Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 387K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Οχι μονο στερηση εκλογικων δικαιωματων. Και μη παροχη ενημεροτητας για συναλλαγες στην ελληνικη επικρατεια ας πουμε αν δεν καταβληθει εφαπαξ φορος στο χρημα που βγηκε εξω. Αυτο θα πονεσει πιο πολυ απ την ψηφο. Τροποι υπαρχουν για τα παντα.

γιατί το χρήμα που βγήκε έξω δεν είχε φορολογηθεί ?? ξανα ??

και στα αρχίδια μου για φορολογική ενημερότητα... έτσι και αλλιώς ότι και αν κάνω στην Ελλάδα μέσω εταιρείας του εξωτερικού θα το κάνω...

και που είσαι ... με φωνάξανε στην εφορία για τα εμβάσματα (αυτά των πάνω από 100.000 ευρώ)... και πήρανε τα αρχίδια μου... απλά τους έκανα μια λίστα με τα φορολογητέα από το 1984 και μετά, τον φόρο και τα περιουσιακά στοιχεία (το Ε9)... και φωτοτυπίες τα εκκαθαριστικά όλα για υποστήριξη.... και είπαν και ευχαριστώ και σιχτίρισα που έχασα μια μέρα για να πάω να μου πούνε (λες και δεν μπορούσαν να μου στείλουν ένα γραμμα με το τι θέλουνε) και μια μέρα που τους τα πήγα...

η πλάκα είναι ότι θέλανε και επικυρωμένα αντίγραφα των εκκαθαριστικών... τους λέω ορίστε τα πρωτότυπα επικυρώστε τα και αφήστε με στην ησυχία μου...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
γιατί το χρήμα δεν είχε φορολογηθεί ?? ξανα ??
Το ξερουμε οτι μας φορολογουν 10 φορες το ιδιο εισοδημα.....τωρα το καταλαβες :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

Εννοειται εαν θες να εχεις Ελληνικα δικαιωματα ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΟΡΟ και ας εισαι στο εξωτερικο.  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Το ακινητο παιχτη...ειδικα η πρωτη κατοικια. Επισης κ με το ΦΠΑ 

:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

δηλαδή πως στο φορολογούνε για δεύτερη φορά το ακίνητο παίκτη μου ??

και ο ΦΠΑ τι σχέση έχει ??
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
:uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

δηλαδή πως στο φορολογούνε για δεύτερη φορά το ακίνητο παίκτη μου ??

και ο ΦΠΑ τι σχέση έχει ??
Εαν δεν παρεις δανειο με τι λεφτα εγινε η κατασκευη? Με αυτα που φορολογηθηκαν. Αφου το χτισεις πληρωνεις ΕΝΦΙΑ. Οσο για τον ΦΠΑ οτι αγορες κανεις σου βαζει επιλεον φορο κ με την καταργηση του αφορολητου κ απο την στιγμη που δεν εκπιπτει σαν εξοδο σε φορολογει σαν εισοδημα που δεν εχεις πλεον αλλα εχεις πληρωσει φπα
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εαν δεν παρεις δανειο με τι λεφτα εγινε η κατασκευη? Με αυτα που φορολογηθηκαν. Αφου το χτισεις πληρωνεις ΕΝΦΙΑ. Οσο για τον ΦΠΑ οτι αγορες κανεις σου βαζει επιλεον φορο κ με την καταργηση του αφορολητου κ απο την στιγμη που δεν εκπιπτει σαν εξοδο σε φορολογει σαν εισοδημα που δεν εχεις πλεον αλλα εχεις πληρωσει φπα

ο ΕΝΦΙΑ είναι φόρος διατήρησης .. .και είπαμε πως θα πρέπει να γίνει..

ο ΦΠΑ δεν είναι άμεσος φόρος αλλά έμμεσος .. και στα τσιγάρα σου βάζει φόρο και στα καύσιμα και σε πολλά άλλα.. έμμεσους όμως που δεν εξαρτώνται από το ύψος του εισοδήματος αλλά από την κατανάλωση...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
ο ΕΝΦΙΑ είναι φόρος διατήρησης .. .και είπαμε πως θα πρέπει να γίνει..

ο ΦΠΑ δεν είναι άμεσος φόρος αλλά έμμεσος .. και στα τσιγάρα σου βάζει φόρο και στα καύσιμα και σε πολλά άλλα.. έμμεσους όμως που δεν εξαρτώνται από το ύψος του εισοδήματος αλλά από την κατανάλωση...
Σου ειπα ομως δεν εκπιπτει αρα μου περνει φορο καταναλωσης κ φορο εισοδηματος (ασχετα εαν εχω καταναλωση κ πληρωση ηδη φορο)
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.929
Κριτικές
16
Like
14.861
Πόντοι
6.515
Σου ειπα ομως δεν εκπιπτει αρα μου περνει φορο καταναλωσης κ φορο εισοδηματος (ασχετα εαν εχω καταναλωση κ πληρωση ηδη φορο)

τυπε πως και δεν εχουν σκεφτει να βαλουν φορο και στον ΕΝΦΙΑ ?
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Σου ειπα ομως δεν εκπιπτει αρα μου περνει φορο καταναλωσης κ φορο εισοδηματος (ασχετα εαν εχω καταναλωση κ πληρωση ηδη φορο)

εστι γίνεται παντού... δεν θα πρωτοτυπήσουμε εμείς...

εντιτ... και στο κάτω κάτω της γραφής ανοιξε βιβλία έτσι ώστε να εκπίπτεις τον ΦΠΑ αγορών...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
τυπε πως και δεν εχουν σκεφτει να βαλουν φορο και στον ΕΝΦΙΑ ?
Εβαλαν ΦΠΑ στην οικοδομη κ αρχισε η κατρακυλα...!ΦΠΑ στα οικοδομικα υλικα + ΦΠΑ στην πωληση ακινητου + φορος μεταβιβασεις. Φορολογουν ανεξαρτητου εισοδηματος την πρωτη κατοικια...ε αυτο ελειπε να βαλει κ φπα στον ΕΝΦΙΑ χαχαχααχ
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
εστι γίνεται παντού... δεν θα πρωτοτυπήσουμε εμείς...
Αρα μην μας λες πιπες οτι δεν 2πλο φορολογητε το εισοδημα. Οσο για το παντου δεν ξερω που υπαρχει 0 αφορολογητο κ 26% απο το 1ο ευρω
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
σωστό να βαλουν ενα φορο και στον ενφια αφου εχεις να τον πληρωσεις ενα φορο διατηρησης ενφια
Ουτε ενα φορο δεν μπορουν να βαλουν τα αρπαχτηκα. Πληρωστε κ καλα τον λαθος ΕΝΦΙΑ κ στο μελλον θα διορθωθει...!Μεχρι τοτε ομως εαν δεν πληρωσεις παει το σπιτακι σου
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Αρα μην μας λες πιπες οτι δεν 2πλο φορολογητε το εισοδημα. Οσο για το παντου δεν ξερω που υπαρχει 0 αφορολογητο κ 26% απο το 1ο ευρω

εδω


Μηδενικό ύψος αφορολόγητου ποσού έχουν εννέα (9) χώρες: Ιρλανδία, Ιταλία, Λιθουανία, Λεττονία, Ολλανδία, Πολωνία, Ουγγαρία, Πορτογαλία, Ρουμανία. Από τις χώρες αυτές, μόνον τέσσερις (4) έχουν απόλυτα μηδενικό ύψος αφορολόγητου ποσού (Ιταλία, Λεττονία, Ουγγαρία, Ρουμανία), αφού οι υπόλοιπες έχουν θεσπίσει κάποιου είδους “έκπτωσης φόρου” (tax credit) για κάθε φορολογούμενο. Δείτε περισσότερα στοιχεία στον παραπάνω πίνακα.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
εδω


Μηδενικό ύψος αφορολόγητου ποσού έχουν εννέα (9) χώρες: Ιρλανδία, Ιταλία, Λιθουανία, Λεττονία, Ολλανδία, Πολωνία, Ουγγαρία, Πορτογαλία, Ρουμανία. Από τις χώρες αυτές, μόνον τέσσερις (4) έχουν απόλυτα μηδενικό ύψος αφορολόγητου ποσού (Ιταλία, Λεττονία, Ουγγαρία, Ρουμανία), αφού οι υπόλοιπες έχουν θεσπίσει κάποιου είδους “έκπτωσης φόρου” (tax credit) για κάθε φορολογούμενο. Δείτε περισσότερα στοιχεία στον παραπάνω πίνακα.
Να μας πεις τι μισθους περνουν τι απολαβες κ υπηρεσιες εχουν απο το κρατος καθως κ τις δομες τους. Εδω τι tax credit εχουν??????  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

bihtis

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.706
Κριτικές
7
Like
384
Πόντοι
36
Να μας πεις τι μισθους περνουν τι απολαβες κ υπηρεσιες εχουν απο το κρατος καθως κ τις δομες τους. Εδω τι tax credit εχουν??????  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχεση εχει η Ελλαδα με αυτούς, σήμερα με τα οικονομικά δεδομένα που υπάρχουν ...μισθοί, εισοδήματα η φορολογία συνιστά φορολογική βαρβαρότητα...και κούρεμα καταθέσεων για όσους έχουν ακόμα λιγοστές. Πουθενα στον κόσμο δεν ξύπνησαν μια μέρα και είπαν μας λείπουν 3,5 δισ για να έχουμε πλεόνασμα..δε βαζουμε και ένα φορο στα ακίνητα που έχει ο Έλληνας κιας του λέγαμε πριν με τον τρόπο μας πάρε δάνειο νοικοκυρέψου και εγώ θα προστατέψω την επένδυσή σου...θα βοήθησεις και το τραπεζικό σύστημα και άλλα 40 επαγγέλματα που σχετίζονται με την οικοδομή.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι σχεση εχει η Ελλαδα με αυτούς, σήμερα με τα οικονομικά δεδομένα που υπάρχουν ...μισθοί, εισοδήματα η φορολογία συνιστά φορολογική βαρβαρότητα...και κούρεμα καταθέσεων για όσους έχουν ακόμα λιγοστές. Πουθενα στον κόσμο δεν ξύπνησαν μια μέρα και είπαν μας λείπουν 3,5 δισ για να έχουμε πλεόνασμα..δε βαζουμε και ένα φορο στα ακίνητα που έχει ο Έλληνας κιας του λέγαμε πριν με τον τρόπο μας πάρε δάνειο νοικοκυρέψου και εγώ θα προστατέψω την επένδυσή σου...θα βοήθησεις και το τραπεζικό σύστημα και άλλα 40 επαγγέλματα που σχετίζονται με την οικοδομή.

δηλαδή ρε παίκτη εσύ αν είχες 3.5 δις έλλειμα και δεν σε δάνειζε κανένας τι θα έκανες να πούμε?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom