Νέα

Ράδιο bourdela.com

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ~Buddha
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 66K
  • Εμφανίσεις 1M
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποιό είδος μουσικής προτιμάτε;

  • Ποπ

    Ψήφοι: 73 6,1%
  • Ροκ

    Ψήφοι: 319 26,6%
  • House

    Ψήφοι: 61 5,1%
  • Soul

    Ψήφοι: 12 1,0%
  • Μέταλ

    Ψήφοι: 161 13,4%
  • Trance

    Ψήφοι: 47 3,9%
  • Μπλουζ

    Ψήφοι: 18 1,5%
  • R'n'B

    Ψήφοι: 25 2,1%
  • Τζαζ

    Ψήφοι: 33 2,8%
  • Ρέγκε

    Ψήφοι: 13 1,1%
  • Chill-Out

    Ψήφοι: 41 3,4%
  • Κλασσική

    Ψήφοι: 41 3,4%
  • Ελληνική

    Ψήφοι: 197 16,4%
  • Δεν ακούω μουσική

    Ψήφοι: 34 2,8%
  • Άλλο είδος

    Ψήφοι: 43 3,6%
  • Industrial

    Ψήφοι: 22 1,8%
  • Hip hop / Rap

    Ψήφοι: 58 4,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    1.198

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Νέα εκτέλεση του "Ασφαλώς και δεν Πρέπει" του Άκη Πάνου από τον Σωκράτη Μάλαμα, εξίσου καλή.

Σημειώνω ότι ο τραγουδοποιός γράφει απ' την πλευρά της γυναίκας σε πρώτο πρόσωπο. Η προδομένη γυναίκα είναι που μας μιλάει, μέσω αυτής ο Άκης Πάνου δημιουργεί και συνθέτει και μέσω αυτής ερμηνεύει ο Μάλαμας.

Η μαγκιά εκείνα τα χρόνια δεν είχε τίποτα το μισογύνικο και ομοφοβικό:

Ασφαλώς και το ξέρω
Πως δεν είμαστε ίδια
Μοναχά στα παιχνιδιά
Είμαστ' όλοι παιδιά

Κι αν εσύ το ξεχάσεις
Η ζωή στο θυμίζει
Και πεθαίνει η αγάπη
Και σωπαίνει η καρδιά


Αυτή την παράδοση προσπαθούμε ν' ακολουθούμε και σήμερα, ειδάλλως μας περιμένουν οι τερατωδίες μιας τόσο αστοιχείωτης χούντας που τα έργα και οι ημέρες της παραμένουν πιο ζωντανά από ποτέ.

Μια ματιά γύρω μας, προς επίρρωση του ισχυρισμού μου, αρκεί και με το παραπάνω.



 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Αν κάτι είναι γραμμένο στο dna του ελληνικού λαού, αν μπορούμε δηλαδή να μιλάμε καν για ελληνικό λαό, αυτό οφείλεται σε ένα χαρακτηριστικό του που στο διάβα των εκατονταετηρίδων έχει λάβει τη θέση ουσίας, τόσο ώστε ακόμα κι αν χαθεί ο λαός αυτός, αν απαλειφτεί από προσώπου γης, η ουσία του θα παραμείνει αθάνατη και αιώνια.

Στο dna του ελληνικού λαού έχει γραφτεί με ολόχρυσα αλλά και με κατάμαυρα γράμματα η λέξη προδοσία.

 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Ένα σχόλιο σ' αυτό το βίντεο πριν 8 χρόνια λέει: When he hear of this, The Boss will be a prould old man.

Πάμε για μια διασκευή του Bruce Springsteen λοιπόν, που τα σπάει, δίνοντας βάση στους στίχους του,  που παρότι στον πυρήνα του νοήματός τους ανευρίσκεται αυτούσιο το συζυγικό ιδανικό, ο αιώνιος σύντροφος που καλύπτει εξ αρχής, κατά κανόνα και διά παντός όλες τις πιθανές κι απίθανες ανάγκες του άλλου, λες και πρόκειται για κανένα αλεξίβροχο ή αλεξήλιο, που μας παρέχει την προστασία του ανεξαρτήτως καιρού, δεν πα να βρέχει, δεν πα να λιώνουν οι πάγοι, άμα σε έχω δίπλα μου εφ' όρου ζωής, άμα υποστώ αυτή την εθελούσια τύφλωση (ναι, ναι, εσένα θέλω και τίποτ' άλλο) όλα θα γίνουν ροζ. Άντε ειδυλλιακά.

Παρ' όλα αυτά λοιπόν, το τραγούδι έχει εξαιρετική μουσική, διαθέτει ροκ πνεύμα, κάτι με το οποίο δεν παίζουμε, κι αναδεικνύει μια άλλη όψη της αμερικής, αυτή της ματαιωμένης μεσαίας τάξης που προλεταριοποιείται αναφερόμενη στην αγάπη κι όχι στο μίσος για τον μεξικανό που θέλει να περάσει τα σύνορα. Αναφέρεται στη συντροφικότητα καταγγέλλοντας την κοινωνική αδικία, προτάσσει μέσα απ' την ήττα τον έρωτα, έστω τον χαμένο έρωτα, αντί για μνησίκακα αισθήματα εκδίκησης, αυτά τα τόσο χριστιανικά στην ουσία τους, που τόσο πολέμησε ο Νίτσε.

Μπορεί εγώ να είμαι ο πρόεδρος, αλλά εσύ είσαι το αφεντικό, του είχε πει ο Ομπάμα, και δεν μπορούμε παρά να συμφωνήσουμε μαζί του.

Ανεβάζουμε την ένταση των ηχείων στο τέρμα και πατάμε πλέι.

 

Λιάρης5695236

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2014
Μηνύματα
15.243
Like
197
Πόντοι
166


Όσο μοιράζεσαι μαζί τους την φωτιά σκύβουν και σου φιλούν το χέρι

Μα όταν μιλήσεις για ζωή και λευτεριά τότε κανείς τους δεν σε ξέρει.
 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Όταν ήμουν μικρός με συμβούλευαν να μη μιλάω σε ξένους. Ακολούθησα αυτή τη συμβουλή κι έτσι οι επίδοξοι αποπλανητές κι ασελγοί αδιάπλαστων παιδικών ψυχών, που τρέφονται μόνο με παραμύθια, εξοβελίστηκαν από προσώπου γης.

Απομείναμε εδώ χάμου οι καλοί κι ηθικοί να διαφεντεύουμε έναν κόσμο που αλλοίμονο δεν ήταν ο μοναδικός όπως μας είχαν τάξει.

Υπάρχουνε κι άλλοι κόσμοι που όχι μόνο μας προσφέρουνε και μας χώνουν τα γλειφιτζούρια τους μες στη μούρη, αλλά ενίοτε μας τα χώνουνε και στον κώλο.

Πρέπει να αμυνθούμε, έλα όμως που δεν νιώθουμε όλοι στον ίδιο βαθμό αυτή την απειλή.
Στοιχηματίζουμε ότι υπάρχουν και κάποιοι που δεν τους έχει μπει κανένα γλειφιτζούρι στον κώλο.

Αλλιώς πώς μπορεί να εξηγηθεί η συμπεριφορά τους;

Είναι υπέρ της ισότητας των δύο φύλων, οπότε εικάζουμε ότι ο εχθρός έχει μπει ήδη στην πόλη.
Όπως και μέσα στον κώλο μας.

Θα δούμε τι θα κάνουμε. Προς το παρόν θα πιούμε ένα κρασάκι για να πάνω κάτω τα φαρμάκια...

 

kappa_fi

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.745
Like
281
Πόντοι
36
Με δεκαεφτά εκατομμύρια προβολές και βάλε δεν μιλάμε για κανένα άγνωστο τραγουδάκι.
Ωστόσο έχει αυτό το αμερικάνικο πνεύμα, το τόσο παρεξηγημένο, της ανεξαρτησίας, του indie, έτσι όπως έχει επιβιώσει απ'τη μεγάλη επανάσταση στα ήθη που επέφερε η ροκ και τα παιδιά των λουλουδιών.

Είναι σπάνια αυτά τα επιβιώματα, κι η θετική αξιολόγησή τους από το παγκοσμιοποιημένο κοινό αποτελεί αιτία αισιοδοξίας.

"This songs makes me want to go on a LONG ROAD TRIP" δηλώνει σ'ένα σχόλιό του ένας ακροατής, κι όχι μόνο επικροτούμε αλλά συμπαρατασσόμαστε μαζί του στην ιδεατή αυτή αποβάθρα ή έστω στο κάθισμα του συνοδηγού.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom