Νέα

Σαμαράς-Ν.Δ... Τί να πείς;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kosamf
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 21K
  • Εμφανίσεις 387K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πόσα χρόνια θα μείνει αντιπολίτευση η ΝΔ του Σαμαρά;

  • 1-2

    Ψήφοι: 18 25,0%
  • 3-6

    Ψήφοι: 4 5,6%
  • 7-10

    Ψήφοι: 5 6,9%
  • 10+ όπως μετά το 93

    Ψήφοι: 45 62,5%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    72

bihtis

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.706
Κριτικές
7
Like
384
Πόντοι
36
δηλαδή ρε παίκτη εσύ αν είχες 3.5 δις έλλειμα και δεν σε δάνειζε κανένας τι θα έκανες να πούμε?

Δεν ειμαι κυβέρνηση.. εγω διαπιστώνω αδικίες που γινονται... και βλεπω ακομα φοροδιαφυγή, λεφτα να χαριζονται σε διαφορους διαπλεκομενους ακομα, με τις λιστες και με τις offshore να μην εχουν παρει τιποτα. Επισης τα ελλειματα απορρεουν από το γεγονός ότι έχουν δεχτεί μεχρι κεραίας μνημονιακές επιταγές που δεν αντεχει η Ελλαδα όντας σε συνεχή υφεση. Για μένα έγινε πολύ ασχημο deal με τους ξένους..Άμα βγάζω πληρώνω..εδώ έχει ισοπεδωθεί η οικονομία και εχουμε πλεόνασμα..γινεται ποτέ αυτό?
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.511
Like
2.738
Πόντοι
1.306
Δεν ειμαι κυβέρνηση.. εγω διαπιστώνω αδικίες που γινονται... και βλεπω ακομα φοροδιαφυγή, λεφτα να χαριζονται σε διαφορους διαπλεκομενους ακομα, με τις λιστες και με τις offshore να μην εχουν παρει τιποτα. Επισης τα ελλειματα απορρεουν από το γεγονός ότι έχουν δεχτεί μεχρι κεραίας μνημονιακές επιταγές που δεν αντεχει η Ελλαδα όντας σε συνεχή υφεση. Για μένα έγινε πολύ ασχημο deal με τους ξένους..Άμα βγάζω πληρώνω..εδώ έχει ισοπεδωθεί η οικονομία και εχουμε πλεόνασμα..γινεται ποτέ αυτό?

απο διαπιστωσεις και τζαμπα κριτικη ολοι καλοι ειναι

 

bihtis

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.706
Κριτικές
7
Like
384
Πόντοι
36
απο διαπιστωσεις και τζαμπα κριτικη ολοι καλοι ειναι
Φίλε δεν κυβερνάω εγώ.. απαιτώ όμως από την κυβέρνηση να μην με αδικεί όποια κι αν είναι αυτή..δεν με ενδιαφέρει ούτε ο ΣΥΡΙΖΑ όυτε τίποτα, επί της ουσίας έχεις να  πεις κάτι?
 

gamiarits

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
3.035
Like
2
Πόντοι
16
γιατί το χρήμα που βγήκε έξω δεν είχε φορολογηθεί ?? ξανα ??

Γιατι τα σπιτια που τους μπηκε χαρατσι δεν ειχανε φορολογηθει ξανα;
Στην κατασκευη, στην αγορα, στη μεταβιβαση;
Το κρατος μπορει να κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, μαν. Πολιτικη βουληση θελει μονο.
Η παιζεις με τους κανονες του η στο καλο για αλλες πολιτειες ΟΡΙΣΤΙΚΑ. Οπως δεν θα μας λειψουν κατι εφοπλιστες με ξενες σημαιες και μπαγκλαντεσιανους ναυτες που το μονο που προσφερουν στην οικονομια ειναι η βενζινη της (γραμμενης σε off-shore φυσικα...) Ferrari ετσι δεν θα μας λειψουν και τυποι σαν εσενα που δεν θελουν να δωσουν κατι απο το περισσευμα τους για αυτους που δεν εχουν τιποτα.
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.511
Like
2.738
Πόντοι
1.306
που σε αδικησε η κυβερνηση γιατι απο οτι διαβαζω εδω κατι αοριστα λεγονται

τα γνωστα εδω και 4-5 χρονια

τα ιδια και τα ιδια

φταινε οι ξενοι  φταιει  το μνημονιο φταιει ο κακος μας ο καιρος

ο λαος ας πουμε δεν φταιει πουθενα αγιος

και απο κοντα ολο το αντιμνημονιακο σκυλολοι που αμολυθηκε να σωσει τον λαουτζικο

 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.929
Κριτικές
16
Like
14.861
Πόντοι
6.515
Οπως δεν θα μας λειψουν κατι εφοπλιστες με ξενες σημαιες και μπαγκλαντεσιανους ναυτες που το μονο που προσφερουν στην οικονομια ειναι η βενζινη της (γραμμενης σε off-shore φυσικα...) Ferrari

εχουν γραφεια εδώ τυπε, δουλευει κοσμος, πληρωνουν ενοικια, ταμεια. Εχουνε σπιτια, πληρωνουν προσωπικο συντηρήσεις.
Αν δεν είχαμε 40 χρονια το στρατο του ΠΑΜΕ να τσαμπουκαλευει το λιμανι μπορει να εφερναν και επισκευες. :S
Για το άλλο που αναφέρεις ετσι είναι
 

bihtis

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.706
Κριτικές
7
Like
384
Πόντοι
36
που σε αδικησε η κυβερνηση γιατι απο οτι διαβαζω εδω κατι αοριστα λεγονται

τα γνωστα εδω και 4-5 χρονια

τα ιδια και τα ιδια

φταινε οι ξενοι  φταιει  το μνημονιο φταιει ο κακος μας ο καιρος

ο λαος ας πουμε δεν φταιει πουθενα αγιος

και απο κοντα ολο το αντιμνημονιακο σκυλολοι που αμολυθηκε να σωσει τον λαουτζικο


Το μνημονιακό σκυλολοι κυβερνά όμως και δεν βλέπω να σώζει κανέναν...απεναντίας μάλιστα
 

gamiarits

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιαν 2012
Μηνύματα
3.035
Like
2
Πόντοι
16
εχουν γραφεια εδώ τυπε, δουλευει κοσμος, πληρωνουν ενοικια, ταμεια. Εχουνε σπιτια, πληρωνουν προσωπικο συντηρήσεις.
Αν δεν είχαμε 40 χρονια το στρατο του ΠΑΜΕ να τσαμπουκαλευει το λιμανι μπορει να εφερναν και επισκευες. :S
Για το άλλο που αναφέρεις ετσι είναι

Ξεχασες τις μηδενικες εισφορες στο ΝΑΤ, οτι τα εξοδα των γραφειων τα περνανε σαν τροφοδοσια πλοιων (δηλ. χωρις ΦΠΑ) και τη σχεση ναυτιλιακου πετρελαιου και λαθρεμποριου καυσιμων.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Γιατι τα σπιτια που τους μπηκε χαρατσι δεν ειχανε φορολογηθει ξανα;
Στην κατασκευη, στην αγορα, στη μεταβιβαση;
Το κρατος μπορει να κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, μαν. Πολιτικη βουληση θελει μονο.
Η παιζεις με τους κανονες του η στο καλο για αλλες πολιτειες ΟΡΙΣΤΙΚΑ. Οπως δεν θα μας λειψουν κατι εφοπλιστες με ξενες σημαιες και μπαγκλαντεσιανους ναυτες που το μονο που προσφερουν στην οικονομια ειναι η βενζινη της (γραμμενης σε off-shore φυσικα...) Ferrari ετσι δεν θα μας λειψουν και τυποι σαν εσενα που δεν θελουν να δωσουν κατι απο το περισσευμα τους για αυτους που δεν εχουν τιποτα.

λοιπόν...

(1) δεν δίνω από το περίσσευμα μου αλλά από το εισόδημα μου.. και το αν αυτό που μένει είναι περίσσευμα ή όχι το κρίνω εγώ και κανένας άλλος.. σε σένα μπορεί να φαίνεται περίσσευμα σε μένα να φαίνεται υστέρημα γιατί μπορεί να έχω δημιουργήσει κάποιες ανάγκες και καταναλωτικές συνήθειες που δεν γουστάρω να τις αλλάξω βρε παιδί μου... στο κάτω κάτω της γραφής δεν τα παίρνω δανεικά από κανέναν

(2) δεν γουστάρω να δώσω παραπάνω από το εισόδημα μου για να πληρώνω αυτούς που σήμερα μεν δεν έχουν τίποτε, αλλά όταν είχαν αρκετά δεν φροντίσανε να έχουν κάτι για τυχόν δύσκολες εποχές..

(3) δεν γουστάρω να δώσω από το "περίσσευμα" για αυτόν που από το τριάρι στο Παγκράτι πήγε στη μεζονέ στην Γλυφάς με δανεικά λεφτά χωρίς να σκεφτεί πως διάολο θα τα ξεπληρώσει ... και τωρα γκρινιάζει γιατί του μπήκε το αγγούρι στον κώλο αλλά δεν θέλει να πουλήσει και κείνο το τριάρι στο Παγκράτι γιατί δεν έχει καλή τιμή... και θέλει να του δώσω εγώ... απάντηση Να πάει να γαμηθεί

(4) δεν γουστάρω να δώσω από το "περίσσευμα" για αυτόν που  στις χρυσές εποχές πουλούσε το ξύδι για μέλι και τα κέρδη τα ακουμπούσε στις τραγουδιάρες, στα καγιέν και δημιουργώντας καταναλωτικές και δανειακές ανάγκες που τώρα δεν μπορεί να τις πληρώσει γιατί δεν μπορεί να πουλάει πλέον ούτε το ξύδι για ξύδι... να περιορίσει τις καταναλωτικές του ανάγκες, να μην κάνει ιδιαίτερα στα παιδιά του να πουλήσει την περιουσία του...

(5) οι καταναλωτικές ανάγκες που δημιουργησα δεν είναι ούτε καν στα όρια των εισοδημάτων μου αλλά αρκετά χαμηλώτερα... ενώ για παράδειγμα θα μπορούσα από την παστή σαρδέλλα να πάω στο μπρίκ φρόντισα να φτάσω μέχρι την καπνιστή πέστροφα ... άλλοι από την σαρδέλλα πήγαν στο χαβιάρι με αποτέλεσμα να μην έχουν ούτε για σαρδέλλα..  εεε λοιπόν δεν είμαι διατεθιμένος να ξαναγυρίσω στην σαρδέλλα για να μπορούν να φάνε και αυτοί σαρδέλλα .. να φάνε την φασολάδα σκέτη...

κατανοητά παίκτη μου ??
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ξεχασες τις μηδενικες εισφορες στο ΝΑΤ, οτι τα εξοδα των γραφειων τα περνανε σαν τροφοδοσια πλοιων (δηλ. χωρις ΦΠΑ) και τη σχεση ναυτιλιακου πετρελαιου και λαθρεμποριου καυσιμων.

ποιός σου είπε ρε ότι τα πλοία με ελληνική σημαία δεν πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές στο ΝΑΤ για τους έλληνες ναυτικούς που έχουν ναυτολογημένους ???

που το άκουσες πάλι αυτό ??

και έχεις την εντύπωση ότι το λαθρεμπόριο με το ναυτιλιακό πετρέλαιο το κάνουν οι εφοπλιστές ??? γελασμένος είσαι διότι τα πλοία που έχουν δεν βάζουν πετρέλαιο αλλά μαζούτ.. πετρέλαιο βάζουν λίγο για την εκκίνηση...

 

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.775
Κριτικές
16
Like
10.277
Πόντοι
8.645
ποιός σου είπε ρε ότι τα πλοία με ελληνική σημαία δεν πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές στο ΝΑΤ για τους έλληνες ναυτικούς που έχουν ναυτολογημένους ???

που το άκουσες πάλι αυτό ??

και έχεις την εντύπωση ότι το λαθρεμπόριο με το ναυτιλιακό πετρέλαιο το κάνουν οι εφοπλιστές ??? γελασμένος είσαι διότι τα πλοία που έχουν δεν βάζουν πετρέλαιο αλλά μαζούτ.. πετρέλαιο βάζουν λίγο για την εκκίνηση...

Ρε ετοιμόρροπε κάτι ρώτησα στο θρεντ για την εργασία, όταν κάνεις κάτι να το κάνεις σωστά
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.322
Κριτικές
1
Like
32.266
Πόντοι
8.006
images
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom