Νέα

Rap/Hiphop τραγούδια που μας αρέσουν

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Profilaktika
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 385
  • Εμφανίσεις 17K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.255
Κριτικές
2
Like
2.051
Πόντοι
216
Ρε φίλε αυτό δεν υπήρχε ποτέ, φτάνει πια με τις μάσκες, τη ζωή μας πισωωωω!!!
Υπο άλλες συνθήκες, θα συμφωνούσα.
Όμως... την εβδομάδα που μας πέρασε, είχαμε 140 χιλιάδες κρούσματα, και 200 κηδείες. Δηλαδή, περίπου 20 χιλιάδες κρούσματα την ημέρα, ή κάτι λιγότερο απο χίλια ανα ώρα, με περίπου 25 θανάτους την ημέρα, ή ένα νεκρό ανα ώρα. Και, όσο θα παστωνόμαστε σαν τις σαρδέλες σε νησιά, πλοία, τρένα και παραλίες, αυτά τα νούμερα, θα ανέβουν. Και, ΔΕΝ είναι μια γρίππη. Όπως είπες, είσαι νέος. Άρα, αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος, εξετάσεις δεν κάνεις, ποιός ο λόγος άλλωστε. Άρα, δεν ξέρεις αν υπάρχει κανένα υποβόσκον πρόβλημα, μηδαμινό κατά τα άλλα, αλλά ικανό να σε στείλει στον άλλο κόσμο, αν κολλήσεις. Θεωρείς λογικό το ρίσκο, με βάση τα παραπάνω νούμερα;
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.960
Κριτικές
67
Like
29.247
Πόντοι
10.336
ελα παρτε λιγο ραπ και αφηστε τα πολλα λογια

 

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Υπο άλλες συνθήκες, θα συμφωνούσα.
Όμως... την εβδομάδα που μας πέρασε, είχαμε 140 χιλιάδες κρούσματα, και 200 κηδείες. Δηλαδή, περίπου 20 χιλιάδες κρούσματα την ημέρα, ή κάτι λιγότερο απο χίλια ανα ώρα, με περίπου 25 θανάτους την ημέρα, ή ένα νεκρό ανα ώρα. Και, όσο θα παστωνόμαστε σαν τις σαρδέλες σε νησιά, πλοία, τρένα και παραλίες, αυτά τα νούμερα, θα ανέβουν. Και, ΔΕΝ είναι μια γρίππη. Όπως είπες, είσαι νέος. Άρα, αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος, εξετάσεις δεν κάνεις, ποιός ο λόγος άλλωστε. Άρα, δεν ξέρεις αν υπάρχει κανένα υποβόσκον πρόβλημα, μηδαμινό κατά τα άλλα, αλλά ικανό να σε στείλει στον άλλο κόσμο, αν κολλήσεις. Θεωρείς λογικό το ρίσκο, με βάση τα παραπάνω νούμερα;
Ποιόν άλλο κόσμο ρε συ ηρέμησε. Τα άτομα που πέθαναν και ήταν κάτω των 30 είναι σχεδόν μηδενικά τα ποσοστά τους. Έχω κολλήσει μία φορά και δεν έχω ζω κάνει ούτε εμβόλιο ούτε τίποτα, μόνο ένα συνάχι είχα τίποτα άλλο.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.876
Κριτικές
6
Like
3.621
Πόντοι
736
Υπο άλλες συνθήκες, θα συμφωνούσα.
Όμως... την εβδομάδα που μας πέρασε, είχαμε 140 χιλιάδες κρούσματα, και 200 κηδείες. Δηλαδή, περίπου 20 χιλιάδες κρούσματα την ημέρα, ή κάτι λιγότερο απο χίλια ανα ώρα, με περίπου 25 θανάτους την ημέρα, ή ένα νεκρό ανα ώρα. Και, όσο θα παστωνόμαστε σαν τις σαρδέλες σε νησιά, πλοία, τρένα και παραλίες, αυτά τα νούμερα, θα ανέβουν. Και, ΔΕΝ είναι μια γρίππη. Όπως είπες, είσαι νέος. Άρα, αν δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος, εξετάσεις δεν κάνεις, ποιός ο λόγος άλλωστε. Άρα, δεν ξέρεις αν υπάρχει κανένα υποβόσκον πρόβλημα, μηδαμινό κατά τα άλλα, αλλά ικανό να σε στείλει στον άλλο κόσμο, αν κολλήσεις. Θεωρείς λογικό το ρίσκο, με βάση τα παραπάνω νούμερα;
Το δεν είναι μια γρίπη μπορεί να ισχύει ... η μπορεί να ίσχυε μέχρι πρίν λίγο καιρό , αν έχουμε περάσει όπως φαίνεται σε πιο ήπιες μεταλλάξεις μπορεί πλέον να είναι μια γρίπη (και ειδικά για αυτούς που το έχουν ξαναπεράσει οι οποίοι φαντάζομαι οτι το περνάνε ακόμα πιο ήπια) , εξάλλου μην ξεχνάμε οτι και η γρίπη σκότωνε κάποιους έστω λίγους πρίν εμφανιστεί ο κορωνοιός. Το θέμα είναι οτι όσο μετράμε κρούσματα και θανάτους απο (η με) κορωνοιό δεν πρόκειται να λήξει ποτέ όλο αυτό , η αλλιώς θα λήξει αν / όταν αποφασίσουν να σταματήσουν να μετράνε κρούσματα.

Όσον αφορά τα νούμερα που θα ανέβουν , θα ανέβουν ναι μεν αλλά μήπως ανεβαίνοντας το κολλήσουν τελικά όλοι και λήξει μια ώρα αρχύτερα ; Η άλλη εναλλακτική ποιά είναι , να πάμε με μέτρα άλλα δέκα χρόνια ; Απο οτι βλέπω πάντως ο περισσότερος κόσμος δεν είναι διατεθειμένος να ζει με μέτρα για μια ζωή.

Και πόσο μάλλον αυτού του τύπου τα μέτρα που είχαμε ως τώρα , μέτρα με πρόστιμα δηλαδή.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.962
Κριτικές
63
Like
45.865
Πόντοι
9.297
Ναι και να με κλείσουν άλλους 7 μήνες καραντίνα μετά ....
Μα αν συνεχίσετε να κορο'ι'δευετε τον εαυτό σας ότι " μια γριπούλα είναι"όλοι θα κυκλοφορούν χωρίς μάσκα και ο ιός θα κυκλοφορεί ανεξέλεγκτος για πολυ περισσότερο.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.962
Κριτικές
63
Like
45.865
Πόντοι
9.297
Ποιόν άλλο κόσμο ρε συ ηρέμησε. Τα άτομα που πέθαναν και ήταν κάτω των 30 είναι σχεδόν μηδενικά τα ποσοστά τους. Έχω κολλήσει μία φορά και δεν έχω ζω κάνει ούτε εμβόλιο ούτε τίποτα, μόνο ένα συνάχι είχα τίποτα άλλο.
Δεν είναι όλοι 18-20 ετών με ισχυρή φυσική άμυνα οργανισμού.Αυτοι με την "ανεμελιά" ( να μην το πω αλλιώς...) που έχουν μεταδίδουν τον ιό παντού και ίσως να κολλήσουν εξαιτίας τους άτομα με υποκείμενα νοσήματα.
Όσο ανεγκεφαλοι και σταρχιδιστες και να είναι αυτό πρέπει να τους απασχολεί και να προσπαθούν να μην ξανακολλησουν .Όχι να κάνουν το αντίθετο....
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.255
Κριτικές
2
Like
2.051
Πόντοι
216
Το δεν είναι μια γρίπη μπορεί να ισχύει ... η μπορεί να ίσχυε μέχρι πρίν λίγο καιρό , αν έχουμε περάσει όπως φαίνεται σε πιο ήπιες μεταλλάξεις μπορεί πλέον να είναι μια γρίπη (και ειδικά για αυτούς που το έχουν ξαναπεράσει οι οποίοι φαντάζομαι οτι το περνάνε ακόμα πιο ήπια) , εξάλλου μην ξεχνάμε οτι και η γρίπη σκότωνε κάποιους έστω λίγους πρίν εμφανιστεί ο κορωνοιός. Το θέμα είναι οτι όσο μετράμε κρούσματα και θανάτους απο (η με) κορωνοιό δεν πρόκειται να λήξει ποτέ όλο αυτό , η αλλιώς θα λήξει αν / όταν αποφασίσουν να σταματήσουν να μετράνε κρούσματα.

Όσον αφορά τα νούμερα που θα ανέβουν , θα ανέβουν ναι μεν αλλά μήπως ανεβαίνοντας το κολλήσουν τελικά όλοι και λήξει μια ώρα αρχύτερα ; Η άλλη εναλλακτική ποιά είναι , να πάμε με μέτρα άλλα δέκα χρόνια ; Απο οτι βλέπω πάντως ο περισσότερος κόσμος δεν είναι διατεθειμένος να ζει με μέτρα για μια ζωή.

Και πόσο μάλλον αυτού του τύπου τα μέτρα που είχαμε ως τώρα , μέτρα με πρόστιμα δηλαδή.
Tο ερώτημα παραμένει. Όσο ο ιός δεν είναι ακόμα ενδημικός, και τα ποσοστά θανάτων είναι μεγαλύτερα απο αυτά της γρίππης, μετά απο το σημείο που ο ιός της γρίππης έγινε ενδημικός, το ρίσκο το παίρνεις;
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.876
Κριτικές
6
Like
3.621
Πόντοι
736
Tο ερώτημα παραμένει. Όσο ο ιός δεν είναι ακόμα ενδημικός, και τα ποσοστά θανάτων είναι μεγαλύτερα απο αυτά της γρίππης, μετά απο το σημείο που ο ιός της γρίππης έγινε ενδημικός, το ρίσκο το παίρνεις;
Το ρίσκο εννοείς μια στο τόσο να δείς τα ραδίκια ανάποδα ; Προσωπικά για μένα δεν φοβάμαι γιατί το πέρασα σχετικά βαριά (στο σπίτι) πρίν 10 μήνες οπότε θεωρώ οτι είμαι σε λίγο καλύτερη μοίρα απο οτι αν απλά είχα εμβολιαστεί και δεν το είχα περάσει. Πιστεύω πως ΑΝ ξανακολλήσω θα το περάσω πιό ελαφριά αυτή τη φορά. Βέβαια και για την πρώτη φορά το ίδιο νόμιζα , οτι θα το πέρναγα ελαφριά ... και έπεσα έξω :sad2:

Όπως έλεγα και σε άλλο νήμα στο σούπερ μάρκετ δεν φοράω μάσκα απο τότε που το επιτρέψανε , λεωφορείο πάλι έχω να χρησιμοποιήσω απο πρίν τον κορωνοιό , σε εστίαση δεν πηγαίνω σχεδόν καθόλου και αν πάω θα είναι για καναν καφέ σε εξωτερικό χώρο. Οπότε οι πιθανότητες να το ξανακολλήσω είναι μάλλον μικρές ... με βάση όμως τον τρόπο που ζω και όχι γιατί φοβάμαι και τηρώ τα μέτρα , αν φοβόμουν θα φόραγα μάσκα στο σούπερ μάρκετ ... η ακόμα και στο δρόμο η στο αμάξι μόνος μου.

Αλλά και το δικό μου ερώτημα παραμένει , αν ο ιός έχει γίνει ήδη ενδημικός (η έστω γίνει σύντομα) και αυτοί παρολαυτά συνεχίσουν και μετράνε κρούσματα και θανάτους είτε από covid είτε με covid , μπορούν (αν θέλουν) να μην το αφήσουν να τελειώσει ποτέ ; Μάλλον μπορούν θα έλεγα εγω :P
 

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Δεν είναι όλοι 18-20 ετών με ισχυρή φυσική άμυνα οργανισμού.Αυτοι με την "ανεμελιά" ( να μην το πω αλλιώς...) που έχουν μεταδίδουν τον ιό παντού και ίσως να κολλήσουν εξαιτίας τους άτομα με υποκείμενα νοσήματα.
Όσο ανεγκεφαλοι και σταρχιδιστες και να είναι αυτό πρέπει να τους απασχολεί και να προσπαθούν να μην ξανακολλησουν .Όχι να κάνουν το αντίθετο....
Εντάξει οσο να'ναι έχεις ένα δίκιο σ'αυτο. Αλλά εσύ βγάζεις μια χολή γενικά για αυτά που κάνει η γενιά μου, που δεν είναι σωστό κι εσύ όταν έβραζε το αίμα σου τα ίδια θα έκανες
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.962
Κριτικές
63
Like
45.865
Πόντοι
9.297
Εντάξει οσο να'ναι έχεις ένα δίκιο σ'αυτο. Αλλά εσύ βγάζεις μια χολή γενικά για αυτά που κάνει η γενιά μου, που δεν είναι σωστό κι εσύ όταν έβραζε το αίμα σου τα ίδια θα έκανες
Για να βράζει το αίμα των νέων παιδιών και να ξεσπάνε στους γονείς πρέπει να έχουν ψυχικό χάσμα με τους γονείς η να είναι απίστευτα κακομαθημενα...τίποτα από τα δύο δεν συνέβη στην περίπτωσή μου.
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.960
Κριτικές
67
Like
29.247
Πόντοι
10.336
παμε να μαθουμε λιγη μπαλιτσα να πουμε:cool2:
ελα μπραβο
urban hip hop GIF
 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.299
Like
2.949
Πόντοι
456
:wanker: :wanker: :wanker: :wanker: :wanker:

ελα τα μωρακια οι χορευτριες να ανεβαινουν στις μπαρες !

που τετοια γουστα με τραπ??? :confused: :tooth: :jerking:




 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.299
Like
2.949
Πόντοι
456
παμε και λιγο ελληνικα :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Φαληρο -Σαλονικα, με ονοματα βαρια σαν ιστορια !

Ζηνων και Sifu Versus :wanker: :wanker:





 
Τελευταία τροποποίηση:

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.876
Κριτικές
6
Like
3.621
Πόντοι
736
Επειδή πολύ σπαμάραμε πιό πάνω με τον κορώνα , ας βάλω και κάτι σχετικό με το νήμα.



 
  • Like
Αντιδράσεις: ROB. C

Jimmy Gang

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2022
Μηνύματα
1.254
Like
516
Πόντοι
96
Για να βράζει το αίμα των νέων παιδιών και να ξεσπάνε στους γονείς πρέπει να έχουν ψυχικό χάσμα με τους γονείς η να είναι απίστευτα κακομαθημενα...τίποτα από τα δύο δεν συνέβη στην περίπτωσή μου.
Όλων των νέων βράζει το αίμα τους. Δεν έχει να κάνει με χάσμα με γονείς η κακομαθημένα
 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.299
Like
2.949
Πόντοι
456
στην Τσιμισκη με νταλικα ρε ,σαν ΚΑΜΙΚΑΖΙ

:wanker:







 
Τελευταία τροποποίηση:

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom