Νέα

Σε ποια ηλικία μια γυναίκα θεωρείται γεροντοκόρη?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα IasonL
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 114
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

sisiliano1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2015
Μηνύματα
935
Like
1.225
Πόντοι
206
ο κουμπαρος μου ειναι 34 εμφανησιμος κ πετυχημενος μανατζερ σε πολυεθνικη ακομα  ελευθερος,με το ζορι βρισκει χρονο να γαμησει ο ανθρωπος,τελευταια κανει σχεσεις με κοπελες 30-35.

το τι γαμησι του κανουν οι τυπισες για να τον τυλιξουν δε λεγεται,και δωσε τα ακαποτα και να ο κωλος φουλ προγραμμα και γκρινια μηδεν...

ολα για ολα τα δινουν οι καριολες μετα τα 30 να μην μεινουν στο ραφι...
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
Η για να το πουμε λαικα !!

Ενα γαμημενο ρουχο για να παρουν πρεπει να δοκιμασουν 500. Και αφου το παρουν πανε και το αλλαζουν και μια φορα γιατι δεν ηταν "σιγουρες".

Τι να περιμενει καποιος απο αυτες οτι θα βρουν ευκολα αντρα που να τους αρεσει ??

Η οτι ακομη και αν τον βρουν αυτος θα κατσει να τις παντρευτει χαντακωνοντας τη ζωη του ??


 

penecazzo

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2016
Μηνύματα
108
Like
2
Πόντοι
1
Κοινώς περιμένουν τον πρίγκιπα και δε συμβιβάζονται με κάποιον που να είναι κάτι λιγότερο από τέλειος, σύμφωνα τα δικά τους κριτήρια. Άρα σωστά τα λέει ο τύπος, από επιλογή είναι ανύπαντρες.
το θεμα ειναι οτι δεν πρεπει να βαζουμε ταμπελες, (ελληνικη κωλονοοτροπεια) εμας θα μας αρεσε να μας πουν γεροντοπαλληκαρα?
ο ορος γεροντοκορη-γεροντοπαλληκαρο ειναι υποτιμητικος, και θυμιζει συζητηση απο κυρα κατινες
και στο φιναλε δε βρισκω το κακο να ειναι μια γυναικα 40 πανω κατω και να ειναι ελευθερη και να κανει τη ζωη της
για ανδρα δεν  το συζηταω καν
 

Morgan_F

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
426
Like
687
Πόντοι
81
Πιασατε τωρα μια κουβεντα !!
Στην Ελλάδα οι γυναίκες ελυσαν το τεράστιο ερώτημα που βασάνιζε το Σιγκμουντ Φρόυντ και μια άλλη σειρά απο γιγαντες της ψυχανάλυσης και της ψυχολογίας !!!! Τι Θέλουν λοιπον οι γυναίκες ????
Πολυ ωραιο το ρητο  :cheesy:
Τωρα που πενηνταρισα και με πιανουν οι φιλοσοφιες - ανασκοπησεις μου , θεωρω οτι ολη αυτη η μη ικανοποιηση που πολλοι ανθρωποι εχουν οφειλεται στο πως βλεπουμε τη ζωη απο την αρχη και τί περιμενουμε.
Πολλοι φανταζονται οτι θα εχουν τη ζωη του Μαγκαιβερ ή του Ιντιανα Τζοουνς ( ή της Λαρα Κροφτ για τις γυναικες ) με λεφτα , καριερες , βιλαρες , τρελα μουνια κλπ.
οταν σιγα σιγα συνειδητοποιουν ενδομυχα οτι ολα αυτα δεν υπαρχουν , εκει ξεκιναει το προβλημα.
Περασαν καποια προτυπα ζωης απο περιοδικα - τηλεορασεις κλπ και η αληθινη ζωη δεν ειναι ετσι. Αντε να συμβιβαστεις με μια δουλιτσα υπαλληλου , με συζυγο της καθημερινοτητας με τις ατελειες στην εμφανιση κλπ
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
Πολυ ωραιο το ρητο  :cheesy:
Τωρα που πενηνταρισα και με πιανουν οι φιλοσοφιες - ανασκοπησεις μου , θεωρω οτι ολη αυτη η μη ικανοποιηση που πολλοι ανθρωποι εχουν οφειλεται στο πως βλεπουμε τη ζωη απο την αρχη και τί περιμενουμε.
Πολλοι φανταζονται οτι θα εχουν τη ζωη του Μαγκαιβερ ή του Ιντιανα Τζοουνς ( ή της Λαρα Κροφτ για τις γυναικες ) με λεφτα , καριερες , βιλαρες , τρελα μουνια κλπ.
οταν σιγα σιγα συνειδητοποιουν ενδομυχα οτι ολα αυτα δεν υπαρχουν , εκει ξεκιναει το προβλημα.
Περασαν καποια προτυπα ζωης απο περιοδικα - τηλεορασεις κλπ και η αληθινη ζωη δεν ειναι ετσι. Αντε να συμβιβαστεις με μια δουλιτσα υπαλληλου , με συζυγο της καθημερινοτητας με τις ατελειες στην εμφανιση κλπ
:hi: :hi:
Σωστος σε ολα εκτος απο το κοκινο.

Οταν συνειδητοποιουν την αληθεια τοτε εχει γινει το πρωτο βημα για τη λυση του προβληματος.

Το προβλημα ξεκιναει οταν καποιος χαφτει το παραμυθι δηλαδη σε νεαρη ηλικια.

Δυστυχως η πειρα και η γνωση ειναι τσατσαρες που τις κατεχουν καραφλοι φιλε.

Προσωπικα ( πενηνταρης και εγω ) ο κυριος μου στοχος ειναι να καταφερω να "ξυπνησω" τον γυιο μου αρκετα νωριτερα απο οτι εγω "ξυπνησα".
 

athensstef

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2009
Μηνύματα
563
Κριτικές
2
Like
136
Πόντοι
6
:hi: :hi:
Σωστος σε ολα εκτος απο το κοκινο.

Οταν συνειδητοποιουν την αληθεια τοτε εχει γινει το πρωτο βημα για τη λυση του προβληματος.

Το προβλημα ξεκιναει οταν καποιος χαφτει το παραμυθι δηλαδη σε νεαρη ηλικια.

Δυστυχως η πειρα και η γνωση ειναι τσατσαρες που τις κατεχουν καραφλοι φιλε.

Προσωπικα ( πενηνταρης και εγω ) ο κυριος μου στοχος ειναι να καταφερω να "ξυπνησω" τον γυιο μου αρκετα νωριτερα απο οτι εγω "ξυπνησα".

Ετσι ειναι Mind !!! οταν αντιληφθουμε το αιτιο και οχι το αποτελεσμα ....οταν ερμηνευσουμε το πραγματικο νοημα της ζωης τοτε απελευθερωνομαστε απο τα φορεμενα κοινωνικα στερεοτυπα status symbols και αντι να κοιταμε βλεπουμε ....μεγαλη οπτικη διαφορα ! Οσο για το ξύπνημα νωρις θα ελεγα ναι νωρις αλλα οχι πολυ νωρις γιατι η παιδικοτητα ειναι πηγη δημιουργιας και την εχουμε αναγκη να την ζησουμε και αν δεν την ζησουμε στον καιρο της θα την ζησουμε ετεροχρονισμενα σαν ενηλικες και δεν θα ειναι οτι καλυτερο για την εξελιξη μας !
 

athensstef

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2009
Μηνύματα
563
Κριτικές
2
Like
136
Πόντοι
6
Ετσι ειναι Mind !!! οταν αντιληφθουμε το αιτιο και οχι το αποτελεσμα ....οταν ερμηνευσουμε το πραγματικο νοημα της ζωης τοτε απελευθερωνομαστε απο τα φορεμενα κοινωνικα στερεοτυπα status symbols και αντι να κοιταμε βλεπουμε ....μεγαλη οπτικη διαφορα ! Οσο για το ξύπνημα νωρις θα ελεγα ναι νωρις αλλα οχι πολυ νωρις γιατι η παιδικοτητα ειναι πηγη δημιουργιας και την εχουμε αναγκη να την ζησουμε και αν δεν την ζησουμε στον καιρο της θα την ζησουμε ετεροχρονισμενα σαν ενηλικες και δεν θα ειναι οτι καλυτερο για την εξελιξη μας !
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.820
Like
489
Ετσι ειναι Mind !!! οταν αντιληφθουμε το αιτιο και οχι το αποτελεσμα ....οταν ερμηνευσουμε το πραγματικο νοημα της ζωης τοτε απελευθερωνομαστε απο τα φορεμενα κοινωνικα στερεοτυπα status symbols και αντι να κοιταμε βλεπουμε ....μεγαλη οπτικη διαφορα ! Οσο για το ξύπνημα νωρις θα ελεγα ναι νωρις αλλα οχι πολυ νωρις γιατι η παιδικοτητα ειναι πηγη δημιουργιας και την εχουμε αναγκη να την ζησουμε και αν δεν την ζησουμε στον καιρο της θα την ζησουμε ετεροχρονισμενα σαν ενηλικες και δεν θα ειναι οτι καλυτερο για την εξελιξη μας !

πολύ καλη οπτικη του θεματος δε θα μπορουσες να τα πεις καλιτερα
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.334
Πόντοι
28.786
Ετσι ειναι Mind !!! οταν αντιληφθουμε το αιτιο και οχι το αποτελεσμα ....οταν ερμηνευσουμε το πραγματικο νοημα της ζωης τοτε απελευθερωνομαστε απο τα φορεμενα κοινωνικα στερεοτυπα status symbols και αντι να κοιταμε βλεπουμε ....μεγαλη οπτικη διαφορα ! Οσο για το ξύπνημα νωρις θα ελεγα ναι νωρις αλλα οχι πολυ νωρις γιατι η παιδικοτητα ειναι πηγη δημιουργιας και την εχουμε αναγκη να την ζησουμε και αν δεν την ζησουμε στον καιρο της θα την ζησουμε ετεροχρονισμενα σαν ενηλικες και δεν θα ειναι οτι καλυτερο για την εξελιξη μας !

:hi: :rockon:
 

GSAKKI

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2010
Μηνύματα
2.777
Κριτικές
1
Like
209
Πόντοι
36
Βγαλαμε συμπερασμα? :rolleyes:
 

ass_kavlos

Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2009
Μηνύματα
8.224
Κριτικές
2
Like
27
Πόντοι
66
Συμπέρασμα μηδέν.
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.820
Like
489
Δεν υπάρχει όριο ηλικίας στο γεροντοκορισμό.
Και 17 μπορεί να είναι κάποια, και να είναι "γεροντοκόρη".

Και το αντίστροφο, π.χ. η Ζωζώ Σαπουντζάκη (έφτασε ή πέρασε τα 80 πια, νομίζω) ΔΕΝ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ποτέ "γεροντοκόρη" (ακόμα κι αν δεν είχε ποτέ παντρευτεί).

Είναι θέμα προσωπικότητας, όχι ηλικίας ή εμφάνισης.

πολύ σωστη η περιγραφή ...θα μου επιτρεψεις όμως να πω ότι ταιριαζει στη λεξη μουντρουχαλη....γεροντοκορη κατά τη δικη μου γνωμη είναι η γυναικα που δεν εχει παντρευτει...γιατι εχει ιδιοτροπο χαρακτήρα κυριως κι όχι απαραίτητα δυναμικο όπως ειπαν καποιοι πιο πανω..

Ως γεροντοκορη λοιπον εν ετη 2016 θα χαρακτηριζα μια γυναικα που δεν παιζει ερωτικα..κοινως χωρις ιδιαιτερες καυλες..κι αυτό το χαρακτηριστικο την ωθει στο γεροντοκοριλικι.....

κι επειδή οι εποχές σχετικα με την τεκνοποιηση εχουν αλλαξει εγω θα ελεγα ότι μια γυναικα κινδινευει να γινει γεροντοκορη μετα τα 40..ειναι όμως γεροντοκορη με διπλωμα αν στα 45 είναι ανυπαντρη και μονη...Αν παιζει όμως σε διπλο τριπλο η πολλαπλο ταμπλο...είναι μια γυναικα που απλα δε τη νοιαζει το θεμα παιδι-γαμος -συζηγος ομως διασκεδαζει χαιρεται το σεξ...οποτε είναι μια συγχρονη μοντερνα γυναικα...


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom