf με 45 αντίπαλους που κρατούσε από το1947!!!
Επισης ανήκει στα φαινόμενα που έγινε GM χωρίς καν να γίνει ΙΜ (intermational master) αλλά απλά μέσω FM
(fide master).

Αμ ο άλλος; που τους σκούπισε όλους με σκούπα και φαράσι; που όταν χάνει κάποιος σειρά αγώνων
με μηδέν ενεργητικό, λέμε ότι έχουμε Φισερικό σκορ; ο Bobby Fischer είναι κάτοχος του ρεκόρ των περισσότερων ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΩΝ νικών σε σκάκι υψηλού επιπέδου.
Κέρδισε 20 συνεχόμενες παρτίδες εναντίον εξαιρετικών αντίπαλων. Ξεκίνησε το σερί του στο Διεθνές Τουρνουά
της Πάλμα ντε Μαγιόρκα το 1970 όπου κέρδισε επτά συνεχόμενες παρτίδες μέχρι το τέλος του τουρνουά. Ο Oscar Panno εγκατέλειψε την παρτίδα του χωρίς να παίξει, οπότε για να είμαστε δίκαιοι, το σερί στις νίκες είναι 19 παιγμένες
ή 20 τυπικές. Στους αγώνες υποψηφίων που ακολούθησαν το 1971, ο Fischer κέρδισε τον Mark Taimanov
και τον Bent Larsen με σκορ 6-0 (θυμίζω ότι λίγο πριν, όταν η μεικτή κόσμου αντιμετώπισε την Σοβιετική σχολή, ο δρ Max Euwe προπονητής της μεικτής κόσμου, όρισε πρώτη σκακιέρα -δηλαδή ως καλύτερο όμαδας- τον Φίσερ.
Ο Λάρσεν τότε τσαντίστηκε και είπε στον προπονητή ότι ο Φίσερ απέχει λίγο καιρό εκτός πρέπει αυτός να παίξει
στην πρώτη σκακιέρα. Τότε ενώ όλοι περίμεναν να αντιδράσει ο Φίσερ, αυτός δέχτηκε ήρεμα την πρόταση). Επιστρέφοντας σε ότι γράφω, δηλαδή στους αγώνες Υποψηφίων το 1971, διέλυσε τον Λάρσεν με 6-0.
Μάλλον ως χρωστούμενο που είχε βγάλει γλώσσα. Τους τσάκισε όλους τελικά και έπεσαν Φισερικά σκορ.
Μόνο ο Tigran Petrosian του χάλασε το σερί με μία ήτα στην 2η παρτίδα αλλά τον έφαγε κι αυτόν για να φθάσει
να κερδίσει τον Boris Spassky και να στεφθεί Παγκόσμιος Πρωταθλητής. Μόνος εναντίον όλων.

Για να κλείσω την τριάδα, θα αναφέρω την υψηλότερη Καταγεγραμμένη Βαθμολογία (Elo) στην Ιστορία.
Magnus Carlsen – 2882 Elo.
Ο Magnus Carlsen πέτυχε το επίτευγμά του στις λίστες της FIDE το Μάιο του 2014.
12 άνθρωποι μετρημένοι σε όλο τον πλανήτη!!! έχουν πετύχει βαθμολογία 2800.
Μετά τον Carlsen, ακολουθεί ο Garry Kasparov με 2851 Elo τον Ιούλιο του 1999 ενώ τρίτος στην λίστα
είναι ο Fabiano Caruana με 2844 Elo τον Οκτώβριο του 2014.

:rockon:
 
  • Like
Αντιδράσεις: stelda

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Πολλά νέα παιδιά επιθυμούν να γίνουν GM. Σε αυτό, έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο η ρομαντική σαπιοταινία
με μια γουρλομάτα τύπισσα :2funny:που παρουσιάζεται ως παιδί θαύμα αλλά με μπόλικα προβλήματα εθισμού :2funny: χαπακώνεται ζώντας σε ένα ορφανοτροφείο :2funny:, βρίσκει τελικά έναν μπάρμπα σε μια υπόγα
που την μαθαίνει σκάκι :2funny: και τελικά επειδή κατά το σενάριο κόβει το μυαλό της, τους γαμάει όλους με άνεση. :2funny: Πρόκειται για παραμύθι που ταίζουν τον απαίδευτο κόσμο για να προμοτάρουν τις γκόμενες στο σκάκι
(επειδή τις έχουμε στην φάπα) και κατ επέκταση το ίδιο το σκάκι ως κάτι εύκολο.
Ας δούμε τώρα την αλήθεια. Φίλε σκακιστή, για να γίνεις GM, θα λιώσεις στην προσπάθεια. Πρώτον πρέπει να αγαπάς πολύ το σκάκι, έτσι ώστε όταν θα μπαίνεις σε εσωτερικά ερωτήματα τύπου: "καλά, αυτή είναι η ζωή μου;" θα απαντάς αυτόματα στον εαυτό σου ότι ακόμα δεν έχεις δει τίποτα με αποτέλεσμα να μην ξεκολλάς. Δεύτερον πρέπει να έχεις ταλέντο. Απαραίτητο συστατικό της επιτυχίας που αν το έχεις σε βοηθά αλλά μόνο του δεν φτάνει.
Τρίτον πρέπει να στάζεις φράγκα. Είναι απαραίτητο να ταξιδεύεις σε όλο τον κόσμο και να παίζεις σε ποιοτικά τουρνουά, ώστε να έχεις την ευκαιρία να αντιμετωπίσεις ποιοτική αντίθεση και να πάρεις την απαιτούμενη βαθμολογία
και τα πρότυπα για να τα καταφέρεις. Αν παίζεις με γειτονόπουλα και φιλαράκια, είτε σε λέσχες, είτε σε ομάδες,
είτε σε τουρνουά, είτε στο ίντερνετ, θα παραμείνεις ένας καλός παικτάκος ή ένας φτωχός συγγενής.
Τέταρτον, χρειάζεσαι προπονητή που θα του τα σκας για πολύ καιρό, μην σου πω για όλη σου την ζωή.
Και βέβαια λογικό είναι να αλλάξεις κάποιους προπονητές σε βάθος χρόνου. Πέμπτον χρειάζεσαι πολύ ελεύθερο χρόνο. Αν δουλεύεις και πριν ή μετά παίζεις σκάκι, καλά κρασιά. Ποιος έχει πολύ ελεύθερο χρόνο; μα φυσικά τα παιδιά. Συνεπώς πρέπει να διαβάζεις πολύ, μα πάρα πολύ. Χωρίς διάβασμα και χρόνο, παράτα τα από τώρα.
Έκτον θα χρειαστείς ειδικά προσόντα. Δηλαδή αντίληψη, ευφυία, φωτογραφική μνήμη κτλ. Αν είσαι μαλάκας
ότι και να κάνεις, προκοπή δεν θα δεις. Αυτά όλα θα σε βοηθήσουν σε μεγάλο βαθμό. Μόνα τους όμως δεν φτάνουν ούτε αυτά. Εβδομο θες τύχη. Όχι ακριβώς την τύχη αλλών σπορ πνευματικών ή μη αλλά χρειάζεσαι και τύχη σε κάποιο βαθμό. Μπορεί να κάνεις κάργα νόρμες για να πιάσεις την απαιτούμενη βαθμολογία αλλά να μην έρχεται
ή ενδέχεται να μην μπορείς να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις ξένων παικτών κτλ. Συνδυάζοντας όλες αυτές τις πτυχές ταυτόχρονα, αν είσαι συγκεντρωμένος άνθρωπος με ξεκάθαρο στόχο να γίνεις GM στο σκάκι και δεν έχεις άλλες καθημερινές δουλειές να κάνεις, πιθανότατα μπορείς να γίνεις GM σε καμιά δεκαριά χρόνια (το λιγότερο).
Έτσι έχει το μενού! Καλή όρεξη! :rockon:
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.606
Like
2.946
Πόντοι
506
To μπούλετ είναι περισσότερο διασκέδαση και γι αυτό όλοι όσοι παίζουν, είναι χαμογελαστοί σχεδόν πάντα.
Φυσικά ζορίζεσαι να παίξεις όσο μπορείς σωστά και γρήγορα. Αυτό είναι όντως αλήθεια.

Χαμογελαστοι στο μπουλετ;;;

Αγορινα :hi:, συνηθως παρατηρειται μια εκφραση σκληραδας, εντασης (αλλα και πονου) στο προσωπο

Σιγουρα προκαλειται ζημια στον εγκεφαλο......

Alessia, κλασικη ουλτραμπουλετ φατσα

Naroditsky, κλασικη μπουλετ φατσα

Hans Niemann, κλασικη μπουλετ φατσα
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.606
Like
2.946
Πόντοι
506
GM Andrew Tang (USA) vs Stockfish (Ultrabullet)

Donald des edo ti epathe o stockfish

Kaike to kaimeno to computer engine sto ultrabullet........!


Stockfish AI level 1 (800 ELO)
Stockfish AI level 2 (1100 ELO)
Stockfish AI level 3 (1400 ELO)
Stockfish AI level 4 (1700 ELO)
Stockfish AI level 5 (2000 ELO)
Stockfish AI level 6 (2300 ELO)
Stockfish AI level 7 (2700 ELO)
Stockfish AI level 8 (3000 ELO)

 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.606
Like
2.946
Πόντοι
506
Φίλε σκακιστή, για να γίνεις GM, θα λιώσεις στην προσπάθεια. Πρώτον πρέπει να αγαπάς πολύ το σκάκι, Δεύτερον πρέπει να έχεις ταλέντο.
Τρίτον πρέπει να στάζεις φράγκα.
Έτσι έχει το μενού! Καλή όρεξη! :rockon:

e de ginetai, prepei na bro xrono na sou apantiso (sovara)
kai tha ton vro ton xrono stis epomenes meres

tora exo proponisi sto lichess (partener mou einai enas rossos pou menei germania kai einai fide-trainer)
meta erxetai mia mpampatsiki germanida apo to hamburg gia to sabbatokyriako kai prepei na tin frontiso tin kopela
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
Χαμογελαστοι στο μπουλετ;;;

Αγορινα :hi:, συνηθως παρατηρειται μια εκφραση σκληραδας, εντασης (αλλα και πονου) στο προσωπο

Σιγουρα προκαλειται ζημια στον εγκεφαλο......

Alessia, κλασικη ουλτραμπουλετ φατσα

Naroditsky, κλασικη μπουλετ φατσα

Hans Niemann, κλασικη μπουλετ φατσα
Συνοδοιπόρε των 64 τετραγώνων, παρατράγουδα υπάρχουν πάντα αλλά είναι αυτονόητο και αποδεδειγμένο
ότι στο μπούλετ οι παίκτες δεν σκοτώνονται όπως μεταξύ τους στο ράπιντ ή στο μπλιτζ όπου μάλιστα πολλές φορές μισιούνται ή τρελλαίνονται και κοπανάνε ότι βρουν. Ειδικά οι κομπλεξικοί. :2funny: Προσωπικά με όσους έχω παίξει
(αν και το βρίσκω άκαρπο) πιο πολύ ως διασκέδαση το βλέπουμε. Το ότι ενδέχεται να υπάρχει ένταση ή άγχος για νίκη όπως και σε πίεση χρόνου, είναι φυσιολογικό και δεν σημαίνει ότι τσακώνονται οι παίκτες. Αντίθετα σε ράπιντ
και ειδικά σε μπλιτζ, έχουν σημειωθεί φοβερά νεύρα. Μάλιστα αν ο άλλος έχει πορωθεί, γάμησέ τα.
Είναι θέμα εκπαίδευσης, συνήθειας, εμπειρίας και ψυχολογίας. Την πιο άρτια απάντηση σε όλα αυτά την δίνει ο καθένας μόνος του όταν καταλήξει μετά από πολλές ώρες σκακιού να λέει στον όποιο αντίπαλο "πάμε άλλο;" :hi:
αντί να δαιμονίζεται κτλ. Τρέφω απεριόριστο σεβασμό σε αυτές τις δύο λέξεις που δείχνουν επίπεδο.
Είμαι από εκείνους τους τύπους που απαιτώ να έχω ησυχία ασχέτως αν μπορώ να συγκεντρωθώ και σε (κάποια) φασαρία. Αναλυτικότερα με ενοχλούν πάρα πολλά αλλά διατηρώ αξιοπρέπεια. Πίστεψέ με, έτσι είναι καλύτερα.
Πρέπει να με ενοχλούν καμιά δεκαριά παπαριές παικτών σε συμπεριφορά αλλά προτιμώ να παίζω με άλλους.
Το έχω ψάξει σε βάθος για να καθήσω να αναλώνομαι.

:rockon:
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
GM Andrew Tang (USA) vs Stockfish (Ultrabullet)

Donald des edo ti epathe o stockfish

Kaike to kaimeno to computer engine sto ultrabullet........!


Stockfish AI level 1 (800 ELO)
Stockfish AI level 2 (1100 ELO)
Stockfish AI level 3 (1400 ELO)
Stockfish AI level 4 (1700 ELO)
Stockfish AI level 5 (2000 ELO)
Stockfish AI level 6 (2300 ELO)
Stockfish AI level 7 (2700 ELO)
Stockfish AI level 8 (3000 ELO)

Εμένα αυτό, που ακριβώς με ενδιαφέρει;
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.606
Like
2.946
Πόντοι
506
Εμένα αυτό, που ακριβώς με ενδιαφέρει;

ela, min kaneis ton xazo, ksereis para poly kala giati se anafero oson afora ton stockfish :wink:

mas ta ekanes PEPONIA me ta agapimena sou computer (kai na 3000 elo, kai na ti apistefto + eksopragmatiko skaki pou paizoun ta chess engines ktl ktl.)

pare loipon mati pos smparaliazei o GM sto ultrabullet to...... psari computer
 

Donald-Duck

Σπουδαίος
Εγγρ.
31 Μαρ 2023
Μηνύματα
5.850
Like
8.068
Πόντοι
2.356
ela, min kaneis ton xazo, ksereis para poly kala giati se anafero oson afora ton stockfish :wink:

mas ta ekanes PEPONIA me ta agapimena sou computer (kai na 3000 elo, kai na ti apistefto + eksopragmatiko skaki pou paizoun ta chess engines ktl ktl.)

pare loipon mati pos smparaliazei o GM sto ultrabullet to...... psari computer
Σε περίπτωση που έχεις οξεία λησμονίαση, εσύ είσαι ο κάργα ιντερνετάκιας. :2funny:
Εγώ αποδέχομαι ότι τα engines είναι κατά πολύ ανώτερα των ανθρώπων.
Μάλιστα δεν το λέω μόνο εγώ αλλά όλοι οι σκακιστές και βέβαια και GM που καταφανέστατα δεν μπορούν να τα κερδίσουν.
Και είναι φυσιολογικό αυτό μιας που τα engines είναι ανώτερα. Όπως σου έχω ξαναπεί, αν βρεις ένα μωρό που δεν πίνει γάλα
δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση διότι όλα τα μωρά πίνουν γάλα.

:rockon:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom