Νέα

Ρωσία sex & vodka

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Kman

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
653
Like
6
Πόντοι
6
Παιδιά αφήστε τα αεροπλάνα και γράψτε κάτι πιο χρήσιμο :think: :think: Θα βρω την άλλη στο δρόμο και θα της λέω για αεροπλάνα και βαπόρια??? :headbang: :headbang: Κάτι για καθημερινή χρήση αν γίνεται. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ :helpplea:

Kak tebia zavout?(πώς σε λένε?)
Mnie zavout ...(με λένε ...)
Otkuda ty?(από πού είσαι?)
Ja z Grecjiu(είμαι από την Ελλάδα)
Lubis Grecjiu?(σου αρέσει η Ελλάδα?)
Ty oitsien krassivaya debushka(είσαι πολύ ωραία κοπέλα)

Kak dela?(τι κάνεις?)
Mnie xrasio/otlistna(είμαι πολύ καλά)

Davaj paznakomitsia(ας γνωριστούμε)
Xotsies vstretitsia(θες να συναντηθούμε?)
Xotsies vkusat?(θες να φας?)
Paidiom domoj(πάμε σπίτι)
U tebia oitsien krassivaye glaza(έχεις ωραία μάτια)

Xatsiu tebia tselavat(θέλω να σε φιλήσω)
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 36125

Επισκέπτης
Παρε βιβλιαρακι με Ελληνορωσικους διαλογους ειναι πολυ χρησιμο για τα βασικα.
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
ε μαλακιες ειναι τα βιβλιαρακια με τους διαλογους!!
οταν το δειξα σε ντοπιους γελουσανε!!
πολλα ετσι οπως τα λενε ουτε οι ιδιοι δεν τα λενε!
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
17
Πόντοι
66
μια γλωσσα δεν μαθενεται απλα με ενα βιβλιο!
οσο για τους διαλογους αν κατσεις και τους πεις μια φραση ετσι οπως θα σου απαντησει δεν προκειται να καταλαβεις γρι!!!με την original προφορα!
η με φροντιστηριο μαθενεται η αν πας εκει κανεις παρεες βρεις γκομενα η πρεπει να ρθεις σε εσχατη αναγκη οπου εκει θες δεν θες στιβεις το κεφαλι σου για να συνενοηθεις!!
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
6
Πόντοι
16
Πάντως βασική ερώτηση είναι και το "Skolka stoy" (πόσο πάει)  :dancing:?
 

scientist

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2007
Μηνύματα
67
Like
2
Πόντοι
0
Οφείλω να ομολογήσω οτι είναι αρκετά χρήσιμες οι εκφράσεις που έχουν καταγραφεί και πιστεύω οτι θα χρησιμοποιηθούν αρκετά. Α τελικά ρε παίδες, θα είναι κανείς πάνω μόσχα στο πρώτο 15μερο του ιουνίου???
 

Επισκέπτης
μια γλωσσα δεν μαθενεται απλα με ενα βιβλιο!
οσο για τους διαλογους αν κατσεις και τους πεις μια φραση ετσι οπως θα σου απαντησει δεν προκειται να καταλαβεις γρι!!!με την original προφορα!
η με φροντιστηριο μαθενεται η αν πας εκει κανεις παρεες βρεις γκομενα η πρεπει να ρθεις σε εσχατη αναγκη οπου εκει θες δεν θες στιβεις το κεφαλι σου για να συνενοηθεις!!

+1000 πεστα ρε θανο.Αν δεν ζησεις την γλωσσα πως θα την μαθεις?Με ενγχειριδια δεν μαθαινονται ξενες γλωσσες ποσο μαλιστα μια δυσκολη σαν την Ρωσικη.Τι πλυντηριο πιατων ειναι τα ρωσικα? χαχα
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
σημερα συναντηθικα με τη Miledi!την λενε Λιουντμιλα.τη γνωρισα στο το πρω'ι'γουμενο σαββατο ειχα γινει σουπερ λιντερ για πανω απο 50 λεπτα.δηλαδη ηταν η φωτο μου στο πλα'ι' και την βλεπανε ολοι.εγραφα με αυτην ολη τη βδομαδα χαλαρα.νομιζα οτι θα συναντιθουμε το σαββατοκυριακο.αλλα δεν ειχε κομπιουτερ σπιτι!!σημερα αλλαξαμε τηλεφωνα μιλησαμε το μεσημερι.ετυχε να μενει πολυ κοντα στο σπιτι μου!και πηγα ραντεβου με τα ποδια.ηρθε στη συναντιση φορωντας μια μινη φουστα μαυρη μια κοκκινη μπλουζα και ενα ποζ παλτο!ωραια ητανε!κοντουλα καυλιαρα αλλα 28 χρονων δεν ητανε με τιποτα γυρω στα 32 θα τανε!και εγω στα σα'ι'τ γραφω οτι ειμαι 31 ενω ειμαι 34.εχει και ενα κοριτσακι 8 χρονων.ειναι λεει παντρεμενη αλλα θελει να χωρισει.δουλευει σε μια ασφαληστικη εταιρια.πηγαμε στο πιτσα χατ και μετα με τα ποδια βολτα μεχρι το σπιτι της εκει στην αυλη παιχτηκαν φιλια και λιγο χουφτωμα.πρωτο ραντεβου δεν ηθελε να με φιλησει με γλωσσα.καυλωτικη ειναι.ελπιζω να βρω χρονο να ξανασυναντιθουμε!σημερα τη συναντισα γιατι ειχα καινο ακυρωσα ενα ραντεβου που ειχα!
 

Συνημμένα

  • miledi2.jpg
    miledi2.jpg
    71,7 KB · Εμφανίσεις: 44

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
και η 2η της φοτο.το ιντερνετ ειναι λαχειο.τωρα γραφω μεμια ξενοδοχειακη υπαλληλο 21 ετων.διχνει ενδιαφερον.βεβαια το καμακι στη ντισκο το προτιμαω!
 

Συνημμένα

  • miledi1.jpg
    miledi1.jpg
    51,5 KB · Εμφανίσεις: 62

Akis30

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2006
Μηνύματα
749
Κριτικές
66
Like
8
Πόντοι
5.835
Πολύ μου τι δίνει όταν βλέπω άτομα να λένε ότι το Κυριλικό Αλφάβητο είναι πολύ δύσκολο.Για μας τους Έλληνες δε θα μπορούσε να υπάρξει ευκολότερο.Με εξαίρεση 5-6 εβραϊκά γράμματα που φύτεψε ο Κύριλος και Μεθόδιος όλα τα άλλα είναι ακριβώς όπως και τα δικά μας! Μόνο το «Ν» και «Ι» αλλάζει λίγο (είναι “H” και “И” αντίστοιχα). Και το κυριότερο , το αλφάβητό τους είναι ΦΘΟΓΚΙΚΟ , δηλαδή ένα σύμβολο=ένας φθόγγος. Δεν έχουν διπλά γράμματα κλπ σαν εμάς. Εμείς έχουμε κάμποσα Ι (πρέπει να τα μετρήσω,δε θυμάμαι πόσα είναι λολ), δύο Ο , δύο Ε κλπ. Είμαστε τυχεροί , αυτοί δεν έχουν τέτοια. Με μισή μέρα διάβασμα θα μπορείται να διαβάσετε ρώσικα αν ενδιαφέρεστε (εννοώ να διαβάζετε , όχι να τα καταλαβαίνετε βέβαια). Θυμάμαι όταν πήγαινα Σκόπια με κάτι φίλους ( Κυριλικό αλφάβητο κι αυτοί,97% Βουλγαρική γλώσσα) τους έλεγα αυτό σημαίνει διαφήμιση , αυτό σχολή οδηγών , αυτό λεοφωρείο. Με ρωτούσαν με απορία πως έμαθα τι γλώσσα. Περιττό να πω πως απλώς διάβαζα στις ταμπέλες ρεκλάμα (рeκлαμα) , αφτοσκόλα (αφτοсκοлα) , αφτομπας (αφτοbαc) κλπ λολ
  Για κάποιον που ξέρει μια άλλη σλάβικη γλώσσα το λεξιλόγιο θα του είναι παιχνιδάκι (πιο δύσκολα ο Ρωσοπόντιος με τα ποντιακά μαθαίνει την ελληνική). Ούτε και το συντακτικό τους είναι δύσκολο.Η μόνη δυσκολία που εντόπισα (για μένα τουλάχιστον) είναι η γραμματική.Εκεί χρειάζεται πολύ δουλειά. Έχουν κάποιες ιδιομορφίες (το είναι ας πούμε δε χρησιμοποιείται ποτέ στον ενεστώτα,αντί γι αυτού χρησιμοποιούν αντωνυμία) , έχουν πολλές πτώσεις τα ουσιαστικά  και διάφορες άλλες ιδιομορφίες. Το χειρότερο είναι πως τους στιγμιαίους χρόνους τους σχηματίζουν κολλώντας μπροστά από το ρήμα μία πρόθεση , έτσι πρέπει να ξέρεις ποιο ρήμα παίρνει ποια πρόθεση (παράδειγμα Идy=πηγαίνω , ποИдy=πάω). Επίσης την υποτακτική δεν τη σχηματίζουν με πρόθεση μπροστά (όπως εμείς με τον να ή οι Βούλγαροι με το да) αλλά πρέπει να την κλείνεις και εκείνη αλλιώς (όπως γίνεται στα Λατινικά).Αλλη δυσκολία είναι η προφορά , όπου το Ο όταν δεν τονίζεται το προφαίρουν σαν Α αλλά δυστυχώς κι αυτό δεν ισχύει πάντα.
Για να μην κουράζω άλλο θα πω ότι αν κάποιος θέλει να μάθει μπορεί , δεν είναι απελπιστική η κατάσταση. Διαφωνώ κάθετα με τα εγχειρίδια του τύπου  «Μάθε τις συνηθισμένες φράσεις απ’ έξω».Ούτε ρώσικα μαθαίνεις , ούτε μπορείς να συνενοηθείς όπως αφήνεται να εννοηθεί. Χάσιμο χρόνου και χρημάτων απλά. Η συμβουλή μου είναι: ένα βιβλίο για αρχάριους που έχει λίγο απ’όλα και ένα καλό βιβλίο γραμματικής. Αν ξέρετε Αγγλικά δε χρειάζεται λεξικό , κατεβάζετε ένα από το internet , υπάρχουν πολλά που είναι δωρεάν.
Εμένα το μόνο που μου λείπει είναι ένα καλό βιβλίο γραμματικής. Ας είναι και στα Αγγλικά , δε με πειράζει καθόλου. Παρακαλώ αυτούς που ξέρουν κάποιο καλό να το προτείνουν.

Βέβαια όλα αυτά  τα λέω με μεγάλη επιφύλαξη γιατί δεν ξέρω ρώσικα. Οι ρωσομαθείς καλά είναι να με διορθώσουν.

Δημητράκη το βιβλίο της Νίνας Ποτάποβα είναι για γραμματική ή έχει μέσα λίγο απ’ όλα;
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Δημητράκη το βιβλίο της Νίνας Ποτάποβα είναι για γραμματική ή έχει μέσα λίγο απ’ όλα;
το βιβλιο της Νινας Ποταποβα.ειναι μεθοδος ανευ διδασκαλου.τα μειονεκτηματα του ειναι οτι δεν εχει κασσετες.και οτι ειναι παρα πολυ παλιο.πρεπει να ειναι γραμμενο τη δεκαετια του 60.το ειχα παρει το 1992 το καλοκαιρι πριν παω Ρωσσια πρωτη φορα!!!!αν θυμαμαι εχει και γραμματικη.δε νομιζω να υπαρχει αλλη μεθοδος της Ρωσσικης για Ελληνες.τα Βουλγαρικα ειναι πολυ πιο ευκολα απο τα Ρωσσικα.και η γραμματικη τους εχει αρκετα κοινα με την Ελληνικη.να διορθωσω τιποτα δεν εχω ολα ειναι ετσι οπως τα ειπες.
 

Akis30

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2006
Μηνύματα
749
Κριτικές
66
Like
8
Πόντοι
5.835
δε νομιζω να υπαρχει αλλη μεθοδος της Ρωσσικης για Ελληνες

Και στα Αγγλικά να είναι δε με χαλάει καθόλου. Αν ξέρεις άλλα βιβλία στα Αγγλικά πες μου. Αυτό της Νίνας θα το ψάξω αφού μου το προτείνεις.
 

scientist

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουλ 2007
Μηνύματα
67
Like
2
Πόντοι
0
Καλά ρε παιδιά, πέσατε να με φάτε...Συμφωνώ οτι για να μάθεις σωστά τη γλώσσα πρέπει να κάνεις τα παραπάνω που περιγράφετε, αλλά...αν είναι να πάς για 10-15 μέρες πχ, τί να πρωτοπρολάβεις να μάθεις??? :idiot: :idiot: :idiot: Μάλλον θα μου πείτε οτι δεν πρόκειται να κάνω τίποτα, αλλά τουλάχιστον να ξέρω πεντε δέκα βασικές προτάσεις μπας και μου κάτσει καμιά όμορφη δασκάλα που θα μάθει τη γλώσσα :jerking: :jerking: :jerking:
Όσο για τις περιγραφές του εξ Αγίας Πετρούπολης ορμώμενου Δημητράκη29, τι να πώ??? οτι οι Ελληνίδες με 8χρονα παιδιά είναι ακριβώς όπως αυτή που μας έδειξες στις φωτογραφίες???Φωτιά θα πέσει να με κάψει!!! Εμπρός προχώρα και βγάλε μας ασπροπρόσωπους  :dancing: :dancing: :rockon: :rockon:
 

Akis30

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2006
Μηνύματα
749
Κριτικές
66
Like
8
Πόντοι
5.835
Καλά ρε παιδιά, πέσατε να με φάτε...

Αν αναφέρεσαι σε μένα μάλλον έγινε παρεξήγηση. Εγώ απλά είπα τι γνώμη μου για κάποιον που θέλει να μάθει τη γλώσσα. Αν είναι να πας εκεί για μια-δυο βδομάδες τι να την κάνεις; Απλώς να ξανατονίσω ότι μαθαίνοντας απ'έξω φράσεις ΔΕΝ θα καταφέρεις να συνενοηθείς. Δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά και ούτε μόνο στη Ρωσσική γλώσσα. Το ξανααναφέρω για να μην την πατήσουν συνφορουμίστες. Και δεν έχω τίποτα εναντίον σου , ίσα-ίσα η συμμετοχή σου στο παρών thread το κάνει πιο πλούσιο και ελπίζω και άλλοι να αρχίσουν να ενδιαφέρονται για τη Ρωσία. Αλλωστε όπως κατάλαβες κι εγώ δεν ξέρω Ρώσικα και ψάχνουν συμβουλές για να μάθω.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Και στα Αγγλικά να είναι δε με χαλάει καθόλου. Αν ξέρεις άλλα βιβλία στα Αγγλικά πες μου. Αυτό της Νίνας θα το ψάξω αφού μου το προτείνεις.
στα Αγγλικα εχει αμετρητα!!!!εγω οπως γραφω παραπανω ειχα παρει το λιγκουαφον το 1994 για να βελτιωσω τα Πολωνικα μου.2 βιβλια και 6 κασσετες.το εχω ακομα.τωρα εχουνε βγει πολυ πιο νεες μεθοδοι.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
εγω παντος για Μογκολικα εχω αυτο.βιβλιο με 2 κασσετες.παλια πηγαινα και καμακωνα στο Βουδηστικο ναο!της επαιρνα μετα την προσευχη με τ'αμαξι και της παραμυθιαζα οτι ειμαι βουδιστης και οτι στην Ελλαδα εχει 50.000 βουδιστες!να μηλισω καλα δεν μπορω αλλα καταλαβαινω αρκετα!
 

Συνημμένα

  • Photo-0137.jpg
    Photo-0137.jpg
    129,4 KB · Εμφανίσεις: 23

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
....εχει πολλες απο το Μπουριατι.που μιλανε μια Μογκολικη διαλεκτο!μια φορα ειχανε κατσει στ'αμαξι μου και μιλαγανε μεταξυ τους.ολα δεν τα καταλαβα.αλλα καταλαβα οτι δεν θελει πρωτη φορα να ερθει σπιτι μου!τωρα ακουω την κασσετα....ετοιμαζομαι για την αρχη του κυνηγιου το σεπτεβρη που θα ερθουν οι καινουργιες φοιτητριες απο το Μπουριατι που δεν θα με ξερουνε!!!γιατι στον Βουδηστικο ναο με εχουνε μαθει πια!!!!
 

Akis30

Ανώτερος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2006
Μηνύματα
749
Κριτικές
66
Like
8
Πόντοι
5.835
Καλά έχω μια απορία: αυτές έρχονται εκεί να σπουδάσουν και δεν ξέρουν ρώσικα;  :think:
 

Kman

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
653
Like
6
Πόντοι
6
Παιδιά θα προσπαθήσω να σας δώσω μερικές συμβουλές.
1.Τα τυπωμένα ρωσικά γράφονται διαφορετικά από αυτά που γράφονται με το χέρι.Συνεπώς υπάρχουν δύο τύποι και αυτό δυσκολεύει την απομνημόνευση.
2.Ο γραπτός λόγος είναι διαφορετικός από τον προφορικό.Αλλα λένε μεταξύ τους και αλλιώς γράφουνε στα κείμενα και τις εφημερίδες.Υπάρχει τεράστια διαφορά.
3.Κατά τη γνώμη μου η βασική δομή μιας γλώσσας είναι η πρόταση και όχι η λέξη.Ξεκινήστε να μαθαίνετε προτάσεις απέξω.
4.Είναι σημαντικότερο να απομνημονεύετε από τα ελληνικά στα ρωσικά τις λέξεις παρά από τα ρωσικά στα ελληνικά.
Καλύτερα δηλαδή να ξέρετε πώς είναι το λεωφορείο στα ρωσικά παρά οτι aftobus είναι το λεωφορείο.
5.Τα ρωσικά χρησιμοποιούν ένα κάρο απαρέμφατα οπότε ό,τι και να κάνετε θα μπλεχτείτε.Απλώς πετάτε τις λέξεις στα προφορικά.Δεν είναι ανάγκη να είναι τέλεια η γραμματική αφού πάντα υπάρχει ο απαρεμφατικός τύπος που παίζει.
6.Ξανά,μια άλλη σλαυική γλώσσα όπως τα πολωνικά είναι ευκολότερη και δίνει έτοιμες με λατινικούς χαρακτήρες τις ρίζες των περισσότερων λέξεων
7.Για γκομενικά ρωσικά αρκεί η επικοινωνία με γκόμενες.Σας κάνουν εξπέρ για να ικανοποιήσουν τις δικές τους ανάγκες.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Καλά έχω μια απορία: αυτές έρχονται εκεί να σπουδάσουν και δεν ξέρουν ρώσικα;  :think:
οι Μογκολες δεν ξερουνε καθολου!οι Κορεατισες απο την Κορεα πολυ λιγο Ρωσσικα.και σχεδον καθολου Αγγλικα.απο το Μπουριατι απο της πολεις ειναι Ρωσσοφωνες και ξερουνε Μπουριατικα πολυ λιγο.στα χωρια το αντιθετο.ειδηκα οι γεροι μιλανε πολυ λιγο Ρωσσικα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom